Een dagje op 't water karnen vérder Ouderen kunnen aktief bezig zijn Open ochtend voor 55 plussers Zelf kiezen Ochtend- en avondkursus EDITIES CHELDEVALLEI Bowling Musis 7/ U Wie wordt bruid van de maand? Kom naar N.C.V.B. Voorhaven vrij houden eerst even lezen SCHIEDAM De dagboottocht, die het Neder landse Rode Kruie afdeling Schiedam jaarlijks or ganiseert voor bejaarden en minder validen, is za terdag voor de 23-ste keer gehouden. Op de Buitenhavenweg in Schiedam, waar het an ders 's morgens vroeg vrij rustig is, was het om ze ven uur al één en al bedrijvigheid, want daar was het inschepen op de boot „Scheldevallei" van de rederij Stiphout uit Maasstricht. Deze boot is vol ledig aangepast voor gehandicapten. Vólle toeren Eerste tocht Het Nieuwe Stadsblad Postbus 257, 3100 AG Schiedam Drukte in kombuis Totale kosten een rubriek 1 van nieuwe V Lezers schrijven NinaSimone: „Black Soul" Portret van Caterina Valente Rick de Saedeleer: „Mundial '82" HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG - 8 SEPTEMBER 1982 PAGINA 19 Bejaarden weer Veel plezier met dagboottocht Rode Kruis Taxi's rijden af en aan en ook de busjes voor rols- 'toelpatiënten van Eurotax doen hun werk, alsmede het eigen Rode Kruis busje die enkele bedpatienten aan boord brengen. Ook veel fa milieleden brengen de be jaarden naar het punt van vertrek. Tussen zeven en acht uur was het inschepen, maar voor zeven uur waren de eersten al gearri veerd om toch vooral maar niet te laat te zijn. Buiten de organiserende afde ling Schiedam van het Neder landse Rode Kruis waren er ook gasten van de zusterafdelingen uit de omtrek. Van de afdeling De Lier waren er vier, de afde ling Monster/Poeldijk negen, Wateringen/Kwintsheul vijf, Berkel/Rodenrijs elf en van de afdeling Maassluis/Maasland waren er veertien gasten. Toen om kwart over acht de 175 gasten vakbekwaam door de helpers van het Rode Kruis van een plaatsje in de ruime salon -waren voorzien, kon colonne commandant Cees Aleman het sein geven „alles ingescheept, de trossen kunnen los". Uitgezwaaid door de achterblij vers op de kade, kon de kapi tein van de Scheldevallei Harry Cock en stuurman Gerrit Kor- trink het schip door de sluizen van de Buitenhaven heen loodsen en kon om precies half negen de Maas opgestoomd worden. Éénmaal buiten de haven rich ting Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, ging de staf van 35 medewerkers(sters) op volle toeren draaien, want de koffie moest op tijd geserveerd wor den, de broodjes moesten ges meerd en belegd worden en de soep voor de lunch moest op tijd gereed zijn. .Het weer gaf zijn volle mede werking aan het slagen van deze tocht. Velen begaven zich naar het bovendek en ook voor de rolstoelgasten was dit geen enkel probleem want via de tra- plift konden zij naar het boven dek gebracht worden. Voor de medische leiding aan boord waren aanwezig Dr. L. J. G. W. Schelberg en de ver pleegkundigen de zusters H. B. Keizer en A. Grootveld-Al- eman. Zuster Keizer ging al voor de twaalfde keer mee en zij doet dit nog steeds met Veel plezier. „De mensen zijn een dagje uit hun isolement en zowel zij als ik hebben daar veel plezier in. Voor veel mensen is het ook een veilig gevoel dat de wijk zuster meegaat", zegt de vriendelijke zuster die voor veel Schiedammers $i de loop der jaren een begrip is gewor den. „Ruim 34 jaar geleden ben ik aan dit werk begonnen en ik prijs mij gelukkig dat ik in al die jaren veel mensenkennis heb opgedaan. Ja ik ben in alles rijk en als ik de mensen maar kan helpen is dat mijn ideaal. Mijn hobby is ook nog mijn werk", weg. is ze weer, want er is een bedpatiënte die haar hulp even nodig heeft. Voor de bedpatiënte mevrouw Velthuis is dit haar eerste tocht. „Ik ben in de gelukkige om standigheid, dat ik ook nog wel eens met vakantie kan gaan. Vorig jaar ben ik nog enkele