hulpmiddel voor gehandicapten Nieuw standaardwerk over het menselijk lichaam Nederlandse vinding laat zelfs Japan het nakijken Nederlandse vinding over gehele wereld Vérbïeid II Simpel Nieuw Standaardwerk Wegwijzer Unieke opzet Gedrag en leefgewoontes J Ziehier de Rolykit voeten uit. Een opbergkof- fer van Nederlandse vin ding en fabrikaat, waarvan de wereldfurore vergelijk baar wordt met die van de wonderkubus van de Hon gaar Kubrik. Het ding zit dan ook verdraaid inge nieus in elkaar, en kan voor het opbergen van honderd-en-één dingen worden gebruikt. Er was eens een eenvoudig, maar handig man, die zoveel gummetjes en potloodjes en flupjes en floepjes op zijn bureau had liggen, dat hij er af en toe een beetje moedeloos van werd. Daarom ontwierp hij het Rolykitje. Een oprol baar opbergkistje dat zóveel kindertjes kreeg dat ze uitzwermden over alle landen van de wereld. Ze werden geadopteerd door de men sen, bij wie ze nog lang, oppassend en geluk kig leefden. Een modern sprookje. Kort. Zakelijk. Indus trieel. U zult er, in deze vorm, uw kind niet mee in slaap babbelen. Toch ligt er aan het wonderlij ke koffertje dat als „Roly kit" ware wereldreizen is gaan maken een verhaal ten grondslag dat frap peert door zijn ingenieuze simpelheid en onversne den Hollandse handels geest. Het is wel eens en niet ten onrechte de klein ste schrijfmachine genoemd, de Communica tor van Canon, een van oorsprong Nederland se vinding die over de gehele wereld wordt gebruikt en een zegen is voor gehandicapten, kinderen en volwassenen die mondeling praktisch geen kontakt kunnen hebben met de buitenwereld. Dat isolement is hiermee doorbroken. Er is nu een nieuw model ontwikkeld dat tijdens de komende Infomarkt Ge handicapten van woens dag 2 t/m donderdag 4 juni 1982 op stand 4044 van de Jaarbeurs te Utrecht zal worden gepre senteerd. Industrieel Amerika, Canada, Japan i Prof. dr. Cristiaan Barnard. „Het gaat om de kwaliteit van het leven!"" Woorden van de wereldberoemde hartchirurg, prof. dr. Christi- aan Barnard op een persconferentie in Amsterdam ter gelegenheid van het verschijnen van zijn nieuwste boek „De werking van het Lichaam". Op volle toeren I i Rolvkit wereld Communicator Het idee van onze landgeno ten, de psychologen dr. A. van Uden en drs. J. M. van Mierlo was, zoals met alle goede vin dingen, uiterst simpel: maak een soort schrijfapparaat voor degenen die niet via het ge sproken of geschreven woord met anderen kunnen commu niceren. Maar tussen droom en daad staan niet alleen wetten in de weg en praktische be zwaren, maar vooral een berg technische vraagstukken. Zo'n apparaat moet gemakkelijk te hanteren zijn, tegen een stootje kunnen en zo gemaakt dat bij voorbeeld ook spastici er ge bruik van kunnen maken. Gelukkig kwam het idee op zeker moment terecht bij de Japanse arts dr. Takeshu Mita- rai, oprichter van Canon, in Tokio begonnen als laborato rium voor optisch onderzoek. die niet over een handfunctie beschikken kunnen de Com municator bedienen met een stokje, een potlood in de mond of met behulp van een hoofd- spriet. Er zijn diverse hulp middelen beschikbaar voor be vestiging aan de pols, om de hals, aan een rolstoel of een bed. Bovendien is er een schuine standaard voor ge bruik op tafel of een rolstoel blad. De Communicator heeft een breed scala van gebruiksmo gelijkheden, zoals in ver pleeghuizen (logopedie, ergo- en fysiotherapie), zie kenhuizen (beademing, neu rologie, revalidatie, k.n.o., logopedie), revalidatiecen tra, scholen voor meervou dig gehandicapte kinderen, doveninstituten, psychiatri sche ziekenhuizen, tehuizen voor zwakzinnigen, gezins vervangende tehuizen, dag verblijven voor ouderen en sociale werkplaatsen. Maar vooral ook thuis: de patiënt is in staat zich met iedereen te verstaan. Het gaat dus om kinderen en volwassenen in alle leeftijds groepen die zich niet