L. Ir. Wilton prijs blijft traditie ce»ioiU egefiS C.K0K Bouw kleine woningen aan banden novotel TENTEN CENTRUM ML ROTTERDAM Zjurgerlijke Lichtgewicht en sportief kamperen in 1982 SCHIEDAM De beroeringen, gewekt over het al dan niet doorgaan van de bouw van een pof fertjeskraam op de Maasboulevard, be vestigt weer de re creatieve betekenis van deze promenade voor Schiedam. Nu de zomer werke lijk goed door schijnt te zetten, is het hier dagelijks gewoon druk te noe men. Het drukke scheep vaartverkeer op de Nieuwe Waterweg gade te slaan op de in bomen- lommer geplaatste zit banken is voor velen een vaste gewoonte gewoon ten. Altijd zo geweest Paardentram Arie Bijl PALM Een beetje mooi weer en op de Maasboulevard worden de klapstoeltjes uit de auto geladen. Strand Hoog water K Ac de Boulevard BRAND RASANT II all round trekkerstent 100% katoen Het mekka voor kampeerders. Enorme overdekte tentenshow en ka m peersu perma rkt met superlaqe prijzen. Arie Bijl en Hans Visser (met ruitjes): partners in consumptie. Vervolg van voorpagina 'N RANDSTAD EDITIE Kruisen Jeugdige Schiedammer op de vernielingstoer NIEUWE AUTO 010 - 260199 Bromfietser verongelukt PRIJSBREKERS VAN NOVOTEL Maandag 19-07 22-07 24-07 25-07 Traditie De eerste prijs. Wilton jr. overhandigt Erik de Haan een koffertje waarin ook de ticket naar Manchester. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 16 JULI 1982 PAGINA 3 Schiedamse Hoofd altijd trekpleister De echte zonaanbidders ne men zelf luie stoelties mee om plaats te nemen op de grote speelweide. Veel kijkers zijn gericht op de passerende schepen. Om de nationaliteiten te kunnen her kennen zijn destijds panelen met scheepsvlaggen geplaatst. Zolang Schiedam bestaat was een tochtje naar het Hoofd al een uitje voor de plaatselijke bevolking, die hier het buiten gewest ,,De Gorzen" hebben zien ontstaan. Men stond toen nog aan de boorden van een schone Maas waarin bij warm weertje lustig werd gepoedels en gezwom men. Hier stond toen nog het oorspronkelijke „schreihuisje", daterende uit de tijd dat de voorhaven zo'n beetje een Katwijkse vissershaven was voor de kustvisserij. Een deel van de gevangen vis werd verhandeld op de vis markt op de Lange Haven. Vooral tijdens de warme zo mermaanden moesten ze hun visbuit snel van de hand doen, want ijsblokken op en rond de vis was toen nog de enige koe ling. Regelmatig lagen de botters en andere kleine visserscheepjes afgemeerd voor de visbank. Een omroeper trok dan door de* straten der stad om den volke kond te doen wanneer en wat voor vis er zou worden afgeslagen. De in die tijd altijd hongerige bevolking was er dan uiter aard als de kippen bij voor en kele stuivers een maaltje vis te bemachtigen. Toen Katwijk over een eigen vissershaven kwamen naar Schiedam als hun mannen hier tijdelijk ver bleven. Voor de zondagse wandeling hadden de brave Schiedam mers de keuze tussen weidege bieden met als eindpunt Ke- thel en Spaland, of het bezoek aan het Hoofd. Vanuit het centrum ging het dan door Plantage, toen nog een met slootjes omgeven tuin die bij avond werd afgesloten. Mooie grindpaden en gazons kende deze Plantage waar op zondagen de fraaie fontein zijn water deed klateren oip een vijver voor goudvissen en le lies. In de Hoofstraat was aan de gebouwen al te zien dat een havengebied naderde al was op zondag hier alles verstild. Éénmaal op het Hoofd was hier het café „De Maas" een rustpunt. Gedekt onder strooienhoed za ten hier de vaders van hun si gaar en borreltje te genieten. Het waren wel de gegoede burgers die zich deze weelde konden permiteren. De grote attractie was wel voor de jeugd de terugreis per paardentram, die peddelde tussen Hoofd en het station. Als oudere Schiedammers on der elkaar maakten we een praatje met Arie Bijl, pas 65 jaar geworden. Hoewel Arie de tijd van de paardentram niet heeft meegemaakt weet hij zich nog veel te herinneren uit de tijd toen het Hoofd en Hoofdstraat langs de ❖oorha ven nog handelsverkeer was. Hij is geboren in het Maashof je, verdeeld over een vóór, middel en achterhofje. Bij el kaar leefden hier ongeveer vijftig gezinnen, de meeste