Jaarverslag commissie pastorale zorg ffiSTU 04T PARTTIME TYPISTES a. kiela VERGEET U NIET OOK UW HYPOTHEEK TE VERGELIJKEN? BONDSSPAARBANK f»en sleutel tol uw eigen ll GOEIE BANK roenoord b I MN zon BV GESCHIEDENIS VAN DE SINGELKERK (Aflevering 29) De Snelle Vliet B. V. spuybroek Vanaf 150,- per maand bent U eigenaar van uw eigen 3 of 4 kamerappartement uitgave voor de Rooms Katholieke binnenstadsparochie St. Liduina O. L. Vr. Rozenkrans, Schiedam. Redaktie-adres: Rotterdamsedijk 320, Schiedam. Telefoon 263095 Gevraagd voor spoedige indiensttreding enkele Vereist is uitstekende type-vaardigheid. Sollicitaties telefoon 010-733300 Uw bezit verzekeren kunt u bij velen. Uw schade regelen doen weinigen. Dus voor zekerheid en service ineens naar: assurantie-schaderegelingskantoor alle verzekeringen persoonlijke leningen financieringen hypotheken 't Is net als met huizen de ene hypotheek is de andere niet Kom maar eens praten met de Bondsspaarbank. Dan zult u merken dat de Bondsspaarbank waarschijnlijk die hypotheek vindt die 't beste bij u past. We noemen dat dan ook hypotheek-op-maat. Een hypotheek die vaak gunstiger is dan aanbiedingen van anderen. Het loont dus de moeite om in elk geval even vrij blijvend te komen vergelijken. We staan graag voor u klaar, ook voor uw andere geld en bankzaken. la Ia Ei Ia Ei la 0ü Ei IsËËË (s Ei E la BI BI BI BI BI BI -El [p] SNEL GOED g VOORDELIG EIslBIBIsIBEEEEIBIBEEEEEEIBIBEIslBlBE VLAARDINGEN, WAGNERSTRAAT &UA Lorentzlaan 68, Schiedam telefoon 010-150477 4 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 4 JUNI 1982 PAGINA 6 -5 binnenstadskerk w. mei 1981-1982 Vorig jaar beëindigde ik mijn verslag in de gelukkige omstandigheid, dat we in onze parochie weer twee priesters tot onze beschikking hadden. Helaas duurde dit door on voorziene en treurige omstandigheden niet lang, zodat ook Pastoor Vismans gedurende maanden alleen voor de taak stond onze parochie draaiend en levendig te houden door de Eucharistievieringen met alles wat daaromheen behoort. Gelukkig heeft hij daarbij veel assistentie gehad van onze emeritus-pastoor J. Laurent, die nogal eens in de week end-vieringen werd ingeschakeld, alsmede trouwens in de dagelijkse vieringen. Mede gezien het feit, dat priesters, indien mogelijk, éénmaal per dag een H.Mis celebre ren, hebben we bekeken hoe een en ander gerealiseerd zou kunnen worden. Aangezien de dagelijkse ochtendvieringen in de parochiekerk door meer mensen werden bezocht dan de avondmissen, hebben we een regeling getroffen, dat in de parochiekerk iedere morgen een H.Mis wordt opgedragen, alsmede op dinsdag- en donderdagavond, terwijl in de kapel van de Broeders in de Warande op dinsdag- en donderdagmorgen, alsmede op maandag-, woensdag- en vrijdagavond een H. Mis wordt opgedragen. We dachten, dat er op deze wijze voor de meeste parochianen een mogelijkheid was geschapen dagelijks een H.Mis bij te wo nen, indien zij dit wensen. Wat de zon dagavondviering betreft, is er een kleine enquête gehouden onder de min of meer vaste bezoekers van deze vieringen, waar na we niet eerder dan na rijp beraad de beslissing genomen hebben deze viering te laten vervallen. Op 24 oktober 1981 in het jubileumjaar „25 jaar Bisdom Rotterdam", werden zes jongemannen tot priester gewijd en één daarvan was Kapelaan H. Borghols. Ge lukkig onderkende men de noodzaak van een aanvulling in onze parochie op het pastorale vlak, zodat deze werd ingescha keld in de dagelijkse vieringen in de kerk, terwijl hij tevens de voorbereiding en be geleiding op zich nam van de kinderen, die op 25 april 1982 juni eerste H. Commu nie ontvingen. Zijn