Total Look VANDAAG in deze krant Uniek jubileum wordt in stilte gevierd w Maandag is het weer Dierendag Bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker ter ztjde Stadsblad Kontaktavond „Goed dat er politie is" Dia-lezing Natuurgenot in Huis Herfst Brief voor Filippijnse president Marcos van ,i Schiedams burgemeester] Te Loo Schiedammer Louis Witkamp in filmwedstrijd PTT fnaandag „de Stoof' V*rth& Randstad-Edities, een combinatie van 35 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1 miljoen exemplaren N Randstad-Edities eigen exclusieve modeproduktie met alles over mode voor iedereen Pt Conditietraining voor i. ex-hartpatiënten is noodzaak T.V. DEFEKT? RADIO ABA SCHIEDAM Van daag (1 oktober) viert Schiedam een toch wel uniek jubileum in alle stilte. Vandaag is het namelijk precies 125 jaar geleden dat (op 1 oktober 1857) 350 ga slantaarns werden onts token. Schiedam had gasverlichting. De gas fabriek leverde voor het eerst gas. 125 jaar gasbedrijf dus, maar dit gasbedrijf is in 1982 een onderdeel van een ultra modern open baar nutsbedrijf, die zich met vele zaken be zig houdt. Weiland Gasmeters Lichtbronnen Prijzen Produktiebedrijf Distributiebedrijf DE VOLVO EN DAF SPECIALIST Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 180.965. Nieuwe VRIJDAG 1 OKTOBER 1982 - NR. 78 OPLAGE 37.500, 34e JAARGANG De herfst heeft ook zijn leuke dingen: losse bladeren op de stoep bijvoorbeeld, waar je - als niemand kijkt - ook als volwassene doorheen kunt wa den: slif-slif door het roodbrui ne afval van de zomer, dat op en over de schoenen dwarrelt. Leuk, als niemand kijkt. En op dat moment stoot je dan met de speelse voet tegen een om hoog stekende stoeptegel, die daar als een gecamoufleerde hindernis heeft liggen wach ten op de gek, die zo nodig slif-slif moest doen. Dan is het struikelen en vallen geblazen, de knieën kapot of zo en dan moet je heel gauw maken, dat je weer overeind komt, snel kijkend of iemand het gezien heeft. Want als iemand je ge zien heeft, krijg je meteen een oploop, waaruit dan intelligen te vragen komen als: „Heppu zich soms bezeerd?" of „Gut, bennu gevallen?" of ze dat zélf niet kunnen zien. Op de achterste rij van zo'n oploop, waar ze natuurlijk niets meer waar kunnen ne men van wat er heeft plaats gevonden, roept dan iemand: „Wat isser gebeurd?" En dan roept er een van de voorste rij: „Er is een meneer gevallen". Hoe kwam dat nou, meneer?" Nou ja, hoe kwam dat, niet waar? je deèd gewoon slif-slif door het najaarslover en toen lag er die stoeptegel en toen lag meneer er op slag naast. Slif-slif door het najaarslover he?" zegt iemand op die ach terste rij, meneer had zeker gedronken En als de oploop groter wordt - die dingen groeien snel - wordt tegen nieuwkomers ge zegd, dat er eigenlijk niks bij zonders is: een zuiplap geval len, nou ja, had-ie maar uit moeten kijken. Slif-slif door herfstbladeren: je kunt het al leen maar riskeren als nie mand kijkt. En, onder ons ge zegd en gezwegen: wij zijn ge vallen, niemand heeft het ge zien maar we hebben languit in de herfstbladeren gelegen. De liefste merkte het en vroeg: Heb je wat?" „Geval len", zeiden we stoer. „Zo maar zeker", zei ze, „je gaat toch niet op oom Jan lijken?" Oom Jan - de hemel heeft zijn ziel reeds jaren - viel herhaal delijk. Er kon geen kermis we zen of hij ging een keer door de broekspijpen, want oom Jan kon niet zo best tegen feest. Na twee glaasjes hief hij al liederen uit zijn kindertijd aan; na het derde glas stond hij niet