per fiets naar de Noordkaap (3) Aconitum „Eindelijk m'n eigen winkeltje" keuken Menu van de week Opnieuw E.H.B.O. cursus 24 lessen en examen zïainen Verder Opera ZAKEN- VIZIER Gemeentelijke Sociale Dienst Schiedam: 7/ U RANDSTAD EDITIES Wie wordt bruid van de maand? Konklusie SCHIEDAM/VLAARDINGEN Albert Pieters (25) de ondernemende streekgenoot die een maand geleden op zijn fiets naar het uiterste puntje van Noorwegen vertrok, heeft het doel bereikt. Zijn derde reisverslag: een relaas vol regen, wind en ontberingen. - SCHIEDAM In een rapport dat de Gemeente lijke Sociale Dienst Schie dam naar Sociale Zaken heeft gestuurd, blijkt dat de Schiedammer met een minimum-inkomen het op dit moment extra zwaar te verduren krijgt. Het levensonderhoud en de stijging van de aard- Het Nieuwe Stadsblad, KLACHTEN BEZORGING HET NIEUWE STADSBLAD gasprijzen maken het voor veel gezinnen on mogelijk om de eindjes aan elkaar te knopen. Bij het energiebedrijf ne men de wanbetalers dan ook toe en de Sociale Dienst krijgt steeds meer aanvragen tot sanering van de schulden. Het rapport dat geschre ven werd naar aanleiding van een nota .die werd uit gebracht door de Sociale Dienst in Rotterdam, is geheel geënt op de Schie- damse situatie. Zo is er onder andere aan getoond dat lage inko mens in verhouding veel besteden aan brandstof. Uitgaande van het gemid deld gasverbruik van een gezin met een minimum inkomen, kan gesteld worden, dat een dergelijk gezin 40-60 gulden extra koopkrachtverlies lijdt per jaar. een rubriek 1 van nieuwe V LAS0NNAMBULA VAN BELUNI HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 20 AUGUSTUS 1982 PAGINA 11 Kruipend het doel bereikt Lakselv, Noorwegen, 6 au gustus „Na de Jotun Heimen hoog vlakte is het weer vrij slecht geworden. Onophoudelijk bleef het doorregenen. Op de slechte weg over de Jotun Hei- men heb ik m'n achterwiel te veel belast waardoor de apken beginnen te breken. Eigenlijk had ik meer lekke banden verwacht maar die bleven nog steeds uit. Vlak voor de plaats Mo i Rana begaf de achter band het vanwege een kanvas- breuk. In dezelfde plaats heb ik te vens m'n intrek genomen in een jeugdherberg want onder hand had ik al 6 dagen in de regen gefietst en gekampeerd. Niets is onprettiger dan 'sa- vonds in een natte slaapzak te moeten kruipen en 's morgens eveneens natte kleren te moe ten aantrekken. Na twee nachten in de jeugdherberg doorgebracht te hebben was alles weer tip-top. M'n spullen waren droog, de kleren weer schoon, de voedsel voorraad weer wat aangevuld en ik had een welverdiende rust achter de rug. Het is vervolgens nog vijf dagen blijven regenen. Gedurende deze periode van regen vroeg ik aan mensen die op een snellere manier reisden of het in de richting waar ze vandaan kwamen ook zulk slecht weer was. En dan ble- ken de meesten slechts hun eerste dag in de regen te rij den. Het leek dus net dat ik nu juist pech moest hebben om constant in een regengebied te moeten rijden. Onderweg liet ik regelmatig m'n kleren drogen bij een ben zinestation of een wegrestau rant. Éénmaal hebben m'n kleren zelfs in de keuken van een wegrestaurant gehangen. Tweemaal moest ik met een veerboot een fjord oversteken, waar ik dan uitgebreid ge bruik maakte van de ver warmde wachtruimten om er te wassen, drogen en te eten. Op 29 juli begon het weer ein delijk wat beter te worden. Zo af en toe kom ik andere fietsers tegen die ook naar de Noordkaap onderweg zijn of die er reeds zijn geweest. Vrij wel allemaal met hetzelfde probleem, nl. spaakbreuk. Op dinsdag 3 augustus was ik nog slechts één dagrit van de Noordkaap verwijderd. Een flinke wind die nu en dan stormachtig was zorgde ervoor dat ik onderweg letterlijk een bergpas overgeblazen werd. Maar diezelfde wind zorgde er ook voor dat ik een eind ver der, toen ik hem plotseling van op zij kreeg, een paar keer pardoes