of moei lijk verstaanbaar kunnen ma ken en die ook niet duidelijk kunnen schrijven. Zulke stoor nissen doen zich bij talrijke ziektebeelden voor. In volgor de van belangrijkheid zijn de voornaamste gebruikersgroe pen in verscheidene klinische situaties cerebral palsy (spasti- citeit), cerebro vasculair acci dent CVA (hersenbloeding), dysartrie (verlamming spraak- spieren), ziekte van Parkinson (spierstijfheid), spierdystrofie, doofheid, multipele sclerose (spierverlamming), tracheoto mie (luchtpijpsnede), afonie (stoornis in de stembanden), amyotrofische latheraal sclero se ALS (degeneratie van de spieren). In ziekenhuizen voor patiënten die tijdelijk niet in staat zijn te spreken en moei lijk kunnen schrijven zoals bij kunstmatige beademing of kinderen die aan een nierdya- lise-apparaat zijn verbonden. Bij het onderwijs wordt de Communicator met succes ge bruikt voor meervoudig ge handicapte dove kinderen. Deze opsomming is niet volle dig, maar geeft wel een indruk van het grote terrein dat wordt bestreden. Wat de aanschaf betreft, de kostprijs beloopt 1450,- excl. BTW, maar dat is in de meeste gevallen verhaalbaar op de AAW, AWBZ, ABP of het ziekenfonds. Men ver wacht dan ook dat er voor het vernuftige apparaat een aanzienlijke belangstelling zal zijn. Het uiterlijk heeft wel wat van een forse zakrekenmachine. Het enige wat iemand moet doen is de letters- of cijfertoet- sen in te drukken en meteen komt het geschrevene op een strookje papier tevoorschijn. Zo simpel is het. Het typen kan door bijna iedereen in de kortste tijd worden geleerd. Er kan een snelheid van meer dan tachtig tekens per minuut bereikt worden, maar dat is niet in de eerste plaats van be lang, aangezien het merendeel der gebruikers motorisch ern stig gehandicapt is. Hoofdzaak is dat het isolement van velen kan worden doorbroken. De genen die sterk afhankelijk waren van hulpverleners zijn nu veel zelfstandiger. Sommi gen, voor wie dat vroeger on denkbaar was, kunnen alleen op reis gaan of boodschappen doen. Om slechtzienden tegemoet te komen zijn er momenteel vier, in grootte variërende letter- beelden en er kan zowel met hoofdletters als met kleine worden getypt, wat voor kin deren erg belangrijk is. Er is ook een correctie- en een auto matische spatietoets. De rang schikking van de letters is oor spronkelijk geheel nieuw ont wikkeld na een analyse van een aantal talen. Maar nu is toch de volgorde van het ABC gekozen, hetgeen voor sommi ge gehandicapten veel voorde len heeft. Het speciale toetsen bord kan ook geleverd wor den. De aanslag is iets lichter dan voorheen. Dat is van be lang voor patiënten die weinig kracht meer hebben. Degenen Het was de Hilversumse film regisseur Samuel Meijering die op een druilerige zondagmi- dagi bij het aanschouwen van de chaos op zijn bureau, werd bevangen door het opruimvi- rus. Hij dook diep in zijn den kraam en schonk pardoes het leven aan een opbergsysteem dat voorlopig zijn weerga niet zal kennen. Het hoogst merkwaardige stukje huisvlijt bestond aan vankelijk uit een nog naam loos allegaartje van triplex- bakjes. Middels een kien in el kaar grijpend scharnierstelsel kon je die kleine, dekselloze kistjes over elkaar heen laten rollebollen. En ziedaar: zo vormden ze een keurige kluit die het midden hield tussen een vederlicht stukje boom stronk en 'n boa-constrictor van hout. De over elkaar ge- bruitelde opbergsegmentjes werden bijeengehouden door een aan de bodem vastgekleef de canvasband. De oervorm van de Rolykit was, tot nut en vermaak van huize Meijering, een feit. Een ondefineerbaar, doosachtig ding dat er in uitgerolde toe stand als een langgerekte let terbak bijlag. Op verjaardags feestjes baarde de handige rolmpos opzien en bewonde ring. En dat was dat. Hiermee had het verhaal uit kunnen zijn, ware het niet dat Gied Jaspers het flapkoffertje onder ogen kreeg. Jaspers