Nieuwe In't kort i i VANDAAG in deze krant Aaüill inwoners bijjifcstUgenlBI ^leyeFfJ^mSÜB^ 2S0 Zestig jaar huwelijkstrouw Grote fancy-fair bij Taize Groep Kethel iiiiiiiiimiiii minim lllllllll II lllllllllllllllll van Stadsblad Sponsor voor WK Uitslag fotowedstrijd HVS Kom naar Groeneveld voor oordelige sportbril. Houdt Groeneveld voor ogen LEDEBEN KLEDING gSick v.A. ZÏÏZZX?" 10°; JAN STEEN Programma Teerstoof: Doornroosje en Man Vermist Vers van de groothandel tegen bodemprijzen Bingoavonden Randstad-Edities, een combinatie van 35 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1 miljoen exemplaren Kethel Noord treft voorbereidingen voor komst aardgas Vandalisme in de Boterstraat: Cartouche wil praten met de buurt Bloemenpracht bij Thurlede SCHIEDAM Om te voorkomen dat de buiten landse inwoners van Schiedam in een hopeloos isolement belanden, wil de gemeente de komende jaren een doelgericht minderheden beleid gaan voeren. Veel buitenlanders hebben een grote achterstand in te lopen: meestal zijn ze gebrekkig gehuisvest, onvoldoende geschoold en dreigen ze op de krim pende arbeidsmarkt tussen wal en schip te raken. Vaak moeten zij zich tevreden stellen met de min der aantrekkelijke baantjes. Spreiding Werkloos Aanpassen Ook de tweede generatie buitenlanders moet een kansrijke toekomst krijgen. s Vrijdags van 15.00 - 18.00 uur s Zaterdags van 9.00 - 12.00 uur h, i.v s oc T.V. DEFEKT? Wij helpen direktü! RADIO ABA NIEUWSTE MODELLEN OUDE PRIJZEN Schiedam, Hoogstraat 73 kippeboer Verse kippepoten 4 filetschijven In oude glorie hersteld: bar-bistro Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 180.965. WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1982 - NR. 77 OPLAGE 37.500, 34e JAARGANG SCHIEDAM Op 6 oktober wordt in clubhuis De Kreek aan de Lange Haven 92 weer gestart met een serie bingoavonden. De zaal gaat open om kwart voor acht, de bingo begint een half uur later. Vanaf 30 september organi seert een vrouwenpraatgroep in buurthuis Nieuwland aan de Albardastraat 65 iedere donder dagmorgen van half tien tot elf uur koffieochtenden voor vrou wen. Voor kinderopvang wordt ge zorgd. Vrouwen van alle natio naliteiten zijn welkom. Inlich tingen: Riet Putters, telefoon 706026 of Sylvia Craanen, tele foon 739534. Het Schiedams Mandoline Gezelschap ONI (Ontspanning na Inspanning), onder leiding van Olga Valkenburg, geeft op zaterdag 2 oktober een optreden in diergaarde Blijdorp 's mid dags tussen één en drie uur. ONI bestaat uit 11 spelende le den. Nieuwe muzikanten zijn van harte welkom om een kijkje te nemen tijdens de we kelijkse repetities in zaal Wil genburg aan de Singel 104, iedere woensdagavond tussen acht en tien uur. Inlichtingen G. Vierboom, tele foon 359321. Sinds dinsdag 21 september bestaat in clubhuis Oost aan de Gallileistraat 86 een creatieve club voor vrouwen. De kosten van deelname bedragen 15 gul den per maand. Begin september is op hetzelfde adres een cursus pottenbakken van start gegaan. Kosten 27,50 per maand, inclusief materiaal. De cursustijd is maandagmor gen van kwart over negen tot kwart over elf. Inlichtingen onder telefoon nummer 735435. De Schiedamse vrouwenraad organiseert op dinsdag 12 okto ber in dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Dam- laan een lezing over Gezonde Voeding. Aanvang twee uur, einde half vier. Op vrijdag 1 oktober draait de §chipdamse pilmclub de pro- duktie „1941" van Steven Spiel berg, een slapstick die zich 6 da gen na de Japanse aanval op Pearl Harbour afspeelt. In de hoofdrollen Net Beatty, John Belushi en Dan Aykroyd (het laatste duo geniet bekend heid door o.a. The Blues Brot hers). De film begint om half tien in gebouw De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12. Toegang 3,50. Lid worden van de pilmclub is ook mogelijk. „Gallo-Romeins Aardewerk uit Vienne" is de titel van een nieuwe tentoonstelling in het Stedelijk Museum aan de Hoog straat, die op vrijdag 1 oktober wordt geopend door burge meester Te Loo (aanvang kwart over acht). De expositie is samengesteld uit archeologische vondsten die een plaatsje hebben in Vienne, de Franse partnerstad van Schiedam. De tentoonstelling duurt tot 25 oktober. Clubhuis De Doele aan het Doeleplein heeft zaterdag een begin gemaakt met het nieuwe seizoen. De komende maanden is het clubhuis weer geopend voor alle groepen gebruikers die zich er kunnen bezighouden met aktiviteiten, uiteenlopend van disco tot clubbijeenkoms ten. Op zaterdag 26 oktober wordt er rond de Doele een rommel markt georganiseerd. De op brengst komt ten goede aan het winterkamp. Wie nog bruik bare spullen heeft voor de rom melmarkt kan bellen met Christine Pauw, telefoon 268338 of 731280. Op dinsdag 5 oktober geeft Henk Kragt een informatieve Naar een nieuw minderheden beleid In de deze week gepubli ceerde. „Beleidsnotitie Cul turele Minderheden", een stuk dat „een brede me ningsvorming over het te voeren minderheden beleid op gang moet brengen", voorziet de gemeente in de nabije toekomst grote pro blemen op het gebied van onderwijs, huisvesting, wel zijn en werkgelegenheid. De maatregelen om de buiten landers te integreren in de Ne derlandse samenleving moeten daarom drastisch worden uitge breid, wil de afstand tussen de verschillende bevolkingsgroe pen geen onoverbrugbare vor men aannemen. Tussen 1971 en 1981 is het aan tal niet Nederlandse inwoners gestegen van 2,4 tot 6,5 procent. Met inbegrip van Surinamers met de Nederlandse nationali teit en de Antillianen gaat het zelfs om 8 procent, oftewel bijna 6000 personen. De gezinshereniging van Turkse en Marokkaanse fami lies is overigens de voornaamste oorzaak van deze groei. De culturele minderheden zijn gehuisvest in met name de wij ken Oost en West, waar zij meer dan 10 procent van de bevol king uitmaken. Door de stadsvernieuwing wor den veel gezinnen elders in de stad gehuisvest, waardoor een zekere spreiding over de naoor logse wijken (o.a. Nieuwland) optreedt. Ondertussen komt de krappe Schiedamse huizenmarkt die door het grote aantal woning- Zoekenden toch al onder druk staat, nog eens extra belast door de vraag naar grote en goed kope huurwoningen waar bui tenlanders zich met hun door gaans grote gezinnen kunnen vestigen. Aangezien de groei van perso nen die deel uitmaken van deze minderheden de komende jaren naar verwachting aanzienlijk zal zijn, zal de gemeente daar in haar woningbouwprogramma ernstig rekening mee moeten houden. De positie van buitenlanders op de arbeidsmarkt is al even pro blematisch. De gebrekkige taal kennis is een enorme handicap; tegelijk met het afnemende aantal arbeidsplaatsen doet zich een grote concurrent^ voor tussen buitenlanders en de Ne derlandse werknemers, die weliswaar eveneens slecht ge schoold zijn, maar het voordeel hebben dat zij de taal be heersen. In 1981 was al 15 