van de weg afgeblazen werd. Gelukkig was er op dat mo ment ruimte maar ik had ook naast een afgrond kunnen rij den. De wind werd sterker en sterker naarmate ik die dins dag de Noordkaap naderde. Op het eiland Mageroya al waar zich de laatste verbin ding met 30 km steenslagweg bevond werd het met de wind helemaal te gek. Op sommige plaatsen, moest ik de fiets op de grond duwen anders zou ik radikaal weg waaien. In een luwte heb ik de tent maar opgezet op het mo ment dat ik nog 15 km had af te leggen. De volgende morgen was de wind wel iets afgenomen maar toch nog veel te sterk om te gen de hellingen omhoog te fietsen, dus bleef er niets an ders over dan te lopen. En... wederom in de regen. Meter voor meter, vooroverge bogen tegen de wind in en elke keer hopend, als ik weer over een bergtop kwam, de Noordkaap te zien. Gelukkig was het dan zover op woens dag 4 augustus. Naast een vrij grote inspanning had het me 2 binnen- en buitenbanden en 10 spaken gekost, en 4566 km had ik tot dusver afgelegd. Ei genlijk was dit het uitzicht niet waard, doch alleen het idee dat ik naar de Noordkaap was gefietst. Even een paar kaarten ver stuurd, vervolgens een paar foto's gemaakt en de terugreis kan weer beginnen. Nu ging het wat vlotter weer terug naar de andere kant van het eiland, omdt ik de wind weer in de rug kreeg. De volgende dag heb ik de oversteek weer gemaakt naar het vaste land. Door de wind, die nu nog slechts een bries was, was de temperatuur tot plm. 4° C gedaald. Vandaag, 6 augustus, heeft een hoge druk gebied deze omge ving bereikt en schijnt de zon volop. Vanmorgen ben ik onderweg naar de plaats Lakselv geïn- tervieuwd door een televisie ploeg uit Finland. Ik kwam ze zo maar ergens op de weg te gen en ze hebben me vervol gens nog een tijd lang met de camera gevolgd." Onze krant mikt vandaag op: Addy Naring, een 26-jarige Rotterdamse, ziet haar wens in vervulling gaan Na de kappers dagschool een cursus schoon heidsspecialiste, ging zij de praktijk in bij Hans en Peter in Rotterdam, waar zij assis teerde bij o.a. vele modeshows. Dan naar Lord en Lady, Hair Shop in Schiedam. Na deze uitgebreide leerschool is dan nu de tijd gekomen om haar vakkennis, in de Passage al hier te bewijzen. Het knusse en smaakvolle in terieur van „ADDY'S HAAR MODE" maakt een verblijf er tot een waar genoegen. De ge heel afgesloten etalage-ruit geeft met haar prachtig Vignet blijk van een goede smaak en geeft u niet het gevoel in een viskom te zitten dat van bui tenaf de hele ceremonie van wassen, knippen, enz. gevolgd kan worden door misschien wel uw buurvrouw. Samen met collega Lone Poul- sen, zullen zij u tijdens uw verblijf met raad en daad plus een heerlijk kopje koffie of fris ter zijde staan. Ook op de koopavonden zal „ADDY'S HAARMODE" geopend zijn. 's Maandags kunt u niet te recht, de rest van de week wel even een afspraakje maken, dan krijgt iedereen de tijd die hem toekomt. Er bestaan zestig soorten van deze sierlijke zomerbloemen. Door zijn vorm is de bloem bij ons ook bekend als Monniks kap. Zijn rechtopstaand, fier uiterlijk gaf hem in Engeland de passende bijnaam „Captain over the Garden". In de Himalaya en in China komt de Aconium in het wilc voor. Alle delen van de plant zijn giftig en in het oude Chi na werden de wortels van deze plant gebruikt als hulpmiddel bij het doden van wolven. Aconitum is er in blauw en in geel. Veel gevraagd zijn de Aconi- turn Napellus hybriden. Enke- 1|f le bekende blauwe rassen zijn Newry Blue, die mooi violet blauw is en Sparks Var, die donkerviolet gekleurd is. De Aconitum carmichaelli heeft amethystblauwe bloemen. Een zwavelgele is de Aconitum py- renaicum. Paprika's zijn in ons land het hele jaar verkrijgbaar in al lerlei kleuren, 's Zomwers worden ze in Nederlandse kas sen verbouwd en in de winter geïmporteertd. Ze leveren veel vitamine