VAN NET BOVEN DE TOT RUIM ONDER DE F10.000,- F20000,-. STICHTING RAAD VOOR HET BEJAARDENWERK Katholieke Bond van Ouderen GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN w De Werkgroep ANDERS OUDER WORDEN organiseert op maandag 24 mei om 14.30uur in „De 4 Molens" een POLITIEK FORUM voor ouderen. gelderland show AUTOMOBIELBEDRIJF ULTRAC B.V. Bettoweg 27, tel. 010-152066 SCHIEDAM Autorijschool „Nieuwland" interieurverzorging Wijkpost Schiedam-Zuid: Gevraagd: Stichting Raad voor het Bejaardenwerk KATHOLIEKE BOND VAN OUDEREN U bent van harte welkom! BIJ ONS IN DE SHOWROOM. OUDEREN DOEN MEE OUDEREN DOEN MEE Hieronder ziet u van links naar rechts en van klein naar groot, de Mini, de Austin Metro e nieuwe Triumph Acclaim. ph Acclaim is het resultaat van een uiuu.. samenwerking tussen de Engelse en Japanse auto-industrie. Beide werelden hebben hierin het beste gestopt dat zij op technisch gebied in huis hadden. En dat was, zoals u bij ons in de showroom met eigen ogen kunt zien, bepaald niet weinig. Wat de Austin Metro betreft; veel mensen weten nog niet dat de Austin Metro een zeer ruime kleine auto is. Dat komt omdat je daar aan de buitenkant, die niet langer is dan 340 centimeter, niets van ziet. In werkelijkheid biedt de Austin Metro een zeer grote hoeveelheid ruimte. Groot genoeg voor een flinke familie en klein genoeg om één van de zuinigste auto's ter wereld te zijn. Bij een constante snelheid van 90 km/uur is het benzineverbruik namelijk slechts 120,8 en in de stad of bij 120 km/uur constant is deze 114,7 (volgens ECE-norm). Om met de kleinste te eindigen: de Mini. Op veel mensen werkt dit onderwerp nog altijd vertederend. Maar pas op: onder de kleine motorkap schuilt een grote hoeveelheid levenslust. Fel, pittig en snel. De Mini kan vrijwel overal tussendoor en is berucht om z'n snelle bochtenwerk. U ziet dus, het is zeer de moeite waard om eens een bezoek te brengen aan onze showroom, 't Kan best zijn dat u eigenlijk kwam voor de Triumph Acclaim en naar huis gaat met een Mini of een Austin Metro. Andersom is echter ook heel goed denkbaar. H mjj lijst 5 Schiedam Herman Noordergraaf Eric Dijkhuizen Bel voor informatie en materiaal 263487 of 261509 of kom eens langs bij onze kramen elke zaterdag op de Hoogstraat voor het museum. Velen slaagden bij lest in Datsun Sunny altijd dezelfde instrukteur Telefoon 735 731 Op woensdag 2 juni a.s. gaan we weer naar de stembus om een nieuwe Gemeenteraad te kiezen. De Stichting Raad voor het Bejaardenwerk en de Katholieke Bond van Ouderen hech ten beide groot belang aan de komende raadsverkiezingen: De Katholieke Bond omdat zij als belangen behartiger op wenst te komen als ouderen voor ouderen. De Stichting Raad voor het Bejaardenwerk omdat zij vindt dat ouderen meetellen en gehoord moeten worden. Daarom publiceren wij onderstaand over zicht van het op ouderen toegesneden ge deelte van verkiezingsprogramma's van de in de Gemeenteraad zittende politieke par tijen. Hiermede geven wij u géén stemadvies of spreken wij een voorkeur uit voor één der partijen. Wél willen \vij de oudere Schie dammers laten zien, wat de politiek de ko mende jaren voor u denkt te doen. Wellicht helpt het bij het maken van een keus, want... U GAAT TOCH OOK STEMMEN OP 2 JUNI? D66 CPN Nieuw adres per 12-5-1982 Groenelaan 31, 3114 CA Schiedam, tel. 010-735764 Gretha Vos en Eldert Meijer Adressen: Stedelijk Bureau, Tuinlaan, tel. 731976 Wijkpost Schiedam-Oost, Lorenzlaan 32, tel. 623733 Wijkpost Schiedam-Zuid, Groenelaan 31, tel. 735764 Dienstencentrum de Woudhoek, Dienstencentrum De 4 Molens, Heijermansplein 35, tel. 709555 Nieuwe Damlaan 766, tel. 705500 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 21 MEI 1982 PAGINA 19 Uw British Leyland dealer De maand mei staat bij ons in het teken van Gelderland meubelen. Onlangs bracht Gelderland schitterende nieuwe banken en fauteuils op de markt, die o.a. ontworpen zijn door de bekende Nederlandse ontwerper Jan des Bouvrie. Deze nieuwe modellen en de bestaande