Kinderen opgevangen in buurthuizen Annelies Heinebal wint hoofdprijs puzzelactie Grootse feestweek in februari Kasteleiners officiële carnavalsvereniging Twintig jaar V.V. Thurlede herdacht VACCINATIE NAAILESSEN Nieuwe Unicef-kalender Toenemende ORANJE Leuze wekt woede van onbekende Bij heropening Radio Aba voor RECTIFICATIE Oéén 13 maar 23... 23 november SCHIEDAM De staking in het Schiedamse on derwijs is tot nu toe rustig verlopen. Afgezien van een incident bij de LEAO in Nieuwland, waar ge dreigd werd de ramen in te goóien als een leuze niet werd verwijderd, hebben de stakende leer krachten vooral veel sympathie voor hun aktie ontmoet. Kapstok Telegram SCHIEDAM Met een bescheiden receptie her dacht het bestuur van de V olkstuinhoudersvereni- ging „Thurlede" dat twin tig jaar geleden het gelijk namige tuinencomplex werd betrokken. Als vere niging bestond Thurlede uit tuinhouders die hun perkjes op het complex, nu Vijfsluizen, ten offer zagen vallen aan het ver keer. max. 4 cursisten per les Lichte stijging HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 17 NOVEMBER 1982 PAGINA 7 In een artikel j.l. vrijdag over aanmelding van scholen voor de Sinterklaaswedstrijd in Hot van Spaland stond abusievelijk 13 november vermeld. Dit was wel erg krap en moest dan ook zijn. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL U belt, wij bezorgen Oranjestraat 8-10-12-14 telefoon 265997-264140 SCHIEDAM Voor de LEAO aan de Van der Leeuwlaan in Nieuwland heeft d'e onderwijsstaking enkele spannende mo menten opgeleverd. Vrijdag bereidden de leerkrachten zich voor op een week aktie door de ramen van het schoolge bouw met plakletters van de leuze te voorzien „Na Schwietert nu Deetman opgesodemieterd". Blijkbaar vond een gewe tensvol Schiedammer dat laatste een belediging aan het adres van de Minister van Onderwijszaken. In het weekeinde ontving namelijk de directeur van de LEAO een anoniem te lefoontje. De opbeller eiste dat deze leuze on middellijk verwijderd zou worden. Zo niet, dan kon den de stakende docenten enkele bakstenen door de ramen verwachten. De letters bleven evenwel de ramen opsieren, en de vergelijking tussen de gesjeesde staatssecretaris van defensie en de minis ter van onderwijs ont lokte aan menige voorbij ganger een flauwe glim lach. In de LEAO wachtte men met spanning op de eerste stenen, die niet kwamen. „Eigenlijk wel jammer", vond één van de leraren dinsdagmorgen. „Zo'n ak tie had ons weer een hoop publiciteit opgeleverd". Staking verloopt rustig In veel van de 26 scholen waar het werk stil ligt ver schijnen de onderwijzers op de gewone uren in de klas. Les wordt er evenwel niet gegeven. De leerlingen blij ven thuis of worden bezigge houden in buurthuizen. In het Passage theater wor den films gedraaid, maar aan dat initiatief is zo weinig be kendheid gegeven dat er maandag zegge en schrijve twee kinderen in de bioscoop zaten. In de loop van de week zouden de akties worden uitgebreid. Voor woensdagmiddag stond een protestnars door de bin nenstad op het programma, waaraan ook studenten, scholie ren en ouders van schoolgaande kinderen konden meedoen. Op de weekmarkten wordt een stakingskrant uitgegeven en op tal van adressen liggen steun- lijsten ter ondertekening. Re gionaal sluit het onderwijzend personeel hun week aktie voe ren af met een grote bijeen komst in de Rotterdamse Doe len of in sportcomplex Ahoy. Zoals bekend hebben grote de len van het onderwijs het werk tijdelijk neergelegd uit protest tegen voorgenomen bezuinigin gen op de scholen. De korting van 1,65 procent op het salaris is enkel de „juridi sche kapstok" voor de staking, aangezien dit de enige maatre gel met een definitief karakter