Een schamele Schiedamse synagoge getuige van de Joodse cultuur nooit druk bezocht Laatste orgelconcert in Grote Kerk Schiedam schaakt m m a m a p m Noor degene die gelijk ja zegt 'n>tlfasud 4 deurs sedan tp V P 8i R m gf v -UiïU.M.t! teiaiiMAiaïi Grootmoederspot bij Jan Steen „de Stoof" Verwarming wordt te duur n Maatschappelijk Werk Zuid gaat spreekuur houden ""Stadsblad üP Hf IP I WA M a ■m. m UÊ IH s auto-hotel 'rotterdam' b.v. Het Joodse element in Schiedam is nooit sterk ge weest. Nooit waren er meer dan honderd mensen, die de Synagoge bezochten. Een sjoel was er namelijk wel. Zodra er tien man aanwezig waren hielden de Joden al godsdienstoefeningen. Dit was één van de dingen, die het verspreide volk samenbond. Het gebouw, de Synagoge dus, staat Achter de Teerstoofmaar sinds het einde van de negentiende eeuw gaat de rabbi er niet meer voor en zingt de cantor er niet meer: de Synagoge is opslagplaats geworden. ZAKEN VIZIER Koristen Humor De Synagoge in het achterafstraatje Achter de Teerstoof is al jarenlang niet meer als gebedshuis in gebruik. Diner Triest 010 - 260199 FH M k/M i i wM i Wik firn. A A WW Bach André Verwoerd verzorgt het laatste concert van dit seizoen in de Grote Kerk. PRIJSBREKERS VAN NOVOTEL WEET JE WEL HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 15 OKTOBER 1982 PAGINA 3 'Pllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'l „Schetsen van Schie-1 1 dam" is de titel van een serie geschiedkundige i „eenakters" waaraan Bureau Voorlichting gestaag blijft doorwer- ken. I Regelmatig verschijnt 1 een nieuwe aflevering, telkens weer een ander s 1 stukje van Schiedams 1 rijke historie belich- i tend. Gemeentevoorlichter Bas van Bochove doet |j zijn best er een lees- baar, wetenswaardig en historisch verant- i woord geheel van te E maken. Bij zijn naspeu- ringen staat het ge- E meentearchief hem E welwillend terzijde. S De Schetsen zijn niets voor iedereen verkrijg- j§ baar. Voornaamste E stadgenoten met een E min of meer beroeps-1 matige geschiedkun- E dige belangstelling. Omdat de Schetsen in zo'n kleine oplage ver- E E schijnen, drukt het Nieuwe Stadsblad, na de Varkensmarkt, De Molens en de Joodse E Begraafplaats ditmaal E de geschiedenis af van de Schiedamse Syna- goge: de integrale tekst van schets nummer 9. E ËilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllr Achter de Teerstoof: een van de kleine schilderachtige straatjes waaraan Schiedam zo rijk is geweest. Een van die panden daar trekt de aandacht. Oudere Schie dammers noemen de omge ving daar nog steeds de Jo denhoek. Toen er nog kinderrijke ge zinnen woonden in de Bran- dersbuurt, werd tegen de op straat voetballende jongens gezegd: „voetballen doe je maar in de Jodenhoek". Waarom werd dat gezegd? Om de simpele reden dat de ramen van de Synagoge hoog waren en de kans dat er een bal door de ruiten vloog gering was. Jarenlang is de Synagoge als opslagplaats voor wijnfusten gebruikt want als Synagoge is er zo rond 1932 geen ge bruik meer van genaakt. Ve len weten niet dat het pand Achter de Teerstoof een Sy nagoge geweest is. Maar wie goed kijkt, ziet dat de gevel iets heeft, dat aan een bede huis doet denken. Ook van binnen is het interieur iets anders dan verwacht werd: schamele resten van een gale rij, iets van een bijzondere lichtval door een boograam. In het Schiedamse gemeente archief is een bescheiden ar- chiefje te vinden van de Joodse gemeente. Enkele omslagen, bundels en losse stukken. Toch voldoende om enig inzicht te krijgen in de geschiedenis van de Joodse gemeente in Schie dam. Er ligt een