Nieuwe VANDAAG deze krant Betaalbaar programma voor 1600 liefhebbers 1 v Afsteken vuurwerk aan banden ONS: „Wij maken geen superwinst" Arme kiezer i 'WÊÊÊÈKË Bekskampioenschappen in g Sint ook fc in Zuid 8 8 8 8 8 fcs 8 8 8 8 8 8 Stadsblad Recordpoging 100 uur mobiel zenden Anita neemt karateka na 20 jaar Ji afscheid van KWF 010-733426 Uw BMW-dealer: Kalfsbeek b.v. De Volvo en Daf specialist I VJurth& VOOR ALLE SOORTEN KONTAKTLENZEN T.V. DEFEKT? RADIO ABA Schaatsen slijpen? ZEEMAN'S Randstad-Edities, een combinatie van 35 lokale (t)huis-aan- huisbladen in Zuid-Holland meteen wekelijkse totaal oplage van circa 1 miljoen exemplaren Ssx Jfl* ÜM SCHIEDAM De traditionele kerstzang Schie dam Zingt gaat op zaterdag 18 december haar elfde jaargang in. Ondanks „een veranderde denkwijze van de hedendaagse mens" blijft het comité dat de kerstzang organiseert vasthouden aan een formule die vorig jaar succesvol haar tweede lustrum beleefde. „3n be tfloutoe <©ett" Blackmon Betaalbaar Kaartverkoop Verkoop SCHIEDAM De Openbare Nutsbedrijven Schiedam, leveranciers van water, elektra en gas, merken vooralsnog weinig van het verschijnsel dat mensen hun hoge rekeningen niet meer kun nen voldoen. In tegenstelling tot veel steden valt het aantal wanbetalers in Schiedam wel mee. Bij de ONS staan tot nog toe niet meer dan enkele tientallen afnemers in het krijgt. Een aantal van hen is van verdere leveranties afgesloten. Superwinsten het Rationeel Muntmeters Allesbranders Dieren LIDA.N.V.C Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethei en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 180.965. VRIJDAG 3 DECEMBER 1982 - NR. 96 OPLAGE 37.500, 34e JAARGANG Het aantal wanbetalers bij de ONS valt mee. ..Slechts" enkele tiental len. Betekent dat nu ook dat de Schiedammer rui mer in de financiën zit dan algemeen werd aange nomen? Waarschijnlijk niet. Schiedam telt de meeste werklozen van het noor delijk waterweggebied. Het aantal cliënten bij de GSD stijgt dagelijks. En de gasnota is niet de enige re kening die maandelijks in de bus valt. Hoe staat het met eventuele huurschul den? Hoeveel mensen moeten hun huis verkopen omdat ze de hypotheek niet meer kunnen opbren gen? Gaat het hier ook om enkele tientallen? De politiek moet vanwege de economische recessie een onaangename periode doormaken. Een Sinter klaas-rol zit er niet meer in. Om de stijgende kosten het hoofd te bieden ziet de gemeente maar één mid del: de tarieven verhogen. Dergelijke maatregelen maken een partij niet po pulair. Volgend jaar moet de mo dale Schiedammer weer dieper in de beurs tasten. En dat terwijl zijn inkmo- men slinkt, of op zijn best gelijk blijft. De PvdA verzette zich niet toen de tariefsverho gingen in de gemeente raad aan de orde kwamen. Geen der socialisten kwam op voor de portemonnee van „de kleine man". Was dat uitsluitend om de kersverse relatie met de VVD niet meteen ruw te verstoren, of stak er meer achter? Politiek is immers een spel van geven en ne men. Wat moet de VVD straks voor principieëls in leveren in ruil voor dit so cialistisch stilzwijgen? Zou dat soms de verhoging van de onroerendgoed be lasting zijn met maar liefst 24 procent? Daardoor zullen vooral ei genaar-bewoners en hoge re inkomens worden ge troffen, per definitie de achterban van de VVD. Niet voor niets waren het juist de huiseigenaren van Woudhoek die deze week alle bewonersverenigingen opriepen, te protesteren tegen OGB en erfpachts- politiek. Vooral Cor van Tilborg, VVD-wethouder finan ciën, moet dit niet lekker zitten. Wat zei Van