1 //III Aangevraagde bouwvergunningen Diana Zoeteman van de GSD: Verleende bouwvergunningen 125 jaar gasbedrijf Verlenging inschrijving als woningzoekende Doorleren I Kijk in Doen! publikatie van de Gemeente Schiedam Stadskantoor Emmastraan Bureau Voorlichting tel. 010 260500 Teveel „bijstandvrouwen" zijn bang hun uitkering kwijt te raken, wanneer zij aan een cursus of een op leiding willen beginnen. Die angst is ongegrond. Wij praten daarover met Diana Zoetemaan, bijstandmaat schappelijk medewerkster van de Gemeentelijke So ciale Dienst.- Wat mogen vrouwen dan dóén? Heb je nog een advies? WmSBSm Bij de Dienst Gemeentewerken zijn onderstaande bouwvergunningen verleend. Belanghebbenden kunnen nadere informatie krijgen bij het Bouw- en Woningtoezicht in het Stadskantoor, elke morgen van 8.30- 10.00 uur bij de heer M. van der Loo, telefoon 260500, toestel 188. Wie betaalt dat? Op 1 oktober 1857 werden 350 gaslantaarns voor. het eerst aan- Gasmeters gestoken. Schiedam had gasverlichting. De Gasfabriek leverde In 1899 bepleitte de toenmalige direkteur De eerste stap was hiermede gezet op de weg van een techni- de muntgasmeter in Schiedam. Eind 1899 sche ontwikkeling, die het leven ingrijpend zou veranderen. en daarop volgende jaren steeg dit aan- De opzet van de oprichting van de gasfabriek in Schiedam is tal gestaag, in r920 werden de muntgas- geweest om betere straatverlichting te verkrijgen ter verho- van de veiligheid. Weiland Lichtbronnen Prijzen Produktiebedrijf Distributiebedrijf gedruk-koppeiieiding. r HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG - 6 OKTOBER 1982 PAGINA 21 „Je uitkering raak je niet zomaar kwijt" Bij de dienst Gemeentewerken zijn de onderstaande aanvragen voor een bouwvergunning binnengekomen. Be langhebbenden kunnen nadere infor matie krijgen bij het Bouw- en Wo ningtoezicht in het Stadskantoor, elke morgen van 8.30 tot 10.00 uur bij de heer M. van der Loo, telefoon 260500, toestel 188. - Mw. A. E. van Amersfoort voor Pieter de Hooghstraat 12b; betonnen loods ach ter de woning plaatsen. - J. van Katwijk voor Jan van Avennes- straat 33a; woning vergroten door bij trekken zolderverdieping van pand no. 33b. - A. M. Sunderman voor Louise de Colig- nystraat 43; in- en uitwendig verbouwen en vergroten van de woning. - P. C. Noomen voor Dorpsstraat 13; plaatsen van prefab-berging ter vervan ging van oude opstallen. - C. A. P. Dun voor Snelliussingel 52-54; showroom vergroten door ernaast gele gen pand erbij te trekken. - Directeur Gemeentewerken voor Singel 8; trafostation inwendig verbouwen t.b.v. G.E.B. Rotterdam i.v.m. aanleg sneltram. Bouwvereniging Eendracht voor Korte Haven-Westmolenstraat-Elzensteeg; het oprichten van 41 woningen. AVG Bouw b.v. voor Westvest; het op richten van 11 woningen. Woningbouwvereniging „Onze Wo ning"; oprichten van 24 HPAT-woon- eenheden Woudhoek-Noord deelplan 2D. Woningbouwver. „Onze Woning"; op richten 170 woningen Woudhoek-Noord deelplan 2B2. B. Bentem, Bilderdijkstraat 49a; het ge deeltelijk inwendig verbouwen van de woning. Schrijver, Hoogstraat 128; wijzigen win kelgevel. Woningbouwver. „Eendracht" en Gere formeerde Kerk Schiedam; oprichten kerkelijk centrum met woningen Rot- terdamsedijk. Juan Morales Olmedo; vergroten van de woning door het aanbouwen van een douche. „Het gaat om vrouwen", zegt Diana Zoe teman, „die een uitkering hebben en die zelf iets aan hun achterstandsituatie wil-, len gaan doen. Scholings- en vormingsac tiviteiten zijn daar een uitstekend middel voor. Niet