vast meer. Oom Jan; nou ja, in elke familie is wel wat. Maar hij kon zo wankel niet wezen, of hij hield er zijn ge dachten bij en hij weigerde ook maar een glas meer te drinken, omdat hij het voor „weggegooid geld" hield. Na drie vond hij het mooi genoeg en verliet hij de tapperij om naar huis te wandelen. Nu gebeurde het eens, dat hij zich, dromend van zijn jeugd, herinnerde, hoe hij ooit voor niks in de draaimolen was ge weest. Dat was eenvoudig: je ging gewoon in zo'n schuitje zitten en bleef, al draaiend, wachten op de man, die de centen op kwam halen. Als die in zicht kwam sprong men er uit. Oom Jan heeft dat op hoge leeftijd nog eens geprobeerd, in zijn herfst dus en na drie bittertjes. En toen is oom Jan gevallen: de knieën door de broek, languit in het lover en iedereen riep: „Hoe kwam dat nou meneer?" en Bennu ge- vallen?"Oom Jan heeft zich vermand en is naar huis ge gaan, een beetje trekkend met het been. En tante Elizabeth heeft gezegd: „Ach dan toch, wat zie je er uit". Waarop oom Jan gezegd heeft: Hindert niet, mijn engel, ik heb drie centen verdiend op de draai molen". Het gaf hem een ge voel van tomeloze trots. Oom Jan, slif-slif door de bladeren. De herfst heeft ook zijn leuke dingen. Als er tenminste nie mand kijkt. j Vandaag 125 jaar geleden kreeg Schiedam 350 gaslantaarns Wij helpen direktü! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting SCHIEDAM De eerstvol gende kontaktavond van de Prot. Chr. Ouderenbond afd. Schiedam wordt gehouden op woensdagochtend 6 oktober om 10 uur in het Dienstencentrum 4 Molens. Smits Int. Sleepdienst zal een lezing met film verzorgen geti teld „Trekpaarden der Zee". Belangstellenden, mits ouder dan 50 jaar, zijn hartelijk wel kom. Het is in die 125 jaar gegaan van stadsgas naar aardgas en van produktiebedrijf naar distributiebedrijf. Op 1 oktober 1857 werd dus de eerste stap gezet van een technische ontwikkeling die het leven ingrijpend zou veranderen. De opzet van de oprichting van de gasfabriek in Schiedam is geweest on betere straatverlich ting te verkrijgen ter verhoging van de veiligheid. In de eerste jaren van haar be staan werd zij daarom in de ge meenteverslagen vermeld on der het hoofdstuk Politie. In een verder stadium is dit gewij zigd in een dienst. De mens ont dekte het gas meer en meer en ging het daardoor beter benut ten, eerst voor verlichting, ko ken en verwarming, later als kracht en warmtebron. Als plaats kreeg de gasfabriek een aan de gemeente toebeho rend weiland in het West-Fran kenland toegewezen, tegenover de „Ploegmolen" en aan de Nieuwe Haven. Na maart werd begonnen met de aanleg van het distributie net. Op de hoek van de Plan tage begonnen de werkzaamhe den. Al gauw waren er 148 ver bruikers op het net aangesloten. Het gasbedrijf zorgde voor de gehele installatie. In 1872 wa ren er 1312 huizen aangesloten met 4000 lichten. In 1898 waren het er nog maar 1013 met 3500 lichten. Maar dankzij de industrie bleef de ga- safname stijgen. Deze gebruikte het gas voor verlichting en later als krachtbron, bijvoorbeeld voor een gasmotor. Na de oprichting van het Elektrici teitsbedrijf (1913) nam de elek triciteit de taak van brengen van het gas over. Ook verdrong de elektriciteit het gas als leve rancier van kracht. Gas als le verancier van warmte, zowel voor het huishouden als voor de industrie, kwam daarvoor in de plaats. In 1899 bepleitte de toenmalige direkteur wijlen de heer J. de Bats de invoering van de munt gasmeter in Schiedam. Eind 1899 waren er