Belangstelling dit jaar iets minder m Quick lunch heropend Broersvest 57 Sport- en spel - vierdaagse Amnesty in aktie tegen doodstraf in de VS JA HOOR Buslijn 52: gewijzigde vertrektijd koopavond Stadsblad GEBIT STUK Frans van Harmeien is weer terug en heet U hartelijk welkom Illlllllllllllllllllllllllllllll RANDSTAD-EDITIES VERSCHIINEN IN HET GROOTSTE DEEL VAN ZUID-HOLLAND. 35 EDITIES. WEKELIIKS TOTAAL OPLAGE 1 MILIOEN. SCHIEDAM sportief bekeken GSS rommelmarkt WK Fancy fair UVG handbal Meer bewegen Cricket Jeugdtennis Fitness centrum J. VERING MEIJER SCHIEDAM Ook in Schiedam is de lande lijke tendens merkbaar, die spreekt van een verminderde belangs telling voor georgani seerd sporten. Parcours Woonerven Alle vijf Verwondering HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG - 23 JUNI 1982 PAGINA 13 Nieuwe Naast het feit dat de toerclub Rijnmond elke dinsdagavond een Rijnmondsterrit organi seert, staat deze aktieve wieler club nu ook achter de organisa tie van een fietstocht onder de titel „rondje Boskoop". Zondag 27 juni kunnen de deel nemers aan deze tocht die gaat over een afstand van 100 km. starten om 10.00 uur bij de wie lerbaan in sportpark „Harga" waar achter voorrijders, die een snelheid van 25 km. als norm zullen trachten te handhaven, gereden kan worden. De orga nisatie gaat er wel van uit dat de deelnemers over een fiets met versnelling beschikken, daar anders het tempo te hoog zou kunnen zijn. Met als doel het inzamelen van geld vcor de bouwkas van GSS ten behoeve van de nieuwbouw clubgebouw/kleedruimte in „Harga", houdt deze voet balvereniging op zaterdag 26 juni een rommelmarkt op het Museumplein aan de Hoogstraat in Schiedam. Wat men op de rommelmarkt aan zal treffen is volgens de commissie van GSS die zich vooral bemoeit met deze markt, zeker niet mis. Leden en vrienden hebben hun zolders en kelders een flinke beurt gegeven om het Museum plein vol te zetten met goederen zoals radio's, tafels, stüelen, ser viesgoed, kleding enz. Ook zal er een rad van avon tuur draaien waarbij men leuke prijzen kan winnen met boven dien een grabbelton voor de al lerkleinsten. Op de grote sluitingsavond in hun clubgebouw in sportpark Bijdorp heeft VVK-voorzitter Ruud Kooiman het resultaat be kend gemaakt van de opbrengst van de vorige week gehouden Fancy fair. Tot groot genoegen van ieder een die aan deze markt heeft meegedaan kon onder groot ap plaus een bedrag van 15.177,15 aan het jeugdwerk besteed gaan worden. „Een grandioos succes dat te danken is aan het vele werk dat er binnen deze ver eniging, voor het slagen van 3eze fancy fair, is verzet", aldus Ruud Kooiman. Op zaterdag 26 juni sluit d handbalvereniging UVG het seizoen 1982 af met een groot barbecue op het veld in „Harga". Daarbij zal ook op be scheiden wijze de kampioenen van het afgelopen jaar worden gehuldigd. De aanvang van het eetfeest is om 18.30 uur. Donderdag 1 juli zal er in de Sporthal Margriet een sport- en spelinstuif gehouden worden voor 60-plussers. De instuif zal gehouden worden van 14.00 - 16.00 uur. Het aksent van die middag zal komen te liggen op het instuifi- dee, d.w.z. dat men geheel uit vrije wil mee kan doen en ook stoppen als men er genoeg van heeft (vrijheid, blijheid). Het gezelligheidsaspekt komt hierbij duidelijk naar voren. De sport- en spelvormen zullen speciaal uitgezocht worden. Het geheel kost niets en staat onder deskundige leiding. Het gratis kopje koffie zal ook hier niet ontbreken. De Sport raad voor de gemeente Schie dam die dit organiseert hoopt hiermee een verdere aanzet te geven tot het Meer Bewegen voor Ouderen. HTCC won de toss tegen HTCC en kwam al battend tot 145 all out. Dit totaal had tientallen runs lager kunnen zijn wanneer Asvion wat beter gefield had. Vooral de ballen over de grond werden vaak gemist en dan komt een vier op het kleine As- vion-veld gemakkelijk tot stand. Hancock (29) en Butler (28) werden zodoende de best HTCC-batsmen. Voor Asvion wierpen Beverley van der Gert (3 voor 27) en Vijay Laxmina- rayan (4 voor 43) de beste ge middelden. Paul Grounds ving tweemaal. Overmoedig begon Asvion aan zijn innings. Openeningsbat Mark Jacobs zag zijn collega's snel