Voorrang Laatste nieuwe snufjes Met drie maanden al zwemmen Lentetrek met modeshow HOOGSTRAAT PAGINA 15 Rechts op de foto, een van de lichtzuilen met een dubbel lichtpunt met sonlampen, ge zellig bij avond. Wat is er niet? Fotografie en veel kleurige bloemen, broederlijk naast elkaar. Koop-promenade van nu! Eens begonnen in een klein pandje. Nu uitgegroeid tot een vijf panden beslaand winkelpand, afzonderlijk maar toch één verkooppunt. Dames- en herenmode eisen een groot gedeelte van het win kelbestand voor zich op. Een leuke oplossing is ge vonden voor de afrol naar de Lange Achterweg, nu trapsge wijs begaanbaar. Hun winkelstraat groeide in bete kenis mee tijdens de jaren van hoogconjunctuur toen Schiedam zich meer en meer tot koopstad ging ontwikkelen. Voor alles kon men nu hier terecht tot in de klein ste details in branches op elk ge bied. Het verdere „alles" is veelomvat tend van samenstelling. Bijvoor beeld op het gebied van kleding voor dames en heren in verschil lende stijlen. Klassiek maar ook de modieuze kleding die de jongeren de laatste tijd graag dragen om zich gemakkelijk en sportief te kle den. Hiervoor zijn momenteel de nodige boetiekjes aanwezig en ook voor de hierbij passende accessoi res met het accent op sieraden en kunstzinnige frutseltjes. Op het gebied van complete wo ninginrichting is men op de Hoog straat ook rijk gesorteerd. Ook de juweliers en horlogerieën wisten zich een vaste plaats te ver overen in het koopaanbod. Zaken die reeds lang bestaan met nieuwe vestigingen. Dit geldt trouwens ook voor zaken in kinderkleding, vanaf de wieg tot de lagere school, ge vestigd in speciaalzaken of boe tieks. Ook schoeisel is te kust en te keur verkrijgbaar. Als dienstverle nende zaken zijn er de opticiëns en onder meer het uitzendbureau. Kortom de Hoogstraat kan door gaan als één grote „Winkel van Sinkel" waar van alles te koop is. Hieronder valt ook de disco met al les op het gebied van de elektroni ca. Ook de horeca is laatste tijd sterk vertegenwoordigd. Een horecva van de cosmopolitische samenstel- Toen op de laatste zaterdag van maart de lente eerst goed los barstte, heerste er grote drukte, ook op de Hoogstraat. De zo- mergarderobe kwam naar buiten die aantoonde dat dit jaar veel kleurigheid in kleding troef is. Veel sportieve kleding bij jeugd en ouderen. Dit alles riep het beeld op van één grote open lucht modeshow die de Hoog straat, daarom reeds, een fleurig aanzien gaf. ling. Knusse eethuisjes met inter nationale gerechten waar de klein schaligheid prevaleert. De reconstructie van de Hoogstraat, Korte Dam en de Grote Markt is gericht op het zoveel mogelijk voorrang verlenen aan voetgangers. Hiervoor zijn aangegeven voetpaden gesitueerd, gemarkeerd door de goten voor afvoer en regenwater. Aan de rand van deze voetpaden zijn lichtzuilen geplaatst, futuristisch van vormgeving. Ze zijn uitgerust met dubbele lichtpunten met een inbreng van sonlampen die een sfeervolle gloed op de straat brengen. Behalve tijdens de ingestelde uren voor bevoorrading wordt het autoverkeer van de Hoogstraat zoveel mogelijk geweerd. Ze kunnen nu niet meer geplaatst worden op de afrollen. In, mindere mate nog wel op de Appelmarkt, waar de helft nu speciaal voor de voetgangers is gereserveerd. Ook de uit het verleden daterende stegen kregen een nieuw plaveisel en afvoergoten voor het regenwater enz. Pakkie deftig gaat dus de Hoogstraat, de officiële heropening tegemoet. Het wordt een langdurig feestprogramma wat de gezamenlijke winke liers voor deze gelegenheid hebben samengesteld. Volledig is dit pro gramma te vinden, elders in deze feestkrant! den kwamen, ook naar de Hoog straat voor een voortzetting van hun zaken of bedrijf. Ook kwamen er vestigingen in van bekende wa renhuizen. Het gaf de stad een groter aanbod van allerlei artike len. Het duurde dan ook niet lang meer of als koopstad kwam Schie dam onder de zuigkracht van het grote Rotterdam vandaan, iets waaronder de middenstand, ook die van de Hoogstraat, jarenlang gebukt was gegaan. Als mogelijk eerste in Schiedam introduceert Bebinelle „De Ooie vaar" de uit Duitsland afkomsti ge nieuwe zwemring voor baby's en peuters. Uitgerust met vijf af zonderlijke luchtkamers, geven ze baby's reeds vanaf drie maanden een ideale zwemhou- ding in het water. Mond en neus worden uit het water gehouden, terwijl armen en benen volledige bewegingsvrijheid hebben. Uiter aard zuilen de vader en moeder als meest ideale kontactpersoon, altijd samen met het kind zijn, zodat deze het „zwemmen" op een fijne en speelse manier zal ervaren. Alle verdere inlichtingen verstrekt Bebinelle zonder enige verplichting tot kopen. de kleine levensmiddelenwinkeltjes naar 't leven te staan. Dat alles is reeds lang verleden tijd. Gedurende de crisisjaren moesten tal van bedrijfjes het loodje leggen. Gevolg hiervan was veel leegstand. Herstel kwam in 1940 na het bombardement van Rotterdam. Verschillende zakenlie- Dat deze ontwikkeling het uiterlijk van de Hoogstraat sterk heeft ver anderd is een voldongen feit. Mo dernisering van de winkelinterieurs en gevelpuien in diverse stijlen lag hieraan ten grondslag. Wie naar de geveltoppen kijkt herkent hier nog een stukje oud-Schiedam. Nu is het een aaneenschakeling van in terne verbouwingen met hier en daar nieuwbouw. Bovendien sa menvoeging van panden tot één geheel dat toch het karakter als koopstraat niet heeft aangetast. Mogelijk wel de architectonische waarde hiervan, iets waar de ge middelde burger zich maar weinig van aantrekt! Men kan zich afvragen: wat bieden de gezamenlijke winkeliers van de Hoogstraat nu wel te koop aan? Het antwoord zal behoren te zijn: Van alles! Bijna van alles, eerlijk heidshalve! Een complete boekhandel kan je er niet meer aantreffen. De eerste moet geweest zijn, de uit 1896 da terende boekhandel Rebers waar van de voortzetting een aantal ja ren geleden is opgeheven. De late re boekhandel en beeldenzaak Ha- nou hield het inmiddels ook voor gezien. Ook de Schiedamse winkeliers met die op de Hoogstraat zijn er steeds op uit de laatste nieuwe snufjes uit hun branche onder de aandacht van het kopende pu bliek te brengen. Nu er op de heropeningsdag kamelen over de Hoogstraat gaan kuieren, pousseert Bedderie Verwayen de in het assortiment opgenomen dekbedden van kameelwol. Wie hier eenmaal onder in slaap valt wordt eerst diep in de volgende dag wakker.

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 35