heel oud klein I Onze krent mikt vandeeg op briefje in, waarin een lid van de Joodse gemeente zijn goede wensen aanbiedt aan het kerkbestuur; hij voegt eraan toe: „Mocht Schiedams Israël er getuige van zijn". Simpele woorden, die niet losla ten bij het lezen van voorspoed en kleine momenten van vreugde, woorden, die beklem men bij het weten van de grote en bittere ellende uit de oor logsjaren... Groot is de Joodse gemeente van Schiedam nooit geweest; in de eerste helft van de vorige eeuw zelfs heel klein. De Joden komen bijeen in een lokaaltje boven „de Wacht" bij het stad huis. Schiedam is dan „een kerkgang in den ring van Delft, in het ressort van de Hoofd Sy nagoge te 's-Gravenhage". De tweede helft van de negen tiende eeuw geeft een iets voorspoediger beeld: het aantal leden verdubbelt ongeveer. En kele van hen behoren tot de goede middenstand. Plannen voor een eigen Synagoge wor den beraamd. Zij komt tot stand en wordt op 11 maart 1859 inge wijd door de opperrabbijn van 's -Gravenhage, B. H. Berens- tein. Een en ander kost veel geld. Vele Israëlieten van bui ten Schiedam voegen hun bij dragen bij die van de Schie damse gemeente zelf: vooral Amsterdammers, Hagenaars en Rotterdammers wij noemen hier slechts de namen De Pinto, Van Oven, Van Raalte en vergeten wij vooral niet het hartverwarmend feit te memo reren, dat tal van Schiedam mers Katholieken, Oud Kat holieken, Hervormden en Lut- hersen óók financiële steun verlenen. Na de inwijding wordt aan L. Schnitzler te Rotterdam een be drag uitbetaald „voor het waar nemen van de dienst des voor zangers met zijn koor"; ook vindt dan betaling plaats van het logies van de „koristen", die overnacht hebben in het loge ment van Van Velzen. Het gewone leven van de Joodse gemeente, nu in haar Synagoge, gaat verder. Er wordt godsdienstonderwijs gegeven, bij enkele thuis, bij de meesten Achter de Teer stoof; het is bij de onderwij zers een komen en gaan ge weest. Twee zijn er die de Schiedamse Israëlieten jaren lang hebben onderwezen: in de vorige eeuw Herschel, in deze eeuw Keizer. In de eerste wereldoorlog is er nog een onderwijzeres, mejuf- frouw Hausdorf, aan de Joodse gemeente alhier verbonden ge weest, maar dan is er reeds een sterke achteruitgang in het aan tal leden te bespeuren. Noodzakelijk was een zo goed mogelijk financieel beheer. Het voeren daarvan op de Sabbath lijkt geen eenvoudige zaak. Hoe geniaal dit probleen is opgelost, bewijst een bewaard gebleven boekje, gebruikt om het bedrag der op de Sabbath door de ge meente geofferde gelden te kunnen onthouden, zonder het schrijfverbod van die dag te overtreden. Elke bladzijde vermeldt de naam van een lid en geeft daar onder een reeks van opeenvol gende vijftallen. Over elk getal ligt een aan één zijde vastge hecht strookje papier, dat bij ie der lid slechts behoeft te wor den omgevouwen bij gegeven bedrag. De penningmeester weet zo na de Sabbath van elk lid de bijdrage. Eenvoudig zal men zeggen, maar toch is er iets geniaals en Joodse humor tevens voor no dig om op het idee te komen. In maart 1884 wordt het 25-jarig bestaan van de Synagoge ge vierd. Weer worden de feest zangen, als in 1859, in het He breeuws en in het Nederlands gedrukt. Bij dit jubileum geeft de weduwe van B. J. Levi, een van degenen, die in de vijftiger jaren hard gewerkt hebben voor het tot stand komen van de Synagoge, „een mantel voor de Heilige Wetsrol" ten ge schenke. De dag wordt besloten met een gemeenschappelijk di ner in Musis Sacrum. Al is er in de gemeente wel eens wat onderlinge onenigheid bijv. met de Joodse slager