„Kinderen worden vaak vergeten bij het toneel" AGENDA rabatoelen 1.45 14.95 1.50 Chipwood tegels Deurplaten Vloerdelen Vouwdeuren UW ONDERLINGE IS VLAKBIJ EN VOORDELIG O. B. M. KETHEL SCHROTEN KRAM.O&.EN Twee uur SG op de Schiedamse kabel radio Apollo brengt lustrumtoneel Jong O.B.K. naar Den Briel Schiedams Vrouwenkoor geeft gratis koffieconcert VVV even dicht Commedia dell'Arte: een nieuwe SG-kur- sus Hobby Centrum Franselaan 0.60 0renen6cmwerkbreedte 0<90 Me,bau6cm*etkb,eed>e Grenen-A-8cm 1.50 1.95 1.19 Grenen-»-».'- .^.M,""1.00 nen 1 houtkleur p.m. P.V.C. bruin s MAAR MINDER KWIJT UITGEBREIDE GEVARENVERZEKERING VOOR WOONHUIS EN INBOEDEL Voordelig voor de doe 't zeiver WANDPLATEN 40.«® 43-®° 10.9® 24.9® 32-9® 36.9® 30-9® VURENHOUT 3.40 O.S° Vuren 6 cm wetkbreedte U.— Grenen Grenen p.m. 40x40 cm vanaf 150.- nu Premie: opstal 0,85 per 1.000,- verzekerd bedrag inboedel 1,50 per 1.000,- verzekerd bedrag aanvullende glasverzekering: 10,- jaarpremie enkel glas 25,- jaarpremie dubbel glas ook voor uitgekiende autoverzekeringen, a Schiedamseweg 31 3121 JD Schiedam-Kethel telefoon 010-702011 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 28 MEI 1982 PAGINA 22 stichting de schiedamse gemee „Ik ben Ruud Pillard... en ik drink geen melk". Met die zin, uitgesproken door de di- rekteur van de Schiedamse Gemeenschap, begint zondag le pinksterdag, een twee uur durend radioprogramma over de plaatselij ke kuituur. De uitzending vindt plaats in het kader van de speciale programma's die de Ziekenomroep Schiedam (ZOS) verzorgt bij de komende gemeenteraadsverkiezingen. De ZOS zendt totaal 60 uur uit via de kabel (op de FM 92 mHz). De zendtijd is verdeeld over 6 dagen. Het zwaartepunt ligt op woensdag 2 juni wan neer de stad een nieuwe gemeenteraad kiest. De ZOS besteedt in haar zestig uitzenduren vanuit de studio's aan de Korte Haven niet alleen aandacht aan de politiek. Ook andere aspekten komen aan bod: muziek, aktivitei- ten, het verenigingsleven en de kuituur. De ZOS heeft de SG twee uur zendtijd toebe deeld. Ruud Pillard presenteert het programma en interviewt daarin allereerst museumdirek- teur Hans Paalman, die onder meer uitlatingen doet over het veelbesproken idee om een groot deel van de kunstkollektie te verkopen omdat Schiedam er toch niets aan zou hebben. Bezui nigingen in de kunst komen ook aan bod. Paal man maakt plaats in het programma voor de sekretaris van het popoverleg Schiedam (Po- posch) en vervolgens komt het Passage Theater an bod met een overzicht van de artiesten die het komend winterseizoen in de Schiedamse theaters (Teerstoof, Passage theater en poppen theater) zullen optreden en hoe de Schiedam mers abonnementen kunnen bemachtigen. Vertegenwoordigers van de afdelingen zang muziek en toneel komen vertellen hoezeer het verenigingsleven bloeit en het effekt dat televi sie hierop zou hebben. De vergrijzing van de verenigingen is ook het onderwerp van ge sprek. Archivaris van der Feijst vertelt hoe I kultureel een archief is. SG-stafmedewerker Henk Tiggelhoven doet zijn verhaal over het Vormings- en Ontwikkelingswerk en de vele kursussen en lessen die daaraan zijn verbon den. Ook wijdt hij uit over het onlangs in Schiedam begonnen