H. van den Dool zwaait af bij technisch onderwijs Bij Groeneveld geven speciaal geprijsde brillen een knii Begin deze eeuw ook al volop werkloosheid k c netrin^i Schiedam, Hoogstraat 73 Houdt Groeneveld voor ogen ORANJE Man steekt eigen huis in brand Restauratie kerkorgel is voltooid wiHieBJÊm Lijdensweg Nieuwbouw Jongens Onbevoegd i 010-260199 Programma Slappe kost Receptie 4 Sterke punten Kroegbemiddeling C. P. A. Kortekaas Swammerdamsingel 7b SCHIEDAM De heer H. van den Dool gaat de Rijnmond MTS verlaten.* Twaalf jaar is hij direk- teur van deze streekschool geweest, van de oprichting af. Onze informatie luidt dat de heer van den Dool veel gedaan heeft voor het alge meen onderwijs in-Schiedam, en dat hij zelf de Rijnmond MTS heeft opgericht. Aangesloten bij het Voor zekerheid en service, de Gilde-Opticien. 'N RANDSTAD EDITIE SCHIEDAM Vrij dag- en zaterdagavond (10 en 11 december) staat Adèle Bloemen- daal op de planken van het Teerstoof theater (Nieuwstraat) met het programma „Adèles keus". Begeleid door Frans Ehlhart zingt zij teksten van onder anderen Hans Dorrestijn, Boude- wijn Spitzen en Drs. P. U belt, wij bezorgen SCHIEDAM Op 9 december is het tachtig jaar geleden dat voor de eerste keer de overheid in ons land de arbeidsbemiddeling ter hand nam. Op 9 december van het jaar 1902 werd in Schie dam een gemeenetelijke arbeidsbeurs geopend: de eerste van Nederland. profitee HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 8 DECEMBER 1982 PAGINA 3 Van onbevoegd leraar tot directeur MTS Hij moet er een beetje om la chen dat het zo geformu leerd is en hij wuift het te veel aan eer weg door te zeg gen: Zoiets doe je natuurlijk nooit alleen. „Wel was ik ee eerste die op 1 mei 1970 in dienst trad van de Stichting Rijnmond MTS. Per die datum werd ik benoemd, en daar stond ik dan alleen". „Dan ga je onderdak zoeken voor je school, advertenties plaatsen voor opgave van leer lingen". „Alles wat ik comman deerde moest ik zelf doen", zegt hij laconiek. „Op een gegeven moment wa ren er 180 aanmeldingen", ver volgt hij. „In die tijd moest nog toelatingsexamen gedaan wor den, en toen heb ik een beroep gedaan op alle technische scho len in de omgeving om hulp krachten. Docenten hebben toen een examen opgesteld, af genomen en gecorrigeerd". „En uiteindelijk zijn we op 1 au gustus 1970 gestart met 124 leer lingen". Dat is gauw verteld, maar volgens de heer van den Dool is er heel wat aan vooraf gegaan. „Het is een hele lijdensweg geweest tot „Den Haag" zei: Ja: daar moet een MTS ko men. Daar komt heel wat voor kijken en dat is ook logisch, het kost kapitalen en die moeten goed besteed worden. Dat geld mag niet opgaan aan hobbies van va derlanders die menen een goed doel gevonden te hebben". Later in het gesprek noemt de heer van den Dool een voor beeld van een vlotte procedure waarbij kennelijk niet zo ge wikt en gewogen was, met alle gevolgen van dien. Maar goed, 124 leerlingen in de Zwartewaalsestraat, later met een groeiend aantal in de voor malige huishoudschool en mulo in de Mauritsstraat, en als kroon op het werk dan sinds 1977 de nieuwbouw aan de Schiedamseweg. Vanuit de direkteurskamer kij ken we uit op de werkzaamhe den voor de sneltram die in volle gang zijn. Met onmiskenbare vak-inte resse wijst hij op de betonnen kolos in aanbouw die dankzij een knappe methode boven gronds opgebouwd wordt om later onder de grond gewerkt te worden. Terugkomend op het onder werp, het nieuwe gebouw, merk ik op dat het lijkt of ft ft' ft' ft ft ft ft ft ft' ft1 <i ft ft ft ft D- ROBUUST HERENMONTÜÜR STOEI STERKE KINDERBRIL mgjépry' Een knipoog van verstandhouding. Want wat is 65,- voor een modern montuur van perfekte kwaliteit? Watis 65,-vooreen dames-, heren-of kinder model waar u ook nog eens 1 jaar garantie op breuk krijgt? MODIEUS DAMESMONTGÜR Dat is de Knipoog- kollektie. Dié vindt u alleen bij de Gilde Opticiens. 