Schiedam rond eeuwwisseling molenstad Molen al erg gezien Toos Meijer 37 jaar bij de scouts Nieuwe commissie voor warenmarkten Schielandziekenhuis moet wellicht bedden inleveren Onschuldig in de cel Dat zo'n ruime auto in zo'n kleine advertentie past. NU 3 JAAR GARANTIE ULTRAC B.V. ^010-268220 RUTTEN SPECIAALSCHOENEN Alternatief Obstakels Veel genoten Binding Negatief Het beste wat uw voeten kan overkomen is schoenen van een erkend schoentherapeut: Chiropodiste Mw. E. den Boer Kortere verpleegduur 010 - 260199 SCHIEDAM Voor de eeuwwisseling zal Schiedam naar schat ting 30 windmolens rij ker zijn. De turbines (een investering van ruim 8 miljoen) zouden een plaatsje moeten krijgen in het weidse, onbebouwde landschap rondom de stad. VLAARDIN GEN SCHIEDAM MAASSLUIS Mevrouw Toos Meijer gaat het Scoutingswerk verlaten. Als het een bedrijf gold zou je zeggen: na 37 jaren trouwe dienst. In dit geval gaat het om wat vroeger de „padvinderij" heette. 's-Gravensandestraat 56, telefoon 154128 SCHIEDAM Plannen om het Schielandzie kenhuis 111 bedden te laten „inleveren" zijn nog steeds niet van de baan. Hoewel voorstellen in die richting, gedaan door de vorige minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne in juli dit jaar, in de Tweede Ka mer op verzet stuitten, houdt men aan de Stad houderslaan (voormalig Nolet) en de BK-laan (voormalig Gemeente-ziekenhuis) ernstig reke ning met sluiting van vier afdelingen. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG - 5 NOVEMBER 1982 1 PAGINA 3 T- mijn duto wordt gehaakt bijWCC V Toio- t Ii,i Op naar 30 windturbines Daar bij die molen: Scheeres, Oele en ONS functiona rissen Van Mechelen en Van Willigen. Deze molens zullen tegen die tijd geen uniek Schiedams bezit zijn, omdat tien procent van de Nederlandse elektri citeitsbehoefte in het jaar 2000 gedekt zal worden door de ronddraaiende wieken van windmolens die men nu soms nog wat spottend aan duidt als „leuk speelgoed". Deze voorspellingen waren woensdagmiddag te horen bij de Openbare Nutsbedrijven aan de Van Heekstraat, waar de voorzitter van de Voorlo pige Algemene Energieraad, Dr. Ir. A. P. Oele de eerste, maar beslist niet laatste windmolen van Schiedam in gebruik nam. Het 25-meter hoge gevaarte voorziet, bij wijze van experi- „Windenergie zal in de nabije toekomst een rol van betekenis gaan spelen", zo zei Oele. De Voorlopige Algemene Energie- raad heeft becijferd dat wind turbines over tien tot 15 jaar rendabel zullen zijn. Men verwacht dat windenergie steeds meer een bruikbaar al ternatief wordt voor ook in de toekomst dure energie bronnen als gas en olie. Oele prees Schiedam om zijn voortrekkersrol. Alleen het Drentse Gasselte heeft wat de alternatieve energievoorziening betreft een voorsprong op Schiedam. Daar heeft men met wind- en zonneprojekten al een besparing van bijna 50 procent op de gas- en olierekening be reikt. Wethouder Scheeres (Nutsbe drijven) liet zich in soortgelijke bewoordingen uit. Hij vond dat Schiedam met deze turbine de draad van enkele eeuwen gele den, toen op grote schaal mo lens werden gebouwd zij het voor andere doeleinden weer opnam. „Schiedam was er overigens no gal laat bij, want in Perzië ston den in de 7e eeuw al windmo lens", aldus Scheeres. De ligging van Schiedam, op slechts enkele tientallen kilo meters van de kust, is dermate gunstig dat het plaatsen van meer molens het overwegen meer dan waard is. Dit toekomstig „molenpark" moet echter tot in de wijde om trek vrij zijn van hoge obsta kels, omdat die veel wind af vangen, wat weer een nadelig effect heeft op de opbrengst van de turbines. Wind stond er woensdag nau welijks, toen Oele en leerlingen van de St. Catharinaschool (uit de Westmolenstraat) de vlag getjes van de propellers verwij derden. De glanzend stalen wie ken kwamen maar moeizaam op gang. Speciaal om de wieken toch tenminste even te laten draaien, hadden de ONS een miniatuur copie van de echte molen opgesteld als aandrijfmo- tor. De wiekjes van de strandmo- lentjes die de