Geen club van koffiedrinkende dames H Alleen 't allerbeste is goed genoeg Beoordeel zeif onze prijzen 75 50 50 90 Bieflappen kilo Varkens rollade kilo 4? de Vleeskoning r* Kinderen en dieren thema nieuwe kinderzegels Amateurs over Zuid NEERLANDS BESTE BLIJFT U VERWENNEN Dinsdag $St%ppen Woensdag 798 650 Donderdag Imago Drempel Kontributie Publiek Historie Kwel Symposium over verwarming eindigt in Schiedam SCHIEDAM De afde ling Kethel van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging E.H.B.O. vier de zaterdag het gouden bestaansfeest in het Tref centrum in Groenoord. Bestuursleden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen van de afdeling Vlaardingen en Schiedam samen om de tafel. Van links naar rechts: Wil Janse, Annie Wesenaar, Joop van Baarlen, Riet Nussen en Riet Keuzenkamp. KNIPTIP f SCHIEDAM Mevrouw Te Loo, echtgenote van de burgemeester, heeft dins dagmorgen in het postkan toor aan de Lange Nieuw straat de eerste kinder- GEBIT STUK J. VERINGMEIER KNIPTIP Bij filmen is een zonne- kap onontbeerlijk. Want als de zon rechtstreeks in de lens schijnt, worden de kleuren min der briljant. postzegels van 1982 ge kocht, Omdat het thema dit jaar is „kinderen en dieren" (op de zegels verbeeld door tekenaar Peter Vos) waren in het postkantoor enkele Schiedamse school kinderen aanwezig met hun lievelingsdieren van pluche en papier. De zegels zijn tot 31 de cember te koop aan zowel de loketten van de PTT als bij de speciale kraam in de hal van het postkantoor, waar ook velletjes en kaarten verkrijgbaar zijn onder het motto „alles voor het kind". Vrijdag en Zaterdag Sibkarbonade Verse Worst I Sukadelappen IVIeeskrabjes Varkenslappen. Soepvlees van 18,- voor van 16,50 voor Varkenslappen Verse i Kalkoen Hart Schouder- te/bonade Vers Gehakt Sunder- tartaar 500 gr. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 17 NOVEMBER 1982 PAGINA 19 In kringwedstrijd EHBO jubilerend Kethel tweede plaats Allereerst organiseerde de af deling vaardigheidswedstrij den voor de bij de Kring Schiedam aangesloten zuste- rafdelingen. Met medewerking van de Lotus-groep werd een huiselijk ongeval geënsce neerd, waarvoor hulp diende te worden verleend. Overwinnaar bij de deelne mende ploegen was de afde ling Capelle a/d IJssel met 161 punten (max. 180), terwijl de leider 43 van de te behalen 50 punten kreeg toebedeeld. De jubilerende afdeling Kethel eindigde met resp. 149 en 43 punten op een eervolle tweede plaats. Leidster, mevrouw 't Hart, be haalde in dit klassement op Huisvrouwen: 70 jaar in verenigingsband VLAARDINGEN/SCHIEDAM De Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen (NVH) bestaat in december 70 jaar. De 210 afdelingen die de Vereniging rijk is en die samen een ledenbestand hebben van ruim 60.000 vrouwen, vieren dit jubileum elk op eigen wijze. Niet elke afdeling is even oud als de landelijke organisatie. De afdeling Schiedam bestaat 65 jaar en de afdeling Vlaar- dingen, opgericht door mevrouw Th. A. Heusden-Mansholt, 28 jaar. Bij wijze van kado aan de NVH willen de afdelingen probe ren dit jaar het ledental te brengen op 70.000. In Vlaardingen wordt het 70- jarig bestaan van de landelijke vereniging gevierd met "een open dag op donderdag 18 no vember a.s. Deze open dag wordt door de leden verzorgd, en moet be halve de eigen leden, ook veel belangstellenden aantrekken, hetgeen men wil bereiken door een aantrekkelijk pro gramma aan te bieden. Het programma wordt elders in deze krant in zijn geheel ge publiceerd. De Schiedamse afdeling van de NVH viert het eigen 65-ja- rig bestaan met een feestavond in het Passage Theater. Ook hiervoor geldt dat niet-le- den van harte welkom zijn voor een kennismaking en daarom zij nog vermeld dat aan de zaal nog kaarten ver krijgbaar zijn a ƒ5,- per stuk. De besturen van beide afde lingen zijn er op gebrand dat het imago van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen verbetert, en wat is er dan beter dan een kennis making, want onbekend maakt immers onbemind? „We zijn geen duffe, koffie drinkende damesclub" zegt Joop van Baarlen sekreta- resse van de afdeling Vlaar dingen. „Er wordt van alles gedaan, aan kursussen en informatie voor huisvrouwen". Ze haalt de doelstelling van de landelijke vereniging erbij en citeert: „De Vereniging stelt zich ten doel de sociaal-cultu rele belangen van de leden te behartigen en het verantwoor delijkheidsgevoel van de vrouw als lid van de samenle ving te bevorderen. Zij behartigt de belangen van