vertrekken, alleen Steven Poll presteerde (14 runs), Jacobs hield het lang uit en kwam met vele eentjes tot 20 runs. Ondertussen speelde Beverley van der Gert zich voor en vooral na de thee naar een prima 26. Zijn eerste zes bleef ook zijn enige want op de vclgende bal sneuvelde zijn wicket. Oorzaak: overmoed maar wellicht verlangend naar rust vanwege zijn slepende knieblessure. De laatste drie batsmen ontbrak het aan moed en kunde om in de resterende 12 overs 40 runs te vergaren, Asvion bleef ste ken op 104 all out, een ont hutsende nederlaag rijker. Zondag tegen het lager ge plaatste Quick H zal er gewon nen moeten worden wil men niet in de gevarenzome terecht komen. Programma weekend 25.6 AsvionNewcastle Uni versity (een touringteam dat 3 dagen in Nederland is en ook tegen Hermes DVS zal spelen, Engels cricket). 26.6 13.00 uur Asvion II—KCKC zami. 27.6 11.00 uur Quick HAsvion I. De Schiedamse tennisvereni ging K.S.V.V. '71 is dit jaar weer in staat gesteld om voor de tweede maal een jeugdtoernooi te organiseren. Het toernooi, dat plaats zal vinden van 12 t/m 18 juli biedt plaats voor zeker 275 partijen. Jong tennistalent zal in eigen leeftijdsgroep (tm. 10, 12, 14 en 16 jaar) bepalen wie de sterkste is. Het jeugdtoernooi, dat verleden jaar een groot succes is gewor den, zal er dit jaar beslist niet voor onder gaan doen. Dit is onder and?re te danken aan het deelnemersveld, verle den jaar bestaande uit kinderen van de Districten Limburg. Deze kinderen, getraind door een tennisschool, zullen gedu rende de toernooiweek onder gebracht worden in Overschie. Naast deze Limburgse verster king biedi het toernooi ook nog plaats voor een ander nieuwtje, betreffende de jongste deelne mers. Een volledige partij, van twee gewonnen sets, duurt bij deze kinderen van 8 tot 10 jaar zeker twee uur en drie uur is geen uitzondering. Om deze jongste groep voor uit putting te behoeden heeft K.S.V.V. met toestemming van de K.N.L.T.B. im dm poule tm 10 jaar de wedstrijden ingekort naar de zogenaamde lange set (7-0...7-6). Zij zullen als compensatie on derling tegen elkaar spelen, zo dat zij voor hun inschrijfgeld niet te kort worden gedaan. De wedstrijdleiding, bestaant uit Monique Veldhoven, Simon van Vliet en Jack Voorwald. De acht jarige Diana Vroegh had de eer om op donderdag 17 juni de eerste paal te slaan voor de bouw van het fitness cen trum Groenoord. Het centrum dat tegen de sportschool van Gerard Vroegh gebouwd wordt zal in de eerste helft van de maand september in gebruik worden genomen. Gerard Vroegh die samen met Rien Bosman de algehele lei ding heeft, hoopt op deze wijze optimaal te kunnen zorgdragen voor een professioneel fitness gebeuren in de Gemeente Schiedam. Tevens heeft het de primeur daar het sportcentrum het enige is dat voor deze sport - vorm gebouwd wordt in Schie dam. Reparatie klaar terwijl u wacht. Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131, telefoon 010-261417 Veel avond wandelaars op verkeerde schoenen Bleek bij de fietsvierdaagse al dat er minder deelnemers waren dan vorig jaar, ook grote broer de avond-wan delvierdaagse bleef met 2800 wandelaars ruim 300 onder het aantal van 1981. Gerard van Dongen die in de organisatie de afdeling binnen dienst voor zijn rekening neemt ziet naast de leegloop van Schiedam, ook de concurrentie van de WK voetballen als grote boosdoener voor de teruggamg in belangstelling bij de gehou den vierdaagse. „Een topjaar zoals in 1978 met een deelnemersaantal dat de 3500 ruim overschreed zal in de komende jaren wel niet meer mogelijk zijn. Dit ondanks het feit dat we een gezonde sport naar buiten uitdragen", aldus Van Dongen. Ruim 17 jaar is de organisatie van de Schiedamse avondvier daagse in handen van de fami lie van Dongen die deze klus met groot gemak aan kan. Met een draaiboek dat prakti sch geen fouten kent is ook nu weer een wandelfestijn afgeslo ten dat aan veel wandelaars het genoegen heeft gegeven van heerlijk buiten zijn. Het parcours dat al vele jaren eenzelfde patroon had, kende dit jaar een kleine wijziging. Op veelvuldig verzoek werden de deelnemers op de donderdag avond geleid door Groenoord. Ook de Woudhoek wilde graag dat we daar