Salo mon de Vries, die na overtre ding van rituële voorschriften bij het slachten, een kerkelijke aanklacht krijgt, dan in conflict met de opperrabbijn Tal uitvoe rig zijn onschuld tracht te be wijzen en zijn schrijven eindigt met de typische Joodse humor verradende woorden: „ik wen- sch Tal tal van jaren in voors poed, dit geve de Alvermo gende" en al heeft de loterij uiteindelijk niet een financieel Small* Havwittraal 19-21, Vl#ardmg*n centrui. bij Grote Kerk telefoon 010-342115 of 350221 DEENSE HOUTKACHELS (ALLESBRANDER) met HOOG RENDEMENT Dealers o a Dana, EuropV Munke, DSA, ABC. Tasso, der Buddenbrook. Nero Scan, TUV gekeurd, diverse ac cessoires. 5 jaar garantie, gratis geplaatst, ook voor schoorsteen, advies en bouw SHOWROOM GEOPEND vrijdagavond van 19 00 tot 21 00 uur. zaterdag van 10 00 tot 17 00 uur Overige dagen na telefoni sche afspraak, desgewenst ook 's avonds 'N RANDSTAD EDITIE KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: I. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 R. de Kiewit Telefoon 010-732877 Privé 01899-17848 INZENDTERMIJN: ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op hel kantoor RUBRIEKS ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op hel kantoor REDAKTIE: Adri Boer Peter de Lange EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op hel kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drilt BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190222, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhaga d.d. 30-07-79 nr, 78/1979. 1-7-82 SCHIEDAM Bar-Bistro „Jan Steen" op het Rubens plein 22-24 kreeg een dezer da gen als nieuwe eigenaar het echtpaar Jan en Car la van Deurzen. Hun devies: de be zoekers in de gelegenheid stellen romantisch te tafelen in een sfeertje van kaarslicht en een Oud-Hollandse omge ving. In de keuken zwaait zo ge zegd Albert Bosveld de polle pel, een man met meer dan dertig jaar kokservaring op gedaan op de grote vaart en in gerenomeerde restaurants. Zijn grote voorliefde is het op eigen wijze bereiden van maaltijden uit grootmoeders tijd, gedegen stamppotten en erwtensoep. Niet minder goed is zijn kookkunst op het gebied van de fijne keuken. Dat blijkt wel uit de zeer uitgebreide kaart met de meest uitgele zen gerechten uit de Hol landse en Franse keuken. Dit alles is eventueel te be sproeien met een wijntje uit de speciale collectie. Wie aan de bar een hapje wil eten heeft een ruim keuzepakket aan snacks enzovoort. Ook is er een aparte kinderkaart met originele gerechten. Een team van goed op elkaar ingestelde mensen staat borg voor een sfeer van rust en ge zelligheid in Bar-bistro „Jan Steen" met als bedrijfsleider Jan Bosveld. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIilllllllllllllllllllllll|lllllll|l|lllllllllll,,l"lllllilllllllllllllllllll,ll"llll"lllllllllll,l"lll"l,llll"llll>lll,ll,"llll"""ll< rooskleurige toestand van de gemeente ten gevolge gehad veel Joden trekken naar elders, waardoor de draagkracht min der is geworden toch valt zelfs op het laatst van de vorige eeuw nog iets van optimisme te bespeuren, dat overeenkomt met de bede: „Mocht Schiedams Iraël getuige zijn". Maar dan begint een langzame achteruitgang. Wanneer in 1932 het kleine archiefje van de Joodse gemeente aan het ge meentearchief wordt overge dragen, gaan de Joodse Schie dammers reeds naar de Syna goge in Rotterdam en is de Sy nagoge Achter de Teerstoof, in het hart van Schiedam, niet meer als zodanig in gebruik. Echter heeft dan ook reeds in Duitsland het Nationaal Socia lisme zijn antisemitische ten densen