„Zijn die stoelen wel rendabel?" Raad bezorgd over meubels en erfpacht Gespreksgroep voor rouwverwerkenden netriDD \§mi I79J 39; Afrikaanse kunst in galerie Schieland Bus 59 naar Spangen, bus 38 ingekort RET wijzigt lijnennet Voel me als iemand die het mes in het varken heeft laten steken" w Scheidende Rijnmond-voorzitter Oele: JANSSEN's m BrenthewÈëHt}: commishMsvm faKomngiitt Antieke klok ontvreemd V erstekelingen uitgewezen Gaskastje Juweel JACK jacquard truien Lou van der Stel: liever eikehout. Koemarkt 1Schiedam Zuidplein Hoog 572 Rotterdam Nieiüw Stadsblad 'N RANDSTAD EDITIE De vroegere burgemeester van Delft, dr. ir. Ad Oele is nu ook al geen voorzitter meer van de Rijnmondraad. Hij wordt, zoals bekend, commissaris van de koningin in Drente en bij Rijnmond nam hij dus afscheid. Zij die de scheidende voorzitter van (het openbaar lichaam) Rijnmond schetsten als een ietwat ongeduldig man, gaven met deze ken schets misschien ongewild ook aan wat dr. ir. A. P. Oele mogelijk mede heeft bewogen om te stappen. Geduld is immers juist voor Rijnmond een schone zaak op de lange weg die naar de sta tus van een nieuwe provincie moet lijden. En wie Rijnmond vier jaar lang voorzit en „nou tabé dan" zegt op een moment waarop deze 4e bestuurslaag gedurende z'n 15-e jaar gang op een beslissende fase aanstuurt, houdt het inderdaad voor gezien. Zoals hij ook Delft als burgemeester na een paar enerverende jaren gedag zei, om het overstapje naar Rijnmond te maken. 1 li ill Rotterdams stadhuis open de maandagmiddag zijn Burgerzaal om voorzitter Oele als zodanig uit te lui den en hem het allerbeste toe te wensen in zijn nieu we kwaliteit van commis saris van de Koningin in Drenthe. „Mes in varken" „Serieus genomen" Burgemeester Te Loo van Schiedam, wiens vorige standplaats in Drenthe was, kon de nieuwe commissaris van de Koningin en mevrouw Oele al aardig bidwijs maken over deze milieu-vriendelijke provincie. Rijnmond-voorzitter Oele, die maandagmid dag alszodanig afscheid nam, had er wel oren naar. Op weg naar een provincie waar het leven nog goed is; geen kwaad woord overigens over Rijnmond als provincie-in- wording. .Dynamiek" „Voortbouwen" „Openbaar" Burgemeesters HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG - 27 OKTOBER 1982 PAGINA 3 SCHIEDAM De trouw zaal van het stadhuis op de Grote Markt krijgt ander meubilair. De nieuwe tafels en stoelen zullen ook voor vergaderdoeleinden worden gebruikt. Na een enerverend debat be sloot de gemeenteraad maan dagavond dat de 62.000 gul den die met deze aanschaf zijn gemoeid, nog net door de beugel kunnen. Vooral Lou van der Stel, spre kend namens een groot deel van de PvdA-fraktie, had grote moeite met deze uitgave. Hij was weliswaar een warm voorstander van „multi-funk- tioneel meubilair", maar vond tafels van 3000 gulden, en stoe len van 700 gulden per stuk, wel wat duur. „We hebben tijdens de laatste bezuinigingsronde heel wat leuke dingetjes moeten schrap pen. Daarom vraag ik me af of een dergelijk hoog bedrag nu wel nodig is. In ieder geval durf ik op zulke dure meubels niet te gaan zitten met mijn goedkope broekje", aldus het socialistisch raadslid. Van der Stel was overigens wel van mening dat de trouwzaal degelijk en toonbaar neubilair behoort te hebben. „Tenslotte betalen mensen die gaan trou wen 400 gulden of meer voor hun huwelijkssluiting. Daarom vind ik meubels van beukehout de verkeerde keuze, dat is de bekende vlag op de strschuit", meende het raads lid. Hij had liever eikehout gezien in het stemmige stadhuis, maar