langs zouden ko men maar door de vele wooner ven is de controle op de wande laars een te grote hindernis ge bleken, om aan dit verzoek te kunnen voldoen", aldus Gerard van Dongen. Een ideale plaats om zowel te starten als te finishen vindt Ge rard nog steeds de Margriethal. „We kunnen de deelnemers hier snel weg helpen, doordat we in de hal met tien mede werksters bezig zijn. Gezien de reakties van de lo pers nog steeds tot grote tevre denheid. Toen de hal verbouwd werd, zijn we uitgeweken naar het veld van korfbalvereniging Succes maar om zo'n driedui zend mensen dan vlot weg te helpen, was het daar toch te klein." De vrijdagavond stond in het teken van het met bloemen in halen van de wandelaars die eenmaal opgesteld aan de West- frankelandsedijk in hun mooiste tenue's met begeleiding van de muziekkorpsen, Juliana, Harpe Davids, OBK met majo rettes en de jeugd Rijnmond band door een dichte haag van toeschouwers naar de Margriet hal togen om aldaar soms onder luid applaus de verdiende medêille in ontvangst te nemen. Dat de deelnemers allemaal aan de finish wisten te komen is ze ker ook te danken, niet alleen aan de politionele bescherming, maar ook aan de semi-medische begeleiding van instanties als Het Rode Kruis als de plaatse lijke EHBO. SS, - :-v .s:- Grote pret ook bij de gehandicapte deelnemers „We hebben op deze avond (donderdag) al tien blaren moe ten prikken. Al die sportschoe nen, die in hoofdzaak bestaan van plastic of gummi, veroorza ken veel ongemakken wanneer de voeten gaan transpireren", u De ma orettes liepen er weer fleuria bi vond Frans de Kort, die op deze avond als EHBO-er van Chris- tophores, de wandelaars had bijgestaan. Onder de deelnemers die in de gymnastiekvereniging Alliantie met 145 lopers aanwezig als grootste vereniging, bevonden zich natuurlijk ook wandelaars die al vele jaren aan dit festijn meedoen. Een geval apart is natuurlijk Arie Kooy die in totaal 49 keer heeft meegedaan: „Ik loop al die jaren, alle vijf de avonden." Maar ook Bep Scharloo is een vrouw van het eerste uur. „Het is nu voor de 35ste keer dat ik deze vierdaagse meeloop en het zal ook wel niet de laatste zijn. Ik vind lopen iets heerlijks en heb al ruim 5500 km. in georga niseerde tochten afgelegd". Op de sluitingsavond was in de Margriethal ook Arie Verlinde namens de sportraad aanwezig. Deze sprak zijn verwondering uit over het feit dat er zoveel individuelen, ruim voor de grote groepen hun vierdaagsen eindigen. „Het zou erg leuk zijn, om deze mensen die dan eerder op de avond in de sporthal arri veren, ook te trakteren op een muziekkorps dat in de tijd, dat het grote werk hier komt bin nenvallen, de vloer van de hal kan gebruiken voor een leuke show. Misschien dat dan ook wat meer mensen als toeschouwers naar deze hal komen, wat de gezel ligheid alleen maar ten goede zou komen", aldus Verlinde. Een uitspraak die wij graag doorgeven aan de organisatie die voor wat betreft deze vier daagse weer kan bogen op een succesvol en probleemloos geor ganiseerd wandelfestijn. VLAARDINGEN/SCHIEDAM In afwijking van de be staande dienstregeling zijn de vertrektijden van autobuslijn 52 vanuit Vlaardingen (Veerplein) naar Schiedam tijdens de koopavonden als volgt gewij zigd. 18.36 uur; 18.55 uur; 19.15 uur; 19.35 uur; 19.55 uur; 20.15 uur; 20.40 uur; 21.05 uur en ver der volgens de bestaande diens tregeling. Deze gewijzigde ver trektijden gelden uitsluitend op koopavonden. Op andere avon den geldt de bestaande diens tregeling (gratis verkrijgbaar bij de RET)m De vertrektijden van buslijn 52 vanuit Schiedam blij ven, ook tijdens koopavonden ongewijzigd. SCHIEDAM Onder auspiciën van de sportraad wordt van maandag 28 juni tot en met donderdag 1 juli een sport- en spelvier- daagse georganiseerd met medewerking van de di verse sportverenigingen. Zo wordt er maandag 28 juni in het Beatrixpark het onderdeel kanovaren ge houden, met opdrachten mini-W ampex Start en finish zijn bij het Pannekoekhuis „De Vij ver", waar de deelnemers aan deze tocht al om 18.30 uur van start kunnen gaan. De kosten voor deze kano vaart met opdrachten is 2,per persoon. Dinsdagavond is het fietsen geblazen. Startend vanaf de wielerbaan