200 Vlotte, zakelijke, sportieve en leuke monturen voor Stap snel eens binnen. U herkent ze in één oogopslag. Aan.... de knipoog natuurlijk. Wat anders? per stuk. alle leerlingen naar huis zijn, zo rustig is het. „Dat zeggen ze allemaal" lacht van den Dool, „maar dat komt door de indeling van het ge bouw. De vleugel voor het personeel en de administratie ligt haaks op de lesruimten. „En dan hebben we natuurlijk rustige leerlingen. De jongsten zijn 16, en dat verklaart ook een deel van de rust. Iedereen is hier vrijwillig, dus de motivatie is goed. Die leeftijd loopt uit tot ongeveer 24, excep tioneel 28 jaar". „Dat zijn dan veelal „spijtoptan ten", die eerst snel geld wilden gaan verdienen na hun vooro pleiding maar die nu tot de ont dekking komen dat ze iets te kort komen. Vaak zijn die ge trouwd, hebben een vrouw die werkt, en zij studeren". „Nu, die kome hier hiet om hun tijd te verdoen. En dat heeft een positieve weerslag op de rest. Ik zou er best meer van willen hebben. Nu heeft de heer van den Dool toch geen klagen want de school is berekend op 480 jon gens, maar heeft er 625. „Die tik van het teruglopend aantal moet nog wel komen" is zijn verwachting, „maar er is natuurlijk ook een aantal jongens dat anders werkloos zou zijn en dus nog blijft stu deren." We blijven over „jongens" pra ten, valt hij zichzelf in de rede, ook al zijn sommigen ver boven de 20". Zijn er helemaal geen meisjes? „Eén meisje is er, twee voor gangsters struikelden al in het eerste jaar op de wiskunde", luidt het antwoord. „En wis kunde komt er wel aan te pas, in de drie vakrichtingen die de school kent. Dat zijn dan bouw kunde, elektrotechniek en werktuigbouwkunde. „Binnen de werktuigbouw kunde is men voor het eerst dit jaar, en als een van de vijf MTS- en in het land, experimenteel bezig met besturingstechniek. Dat is een ontwikkeling die via noodkreten uit het bedrijfsleven naar ons doorgespeeld worden. Besturingstechniek houdt namelijk verband met nume riek bestuurde machines en met automatisering en dat is een ontwikkeling waar je in mee moet", constateert de heer van den Dool. Gevraagd naar het reilen en zeilen van zo'n grote school, is de heer van den Dool zo maar niet uitgepraat. Het is duidelijk dat hij zijn werk met hart en ziel gedaan heeft, maar zijn eerste beroep, dat van scheepswerktuigbouwkundige, heeft hij ook met plezier uit geoefend. „Maar hoe gaat dat, je trouwt, en dan kom je van zee... Toen ben ik eerst onbevoegd begonnen bij het onderwijs, en nadien moest ik nog beginnen met mijn akte, in de avonduren, dus dat was „pak em beet", acht jaar lang. Maar ik wist wat dat was, want de zeevaartschool moest ik ook 's avonds doen, en dan nog stie- a j 'i Nieuwe Stadsblad KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER I Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 R. de Kiewit Telefoon 010-732877 Privé 01899-17848 INZENDTERMIJN: ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het karitoor RUBRIEKS ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Adri Boer Peter de Lange EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. I. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op hel kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190222, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 30-07-79 nr. 78/1979. 1-7-82 Adèle in De Teerstoof Lachen en huilen, paniek en Niet mee doorrjjden, maar snel langs WCC. U krygt 'n leenauto mee. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15, A f fLf A Schiedam 1 ilftt LID- FOCWA ellende, dat zijn üe emoties die bovenkomen tijdens dit deels gezongen, deels ge sproken programma, waarin Adèle geen typetjes speelt, maar helemaal zich zelf is. Zij zal menig toeschouwer ver rassen met de scherpte en grote zeggingskracht van de door haar zelf geschreven monolo gen alsook door de schitterende liederen van Hans Dorrestijn, Jan Boerstoel, Boudewijn Spit zen, Willem Wilmink, Drs. P. en Bertold Brecht welke Adèle heeft geselecteerd teneinde tot „Adèle's Keus" te komen. „Adèle's Keus" toont een nieuwe kant van een toch al zo veelzijdig artieste, een kant die niet alleen past in deze tijd, maar ook de (on)menselijke trekjes laat zien die ons alle maal in mindere of meerdere mate parten spelen. Onderwerpen van vandaag en van alle tijden worden aanges neden en zonodig weggesneden. Vrijdag- en zaterdagavond 10 en 11 december: Adèle Bloe- mendaal met: „Adele's Keus", toegang 17,50 CJP en Pas 65 15,-. Zaterdagmiddag 11 december: Sophia's Poppentheater met: Jorinde