C en de verwerkingsmogelijkheden zijn tal rijk. Origineel is de paprikataart. Een recept om meteen aan te beginnen! ft Zondag: toast met krui- S denkwark, cordon bleu, jij: gegratineerde bloemkool, verse fruitsalade met sour cream. Maandag: varkenslapje, sperziebonen, aardappe- len, griesmeelvla met fruit. ft Dinsdag: gestoofde kabel- jauw, worteltjes, zure saus, vlaflip. Woensdag: chili con came, i* pruimencompote met van- illevla. Donderdag: biefstuk tar- taar, groentensalade, pom- S mes frites, koffie met jij: kwarktaart. jij: Vrijdag: kaasomelet, sla, gebakken aardappelen, ft komkommersalade, twee- kleurenvla. Zaterdag: tomatensoep, ft paparikakaastaart, fruit. PAPRIKAKAASTAART ft 75 gram boter, 150 gram S bloem, Vz dl. water, 1 groene paparika, 1 ui, 20 jij: gram boter, 250 gram ge- :j:j raspte oude kaas, 4 eieren, jjjj peper, nootmuskaat, 2 be ft kertjes sour cream. jjij Snijd de koude harde bo- jij: ter met twee messen in de jjjj bloem met zout in kleine •jij stukjes. Doe het ijskoude j:jj water er scheutje voor jiji scheutje bij en maak er ijij met behulp van de messen jjij een samenhangende bal jiji van. Rol het deeg enkele malen uit en laat het opge- jjij vouwen een uur in de koel- jiji kast rusten. Rol het nog- iji maals uit en bekleed een :jij beboterde springvorm van j:t 24 cm. doorsnede ermee, iji Ontdoe de gewassen pa- iji prika van zaad en zaadlij sten en snijd hem in dunne ringen. Fruit de gesnipper- jiji de ui in de boter tezamen met de paprikaringen. jij Roer er de geraspte kaas door en spreid dit mengsel iji over de deegbodem uit. jij Klop de eieren met zout en jij kruiderij los, schep er de iji sour cream door en giet het uit over de kaasmassa, jij Vouw de randen van het i;i deeg er iets overheen. Bak iji de taart onderin een op jij 225 graden Celcius voor- iji verwarmde oven in onge- iji veer 35 minuten gaar en goudgeel. PAPRIKARONDJES 100 gram zelfrijzend bak- jij meel, 80 gram boter, 80 iji gram geraspte oude kaas, ;ij 2 gram zout, Vz eetlepel i mild paprikapoeder, peper. Kneed alle ingrediënten jij: snel dooréén en rol hier kleine balletjes van. Leg deze op een beboterd bakblik en druk ze alle maal even in met een natte vork. jiji Bak ze middenin een op 175 graden Celcius voor verwarmde oven in onge- jij: veer 20 minuten goudgeel en gaar. jij: PAPRIKAKIP 225 gram kwark, 2 eetle- jij: pels tomatenketchup, 2 jj: eetlepels paprika zoetzuur, ijij 2 eetlepels mandarijntjes, jij: 25 gram oude kaas, zout, paprikapoeder, tabasco, j:,:: tijm, seasonal!. jjjj Roer de kwark uit met de tomatenketchup en het mandarijnenvocht toot een dikke saus. Meng er het jiji fijngesneden paprika-zoet- zuur, de eveneens kleinge- ijij sneden mandarijntjes en jiji de geraspte kaas door. ijij Maak de saus met zout en iji: de kruiderij op smaak af. i? „Koopkracht lllllll minimuminkomens loopt hard achteruit' ?:K xï: «y SCHIEDAM Op maandag 13 september 1982 gaat er weer een cursus E.H.B.O. (Eerste Hulp Bij Ongeluk ken) van start. Deze E.H.B.O. cursus wordt geor ganiseerd door de Kon. Ned Ver. E.H.B.O. afd. Schiedam. Er bestaat altijd veel belangs telling voor om het E.H.B.O.- diploma te behalen, zelfs zo veel dat vorig jaar kandi daatcursisten moesten wor den afgewezen. De cursusavonden zijn op maandag en de cursus wordt ge geven aan de Korte Haven 27 te Schiedam. De E.H.B.O. cursus staat onder verantwoordelijk heid van docentarts dhr. H. v.d. Meer uit Rotterdam en kade- nnstructrice Mw. J. J. E. Ding- ler-de Roo. De cursus bestaat uit ongeveer 24 lessen en een examen. Na ge slaagd te zijn ontvangt men t.z.t. het Eenheidsdiploma E.H.B.O. Op de cursusavonden wordt er gewerkt met echt verbandma teriaal, oefenpoppen voor be wusteloosheid, lotusslachtof fers, geraamte en div. andere hulpmiddelen. Uiteraard hoort er ook theorie bij. De cursusprijs is f 