werkzaamheden wer den overigens 50/50 gedeeld met de H. Hart-Parochie. Bovendien werd hij q.q. lid van onze commissie, evenals dhr. P. M. Martens, die op 31 januari 1982 tot Diaken werd gewijd in onze eigen parochiekerk. Deze heeft tot nu toe voornamelijk zg. doopgesprekken gevoerd met de ouders van jonggeborenen betreffende het toedie nen van het H. Doopsel, terwijl hij ook kan worden ingezet bij huwelijksvierin gen. Bovendien heeft u hem reeds diverse malen kunnen horen in de predikaties, zowel in de parochiekerk als in de kapel St. Liduina. Het zal u dus niet ontgaan zijn, dat er iets gedaan wordt ter verlich ting van de taak van de pastoor. Op 17 mei 1981 was na een aantal andere feestelijke vieringen de Eeuwfeestviering ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van onze parochiekerk. We waren toen zeer verheugd, dat we daarbij de muzikale medewerking hadden van alle parochie koren en wel het herenkoor I.H.D., het Valeriuskoor, de Creedsingers en het da meskoor „Jubilatio", allen o.l.v. dirigent Cees Hagendoorn, die als zijn vervanger aan het orgel dhr. Ted Remmerswaal had uitgenodigd. Er was een respectabel aantal priesters op het priesterkoor aanwezig met als hoofdcelbrant Mgr. A. Simonis, Bisschop van Rotterdam. Na afloop daar van was er een grootse ontvangst georga niseerd in de benedenzaal van het Stads kantoor. Vele parochianen, oud-parochia nen, priesters die eerder in onze kerk werkzaam geweest waren en neomisten uit de gehele binnenstad hebben elkaar daar weer ontmoet en gesproken. Het is er een ware reünie geworden. Er hebben zich in de loop van het jaar nog meer mutaties voorgedaan. Helaas voel den enkele leden van onze commissie zich nl. genoodzaakt hun lidmaatschap op te zeggen, waarvan één reeds ruim 11 jaar deel uitmaakte van CPZ en het derhalve nu wel lang genoeg vond (dank voor alle inbreng). De CPZ is bedoeld als adviesor gaan voor de pastores. Vanzelfsprekend is het niet zo, dat pastoor Vismans zelf niet zou weten, wat hij wel en niet moet doen, maar we hebben nu ruim een jaar met hem kunnen samenwerken en daarbij de gelegenheid gekregen hem een beetje te leren kennen en uiteraard heeft een pas toorswisseling consequenties, in welke richting dan ook en wij hebben dit dan ook terdege onderkend. Of er in prakti sche zin door CPZ steeds weer iets aan zou kunnen worden gewijzigd, is de vraag, want de pastoor houdt in ieder ge val en altijd zijn eigen priesterlijke, pasto rale verantwoordelijkheid, waartoe hij is aangesteld. CPZ is geen commissie van deskundigen, die zich bezighouden met het wel en wee van de parochie, maar bestaat uit een groep mensen, die zich wel bij de kerk in het algemeen en de parochie in het bijzon der betrokken voelen en daarvoor ook in praktische vorm iets willen doen. Pastora le Zorg is echter voor ons allen, ofschoon we niet met alle parochianen in één com missie kunnen plaatsnemen. U hoort er echter wél bij en we houden ons dan ook gaarne aanbevolen voor de signalen uit de parochie, waarmee of waarvoor we iets zouden kunnen doen. Eén van die signalen was van iemand, die dacht dat de begeleiding van de school kinderen op het gebied van katechese iets te wensen overliet. Naar aanleiding hier van hebben we de distriktskatecheet in onze vergadering uitgenodigd om zijn vi sie hieromtrent aan ons uit te leggen. Hieruit bleek, dat getracht wordt aan de kinderen een gelovige levenshouding over te dragen en dat dit eigenlijk ook een vorm van katechese is, welke bij hun ou ders echter niet altijd aanspreekt. Zij her inneren zich nog een andere vorm van katechese. De start in de katechese wordt op