begreep dat dit te kostbaar zou zijn: „Later als we wat meer geld tot onze beschikking heb ben, kunnen we misschien weer eikehout kopen". Belangrijkste bezwaar van Van der Stel tegen de aanschaf: SCHIEDAM De Kruisvereniging en de Stichting Maat schappelijk Werk starten binnenkort de zesde rouwver- werkingsgroep. Deze is bestemd voor mannen en vrouwen die hun levenspartner hebben verloren. De bedoeling is dit verlies met elkaar te delen, waardoor het wat aanvaard baarder wordt. Tevens gaat men samen op zoek naar ma nieren om het leven zonder partner weer zinvol te maken. Het is de bedoeling dat de groepsleden vijftien keer bij el kaar komen, ééns per week, ge durende twee uur. De plaats van de bijeenkomsten is het dienstencentrum „De Vier Molens". Tijd: dinsdagmid dag van half drie tot half vijf. Het aantal deelnemers is ten hoogste tien per groep. De deelnemers worden van te voren uitgenodigd voor een in- formatief gesprek, waarna ge zamenlijk zal worden beslist om wel of niet deel te nemen. De deelname is kosteloos. Inschrijving voor de groep, die in november van start gaat, is mogelijk tot 12 november. Belangstellenden kunnen voor opgave en/of informatie bellen naar de begeleiders van de groep Marijke Boorsma van de Kruisvereni ging telefoon 706177, of Pieter van Zoest van de Stichting Maatschappelijk Werk, tele foon 731033. HEERLIJK WARM GEVULD WETLOOK kontrast voering corduroy sjaal- kraag rood-oker-ecru 36/42 matep 34/42 TOPMERK CORDUROY BLOESE *ecru -oker- rood *34/42 0 mode kleuren „Zijn die stoelen en tafels wel rendabel"? Wat dat laatste be treft stelde Cor van Tilborg (wethouder financiën, VVD) de socialist gerust. Tot nu toe wor den de meubels van trouwzaal en vergaderruimten dagelijks omgewisseld. Alleen al dat heen en weer sjouwen met de inboe del kost handenvol geld. „We hebben trouwens wel degelijk de verhouding tussen kwaliteit en prijs af gewogen", aldus Van Tilborg. „Dit zijn beslist geen fancy- prijzen; die meubels zijn hun geld waard, ze kunnen de toets der kritiek doorstaan. Sfeer en kwaliteit zijn gega randeerd. De mensen in de trouwzaal zitten er niet voor schobberdebonk bij". De gemeenteraad was maandag bepaald op dreef in het nemen van voortvarende beslissingen. Ook een debat over de verkoop van drie vierkante meter grond (Diepenbrockstraat) aan de Vereniging Volkshuisvesting, eindigde na een heftige woor denwisseling in het voordeel van het college. Hans van Kleef (PvdA) zag in deze overdracht een eerste syp- toom dat de gemeente grond aan particulieren gaat verko pen, in plaats van die in erf pacht te houden. „Verkoop is in strijd net het PvdA-pro- gramma", zo hield Van Kleef de socialistische wethouder Rei- nier Scheeres voor. Deze suste de beroering in eigen partijgelederen door te verzeke ren dat het lapje grond over 75 jaar weer gemeente-eigendom wordt. Scheeres: „Alleen al het zen den van de halfjaarlijkse erf pachtnota kost meer dan de grond ons opbrengt". De Ver eniging Volkshuisvesting heeft het perceeltje nodig om er een gaskastje voor cv-in- stallaties op te bouwen. SCHIEDAM In de Schieland Galerie van het Schie- damse ziekenhuis wordt van 28 oktober tot 30 november een driedubbele expositie gehouden die bestaat uit Afri kaanse kunst, pastels van Mora Ducastel en Drukwerk van Ine Ophof (1946). Deze laatste kunstenaresse is heel kort over haar werk: „Ik druk me uit in beelden, niet in het beschrijven daarvón. Beter is: zelf gaan kijken wat er te zien is". Mora Ducastel (1940) is in werkelijkheid en in verbeel ding telkens op twee plaatsen