Boom en mens Panorama Holland op de Floriade mwmmmr Opmerkelijke stand op Floriade Overzicht op de Floriade '82 waar de late tulpen be ginnen te komen. De met Pasen geopende internationale tuin bouwtentoonstelling Floriade'82 mag door gaan voor een unieke aanvulling van het va kantieprogramma voor mensen die dicht bij huis wensen te blijven, om welke reden dan ook. Als toeristentrekker zal, alles wat hier is te zien en valt te beleven, onze stranden en zelfs de Keukenhof, wat het aantal bezoekers betreft, naar de kroon gaan steken. Ingericht in het zuid-oosten van Amsterdam aan de Gaasterplas gaan op Floriade'82, natuur, wetenschap en amusement hand in hand. Liefhebbers van al wat groeit en bloeit kunnen hier in drie jaargetijden hun hart ophalen. Wetenschappers dan wel amateurs, die navorsingen verrichten in het heelal kunnen alleen al een dag doorbrengen in het plane tariumgebouw van de Stichting Planetarium Amsterdam. Het hart hiervan is de door Zeiss gebouwde centrale projec tor: een wonder van opti sche en mechanische tech niek. Wat valt er te zien Nu het aantal bezoekers aan de Floriade begint te groeien, blijkt dat één stand zich in een bijzondere belangstelling van het publiek te mogen verheugen, namelijk stand nummer 53 van de Bomenstichting. Een fraai hoekje vol kleurenpracht op het glooiende tentoonstellingsterrein. Het buitengebeuren Sneeuwwitte lelies verwerkt tot een oogverblindend bloemwerk. Het planetarim voor mensen met belangstelling voor het sterrenstelsel en manen. Op de Floriade is Kodak Nederland B.V. aanwezig met een imposant fotografisch spektakel. In een groot pa viljoen kunnen de bezoekers het Panorama Holland bewonderen. Dit paviljoen bevat een 6-tal dia's met elk de immense afmeting van 3 bij 10 meter. Het Zaanse molentje annex klompenmakerij met op de voorgrond de oude trekschuit uit het verre verleden. Kunst en bloemen als compositie waaraan geen foto- n°aatsnvoorr3oTortaute'T met graaf voorbij gaat. u s De grote expositiehal biedt hier en daar een exotische aanblik. RANDSTAD-EDITIES «®ms»AK Op Floriade'82 gaan natuur, wetenschap en amusement hand in hand De Bomenstichting, die zich sinds 1970 inzet voor de op bouw van een gezond en even wichtig bomenbestand in Ne derland, heeft op het terrein van de Floriade'82 éen stand, die ontworpen werd door de zeer onorthodoxe Engelse kunstenares Jane Kingshill. Zij behandelt de boom vanuit diverse gezichtspunten: de boom in de evolutie, de le vensboom, het bos, het gebruik van de boom door de mensen (dat wil zeggen hout in al zijn verschijningsvormen, zoals bouwmateriaal, meubels, speelgoed, de boot, het wiel), de boom van de dood (door het kappen van bossen dreigt de erosie en daarmee uiteindelij ke woestenij). Als antwoord hierop: de hoop (door middel van kinderteke ningen en foto's van een boom in al zijn prachtige verschij ningsvormen: lente, zomer, herfst en winter). In het middelpunt van de stand laat Jane Kingshill de boomfungeren als hèt symbool van het leven tussen de zon en de aarde, waarbij zij de levens verrichtingen van de boom toont. Het geheel geeft op onortho doxe en artistieke wijze een duidelijke visie op het ver schijnsel boom en zijn invloed op ons. Voor veel stadsbewo ners is de boom vaak het enige natuurverschijnsel waaraan de wisselingen van de seizoenen herkenbaar zijn! Ook aan amusement is ge dacht, in het bijzonder om de jeugd bezig te houden als die raakt uitgekeken op kleuren en groen. Origineel speelapa- ratuur is hiervoor geplaatst. Spelen met en op het water, waarvoor een compleet pira- tenschip ter beschikking staat. Ook de horeca is goed verte genwoordigd met binnen- en buitenterrasjes. Wie er de voorkeur aan geeft in stilte alles te bewonderen kan gebruik maken van de vele banken op het terrein. In vogelvlucht is het heuvelachti ge gedeelte te aanschouwen vanuit de uitkijktoren (76 me ter hoog). Electrische treintjes doorkruisen het gebied dat vanaf het water is te bekijken vanuit dito rondvaartbootjes. Ook een rondje per oude trek schuit is mogelijk nabij de Zaanse molen waar tevens een klompenmakerij in werking is. Ons wisselvallige klimaat kan geen spaak in het wiel steken bij een goed gepland bezoek aan de Floriade. Alleen al de diverse warenhuizen