al 400 muntgas meters geplaatst en de daarop volgende jaren steeg dit aantal gestaag. In 1920 werden de muntgasmeters omgebouwd tot penninggasmeters. Het muntstuk verviel, de pen- ningprijs was makkelijker vast te stellen aan de hand van de gasprijs. In 1957 zijn de pen ningmeters veranderd in ge wone gasmeters. Vier soorten lichtbronnen zijn tijdens het bestaan van het Gas bedrijf gebruikt: van 1857-1895 de vleermuis brander; van 1895-1910 de staande Auer- brander; van 1910-1925 het hangende gloeilicht; vanaf 1925 de elektrische gloei lamp. Het begon met de vleermuis brander. De vorm van de gas vlam vertoonde veel gelijkenis met de vliegende muggenvan- ger van toen, die tegen het val len van de avond tevoorschijn kwam. In 1894 werden in Schiedam proeven met het nieuwe „gloei licht" genonen. De twee lan taarns voor het Stadhuis, nu Raadhuis, hadden de primeur. In 1899 besloot de toenmalige Gemeenteraad de vleermuis branders voor de straatverlich ting te vervangen door „gloei licht". In 1910 volgde het han gende gloeilicht en in 1925 de elektrische gloeilamp, waarvan wij heden ten dage nog steeds licht ontvangen. Het gas kreeg een concurrent: „Petroleum". Mede hierdoor daalde de prijs tot 8 cent per m3. Om het gebruik van gas voor koökdoeleinden te bevorderen stelde men een speciale prijs hiervoor vast. In 1908 kostte het daggas nog 4,5 cent per m3. De prijs van het zg. „burgergas" van toen staat in geen verhou ding meer met het aardgas van heden: 55,3 cent. In 125,jaar tijd is er veel veran derd, ook de prijs van het gas. Een ontwikkeling, een energie crisis, het rapport van de club van Rome en de ontwikkeling van de energieprijzen op de wereldnarkt waren daar onder meer debet aan. Tot 1966 was het gasbedrijf een produktie-/distributiebedrijf. Nog maar één gebouw uit de Stadsgas-periode is terug te vin den op het terrein aan de Dwarsstraat: de natte Gashou der, die in 1916 is gebouwd. Een historisch monument die in de laatste v.m. G.T.B.-periode aan de Dwarsstraat werd gebruikt als magazijn, een „onthoofde" gashouder als magazijn, wel te verstaan. Door de groei van de techniek veranderde in de loop der jaren veel in de methode van gasfa- brikage. Dit is onder andere af te lezen aan de opbrengst aan gas uit 1 ton steenkolen: 1857/270 eenheden, in 1970/380 eenheden, in 1957/480 eenhe den. Het topjaar van de koolgasfa- VLAARDINGEN/ SCHIEDAM Volgende week maandag, 4 oktober, is het Dierendag, een nood zakelijk goed. Omdat er zo veel onnoodzakelijk kwaad is. Nog altijd worden dieren op afzichtelijke wijze gek weld en verminktten dienste van de mensheid, zegt men. Het hondje op deze foto is een boffer, het is in goede handen en wordt als een baby ver troeteld. Dierenbeschermers zullen zeggen dat dit niet het beeld is dat bij Dierendag hoort. Er zijn afschuwelijke foto's, die ons lange tijd van onze eetlust en nachtrust zouden beroven als we ze zagen. Maar of zulke beelden ons wakkerschudden? We zou den, diep geschokt, de kop in het zand steken. Juist vanwege die vlucht uit de werkelijkheid is het ieder jaar weer Dierendag. werd op kwaliteit gecontro leerd. Het toeval wilde, of is het geen toeval, dat eveneens in 1964 de elektrifikatie van ga slantaarns werd voltooid. In 1965 ging men door met het voorbereiden van de overscha keling op aardgas. Het gaslei- dingnet werd door plaatsing van afsluiters in 51 sectoren verdeeld. Intussen, op 25 no vember 1965, gaf de gemeente raad toestemming om een ga- sontvangstation te bouwen. Op 9 