kollektie kunt U allemaal bewonderen in onze MEUBELPASSAGE CHOORSTRAAT DE VLOUW. Onze meubelpassage bevindt zich in het hartje van onze oude Delftse binnenstad. Wij denken, dat een bezoek aan dit gezellige oude centrum met z'n zeer vele bezienswaardigheden, gekoppeld aan een bezoek aan onze zaak zeker de moeite waard is. U vindt verder in onze zaak bekende merken als: Artifort, Leolux, Pastoe, B en B italië, Besouw tapijten, Kendix gordijnen, een afd. Jong Wonen, de Pineshop en nog veel meer. breetvelt Meubelpassage Choorstraat-de Vlouw te Delft Telefoon 015-123849 Timmerbedrijf C. L. van Hoek, voor alle timmerwer ken, exclusieve houten wan den, scheidingswanden enz. Van Swindensingel 50b, tel. 268273. Pinkstergemeente Mor genstond Schiedam, 's Zon dags 10.00 uur in Gebouw Nieuwe Damlaan (ingang achterzijde Burg. Gijssen- laan). Informatie tel. 711311. Penders. Nu alle onder delen van alle merken auto's. Gevraagd: loop- en sloop auto's. Tel. 702964, b.g.g. 156068. Nu Marconistraat 4, Vlaardingen. Buitenboord motoren van 2 tot 140 pk. merk Suzuki, 2 jaar garantie. Tweewieler- Zuid, ook alle reparaties. Wil- helminaplein 6, Schiedam, tel. 267916. Sekretariaat: Mevr. J. M. Krowinkel, Boerhaavelaan 42a, telefoon 262338 Bejaarden Uitgangspunt van het bejaardenbeleid moet zijn: de zelfstandigheid van de bejaarden zolang mogelijk te handhaven. In dit kader verdient aanpassing van de oorspronkelijke woning de voorkeur, o.a. door aan leg van een alarmeringssyteem. Gestreefd moet worden naar de bouw van meer bejaardenwoningen met als uitgangspunt: wijkgebondenheid. Bejaarden woningen dienen evenwichtig over de gehele stad te worden verspreid. Het bestuur van de bejaardencentra dient zoveel mogelijk in handen van de bewoners zelf te zijn. Het voortzetten van de eigen levenssfeer dient welwil lend te worden tegemoet getreden. Ouderen en or ganisaties van ouderen dienen bij het te voeren be leid te worden betrokken. Zij moeten bijvoorbeeld inspraak krijgen bij te treffen verkeersmaatregelen en omleidingen van busroutes. Voorts moeten meer zitbanken geplaatst worden. P.P.R. Bejaarden. Zij dienen zo lang mogelijk zelfstandig in onze sa menleving te kunnen funktioneren. Een aktief be leid is daarom nodig inzake: 1. De bouw van bejaardenwoningen. 2. Versterking van de zorg die het streven naar zo lang mogelijke zelfstandigheid ondersteunt bijv. wijkverpleging, gezinszorg en maaltijdenvoorzie ningen). Ook de wijkposten voor het bejaardenwerk die nen in dit kader bezien te worden. 3. Demokratisering: het vergroten van de invloed van bejaarden op het bejaardenbeleid, verzor gingstehuizen en andere voorzieningen die hen betreffen. P.V.d.A. Bejaarden De hulp aan bejaarden moet zo veel mogelijk op wijkniveau worden georganiseerd. Zelfstandig wonende bejaarden krijgen vaak te wei nig hulp. Er dient te worden ingespeeld op de indi viduele behoeften. Aandacht moet worden geschon ken aan het scheppen van mogelijkheden voor het leggen en onderhouden van sociale contacten. De zelfredzaamheid van de bejaarden wordt o.a. be vorderd door de aanleg van een alarmsysteem. Bij de planning van het gecoördineerd bejaarden werk wordt overleg gepleegd met de betreffende or ganisaties (o.a. bejaardenbonden). AANDACHTSPUNTEN Woningbehoefte De bestaande voorraad aangepaste bejaardenwonin gen zal moeten worden uitgebreid. Een meerjaren plan voor de bouw van deze woningen over de ge hele stad zal hiertoe moeten worden opgesteld (zie ook het hoofdstuk „ruimtelijke ordening"). In dit plan wordt de totstandkoming, gekoppeld aan de woningbouw, van dienstencentra voor de wijken op genomen. Zorg Gepaard gaande met de bouw van aangepaste be jaardenwoningen zal de extramurale zorg worden breid. Hierbij wordt gedacht aan samenwerkings verbanden met gezinszorg, wijkverpleging, dagbe handeling, maaltijdvoorzieningen, sociëteiten, dienstencentra etc. Verwijsfuncties Het is noodzakelijk om in overleg met de bejaar denorganisaties te komen tot een duidelijke plaats van waaruit een