alfabetiseringsprojekt ten behoeve van mensen die niet kunnen lezen en schrijven. De laaste in de rij geïnterviewden is SG-voorzitter Arij Ouweneel. De uitzending begint zondag om zes uur 's avonds en duurt tot acht uur. Op FM is de uitzending te beluisteren op 92,5 mHz (net naast Hilversum 3) en in de ziekenhuizen op kanaal 4. De Schiedamse toneelvereniging Apollo wil bewijzen van alle markten thuis te zijn. „De moeilijkste toneelvoorstellingen zijn die voor kinderen", weet Paul Segaar, akteur bij Apol lo, te vertellen. Voor Apollo is het daarom juist een uitdaging en wordt er op zaterdag 25 september als start van het 5e eenakterfestival om twee uur in het Passage Theater een kindervoorstelling opgevoerd. akteurs v. toneelgroep Apollo tijdens de repetitie. „Kinderen," vervolgt Segaar, „zijn kritisch als publiek. Misschien komt dat omdat ze verwend zijn door kinderprogramma's op de televisie of omdat ze de beleefdheid nog niet in zich heb ben hun afkeuring te verbergen wat bij volwas senen wel gebruik is." Voor Apollo is de kindervoorstelling niet alleen een uitdaging, de toneelspelers hopen op deze wijze ook jongeren enthousiast te maken voor toneel. „Want wie de jeugd heeft, heeft de toe komst" vindt Paul Segaar. „Bij ons zitten veel oudere mensen, noem het maar „rijpere" to neelspelers. Voor hen is de kinderwereld toch redelijk ver verwijderd. Amateurverenigingen brengen weinig kinder toneel. Er bestaat echter wel een vrij forse groep professionele gezelschappen die zich met de wereld van de jongeren bezighoudt. Maar die brengen geen toneel voor volwassenen. „Kinderen", is de opvatting van Segaar, „wor den bij het toneel toch vaak vergeten. En dat is jammer." Over de inhoud van het stuk waar Apollo mee komt wil hij niet al te veel loslaten. „Dat hou den we spannend" pretoogt hij. Wel wil hij kwijt dat het bestemd is voor kinderen in de leeftijd van 5 tot 12 jaar. Het vorige jaar heeft de toneelvereniging de musical van 5 tot 12 jaar. Het vorige jaar heeft de toneelvereniging de musical „Kiss me Kate" opgevoerd. Dit was eigenlijk om een beetje af te komen van de naam altijd serieus toneel te brengen. Vandaar ook nu ter gelegenheid van het eenakter lustrum deze kindervoorstelling. „We krijgen nu al het zweet in onze handen", zegt Segaar tenslotte, „bij de gedachte dat dit tot een goed einde moet worden gebracht. Dat klinkt mis schien gek, maar reken maar dat we het toch met ontzettend veel plezier doen." Belangstellenden die toneel willen spelen bij Apollo kunnen op woensdagavonden in de Teerstoof, Nieuwstraat 12, binnenlopen. Tussen acht en elf repeteren de Apollomensen daar. „Vooral jonge mensen hebben we nodig", zegt Segaar nog eens. Zaterdagmorgen 5 juni a.s. om ca. 9.00 uur zul len zo'n 70 jeugdige OBK-ers en 30 wat oudere leden, die als begeleiders optreden, van het clubgebouw aan de Nolenslaan naar het Hoofd vetrekken om zich daar in te schepen aan boord van het m.s. „Alewijn de Groot". Met dit schip vaart het hele gezelschap naar Den Briel om daar een kamperweekend door te brengen. Nadat de tenten zijn opgezet zal de jeugd worden gezig gehouden met speurtoch ten, spelletjes, barbecue en wellicht ook een nachtwandeling. Het hele gebeuren vindt