alleen word je daar zelf beter van, maar je krijgt ook wat meer contac ten met anderen. En je hoeft helemaal niet bang te zijn om je uitkering kwijt te raken, want daar zitten wij niet voor". „Je kan beter vragen wat ze niet mogen doen, dan ben ik een stuk sneller uitge praat. Kijk, een hogere opleiding of een wetenschappelijke opleiding, zoals stude ren aan een HEAO, HTS of aan een uni versiteit, is niet toegestaan, maar verder zijn er mogelijkheden genoeg. Ik zal ze toch maar even op 'n rijtje zetten: VOS-cursussen, Open Sqjaool activiteiten, een cursus Ouders op Herhaling, vor mingsactiviteiten noemen wij dat officieel, daar mag je zo aan mee doen. Daar heb je geen toestemming woor nodig. Wil je, als vrouw, iets doen om je scholirigsachter- stand in te lopen, dan mag je naar de MAVO of het LBO. Vrouwen met een werkeloosheidsuitkering mogen dat ook". wel, dan moet je eerst gebruik maken van dè „normale" vergoedingen, bijvoorbeeld de toelagen van het ministerie van onder wijs» Mocht er helemaal- geen vergoeding mogelijk zijn, dan is het" mogelijk een be roep te doen op de Algemene Bijstands wet. Ik zal een paar voorbeelden noemen. Het kan best nodig zijn dat je boeken moet aanschaffen of dat een excursie noodzakelijk is. Die kosten worden dan vergoed. Ook als er kinderen zijn die naar een opvangcentrum moeten, wordt dat ook vergoed". „Ik zou alle vrouwen die in de bijstand zijn willen oproepen aan een cursus te be ginnen of ga weer een opleiding volgen. Ook in Schiedam zijn best mogelijkheden, en als je twijfelt neem dan contact op met de socialedienst. Daar zitten we toch voor". „Wil je doorleren dan tnag dat ook. Je mag naar de HAVO, 'MEAO of naar het VWO. Het maakt niet uit of je dat over dag wilt doen of in de avonduren. Van te voren wordt wel door de socidle dienst be keken of je kan werken. We houden wel rekening met huiselijke omstandigheden, zoals dat heet. Kan je niet werken dan mag je de opleiding beginnen en afmaken. Kan je wel werken, maar is er geen werk voor je, dan mag je natuurlijk aan de op leiding beginnen. Wordt er werk aangebo den dan moet je dat wel accepteren en je studie onderbreken. Hetzelfde geldt ook voor vrouwen die graag een middelbare beroepsopleiding willen volgen. Je hebt ook geen toestem ming meer nodig van het arbeidsbureau. Heeft de vrouw eenmaal het diploma dan wordt wel van haar verwacht dat ze een baan accepteert, als die er tenminste is. „Meestal zijn aan de opleidingen en cur sussen geen kosten verbonden. Zijn die er Van naar aardgas voor het eerst gas. wijlen de heer J. de Bats de invoering van ..i,T i-iii j jwaren er al 400 muntgasmeters geplaatst - W. B. Bovy, Weide 22; het plaatsen van een dakkapel aan de achterzijde van de woning. - Woningbouwvereniging „Onze Wo ning", gelegen op het terrein aan de Willem Pijperstraat hoek Obrechtstraat; het plaatsen van een gaskasi. -"G. W." de Jong, Burg. Kpappertlaan 174a; het verbouwen van het pand tot .zonnestudio. - J. M. van Heelsbergen Holding bv, Nieuw Mathernesserstraat 38-44; het in- A en uitwendig verbouwen van het kan toorpand. - C. G. M. van de Berg, Nieuwe Haven 297b; het wijzigen van de raamindeling in de voorgevel van de woning. - C. van Wingerden, Smetanalaan 3 t/m 7; het plaatsen van dakkapellen op de woningen. - G. A. Bouwens, Kerklaan 148 t/m 154; het gewijzigde plan tot het afbreken en het bouwen van twee nieuwe woningen. - Gemeente Schiedam, Dr. Kuyperlaan 4; het wijzigen van de gevels van het gym nastieklokaal. - S. Hira, Zuidlandsestraat 16; het