verwijzing kan geschieden. Dit punt zal voor de bejaarden duidelijk herkenbaar moeten zijn. Democratisering De gemeente onderhoudt een rechtstreeks contact met de bejaardenbonden. Zij bevordert een zo groot mogelijke participatie van de bejaarden in de beleid- vorming, terwijl zij de bonden steunt in hun demo- cratiseringseisen t.a.v. het beheer van de bejaarden centra en verzorgingstehuizen. De gemeente onderhoudt uiteraard ook een recht streeks contact met de Stichting Bejaardenwerk en is verantwoordelijk voor de coördinatie tussen ge meente, de bejaardenbonden en de Stichting Bejaar denwerk. C.D.A. Ouderenbeleid Er zal een mentaliteitsverandering ten aanzien van de ouderen dienen plaats te vinden in de zin van een grotere waardering van het ouder worden en oud zijn. Er zal een grotere invloed aan ouderen gegeven moeten worden: het ouderenbeleid moet mede door henzelf worden bepaald. Het doel van het beleid t.o. ouderen is het bevorde ren, met inspraak van de ouderen zelf, van hun zelfstandigheid en de maatschappelijke integratie. Het gecoördineerd ouderenwerk moet zoveel moge lijk naar de wijken gedecentraliseerd worden, opdat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven functioneren. Om een extra accent te geven aan het belang van een goed ouderenbeleid zou te overwegen zijn een van de wethoudersportefeuilles tevens de naam „ou derenbeleid" te doen dragen. Ouderen zijn gelijkwaardig aan de andere leden van de samenleving. Ouderen dienen mee te praten over alle zaken in de samenleving. Dat geldt zeker voor onderwerpen die hen direct aangaan, zoals: huisvesting, sociaal-culturele activiteiten, gezond heidszorg, winkelvoorzieningen, openbaar vervoer, aanpassing van woningen. De invloed op het beleid van de verzorgings- en ver pleegtehuizen, dient te worden versterkt door het inschakelen van de bewonersraad. Het streven van ouderen om zelf verantwoordelijk heid te blijven dragen dient krachtig te worden on dersteund. Het vrijwilligerswerk ten behoeve van de ouderen dient door de gemeente te worden gestimuleerd en geactiveerd. Uitbreiding hiervan wordt door de ge meente gesteund. De beste waarborg voor het welzijn van de ouderen zal worden geboden door het tot stand brengen van een mengvorm van zorg door professionele en vrij willige krachten. Vrijwilligers kunnen ook ouderen zelf zijn. De gemeente dient het beleid onder andere te laten steunen op de bouw van voldoende ouderenwonin gen. Daarbij dient zoveel mogelijk rekening te wor den gehouden met de door de COSBO (overkoepe lende organisatie van bejaardenbonden) uitge brachte adviezen: in de nabijheid van het openbaar vervoer, in de nabijheid van winkels, zoveel moge lijk in de nabijheid van een project gecoördineerd bejaardenwerk, in de omgeving van arts en apo theek. De bouw van woningen voor ouderen en van ver zorgings- en verpleegtehuizen en de verschillende vormen van dienstverlening dienen op elkaar te worden afgestemd. Woningen waarin ouderen wonen dienen te worden aangesloten op c.q. voorzien van een alarmerings systeem. De gemeente dient aandacht te besteden aan ge zondheidsvoorlichting en gezondheidsbescherming, onder andere door het stimuleren van projecten „meer bewegen voor ouderen". Het is met name ook voor ouderen vaak een pro bleem dat zij hun weg moeten zoeken in een veel heid van ambtelijke instanties en regelingen. Het is noodzakelijk dat daarin op den duur vereenvoudi ging wordt gebracht. De gemeente zal eep goede voorlichting moeten geven omtrent de mogelijkhe den en onmogelijkheden van de sociale wetten en maatregelen, zoals Bijstandswet, huursubsidie, bij stand in de kosten van het deelnemen aan het maat schappelijk verkeer. De gemeente kan bijdragen aan het bestrijden van de eenzaamheidsproblematiek door het bevorderen van de oprichting van een telefoonketen en van zo genaamde „friendly visiting". De gemeente dient een programma op te stellen om oudere werknemers voor te bereiden op hun pensionering. De gemeente dient een onderzoek in te (laten) stel len naar mogelijkheden om bestaande verzorgings huizen een functie te laten vervullen in het kader van het open bejaardenwerk binnen het omliggende woongebied. De gemeente moet streven naar een verruiming van de mogelijkheden voor dagbehandeling in verpleeg tehuizen. De gemeente dient zich in te spannen voor het op heffen van het grote tekort aan bedden in verpleeg tehuizen voor demente bejaarden. De raad voor het gecoördineerd bejaardenwerk zal financieel in staat gesteld moeten worden om aan het hierboven geschetste beleid gestalte te geven. Een goede communicatie tussen ouderen en jonge ren is van groot belang. De gemeente bevordert c.q. verbetert deze communicatie waar nodig. V.V.D. 12.10 Ouderen Het beleid gericht op de oudere burgers is verspreid over de hoofdstukken gezondheidszorg, maat schappelijke dienstverlening en volkshuisvesting. Daarnaast stellen de ouderen als volwaardige bur gers ook hun eisen aan de andere hoofdstukken. De vergrijzing van Schiedam is een realiteit en wij moe ten daarmede rekening houden, teneinde die voor zieningen te bewerkstelligendie daarvoor nodig zijn. Daarnaast moet erkend worden dat een gediffe rentieerde bevolkingsopbouw, ook in het belang van de bejaarden, moet worden nagestreefd. De bevordering en instandhouding van de zelfstan digheid van de ouder wordende mens dient te wor den nagestreefd door: - het bouwen van bejaardenwoningen temidden van andere woningen; - aanpassing van geschikte oudere huizen in de buurt van dienstencentra en winkelvoorzienin gen; - het realiseren van die dienstencentra in combina tie met bijvoorbeeld een wijkcentrum; - het ondersteunen van het tot stand komen van particuliere verzorgingsflats. Het bevorderen van democratisering van regels in de bejaardencentra en verpleegtehuizen. Regelmatig overleg met bejaardenorganisaties en or ganisaties voor de bejaardenzorg. Invoering van een alarmeringssysteem via het ka belnet, zodat men veilig zelfstandig kan blijven wo- Ouderen De CPN is er een grote voorstander van, dat oude ren aktief blijven deelnemen aan het maatschappe lijk gebeuren. Jarenlang is het beleid te sterk gericht geweest op het apart zetten van deze leeftijdsgroep. Zelfstandig kunnen blijven wonen, het bieden van aangepast werk en het bevorderen dat ouderen blij ven meedoen in organisaties en instellingen, die geen leeftijdsonderscheid maken, zijn enkele moge lijkheden om de isolering van ouderen tegen te gaan. Ervoor gewaakt zal moeten worden, dat deze door ons voorgestane koers, misbruikt wordt door over heid om te bezuinigen op voorzieningen e.d. De CPN is een fel tegenstander van de uitspraken van mensen, die waarschijnlijk helemaal niets voor hun - familie doen, dat kinderen nog meer moeten op draaien voor de verzorging van hun ouders. Winkels hebben een belangrijke sociale funktie en maken een wijk leefbaar. Zij vormen een noodzake lijke voorziening voor ouderen, die zelfstandig wil len blijven wonen. Echter wel onder de voorwaarde, dat de winkels voor de eerste levensbehoeften ge spreid door de wijk aanwezig zijn. xet wo<Vy. bedanken al diegenen die bij de opening van de Wijkpost Schiedam-Zuid (Groenelaan 31) hun belangstelling hebben getoond. Wij zijn erg blij met ons nieuwe onderkomen en zul len ons best doen om van ons werk een sukses te maken. Op ons spreekuur, dinsdagmorgen van 9 uur tot 11.30 bent u van harte welkom! Het Bestuur van de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk zou graag in kontakt komen met personen, die de funktie van penningmeester binnen het bestuur kunnen en willen vervullen, daar de huidige penningmeester te kennen heeft gegeven zijn funktie binnenkort neer te willen leggen. Nadere informatie over de aard en omvang van de werk zaamheden worden graag gegeven door de projektleider/di- rekteur, de heer M. P. van Mansum, te bereiken op het Stedelijk Bureau, Tuinlaan 94, telefoon 731976. N.B. Het betreft hier een niet-gehonoreerde funktie!

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 19