deze wijze bij het kind gelegd, maar in het gezin dient het door de ouders te wor den voorgeleefd; daar behoort voor het kind de basis van het geloof te liggen. Vanzelfsprekend zijn er veel meer punten besproken en geregeld, maar ik kan in een globaal jaarverslag niet alles onder brengen. Ik hoop en vertrouw, dat we sa men met alle parochianen weer een werk zaam en gelovig jaar tegemoet gaan. Schiedam, mei 1982. M. Bastiaanse-Groenewegen, Voorzitter C.P.Z. In de nacht van 9 op 10 mei 1940 was de oorlog uitgebroken. In de eerste oorlogsdagen vonden er zoveel gebeur tenissen plaats, dat wij de paters in de pastorie op de Singel op de voet volgen. 11 mei 1940: Na een angstige dag volgt een onzeke re nacht. Het geronk van vliegtuigmotoren en de zware slagen van het afweergeschut noodzaken de paters hun toevlucht te nemen in de tussenkamer- beneden. Dit wordt in de komende dagen de schuilplaats van de pastorie. Een gast in de pasto rie: pater Simonis vlucht uit de logeerkamer naar die tussenkamer, pater Fleuren heeft er zijn bed gespreid, pater van Zeijl slaapt onder de tafel met als hoofdkussen een regenjas en pater Pfeil loopt zenuwachtig op en neer en ergert zich aan zijn sla pende confraters. Alom angstige spanning en onze kerheid! 12 mei 1940: Na een betrekkelijk rustige nacht het ontwaken van de Pinksterdag. Er is zeer druk ver keer over de Singel. In de verte stijgen rookkolom men op. Men spreekt van Duitse troepen langs de Overschiescheweg. De tussenkamer wordt nu offi ciéél als slaapzaal ingericht. 13 mei 1940: Een kalme dag met een angstig mo ment bij het eerste luchtalarm 's middags om half zes. De paters wachten zeer gespannen in de tus senkamer de gebeurtenissen af. Na 10 minuten het hoge geluid: einde luchtalarm. De Koningin en de regering hebben zich elders gevestigd... plotseling., een vliegtuig... gejank... een bom... zware rookwol ken stijgen op achter het station... 14 mei 1940: Dag van grote spanning. Door een. driemaal herhaald alarm waren de paters genood zaakt de gehele middag in de tussenkamer/schuil- kamer te verblijven. Rotterdam wordt gebombar deerd. 's Avonds horen de paters dat Nederland, bij het aanschouwen van de gevolgen van de totale oorlog in Rotterdam, zich aan de Duitsers heeft overgegeven. Bij het grote bombardement waren twee parochie kerken, namelijk „Het Steiger" en de „Olde" aan de Van Oldenbarneveldtstraat, beiden beheerd door paters Dominicanen, met de gehele omliggen de parochie als het ware van de aardbodem wegge vaagd. Pater Fleuren was die morgen ternauwer nood aan de dood ontsnapt, toen hij voor het hoofd altaar op het trapje stond om het Allerheiligste uit te stellen. Er vloog een kogel door het raam van het priesterkoor vlak langs hem heen. De kroniekschrijver eindigt zijn relaas van 14 mei met de woorden: „Generaal Winkelman sprak van duizenden, die het leven lieten. God hebbe hun ziel". En toen daalde een Zwarte nacht over Neder land... 15 mei 1940: 's Morgens vroeg bereikt pater Frehe onze pastorie per fiets. Hij was gevlucht uit de pas torie van de „Olde" in Rotterdam, die mèt de kerk een prooi werd van het vuur. Onstellende verhalen en staaltjes van heroïeke plichtsbetrachting van soldaten en geestelijken. Na de middag brengt hij de grote ciborie met hosties, die van de Olde naar het weeshuis aan de Kruiskade was overgebracht, naar onze kerk over. 