180,incl. Theorieboekje, vragenboekje, oefenmateriaal, examengeld en insigne. Deelnemers/sters kunnen een aanmeldingsformulier aanvra gen bij het secretariaat Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. afd. Schie dam, Johann Straussplein 17, Schiedam. Tel. 706782. Aanstaande bruidsparen (ook koperen-, zilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart opsturen naar „Samen Verder" Postbus 257, 3100 AG Schiedam Uw trouwfoto komt mis schien op de speciale bruids pagina en wat belangrijker is, u ontvangt dan ook 250,- aan waardebon nen te besteden bij de deelnemende adver teerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, 1 maal per 14 dagen op vrijdag in het Nieuwe Stadsblad. wordt 2x per week huis aan huis bezorgd in een oplage van 37.500 ex. in Schiedam en oud-Mathenesse. Wij zijn er trots op dat onze bezorgers zich inzetten om HET NIEUWE STADSBLAD zo goed mogelijk te bezorgen. Terecht, en daar zijn wij blij om, belt u ons kantoor als u onze krant niet hebt ontvangen. Bij zo'n oplage kan dit voorkomen; daar zult u begrip voor hebben. Vriendelijk verzoek van ons: BEL UW KLACHTEN ALLEEN DOOR OP MAANDAG EN VRIJDAG TUSSEN 10.00 EN 12.00 UUR TELEFOON 267368 Wij kunnen u dan in alle rust te woord staan en een maximale aandacht aan uw klacht schenken. Wij danken u bij voorbaat voor uw medewerking. De konklusie die de Gemeen telijke Sociale Dienst Schie dam op papier heeft gezet zijn dan ook: - In 1981 hebben de huishou dingen met een minimumin komen, in vergelijking met 1980, een koopkrachtverlies geleden van 1, 2 tot 3,7%. De „eenmalige uitkering" was niet voldoende om deze kate- gorie huishoudens in 1981 in reëel inkomen gelijk te doen blijven. - Wanneer de minumumnor- men in de bijstand in de loop van 1982 verder niet meer verhoogd worden, zullen minimuminkomens ontvangers opnieuw in koop kracht achteruit gaan (3, 15 a 6,25%). - Er komen steeds meer men sen in financiële problemen doordat de vaste lasten een groter deel van hun reële in komen gaan uitmaken. - De tarieven van de gemeen te Schiedam zijn sinds 1975 sneller gestegen dan de ge middelde prijzen. =!!lllllilllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIMII>J: grammofoonplaten onder redaktie van Wim Bouw ens en Jacques van Rijk Inl.postbus 85, Leidschendam Tel. (070) 272844 Opname van Bellini's meest ge waardeerde opera met in de hoofdrollen Joan Sutherland en Luciano Pavarotti. De muzikale direktie was in han den van Richard Boynge. Orkest: The National Philharmonic Or chestra. Koor: The London Opera Chorus, leider Terry Edwards. DECCA D 230 D.3 MC:K 250 K.33 Joan Sutherland, die nog niet zo lang geleden met veel succes in ons land optrad, heeft in talloze rollen geschitterd. Hier zien we haar in La Traviata. Tijdens een diner te Parijs zou Heinrieh Heine tot de Italiaanse opera-componist Vincenzc Bellini hebben gezegd: „Gezien uw buit- genwoon muzikaal talent zou u een vroege dood beschoren kunnen zijn, zoals Raphaël en Mozart". Enige weken later werden deze woorden werkelijkheid. Vincenzo Bellini overleed te Puteaux bij Pa rijs op 24 september 1835 in de leef tijd van bijna 34 jaar. De in het dorp Cantania (Sicilië) geboren componist heeft tijdens zijn korte leven schier omvergankelijk opera-repertoire gecreëerd en daar mede grote vermaardheid verkre gen. De immer onberispelijk gekle de Bellini bezat een melangolische aard doch vertoonde in de omgang een irritante arrogantie. Hij genoot evenzeer van eigen roem als van de mislukkingen van ande ren. De waardering van ontelbaren voor de muzikale schoonheid die hij heeft geschapen duurt echter ook in onze dagen voort. Zijn opera's Norma en La Sonnam- bula bijvoorbeeld worden dan ook nog steeds opgevoerd. Bellini's mu zikale patronen dragen een zeer persoonlijk en herkenbaar karak ter, zijn voor het merendeel licht gehouden en de melodielijnen door