weken in Drente geweest. Dit jaar is dit in duigen gevallen en heb ik mij voor deze tocht la ten inschrijven. Ik vind het grandioos dat zoiets voor ons georganiseerd wordt. Ik waar deer het werk van het Rode Kruis ontzettend. Ook het kerstconcert in de Doelen. Daar ga ik ook ieder jaar heen en wordt dan ook gebracht en gehaald door het Rode Kruis. Ja, ik kijk daar al maanden van te voren naar uit". Haar buurvrouw op de boot me vrouw Van Eimeren heeft va naf het begin deze tochten mee gemaakt. „Ik geloof dat ik er maar drie gemist heb, toen ik in het ziekenhuis lag. Ik zou deze trip niet willen missen. De ver zorging aan boord is in één woord geweldig. Omdat ik bedpatiënt ben kan ik nooit met vakantie en daarom zie ik al maanden van te voren uit naar deze boottocht. De helpers en Aanstaande bruidsparen (ook koperen, zilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart opsturen naar „Samen Verder" Uw trouwfoto komt mis schien op de speciale bruids pagina en wat belangrijker is, u ontvangt dan ook 250,- aan waardebonnen, te besteden bij de deelnemende adver teerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, 1 maal per 14 dagen op vrijdag in Het Nieuwe Stadsblad Het inschepen op de Scheldevallei verliep voorspoedig. Wij houden op de donderdagavonden van 20.00 tot 22.00 uur gezelligheidsbowlen. Wij menen oprecht dat U niet hoeft te kunnen bowlen om hieraan mee te doen. Wij noemen dit „parenbowlen" 2 dames/2 heren vormen een team. Wij houden een kennismakingsavond op donderdag 9 september vanaf 20.00 uur (géén baanhuur). Wij weten dat U eigenlijk best wel zin heeft om mee te doen, dus doe die stap. Wij informeren U graag en geven een antwoord op al Uw vragen. Wij zouden het al fantastisch vinden wanneer U onze ken nismakingsavond zou bezoeken. Wij van mening zijn dat Lange Haven 115, telefoon 732422 Meer is dan bowlen alleen. helpsters van het Rode Kruis ken ik nu allemaal op een prikje", laat mevrouw Van Ei- meren lachend weten. Tijdens deze tocht zijn we ook een kijkje wezen nemen in de kombuis van het schip. Een grote groep medewerksters is hier volop aan het werk. Er komt natuurlijk veel kijken om alles goed in gereedheid te brengen. Jan Bijl, al jaren vaste kombuis medewerker, verteld wat er op zo'n dag naar boven gebracht moet worden. 1100 broodjes, 70 liter soep, 130 liter koffie, 50 li ter melk, 100 liter frisdranken en dan nog de nodige ingre diënten voor een hartig hapje. De coördinator van het hele ge beuren is Cees Aleman. Voor deze tocht had hij de gasten la ten raden hoeveel de totale leeftijd was. Op een kaart kon deze ingevuld worden. Me vrouw Hersbach, had hier de meeste kijk op, want zij had in gevuld 13.250 jaar. Omdat zij maar elf jaar buiten de totale opgenomen leeftijd van de gasten zat kreeg zij een prachtig gehandwerkt kussen, dat door één van de gasten was vervaardigd. De deelnemers voor deze dag tocht betalen maar slechts 25 gulden. De totale kosten voor zo'n dag worden echter be raamd op ongeveer vijf en een half duizend gulden. Cees Al eman: „Dan weten de mensen zo'n klein beetje waar het geld blijft als er weer eens een col lecte wordt gehouden". Cees Aleman had er dit jaar 40 jaar opzitten bij het Rode Kruis. „Ik doe dit werk nog steeds met veel plezier dat ik nog van geen ophouden weet. Zolang mijn ge zondheid het nog toelaat blijf ik het doen. Dit werk ligt nu eenmaal ge heel in mijn lijn. Precies op het vastgestelde tijdstip van half zes, kon de ontscheping weer beginnen. Ook de 23-ste dagboottocht van het Rode Kruis was weer ge slaagd en als het aan de helpers en helpsters ligt kan de jubi- leumtocht over twee jaar er ze ker komen. SCHIEDAM Het clubhuis Schiedam-Zuid en de wijkpost Schiedam-Zuid van de Stich ting Raad voor het Bejaarden- werk organiseren een „Open Ochtend" voor alle 55 plussers in deze wijk. Het is