vergro ten Van de woning door het gedeeltelijk rechttrekken van het dak aan de ach- te'rgevel. - G. Oostrom, Aleidastraat 91; het plaat- 1 sén van. balustrades en een windscherm op onder meer de uitbouw aan de ach terzijde van de woning. - Gemeente Schiedam, op een terrein ten noorden van de Churchillweg; het op richten van een jongerenontmoetings centrum. - J. Nijs, Fabristraat 51a; het samenvoe gen van twee woningen d.m.v. het ver wijderen van een muurtje in het trappe- huis van de begane grond van de twee woningen. - Van Velzen Lafeber, gelegen achter de panden Oostsingel 55-57; het in- en uitj wendig verbouwen van een werkplaats tot werkplaats-administratieruimte. - C. Jongman, Galilëistraat 66a; het ver groten van de aanbouw achter de wo ning. - A. Tenhaaf, Kerklaan 38, het in- en uit wendig verbouwen en vergroten van de woning. - Gemeente Schiedam, Singel 8; het in- wendig verbouwen van de beneden (kelder) verdieping tot een traforuimte voor het GEB Rotterdam en een maga zijn voor de ONS. - L. A. J. Nuys, van Smaleveltstraat 11 a- b; het samenvoegen en inwendig ver bouwen van de woningen. - Hu Yung Yang, 's-Gravelandseweg 614- 616; het verbouwen van een voormalige showroom tot Chinees-Indisch restau rant alsmede het wijzigen van de ach tergevel van het pand. - B. D. van de Zwan, Oever 21; het plaat sen van een dakkapel aan de achterge vel van de woning. - C. Leenderts, Oosterstraat 43; het ver nieuwen en wijzigen van de dakcon structie van de woning. - P. L. Vermeulen, Hargplein 23; het plaatsen van een balkon aan de achter zijde van de woning. - Th. J. Bouwman, Nicolaas Beetsstraat 38; het plaatsen van een dakkapel aan de voorzijde van de woning en het ver vangen van 1 deur door 2 deuren in de woning. -,-C. Broekhuizen, van Swindenstraat 67 a-b; het vergroten van de dakkapel aan de voor- en achterzijde, alsmede het in wendig verbouwen van de woning. - A. van de Lugt b.v., 's-Gravelandseweg 565; het plaatsen van scheidingswanden t.b.v. kantoorindeling in een kantoor pand. - Harpa b.v., Overschiese Dwarsstraat 5; het wijzigen van'de voorgevel van een bedrijfsruimte. - M. J. Dols, 's-Gravelandseweg 411; het vergroten van de keuken door het dichtmaken van de loggia aan de wo ning. - L. Stok, Oostsingel 70; het in- en uit wendig verbouwen en vergroten van de woning. - G. M. Huizing, Vondellaan 62b; het in wendig verbouwen, alsmede het plaat sen van een dakkapel aan de achterge vel van de woning. - Gemeentelijk Woningbeheer, het aan brengen van een luifelgalerij bij 16 win keleenheden gelegen aan het Dr. Wi- bautplein 1, 15, 17, 31, 33, 47, 49, 63, 65, 79, 81, 95, 97, 111, 113 en 127. - E. M. Kloppers, Kievitslaan 30; het plaatsen van een dakopbouw op de wo ning Mensen met een uitkering kunnen gratis deelnemen aan alle cursussen die genoemd staan in het cursus boekje „Doen, wegwijzer voor aktie- ve en kreatieve cursussen". Het boekje is gratis verkrijgbaar bij de VVV, Buitenhavenweg hoek Koe markt. Daar staat precies in waar en hoe u zich kan opgeven. eerste jaren van haar bestaan werd zij daarom in de gemeenteverslagen ver meld onder het hoofdstuk Politie. In een verder stadium is dit gewijzigd in een dienst. De mens ontdekte het gas meer en meer en ging het daardoor beter benutten, eerst voor verlichting, koken en verwar ming, later als kracht en warmtebron. Als plaats kreeg de Gasfabriek een aan de Gemeente toebehorend weiland in het West-Frankenland toegewezen, tegenover de „Ploegmolen" en aan de Nieuwe Ha ven. Na maart werd begonnen met de