welke aanwezig zijn en vooral de 7000 m2 beslaande tentoonstel lingshal (Exposarium), met wisselende shows, kunnen dat voorkomen. In het hiervoor gereserveerd vaste expositiegedeelte van de hal valt de Amerikaanse in zending uit Florida op. Grote palmen, ficus, philondendron, croton enzovoort zijn hier te bewonderen vanuit hoogtever schillen in doorgaand pad met rotspartij en water. Niet min der interessant zijn de stands van de Nederlandse Orchi deeën Vereniging (verstilde schoonheid) en de nodige dwergboompjes van de Bonsai Vereniging naar Japans voor beeld. Ook aan voorlichting op het gebied van het houden en kweken van planten en over hun welzijn en gezondheid ontbreekt het niet. Aanschou welijk propageert hier de K.M.T.P. haar doelstelling: het propageren van liefde voor bloemen en planten en zij geeft demonstraties in het bloemschikken in huiselijke kring. Tot 5 mei is in het wisselende gedeelte van de hal de Belgi sche expositie van bloeiende planten, in het bijzonder de azalia, als belangrijk exportar tikel. In 48 uur tijd wisten vakbekwame arrangeurs dit wonder aan schoonheid creeëren! In de voorhal zijn de nodige winkeltjes gevestigd en kun nen, vooral toeristen kennis maken met het Delftsblauw en het Goudse plateel, lang weg geweest, maar nu weer terug in het assortiment sierstukken voor huiskamer en te gebrui ken als potten voor vaste plan ten. Deze dia's geven een bijzonder natuurlijke indruk, juist omdat zij door krachtige stadionlam pen worden aangestraald. Naar voren toe zijn de dia's met een decor uitgebouwd waardoor de bezoekers de in druk krijgen alsof zij zelf op de plaats van de opname aan wezig zijn. De plaatsen die op deze specta culaire wijze werden vastge- zelgd zijn: De Zaanse Schans, De Magere Brug te Amster dam, het strand en de Pier bij Scheveningen, een havenge zicht te Rotterdam, het haven tje te Veere en het Zuid-Lim burgse Oud Valkenburg. In het gebouwde decor is ge bruik gemaakt van hetzelfde plaveisel als men in de plaat sen zelf aantreft. In het midden van het pavil joen heeft men een vijver aan gelegd die omzoomd is met groen en bloemen. Voor de per trein komende bezoekers is de Metro bij het Centraal station de gemak kelijkste weg. Het eindputn hiervan ligt als het waren bij de Floriade voor de deur. Autogebruikers kunnen het complex bereiken via de Gaasperdammerweg, die zo wel in westelijke als in oo- terlijke richting aansluit op de grote snelwegen. De afrit bij de Floriade geeft toegang Momenteel begint de bloei van bolgewassen in het algemeen op z'n einde te lopen. Hun wis selende kleurenpracht zal gaan plaatsmaken voor die van rozen, gevolgd door lelie's enz. Zo zal de Floriade steeds nieuwe bloeiaspekten te zien geven tot de herfst de boombe- bladering gaat kleuren. Onder hete boombestand zijn uiteraard de bloesemdragers, maar ook de moerascypressen, geleide lindebomen, haagbeu ken en bolacasia's. Als neven functie dienen hun blader kransen als wind- en zonke- ring. Wie iets meer wil opsteken over de vegitatie, voorkomend in ons land, moet zeker het stukje laagveengebied bezoe ken en het griend- en rietland. Hier is een reproductie van een pre-historische boerderij opgebouwd. Een waar unicum is het vas- tenplanten eiland, een dorado voor liefhebbers hiervan. Er staan maar even 73 soorten te gedijen. De aangelegde heide- tuin in nu reeds van grote schoonheid, amateurfotografen verzuimen niet een bezoek te brengen aan het „Vlinderhuis" waar de relatie: „bloem en vlinder in verschillende lan den" is vastgelegd. De samen stellers hebben hier drie jaar aan gewerkt. De Amsterdamse Hortus be staan volgend jaar 3 eeuwen en is met een collectie subtro pische planten aanwezig. Hier is tevens te zien hoe de verza meling planten in eigen tuin zich van Hortus Medicus tot Hortus Botanicus heeft weten te ontwikkelen. Als de tijd hiervoor daar is zullen bomen met hard fruit ens truiken met zacht fruit hun vruchten gaan dragen. Er zijn modellen van volkstuinen en van tuintjes voor mensen, die over weinig grond kunnen beschikken. Ook de wijze waarop balkontuintjes en tuin tjes aan de voorgevel van het huis dienen te worden aange legd kan men leren op deze Floriade'82. 1 V

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 28