haar leden als Konsument op huishoud-technisch en ekono- misch gebied door het geven van voorlichting en adviezen." „Nu, zegt Joop, „hoewel die doelstelling dus al heel oud is, is deze beslist niet achterhaald. Ieder jaar kiezen we als vere niging een landelijk diskussie- onderwerp zoals „kulturele minderheden, hoe gaan we er mee om, of kiezen, wat doe je met je leven. Er worden leden getraind om deze diskussie te leiden. Wil Janse en Riet Keuzen kamp, voorzitster en sékreta- resse van de Schiedamse afde ling, hebben beide ervaren hoe zo na lid geworden te zijn, vele jaren terug, steeds meer ge boeid werden door de veelzij digheid van de Vereniging. „De sociale kontakten voor vrouwen die geboren zijn in de tijd dat er nog geen vrou- wenkafé's waren", zegt Riet, waren veel minder. Je was veel maar aan huis gebonden, en ik werd lid voor de gym- klub van de NVH, verder kwam ik niet. „Zo verging het mij ook", vult Wil Janse aan. „Ik werd lid voor tennis, en nu zit ik hier als voorzitster". En Riet Keuzenkamp noemt als voorbeeld hpar moeder die na het overlijden van haar va der lid geworden is. „Zij is er door de veelzijdige afleiding helemaal overheen getild" herinnert zij zich. Alle dames beseffen dat er best een drempel te nemen valt als je als nieuw lid in een vreemde klub komt. Daarom kent Vlaardingen al jaren en Schiedam sinds kort een team van gastvrou wen die de nieuwkomers op vangen. Dat werkt prima, is de alge mene ervaring. Wat betreft de voorlichting op huishoudelijk gebied die de Vereniging in de doelstelling heeft staan, op dat terrein is nog steeds veel werk. De NVH mag zich erop beroe men eigenlijk de oudste kon- sumentenorganisatie te zijn, want hèt Instituut voor Huis- houdtechnisch Advies (IVHA) is voortgekomen in 1926 uit de vereniging. Een artikel goedgekeurd door het IVHA (voorzien van het bekende groene etiket) kan de toets der kritiek ruimschoots doorstaan. Al kiest de vereniging geen partij op levensbeschouwe lijk of politiek terrein, toch kun je in deze maatschappij je niet afzijdig houden van de grote knelpunten. Kon takten met een organisatie als Vrouwen voor vrede zijn, aldus de afdeling Vlaardin gen, en een diskussie over kernbewapening, zijn toch stellingnames in zeker op zicht. Maar nogmaals, aldus Joop van Baarlen, een partijpolitiek of kerkelijk standpunt wordt niet ingenomen. Over de naam wordt verschillende gedacht. Maar over het algemeen is men er toch wel voor om deze te handhaven. „Er hoeft geen nieuwe naam te komen als er een nieuwe mening komt", vindt Riet Nusse.. Het begrip huisvrouw is bezig opgewaardeerd te worden en dat zou tijd worden. Je bent als huisvrouw een aar dige manager, je moet enorm flexibel zijn, veel vooruit den ken, en als je niet met de cen ten kan omgaan is het niet best. Met centen omgaan, dat is iets wat in verenigingsverband ook een vereiste is, want de kontributie voor 1983 is ge steld op ƒ41,- per jaar. Daar van is de helft voor de lande lijke vereniging. Van de ande re helft organiseren de afde lingen per maand twee bijeen komsten waarvoor sprekers en voorlichters worden uitgeno digd. De kursussen meoten apart betaald worden, wat rede lijk is, gezien de verschillen de voorkeuren voor het vol gen van kursussen, en de on gelijke kosten. Inbegrepen bij de prijs van het lidmaatschap zijn een landelijk maandblad plus een plaatselijk kontaktblad, waarin de aktiviteiten en klubs vermeld zijn. Om maar eens een greep te doen: talenkursussen, brid- geklub, diskussieklub, bad minton, yoga enzovoorts. Wie na bovenstaande nog meer wil weten van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen doet er goed aan de open dag in Triangel op 18 november of de feesta vond in het Passage Theater op 19 november te bezoeken. 1 Wie bij het monteren kritisch de schaar ge bruikt, maakt filmsjnet vaart, waar mensen graag naar kijken. één na het hoogste aantal pun ten. Alvorens de bekers uit te reiken uitte burgemeester John te Loo zijn waardering voor het werk van de EHBO ede inzet van de leden bij het op peil houden van hun vaar digheid. Aan de wedstrijd dongen verder mee naar de prijzen: de afdelingen Hoek van Hol land, De Lier, Kralingsvee, Maasland, Maassluis, Naald- wijk/Honselersdijk, Schie dam en Vlaardingen. De publieke belangstelling voor dit gebeuren was buiten gewoon groot. Eveneens trou wens bij de hierna volgende jubileum receptie, waar - naast de aanwezige zusterverenigin gen - afvaardigingen van de r.k. EHBO, Rode Kruis het be