aanleg van het distributienet. Op de hoek van de Plantage begonnen de werkzaam heden. Al gauw waren er 148 verbruikers op het net aangesloten. Het gasbedrijf zorgde voor de gehele installatie. In 1872 waren er 1312 huizen aangesloten met 4000 lichten. In 1898 waren het er nog maar 1013 met 3500 lichten. Maar dankzij de industrie bleef de gasafname stijgen. Deze gebruikte het gas voor verlichting en later als krachtbron, bijvoorbeeld voor een gasmo tor. Na de oprichting van het Elektrici teitsbedrijf (1913) nam de elektriciteit de taak van brengen van het gas over. Ook verdrong de elektriciteit het gas als leve rancier van kracht. Gas als leverancier van warmte, zowel voor het huishouden als voor de industrie, kwam daarvoor in de plaats. was makkelijker vast te stellen aan de hand van de gasprijs. In 1957 zijn de pen ningmeters veranderd in gewone gasme ters. Vier soorten lichtbronnen zijn tijdens het bestaan van het Gasbedrijf gebruikt: - van 1857 1895 de vleermuisbrander; - van 1895 1910 de staande Auerbran- der; - van 1910 1925 het hangende gloei- licht; - vanaf 1925 de elektrische gloeilamp. Het begon met de vleermuisbrander. De vorm van de gasvlam vertoonde veel ge lijkenis met de vliegende muggenvanger van toen, die tegen het vallen van de avond tevoorschijn kwam. In 1894 werden in Schiedam proeven met het nieuwe „gloeilicht" genomen. De twee lantaarns voor het Stadhuis, nu Raadhuis, hadden de primeur. In 1899 besloot de toenmalige Gemeenteraad de vleermuis branders voor de straatverlichting te ver vangen door „gloeilicht". In 1910 volgde het hangende gloeilicht en in 1925 de elektrische gloeilamp, waarvan wij heden ten dage nog steed licht ontvangen. In de beginperiode van het gasbedrijf, vanaf 1857, was het gas voor die tijd zeer duur. De prijs van 20 cent per m3 bete kende dat een vleermuisbrander per uur branden ongeveer drie centen kostte. Door de grote afname van het gas door partikulieren kon gaandeweg de prijs er van verlaagd worden. In 1868 liep de prijs van 20 cent tot 12 cent per m3 terug. Het gevolg hiervan was dat het aantal gas klanten zich uitbreidde. De kolenprijs liep inmiddels op. De Raad verhoogde in 1871, tegen het advies van de gascommissie in, de prijs met 3 cent per m3. Het aantal ver bruikers nam snel af. Daardoor, na 8 maanden, verlaagde de Raad de prijs weer met 4 cent. Het gas kreeg een concurrent: „Petro- MWMw.,'-' leum". Mede hierdoor daalde de prijs tot 8 Wm' cent per m3. Om het gebruik van gas voor kookdoeleinden te bevorderen stelde men een speciale prijs hiervoor vast. In 1908 kostte het daggas nog 4,5 cent per m3. De prijs van het z.g. „burgergas" van toen staat in geen verhouding meer met het aardgas van heden: 55,3 cent. In 125 jaar tijd is er veel veranderd, ook de prijs van het gas. Een ontwikkeling, een energiecri sis, het rapport van de club van Rome en de ontwikkeling van de energieprijzen op Woningzoekenden, die in antwoord op een algemeen schrijven van het Bureau Huisvesting te kennen hebben gegeven, dat zij als woningzoekende ingeschreven wensen te blijven en daarmee gelijktijdig toezending van een zogenaamd „formulier gegevensverstrekking i.v.m. automatise ring" hebben aangevraagd, behoeven de inschrijving tussentijds NIET te laten ver lengen. Tenzij de inschrijving om andere redenen vervalt, blijft deze geldig totdat men opge roepen is voor het inleveren van het For mulier Gegevensverstrekking Automati sering (het zogenaamde FGA-formulier). Het toezenden van deze FGA-formulieren zal nog enkele maanden in beslag nemen. Wanneer u om toezending heeft gevraagd en u heeft nog geen formulier ontvangen, behoeft u zich niet ongerust te maken. U zal zo spoedig mogelijk worden benaderd. de wereldmarkt waren daar onder meer debet aan. Tot 1966 was het Gasbedrijf een produk- tie-/distributiebedrijf. Nog maar één „ge bouw" uit de Stadsgas-periode is terug te vinden op het terrein aan de Dwarsstraat: de natte Gashouder, die in 1916 is ge bouwd. Een historisch monument die in de laatste v.m. G.T.B.