mei 1966 was het zover. De aardgasbel „Slochteren" kon voor het eerst gas kwijt aan het Schiedamse verzorgingsgebied, de eerste sector, per week werd 1 sector in het verzorgingsge bied opgenomen. Eind 1966 waren er 31 aardgas- en 20 stadsgassectoren; 1968 was het eerste jaar in de geschiede nis waarin de gasvoorziening volledig was gebaseerd op het aardgas uit Slochteren, waar door het bedrijf van produk- tie/distributie veranderde in uitsluitend distributiebedrijf. De cijfers bewijzen de enorme vlucht, die de aardgasverwar ming in de jaren na 1966 heeft Small* Havenstraat 1»-21, Vlaardingan centrum bij Grote Kerk telefoon 010-342115 of 350221 DEENSE HOUTKACHELS (ALLESBRANDER) met HOOG RENDEMENT Dealers o a Dana. Europa. Munke. DSA. ABC. Tasso. der Buddenbrook, Nero Scan. TUV gekeurd, diverse ac cessoires. 5 jaar garantie, gratis geplaatst, ook voor schoorsteen, advies en bouw SHOWROOM GEOPEND vrijdagavond van 19 00 tot 21 00 uur, zaterdag van 10 00 tot 17 00 uur Overige dagen na telefoni sche afspraak, desgewenst ook s avonds brikage viel in 1949: 30.000 ton kolen werden verwerkt. Het gasbedrijf als produktiebedrijf is die jaren niet alleen gegroeid het is ook geheel veranderd. Twee verschillende drukken in het net, vijf soorten gas op het bedrijf. Hieruit „brouwde" het Gasbedrijf twee afleveringspro- dukten; gas voor de burger en gas voor de industrie. Van 1857 tot 1957 leverde het Gasbedrijf een totaal van 470 miljoen ton eenheden af, waarvoor 42 miljoen gulden werd ontvangen. Hiervan kwam 6 miljoen gulden terug in de Gemeentekas. Op 28 juli 1964 werd een begin gemaakt met de overschakeling van Stadsgas op Aardgas. Ver anderingen hadden niet alleen betekenis voor het Gasbedrijf, maar ook voor het personeel en de verbruikers. Binnenleidin gen moesten voor de toepassing van het aardgas gecontroleerd worden, kooktoestellen e.d. om gebouwd worden en gasmeters verwisseld. Het lage- en middeldruknet lllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllIllllllllll SCHIEDAM Vanaf 7 oktober tot en met 14 oktober 1982 êeen aandoeningen van de zal in het Kruisgebouw Bachplein en van 25 oktober tot en baarmoeder kan krijgen. n 1 non i Indien men in die periode met 9 november 1982 in een verplaatsbare onderzoekruimte klachten krijgt, dan dient men nabij het Stadskantoor in Schiedam wederom een onder- zich tot de huisarts te wenden. zoek naar kanker van de baarmoederhals plaatsvinden. iiillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllll genomen. 1966 - 14,7 miljoen m3; 1979 - 100 miljoen m3. De expansie op het gebied van ruimteverwarming heeft onder meer tot deze „gasex- plosie" bijgedragen. Een ex plosie op het prijsgebied bleef niet achter: van 0,10 cent in 1966 tot 56,3 cent in 1982. Inmiddels kwamen de ga- sontvangstations aan de Dwarsstraat en de Laan van Bol'Es tot stand. In januari 1977 werden deze gekoppeld door middel van een hoge- druk-koppelleiding. Het verwarmen van wonin gen met gas heeft thans een percentage bereikt van 90%. Ten opzichte van 1966 is er een verandering gekomen in de „verkoopstrategie". Het bevorderen van de verkoop van gas in 1966 is omgeslagen in het besparend verkopen van aardgas. Hoe zal de toe komst er uit zien? Aan de beurt is nu de eerste groep in de derde onderzoe- kronde. Het gaat, om een bevolkingson derzoek in drie proefregio's, waar ook Schiedam bijhoort. Het streven is om in een regio alle vrouwen geboren tussen 1930 en 1950, verdeeld naar de jaarklsse, in drie groepen te on derzoeken