stuur kwamen gelukwensen met het bereiken van deze gouden mijlpaal, alsmede het kringbestuur. Voor alle aan de wedstrijd deelnemende EHBO-ers was er een fraai uit gevoerde herinneringstegel. Huidige voorzitter, mevrouw Timmers-Smink had voor alle, sprekers een dankwoord. In het jaar 1932 nam de heer G. de Goede, van de afdeling Schiedam, samen met de heer A. H. de Bruijn uit het toen nog Kethel en Spaland het initiatief in dit groot- deels agrarische dorp een EHBO-afdeling op te rich ten. Ook toen al kwamen bedrijfs ongevallen voor op de ver uit een liggen boerderijen en landbouwbedrijven. Mensen om hierbij eerste hulp te ver lenen waren dus broodnodig. Met als voorzitter Dr. Sauer werd met 15 leden gestart. Ze volgden de eer,ste kursus met als instrukteur Gerrit de Goederen uit Schiedam. Alle vijftien behaalden het EHBO- diploma. Later kwam de arts De Leeuw uit Schiedam als docent en dorpsveldwachter Jan Korpel in het bestuur en werd Dr. V.d. Kuij docent. Vermeldens waardig is nog dat 50 jaar gele den de kontributie 1,50 per jaar was en het kursusgeld ƒ5,-. Kommer en kwel is er ge weest tijdens de oorlogsja ren en de door de bezetter doorgevoerde annexatie met Schiedam. Ook na de bevrij ding kende de afdeling diep tepunten en stond om zo te zeggen soms op springen. Na de bouwaktiviteiten in Groenoord en verder noorde lijk begon een bloeiperiode. Deze bereikte feitelijk een hoogtepunt toen mevrouw Timmers-Smink de voorzit tershamer ging hanteren, zo dat het gouden jubileum ge vierd kon worden met 80 le den. Ondanks het gebruikelij ke verloop is dit aantal de laatste tijd vrij stabiel. Hoeveel hulpverleningen in al die tijd vanuit de afdeling zijn verricht is niet te achterhalen. In het eerste levensjaar waren dit er 23. Naast mevrouw Timmers be staat het bestuur momenteel uit: E. Muusse, secretaris; Fred v.d. Hoeven, penningmeester; C. J. B. Timmers, algemeen se cundus en mevrouw S. Kerk hof. SCHIEDAM Op donderdag(middag) 18 november bren gen 90 deelnemers van het symposium ruimteverwarming een bezoek aan de Openbare Nutsbedrijven Schiedam. De congresbezoekers vertegenwoordigers van lokale bestu ren* woningcorporaties, Openbare Nutsbedrijven, directies Openbare Werken krijgen in Schiedam een toelichting op het beheer en werking van energiebesparende installa ties. Daarna volgt een rondleiding. Het symposium, met vakexposi ties en excursies, vindt plaats op 17 en 18 november 1982 in het Rai-congrescentrum Amster dam. Het beoogt aan beslissers en beleidsadviseurs op lokaal niveau inzicht te verschaffen in de economische haalbaarheid van verschillende energiebe sparende ruimteverwarmings opties. Woensdag 17 november werd het synposium geopend door de minister van Economische Za ken. Daarna waren er audiovi suele presentaties van: afstands verwarming - economaten - hr. ketels - isolatiemogelijkheden - warmtepompen. Op donderdag 18 november zijn er in de ochtend inleidingen over Regionale Energieplan ning, Integraal energiezuinig bouwen, en optimalisatie bij ruimteverwarming en het over heidsbeleid inzake de ener- giebesparingsprojekten. In de middag is er onder meer een excursie naar Schiedam. Mevrouw Te Loo kocht dinsdag de eerste kinderpostze gels in het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat. Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak 's zaterdags van 10.00 tot 15.00 uur. Nieuwe Haven 131, telefoon 010-261417 SCHIEDAM Deze week is in de Zwartewaalsestraat 16 elke avond van 19.00 tot 21.00 uur een tentoonstelling geo pend met werken van ama teurkunstenaars. Het betreffen tekeningen, schilderijen, gedichten, foto's en dergelijke met als onder werp Schiedam-Zuid. Deze zijn ingezonden om mee te dingen in de wedstrijd ter ge legenheid van -het 10-jarig be staan van de Bewonersvereni ging- Zaterdagmiddag 20 november vindt om 14.00 uur de prijsuit reiking plaats. Een jury, be staande uit kunstenaars die in Zuid werkzaam zijn, zal de werken beoordelen. mesvers voor de I keukenartiest, kilo voor heerlijk gekruid, heel kilo Ivoor 6? koning v.h. I stoofvlees voor 12! dik bevleesd, heel kilo voor 2! zeer mager, heel kilo voor 9! fijn gesneden of aan 't stuk, met gratis mergpijpje 1500 gram voor voor uw huisdier halfom half kilo uw4 sterrenslager Rubensplein 10, Schiedam Telefoon 010-269505 Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag: 8.30 17.30 uur zaterdag van 8.00-15.00 uur geopend en maandag gesloten

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 19