tegelijk. Haar werk bezit een agressieve kracht: „Ik walg van het feit dat wij technisch erg knap zijn, en dat er tegelijker tijd mensen sterven van de honger". Minder persoonlijk getint is de inhoud van de vitrines die ste nen grafbeelden, en weefkatrol- houders uit Afrika bevatten. Stenen grafbeelden worden (werden) in hoofdzaak gevon den tussen W. Liberia en Sierra Leone en in het Dogonland Mali. Deze beelden, meestal mensenfiguren, zijn bij veld werk opgegraven, bloot geko men door afbrokkelen van ri vieroevers, bij het wassen van diamant, of gewoon in hei woud of in de buurt van „doden dor pen". Sommige stammen, zoals de Kissi (Sierra Leone) schrijven de beelden magische eigen schappen toe. Zij zijn van me ning dat de beelden hun voorouders voorstellen. De vondst van een beeld betekent voor de Kissi dat een voorouder met hem in verbinding staat. SCHIEDAM/ROTTERDAM Op maandag 1 november 1982 verandert er zoals wij al eerder meedeelden opnieuw het één en ander aan het lij nennet van de RET. De be langrijkste wijziging is de in korting van buslijn 36. In gaande 1 november gaat lijn 36 rijden tussen Alexander- polder (Bramanteplein) en het metro/sneltramstation Kralingse Zoom. De rechtstreekse busverbinding tussen Alexanderpolder en het Centraal Station komt dan te vervallen. Komend van het Bramanteplein rijdt lijn 36 zijn huidige route tot de Boszoom. Via de Boszoom wordt vervol gens naar het station Kralingse Zoom gereden. Sommige bussen van lijn 36 zullen vanaf dit me tro/sneltramstation als lijn 34 doorrijden naar Capelle aan den IJssel. Alle uit Capelle aan den IJssel komende bussen van lijn 34 rij den vanaf het station Kralingse Zoom als lijn 36 door naar het Bramanteplein. Deze routewij ziging van buslijn 36 loopt vooruit op de opening van het metro/sneltramtraject Capelse- brugOmnoord in mei 1983. Vanaf dat moment Worden zo wel buslijn 36 als buslijn 37 op geheven. Autobuslijn 59 wordt met in gang van 1 november doorge trokken vanaf het NS-station Schiedam naar Spangen (Spartastraat). Komend vanuit Vlaardingen rijdt lijn 59 zijn be staande route tot het station Schiedam en vervolgens via Prof. Kamerlingh Onneslaan, Lorentzlaan, Franselaan, Spaanseweg, Bilderdijkstraat, Huygenstraat en Spartastraat waar de bus een eind/begin punt krijgt. Vanaf het eind/beginpunt Spangen (Spartastraat) rijdt lijn 59 via Coornhertstraat, Bre- derostraat, Huygenstraat, Bil derdijkstraat, Spaanseweg, Franselaan, Lorentzlaan en Prof. Kamerlingh Onneslaan KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: PK. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 R. de Kiewif Telefoon 010-732877 Privé 01899-17848 INZENDTERMIJN: ADVERTENTIES: Tof dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kanfoor RUBRIEKS ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kanfoor REDAKTIE: Adri Boer Peter de Lange EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. I. Hovingh Telefoon 070-190290 Pnvé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190222, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd Ier griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 30-07-79 nr. 78/1979. 