de bedoeling dat er in ok tober een gymnastiekgroep voor ouderen gaat starten. Behalve dat u kennismaakt met wat er gebeurt in zo'n gymclub, kunt u ook een filmpje bekijken over zwemmen voor ouderen. Bovendien is het mogelijk om „aktief" bezig te zijn, er zijn verschillende balspelen aanwe zig waar u zich op een ontspan nen manier sportief mee bezig kunt houden. Op deze ochtend zijn Annabell Engles van het Clubhuis-Zuid en Gretha Vos van de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk aanwezig voor het geven van nadere informatie. De „open ochtend" wordt ge houden op dinsdag 14 septem ber van 9.30 tot 11.00 uur in het Clubhuis Zuid aan de Dwars straat 42. SCHIEDAM 21 september gaat er een avond en een och tend VOS-kursus van start. V.O.S. betekent: vrouwen oriënteren zich in de samenle ving. In de kursus wordt ge praat over allerlei onderwerpen die met de vrouw en de maat schappij waarin we leven te maken hebben. De deelneemsters kiezen zelf de onderwerpen, met elkaar bepa len we wat er „geleerd" wordt. weken, kennis- welke De kursus duurt 12 voorafgegaan door de makings-bijeenkomst, gehouden wordt op 14 septem ber. Op deze bijeenkomst kunt u kennis maken met de bege leidsters en krijgt u alle infor matie over de kursus. Kosten 25,per kursus. Plaats: avond-kursus: dinsdag 14 september: kennis making. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJMIjlMIIIIIIIHIIIIIIIIIIiyi va^^O OO^^OO^uur^Jeugdha- j| ven Nieuwland, Albardastraat. Ochtend-kursus: dinsdag 14 september: kof fieochtend. dinsdag 21 september: start kursus van 9.15-11.15 uur, Klubhuis Zuid, Dwarsstraat 42 (kinderopvang aanwezig). U kunt zich aanmelden bij: Leida v. Grootveld (ochtend), tel. 264112; Sjanie Ruiterveld (avond), tel. 731852 of: Len van Berkel, tel. 373244. i f1 grammofoonplaten onder redaktie van Wim Bouwens en Jacques van Rijk Inl postbus 85, Leidschendam Tel. (070) 272844 Voor velen is de vakantie voor bij en we kunnen uitkijken naar het nieuwe winterseizoen. Wat zijn de (nieuwe) mogelijk heden om je aangenaam te ver posen ir dat seizoen. Elke avond t.v. kijken gaat ook ver velen. Een vereniging biedt mogelijkheden voor contacten en uitstapjes met anderen en onderwerpen waarover u met elkaar kunt praten. Zoekt u zo'n vereniging... De Nederlandse Christen Vrou wenbond biedt u deze mogelijk heden. Komt u eens kijken en luisteren op woensdag 15 sep tember a.s. om 19.45 uur in de Rank, Schiedamseweg 122 te Schiedam (Kethel), waar de hr. Dijkerman aan de hand van dia's over de fauna rond onze stad laat zien. Wij hopen op een goede op komst met veel nieuwe gezich ten. Gun uzelf een avondje uit. Verrijkt uw kennis met de le zingen die het komend seizoer^ op u staan te wachten. Tot ziens. SCHIEDAM Op zaterdag 18 september zullen in de Voorha ven te Schiedam roeiwedstrij- den gehouden worden. In verband hiermede dient deze haven geheel vrij te zijn van schepen. iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij: Verzamel-elpee van de Ameri kaanse zangeres-pianiste Nina Simone waarop een aantal van haar meest geslaagde vertolkin gen werden samengebracht. De elpee biedt een aantrekkelijke verscheidenheid. RCA CL 42220, (MC: CK 42220 CH) Zuster Keizer: „De mensen zijn een dagje uit hun isolement en zowel zij als ik hebben daar veel plezier in". Van de Amerikaanse vocaliste-pia- niste Nina Simone wordt ten on zent de laatste jaren niet veel meer vernomen. Dit betekent geenszins dat de zangeres niet meer aktief zou zijn. Haar grootste successen (en erken ning) in Europa liggen in de perio de van de laatste vijftiger en de zes tiger jaren. Daarna bleef haar popu lariteit op constante hoogte. Dit wordt niet in het minst veroorzaakt door de enorme veelzijdigheid die in haar omvangrijke repertoire te onderkennen valt. Nina Simone zingt zowel composi ties uit het pop-idioom