in een periode van driejaar. Bij de nu te onderzoeken groep zijn aan de beurt de vrouwen die geboren zijn in de jaren 1930, 1933, 1936, 1939, 1942, 1945 en 1948. Deze vrouwen zullen allen een persoonlijk gerichte oproepkaart ontvangen, waarop datum, tijd en plaats van het onderzoek zijn vermeld. Zonder deze kaart kan men niet gehol pen worden. Gelet op de hoge kosten van het onderzoek wordt een ge ringe vrijwillige bijdrage van 3,50 ten zeerste op prijs gesteld. De organisatoren doen een dringend beroep op de betrok ken vrouwen om massaal deel te nemen aan het onderzoek. In de eerste plaats uiteraard ter- wille van de eigen gezondheid, maar ook om de wetenschappe lijke waarde van het onderzoek zo groot mogelijk te doen zijn. Bij dit onderzoek, het uitstrijkje wordt door speciaal daarvoor opgeleide dames wat slijmvlies van de baarmoedermond ge streken en op het laboratorium onderzocht. Het gehele onderzoek, ook het administratieve gedeelte, vindt door dames plaats. Iedereen krijgt ook de uitslag van het on derzoek. De huisarts krijgt be richt als er afwijkingen gevon den worden. In enige gevallen zal een be staande afscheiding moeten worden behandeld, waarna door de huisarts een nieuw uits trijkje gemaakt moet worden. In andere gevallen is een con trole-strijkje na enige maanden nodig, of is een verwijzing naar de vrouwenarts de aangewezen weg. Een zogenaamd „positieve" uitslag zal in zeer veel gevallen ook eén zeer onschuldige aan doening kunnen betekenen. Het onderzoek geeft echter uits luitend de situatie van dit mo ment weer. Dit houdt in dat het onderzoek geen garantie biedt dat men in de komende jaren SCHIEDAM Het gebeurt niet vaak dat de Schiedamse politie, als dienaar der burge rij, door één van zijn burgers hogelijk wordt geprezen voor hun doortastend optreden. Het echtpaar Govers van de 's Gravelandseweg 838 in Schiedam wil dat nu eens wel doen. Het gaal speciaal, met het vooruitzicht op Dierendag (as. maandag), om de aange reden hond van de familie Govers. Zij melden dit aan de politie, die direkt twee hoofdagenten naar de dierenplaats des on- heils zonden die de gewonde hond naar de dierenarts brachten en vervolgens weer in zijn mand bij de familie Govers te rusten lagen. De familie Govers laat nu weten dal de doortastende houding en hartelijkheid van de twee hoofdagenten hen dusdanig imponeerde dat zij dat ergens kwijt wilden. „Het is uit zuiver respect dat wij u dit laten weten", schrijft de heer Govers, en aangezien er altijd maar verhalen van de Schiedamse politie die dan weer eens te doortastend en dan weer helemaal niet te doortastend optreden geven wij graag gevolg aan het ver zoek. Goed dat er politie is. SCHIEDAM De op maandag 4 oktober te houden kontakt avond voor leden van de aqua rium en terrariumvereniging „Natuurgenot in Huis" wordt verzorgd door de specialist op dit gebied W. A. Tomey. Hij presenteert een dialezing over ervaringen opgedaan in Peru, waarvan veel tropische aqua-, riumvissen afkomstig zijn. Het gaat niet alleen over deze vissen, want er zijn veel mooie dia's te zien over het natuur schoon in hun leefgebied. De avond wordt gehouden in ge bouw Chr. Sociale Belangen, Lange Haven 73. Aanvang 20.00 uur. Ook belangstellende bui tenstaanders hebben vrij toe gang! iiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Arto't-G<*ogc-R*,(rc<,ttc Nieuw Mathenessestraat 11 -13 Schiedam, tel. 010-260012 Ook levering en reparatie alle merken Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 1