in „Harga" hebben de deelne mers de keuze uit een fiets- puzzeltocht van ongeveer 15 km. waarin zij aan de hand van foto's een route moeten rijden, terwijl ook een toertocht over 30 km. tot de mogelijkheden be hoort. Dit onderdeel staat onder begeleiding van de TC Rijnmond. Woensdagavond is er een wandeltocht georgani seerd, die de lopers mee neemt naar en langs mooie en interessante plekjes in het kader van een puzzel wandeltocht, met een lengte van 8 km. Ook hier bestaat de mogelijkheid om te wandelen over een afstand van 15 km. Start en finish zijn in het clubge bouw van de Schiedamse Tippelaars gelegen naast de Singelkerk. Donderdag staat de Mar griethal in het middelpunt van de belangstelling bij een grote sport en spel-in- stuif. De deelnemers aan dit spektakel moeten wel de leeftijd van 6 jaar heb ben bereikt voordat zij mee mogen doen aan spelen-cir- cuit met luchtmatras, Gardi-rol, trimmen en di verse sport-spelen. Alle bovenstaande akti- viteiten zijn ook moge lijk gemaakt voor deel name door gehandicap ten. De deelname-kosten zijn 2,per avond met als mogelijkheid om een all in kaaët te ko pen voor de prijs van 6,die voor alle avonden gebruikt kan worden. De kaartverkoop is bij het VVV kantoor aan de Bui tenhavenweg, de kassa's van bad Groenoord en Zwembad Zuid, Clubge bouw ISV de Ooievaars in de Westmolenstraat, Maltha Sport Broersveld, Sportraad-stadskantoor onder tel. 260500 tst. 247, of ter plaatse bij de aktivitei- ten. Amnesty International is een wereldwijde actie begonnen om de autoriteiten van de Ver enigde Staten er toe te bewegen de doodstraf af te schaffen. Amnesty vindt dat de doodstraf daar willekeurig en discrimine rend wordt toegepast en dringt er bij de Amerikaanse overheid op aan de levens te sparen van de bijna duizend gevangenen die op executie wachten. Tenminste 924 gevangenen be vonden zich eind 1981 in do dencellen -naar wordt aangeno men het hoogste aantal in dc geschiedenis van het land. In 1981 werden gemiddeld viei personen per week ter dooc veroordeeld. „De meesten zijn arm en werkeloos; veertig pro cent van de 924 terdoodveroor- deelden is zwart", aldus Am nesty International. De Nederlandse afdeling van Amnesty International zal zich tijdens de actie vooral richten op de staat Florida, waar zich de meeste terdoodveroordeelden bevinden. In een verklaring benadrukte de onafhankelijke mensenrech ten-organisatie dat de doodstraf niet mêêr afschrikt dan andere straffen. Een onderzoek in New York over de afgelopen vijftig jaar wees uit dat het aantal moorden juist toenam na terechtstellin gen, mogelijk onder invloed van de publiciteit. Tegenwoor dig wordt in New York de doodstraf niet meer toegepast. In 1967 berichtte een com missie, ingesteld door de toen malige president Johnson, dat de doodstraf onevenredig veel werd opgelegd aan armen, zwarten en leden van „onpopu laire" bevolkingsgroepen. Sinds 1930 zijn er in Amerika 3863 personen terechtgesteld. Van hen was ruim de helft zwart, terwijl in deze periode de zwarte bevolkingsgroep gemid deld 10% van het totaal uit maakte. Een recente studie in Florida toont aan dat zwarten die een blanke vermoordden een veertig keer grotere kans hadden ter dood te worden ver oordeeld dan zwarten die an dere zwarten ombrachten, en vijfmaal zoveel kans als blan ken die een andere blanke ver moordden. Andere studies to nen aan dat de kans op een ter dood veroordeling willekeurig varieert van district tot district. Amnesty International noemt het leven in afwachting van executie op zich al „wreed" maar bovendien zijn de gevan genen in „death row" (de spe ciale dodencellen) gewoonlijk onderhevig aan tal van beper kende maatregelen waardoor zij geen of weinig menselijke con tacten of activiteiten mogen verrichten. Van 1967 tot 1977 waren op grond van een besluit van het Opperste gerechtshof alle exe cuties opgeschort. Sindsdien zijn vier gevangenen geëxecu teerd. Aldus Amnesty bij de start tegen de doodstraf in de VS. Het contact adres in Schie dam is: H. Loomeijer, Villa straat 78. Gaskamer aan de buitenzijde van een gevangenis in Ari zona (foto Jackson Hill, USA)

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 13