geopenbaard. „Mocht Schiedams Israël getuige zijn" wordt dan „Moge het niet zo zijn, dat Schiedams Israël daar van getuige wordt". Gedurende de laatste vijf jaren voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog zijn nog twee Joodse Schiedammers op hun eigen begraafplaats begra ven: 13 juli 1936 Levie Mozes van Trommel, 74 jaar, en 3 ok tober 1938 Eva de Zoete, 60 jaar. Beklemmend"» en beangstigend is dan de ontwikkeling bij de Duitsers geworden en steeds duidelijker wordt wat daar de Joden ondervinden of te wach ten staat. Dan breekt na de be zetting van Nederland in 1940 de Duitse hel ook hier los „Mocht Schiedams Israël ge tuige zijn" wordt dan vervan gen door het bitter klinkende: „Schiedamse Israël is getuige", met alle trieste gevolgen van dien. Voor ons liggen reproduk- ties van akten, verleden voor de Ambtenaar van de Burgerlijke Stand te Schie dam: 20 januari 1951 wordt aangifte gedaan, dat op 19 oktober 1942 in Auschwitz in Polen zijn „overleden" Michiel Hijmans, in de ou derdom van 66 jaren, en zijn vrouw Marianne Sanders, oud 59 jaren. Vele Schiedammers zullen hen als Joodse Nederlanders hebben gekend. Zij zijn twee personen, behorende tot de miljoenen, die weggevoerd werden en niet terugkeer den. X•X•X£•X•X•X•X•X•X•X•X•X?XiX?X!•!•?•t•ft•!•!•!•X• x*XXX*XXv.v.%v.%s%;.v.;.;.:.;.!.:«:*v*x«x»XX' Nog geen exemplaar besteld, stuur dan een ingevulde giro betaalkaart of Eurocheque in met vermelding ,van: Evene menten Paspoort '82 ad 4,- t.n.v. het Rotterdams Nieuwsblad, of af te halen (ad 4,-) bij ons bespreekburo. COUPON 2 OF 13 Ahoy-17 oktober wielersport. AHOY OP ZONDAG Gratis toegang voor 1 persoon COUPON 5 Ahoy - 11 november. MINIVOETBAL Aanvang: 19.00 uur Nac-Ex- celsior, FC Den Haag-Sparta. Korting 2,50 (max. 2 pers.) COUPON 6 Ahoy 15 november Europees kampioenschap half-zwaar- gewicht Rudi Koopmans - Alex Blanchaar. 10.- korting op de middenrangen (max. 2 pers.) Kaarten verkrijgbaar be spreekburo R.N. en aan de kassa van de Ahoy. COUPON 12 Ahoy - 15 oktober AVRO'S PLATENGALA Bij aankoop van twee toe gangskaarten langspeelplaat cadeau, uitsluitend bij ons Be spreekburo. COUPON 14 Ahoy - 5 t/m 7 november 1982 INTERNATIONALE MOTOR SPORT GALA op zaterdag: 5,- korting (max. 2 pers.) COUPON 54 Hofplein theater 26 okt. t/m 28 okt. '82, aanvang 20.15 uur. Duet for one. Op de eerste rang van 23.50 een korting van 4- (max. 2 pers.) BOEKEN COUPON 110 De Kaap - Hans Soeters. 128 pagina's binnenwerk met veel oude foto's, formaat 21 x 29,7 cm. Prijs 26,50. Tegen inleve ring van coupon 110 7,50 korting. Gratis reproduktie van de Eer ste Katendrechtse Haven, for maat 45 x 64 cm, verkrijgbaar uitsluitend bij het afhalen. COUPON 118 Wie Wat Waar - de populaire almanak voor slechts 13,50. Tegen inlevering van coupon 118 2,- korting. OP VERTOON VAN Evene menten Paspoort '82: Delven in Delfshaven - Herman Romer van 32,50 voor 22,50 Onder de rook van een stad, Overschie van 1900-1979 - van 17,50 voor 10,- Herinnering blijft - Henk de Beeld van 17,50 voor 10,- Boeken etc. af te halen bij: Bespreekburo Rotterdams Nieuwsblad, Coolsingel 67, Rotterdam. Voor verzending per post: tel. 010-128231 Dagelijks geopend van 9.00 17.00 uur, zaterdags van 9.00 -' 13.00 uur. SCHIEDAM Het laatste orgelconcert van dit jaar in de Grote Kerk vindt plaats op dinsdag 19 oktober. André Ver woerd, vaste organist van deze historische kerk, bespeelt dan het al even historische instrument. Medewerking wordt verleend door het koor Magister Cantat onder lei ding van Arie Eikelboom. Hoewel er redelijk veel be langstelling bestaat voor de