's Avonds arriveerden nog meer vluchtelingen uit de Olde, namelijk pater v.d. Idsert en pater Groenewoud, die voorlopig in onze pastorie werden ondergebracht. Tot zover het tragische verhaal van de eerste oor logsdagen. Vooral de ouderen onder ons zullen zich die angstige spanning nog kunnen herinneren. C. H. van der Zant. Pastoor Frans Kempen viert binnenkort zijn 25-jarig Priesterfeest. Nog maar zo kort geleden vertrok hij uit onze parochie na bijna 14 jaar trouwe dienst. Er zijn vast wel parochianen die hem die dag gaarne de hand willen schudden. Er is daarvoor gelegenheid in de parochiekerk te Den Haag, Stadhouderslaan 15 en wel op zon dag 13 juni a.s. van 17.00 tot 18.0(1 uur. Op dezelfde plaats is er 's-morgens een eucharistieviering om 10.00 uur. N.B. Pastoor Kempen is nog niets veran derd. Integendeel. In plaats van zijn fiets heeft hij nu waarschijnlijk vleugels, want hij vliegt die dag van de ene plaats naar de andere. Na de H. Mis naar het Kurhaus waar de harmonie Concordia optreedt o.l.v. zijn zwager en weer terug naar de kerk voor muziek en receptie en daarna nog familie-reunie. Bovendien zijn er - maar op andere dagen - nog vieringen met het Kath. Mil. Tehuis en in Dreumel. Op zondag 13 juni wordt in onze eigen Pa rochiekerk het Sacrament van het Vorm sel toegediend tijdens de viering van 9.15 Ook op zondag 13 juni viert onze Bisschop Mgr. Dr. A. J. Simonis zijn 25-jarig pries terfeest. Het parochiebestuur komt bijna handen te kort om overal te kunnen ge lukwensen. Overigens met vreugde en dankbaarheid dat wij hier in vrijheid deze gedenkdagen feestelijk kunnen vieren. De laatste maanden zijn er maar twee doopjes geweest: 21 maart: Adriana Maria, dochter van An- tonius van de Water en Adriana van den Hoek. 4 april: Ronald Johannes, zoon van Hen- drikus Huiskens en Jacoba van der Mey. Zaterdag 12 juni: NATIONALE BEDE VAART TER ERE VAN ST. LIDUINA VAN SCHIEDAM Programma: 11.00 uur: Plechtige Hoogmis, Celebrant Mgr. R. Bar, hulpbisschop van Rotterdam. 15.00 uur: Kruisweg en Stille Omgang door de oude binnenstad. 16.00 uur: Plechtig sluitingslof met preek en processie. Alle plechtigheden vinden plaats in de kerk van St. Liduina en O.L.V. Rozen krans, Singel 106 te Schiedam. Op zondag 6 juni a.s. wordt op feestelijke wijze het 100-j^rig bestaan van de Singelkerk afgesloten. Tijdens de Hoogmis om 9.15 uur worden alle registers van het gerestaureerde orgel opengetrokken, het orgel waarvoor zovelen van u vorig jaar hun bijdrage hebben ge stort. Dirigent -organist de heer Hagedoorn zal zowel vóór als tijdens en na de eucharis tieviering bijzondere aandacht geven aan het orgelspel. Het herenkoor I. H. D. (goede wijn behoeft geen krans) verzorgt de zang. Europa diafilms 36 opn. 21 din incl. ontwikkelen (did) 3 stuks voor ƒ27,50 A°9e<\ ïf>0 Orwo ut 18 diafilms, 36 opn., 18 din, incl. ontwik kelen 3 stuks voor 25,- broers vest 95c 3111 ED Schiedam telefoon 010-264477 privé na 6 uur: 268708 Erkend opkoper geeft 50,tot 250,voor uw gave bankstel of kast. Te vens inboedels. Tel. 815663. Te koop gevraagd: boe ken, pockets, strips, science fiction. Dam 38, Schiedam, tel. 730846. Te koop: VW bestel '76 km.st. 61.000 i.g.st. Vr.pr. ƒ3000,—. Tel. 701018, na 6 uur. Bart Verhallenplein 102 3122 TE SCHIEDAM 0 Tel.010 - 71 54 96 Briefpapier, enveloppen, visitekaartjes rrj Doorschrijfsets, Folders, Stickers j=L Verenigingsdrukwerk, QSL kaarten ul Geboorte- en huwelilkskaarten Öl Jekaluxe Jaloezieën. Tel. 262433. De beste... de goed koopste Gratis opnemen en plaatsen, 5 jaar garantie... 