schoolkinderen met zich voerden, draaiden ech ter heel wat overtuigender dan die van Schiedams „vijfde" mo len. De officiële ingebruikneming werd door Oele vlot In Molen De Vrijheid ontving Reinier Scheeres donder dagmiddag de leden van de Statencommissie. SCHIEDAM Schiedams eerste windmolen trok daags na de officiële ingebruikneming al direct grote belangstelling. Leden van de commissie econo mische zaken van Provinciale Staten bezichtigden donderdag middag de laatste aanwinst van de Nutsbedrijven. Wethouder Scheeres ontving het gezelschap in een wat histo- rischer omgeving dan de Van Heekstraat biedt, namelijk (ko- renjmolen De Vrijheid. De commissieleden die zojuist een bezoek aan een energiecen trale in Geertruidenberg achter de rug hadden, bezichtigden ook de warmtepomp en -krach tinstallatie bij de Nutsbedrijven, een technisch snufje dat aan zienlijke besparingen oplevert op de gasrekening van de ONS. Oele door de koningin beë digd tot Commissaris voor de afge- provincie Drente. Als voorzit- werkt. Direkt na de felicita- ter van het Openbaar Li- ties stapte hij in de auto en chaam Rijnmond heeft Oele begaf zich naar Den Haag. een week geleden al afscheid Om vijf uur 's middags werd genomen. „Eens padvinder, altijd padvinder" Vanaf kort na de oorlog tot nu toe is Toos Meijer geboeid geweest door het spel van Baden Powell waar omheen deze organisatie is opge bouwd. En niet alleen tot nu, het zal haar interesse blijven houden. Maar voortaan vanaf een afs tand. Ze gaat eruit, vindt zelf dat het tijd wordt. Ze praat daar heel nuchter over trou wens: „Door je leeftijd (mevrouw Meijer is 58 jaar) hou je nis- schien jongeren tegen om je werk over te nemen. Ik vind het heel reëel dat anderen het nodig vinden dat ik eruit ga". Ze herinnert zich nog heel goed haar eerste kennisma king met de beweging. Dat was in 1937. De Schiedamse jeugd was in grote getalen op de Maasboulevard verzameld voor een vooroorlogs jeugd land in vakantietijd. Nieuwe Stadsblad 'N RANDSTAD EDITIE KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: 1. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 R. de Kiewit Telefoon 010-732877 Pnvé 01899-17848 INZENDTERMIJN: ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKS ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Adri Boer Peter de Lange EINDREDAKTIE: Ruud van HouweÜngen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. I. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Dnft BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190222, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 30-07-79 nr. 78/1979. 1-8-82 De Jamboree werd toen gehou den, en vanaf de boulevard zag Toos de boten met padvinders voorbijkomen. „Daar kwam je in die tijd niet zo maar bij", zegt ze. „Ten eerste was het vrij kostbaar, en ten tweede moest je vader echt wel „iets" zijn". „Na de oorlog heeft de Katho lieke kerk in Schiedam de pad vinderij aangegrepen als ziels zorg, en om greep te krijgen op de vele kinderen die in oorlogs tijd van alles gemist hadden". Toos was toen al volwassen en is dus nooit lid geweestv Via de priester, die voorzitter was, werd Toos leidster van een groep jongetjes. Dat vond ze verschrikkelijk leuk, en iets wat je leuk vindt, dat gaat, zegt ze. Ze weet zich ook haar eerste in- leidingskursus in een oude school voor de geest te roepen: er was totaal niets na de oorlog. Tegenwoordig zijn er buiten centra om groepsleiders op te leiden. Al is ze dan zelf nooit lid ge weest, ze heeft het als het ware ingehaald door er ontzaglijk van te genieten. Wel was ze altijd heel streng, maar later hoorde ze steevast van de kinderen dat dat niet erg was. Ze herinnert zich een keer dat de kinderen op vakantie kamp op een warme dag ontzet tend vervelend waren. Tenslotte zei ze: „hoe warm het morgen misschien ook is, als jullie zo doorgaan, gaan we niet zwemmen". Het dreigement maakte geen indruk, en de an dere dag was het ontzettend heet. Maar Toos hield voet bij stuk, „want anders ben je verloren", zegt