or- Hoewel de eerste aflevering van „Schiedam Schaakt" wat te kampen had met kinderziektes zal iedereen begrepen hebben dat in deze column, die om de 14 dagen zal verschijnen het schaken in Schiedam centraal staat. Omdat voor de eerste teams de RSB-competitie nog niet is begonnen en prognoses toch nooit uitkomen vertel ik in deze aflevering iets over het fe- noneen blindschaken. De gedachte dat iemand zonder bord een partij schaak kan spe len lijkt voor de niet-schaker fantastisch. Toch is blindscha ken niets ongewoons. Twee ei genschappen, die de blindscha- ker beslist moet bezitten, ge heugen en voorstellingsvermo gen, zijn namelijk ook de schaakmeester eigen. In Stefan Zweig's „Schachno- velle", een van de inter- ressantste werken uit de Niet mee doorrjjden, maar snel langs WCC. U krjjgt 'n leenauto mee. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15, A? f Schiedam LID- FOCWA schaakliteratuur, begaat de schrijver dan ook een blunder door het beeld van grootmees ter Czentovic te schetsen als „een schaker die niet in staat was ook maar één partij blind te spelen". Nee, iedereen die regelmatig schaakt kan ook een partij blind schaken. Test uw blindschaak- kennis eens met de volgende vraag: „Wat is de kleur van veld c4?" (Zelf „wist" ik ge woon dat dit veld wit is). Bijzonder, soms zelfs onvoors telbare prestaties worden pas verricht als iemand tegen meer dere tegenstanders tegelijk blind schaakt, de blindsimul taan. Al halverwege de vorige eeuw moest de oproerpolitie in New York het publiek in bedwang houden bij een sensationele ge beurtenis: Paul Morphy speelde tegelijkertijd acht partijen blind. Toendertijd een opzien barende prestatie. Natuurlijk is niet alleen het aantal tegenstanders, maar ook hun speelsterkte belangrijk. De kwantitatief grootste prestatie leverde Najdorf in 1947, die een blindseance tegen 45 tegenstan ders gaf. Hij verloor slechts twee partijen bij vier remises! Deze fenomi- nale prestatie bracht Najdorf echter wel aan de rand van waanzin. De volgende morgen werd hij in een bioscoopzaaltje door een werkster gevonden. Het enige wat hij toen kon uit brengen was: „Ik ben niet meer gek". Kwalitatief leverde Aljechin waarschijnlijk de beste presta tie. Hij speelde echter aan nooit neer dan 32 borden. In zijn „onsterfelijke" blindschaakpar- tij tegen Schwartz wint hij met een twaalf zetten diepe combi natie. Een ander opzienbarend resul taat leverde de Amerikaan Reuben Fine. Hij speelde vier zgn. rapid-transit partijen (10 sec. per zet) tegelijkertijd blind tegen zeer sterke schakers en won ze alle vier! De meeste bewondering heb ik echter voor Harry Nelson Pills- bury, op wiens dramatisch ver lopen carrière ik nog hoop te rug te komen. Hij gaf regelma tig blindseances waar hij tegelij kertijd twaalf schaak- en zes checkerspartijen (dammen op een schaakbord) speelde. Ondertussen deed hij mee aan een partij whist. Tijdens een seance aan 16 borden in 1902 was op een van de borden na de 43e zet van zwart de volgende stand ontstaan: 'MM IËaC- DIAGRAM De opgave voor deze keer luidt: Hoe won de „blinde" Pillsbury? Wit speelt en geeft mat in ten hoogste 5 zetten. Oplossingen voor 24 oktober naar ondergete kende: Joh. Straussplein 82, 3122 ZB Schiedam. Onder de goede inzendingen wordt een waardebon van 25,verloot. De, kennelijk toch wel noeilijke oplossing van vorige week luidde: 23. Ta2xb2; 24. Kclxb2, Da6-a3 s.; 25. Kb2-bl (25. Kc3,Lb4 mat) Tf8-a8; 26. c2- c3/c4, Da3-al s.; 27. Kbl-c2, Ta8-a2 mat. Waardebon en feli citaties gaan naar Dik van der Pluijm. MARIO VAN XLEEF. gelconcerten