-periode aan de Dwarsstraat werd gebruikt als magazijn, een „onthoofde" gashouder als magazijn, wel te verstaan. Door de groei van de techniek veranderde in de loop der jaren veel in de methode den, kooktoestellen e.d. omgebouwd wor den en gasmeters verwisseld, Het lage- en middeldruknet werd op kwaliteit gecon troleerd. Het toeval wilde, of is het geen toeval, dat eveneens in 1964 de elektrifi- katie van gaslantaarns werd voltooid. In 1965 ging men door met het voorberei den van de overschakeling op aardgas. Het gasleidingnet werd door plaatsing van afsluiters in 51 sectoren verdeeld. Intus sen, op 25 november 1965, gaf de Gemeen teraad toestemming om een gasontvang- station te bouwen. Op 9 mei 1966 was het zover. De aardgasbel „Slochteren" kon voor het eerst gas kwijt aan het Schie- damse verzorgingsgebied, de eerste sector, per week werd 1 sector in het verzor- van gasfabrikage. Dit is onder andere af gingsgebied opgenomen. Eind 1966 waren te lezen aan de opbrengst aan gas uit 1 ton steenkolen: - 1857 270 eenheden, in 1907 380 een heden, in 1957 480 eenheden. Het topjaar van de koolgasfabrikage viel in 1949: 30.000 ton kolen werden ver werkt. Het gasbedrijf als produktiebedrijf er 31 aardgas- en 20 stadsgasssectoren. 1968 was het eerste jaar in de geschiedenis waarin de gasvoorziening volledig was ge baseerd op het aardgas uit Slochteren, waardoor het bedrijf van produktie/distri- butie veranderde in uitsluitend distribu tiebedrijf. De cijfers bewijzen de enorme vlucht, die de aardgasverwarming in de is die jaren niet alleen gegroeid het is ook geheel veranderd. Twee verschillende jaren na 1966 heeft genomen. 1966 14,7 drukken in het net, vijf soorten gas op het miljoen m3; 1979 100 miljoen m3. bedrijf. Hieruit „brouwde" het Gasbedrijf De expansie op het gebied van ruimtever- twee afleveringsprodukten; gas voor de warming heeft onder meer tot deze „gas- burger en gas voor de industrie. Van 1857 explosie" bijgedragen. Een explosie op het tot 1957 leverde het Gasbedrijf een totaal prijsgebied bleef niet achter: van 0,10 cent van 470 miljoen ton eenheden af, waar- in 1966 tot 56,3 cent in 1982. door 42 miljoen gulden werd ontvangen. Inmiddels kwamen de gasontvangstations Hiervan kwam 6 miljoen gulden terug in aan de Dwarsstraat en de Laan van de Gemeentekas. BoT'Es tot stand. In januari 1977 werden deze gekoppeld door middel van een ho- J Het verwarmen van woningen met gas Op 28 juli 1964 werd een begin gemaakt heeft thans een percentage bereikt van met de overschakeling van Stadsgas op 90%. Ten opzichte van 1966 is er een ver- Aardgas. Veranderingen hadden niet al- andering gekomen in de „verkoopstrate- leen betekenis voor het Gasbedrijf, maar gie"- Het bevorderen van de verkoop van ook voor het personeel en de verbruikers. gas in 1966 is omgeslagen in het besparend Binnenleidingen moesten voor de toepas- verkopen van aardgas. Hoe zal de toe- sing van het aardgas gecontroleerd wor- komst er uit zien? V

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 21