met veel kinderen. Een hechte buurtgemeen schap, weet Arie zich te herin neren. Hier werd burenhulp als een deugd in ere gehouden. Men nam het zo nodig voor el kaar op en bij benauwenis en in materiële nood werd bij stand verleend. Van een Maasboulevard was toen nog geen spraken. Men kende toen het z.g. „Balken- gat" van Houthandel van De venter waarin het voor de jon gens goed zwemmen was. Dan was er de distelleerderij Hazenkamp, en kwam later het sportterrein waar HBBS en andere eerste voetbalclubs hun wedstrijden speelden. Langs de voorhaven waren toen bedrijven en bedrijfjes die iets uitstaande hadden met de binnenvaart en vrachtvervoer. Engering en Tieman waren geheel hierop gericht, deels op het transitovervoer. Ook bran derijen lieten hun producten over water vervoeren. Ook beurtschippers voeren af en aan. Het was dan ook niet vreemd dat hier zeilmakerij 5100 gram Consumentengids juni '81 "De Palm is onze beste koop" uit een test van elf lichtgewicht tenten Mak en de smit Soeters een besteaan vonden, Ijzerfabriek van Embden hoorde ook bij het pakket aan de scheepvaart dienstverlenende bedrijven. Een ijsfabriek had hierin ook een belangrijke functie bij het vervoer van aan bederf onder hevige artikelen. Waar handel is zijn ook cafeet jes. Ook langs de haven. Arie weet nog van het bestaan van het café van mevrouw Eding en dat van de Oude Valk. Hier werden zaken beklonken en betalingen verricht. Ook de handel in scheepsvictualiën tierde hier. Die van Lollekes waarvan alles over de toon bank ging. Het snoepwinkeltje van Sientje Dekker werkte als een magneet op de grote kin derschare. Een cent kopen en een halfje terug was hier schering en in slag. Wie een stuiver kon be steden was een miljonair. Opkomend water was een be dreiging voor de bewoners en bedrijven. Stond bij stormweer de wind vanuit zee, dan gin gen de poppen aan 't dansen. Met een knal uit een mini-ka- non, opgesteld bij de buiten sluizen werden de bewoners gewaarschuwd voor hoogwa ter. De vloedplanken werden bij elke deur klaargezet. Bollen klei waren beschikbaar om hiermee de naden dicht te stoppen. Arie Bijl heeft hier ook de watersnoodramp van 1953 meegemaakt. Tijdens de springvloed steeg het water in enkele seconden drie meter omhoog. De vloedplanken weerstonden het watergeweld niet. Hierin werd een gat geslagen. Alle huizen en verdere gebouwen liepen vol water. Ook die van achter de Hoofdstraat gelegen huizen, inclusief het onder de H. Hartkerk gelegen centrum. Dat ook gorzenaren en men- lisiïIUIl sen uit de stad, dicht bij huis, zich konden te buiten gaan aan strandgenoegens weet mo gelijk niemand meer. Arie Bijl wel! Tegen betaling zette dove Hu- der mensne met zijn roeiboot de Maas over voor een bezoek aan het stukje strand bij Per nis. Later schafte hij zich een motorvletje aan. Het ging snel ler en hij kon meer strandbe- zoekers gelijk vervoeren. Voor Arie Bijl is het leven niet altijd over rozen gegaan. Het was ook het Hoofd dat hem na het doorlopen van de lagere school aan het beroep van groenteboer hielp. Schepen met groenten brach ten hun waren hierna aan toe, en toen koos Arie dit beroep. Op latere leeftijd kwam hij bij Wilton terecht. Bij een onge val versneelde hij z'n rechte rarm. „Ik kreeg de keuze tus sen gaan studeren voor een aangepast beroep en het in de handel gaan". Dit laatste verkoos de nog al tijd opgewekte Arie. In de Hoofdstraat begon hij een win kel in tabaksproducten en de nodige nevenartikelen, waar onder verpakt ijs. Later schafte hij zich een ijs- wagen aan en verkocht deze kille tractatie geruime tijd in het Sterrebos. Na de komst van de wandel boulevard kreeg hij hier een vergunning, en dit bracht hem weer in een vertrouwde omge ving. Alle regelmatige bezoe kers kennen Arie. Toen hij echter aan zijn pensi oen toe was vond Arie het welletjes. Hij kwam in contact met Hans Visser, die hopelijk nog dit jaar een begin wil ma ken met de bouw van een pof fertjeskraam. De twee werden het eens en de boel ging over naar Hans Visser. Of de wagen hier blijft staat nog te bezien. Deze zo mermaanden kunnen de be- zoekrs zeker nog hier hun ijsje scheppen of likken. Mogelijk ook in het najaar, want, zegt Arie Bijl: „Ik sta hier bijna elke dag het gehe le jaar door". Eerder vriest de Waterweg dicht dan dat mensen een versnapering als ijs laten staan. 