1-7-82 Sï-5" naar het NS-station Schiedam en verder via zijn bestaande route naar Vlaardingen. Nieuwe haltes worden voor buslijn 59 in dienst gesteld in beide richtingen: In de Bilderdijkstraat bij de Huygenstraat (bestaande halte buslijn 41); in de Bilderdijk straat bij de Spaanseweg (nieuwe halte); in de Franse- iaan bij de Spaansebrug (be staande halte buslijn 38); in de Franselaan bij de Suiestraat (bestaande halte buslijn 38); in de Lorentzlaan bij de Buys Bal lotsingel (bestaande halte bu slijn 38); in de Prof. Kamer lingh Onneslaan bij de Fran- klinstraat (bestaande halte bu slijn 38) Bus 38 Gelijktijdig wordt buslijn 38 per 1 november ingekort tot het NS-station Schiedam. Komend uit Crooswijk rijdt lijn 38 dus vanaf het station Schiedam niet meer door naar het Emmaplein. Buslijn 33 ondergaat met ingang van 1 november in Overschie een kleine route-uitbreiding. Het eind/beginpunt wordt ver legd van de Parallelstraat naar de Noorderlaan. De bestaande ritten naar en van het vliegveld blijven gehandhaafd. Na 1 november worden de ver trektijden van buslijn 41 (Cen traal station - Spaanse Polder Overschie v.v.) op zaterdag ge wijzigd. Lijn 41 vertrekt dan op de hele uren (van 6.00 t/m 13.00 uur) vanaf het Stationsplein en op de halve uren (6.30 t/m 13.30 uur) vanuit Overschie. Ten slotte wordt ingaande 1 no vember het aantal autobussen op lijn 30 (Oosterflank - Zeven kamp via station Alexander en Ommoord v.v.) vergroot, waar door een voor het publiek be tere dienstregeling ontstaat. Dienstregelingbladen van de buslijnen die op 1 november een wijziging ondergaan zijn verkrijgbaar bij de chauf feurs van de betreffende lij nen, bij de eigen verkooppun ten van de RET en in de in- formatieposten op het Rotter damse Stationsplein en het Zuidplein. De verstrekking is gratis. De identiteit van de voorouder wordt door de priester/waar zegger vastgesteld, daarna wordt de plastiek in de voorou dergalerij geplaatst en bij eeda fleggingen of bezweringsce remoniën gebruikt. Gewoonlijk wordt een beeld door zijn eigenaar „gevoed" met offergaven van gekookte rijst, kippebloed etc. Daarom ziet men vaak een „korstige" laag, het zgn. Patina, op deze beel den. De Mende-stam gebruikt de beelden bij vruchtbaarheids riten die een goede rijstoogst moeten bevorderen. Weef-katrolhouders komen voornamelijk voor in W. Afri kaanse landen, Ivoorkust en Ghana. In het van stokken en touwtjes aan elkaar geknutselde weefge touw is de katrolhouder dik wijls een juweel van houtsnij werk. Soms is het een portret van de overleden vader van de wever, die ook het weefgetouw en beroep geërfd heeft van zijn vader. Anderen stellen dieren voor, zoals de Toekan (de vogel met de lange snavel), mensen gezichten (waarvan sommige met dansmaskers) en ook hele mensfiguren. Behalve de praktische funktie van het vasthouden van de ka trol moet aan de voorstelling weinig religieuze betekenis worden gehecht. Wellicht heb ben we hiermee één van de weinige voorbeelden van Afri kaanse kunst waarbij de voors telling geen onmiddellijke bete kenis heeft in een godsdienstig kader. Of het daarmee ook een voor beeld is van l'art pour l'art is niet zeker. De wever zelf zal waarschijnlijk een duidelijke reden hebben om juist deze af beelding en niet een andere te kiezen. „Ik voel me als iemand die het mes in het varken heeft laten steken", zo luidde de snedige beeldspraak van de tot groter heerlijkheid be noemde. De balans opmakend voor hen die achterbleven, meen de hij toch over een „positief saldo" te kunnen spreken. Achterom kijkend op die vier jaren voorzitterschap van Rijnmond kwam de heer Oele tot de volgende slotsom: „het vormt de verdienste van 500 ambtenaren en de 81 bestuur- deren, dat zij met geringe mi- delen thans een eigen organi satie van binnenlands bestuur op poten hebben gezet waar mee het goed werken is. Zorg dat u op het goede eindpunt komt". Hiermee gaf hij de nieuwe be stuurlijke provinciale