is een kreatieve wildebras, die de Gooise Matras heeft inge ruild voor het Amsterdamse zakenleven waar patiënten en licencies voor de gestampte muisjes op de boterham moe ten zorgen. „Tè gek", sprak Gied aangaande Samuels rol lende kist, en hij sluisde het idee per omgaande door naar E. J. van der Molen. En hier zijn we beland bij een 46-jarige industrieel die, als hij ergens achter staat, de zaken groot aanpakt. En Van der Molen had even zijn handen vrij. Had zo'n tien jaar lang een trits chemische fabrieken in Nederland, Noorwegen en Engeland tot bloei gebracht en vervolgens aan de Ogem ver kocht. Hij was op zoek naar nieuw materiaal toen Jaspers met het rudimentaire Rolyki tje onder de arm zijn kantoor betrad. Een jaar lang heet Van der Molen op de vervolmaking van dit oervormpje zitten broeden. De bakjes werden van kunststof, dit moest nog even zussemezo en dat moest nog even anders gepriegeld... langzaam maar zeker werd de oprolbare hobby-container naar de lanceerbasis voor het sukses gewerkt. Sonja Barend zorgde, in haar Goed Nieuws Show, voor de count-down. De Rolykit was aan den volke ge toond. kist sinds kort groot enthou siast op de markt. Het Midden- Oosten wordt momenteel door Van der Molen 4iimself be werkt; in een voorgaande pe riode heeft hij aan de Perzi sche Golf op grote schaal van zout water, zoet water ge maakt, dus hij kent het zaken- ritueel van daarginds. De Rolykit, ooit eens uitgedok terd door een handige Hilver sumse huisvader die met zijn gummetjes overhoop lag, de Rolykit lijkt niet meer te stui ten. Vandermolen BV heeft in Amerika de handen ineen ge slagen met een fabrikant-dis tributeur (een volle dochter van het Nederlandse Hage- meijer-concern). Zo kan de rolkist aan zijn opmars door de Verenigde Staten en Canada beginnen. Met een gigantische aanpak, from coast to coast. Maar de wellicht grootste pres tatie tognogtoe krijgt begin volgend jaar zijn beslag. Dan wordt een fabriek opgestart in het Land van de Imitators: Ja pan. Het heeft drie jaar van voorbereiding gekost, maar we moeten het eerste rage-artikel nog tegekomen waarop het ge vreesde „Made in Japan" slechts bij de gratie van een Nederlandse licencie mag wor den ingeponst. Een zakenzet die zo mogelijk even handig in elkaar zit als de Rolykit zelf. Om de kwaliteit van het leven „Er bestaat een groeiende be hoefte aan goede informatie op medisch en psychologisch ter rein. Vroeger vonden artsen het beneden hun wardigheid om daarvoor voor het grote publiek te schrijven. Ik ben er echter van overtuigd dat een dekundige en begrijpelijke voorlichting voor een breed publiek over de werking van lichaam en geest, een belang rijk nevenaspect van ons werk behoort te zijn. Dat is de reden dat ik met een aantal deskun dige en internationaal befaam de collega's „De werking van het lichaam" geschreven heb". En het volk werd op slag ver liefd op de tot Rolykit gedoop te rollebol. De kunststof seg menten voor de Rolykit wor den bij Multi Plastics, een dochter van de Guiness Pro- duktion Group Holland, gego ten. In Purmerend vindt de assemblage plaats; bij Vender- molen BV wetken momenteel maar liefst 70 mensen full time aan het in elkaar knutse len van de Rolykits. Daarnaast zijn nóg eens 70 mensen in toeleveringsbedrijven bij e fa bricage betrokken. Het koffer tje werd alras over geheel Eu ropa uitgerold. In februari van dit jaar werd de miljoenste kit verkocht. Maar zoals gezegd: deze indus trieel denkt niet kleinschalig. Inmiddels staat er in Barcelo na een Rolykit-fabriek die goed is voor 300.000 koffertjes per jaar (Spanje-Portugal). In Australië baart de handige rol- In zijn luxe suite in het fameu ze Amstel Hotel in Amsterdam praten wij met prof. Barnard wat na over zijn nieuwste boek, „De werking van het li chaam - nieuwste inzichten in uw gezondheid". Dit prachtige, rijk geïllustreerde