Boortorens in het Westland Zó werkt een boring Al een paar maanden lang prikken twee boortorens van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (N.A.M.) her en der gaten in de Westlan dse gr on d. Het hoge peil van de (sinds 1973 explosief gestegenolieprijs maakte het namelijk de moeite waard toch eens te kijken of er in deze omstreken niet wat meer olie in de grond zit. De draaitafel met de vierkantige meeneemstang Kil door Ton Janszen Er wordt dieper geboord dan in 1953 toen bij Rijswijk de eerste olie vondst in West-Neder land werd gedaan. Later ontdekte men hier negen andere veldjes, die samen met Rijswijk nooit spektakulaire hoeveelheden olie hebben geproduceerd: momenteel 1750 m3 per dag. Rond Schoonebeek pompt de N.A.M. sinds 19g44 da gelijks 2400 m3 per dag naar boven. Beide velden voorzien in slechts 5 «a 6% van de Nederlandse be hoefte. Verkenningsboring foto's Ed Dewaerheijt Veiligheid De dampende tanks, waarin de spoeling wordt ge mengd. Verwacht men veel tegendruk in het gat, dan verhoogt men het soortelijk gewicht ervan. De boring Monster 2 gezien vanaf het dichtsbijzijnde huis. Een boorwerker schroeft op de boorvloer twee pijpen van elkaar los. Lokatie Monster De assistent-boormeester bij de bedienings- en kon- trole-panelen op de boorvloer. Als de druk te hoog op loopt kan hij van hieruit maatregelen nemen. HET NIEUWE STADSBLAD - DINSDAG - 18 MEI 1982 PAGINA 17 .A.M. verwacht geen tweede Slochteren in Monster Het speuren naar meer vloei baar goud gaat evenwel voort met negen boorplatforms op land en vijf op zee. Waarvan er twee in deze buurt aktief zijn: één in Monster en één in De Lier. Voorlichter Frank Duut van de N.A.M., op de boring in Monster: „We hebben uitgebrei de grondonderzoeken opgezet om te kijken waar het lonend is om een verkenningsboring te doen. Bij Monster en De Lier zagen we mogelijkheden. De laag, die nu produceert ligt tussen de 800 en 2000 meter. In Monster, waar naar gas gezocht wordt, gaan we voorlopig naar 2400 meter en in De Lier, waar we gas én olie ho pen te vinden, over de 3000 me ter". Een verkenningsboring kost ongeveer 60.000 gulden per dag oftewel in totaal 3.6 mil joen gulden. Op zee wordt het vijfvoudige bedrag uitgetrok ken. Mensen van het Shell Laborato rium in Amsterdam kontroleren frekwent of het niet te gek wordt. Op het moment van ons bezoek, toen er niet uitgebouwd werd, konstateerde de aanwezi ge technikus een „nette gevel- waarde" bij het dichtsbijzijnde huis. Vooral als de boorpijp (tu bing) wordt opgehaald of als er mantelpijp (casing) wordt gezet om het gat voor instorten te be hoeden moet het evenwel geen pretje zijn. Frank Duut: „We hebben uitge breide voorlichting vooraf ge- gheven en de gemeente bij de plannen betrokken. Het blijf na tuurlijk lawaai maken, met name 's nachts. We moeten 24 uur per dag bezig blijven, anders maken we geen boorvorderin- gen omdat het gat instort". Hoe staat het met de veilig heid? De hoorders kunnen voor on verwachte problemen komen, zoals het onder hoge druk naar boven komen en in vlam raken van aangeboord gas. Denk eens aan de erupties (blow-outs) in het recente verleden voor de Noorse en Mexicaanse Kust. Frank Duut: „Bij iedere boring staat de veiligheid bovenaan. Natuurlijk, blow-outs kunnen altijd gebeuren maar een derge lijke kalamiteit kondigt zich aan. Door het soortgelijk ge wicht van de boorspoeling (mud) te verhogen kun je voor tegen druk zorgen. Ja, moedertje na tuur zorgt wel eens voor verras- In Monster en De Lier werken vijf ploegen van acht man onder leiding van de toolpusher, de hoogst verantwoordelijke. Elke ploeg bestaat uit een boormeester, de rechterhand van de tool pusher, die het verloop van de boring in de gaten houdt