als uit het gospel-repertoire, zowel uit de mu sical als uit de wereld van de jazz. Haar ganse leven heeft de kleine zwarte persoonlijkheid aan de mu ziek gewijd Geboren als Eunice Waymon in Tyron (Nort Carolina) werd zij het zesde kind van de acht die het gezin telde. Reeds op haar vierde jaar beroerde zij de acht en tachtig toetsen van de piano en op haar zevende ontpopte zij zich als talentvol organiste Zij studeerde onder leiding van Mrs. Lawrence Mazzanovich, die haar leergierige studente zelfs gra tis les gaf wegens geldgebrek. De aanvang van haar carrière als op tredend artieste - gekoppeld aan verdere studie aan diverse institu ten - stamt van de zomer 1954, in welk jaar Nina Simone een engage ment verwierf in een nachtclub. Haar eerste optreden aldaar werd echter een gedenkwaardige nacht. De eigenaar van het etablissement eiste dat Nina Simone ook zou zin gen, hetgeen zij nog nimmer had gedaan. Met de moed der wanhoop (en het veilig stellen van haar gage van 90 dollar per week) zong de terdege opgeleide pianiste enkele melodieën op eigen natuurlijke wij ze. Wellicht ligt in dit laatste aspect de oorzaak van het éclatante succes dat Nina Simone - zij koos deze ar tiestennaam diezelfde avond - tij dens haar eerste optreden bereikte. Sindsdien rees haar ster tot grote hoogte en volgden talloze aanbie dingen. Na ampele overweging verkoos de vocaliste het wisselvallige bestaan van de beroepsartieste boven het veilige plaatsje achter de vleugel als begeleidster van zangstudenten. Op de verzamel-elpee die RCA on langs van haar uitracht in de serie „Take-Off" komen een aantal fa cetten van haar vocale interpreta ties duidelijk naar voren. Als hoofdmotief is immer haar sterk negroïde vertolking aanwezig met daarbij een weldoordacht stijl begrip. In „Blacklash Blues" bij voorbeeld komt tot uiting dat de zangeres de blues moeiteloos zingt, doch in Bob Dylan's song „Just Like A Woman" een geheel ander genre - tot een indringende voor dracht weet te geraken en deze song tot een der hoogtepunten van deze elpee moet worden gerekend. Bovendien zingt Nina Simone „I Think It's Going To Rain Today" alsmede „Nobody's Fault But Mine" alleen met eigen piano-begeleiding op een wijze die de aandacht steeds gevangen houdt. Voorts zijn onder meer „Mr. Bojangles", „Go To Hel le", „In The Dark" en de opening „Here Comes The Sun" evenzovele demonstraties van haar bijzonder gevarieerd repertoire. Zoals tevens blijkt in het sluitstuk van deze plaat: een totaal eigen en enerver ende visie op het overbekende „My Way". Dubbelelpee die een overzicht biedt van de glanzende carrière die Caterina Valente in haar le ven heeft gemaakt en die haar over de gehele wereld heeft ge voerd, veelal tesamen met haar broer Silvio Francesco. Telefunken 6.28586, (MC: 4.28586 CR. Zelden heeft een Europese artieste die bewondering van een wereld wijk publiek mogen verwerven als Caterina Valente. Terugblikkend op haar jeugd is het niet zo verwon derlijk dat dit kittige meisje haar geluk in de wereld van de show bizz zou gaan zoeken. In 1931 te Parijs geboren als doch ter van een Spaanse vioolvirtuoos en moeder Maria Velente, die als succesvolle muzikale clown optrad, heeft Caterina als baby reeds de geur van de piste geroken. Als jeugdige muzikanten traden Ca terina Valente met haar broer Sil vio Francesco - ook al vroeg een goed muzikant en zanger - voor het voetlicht, echter voor zeer geringe gages. In 1950 speelde Caterina in de ca- fé's op het Parijse Montmartre en kreeg in die periode een bittere pil te slikken, namelijk de afzegging van een lucratief contract voor Ra dio Luxemburg. Reden: „deze ar tieste heeft geen stem"... Doch doorzettingsvermogen was dit cir cuskind niet vreemd en allengs wist zij haar naam te vestigen. Een glan zende carrière volgde. Een driejarige contract bijvoorbeeld dat