Tevreden winkeliers Voorkeur persoonlijk contact Ook de politiek Ook het Broersveldpad is voorzien van een sierbestrating. Een demonstratie ski-springen op de Grote Markt, belooft een publiekstrekker te worden in het feestprogramma rond de heropening van de Hoogstraat. Namen die voortleven Tijdens de officiële heropening van de gerenoveerde Hoog straat gaan twee kamelen hier paraderen. Moeder en dochter om het feest op te luisteren. Smalle trottoirtjes kent de Hoogstraat reeds lang niet meer. Nu wel een voetpad voor wandelaars (links op de foto) gemar keerd door de waterafvoergoot. Internationale eethuisjes en bistro's voor culinaire tractaties. PAGINA 14 HOOGSTRAAT HET NIEUWE STADSBLAD - 13 APRIL 1982 Met wat de reconstructie van de bestrating heeft opgeleverd, zijn over het algemeen genomen, de winkeliers erg tevreden. Voor het maken van de plannen hiertoe kregen ze inspraak bij de betrokken gemeente lijke instanties. Er gingen wel stemmen op om weer smalle trottoirs aan te brengen; een voorstel dat het niet haalde. In plaats van de huidige verlichting hadden sommigen liever hier de ouderwetse lantaarnpalen gezien. Ze zijn van gietijzer gemaakt en derhalve kwetsbaar tijdens de bevoorra dingsuren met veel zwaar verkeer. Kleine wensen zullen er altijd wel blijven. Het tegengaan van het rijden met brommers en fietsen als dat verboden is. Vooral de jongeren ma ken zich hieraan maar al te vaak schuldig. Dan het euvel van het flane ren met honden. Modebewuste dames doen dit maar al te graag. Een leuk gezicht als het niet was, dat de dieren maar al te vaak wat achter laten, iets wat in een drukke straat als deze, zeker niet gewenst is! Meer en meer gaat ook hier het persoonlijk contact met het winkelper soneel voor het komende publiek z'n waarde bewijzen. Ook in Amerika zet een trend hiervan zich voort. In elke branche vakbekwame mensen die weten waarover ze praten. Adviezen kunnen geven maar ook voor lichting betreffende de artikelen en vooral als het gaat om grote te be steden bedragen, wordt steeds meer gewaardeerd. Het kan gezien wor den als een krachtbron voor de middenstandszaken, waaronder boe tiekhouders die zich specialiseren op welk terrein dan ook. Nog steeds zijn er mensen in de stad die zich de City-Bazar van Mi chel Heijmans herinneren. Kees in 't Veen, eerder eigenaar van „Waar 't Wiel Draait" in ijzerwaren enz. enz. Kapper Willem van Zuur- en met als nevendienstverlening, pruikenmaker was, handoplegger en magnetiseur maar tevens pille- draaier en klokkenmaker. Bram- metje Noordijk in zijn zaak in speelgoederen. Allemaal persoon lijkheden die kleur gaven aan de Hoogstraat van toen. Ook de politiek werd op de Hoog straat uitgedragen in de woelige ja ren met de S.D.A.P. in opkomst. Toontje van Duinhoven de onver woestbare propagandist die, staande op de rand van zijn boek handeletalage een publieke rede naar was om zijn partij onder de aandacht te brengen van het volk, dat in die jaren maar een magere boterham kreeg voorgezet. De uit die tijd stammende rode wethouder, Piet te Bruin, dreef hier een herenmodemagazijn met ach ter de winkel een kapperszaak van zijn schoonzoon Jan Ritma, spe ciaal gericht op het betere publiek! Filialen kwamen er ook van het grootwinkelbedrijf in opkomst. De Gruyter en de Unie onder andere vestigden zich hier en begonnen Uit de 19e eeuw stammen, voor zo ver dit valt na te gaan, de slagerij Maltha, begonnen in een pandje nabij de Koemarkt in 1892 en zes jaar later drogisterij van Pieter van de Sman. Zo zijn er mogelijk meer geweest om in de loop der jaren weer te verdwijnen. Toch zijn er namen van zaken, eens geweest, die blijven voortle ven in de geschiedenis van de Hoogstraat die rijke en arme jaren heeft gekend. Uit het „Rijke Room se Leven" waren het de zaken waar heiligenbeelden en andere at tributen, nodig voor een intense geloofsbelevenis, stonden geëta leerd. Het was ook in die tijd dat Rooms bij Rooms kocht en andersdenken den hiervoor leden van hun eigen kerkgenootschap opzochten voor het gunnen van de klandizie. Zo ging dat nu eenmaal in het toen nog zo conservatieve Schiedam.

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 34