Wandel promenade i f f jt'j J i De Hoogstraat tijdens de jaren van de eerste Ford-automobiel. Groei tot winkelstraat Als op 17 april a.s. wethouder ir. C. Zijdeveld het laatste steen tje gaat aanbrengen in de nieuwe bestrating van de Hoog straat, barst hier een feest los dat tot begin mei zal voortduren. Onder het motto: „Hoogstraat weer Nieuw", organiseren de gezamenlijke winkeliers een reeks aktiviteiten die de gehele oude binnenstad op stelten zal zetten. Verkeersader Wie nu nog over de Hoog straat wandelt, doet dit in feite over een zeewering, welke loopt, van wat nu Hoek van Holland is tot aan het Kraling- seveer. Vanaf de Grote Markt zag de Hoogstraat er zo uit. De Hoogstraat uit het verleden, gezien vanaf de Koemarkt. Al vanaf het prille begin is de Hoogstraat een ontmoetingspunt geweest en, om er als dijk op te wandelen! Een door jongens en meisjes ,,'n Hoogstraatje pik ken" was toen al een begrip. In feite is dat altijd zo gebleven. Ook de jeugd van nu loopt nog graag over de Hoogstraat. Toen de Broersvest nog maar aan een zijde winkelpanden kende, was het een bekende route om via de Broersvest, met z'n fraaie rozen- plantsoenen, door de Kerkstraat te wandelen. Hier vond men ge durende de zomermaanden lom mer onder de zware platanen. Zo bereikte men de Grote Markt en voltooide de wandeling over de Hoogstraat. Vanuit de Korte Dam kwamen de bewoners uit het oude Westen naar deze, op zaterdag zo drukke winkelstraat. Geen wonder is het dan ook, dat de winkeliers van Grote Markt en Korte Dam zich bij de her openingsacties van hun Hoog straat-collega's hebben aange sloten. HET NIEUWE STADSBLAD - 13 APRIL 1982 HOOGSTRAAT PAGINA 3 Van verkeersader tot winkelpromenade met daar tegenover logement ,,Du Commerce" waar het z.g. gewone volk de nacht placht door te bren gen. Aan de Oostelijke dijkzijde ontwik kelde Schiedam zich als woonstad. De oude kern met Broersveld en Broersvest met talrijke hofjes en straatjes zoals rond de Touwbaan en Wezenbuurt, en noem verder maar op! Vanuit laatstgenoemde buurt was de Hoogstraat via een stenen trap bereikbaar. Verderop via de Achterweg voor bewoners uit straten en hofjes rond de Grote of St. Janskerk. De eerste winkeltjes op de Hoog straat steunden dan ook op de koopkracht van de hier in de om geving wonende kleine luiden. Aan de gevels is nog te zien dat ook de meer gegoede bewoners zich hier hun huizen lieten bouwen. Prachti ge huizen, waaronder met kunstig bewerkten stucwerk of fraaie lijst- gevels. Ze detoneerden sterk met de pandjes voorzien van klokgevel- tjes. Als wandelstraat kreeg de Hoog straat meer betekenis na de bouw van het vroegere St. Jacobsgast- huis, nu stadsmuseum. Een aparte vleugel voor oude mannen en voor de vrouwen. Een toen monumen taal bouwwerk was de pastorie van de R.-K. Waterschapskerk aan de Lange Haven. Benedendijks werd het R.-K. Weeshuis neergezet, nu een internaat, bereikbaar via een afrol. Begin deze eeuw; zelfs daarvoor, begon de Hoogstraat meer en meer een echte winkelstraat te worden. Veel zaken dateren uit de eerste twee decennia, voortgezet door meerdere generaties. drukke handelsverkeer over water. Bodediensten met bestemming Delfshaven en Rotterdam en het verdere vervoer steunend op paar- dentractie, volgden het dijklichaam en ook handkarren en hondewa gens bolderden op werkdagen over de Hoogstraat, geplaveid met de bekende kinderhoofdjes, zoals de keien werden aangeduid. Dit vond voortgang bij alle jaarge tijden, warmte en koude. Behalve het etablissement, wat later Hotel Beijersbergen zou worden, gelegen aan de Vlaardingerpoort, moet er ook op de Hoogstraat voor de vrachtvervoerders gelegenheid zijn geweest om even te pleisteren. Ook was er gelegenheid om te overnachten. Bewijzen hiervoor zijn het eens bestaande „Hotel Suisse" Ver terug in het verleden was de Hoogstraat al een belangrijke ver keersader in de dijkroute, in de verbinding tussen de eveneens aan de Zeedijk gelegen steden in wor ding; Maassluis, Vlaardingen, Schiedam en Delfshaven, het latere Rotterdam. Veel vrachtvervoer, vice versa, als een aanvulling op het toen ook al

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 23