haar werd aangeboden tegen een torenhoge gage in Las Vegas voor een eigen T.V. show werd door Caterina geweigerd. De met stomheid geslagen Amerikanen kregen echter te horen dat zij niet al die tijd van haar Europese pu bliek gescheiden wilde zijn. „Dat publiek heeft mij gemaakt tot wat ik nu ben", verkaarde zij. Caterina Valente, die haar carrière als zangeres in feite bij het Zwitser se circus van de grote clown Crock begon en voor de Zwitserse radio haar eerste opname maakte in 1953, heeft sindsdien ruim tweehonder elpees opgenomen en verwierf tal loze onderscheidingen. Van gouden platen in ons land, waar de zangeres graag optrad, tot de Braziliaanse Oscar „O Globo", van hoge onderscheidingen in Bel gië en Frankrijk tot een ongeloof lijk succesvolle toernée door Zuid- Amerika. De dubbelelpee die het Telefunken- label in de „Portrait" - serie uit bracht etaleert een talent dat naast een voor vele genres geschikte stem tevens een aanstekelijke vitaliteit bezit waardoor haar versies van tal loze melodieën een apart cachet verkrijgen. Een opsomming van alle nummers die deze aantrekkelijke uitgave ons te bieden heeft is in feite oyerbodig. Natuurlijk zijn „The Peppermint Twist", „Quando Quando", „Rosa lie, muszt nicht weinen" en „The Breeze And I" in deze dubbelaar te vinden. Echt ook wat minder be kende vertolkingen die deze uitga ve wel zo interessant maakt. Een overzicht van de carrière van een werkelijke wereldster. Curieuze elpee met hoogtepunten uit de verslaggeving van de Bel gische B.R.T.-commentator Rik de Saedeleer, die bovendien in ei gen visie een nabeschouwing ver zorgt van het wereldkampioen schap voetbal 1982. WKSPftNJS 1982 01 SAHtflHR Het wereldkampioenschap voetal 1982, welk roemrucht sportspecta- kel in Spanje werd gehouden, ligt alweer ver achter ons. Inmiddels zijn de vacanties grotendeels ook weer achter de rug. Het Philips-label echter laat ons dit wereldkampioenschap voetbal nog eens de revue passeren middels een curieuze elpee waarop een uittrek sel is samengebracht van de ook in ons land hoog gewaardeerde com mentaren van de Belgische sport- commentator van de B.R.T. Rik de Saedeleer. Zoals destijds onze Han Hollander van een „waardeloze wedstrijd" nog een aanvaardbare gebeurtenis wist te maken via zijn zeer persoon lijk commentaar, zo ook bezit de sympathieke Belg Rik de Saedeleer het vermogen om middels een to taal eigen taalgebruik van elke wedstrijd nog een genietbaar item te maken. Niet te verwonderen dus dat het wereldkampioenschap voetbal 1982, met al haar verwikkelingen en in triges, met alle in feite dolle ge beurtenissen zoals de bemoeienis van de sheik bij de verrichtingen van het Arabische elftal, voor een dergelijk reporter als een Rik de Saedeleer koren op de molen bete kende. De elpee start met de tune van de „Mundial '82", en die nog een aan tal malen wordt herhaald, waarna een omroepster de betreffende wedstrijd aangekondigd. Er volgen op deze wijze delen van een aantal reportages v.an diverse wedstrijden die werkelijk kostelijk zijn en waard om nog eens te her-beluiste ren. Een pluspunt van deze Rik de Sae deleer is zonder twijfel dat de gien „Rode Duivels" ongenadigde kri tiek van „Den Rik" te verduren kregen. Zijn opmerking bijvoor beeld dat hij een bepaald elftal niet kan blijven vertellen wat ze moeten doen en deze stelregel onmiddelijk daarna weer relativieert stempelt de man tot een top-verslaggever. De uiterst merkwaardige plaat ein digt met een nabeschouwing van dit sport-evenement waarin zeer rake opmerkingen worden gemaakt door een man die iets verder gaat dan de strikte verslaggeving, doch hier ook nog een zeer persoonlijk element aan toevoegt. Voor de voetbal-fan is deze uitgave een „must". ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIinillllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 19