procent van alle werklozen in Schiedam van buitenlandse afkomst, wat on der meer tot uitdrukking kofnt in het bestand van de sociale dienst, waar ruim 7 procent van de cliënten buitenlander is. Hoofdstuk apart is het onder wijs. Op sommige scholen ligt het aantal buitenlandse leerlin gen al tussen de 50 en 80 pro cent. Ook hier is sprake van een opvallende toename. Deze ontwikkeling stelt zware eisen aan het onderwijs, aldus de beleidsnotitie, temeer omdat het aantal Nederlandse leerlin gen langzaam maar zeker af neemt. Om oplossing te zoeken voor deze en bijkomende moeilijkhe den gaat de gemeente dit en volgend jaar praten met ver tegenwoordigers van de cultu rele minderheden. In de stad zullen enkele in spraakavonden worden belegd met geïnteresseerde burgers, en op ambtelijk niveau zullen alle reerst diverse raadscommissies zich met het minderheden be leid gaan bezighouden. Medio 1983 moet de gemeente raad een definitief plan de cam pagne vaststellen. De voorlo pige nota maakt inmiddels wel duidelijk dat ook de openbare dienstverlening zich wat meer zal moeten aanpassen. Nu al :j zijn bij sommige diensten tolken minderheden gericht aktie in dienst, of krijgen de ambte- worden gevoerd om de bereid naren Turkse les. tot daadwerkelijke deelname aan de Nederlandse samenle- Tegelijkertijd zal onder de ving te vergroten. lezing over Transcendente Me ditatie in wijkgebouw De Blauwe Brug aan het Bach- plein. Kragt gaat in op de uitslag van een recent wetenschappelijk onderzoek naar de effekten die de beoefening van TM heeft op het verouderingsproces. Aan vang acht uur, toegang gratis. Voor Nieuwlandbewoners or ganiseert de Jeugdhaven Nieuwland een praatavond over het groen in de wijk met medewerkers van woningbe- heer, plantsoenendienst en de afdeling stedebouw van het stadskantoor. Tijd: dinsdag avond 5 oktober in de Albarda straat 65, aanvang acht uur. Buurthuis Nieuwland organi seert op donderdag 21 oktober van 10.00-16.00 uur en van 19.00-21.00 uur, en op vrijdag 22 oktober van 9.30-13.00 uur een winterkledingbeurs, voor groot en klein. U kunt uw kleding inleveren op dinsdag 19 oktober van 10.00-20.00 uur; alleen winter- kleding die heel en schoon is (de prijs wordt in overleg be paald, wel gaat er 10% af t.b.v. de te maken kosten). Buurthuis Nieuwland, Albardastraat 65, tel. 738671. Vier dochters, elf kleinkinde ren en drie achterkleinkinde ren bevolkten dinsdag 28 sep tember het anders zo rustige huis van de familie Verschu ren aan de Rotterdamsedijk 223a. Bij dit nakomelingschap voegde zich in de loop van de dag nog eens een flink aantal vrienden en bekenden, en na tuurlijk burgemeester Te Loo en diens echtgenote, want op een dergelijk heuglijke dag mag een gemeentelijke felici tatie niet ontbreken. Wat er te vieren viel? Het zes tigjarig huwelijk van Adria- nus Johannes Verschuren en Petronella Maria van Duike- ren, die elkaar precies 6 de cennia geleden het jawoord gaven voor de Schiedamse ambtenaar van de burgelijke stand. De diamanten bruid en brui degom zijn beiden Schiedam mers van het zuiverste water. Mevrouw Verschuren werd hier op 23 februari 1900 gebo ren, haar echtgenoot kwam op 9 april 1901 ter wereld. Tijdens hun lange en geluk kige huwelijksleven was de heer Verschuren hoofdzake lijk werkzaam bij de Open bare Nutsbedrijven, toen nog Technische Bedrijven gehe ten. Johannes Verschuren vervulde een funktie op de gasfabriek. Zijn vrouw heeft op haar beurt het huwelijk werkende doorgebracht, en wel in het huishouden. Het bruidspaar is daar jong en vitaal bij ge bleven, en nog regelmatig zijn ze al spittend en wiedend in hun tuintje te vinden. Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting. SCHIEDAM De Taize Groep Schiedam Kethel houdt op zaterdag 9 en zon dag 10 oktober haar grote tweejaarlijkse fancy fair in het clubhuis aan de Schie- damseweg (Beatrixpark, bij de ijsbaan en het DRZ ter rein). Op deze rommelmarkt zijn de gebruikelijke spelletjes te doen als ballengooien, sjoelen en schieten. Het rad van avontuur draait onafgebroken en in de kraampjes wordt borduurwerk verkocht. De opbrengst van dit twee daagse gebeuren is bestemd voor de aanschaf van nieuwe speelmiddelen van de scouts. Voorat aan deze fancy fair gaat een kleine expositie in het club huis. Op vrijdagavond 1 oktober worden ouders van de scouts in de gelegenheid gesteld, foto s en dia's te komen bekijken die ge maakt zijn in de afgelopen zo mermaanden. Aanvang acht uur. De openingstijden van de fancy fair zijn als volgt: za terdag 9 oktober van 10 tot 10, zondag 10 oktober van één tot zes. vlaardingen rotterdam 010-34908 010-253746 Het is zonde om uw kostbare bril ook tijdens sporten te gebruiken. En als u een sportbril bezit, hebt u tevens een goede reservebril. Groeneveld heeft reeds zo'n voordelig montuur voor f 31.-. Handig toch! De Groenevekj-opticiens zijn aangesloten bij het Optiek-Gilde - W|>/* f Botterdam Grote Vleeerijatraat 53A, tel. 010-187377 Grote kollektie lederen konfektie, ook naar maat en evt. eigen ontwerp! Reparatie en moderniaering van alle lederen kleding. Eigen ontwerpatelier. DE 500 gram 3>85 2 kilo 10.95 Bij besteding van minimaal 10.- van 6.95 voor 2 9 5 Schiedam Boersvest (in Bas v.d. Heijden) Rubensplein 22, Schiedam voor lunch en diner en borreluur Bel voor resevering telefoon 730083 SCHIEDAM Op 4 oktober (maandag) kan weer naar hartelust bingo worden ge speeld in wijkcentrum De Be ver aan de Van Beverenstraat. Aanvang acht uur, zaal open ze ven uur. Ook de wijkvereniging Bijdorp stort zich weer op het spel met de genummerde balletjes. Daar wordt op zaterdag 2 oktober een bingoavond georganiseerd. Aanvang acht uur, plaats: Het Trefpunt aan de Schietbaan straat. Kinderen onder de 12 jaar al leen toegang onder geleide. SCHIEDAM In De Teer stof wordt dit weekeind een bijzondere voorstelling gege ven, zo belooft de leiding van het theater aan de Nieuwstraat. Te zien is daar op vrijdag 1 en zaterdag 2 oktober Cabaret Nar met het programma „Man Vermist". Joop van 't Hek speelt de 26- jarige John van Breukelen die wordt vermist. Hij werd voor 't laatst gesignaleerd in 'n volkscafé. In één doorlopend verhaal vertelt Nar waar hij is geble ven. Goed voor een avond la chen. Voor de kinderen komt pop pentheater Oliebol naar Schie dam met het programma „Doornroosje". Vrijdag 1 en zaterdag 2 okto ber Cabaret Nar: „Man ver mist", aanvang 20.00 uur, foy er open 20.00 uur. Prijs 12,50 CJP/PAS 65+ 10,-. Zaterdagmiddag 2 oktober: Poppentheater Oliebol „Doop- nroosje", aanvang 14.30 uuf, zaal open 14.00 /uur. Prijs ƒ3,50. I -f Reserveringen via het VVV op kantooruren tel. 73300/), vrij dagavond en zaterdagmiddag na het theater, Nieuwstraat 12, Schiedam, tel. 269455. (Geldig tot 15 min. voor aanvang van het programma). Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 1