ze. Toch durfde ze ook wel buiten haar boekje te gaan als ze dat nodig oordeelde. Het was (en is) een regel dat de padvinders in uniform niet mo gen snoepen. Nu was het, weer tijdens een vakantiekamp, zo dat de water leiding defekt was. Toen heeft ze de kinderen allemaal op een knots van een ijsje getrakteerd, en toen ze daarover aangespro ken werd had ze haar woordje al klaar. „Die kampen zijn ieder jaar hoogtepunten" zegt Toos net overtuiging. „Je leert de kinderen het beste kennen. Vooral vroeger was het zwaar, zo'n kamp. Je kreeg een zak met stro te vullen en op te slapen, en alles was erg primi tief". „De eerste jaren moest iedereen iets meebrengen van thuis, dat was het hele spel, je leerde met weinig dingen veel te doen. Door de welvaart zijn we dat wel een beetje kwijtge raakt. Maar als je goede leiding hebt is het even leuk als vroe- n ger „De kinderen van tegenwoor dig zijn ook anders, maar als je een goed spel hebt boeit het ze evenveel. Het percentage Scou ting leden daalt niet, dat is het beste bewijs. De jeugd van nu heeft wel veel meer om de aan dacht op te richten, de school, ballet, sporten. Dat is wel een verschil". „Wat nog steeds hetzelfde is ge bleven is het voorschrift om een uniform te dragen. Best een voordeel: je hoeft nooit te verzinnen wat je aan moet". „Zelf heb ik ook het laatste nieuwe uniform nog gekocht. Nadat ik het leidsterwerk eraan gegeven heb, ben ik een tijd het uniformwinkeltje gaan behe ren, en daarna in het districts- werk terecht gekomen". Over de band bij de Scouts: „De binding is heel sterk. Ze zeggen wel eens: eens padvinder, altijd padvinder, maar daar zit veel waarheid in". „Na hun huwelijk zie je de jon gelui van toen terugkomen, als groepsleider of -leidster. Toch moeten er niet alleen jongeren van om en nabij 25 jaar inzitten, want die hebben te weinig er varing. En wat de padvinders betreft: niet ieder kind is ervoor geschikt. Behalve orde en regel, komen er fantasie en zelfwerk zaamheid aan te pas". „Je hebt nu eenmaal ook kinde ren die liever een middag film kijken of zo. En regelmatig ko men is een absolute voor-^ waarde". Op 13 november neemt Toos afscheid van de groepen in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis. Ze is niet bang dat ze ineens met een overschot aan vrije tijd zal zitten: ik heb me nog nooit verveeld, en de volgende heeft al weer aan de bel getrokken. Ik zal het wel heel erg missen, want je hebt heel leuke kontak ten en dat valt een beetje weg". Ik zal het wat bewuster zelf moeten gaan zoeken, de aflei ding". Hoewel Toos er helemaal niet op gesteld was dit interview te geven, heeft ze het toch ge daan. „Meer voor de Scouting dan voor mezelf", zegt ze, „want er zijn zoveel mensen die negatief tegen deze bewe ging aankijken. En dat be grijp ik niet". Een poos geleden waren er twee artiesten in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal die in hun op treden de Scoutingbeweging sneer op sneer gaven. Toen heeft de Vlaardingse af deling in de hal een expositie opgesteld op de avond van het optreden om de bezoekers te to nen hoe Scouting eigenlijk is. En met dit gesprek wil Toos het Scoutingwerk de aandacht ge ven die het verdient... i Toos Meijer (2e van links): eens padvinder, altijd padvinder. ONS-directeur Van Willigen speldt ter herinnering de heer Oele een molenwiekje op de revers. Men schrijft ons: „Wie denkt dat er in onze goede stad geen mens on schuldig in de gevangenis belandt, vergist zich. Want dit overkwam mij op donderdag 28 oktober. Een klein huisbrandje, voor een groot deel al door mij zelf geblust, was voor de politie aanleiding om mij mee te nemen naar het bureau, en daar van 4 tot 11 uur op te sluiten in een cel. Als er bij de burgemeester brand uitbreekt; stoppen ze hem dan ook in de cel? Terwijl ik dacht dat ze mij naar het ziekenhuis wil den brengen, om wat op verhaal te komen. Mijn hondje en twee ko nijnen werden naar het dierenasiel gebracht. Door onoplettendheid zag mijn hondje kans om weg te lopen. Wie heeft