boekwerk, met ruim 250 pagina's zeer leesbare informatie verscheen deze week bij uitgeverij Van Holkema Warendorf te Bus- sum voor de uitzonderlijk lage prijs van 49,50. „Ik heb geprobeerd om de vaak moeilijke medische in formatie zo begrijpelijk moge lijk te verwoorden. Dat is na tuurlijk niet altijd gemakke lijk. Het menselijk lichaam is tenslotte de ingewikkeldste machine die er bestaat. Onze grootste computers zijn daarbij vergeleken betrekkelijk een voudig. Toch denk ik, in alle bescheidenheid, dat ik daarin geslaagd ben, althans gezien de reacties die ik tot nu toe mocht ontvangen. Daar komt nog bij, dat ik geprobeerd heb met tekeningen en foto's te il lustreren wat er in de tekst staat. Het boek geeft daardoor gemakkelijk toegang tot de mysteries van het menselijk li chaam. Te veel medische en psychologische boeken werden tot nu toe geschreven voor de hoog-geschoolde leken en we tenschappers. Ik probeer met dit boek de „gewone" man te bereiken". Niets wordt onbesproken gela ten in „De werking van het li chaam". Alle onderdelen van lichaam en geest passeren uit gebreid de revue. Prof. Bar nard gaat niet alleen in op de afzonderlijke lichaamsdelen, maar bespreekt ook de onder linge samenhang, de mogelijke afwijkingen en ziektes, de ge nezing en het voorkómen van ziektes. De lezer krijgt daarbij een goed overzicht van de mo dernste technieken en genees wijzen uit de medische weten schap. „De laatste jaren heeft de me dische wetenschap een specta culaire vooruitgang geboekt. Zaken die een aantal jaren ge leden voor onmogelijk werden gehouden, zijn tegenwoordig aan de orde van de dag. Rea geerbuisbaby's, kunststof heu pen, bestralingstechnieken en de zeer gecompliceerde DNA- technieken, om er maar enke le te noemen. Ikzelf heb mijn bijdrage kunnen leveren op het gebied van de hart- en vaatziektes. Zoals u weet was ik in 1967 de eerste chirurg die een hartstransplantatie aan durfde. Tegenwoordig lopen er 1.000 mensen met een „nieuw" hart. Rond. Dat geeft een aan wijzing voor de enorme voor uitgang die er de laatste jaren geboekt is". „Om het boek in het gebruik zo praktisch mogelijk te ma ken heb ik gekozen voor een opzet waarin ieder hoofdstuk op zich een afgerond geheel vormt. Dat heeft als voordeel dat de lezer, om een speciaal onderwerp dat zijn interesse heeft te begrijpen, niet spe ciaal het hele boek hoeft door te nemen. De gewenste infor matie kan op deze wijze snel opgezocht worden. Zo heb ik bijvoorbeeld de informatie over het hart gesplitst in hoofdstukken over de bouw van het hart, hartafwijkingen bij pasgeborenen, de risico's ten aanzien van een goed functioneren van het hart, operatiemogelijkheden en de voorkoming van hartziektes". „In „De werking van het li chaam" ben ik ook niet stil blijven staan bij de puur licha melijke aspecten. Onze geest, leefgewoonten en gedrag heb ben immers een grote invloed op ons lichamelijk welzijn. Evenzo hebben lichamelijke klachten hun invloed op onze stemming en gedrag. Vandaar dat ik gemeend heb uitvoerig aandacht te moeten besteden aan psychische stoornissen, stress, medicijngebruik, ar beidsomstandigheden en der gelijke". Langdurig en ethousiast praat prof. Barnard over zijn boek. De man die door zijn medische successen wereldberoemd werd en in de hoogste kringen werd gesignaleerd, straalt een enorme betrokkenheid bij het menselijk welzijn uit. Als wij afscheid nemen, bena drukt hij nog eens zijn op de persconferentie gesprokén woorden. „Het gaat mij niet om het per soonlijke succes, het gaat er ook niet om hoe lang iemand nog leeft na een harttrans plantatie, maar het gaat om het menselijk geluk. Als ik door mijn kundigheid een me demens nog een paar prettige levensdagen kan bezorgen, dan is mijn doel bereikt. Vol gens mij gaat het tenslotte om de kwaliteit van het leven!"

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 17