plaats in samenwer king met de Schiedamse Water Scouts en is een uitvloeisel van de goede contacten die enkele OBK-leden hebben met de S.W.S. Omdat het bij OBK min of meer traditie geworden is om éénmaal per jaar iets voor de jeugd te organise ren dat niet op het muzikale vlak ligt namen die leden het initiatief om met de Water Scouts tot een gezamenlijke acitiviteit te komen. Voor de Scouts een mooie gelegenheid om hun vaar digheden eens aan een flinke groep majorettes te tonen. Om het één en ander financieel mogelijk te ma ken heeft een vaste kern van leden nog al wat moeten doorstaan. Men stond in felle kou eind december met oliebollen en erwtensoep op de koemarkt en onder barre weersomstandighe den met een fancy-fair in de Lange Kerkstraat op 1 Mei. Een week later stonden die mensen er weer t.g.v. de Welzijnsmarkt. Geheel OBK hoopt uiteraard op goed weer voor dit weekend en het gezelschap wordt weer aan het Hoofd terugverwacht op zondagavond 6 juni om ca. 19.00 uur. Het Schiedams Vrouwenkoor verzorgt zon dag 6 juni in wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein een gratis koffieconcert. Het befaamde Vrouwenkoor brengt daar een uitvoerig programma. Het is hetzelfde pro gramma waarmee de dames onder leiding van dirigente Ria Borgmeijer op zal treden in het kader van het zogenaamde Internationa- ler Chorwettbewerb. Dat is een concours dat in Innsbruck wordt georganiseerd door de Oosten rijkse zangersbond. Het Schiedams Vrouwenkoor zingt werken van de volgende komponisten: A. de Braai, Bela Bartók, A. Caplet, Gallus, H. Distier, Z. Kodaly, H. Kratochwil, Cl. non papa en Th. Morly. Het gratis koffieconcert begint 's middags om half één en duurt tot twee uur. 1 juni 20.00 Zaal Irene Bingo avond (Vrijheid) zaal open 19.00 uur 2 juni 20.00 uur Zaal Irene Verkiezingsinstuif m.m.v. Trio More 2 juni 12.30 uur Stedelijk Museum Lunchcon cert 8 juni 20.00 uur Zaal Irene Bingo-avond (Riet zeilers), zaal open 19.00 uur 15 juni 20.00 uur Grote Kerk, orgelconcert door Bernhard Bartelink organist van de Kathedrale Basiliek St. Bavo te Haarlem 15 juni 20.00 uur Zaal Irene Bingo avond (Vrij heid) zaal open 19.00 uur 19 juni 15.00 uur Stedelijk Museum Orgelcon cert 21 juni 20.00 uur Zaal Irene Bingo avond (Riet zeilers) zaal open 19.00 uur 29 juni 20.00 uur Zaal Irene Bingo avond (Vrij heid) zaal open 19.00 uur 7-11 juni Avondfietsvierdaagse start Wieler baan inschrijven VVV 14-18 juni Avondwandelvierdaagse start Margriethal, inschrijven VVV kantoor 28 juni-1 juli Recreatieve Sport- en Spelvier- daagse inschrijven VVV Exposities: tot 13 juni Stedelijk Museum Salon van de Maassteden '82, daarna tot september, eigen collectie Wijzigingen voorbehouden. De VVV is gedurende de zomermaanden tussen de middag gesloten: van 13.00 tot 13.30 uur. Na 15 augustus is de VVV weer hele dagen open. i Bij de VVV Schiedam 1 te koop: Schiedam T-shirts (met afbeelding oude stadhuis) Alle maten in bleu en wit vanaf 8,00 In het komende winterseizoen begint de SG met een kursus Commedia dell'Arte. Het is nog vroeg om daarover nu al te beginnen. Toch wordt binnenkort een begin gemaakt met de inschrijvingen voor het nieuwe sei zoen. Commedia dell'Arte is nieuw in het pakket van de