28 kleuren. Wij ruilen uw oude jaloezie in. Reparatie in 1 dag klaar. Hoogstraat 152. Tot 9 uur 's avonds tel. 262433. Renault nieuwe en ge bruikte onderdelen, plaat werk, aandrijfassen, schok- brekers enz. Tevens te koop gevraagd: schade sloop Re- naults na 1973. Hoofdweg N. 89 Nieuwerkerk a/d IJssel. Tel. 01803-5684. TE KOOP VLAARDINGEN VAN HOGENDORPLAAN Op 9e woonlaag gelegen 4 kamerappartement met schitterend uitzicht en fraai vernieuwde keuken en badkamer. Woonkamer en eetkamer zijn voorzien van parketvloer. De oplevering kan direct geschie den en de vraagprijs bedraagt 95.000,- k.k. LEPELAARSINGEL Bijna geheel gestoffeerde 4 kamerwoning op 1e woonlaag. Indeling: entrée, toilet, badgelegenheid, ruime woonkamer, speelhal, 3 slaapkamers en bal- con. Vraagprijs 82.500,- k.k. MELIS STOKELAAN Geheel gemoderniseerde ééngezinswoning met tuin op zonzijde en bevattende o.a.: - hardhouten kozijnen voor en achter - c.v. gas - betegelde badkamer - gemoderniseerde keuken - woonkamer en drie slaapkamers - berging inpandig Vraagprijs 130.000,- k.k. Mooi opgeknapte woning MOLUKKENSTRAAT Hoekèèngezinswoning met voor en achtertuin. In in- dische buurt gelegen nabij Kolpabad. Vraagprijs 117.500,- k.k. SCHIEDAMSEWEG LEUKE DRIEKAMERWONING OP GOEDE STAND in prima staat en met diverse verfraaiingen. Deze di rect tegenover de stadsgehoorzaal gelegen woning is voorzien van c.v en zal op korte termijn opgele verd kunnen worden. Vraagprijs 74.500,- k.k. a INLICHTINGEN makelaardij b v Schiedamseweg 97 Vlaardingen Tel. 010-343311 LidNBM "rtZKi- Bf Voor uw vakantie!!! (op) weg ermee!! Pocket came ra's: Kodak ektra 200 van 87,50 voor 59,Ektra 250 van ƒ117,40 voor 99,Ektra 400 van 162,— voor 139,—; Ek tra 450 van 185,50 voor 149,Agfa 5008 electroni- sch van ƒ361,voor 199,Alle camera's zijn incl. flitser. Fotostudio Hans Hill, Boterstraat 89, achter het stadhuis, tel. 269968- Te koop: palmabakje voor 2CV 65,2 kinderheup- gordels a 25,p.st. Tel. 269991. TELEFONISCH GELD LE NEN!!! Geen info werkgever. Binnen 6 uur GRATIS bij u thuis bezorgd. Enkele voor beelden: 2500,24x 127,78; ƒ4500,— 36x 166,95; ƒ8000,— 60x 199,48. Bel nu: Serviceburo West (erkend bemiddelaar), J. W.Frisolaan 32, Vlaardin gen, tel. 010-750766 (ook 's avonds en in de week ends). Gevraagd: nette hulp in snackbar, liefst met ervaring. Tel. 010-26004. Te huur aangeboden: 3 kamers met keuken voor ver pleegster. Tel. 738672, v.d. Elsstraat 12. Jonge katjes af te halen, alleen voor dierenvrienden. Tel. 261247. Te koop: Simca 1000, bj. '73, prijs ƒ500,Tevens Simca 1100 special met ka potte versnellingsbak bj. '76. Tel. 733286, b.g.g. 703467. Vakantiehuisjes te huur aan het water te Heeg, hartje Friesland, 4 pers. prijs ƒ450,p.w. Evt. met 16 m. kwadraat BM 725, Oomens, tel. 05154-2941. Te koop: Opel Rekord be stel, bj. '76 1250,—. Tel. 010-262727. SCHIEDAM, LORENTZLAAN: Kleine maar gezellige 3-kamerflat op de eerste etage, c.v.-gas en kleine tuin met schuur. Woon kamer, 2 slaapkamers, kunststof keuken met rvs- blad. Prijs 49.000,- k.k. Gedurende de eerste 2 jaar kunt u in aanmerking komen voor een ge- wenningsbijdrage a 200,- per maand. De netto maandlast is dan circa 150,- per maand. (Keuze mogelijkheid voor bijdrage ineens van 4.000,-). Indeling: gang, L-vormige woonkamèr 700x450x350, slaapkamer 3x3, keuken, toilet, douche, balkon, slaapetage: 2 slaapkamers 550x225 met dakkapel en 300x180, nieuwe schuur. Oplevering in overleg Prijs ƒ45.000,- k.k. 295,- netto per maand HUGO DE VRIESSTRAAT 3/4-kamerhoek-appartement op de 3e woonlaag met hal, grote woonkamer, aluminium voorpui met thermopane beglazing op het westen, vrij uitzicht over weilanden. Ruime keuken met bal kon, badkamer met zitbad, toilet, 2 slaapkamers. Mogelijkheid tot 3e slaapkamer met behoud van ruime woonkamer. Berging in de onderbouw. Prijs 59.000,- k.k. 398,- per maand 's avonds en 's zaterdags 01888-20557 of'15458 '1

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 6