Til borg, toen de desastreuze fout in de computer werd ontdekt, een fout die de gemeente enkele miljoe nen kostte? Dit: We zullen dat tekort op een nette manier moe ten wegwerken. Het lijkt me niet fair als de burger aansprakelijk wordt ge steld voor een fout in het ambtelijk apparaat". De liberaal zat toen nog in de oppositie. Het zal deels de economische teruggang zijn die Van Tilborg een wat realistischer toon deed aanslaan. Houdt die recessie aan, dan zal dit realisme onge twijfeld nog meer terrein winnen. Daarbij kan Van Tilborg dan opnieuw een belangrijke rol spelen. Vanuit de oppositiebanken stelde hij ooit voor, de rei- nigingsdienst over te doen aan een particulier. Wie weet keert dit idee straks weer terug, ditmaal gelan- ceerd vanuit een wethou- derszetel, eventueel aange- vuld met nog meer priva- tiseringsideetjes. Prijzen kun je tenslotte niet eeuwig blijven verho- gen. Als politicus hou je zodoende geen kiezer over. En als burger geen j cent. Peter de Lange Schiedam Zingt ouderwets Dit comité, als vanouds be staande uit Jan van Lies hout, Jan Meulendijk, Kees Leevwestein en Jac. Duin- kerke, verwacht dan ook weer een groot aantal Schie dammers in de Grote Kerk. Uiteraard is genoemde for mule in de loop der tijd aan enkele wijzigingen onderhe vig geweest. Zo kwam de kin derkerstzang bij het 9e Schie dam Zingt te vervallen, om dat het organisatorisch on mogelijk was de tweede bij eenkomst speciaal voor de jeugd te handhaven. Toch is het comité van mening dat het belangrijk blijft, de jeugd bij het kerstgebeuren te betrekken. Daarom is in het programma van 1982 wederom een kinderkoor ingepast, name lijk „Jong begin" onder leiding van Martin Stroetinga. UITDEUKEN SPUITEN is veel voordeliger bij. Buitenhavenweg 160, telefoon 261046. a la carte restaurant beide kerstdagen v.a. 3 uur geopend vrij keuze menu met o.a. div. wildgerechten reserveer tijdig 's-gravelandseweg 622 Schiedam Aan het programma werken verder mee het mannenkoor Orpheus, het Henry Blackmon koor uit Maassluis en de koper blazers van Harpe Davids. Solisten zijn Henry Blackmon en Ger Hagenaars (orgel). Evenals voorgaande jaren zal de begeleiding van koren en so- Solist op Schiedam Zingt 1982: Henry Blackmon. list geschieden op het Johanne- sorgel en een piano. Grote namen als die van Marco Bakker of Christine Deutekom ontbreken dit jaar; financiële redenen zijn daarvan de oor zaak. Een ouderwetse rechtvaardigt ook kerstzang een ouder wetse prijs moet het comité hebben gedacht, dat daarom de entree op één gulden stelde. „Het bijwonen van de kerstzang moet voor iedereen haalbaar blijven", aldus het comité, dat de organisatie geheel moet be kostigen uit giften. Voor Schiedam Zingt 1982 zijn 1600 kaarten beschikbaar, evenredig naar het aantal zit plaatsen in de kerk, dat met 700 klapstoelen is uitgebreid. Speciale gast op 18 december is de burgemeester van Schiedam Mr. G. J. te Loo. De Ziekenom roep zal het concert rechts treeks uitzenden, zodat patiën ten in het Schielandziekenhuis en verpleeghuis Driemaasste den kunnen meeluisteren, a_ zullen zij de sfeer van de met kerstbomen versierde kerk node moeten missen. Aan het einde van de kerstzang wordt gecollecteerd met de tra ditionele oranje emmers. Op deze manier hoopt het comité nog enig extra geld te ontvan gen om de hoge kosten te be strijden. Kaarten voor Schiedam Zingt 1982 zijn vanaf 8 december ver krijgbaar op de adressen waar de bekende biljetten voor de ra men hangen. Bij de verkoop zijn tevens alle filialen van de Bondsspaarbank ingeschakeld. Voor