richting aan, welke voor Rijnmond nog altijd is weggelegd. „We worden nu serieus geno men, nu de strukturen van Rijnmond duidelijker zijn geworden, we hebben ook meer taken op ons genomen die de regionale componen ten zijn welke meer in de provinciale richting wijzen". De onderlinge tegenstelling in belangen van de bedoelde componenten in Rijnmond verhulde hij niet en de ver trekkende voorzitter meende dat de beginselvastheid soms tenonrechte wat op de achter grond is geschoven, al verga derende. „Toch worden ook uiteenlo pende belangen nu door dui delijker bestuursstructuren verbonden", klonk het hoop vol en bemoedigend tijdens deze buitengewone raadsver gadering van Rijnmond. Het werken aan het bereiken van compromissen, gevestigde be langen ten spijt, is nog niet ten einde. „Taaiheid en strijdvaardigheid is en blijft nodig, tesamen met het nodige idealisme om ons doel te bereiken". Dit dan wel graag in „vrede" („in Godsvre de zelfs, zoals ik hier op mijn eigen papier heb staan") met elkaar te bereiken. Het tesamen werken met 81 bestuurderen was niet altijd makkelijk: „toch heb ik altijd plezier beleefd aan uw betrok kenheid bij Rijnmond". Zich vervolgens tot Rijnmonds ambtenarencorps richtend, spoorde de heer Oele deze 500 geroepenen van het openbaar lichaam aan „de ambtelijke dynamiek er vooral in te hou den. Er zijn redelijke even wichtiger structuren voor o.m. de woningbouw en het leefmi lieu in Rijnmond uitgezet, waarop het goed voortbouwen moet zijn, zo stelde hij. En dat alles in een redelijke verhou ding tot standgekomen met de vele gemeenten die er part én deel aan hebben. „Al blijven we met zijn heen gaan met een licht gevoel van teleurstelling achter, we heb ben mede dankzij deze voor zitter nu tenminste iets om op voort te kunnen bouwen". Het was Rijnmonds plaatsver vangend voorzitter J. de Jong die allerminst van een wij kend perspectief wilde weten. „Vooral de contouren van een provincie-nieuwe-stijl zijn thans duidelijker ge worden en zowel drie elkaar snel opvolgende ministers als Wiegel, van Thijn en Rood hebben een separate provincie-in-wording aller minst onaanvaardbaar ge noemd", zo klonk het hoop vol. De heer De Jong haalde een kernachtige zinsnede uit de in stallatierede van de heer Oele aan, op 6 november 1978 uitge sproken: „ons streveri moet er op gericht zijn Rijnmond ten volle „openbaar te laten blij ven en dus niet astraal te laten worden". Hij is zijn woorden nagekomen, zo stelde spreker vast. De nestor van de Rijnmondse bestuurderen, de heer A. Kloots, kenmerkte Adriaan Pieter Oele ook al als een iet wat ongeduldig standje én als de zoveelste bestuurder die de pijp aan Maarten geeft. En tij dens de drukbezochte receptie, waarop het van burgemeesters en oud-burgemeesters ritselde, met André van der Louw ui teraard voorop, werd een kos telijke dia-projector met toebe horen aangeboden. Een penne- set ging in de Burgerzaal al van hand tot hand, als ge schenk. Dit laatste tijdens de speech van mr. W. J. Notenboom, se cretaris van het dagelijks be stuur, die de gevoelens van het ambtenarencorps vertolkte. De burgemeester van Schie dam, de heer G. J. Loo had zowaar een Drents spreek wijze bij de hand: „het is een knap spreker die een zwij ger overtreft". Aldus doende sprak hij namens alle burge meesters uit het Rijnmond gebied. De komende jaren noemde hij beslissend voor de toekomst van de 4e be stuurslaag van Rijnmond. „Het zou een ontstellend slech te zaak zijn als we terugvielen in de oude verhoudingen, al dient er ook in de nieuwe structuur