is. Andere, nog niet „harde" voorstellen spelen echter op de achtergrond mee: geen vervan ging bij ziekteverzuim, minder geld voor schoolzwemmen en besnoeiingen op het buitenge woon onderwijs. Plaatselijk aktievoerder John de Bruijne, leerkracht op de Jan Ligthartschool: „We worden overspoeld met problemen. Terwijl er in feite leerkrachten bij moeten, raken steeds meer collega's werkloos. Nu al zit twaalf en een half procent van de onderwijzers zonder werk. Daar komen er in de toekomst nog vele duizenden bij. Als dit zo door gaat kun je rustig spre ken van afbraak van het onder wijs". In Schiedam zijn het voor namelijk de openbare scho len die staken. De vakbonden vonden bij het christelijk en katholiek onderwijs weinig respons, wat volgens Peter Stadhouders, lid van het aktiecomité, te wijten is aan de weinig hechte organisatie van de r.k.- en prot. christe lijke vakorganisaties. De onderwijzers hebben inmid dels getracht steun te vinden in de politieke hoek. Tot nu toe heeft echter alleen de CPN Schiedam bij monde van Eef Collé toegezegd, een telegram te sturen naar „Den Haag". Ook willen de stakers zien te bewerkstelligen dat de ge meente de namen van de on derwijzers die aan de akties meedoen, niet doorgegeven aan het Rijk, omdat dit mogelijk konsekwenties kan hebben voor hun verdere loopbaan. In Schiedam heeft naar schat ting ruim één derde van het onderwijzend personeel ge hoor gegeven aan de sta- kingsoproep van de vakbon den ABOP, NGL en KOV. SCHIEDAM Na enige vertraging, naar aanleiding van de verbouwing van Ra dio Aba aan de Groenelaan, is donderdagmiddag de hoofdprijs uitgereikt van de puzzelaktie van de voet balvereniging SVV. De hoofdprijs, een Salora kleurentelevisie welke in sa menwerking met Japan Corp. Nederland ter beschikking is gesteld door Radio Aba, is uitgereikt door de trainer van SVV Nol de Ruiter geassisteerd door aanvoerder Leen Warnaar. De eindhoofdprijs van een serie van tien puzzels is gewonnen door Annelies Meinebal. Nota ris Van der Valk heeft deze in aanwezigheid van SVV admi nistrateur Aad van Dijk en de secretaresse van het notaris kantoor mevrouw Kentie, ge trokken. w .O....UUC. vmi aai. aa..a.a SVV pupillen reiken Nol de Rui- tor pn I ppn Warnaar da nriis uit aan Annelies Heinebal. Annelies Heinebal is bij de ver eniging SVV geen onbekende. Al voor het derde seizoen be heert zij de kantine. Dolgeluk kig nam zij in aanwezigheid van haar man Dries de televisie in ontvangst. De eigenaars van Radio Aba, Bram van Vliet en Joop Seliers zijn trouwe SVV aanhangers. „SVV is hier in de Gorzen op gericht", zegt Bram van Vliet met enige trots." Na een verbouwing van vier maanden is de zaak donderdag op spectaculaire wijze geopend met een receptie van twee tot vier uur en 's avonds van zeven tot negen uur. De zaak heeft een grote sorte ring aan televisie, radio's, vi deo's, wasmachines, koelkasten, lampen en alles wat met elek triciteit te maken heeft. Op 10 mei 1959 is men in de Groenelaan begonnen net een grote service aan de kopers en dit is tot op heden nog zo. SCHIEDAM Het bekende gezegde „Schiedam schenkt meer dan u denkt" is letterlijk van toepassing op het plaatse lijke carnavalsleven. Als vrijwel de enige stad boven de Moerdijk heeft Schiedam namelijk naar liefst drie carnavalsverenigingen. In de eerste plaats natuurlijk de Rietzeilers en op neuslengte gevolgd door de carnavalsvierders van Rietje Konings. Als derde in de rij heeft zich nu voor volgend jaar februari opnieuw aangekondigd de carnavalsvereniging „De Kastelei ners". Deze vereniging ontstond verleden jaar als een éénmalige ge beurtenis, omdat men het eeuwige geruzie tussen Rietje Ko nings en De Rietzeilers meer dan beu