meer inlichtingen: secre tariaat Schiedam Zingt, tele foon 706018. De kerstsamenzang begint gewoontegetrouw om acht uur. De kerk gaat om half acht open (hoofdingang Korte Kerkstraat). mm I Grote attraktie bij de kerstsamenzang is het Henry Blackmon koor uit Maassluis. SCHIEDAM Met het naderen van Oudejaarsavond komt ook het tijdstip dichterbij dat de lucht vervuld is van knal len, vurige sterren en kruitdamp. Sommigen, vooral oudere mensen, zien de jaarlijkse vuurwerkorgie met angst en be ven tegemoet, temeer daar het gedaver niet beperkt blijft tot eén nacht, maar al ver voor de 31e december luide van zich doet spreken. Om de overlast zoveel moge lijk te beperken heeft de ge meente in de algemene poli tieverordening regels gege ven voor het afsteken van vuurwerk. Ook de verkoop wordt in de APV aan regels gebonden. Officieel is het afsteken van vuurwerk alleen toegestaan rond de jaarwisseling, en dan uitsluitend tussen elf uur 's a - vonds en half twee 's nachts nieuwjaarsmorgen Bovendien staat geschreven dat niemand er hinder van ernstige aard van mag onder vinden. Buiten deze periode is het verboden vuurwerk af te steken of zelfs maar bij zich te/lragen. tntal wanbetalers mee Volgens Mari Dingenouts, voorlichter van de ONS, zijn de technische bedrijven aan de Van Heekstraat met deze situatie „niet ontevreden". Een drastische verandering van de situatie wordt niet voorzien. Volgend jaar gaan de ONS de rekeningen eens per maand innen. Men ver wacht dat deze maatregel veel moeilijke betalers de helpende hand biedt bij opstellen van de maande lijkse gezins begroting. Om af te komen van het imago dat de Nutsbedrijven „super winsten" maken ten koste van de Schiedamse burger, is on langs een circulaire verspreid waarin uiteen wordt gezet wie er nu eigenlijk profiteren van de hoge aardgasprijzen. Dat is in de allereerste plaats de Nederlandse staat, die met 95 procent van de winst gaat strij ken; de rest wordt verdeeld over de oliemaatschappijen die het gas uit de grond halen. „Wij worden dus ten onrechte met de vinger nagewezen", vindt Din genouts. Desondanks heeft het gasbedrijf in 1981 een winst gemaakt van 2,1 miljoen gulden. Ook de elektriciteitsbedrijven van de ONS hielden geld over. Maar volgens Dingenouts is dat enkel te danken aan „de rationele be drijfsvoering". Over het geheel genomen, zo blijkt uit het jaarverslag, lijden de ONS nog steeds verlies. De tekorten worden vooral veroor zaakt door de VROM: de reini gingsdiensten dus. Over „bevriezing" van de tarie ven willen de ONS derhalve niets weten, en van terugbeta ling van de winsten aan de consument evenmin. „Het geld komt wel weer op een andere manier aan de bevolking ten goede", aldus Dingenouts. Volgend jaar gaat de aardgas- prijs weer eens omhoog. Dit maal met 3,18 cent per ku bieke meter, inclusief BTW. Niet de gemeente, maar de re gering in Den Haag heeft dat bepaald. In hoeverre dat gevolgen zal hebben voor de omzet van de ONS is nog weinig bekend. Wel heeft men de laatste tijd een lichte vermindering van de af zet geconstateerd. Mocht het aantal wanbetalers in de nabije toekomst onverhoopt toenemen, dan denken de ONS in geen geval aan het installe ren van muntmeters een maatregel die momenteel veler- wegen wordt bepleit. M. Voogt van het Schiedamse gasbedrijf zou het herinvoeren van dit vooroorlogse systeem „discriminerend" vinden. „Het punt is trouwens nog op geen enkele wijze aan de orde ge weest, eenvoudig omdat de re denen daarvoor ontbreken". Vdogt ziet meer in een verstan diger energieverbruik. „Isola tie, zuinig