en Joringel. Een sprookje van de gebr. Grimm. Een toverkol betovert Jorinde Adèle Bloemendaal, hele maal zichzelf in „Adèle's Keus". in een nachtegaal. Door het vinden van de bloedrode bloem door Joringel, kan hij zijn Jo rinde bevrijden. Leeftijd 4-9 jaar, toegang/3,50. Volgende week vrijdag- en za terdagavond: Heddy Lester en Frank Affolter met: „Als nie mand het doet..." Reserveringen: via het VVV (kantooruren), tel. 733000. Vrij dagavond en zaterdagmiddag via het theater de Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam, tel. 269455 (geldig tot 15 min. voor aanvang). Voorstelling: avond 21.00 uur, foyer open 20.00 uur. Middag 14.30 uur, zaal open 14.00 uur. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL Oranjestraat 8-10-12-14 telefoon 265997-264140 kern. Op de dag werkte ik op de machinefabriek in Sliedrecht, en daar was het precies an dersom als tegenwoordig. Als de baas wist dat je naar school ging kreeg je ontslag". „Want, was de redenering, als ze wat meer weten, en je begint net er wat aan te hebben, gaan ze weg. En nu is het: je moet bij leren, anders hoef ik je niet. Tja, dat was nu eenmaal een an dere tijd..." Wat in de loop van de tijd ook veranderd is, niet zijn mening over de jeugd. „Mogelijk is er een kleine groep die niet wil, maar „die slappe kost die je op radio en tv over de jeugd hoort, daar ben ik het niet mee eens", zegt van den Dool. „De uitzonderingen krijgen door de media veel meer aan dacht dan vroeger. Je moet iets geks doen om in het nieuws te komen". Misschien zit in deze positieve opstelling ook wel het geheim van zijn succes. De overgang van de zeevaart naar het onderwijs mag dan groot zijn geweest, maar waar zoiets meestal op vast loopt naar zijn stellige over tuiging is het onvermogen om kennis over te dragen en om te gaan met de jongens. „Als het niet lukt, stop er dan maar mee, want je gaat er on derdoor", is zijn mening. Van de leerlingen is er natuurlijk ook altijd een percentage afvallers. Maar er is bij hem nog nooit ie mand weggestuurd zonder dat er een passende oplossing ge zocht was voor de betrokken leerling. Een toevallige ontmoeting met een oudleerling onders treepte het effekt van zijn handelwijze. Van den Dool, bij de opticien om zich een bril te laten aanme ten, kreeg te horen dat hij zich beter even bij een oogarts kon vervoegen. Om de wachttijd tussen de afs praak met de oogarts te over bruggen kreeg de heer van den Dool van de opticiën een bril letje. „Als dank" zei deze erbij, „dat u mij indertijd van school gestuurd hebt". De opticiën bleek een vroegere leerling te zijn die na moeilijk heden van school gestuurd was, niet voordat er een school ge zocht was waar de leerling be ter tot zijn recht kwam. Op die school maakte hij zijn l.t.s. opleiding af, en hij leerde verder voor opticiën. „Dat is me gelukt, dank zij u". Zo is de heer van den Dool in de afgelopen jaren in kontakt ge komen met talloze jongens die hij lang niet allemaal op het eerste gezicht herkent. Maar op de afscheidsreceptie die hem woensdag 15 december wordt aangeboden zullen velen hem weten te vinden als een man die ze nog lang niet verge ten zijn. De heer H. van den Dool, geboren op 22 november 1920 te Sliedrecht, verlaat de Rijnmond LTS als di- rekteur wegens de VUT- regeling. Sinds 1964 is hij verbon den geweest aan Schie- damse Technische Scho len. Vanaf genoemde datum tot 1970 was hij direkteur van de Schiedamse Tech nische School aan de No- lenslaan, daarna van de Rijnmond MTS. Zijn onderwijscarrière be gon in 1948 in Oss, vanaf 1951 zette hij deze voort als leraar aan een techni sche school in Ridder kerk, en vanaf 1959 was hij als direkteur verbon den aan de L.T.S. in Leents, bij de stad Gro ningen. Hij wordt opgevolgd door de huidige adjunct-direk- teur, de heer T. van Pelt. Tachtig jaaropenbare arbeids bemiddeling tijd verstreek, strakke regels opgesteld. Na een reorganisatie kreeg de beurs in 1910 een defi nitieve vorm. Echt „nieuw" in de volle zin van het woord was de Schie damse proef-beurs van 1902 niet. Wel was nieuw, dat de overheid zelf de arbeidsbemid deling ter hand nam en de noodzakelijkheid daarvan be gon in te zien. Particuliere en door verenigin gen