340 x 200 cm, Stadionweg 31 I f 3077 AP Rotterdam j NAAST 1 Tel. 010-32 14 55 j PRAXIS *iv GEBOREN Susanne C. d.v. Guijt-Drenth Ozkan, z.v. Ka?an-Kagan Peggy, d.v. Brandt-Timmers Marijn S. z.v. van de Water van der Borg Kimberley, d.v. de Regt-Pol- lard Jolanda, d.v. Blokland-Kop penhagen Daniël, z.v. den Hartog-van der Weide Shelly, z.v. Meeuws-van Vuur en Mike, z.v. Bockkom-Helbers Sabri, z.v. Arslan-Uysal Michael K. R. z.v. Goedege- buure-van Bastelaar Karacan, z.v. Akpinar-Celik Guido, z.v. van den Brink-de Vlugt Leendert G. z.v. van Marion- Korswagen Lindsy, d.v. Schaap-Schouten ONDERTROUWD M. D. B. Asmuss, 30 jr. en W P. van der Gaag, 21 jr.; W. M Platteel 25 en G. E. den Uijl 24 jr.; W. G. M. Roeling, 25 jr en I. M. C. Bouwens, 23 jr.; M van Soest, 24 jr. en S. Hollaar 20 jr.; A. M. van der Vlugt, 21 jr. en A. Kiela, 19 jr. SCHIEDAM Hoewel in Schiedam grote behoefte be staat aan woningen voor kleine huishoudens (één en twee personen), mag de ge meente deze zogenaamde HVAT-eenheden niet onbe perkt bouwen. De rijksoverheid ziet zich van wege de bezuinigingspolitiek genoodzaakt de bouw vah dergelijke kleine woningen aan banden te leggen. Daarom wordt jaarlijks een bepaald con tingent vastgesteld dat niet overschreden mag worden. Voor Schiedam bedroeg dit aantal in 1982 ten hoogste 29 H V AT-eenheden. De contingenten worden vastgesteld door de overheid, die de verdeling ervan aan de provincies overlaat. In Zuid Holland gaat vooral het Rijn mond gebied met de grootste aantallen strijken. Steden als Spijkenisse, Capelle, Rotterdam en Hoogvliet hebben daarbij voorrang. Minder urgente ge meenten als Schiedam en Vlaardingen moeten zich met kleinere contingenten tevredep stellen. Na afloop van ieder ka lenderjaar wordt bekeken óf het geld uit de HVAT-pot ook inderdaad is opgemaakt. Zo niet, dan kunnen alsnog enkele toezeggingen worden gedaan. Schiedam, dat op diverse plaatsen in de stad woningen voor de kleine huishoudens heeft gepland (Groenoord, Woudhoek, Binnenstad, de Lin- denhof, hoek Singel en- Tuinsingel) gokt voor 1983 op een wat ruimer contingent. De kleine huisjes in de gere staureerde Proveniershuis kwa men voor rekening van het contingent uit 1981. Het heeft de gemeente de nodige moeite gekost ook vergunning te krij gen voor nog eens 6 kleine wo ningen in eht voorhuis van dit monumentale pand. In Schie dam bestaat een groot deel van de ruim6000 woningzoekenden uit alleenstaanden of gezinnen van twee personen. i i Ai Nieuwe Stadsblad KANTOOR Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: I. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 R. de Kiewit Telefoon 010-732877 Privé 01899-17848 INZENDTERMIJN: ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKS ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Adri Boer Peter de Lange EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190222, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 30-07-79 nr. 78/1979. 1-7-82 Nog een punt uit Verschoors verweerschrift. De overweg is afgedekt door twee witte kruis- vakken, zodat pas daarna weer mag worden gestopt. Logisch, want niemand wil onder een rijdende trein belanden. Wel is die situatie afwijkend van de normale verkeersrege ling, zodat een tweede foto, al na één seconde, ter constatering of men ,,op zijn schreden terug keert", volkomen zinloos is. Al deze punten zijn officieus be vestigd door medewerkers van de Rotterdamse verkeersdienst, waar Verschoor zelf ook aan verbonden is geweest. Hij mag zich gerust expert noemen op het gebied van deze beveili gingsapparatuur, omdat hij die uit hoofde van zijn functie zelf menigmaal heeft aangeschaft. Volgens Verschoor zijn er pas 2 van dergelijke camera's in Ne derland in gebruik, bij wijze van experiment. De Spoorwe gen staan op het punt nog eens 18 installaties aan te brengen. Vandaar dat de rechtszaak, die woensdag aan de Lange Haven voorkwam, zorgvuldig wordt