stoken en zuinige ap paratuur aanschaffen levert de afnemer meer rendement op dan het gebruik van zo'n me ter." Volgens Voogt stapt de Schie dammer ook niet gemakke lijk over op een ander, goed koper verwarmingssysteem. Aardgas blijft in verreweg de meeste gevallen warmtebron nummer één. „Dingen zoals allesbranders zijn modeverschijnselen", meent Voogt. „Net als de open haard is zo n kachel in de eerste plaats bedoeld voor de gezelligheid. Je vindt ze doorgaans ook niet bij mensen die moeite hebben met hun betalingen. Ze staan vooral bij de hogere in komens in de kamer. Trou wens, allesbranders kun je niet overal installeren, want veel huizen worden tegenwoordig zonder schoorsteen gebouwd". De verkoop van vuurwerk mag alleen geschieden door erkende handelaren, die in het bezit zijn van een Hinderwetvergunning. Wanneer men thuis een opslag van meer dan 2 kg. vuurwerk heeft moet men ook een Hin derwetvergunning hebben. De verkoop mag alleen gebeuren in de periode van 27 december tot en met 31 december. Eerder verkopen is niet toegestaan. In deze periode mag men wel vuurwerk bij zich hebben, doch alleen om het na aankoop naar huis te vervoeren. Alleen aan personen van 16 jaar en ouder mag vuurwerk wor den verkocht. Deze leeftijds grens geldt niet voor het „lichte" vuurwerk als wonder- kaarsen» kamervuurwerk, py- rotechnische lucifers en klap- pertjes. Behalve de al genoemde oudere medemens heeft doorgaans ook het dier veel van het geknal te lijden. Vooral honden kunnen schrikachtig reageren, en ieder jaar weer belanden in het asiel honden die door rotjes op drift zijn geraakt. Maar ook voor nensen kan vuurwerk gevaarlijk zijn. Ner gens beseft men dat zo goed als in het ziekenhuis, waar zich op oudejaarsavond steevast slach toffers melden die de dupe wer den van hun eigen of ander mans onvoorzichtigheid. De politie adviseert daarom de grootst mogelijke behoedzaam heid. Wie van schade gevrijw aard wil blijven doet er goed aan zijn ramen gesloten te hou den zolang het lawaai niet is verstomd Schiedam, Nieuwe Haven 233, telefoon 010-731155 Maassluis P. C. Hooftlaan 11, telefoon 01899-19588. I Nieuw Mathenessestraat 11-13, J Schiedam, tel. 010-260012 AitoVGaroge-Rcfcrecrtte Ook levering en reparatie alle merken SCHIEDAM Sint Nico- laas brengt aan de voor avond van zijn verjaardag ook een bezoek aan Schie- dam-Zuid. Doordat de Sint dit jaar pas twee we ken voor de 5e december voet zette op Schiedamse bodem normaal is hij al drie weken voordien in de stad -r konden veel bezoeken pas op het laatste nippertje worden geregeld. Hier en daar leidde dat tot paniek en licht ongenoe gen. Zo ook in de Gorzen, waar de winkeliers ver- lijke situatie" spraken. Niettemin zijn zij er in ge slaagd de Spaanse bis schop voor een rondrit door dit stadsdeel te strik ken. Zaterdag om elf uur begint Sint Nicolaas zijn tocht door de Gorzen in het Zuiderkwartier aan de Dwarsstraat. Tot één uur blijft hij in Zuid. Zijn koets voert hen onder andere naar de Ro zenburgerstraat, de Nieuwe Maasstraat en na tuurlijk naar het winkel hart aan de Groenelaan. De Jeugdrijnmondband zorgt voor de muzikale omlijsting. Vanwege be stratingswerkzaamheden kan de route op sommige plaatsen worden omge- PT, Oranjestraat 19 - Schiedam Koopcentrum Koningshoek Telefoon: (010) 73 87 00 26 64 31 Maassluis Telefoon: (01899) 190 39 Wij helpen direklil! Videospecialisten elefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting Natuurlijk bij: IJZERHANDEL B.V. Broersvest 54-56 Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 1