opgerichte arbeidsbeurzen en ook enkele vakverenigingen waren er toen al een halve eeuw. Wat de z.g.n. „placeurs" en de kroegbemiddeling pres teerden heette ook arbeidsbe middeling te zijn. Maar dan van een zodanig gehalte en met zulk een nasleep van maatschappe lijke ellende, dat de nieuwe beurs geen dag te vroeg kwam. Hoewel de jaren 80 van deze eeuw bepaald geen rooskleurige aanblik bieden als het gaat om het vinden van een baan, is er Voor het Gewestelijk Ar beidsbureau aan de Laan van Bol Es, vorig jaar op 9 december in haar nieuwe behuizing „geïnstalleerd" door de toenmalige minister voor sociale zaken en werk gelegenheid Joop den Uijl, eigenlijk reden om donder dag feest te vieren. Maar echte vreugde blijft uit, want de 8000 werklozen die er momenteel staan ingeschre ven, kunnen kiezen uit slechts krap honderd banen. In 1982 behandelde het ar beidsbureau maar liefst 200 ontslagaanvragen. Direkteur Jan van Lent van het GAB wil zich bij het jubileum liever beperken tot de constate ring dat „de arbeidsmarkt thans zeer ongunstig is". Hoe lag dat dan enkele jaren na de eeuwwisseling? Ook toen heerste in Schiedam werkloos heid. Handel en Nijverheid be leefden een slechte periode. Om aan de wantoestanden die ontstonden door particuliere ar beidsbemiddeling een einde te maken, besloot de gemeente, op voorstel van het raadslid M. C. M. de Groot bij wijze van proef een arbeidsbeurs op te richten. Dat voorstel werd op 21 oktober 1902 in de raad aangenomen met 13 stemmen voor en 6 te gen. Als eerste directeur trad op Th. Kudders. Voorlopig betrof het een nevenfunktie. De beurs was slechts enkele uren per dag geopend. Desondanks bleek de beurs een schot in de roos. In één jaar tijd kregen 108 werkzoekenden een baan. Er werden naarmate de volgens Van Lent toch sprake van een redelijke doorstroming op de arbeidsmarkt. Wekelijks melden zich onge veer 200 werkzoekenden. Eveneens wekelijks worden circa 150 cliënten, al dan niet na bemiddeling door het GAB, aan een (andere) baan geholpen. Dat neemt evenwel niet weg dat de werkloosheid langzamer hand „een harde structurele kern" krijgt. Vooral jongeren tot 23 jaar zijn daarvan de dupe. Van Lent tenslotte: „On danks de slechte omstandig heden zullen wij ook in de ko mende tijd proberen de sterke punten van onze orga nisatie uit te bouwen, en de zwakke zijden aan te pakken. Dat is een taak die maat schappelijk zeer de moeite waard is". Voor arbeidsbemiddeling hoeft men niet meer naar een obscure kroeg. Hier het nieuwe GAB, dat vorig jaar werd geopend door voormalig minister Den Uijl. SCHIEDAM Een 32-jarige inwoner van Schiedam is maandag door de politie aange houden op verdenking van brandstichting. Uit onvrede over een beslissing van bureau Huisvesting zou de man zijn huis aan de Vlaardingerdijk ei genhandig in brand hebben ge stoken. Het vuur ontstond omstreeks vier uur 's middags. In het brandende huis trof de brand weer nauwelijks nog meubels aan. In woonkamer stonden een tafel en de vloer in lichterlaaie. Buren verstrekten het signale ment van de bewoner, die kort daarop werd gevonden in een café in de buurt. De man werd voor verhoor meegenomen naar het politiebureau. huisarts is wegens nascholing 9 en 10 december AFWEZIQ Waarneming voor spoedgevallen A. Q. C. Klomp, J. v. Stolbergstraat 3 G. Pet, Tuinlaan 38 De waarnemende kollega's houden spreekuur van: 8-9 uur: ziekenfonds 13-14 uur: partikulier Aanvragen voor huisbezoeken vóór 9 uur via boodschappendienst 20.66.11. SCHIEDAM De restauratie van het orgel in de Dorpskerk te Kethel is voltooid. In april van dit jaar werd begonnen met het vernieuwen van enkele vi tale onderdelen van het histori sche instrument. Op vrijdag 17 december draagt Slooff orgelbouw het instru ment weer over aan de kerk voogdij van de Hervormde Ge meente in Kethel. Voor de kostbare restauratie is een speciaal orgelfonds ge vormd. Dat mocht inmiddels enkele giften ontvangen, waar onder één van het Anjerfonds Zuid-Holland ten bedrage van vijfduizend gulden. mtf" „tl It*" „Ut t" mtttn 3* ZALMPLAAT POORTUGAAL winkelcentrum"in de Fuik" HELLEVOETSLUIS winkelcentrum "in de Struyten (pand TEXTIEL BU HANS)

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 3