eHb KWALITEITS KLOKKEN Maak zelf uw echte Willing Burgh keuken n Grote Markt 37, Schiedam, tel. 010-26.88.20 in klokken! 3 jaar garantie! 655.- VAN OOSTROM Dr. Wibautplein 15, telefoon 706905 Vil HP KEUKENSTUDIO WÊÊ noten eiken Onze klokken worden gratis opgehangen met gratis controle. Ruime parkeergelegenheid l;ï deW\K een uw Keuken naar zin- Willing Burgh, de merkkeuken die speciaal ontworpen is voor de doe-het-zelver. Met dit uitgekiende zelfbouwsysteem plaatst u in één weekend een komplete aanbouwkeuken. Zonder ingewikkeld gereedschap. Zonder zagen of schuren. Bovendien bepaalt u zelf exact hoe de keuken ingedeeld wordt. Leverbaar in 4 typen. Kies voor hout of kunst stof. In onze zaak ligt een uitvoerige kieurenbrochure voor u klaar. II m i Een klok moet precies lopen en mooi zijn. De vakman levert uitsluitend kwaliteitsklokken, die hij zelf bij u komt ophangen en naregelen Bovendien geeft hij u n«»i«7#iiiic»r* Uurwerken Sieraden BANDSTAD-EDITIES EXCLUSIEF - HUIS, HOF, HOBBY Van de vele mooie stijl- klokken is de zogenaamde Amsterdammer op het ogenblik nogal gewild. Ontworpen en gemaakt in Nederland, voorzien van een kwarts-uurwerk, zijn dit eigentijdse, leuke klok jes van hout in verschillen de uitvoeringen, zoals zwart, grenen, eiken en lichtgrijs. Paardjes Zeer recent gebracht, van Hollandse bodem: klokjes in wit keramiek en nog plezierig geprijsd ook. De Engelse tafelklok doet het uitstekend in het klassieke of eiken interieur van nu, want de verschil lende houtsoorten passen bij wat in meubels wordt uitgevoerd. Olielampen Nieuw en handig, die lamp van wit metaal met een wit gevlochten pen- gelsnoer aan kantrolmon- tage, uittrekbaar tot drie meter! Messing zie je hier en daar als materiaal voor lampen in moderne uitvoe ring, in 't klassiekere inte rieur heeft het vele moge lijkheden, ook als we naar de kap kijken. Een lamp, waar je (een beetje) durf voor moet hebben, maar die met z'n zes opaal witte glasballons en een marmeren voet plaat heel apart kan staan in menig interieur. £\0 «nadBin Groenelaan 64b, telefoon 730280 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 2 APRIL 1982 PAGINA 29 't Hollandse binnenhuis Het hangt aan de muur en het tikt nog steeds. Het staat in het wandmeubel en je hoort het niet. Zo mag je dat wel stellen als we denken aan klokken in het Holland se binnenhuis. Dan mag rustig worden gezegd, dat doorsnee genomen men in Ne derland royaal keus heeft uit tal van typen klokken, meer dan in het buitenland. Dan mag óók naar voren worden gebracht, dat er nog zo'n handvol goede Nederlandse fabrieken zijn, die uitstekende klokken maken, al zijn die vaak voorzien van Duitse uurwerken. Waar zien we thuis op hoe laat het is? Dat hangt met name af van onze woon- en leefstijl. Houden we het op klassiek, dan is op dit moment het type „Amsterdam mer" nogal al gewild. Een mooie, niet zo uitbundige stijlklok in (bijvoorbeeld) noten en met een westminster slag. Wie van meer decoratie houdt: er zijn heel veel typen in die stijl- klokken, waarbij we modellen in eiken ook niet mogen uitvlakken. Want het eiken interieur, voor meer dan de helft in ons land geprefereerd vraagt soms om een klok in die houtsoort. Bijzonder goed doet én loopt (als we aan de aanschaf denken...) dan de zogenaamde regulator, ook wel „paardjesklok" ge noemd, omdat er inderdaad een uit hout gesneden paardje boven op staat. In beide woonstijlen past trou wens ook de Engelse tafelklok uitstekend, omdat die eveneens in verschillende houtsoorten is uitgevoerd. Met drie melodieën, waaronder westminster én in heel wat uitvoeringen, spreken ze velen aan. De Franse comptoise is er ook nog, al zijn de originele (dus vaak antieke) meestal niet bij de klokkenzaak, maar meer bij de antiquair te vinden. Een heel ander klokken-verhaal is dan ineens het lanceren van de recent in ons eigen iand ont worpen nieuwe klokken. De fa brieken Warmink uit Armelo en Orfac uit Roden kwamen er dit voorjaar, een enkele week gele den, mee uit. En natuurlijk laten we ze in deze extra Randstad-Editie bijlage zien, want we volgen voor u graag het nieuws op de voet. Kijken we eerst even naar de Warmink-kollektie: die bestaat uit acht modellen zogeheten pendulettes, van hout gemaakt in bijvoorbeeld zwart, grenen, een