en ge holpen wordt door een assistent, drie boorwerkers, een mecani cien, een spoelingkontroleur en een bovenwerker, die bovenin de mast op een klein vloertje (zogenaamde monkeyboard) de af geschroefde pijpen wegzet en terugpakt. Onafhankelijk hiervan opereert de petroleum engineer die in een veldlaboratorium wetenschappelijk onderzoek verricht. Veel werk wordt uitbe steed aan specialisten, zoals het met cement vastzetten van de mantelpijp aan de boorwand, het schuin boren, de metingen en het maken van de mud. Frank Duut: „De gestegen olie prijzen maken intensivering van onze speurtochten rendabel. Dankzij de gestegen prijzen kreeg de Westerse olie-industrie nieuwe impulsen om investerin gen te doen". Investeringen, die nodig zijn om het goedje uit de grond te krij gen. Komt in de Arabische lan den de olie onder druk naar bo ven, in Nederland moet er har der aan worden getrokken. Er komt voor 90% water en voor 10% olie omhoog en men is voortdurende bezig de velden aan de praat te houden. In 1980 is men in Schoonebeek zelfs begonnen met het onder hoge druk injekteren van stoom om toch maar zoveel mogelijk olie te kunnen oppompen. Maat regelen, die evenals het boren op zee vóór 1973, toen de olie prijs nog niet zo vlamde, onren dabel waren. De lokatie Monster 2 nu, zoals die officieel bij de N.A.M. te boek staat. Monster 1 heette de boring ruim twintig jaar terug op exakt de zelfde plaats, die aanzienlijk minder diep ging. Op 60 meter van de huizen rijst het gevaarte, vijftig meter hoog, op aan de Rijnweg. Het eerste doel is de zandsteenlaag Delfland op 2400 meter diepte, die volgens de rap- s singen. In de loop der jaren heeft de N.A.M. veel ervaring opgedaan. De kans op het ergste is zeer klein maar blijft altijd po tentieel aanwezig. We hebben eigen inspekteurs die net als de mensen van de Mijninspektie onaangekondigd op de boring opduiken. Per jaar investeert de N.A.M. miljoenen in veiligheid. Dat is in ons eigen belang. Stel je voor, dat we in dit kleine landje door onze eigen schuld een ramp veroorzaken. Dat werkt in ons eigen nadeel. We zijn afhankelijk van vergunnin gen. Eén blow-out en je kunt het voor een groot aantal jaren ver geten". Wat gaat er gebeuren als in Monster en De Lier wordt ge vonden, waar men naar zoekt? Frank Duut: „We hebben alleen vergunning voor een proefbo ring. Die duurt hooguit twee maanden. Als we gas of olie vin den en willen overgaan tot pro- duktie gaan we met de gemeen te om de tafel zitten. De toren gaat dan in ieder geval weg en daarvoor in de plaats komt een geruisloze, lage produktie-instal- latie met beplanting eromheen of andere dingen, al naar gelang het bestemmingsplan. Het kan ook zijn, dat de produk- tie-unit een paar kilometer ver derop komt. Het is bepaald niet zo dat we in Monster een tweede Slochteren verwachten, maar verrassingen zijn niet uitgeslo ten. Het kan ook zwaar tegen vallen. Wijst de boring uit, dat er niets te vinden is, dan bren gen we het terrein in de oor spronkelijke staat terug". Mocht de N.A.M. (overigens een bedrijf dat voor 50% eigendom is van Shell en voor 50% van Esso met 2400 mensen in rechtstreek se dienst, terwijl een veelvoud daarvan via de toeleveringsin dustrie zijn brood verdient) olie of gas aantreffen, dan worden ook de gemeentes er wijzer van. Sinds 1977 is de Wet Opper vlaktevergoeding van kracht, die bepaalt dat wanneer met het produceren wordt begon nen, de gemeentes recht heb ben op een éénmalige uitke ring of op een geïndexeerde jaarlijkse vergoeding, die naar schatting voor Monster en De Lier 10.000 zou bedra gen. porten gas zou kunnen bevatten. Er moet schuin (gedevieerd) worden geboord omdat de N.A.M. het platform niet recht boven het diepste punt kon in