was. Deze éénmalige gebeurtenis sloeg echter kennelijk zo aan dat sinds verleden week de Kasteleiners zich als (officiële) plaatselijke carnavalsvereniging liet inschrijven. Tijdens een bijeenkomst in het huis van de Kasteleiner carna valsprins de bekende tapperij van Rinus van der Most aan de Vlaardingerdijk werden de feestelijke plannen voor vol gend jaar februari besproken en op papier gezet. In de eerste plaats is er een wedstrijd onder de Schiedam mers voor de met als doel een juiste feestelijke naam voor de carnavalsprins te vinden, want Rinus mag dan een dagelijkse bekende naam zijn, maar Prins Rinus vindt men niets. Wie een juiste naam heeft kan zich wen den tot het secretariaat van deze carnavalsvereniging p/a café De Kuil Broersvest. De prijs bestaat uit een groot aantal consumptiebonnen te besteden bij de plaatselijke caféhouders. Er zijn er zoveel beschikbaar, mompelt men, dat men in de kortste ogenblikken als een „drie kwart Jan van Galen" door de plaatselijke dreven be geeft. Men gelieve hierna wel zijn auto te laten staan, want de po litie slaat onverbiddelijk toe. Verder is er een plan om op een avond tijdens de carnavalsweek een grootse amusenentavond te organiseren in het Passage Theater. Daar zal oa. optreden het Schiedamse trio Mustang, die een speciaal voor deze gele genheid te componeren carna valslied ten gehore zal brengen. Deze plaatselijke carnavalskra ker zal ook op cassette worden gezet en verkrijgbaar zijn. De juiste avond voor dit Kaste leiners optreden in het Passage Theater moet nog worden vastgesteld. Wel zijn twee andere even ementen bekend. Zo wil men op maandag 13 februari op het DHS terrein in Kethel een voetbalwedstrijd bij kunstlicht organiseren waarbij een Schie dams elftal uitkomt tegen een artiesten elftal. Op donderdag 10 februari zal de grote intocht plaats vinden van de doorluchtige hoogheid van de Kasteleiners Prins?, waar van de naam nu nog onbekend is, naar die dus niemand anders is als de eerder genoemde Rinus van de Most. Deze vertrekt vanuit zijn resi dentie de har Cartouche aan de Boterstraat per paardentram door de binnenstad en doet on derweg zijn feestvierende raad van elf aan, want al dat feestge- vier en gepraat maakt een mens tenslotte bijzonder dorstig. Het grote buitengebeuren vindt dan plaats onder de klok op het Koemarktplein waar het hele gezelschap zich op de foto laat vereeuwigen voor het nage slacht. Men wil van dit carnavals/Kas- teleinersfeest een jaarlijks te rugkerend verschijnsel maken. DONDERDAG 11 november 1982 van 17.30 - 19.00 uur Wijkgebouw van SWINDENSINGEL VRIJDAG 19 november 1982 van 17.30-19.00 uur Wijkgebouw WESTERKADE ZATERDAG 27 november 1982 van 9.00-12.30 uur Wijkgebouw BACHPLEIN DINSDAG 30 november 1982 van 1700-20.00 uur Dienstencentrum DE 4 MOLENS Burg. Hon. Gretelaan De kosten bedragen f 10,-- per persoon. Met een medische verklaring is de inenting ko=teloos. U dient dan wel de doktersverklaring tesamen mét de ziekenfondspapieren mede te brengen. dat werken voor steeds min der mensen schijnt te zijn weggelegd. Voorzitter van de adviescommissie voor het volkstuin wezen Arie Verlinde deed dit probleem uitvoerig uit de doeken. Hij hoopte dat in samenwer king met de beide volktuin- dersverenigingen, de „vrije tuinders", aan het werk gaan om plekjes te zoeken, en die zijn er genoeg, al is het maar voor aanleg van kleine tuin tjes. „Hiervoor dient prioriteit te worden gesteld", aldus Arie Verlinde. Wethouder Haf kamp weet dus waar hij aan toe is. Het woord werd ook gevoerd namens het Nederlands Alge meen Verbond van Volkstuin houders, de heer Wiemse. Deze zegt bij voorbaat alle hulp toe. Willemse is de man geweest met een groot aandeel