haar gezien? Het is een zwart teefje net gele vlekken. Ze luistert naar de naam Polly". A. de Vlieger 76 jaar, Boerhaavelaan 109 Schiedam. SCHIEDAM Schiedam heeft er weer een commissie bij, namelijk de Overlegcommissie Warenmarkten Schiedam. Het gezelschap is woensdagmiddag geïnstalleerd door wet houder Reinier Scheeres. Het eerste officiële treffen vond plaats bij de Openbare Nutsbedrijven aan de Van Heekstraat, waar ook het Markt wezen is ondergebracht. Kompact, ruim en zuinig. Nu bij ons in de showroom. Austin Metro vanaf f 12.990,— (Prijs inkl. BTW laSil8iëffiiiiiiiii8=ii8iiilil§§>. af fabriek; exkl. rijklaarmaak- kosten) USTIIM S©*" Informeer bij uw dealer naar de voorwaarden Automobielbedrijf Bettoweg 27, tel. 010-152066, Schiedam In deze commissie hebben zit ting een vertegenwoordiging van standplaatshouders van beide weekmarkten Bachplein en Centrum. Vanuit het Gemeentelijk Marktbedrijf hebben in de Commissie zitting genomen de marktmeester en de marktop- zichter. Het afdelingsbestuur van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel is eveneens vertegenwoordigd. In het voorjaar zijn door de landelijke Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel op beide markten verkiezingen ge houden die uiteindelijk tot re sultaat hebben gehad dat 3 standplaatshouders die jaar en dag de Schiedamse warenmark ten bezoeken, gekozen zijn. De Overlegcommissie Waren markten Schiedam krijgt advi serende taken ten aanzien van: -Marktindeling en toewijzing van vakante standplaatsen voor beide warenmarkten; -Naleven van bepalingen ver vat in de marktverordening/die onlangs is goedgekeurd door de gemeenteraad; -Organisatie Standwerkerscon coursen; -Bevordering van de bloei van beide weekmarkten. a la carte restaurant gespecialiseerd in vis-, vlees-, en grill-gerechten geopend: di. t/m vr. v.a. 17.00 uur za. en zo. v.a. 16.00 uur appelmarkt 2a schiedam De juiste leest voor vrijwel elke voet Keus uit de beste Nederlandse merken Het beste advies voor al uw voetproblemen Grote kollektie voor losse steunzolen, ook luxe schoenen Korrektie van voeten en houding d.m.v. stabilise rende zolen in de schoen. Eigenaar H. Bosveld Nederlandse vereniging van schoentherapeuten MAANDAG GESLOTEN Voor voetverzorging en alle voorkomende klachten aan nagels, tenen e.d. na telefonische afspraak naar: Rotterdamsedijk 192b, Schiedam, telefoon 730176 Het Schielandziekenhuis be schikt momenteel over 515 bedden. Dat aantal zou bin nen een tijdsbestek van acht jaar, moeten worden terugge bracht tot 404. De directie wil dit bereiken door enkele afde lingen, waaronder de kinder en de kraamafdeling, samen te voegen. kenhuisbedden door niet-medi- sche patiënten, die wachten op een plaatsje in een verzorgings tehuis. Verder moet het mes gezet in Zelfs na die maatregelen kan „oneigelijk gebruik" van zie- het Schielandziekenhuis niet aan de eisen van het ministerie voldoen. Daarom overweegt men een. verdere verkorting van de verpleegduur. Patiënten zullen eerder uit het ziekenhuis worden ontslagen. Een andere mogelijkheid is het verschuiven van de behandelingen naar de polikliniek. Het ziekenhuis betwijfelt of deze inkrimping van het aantal bedden verantwoord is. Niet al leen zal de druk op het perso neel toenemen, ook de samens telling van de Schiedamse be volking vereist volgens de di rectie tenminste 25 bedden meer dan de minister wil toe staan. Van de 404 bedden die na de reorganisatie overblijven, zijn er 54 bestemd voor psychiatri sche patiënten. Niet duidelijk is of de in krimping van het beddenbe stand konsekwenties heeft voor de personeelsbezetting. Niemand van de ziekenhuis directie was voor commen taar bereikbaar. De eventuele inkrimping wordt volgende week behandeld door de raadscommissie voor volks gezondheid. By WCC krijgt u zomaar 'n splinternieuwe auto te leen, als u uw eigen auto moeilijk kunt missen. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15, A V 1 Schiedam m k LID- FOCWA

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 3