stalleren. Na 150 meter lood recht naar beneden boren zorg den speciale instrumenten voor een afwijking van een halve graad per tien meter (de zoge naamde kick-off). Op 550 meter volgde de dropoff, dat wil zeggen: men boog de boorstang langzaam terug om weer gewoon recht naar bene den te gaan. Afhankelijk van de formatie vordert men tussen 60 (leisteen) en 150 meter (zand) per dag. Afgelopen week had de boorbeitel een diepte van 2300 meter bereikt. Waar geboord wordt, wordt ge luid gemaakt. Het sonore ge brom van het boren zelf, de bon kende slagen van de pompen, de trillingen van de schudzeven en het gekletter van metaal op me taal. Speciale geluidwerende schotten moeten ervoor zorgen, dat de omwonenden niet al te veel overlast hebben. Verder gebeurt het uitbouwen van de boorpijp (waarbij de hele pijp, die op dit moment 2300 me ter lang is en bestaat uit stukken van 9 meter, met veel lawaai uit het gat gehesen wordt en in lengtes van drie uit elkaar ge schroefd moet worden) zoveel mogelijk overdag, net als het maken van cement. De geluids bronnen zijn zover mogelijk van de huizen afgezet. Wat gebeurt er eigenlijk onder die vijftig meter hoge mast? Een rondleiding met voorlichter Frank Duut op de Monsterse Bo ring en het boekje „Energie uit de diepte" van de N.A.M. licht ten een tip van de sluier op. Tussen de top van de toren en de vloer hangt een serie zware hulpstukken, die de boormeester in toom moet houden. Bovenin de boortoren bevindt zich een serie schijven, waarover een ka bel loopt, die een hijsblok van vijf ton draagt. Aan de onderzijde van dit blok bevindt zich een haak, waaraan een bolvormig ap paraat, de spoelkop is opgehangen. Voor de noodzakelijke roterende beweging zorgt de draaitafel, een stalen schijf, aangebracht in het hart van de toren: de boor vloer. Door deze tafel draait een vier- of zeskantige stang mee. Deze meeneemstang kan in de spoelkop vrij draaien. Bij het be gin van een boring is de stang aan de onderzijde voorzien van een beitel. Wanneer de gehele lengte van de stang is afgeboord hijst de boormeester het boorgereedschap omhoog. Tussen mee neemstang en beitel wordt nu een boorpijp bevestigd, waardoor de beitel zijn tocht naar de diepte kan vervolgen. Zo groeit met de diepte van het gat de lengte van de boorpijpen. De energie die deze ingewikkelde machinerie in beweging brengt, wordt geleverd door elektromotoren, die op hun beurt door eigen generatoren van stroom worden voorzien. Een vloei stof, spoeling of mud genoemd, die tijdens het boren via de al eerder genoemde spoelkop door de boorpijpen wordt geperst, zorgt ervoor dat het door de beitel vermalen gesteente tussen boorpijp en boorwand naar de oppervlakte wordt gevoerd. Deze spoeling gaat ook instorting van het boorgat tegen en voorkomt dat gas of vloeistoffen uit doorboorde lagen het boorgat instro men. Boven elk boorgat is een aantal veiligheidsafsluiters aange bracht, die op elk gewenst moment, eventueel op afstand, geslo ten kunnen worden. Om het boorgat te beveiligen wordt het verhuisd door stalen buizen met cement aan de boorgatwand vast te zetten. De diepte van het gat, de aard, de dikte en de inhoud van de lagen zijn bepalend voor de lengte en het aantal malen dat een buizenserie moet worden aangebracht. Tegenwoordig wordt een boorgat veelal bekleed met vijf series. In een met staal bekleed gat van 3000 meter kan voor een bedrag van ruim anderhalf miljoen gulden aan buis zijn aangebracht. Kroonblok Draaiboorpijpen Motoren Bordes Kabel Hijsblok met haak Spoelingstang Spoelkop Mceneemsrang Draai rafel Veiligheid sa tslu iters Triheef Afvoergoot spoeling r Spoelingpornp j Spoel ingbak Btxitvloer

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 17