SG-afdeling vormings- en Ontwikkelingswerk. Sandor Góra geeft de tien lessen die hierbij ho ren. Commedia dell'Arte is een vorm van dra- matiese ekspressie. „Ik vind het belangrijk dat mensen in een kursus dramatiese ekspressie op een andere manier met elkaar leren omgaan door veel met elkaar te spelen," zegt hij. Vrij heid is daarbij het doel. „Volwassenen zijn die vrijheid vaak kwijtgeraakt, kinderen hebben dat nog wel" zegt Sandor. Commedia dell'Arte is één der oudste Europese toneelvormen. Straatartiesten in Italië speelden het zo'n 600 jaar geleden. Van daaruit ver spreidde het zich over heel Europa. Onderging allerlei veranderingen en vandaag de dag zien we Jan Klaassen nog steeds in de poppenkast en wie kent niet de Pierrot en de Harlekijn. Op de tien avonden worden diverse elementen doorgemaakt: allereerst de karakters zoals Pan- talone (de vrek), Capitano (de dappere), Dottore (de geleerde), Colombine (de schalkse dienst meid), Isabel en Lelio (de verliefden) en Arle- quino (de knecht). Vervolgens komt de speel stijl aan bod: de groteske manier van doen, de bewegingen, de handelingen. Het spreken heeft daarbij een ondergeschikte funktie. Dan komt het improviseren, waar alle deelnemers zich naar hartelust aan kunnen overgeven. Comme dia dell'Arte zit vol met zogenaamde Lazzi, grappen en grollen. Er wordt geprobeerd een kleine produktie op te zetten. „Misschien", zegt Sandor Góra, „kunnen we dat dan voor familie en vrienden opvoeren." *A1244x61 cm per Uauan 244x61 cmperP Blank 08»en 275x61 cm per p aat Olijf oasen per plaat Lauan 244x122 per plaat ChiPw°od Per p,aat Teak 275x122 perplaat Knotty ceder 273 45x70 mm p.m. vanaT Rag9e,s kOBBl ..tótSTHOT" Spekte ^^Mrtirnenl. lage Kasten^ j ,.vcrt>«W' A Te koop: bouvier reu, grijs gestroomlijnd 1 1/2 jaar oud met stamboom erg lief voor kinderen plm. ƒ400,—. Tel. 267689. Kano aangeboden i.z.g.st. Tel. 735731. Te koop: bruine rieten kin derwagen met toebehoren z.g.a.n. Tel. 702931. Jekaluxe Jaloezieën. Tel. 262433. De beste en... de goedkoopste!! Gratis opne men en plaatsen, 5 jaar ga rantie... 28 kleuren. Wij ruilen uw oude jaloezie in. Repara tie in 1 dag klaar. Hoogstraat 152. Tot 9 uur 's avonds tel. 262433. Woningruil, aangeboden: 4 kamerflat Groenoord. Ge vraagd: ben. of bovenwoning in Schiedam. Tevens te koop aangeboden: exclusieve trouwjapon met kant en sleep 4 mtr. maat 38/40. Gratis konijn af te halen met kooi. Tel. 708930. Poezenliefhebbers opge let!! Grote balen kattebaks- teentjes (50 lbs) 16,50. Za terdag 5 juni weer gratis thuis bezorgd. Dierenhuis, Dam 27, Schiedam, tel. 268278. Te koop: Vauxhall VX 1800 1978 km.st. 67.000 mo tor 100% ƒ2000,—. Tel. 715467, na 5 uur. Karpervissers!!! Heeft u ons speciaal karpervoer „Harpoenkarp" al een gepro beerd?? Moet u eens doen, u weet niet wat u dan zult bele ven aan uw sport. Alleen ver krijgbaar bij de „Harpoen", Hoofdstraat 129a, Schiedam- Zuid. Astrid's Bloemenshop, Lange Kerkstraat 5 gaat met vakantie. Leegverkoop van alle planten a.s. zaterdag 29 mei voor halve prijs. Te koop: Opel t.e.a.b. Tel. 154951. Kadett Te koop gevraagd: reser vewiel van Alpenkreuzer. Tel. 010-702986, na 18.00 uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 22