bij de tot stand koming van het complex Thurlede, nu twintig jaar geleden. Voorzitter Lastdrager van de vereniging „Vijfsluizen" deed ook zijn zegje over de goede betrekkingen die er bestaan tussen beide verenigingen. Als geschenk bracht hij een fraaie pentekening mee over een specifiek stukje Schiedam. Ook voor de overige sprekers had waarnemend voorzitter Maarten Slavenburg een pas send dankwoord, op deze stemmige receptie waarover toch wel de schaduw viel over het kortgeleden verschijden van twe bestuursleden. Behalve de nodige eigen leden gaven afvaardigingen van de dienst plantsoenen en van de plaatselijkKNTP, acte de pré- sence. Van verschillende kanten wa ren bloemstukken binnenge komen voor het bestuur, dat verder bestaat uit de heren J. Zevenberg, secretaris, H. Ter louw, penningmeester en als lid A. Etman en L. Frenay. SCHIEDAM/ROTTERDAM Buurthuis de Put aan de Pink- straat organiseert op vrijdag 19 november een grote bingo avond. De balletjes gaan rollen om acht uur. Voor personen bo ven de 16 jaar is de toegang gra tis. Wat er sindsdien is bereikt schetste burgemeester John te Loo die namens het gemeente bestuur zijn gelukwensen kwam aanbieden. In goede re latie met de overheid is niet alleen een stuk vrijetijdsbeste ding tot stand gekomen op een complex, dat tevens als uniek wandeloord steeds meer bezoe kers trek Ook de nieuwe wet houder, Luub Hafkamp, met in diens portefeuille Welzijn en Volksgezondheid, was aan wezig. Hij kreeg kennis te nemen van de noodzaak, meer mogelijk heden te scheppen tot tuinie ren voor mensen in een tijd Zelfmaakmode ook kinderkleding geen patroontekenen Jozef Oreliosingel 209, Schiedam-Groenoord telefoon (010) 710690 Gediplomeerd Academie van Beeldende Kunaten en Rotterdamse Snijschool Nog net voor het hoogtepunt in de grote actie Unicef-wenskaar ten is, de Unicef-kalender 1983, een nieuw product toegevoegd aan de sereis kerstkaarten en cadeau-artikelen, die op het mo ment overal in Nederland worden verkocht ter financiering van de hulp aan kinderen. De fraaie Unicef-kalander 1983 bevat 24 kleurenfoto's van kinderen en hun levens omstandigheden in verschil lende werelddelen. Het for maat uitgevouwen is 29x42 cm. Naar verwachting zullen van de kalender, die overigens in Nederland werd geproduceerd, zo'n 100.000 exemplaren wor den verkocht. De prijs per exemplaar is 10.-. Gelukkig toont het publiek in Nederland aanhoudende be langstelling voor Unicef-arti- kelen. Dit komt duidelijk tot uiting in het verloop van de actie Unicef-wenskaarten. Er is een lichte stijging, 0,8%, merkbaar in de tot nog toe verkochte hoeveelheid wens kaarten. In de series kerstkaarten zijn duidelijk enige uitschieters aan te wijzen. Speciale interes se bij het publiek bestaat b.v. voor de doos met een selectie van 10 verschillende onder werpen, ook het sneeuwassor- timent is zeer populair en de vlinders op de mooie water verftekeningen uit China. Zeer opmerkelijk is dat het be drijfsleven steeds meer ge bruik maakt van Unicef-kerst kaarten bij versturen van goe de naar vrienden en relaties. Naast de kerstkaarten en de pasverschenen kalander 1983 brengt Unicef in zijn ac tie ook een bureau-agenda en geschenk-artikelen zoals puzzels, een adventsboek of het zozeer geliefde kookboek voor kinderen. De opbrengst van de actie Un- cief-wenskaarten wordt dit jaar vooral besteed aan water projecten. Gebrek aan veilig drinkwater blijkt de oorzaak de zijn voor 80% van de ziek ten bij kinderen in veel ont wikkelingslanden. Informatie over verkoopa dressen in de omgeving kun nen verkregen worden bi; Unicef-Nederland, kantoor Den Haag, telefoon 070- 552000.

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 7