ter zijde VANDAAG deze krant Feest bij 12 1/2 jarig jubileum jLc I neem vaker een bloemetje mee! in Hoogstraat SVV ging gaat groot een dagje feest vieren zeevissen Gewijzigde RET-route tijdens rioolwerk MCGREGOR óók na zessen en tï zon-en men tijdens feestdagen Stadsblad Kortswijl \Nurth& Nostalgisch ritje per stoomtrein „Scyedam" in de rouw Verhuur Nostalgie. mm mm ié KONTAKTLENZEN Monument Randstad Edities verschijnen in het grootste deel van Z-Holland. 34 Edities. Wekelijkse totaal oplage ca. 1 miljoen. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9 - Rijswijk -1 elefoon 070-190222. DE VOLVO EN DAF SPECIALIST Aitot-Googe-Rckicatte Engelse sporters naar Schiedam SCHIEDAM Op 14 april is het 12 1/2 jaar gele den dat centrum „Landvreugd" aan de Swee- lincksingel is gaan functioneren onder een be heerscommissie die ooit werd ingesteld door het gemeentebestuur. Het jubileum wordt gevierd met een groots opgezet feestprogramma. Leden van de beheerscommissie, verzameld voor boerderij Landvreugd, die een week lang in de schijnwerpers komt te staan. Dinsdag 13 april verschijnt, geheel in kleur een speciale uitgave van het Nieuwe Stadsblad Kijk dinsdag in uw brievenbus! VOORTROUWKAARTEN T.V. DEFEKT? Wij helpen direktlll RADIO ABA De nieuwe Gregor-sportswear Optiek „Argus" Voor alle soorten Lid A.N.V.C. Het Geuzenmonument wordt volgend jaar onthuld op de Vlaardingse Markt. II tr' dm btoemsterkunst Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 180.965. VRIJDAG 9 APRIL 1982 - NR. 28 OPLAGE 37.500, 34e JAARGANG Nieuwe Zo maar ergens zittend, was ik mezelf lichtelijk aan het opjut ten. Het was een beetje droog- zwemmerij, een soort hometrai ning al was het dan in de zon, die ons dezer dagen ondanks alle prijsverhogingen gelaten is. Want goed, het moge waar zijn, dat men het beste tiert in eigen omgeving en op de eigen stoel, op zeker ogenblik en vooral in het wat hitsig makende voor jaar, wil men toch iets anders. Het bloed is dan meer dan an ders in beweging als hadden we allemaal zo'n roodkoperen arm bandje om de pols als Marco Bakker, die zegt het van Her- bert von Karajan te hebben. Dat bandje pulseert de bloedsom loop, het maakt een magnetisch veld in de body gaande, nou, en dat mag van mij wel zo wezen. Dus op zeker ogenblik werd de reisdrift in me wakker, 'n ge lukzaligmakend gevoel, alsof men de Prix de Rome heeft ge wonnen, een weelderige reis beurs om de antieken te mogen gaan zien. En heel ongedwongen naar huis koersend, was ik bezig in mijn fantasie reisroutes uit te stippe len. Een heerlijke bezigheid, een soort prelude, een voorschot, een proloog, waarin men zijn ver wachtingen min of meer kan vastleggen. Zoals een componist in een ou verture zijn thema's neerschrijft uit het werk, de opera, die hij heeft geschapen. Enigszins mentaal geprikkeld ging ik, thuisgekomen, aan de telefoon hangen en belde in Amsterdam een buitenlands reisbureau, zo maar op de goede gok. Ik wilde immers op dat tijdstip wat anders, iets tegen de levenssleur ingaande, iets anders dan dat dagelijks cursieve. De man aan de andere kant van de lijn, buitengewoon beleefd en met zijn innemende stem al bij voorbaat een paradijs belovend, zegde me toe alle mogelijke in formatie te zullen sturen en wat zei de slimmerd: „U krijgt het allemaal nog vóór Pasen Zo'n vent is als animator reeds door zijn moeder in de wieg ge legd. Derhalve deed ik dan ook gelijk een duik in de kast en haalde een spoorboekje voor de buitenlandse verbindingen te voorschijn, mitsgaders een vier kant van een landkaart, waarop ik, als op een stafkaart, mijn toe ristische manoeuvres zou gaan houden. In wezen eigenlijk al een weldaad voor het menselijk gemoed. Men put dan eigenlijk al uit per soonlijke ervaringen uit het ver leden, uit de inbreng van vroe ger, uit het heugenswaardige restant van een bij de cao ver plichte vakantietoeslag. Gut, en dat levert op zo vlak voor Pasen en in het vooruitzicht dat de da gen nog lengen zullen tot bijna eind juni. Aafjes maakte decennia geleden zijn voetreis naar Rome, ik