in de Grote Kerk, ziet de concertcommissie zich genoodzaakt de serie voorlopig stop te zetten. Oorzaak zijn ver warmingsproblemen. Vanwege de hoge brandstofprij zen wordt de kerk voortaan al leen nog verwarmd voor de ge bruikelijke zondagsdiensten. De kachels ook ontsteken speciaal voor de orgelconcerten, die be trekkelijk kort duren, is naar het oordeel van het kerkbe stuur te begrotelijk. Aan de andere kant vindt de concertcommissie het onverant woord om de muziekliefhebbers hun jas te laten aanhouden tij dens de recitals. Aangezien men vreest dat het kostbare en zeldzame orgel wel eens te lijden zou kunnen krij gen onder de soms forse tempe- ratuursdalingen tijdens de win ter, wordt nu overwogen een straalkacheltje in de nabijheid van het instrument te plaatsen. Een kacheltje komt er in ieder geval wanneer leerlingen van het Rotterdamse conservato rium les krijgen in de Grotë Kerk. Deze lessen worden aan staande winter gegeven. Orgelliefhebbers zullen het pro gramma van het laatste concert zeker waarderen. Magister Cantat is een koor dat als „uits tekend" te boek staat bij menige muziekliefhebber. Het bestaat uit studenten van de Pedagogi sche academie met den Bijbel uit Rotterdam. In april was het koor al te gast in de Grote Kerk. In dit concert staat centraal de uitvoering van het motet „Jesu meine Freude" van Johann Se bastian Bach (Melodie van lied 428 uit het Liedboek voor de kerken). Deze compositie stelt zeer hoge eisen aan koortech niek en uitvoering. André Verwoerd speelt compo sities van Praetorius, Walther (variaties over de melodie van „Jesu, meine Freude"), Johann Sebastian Bach, Krebs en Max Reger. Programma's, tevens bewijs van toegang a 4,'s avonds bij de ingang van de kerk ver krijgbaar. Op vertoon Pas 65 of CJ.P. ƒ2,50. uur. Aanvang 20.15 SCHIEDAM De Stichting Maatschappelijk Werk in de wijk zuid gaat een eigen spreekuur instellen. Tot op heden was daarvoor geen gelegenheid omdat de ruimte ontbrak. Sinds kort doet zich de moge lijkheid voor om spreekuren te beginnen in het (pas geopende) pandje van de Raad van Bejaar den werk aan de Groenelaan 31 (tel. 735764). De Stichting Maat schappelijk Werk hoopt dat deze behuizing slechts tijdelijk (Zolanq de voorraad strekt Inkl. MLbehandeling en alleveringskosten. Alfa OFF. DEALER voor GROOT ROTTERDAM Centrale showroom: Mariniersweg 257 - Rotterdam - Tel. 11.33.45 is, en dat men in de toekomst een ruimte in het sociaal-nedi- sch centrun in zuid krijgt toege wezen. De spreekuren zijn als volgt ge regeld. Vanaf heden zal Nelly Heine op dinsdagmiddag van 14.00-15.00 en op donderdag morgen van 9.30-10.30 iedere week aanwezig zijn. Nelly Reine is naast Pieter van Zoest de nieuwe maatschappe lijk werkster voor Zuid. Ieder een kan bij haar terecht die pro blemen heeft met zichzelf of in relaties met anderen, bijvoor beeld partner, kind, buurman, of praktische vragen heeft over geld, werk, school of iets an ders. Daarnaast blijft het altijd nogelijk om buiten deze spreekuurtijden kontakt op te nemen met het maat schappelijk werk, op werkda gen van 9.00-17.30, adres Broersveld 142, tel. 731033. Hoofdgerechten 1 voor AtLI/D inklusief drie dagverse groenten, gebakken aardap pelen en of frites en ge mengde salade Zaterdag Varkensrollade met roomsaus Zondag Nasi schotel speciaal Maandag Kipfilet „Hawaii" Dinsdag Hongaarse goulash met rijst Woensdag Vleesspies met pepersaus Donderdag Schnitzel met paprikasaus Vrijdag Jachtschotel met puree en appelmoes Hargalaan 2, Schiedam telefoon 010-713322

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 3