behandeld en voor onbepaalde tijd is verdaagd. De rechter wil eerst een rapport afwachten over het toestel aan de Nieuwe Damlaan, dat wordt samengesteld naar aanleiding van een behoorlijk aantal soortgelijke klachten als die van Verschoor. Resteert de vraag of Verschoors verweer nog veel nut heeft. Over enkele jaren is de spoor wegovergang vervangen door een viadukt, waarbij een rood- licht camera uiteraard niet meer nodig is. VLAARDINGEN Terzake van baldadige vernieling werd donderdagnacht proces-verbaal opgemaakt tegen de 15-jarige C. J. uit Schiedam. De jongen had, in gezelschap van 3 evenoude knapen, op de Burgemeester Heusdenslaan een hek, dat als bakening voor een opbreking op een fietspad stond, omverge- trapt, zodat de waarschuwings lamp vart dat hek werd ver nield. Voorts had hij twee boompjes afgebroken. De ou ders zullen de schaderekening gepresenteerd krijgen. Na 'n WCC-beurt herkent u uw eigen auto niet meer terug, laat staan de buurman. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15, Al? /J^ I Schiedam m A i.^.™ LID-FOCWA SCHIEDAM Een 18-jarige bromfietser uit Vlaardingen is woensdag op de kruising van de Schiedamseweg en de Nieuwe Damlaan verongelukt. De jon- 4^... uutsio iLlit -ioge snelheid op een vrachtwagen. Het slachtoffer had zelf schuld aan de aanrijding. Volgens de politie reed hij door een rood licht, juist toen de vrachtwagen aan de overkant op"gang kwam. De jongen werd met onbekend letsel naar het Holyziekenhuis gebracht. SCHIEDAM „Het beoor delen van leerlingen op deze bedrijfsschool, waar de Ir. Bartel Wilton prijs uit de bus moet komen, is heel wat minder concreet, dan het ge ven van rapport cijfers." Hoofdgerechten voor 14.2U inclusief drie dagverse groenten, gebakken aardap pelen en of frites en ge mengde salade Gegrilde kip met kerrysaus. rijst en doperwten 20-07 Varkensrollade met roomsaus en champignons 21-07 Pizza met ham. kaas. tomatenfondue kappertjes en oregano Hachée met puree en appelmoes 23-07 Gefrituurde wijting met sla. frietjes en een kruidenmayonaise Chili con Carne Varkensoester met Zingarasaus WEET JE WEL Hargalaan 2. Schiedam, telefoon 010-713322 Met deze woorden onders treepte Drs. D. J. Wilton, oudste zoon van wijlen Bart Wilton, de voormalige direkteur van de WF-scheepswerven, het belang van deze traditionele prijs. Wilton nam dit jaar de uitrei king voor zijn rekening. Dat ge beurde vorige week op de be drijfsschool. Wilton zei toen ook: „Het opstellen van de normen waaraan de leerlingen moeten voldoen, is een zware taak. De leraren hebben het er niet ge makkelijk mee. Daarmee ver geleken is het uitreiken van de prijs een peuleschil." Na deze toespraak ging Wilton over tot het bekendmaken van de prijswinnaars. De eerste prijs (14-daags verblijf in Engeland, Manchester, plus zakgeld en boekwerk met in scriptie) ging naar Erik de Haan (2de jaar Booglassen); tweede prijs: Hans Don (2de jaar Machi nebankwerker); derde prijs: Pe ter Nieuwenhuizen: 2de jaar Draaier). De chef V O, W. G. E. Valk, bracht het recentelijke overlij den van de heer Wilton in her innering en het instellen van de in 1977 bij zijn afscheid van het bedrijf ingestelde prijs voor de „beste leerling van het jaar", welke hij sindsdien altijd zelf uitreikte. „Maar", zo vertelde de heer Valk, „Mevrouw Wilton heeft mij laten weten in 1983 zelf de prijs voortaan te willen uitrei ken. Om de traditie niet te on derbreken is de oudste zoon be reid gebleken dit nu te willen doen". Hij sprak daarover zijn waarde ring uit, mede namens de staf van de school, waarbij hij te vens W. Zipp, lid der directie, en Drs. R. A. Kollewijn, voor zitter van de stichting ir. Bartel Wilton-prijs, verwelkomde. Hierna gaf hij een inzicht in de normen, waaraan een leerling moet voldoen als hij in aanmer king wil komen voor de prijs, zoals - gewerkt hebben voor het re sultaat, - gemotiveerd zijn, - doorzettingsvermogen heb ben, - een goede vent zijn in klas, praktijkruimte, sportlokaal en zomerkamp en tot slot - plezierig zijn in de omgang. ■s* JUWELIER broersvest 93 telef26 79 37 1

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 3