van Rijnmond via overleg voldoende plaats te zijn avoor het eigene van het aangesloten gemeenten", zo besloot hij. De laatste handeling voor het sluiten van deze afscheidsver- gadering en het begin van de receptie vormde het „tijdelijk wisselen van de wacht": voor zitter Oele hing de „oude ambtsketen met de 23 gemeen tewapens" om de schouders van de heer J. de Jong. Rijnmond wacht een nieuwe heer, of een mevrouw. In de wandelgangen kon je tij dens het heffen van de gla zen al menige naam van een potentiële kandidaat-voor zitter horen fluisteren: „Pa- tijn is een goeie, maar ver geet Ineke Lambers-Hacke- baert ook niet". Nou ja en tussen die twee namen zaten er nóg de nodige natuurlijk. Het echtpaar Oele zal wel dra vanuit Drenthe afstan delijk maar belangstellen dend toekijken wie het uit eindelijk worden zal. Een man of vrouw met een beet je meer geduld? Behaag lijk warm is het in deze kom binatie bodywarmer pullover. Ook apart te dragen Van acryl. In div kleuren. Maten SM L modemagazijn Hoogstraat 155-157 Schiedam, telefoon 268027 SCHIEDAM Uit bejaar dentehuis De Harg aan de Hargalaan is dit weekeinde een kostbare antieke Com- toise klok ontvreemd. Het uurwerk, dat in de hal hing, had een waarde van om en nabij de duizend gulden. Uit de kamer van de directie ver dween nog eens 185 gulden. Ongenood bezoek ontving ook café Het Vierkantje aan de Koemarkt. Hier werd de com plete geluidsinstallatie gestolen. De dieven namen bovendien een hoeveelheid sigaretten en drank mee. Twee jongens van 14 en 16 jaar zijn zaterdagavond vroeg be trapt toen zij aan de Nieuwe Haven over een muur wilden klimmen. Zij waren van plan enkele kratten met lege flessen te ontvreemden bij de super markt van Albert Heijn. Een detectorkastje dat bij de spoorwegovergang aan de Nieuwe Damlaan metingen over de verkeersdrukte ver richtte, is dit weekeinde zo goed als vernield. Volgens de ge meente Schiedam, eigenaar van het apparaat, bedraagt de schade ruim 700 gulden. SCHIEDAM De drie ver stekelingen die donderdagm- rorgen op het station Schie dam/Rotterdam-West uit de Noord-West Express werden gehaald, zal waarschijnlijk geen politiek asiel worden verleend. Volgens de politie kunnen de il legale passagiers geen aan spraak maken op de status poli tieke vluchteling omdat zij in hun vaderland niet werden be dreigd. De 32-jarige Pool is maandag op de trein gezet naar West-Duits- land. Hij beschikt over geldige verblijfspapieren voor dat land en heeft in de Bondsrepubliek ook een aanvraag voor politiek asiel lopen. Zijn twee Roemeense mede vluchtelingen van 25 en 26 jaar oud verblijven nog op het Schiedamse politiebureau. Ook zij worden binnenkort uitgewe zen, maar mogen zelf hun be stemming bepalen. Nog niet be kend is welk land dit tweetal onderdak wil verlenen. Het onderzoek naar de motie ven van de drie Oost-Europese vluchtelingen is inmiddels afge rond. Vast is komen te staan dat de twee Roemenen op 2 septem ber uit hun vaderland vertrok ken met het oogmerk zich in Nederland te vestigen. Zij reisden via Joegoslavië, Italië, Oostenrijk en West- Duitsland en verstopten zich bij de grensovergangen ergens in de trein. Pas tussen Utrecht en Gouda werden zij ontdekt in een ruimte tussen het plafond en het dak van de trein. In Hamburg ontmoetten zij een Poolse lotgenoot die eveneens uit economische motieven naar Nederland wilde. Geen van drieën beschikten zij over voldoende financiële mid delen om enige tijd in hun le vensonderhoud te kunner voorzien.

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 3