zichtig en verfijnd. In het jaar 1829 ontving Vincenzo Bellini van het Teatro Carcano te Milaan de opdracht een nieuwe opera te componeren. Tesamen met zijn tekstdichter Felice Romani werd het stuk „Hernani" van Vic tor Hugo onder de loupe genomen en werd een ontwerp vervaardigd voor de nieuwe opera. Herhaarde- lijk ontstonden tussen Bellini en Romani hooglopende ruzies met be trekking tot de enscenering en in deling der personages. De voltooïng van de opera werd ten aanzien van de politieke inhoud echter door de zeer strenge censuur van het toen malig heersende Oostenrijk onmo gelijk gemaakt. Bij toeval kwam Romani het stuk van de Franse schrijver Eugène Scribe „La Sonnambula" (de slaap wandelaarster) onder ogen. Dit werd was in feite een vaudeville komedie waarvan ondermeer de componist Herold een ballet-panto mime ontwierp. Zowel Bellini als Romani zagen een mogelijkheid met dit stuk als basis een nieuwe opera te componeren. Door het vervallen van hun oor spronkelijk plan („Hernani" ook het wel „Ernani) moest nu zeer snel worden gewerkt. Romani deed Bel lini het libretto steeds in gedeelten toekomen, zodat de opera in kleine delen ontstond. Dat „La Sonnambula" een zo har monieus muzikaal totaalbeeld ver- kreeg is louter verklaarbaar door het melodisch genie Bellini. Enkele malen werden nog alweer ge paard gaande met hevige woorden wisselingen wijzigingen aange bracht doch eindelijk werd de eers te voorstelling een uitgestelde première gegeven op 6 maart 1830, met in de hoofdbezetting Giu- ditte Pasta en Giovanni Rubini. „La Sonnambula" kent als inhoud de liefdesgeschiedenis van het meisje Amina, dat aan slaapwanden lijdt, haar verloofde Elvino, de ja loerse Lisa en de nobele graaf Ro- dolfo. Voorts ontmoet de toehoor der nog Teressa, eigenares van de molen, Alessio, Lisa's verloofde en de notaris. De verwikkelingen in het verhaal zijn geconcentreerd rond de gevol gen van het slaapwandelen van Amina, in feite een eenvoudig ge houden verhaal zonder ingewikkel de intriges. De opera kent zelfs een happy end. Zoals reeds eerder vermeld geldt „La Sonnambula" als één der meest geslaagde opera's van Vincenzo Bellini. De verfijnde melodische rijkdom zowel in aria's als in duet ten, in ensembles als in de orkestra le partituut alsmede in de koren, draagt een absoluut en uniek ka rakter. Ondanks de bewering en het ver wijt dat Vincenzo Bellini voor deze opera alsook voor „Norma" en „I Puritani" delen uit het ontwerp van „Hernani" zou hebben ge bruikt, blijft de melodische schoon heid onaangetast. De opname die Decca in januari 1980 in de Kingsway Hall te Lon den van deze opera vervaardigde werd onlangs uitgebracht. Op deze drie-platenset in cassette waarbij een fraai verzorgd tekstboek wordt geleverd zijn in de hoofdrollen te beluisteren de sopraan Joan Su therland als Amina en de tenor Lu ciano Pavarotti als Elvino. Hoewel voor dit belcanto als regel een an der genre stemmen wordt gewenst zijn de verrichtingen van de hier boven genoemde vocale solsiten bij zonder aanvaardbaar en zoals bijvoorbeeld in de aria (le acte) „Prendi, l'anel ti domo" van waar uit een duet volgt soms zelfs im ponerend. De bariton Nicolai Ghiaurov excel leert als graaf Rodolfo en toont de sopraan Isabel Buchanan een grote mate van inspiratie in haar Lisa- creatie. Voorts bewegen zich de prestaties van Delia Jones als Tere sa, John Tomlinson en Piero de Palma respectievelijk als Alessio en notaris op hetzelfde verheugende niveau. Koor en orkest leiding van Richard Bonynge completeren een cast die heeft zorg gedragen voor een opera-opname die ruime aan dacht verdient. riiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllliilllllliiiliiiilliilllillllilllliliiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillillllllllllllllllllillllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 17