zou ook zoiets willen doen, een be zoek aan een erfoom onder de titel, die ik al op de kaft van het reisjournaal heb vastgelegd: „Een poetreis naar ome". Laat het een beetje onzin zijn, wat kortswijl zonder pretentie. Het hoeft toch allemaal niet zo stuurs te zijn als een kwartaalo verzicht van het Ministerie van Economische Zaken... Nieuw Mathenessestraat 11-13 Schiedam, tel. 010-260012 Ook levering en reparatie alle merken UITDEUKEN SPUITEN is veel voordeliger bij: Buitenhavenweg 160, telefoon 261046. Boerderij Landvreugd week in schijnwerper De boerderij van de agrariër Zonneveld is één van de weinige authentieke opstal len die blijvend herinneren aan wat eens Spaland en Kethel is geweest. Het gebouw dateert uit 1905 en zal wel altijd een markant hoekje blijven aan de voet van Rijksweg 20. Ook de boomgaard bleef voor een deel behouden. Ze is ingepast in het schooltuincomplex van de noordelijke stadswijk. Bij de eerste aanzet van land- bouwaktiviteiten in Groenoord zuid bleek al direkt dat „Land vreugd" een belangrijke functie zou kunnen vervullen als con tact-centrum voor de nieuwe bewoners. In 1967 werd deze gedachte ge realiseerd. De toenmalige bur gemeester Harm Roelfsema opende het gebouw als centrum voor de zojuist opgerichte wijkvereniging Groenoord. Die plechtigheid kreeg een agrari sch tintje doordat enkele var kens werden losgelaten. Het benodigde geld kwam bij een met door de wijkverenigin- gen ontwikkelde aktiviteiten. Met de gemeente droeg ook het bekende Alewijn de Grootfonds hieraan een steentje bij. Het in eigen beheer houden van het centrum leverde voor de wijkvereniging echter proble men op. De hieruit voortgekomen onde rafdelingen maakten van het centrum een druk gebruik. Een dagelijkse bezetting was geen haalbare kaart. Met als pleitbe zorgster toenmalig wethouder mevrouw Verweij-de Graaf f, kwam nu 12 1/2 jaar gelede, de „Verordening op de Beheers commissie voor het Centrum Landvreugd" tot stand. De beheersvorm houdt in een verhuur tegen een sociaal-cul tureel tarief, dat aanmerkelijk lager is dan die van andere plaatselijke lokaliteiten. Daarnaast kan en mag ver huurd worden voor economi sche doeleinden, mits het „so ciale en culturele" karakter niet in het gedrang komt. De com missie houdt hiervoor een per centage aan van plm. 25 pro cent. Voor de huur van de Land vreugd moet de commissie jaar lijks 10.000,aan de ge meente afdragen, die garant staat voor eventuele tekorten. Het inkomen van de commissie bestaat uitsluitend uit de huur gelden. Het buffet is verpacht, de laatste tien jaar aan de re staurateur Jan Crama. In de loop der jaren vonden en kele interne verbouwingen plaats die de intimiteit van „Landvreugd" verhoogde. De boerderij is een veel gezocht oord, ingedeeld in „De Stal" - „De Trog" en ,,'t Kot". Het ruime achtererf met een betegeld terras, omgeven door een groenzoom, is geschikt voor buitenaktiviteinten. Er is ver der parkeerruimte voor 30 au to's. Van de inrichting, met zijn sterk agrarisch accent, gaat een nostalgische werking uit. Hier leeft nog een stukje herinnering aan de periode toen Land vreugd nog als kerk dienst deed. In het buffet van „De Stal" is hout verwerkt, afkomstig uit de noodkerk van de St. Martinus- parochie die heeft gestaan op het erf van de gesloopte boerde rij „Groenoord", vervangen door het huidige kerkcentrum aan de Willem Andriessenlaan. Het boerenbont voor de ramen met aan de wand boerenattri- buten doen bij een verblijf de tijd even stilstaan. Hoewel de economische toe- ,.y stand in stad en land niet zo rooskleurig is, ziet de beheers commissie de toekomst niet al te somber in. Mogelijk gaan meer mensen recreatie zoeken in het bouwen van feestjes in hun eigen omgeving. Daarom gaan afdelingen van de wijkvereniging Groenoord met elkaar een bijdrage leveren aan het jubileumprogramma met als nevendoel „Landvreugd" onder de aandacht te brengen van heel Schiedam. De beheerscommissie van de koperen jubilaris ziet er mo menteel als volgt uit: SCHIEDWISEWEC41< TEL :7034S1 SCHIED4M(K£THELI Voorzitter, S. P. Louis, W.V. „Groenoord". Secretaris H. O. Gusman, namens W. V. „Groe noord". Penningmeester, C. van Tilborg, namens Gerefor meerde Kerk. Leden, C. J. J. van Lier, namens R. K. Kerk.; P. Roosen, vertegenwoordiger Schiedamse Raad; A. J. Heli- wig, namens W. V. „Groe noord".: G. de Jager, namens W. V. „Groenoord" H. van As, ambtelijk adviseur.; J. Crama, pachter/beheerder buffet. Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting SCHIEDAM Op 19 april 1982 zal worden gestart met de aan leg van 40 meter riool in de Stadhouderslaan en 80 meter in de Westerkade. Tijdens de werkzaamheden in de Stadhou derslaan zullen de R.E.T.- bussen, komende uit Schiedam- Zuid via de Westerkade - Nieuwe Haven, rijden. Wanneer de werkzaamheden zijn gevorderd tot op de krui sing Stadhouderslaan - Wester kade, dan zullen de R.E.T.- bussen tijdelijk via de West- frankelandsedijk - Willem de Zwijgerlaan rijden. De tijdsduur van de werkzaamheden zal on geveer 4 weken bedragen. is karakteriserend voor de zomer: jeugdig-noncha lant, sportief-elegant en vol avontuurslust en va- kantiesteming. De jonge jackgeneratie, sportief en altijd te kom- bineren met polo's, hem den, bermuda's Kleuren: sky-blue, yellow, navy, savannagreen. VEERPIBN *7 VLAARWNGEN TEL 01014300 r0*rf%> Oranjestraat Koopcentrum 19-21 „Koningshoek" Schiedam Maassluis Tel. 266431 Tel. 01899-19039 Oj Geuzenverzet in lesbrief voor lagere scholen WATERWEG-NOORD Diverse onderwijsinstellingen in de regib hebben met het oog op de komende meidagen het initiatief genomen hun leerlingen (nogmaals) te wijzen op het Geuzenverzet tijdens de bezetting 1940 - 1945. Het comité Geuzen-monument heeft speciaal voor dit doel een lesbrief samengesteld. Het comité onderschrijft het stand punt van de deelnemende scho len dat het gevoel van verzet te gen onrecht moet worden door gegeven, ook aan de jonge mensen van vandaag. „In sommige landen", aldus de lesbrief, „bestaat nog steeds zo'n situatie als wij in de Tweede wereldoorlog kenden. Daar worden mensen dagelijks van de straat opgepakt en in gevan genissen gesmeten. Voor deze mensen geldt de Geuzenactie nog steeds". De lesbrief, die bestemd is voor de 5e en 6e klassen van ver scheidene lagere scholen in Vlaardingen, Schiedam, Maass- luis en Maasland, bevat een korte schets van de onstaansge- schiedenis van het Geuzenver zet in deze regio. De Geuzen gelden als de eerste groep illegale strijders die zich verzetten tegen de Duitse over heersing. Hun aktiviteiten be gonnen al kort na de bezetting. De groep werd door de Duitsers opgerold en gefusilleerd. Verder bestaat de lesbrief uit een „Geuzenbrief" in fascimile, een citaat uit het gedicht „De Achttien Doden" van Jan Cam- pert, geschreven ter nagedach tenis aan de voor het vuurpelo ton gevallen strijders, en een aantal foto's uit de bezettings tijd. De lesbrief wordt gecomple teerd door een vragenlijst en een opdracht, een kort verhaal over het onderwerp te schrij ven. Het Geuzencomité doet er alles aan de herinnering aan het ver zet levend te houden. Op 12 maart 1983 wordt op de Markt in Vlaardingen het door de kunstenaar Leen Droppert ont worpen Geuzenmonument ont huld. Tijdens de meidagen dit jaar zal in het Hollandiagebouw aan de Oosthavenkade in Vlaardingen een tentoonstelling van oorlogs monumenten worden gehou den. Daar zal ook de macquette van het Geuzenmonument te zien zijn. De tentoonstelling duurt van 4 tot 8 mei. Schiedam heeft onlangs beslo ten een aantal straten in Woud- hoek-Noord te vernoemen naar de Geuzen die in 1941 door de Duitsers werden terechtgesteld. Iris Bloemenkiosken Stationsplein - Dagelijks geopend tot 's avonds 9 u. en zondags tot 8 u. SCHIEDAM De Hulpbrug over de Schie kan van maan dag 19 april tot en met vrij dag 23 april niet voor de scheepvaart geopend worden. In deze periode zal de brug van een nieuw wegdek wor den voorzien. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de Haven dienst Schiedam, telefoon 010- 622222, toestel 169 of 168.

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 1