mooi bijna grijsachtige tint of eiken. De modellen zijn eigentijds, de wijzerplaten kunnen kwa sfeer verschillen. Of progressief met een enkele 12 er op, dan wel wat klassieker van opvatting. Maar 't zijn mooi moderne zeer accepta bele klokjes, die het kwa vorm kunnen opnemen tegen bijvoor beeld de houten Scandinavische binnenhuis-ontwerpen. Volkomen eigentijds is óók Or fac, die inhaakt op de wit-trend in 't Hollandse huis met witte bu reauklokje of weer dat pendulet- te-model. Ze zijn - en daar zit 'm de kneep - van keramiek ge maakt en dat is een verademing in dit kunststoftijdperk. Orfac brengt trouwens ook z'n school klok nu in wit keramiek. Het: 't staat in je wandmeubel (ergens anders kan natuurlijk ook) en je hoort het niet, gaat dan voor deze twee Hollandse nieuwe kollekties op, want ze zijn beide uitgevoerd met een kwarts uurwerk. Wat o.m. uiterste pre- ciese betekent. woonstijl wel een lamp En als je alles hebt voor je (nieuwe) huis, dan koop je nog de lampen... Het is triest, maar waar, doch als je praat met verlichtingsmensen, dan hoor je al jaren hoe die lampen vaak als sluitstuk worden be schouwd. Of, wanneer men aan vervanging toe is, iets waaraan niet zo zwaar hoeft te worden getild. Spreek je dan met een binnen huis-adviseur of zelfs architect, (die dan geacht wordt wat objec tiever er tegenover te staan) dan hoor je hoe vaak juist die ver lichting, de lamp boven de tafel, de schemerlamp al of niet in de hoek, het tafelmodel of de wand- lampen een interieur dan wel niet kunnen maken of breken, maar zeer bewust een eigen stempel drukken of dat kun nen doen op de woon- en leeftstijl. Dat er, óók als we aan 't Hol landse fabrikaat denken (want er zijn gelukkig nog goede fabrie ken met beste ontwerpen) heel wat te beleven valt juist op het gebied van verlichting, is uitge breid in tal van zaken te zien. Daarbij wordt er vaak wel duide lijk onderscheid gemaakt tussen wat we maar grofweg met „mo dern" en „klassiek" zulen betite len, ook als we letten op wat uit het buitenland komt. Voor iedere woonstijl kan men dan beslist te gen (de goede) lamp lopen! tijdje veel gevraagd, de strakke kap op een wit gelakte voet met (vaak flexibele stang of buis) is sterk in opmars. Gemaakt van stof met een linnen struktuur, helder wil overdag, warmer van tint als de gloeilamp er 's avonds in brandt, spreken ze een eigen taal bij het jaren tachtig wonen. Voor het jongere gebeuren zie je metaal in primaire kleuren, rood, zwart, ook wit natuurlijk, voor wie dat wellicht té bont of dat wit té steriel vindt, zijn er tal van goede tussenvormen. Waarvan hout of riet in kombinatie met beige of lichtbruine stof, voor beelden zijn. Bij 't klassiek en 't eiken zijn het nog steeds de petroleumlampen in allerlei uitvoeringen, waar ve ler aandacht naar uitgaat. Die zijn dan (gelukkig) vaak géén sluitstuk. Ons oriënterend zagen we ook zogenaamde olielampen met een wat strakkere vorm en mooie modellen in brons met de sug gestie van dikke kaarsen en daarover een strak bronzen kap. Apart, zonder meer. Messing, perkament, satijn, de vele kronen in tal van uitvoerin gen niet te vergeten: wie klassiek of eiken is georiënteerd, vindt zeker een lamp, die op het inte rieur is afgestemd en daar een eigen accent aan geeft. Laten we het licht schijnen over het verzamel-begrip modern, dan is het ook hier veel wit, wat de klok slaat. Was de bol een IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllltllllllllilllllllllllllilllHlllillllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllllilllllllllllllHIIIIIIIII Super-modern, dus trendsetters, zijn lampen in strakke kubus vorm, ook een lampen-nieuwtje is de strakke metalen kap met een snoer van maar liefst drie meter, die men via een katrol zo hoog of zo laag mogelijk kan hangen. Goede vormgeving, pri ma oplossing. Voor hen, die een lamp in 't inte rieur echt niet als bijzaak be schouwen, tippen we tenslotte nog even de „troslamp". Daar zijn er meer van: één voet met daarop of daaraan verschillende lampen, deze is met z'n melkwit te bollen in wit metaal zo'n aan schaf, die niemand als „sluit stuk" zal of kan beschouwen! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zo tikt het in Voor iedere

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 29