Sluiting gemeentelijke diensten rond feestdagen Winterse gladheid meestal onverwacht Bestrijders O.N.Sen Gemeente staan klaar Folder huis- aan- huis Aangevraagde bouwvergunningen Informatie avond trambaan Nieuwe Damlaan Nieuwjaarsreceptie burgemeester Aardlek- schakelaar geeft extra veiligheid in huis Stroom besparen: 'n kwestie van geld en energie (want alle beetjes helpen!) Commissievergaderingen 1 e kwartaal vastgesteld Informatieavond Publikatie van de Gemeente Sc Stadskantoor Emmastraa, T tel. 010 260500 De gemeente Schiedam heeft in de Algemene Politie-Verorde ning regels gegeven voor het afsteken en de verkoop van vuurwerk. Het afsteken van vuurwerk is uitsluitend toege staan rond de jaarwisseling, vanaf 23.00 uur op oudejaarsnacht tot 1.30 uur op nieuwjaarsmorgen. rf Melding Zelfwerkzaamheid Zand en zout Het doortrekken van de tram baan naar Schiedam-noord maakt het noodzakelijk dat er een ongelijkvloerse kruising komt in de Nieuwe Damlaan met de spoorbaan Hoek van Holland-Schiedam. Dit werk start vermoedelijk in maart '83. Vooruitlopend hierop zijn al enige tijd voorbereidende werkzaamheden in uitvoering zoals het verwijderen van bo men en het omleggen van ka bels. Op donderdag 16 december 1982, aanvang 20.00 uur, vindt er in De 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766, een informatie bijeenkomst plaats over de aanleg van de ongelijkvloerse kruising. Op deze bijeenkomst zal informatie worden gege ven over het ontwerp van de spoorwegonderdoorgang ep de wijze van uitvoering. De informatieavond wordt verzorgd door de Dienst Ge meentewerken in overleg met Articon, het ingenieursbureau dat in opdracht van de Neder landse Spoorwegen de onder doorgang moet maken. Voor donderdag 16 december zal een informatiefolder aan de direct omwonenden over de werkzaamheden worden verstrekt. Burgemeester en Wethou ders van Schiedam houden ter gelegenheid van de intre de van het nieuwe jaar 1983 een receptie in het Stadhuis op de Grote Markt op zater dag 1 januari van 16.00 tot 18.00 uur. De leden van het college van B en W zullen zoals ge bruikelijk aanwezig zijn om in een informele sfeer de ge lukwensen voor het nieuwe jaar te wisselen met de aan wezigen. De bedoeling van de receptie waar anders dan in voorgaande jaren het geval was alleen alcohol vrije dranken worden geser veerd is dan ook om een ieder in de gelegenheid te stellen de andere aanwezi gen persoonlijk te ontmoe ten. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 10 DECEMBER 1982 H PAGINA 10 Voorzichtig met het afsteken van vuurwerk Ook in deze periode is het niet toegestaan op of aan de weg of op een voor het pu bliek toegankelijke plaats vuurwerk af te steken, indien dit gevaar, schade, hinder van ernstige aard of overlast kan veroor zaken. Buiten deze periode op oudejaars nacht is het verboden om vuurwerk ook maar bij zich te hebben. De verkoop van vuurwerk mag alleen ge schieden door erkende handelaren, die in het bezit zijn van een Hinderwetvergun ning. Wanneer men thuis een opslag van meer dan 2 kg vuurwerk heeft, moet men ook een Hinderwetvergunning hebben. De verkoop mag alleen gebeuren in de pe riode van 27 december tot en met 31 de cember. Eerder verkopen is niet toege staan. In deze periode mag men wel vuur werk bij zich hebben, doch alleen om het na aankoop naar huis te vervoeren. Al leen aan personen van 16 jaar en ouder mag vuurwerk worden verkocht. Deze leeftijdsgrens geldt niet voor het „lichte" vuurwerk als wonderkaarsen, kamer vuurwerk, pyrotechnische lucifers en klappertjes. Bovendien nog dit: veel mensen hebben echt hinder van het knallen van vuur werk, vooral wanneer het vuurwerk ver voor oudejaarsnacht wordt afgestoken. Ook dieren, vooral honden, worden ang stig en schrikachtig van het vuurwerk en de knallen. Bovendien kan vuurwerk ge vaarlijk zijn: elk jaar weer raken veel mensen gewond door het onvoorzichtig afsteken van vuurwerk, terwijl er ook nogal eens schade wordt aangericht. Een advies: sluit indien mogelijk de ra men en deuren aan de straatzijde, vooral wanneer deze toegang geven tot kelder ruimten, trappehuizen en lifthallen. Dit om te voorkomen dat men uit baldadig heid vuurwerk naar binnen gooit. Rond de feestdagen hebben enkele ge meentelijke diensten andere sluitings tijden dan normaal. Zo zal het bureau Burgerzaken op vrijdag 24 december reeds om 15.00 uur gesloten zijn. Op vrijdag 31 december is Burgerzaken om 13.00 uur dicht. Het Vuiloverlaad- station aan de Parallelweg is op zater dag 25 december en zaterdag 1 januari gesloten. In overleg met de waren marktcommissie is besloten de markt in het centrum op vrijdag 24 en 31 de cember één uur eerder te beëindigen en wel om 15.00 uur in plaats van 16.00 uur. De Openbare Nutsbedrijven blij ven tijdens de feestdagen bereikbaar voor storingen in de levering van gas, drinkwater, elektriciteit en radio- en t.v.-signalen. De Algemene Begraaf plaats aan de Laan van Spieringshoek is op 25 december en op 1 januari van 12.00-16.00 uur geopend zoals normaal op zondagen het geval is. Het Stedelijk Museum in de Hoogstraat is op eerste kerstdag en nieuwjaarsdag gesloten. Tweede kerstdag is het museum 's mid dags geopend. Vuurwerk afsteken blijft altijd spelen met vuur! Het bestrijden van gladheid in de winterse periode is in het bijzonder gericht op de doorgaande openbare wegen en fietspaden in Schiedam. De O.N.S. hebben hiervoor een plan klaar liggen dat toegepast wordt zodra de eerste melding van gladheid van de Gem. Politie binnenkomt De strooiroutes zijn in overleg met de Dienst Gemeentewerken thans uitgebreid. Doorgaande fietspaden in parken zullen bij „gladheid" bestreden worden met be hulp van een veegwals. Bomen en beplan tingen komen daardoor niet in aanraking met zout, zodat het natuurlijke evenwicht in de parken e.d. behouden blijft. Bij aan houdende gladheid krijgen de rijbanen bij de ziekenhuizen, bejaarden- en verzor gingstehuizen eveneens de noodzakelijke aandacht. Bruggen zullen ijs- en sneeuw vrij gemaakt moeten worden, evenals de marktterreinen aan het Bachplein en in het centrum van de stad. In de meeste gevallen signaleert de Gem. Politie de eerste gladheidsverschijnselen. Aan het O.N.S. bewakinscentrum geeft de Politie de melding door. Het dienstdoende personeel van de hoofdafdeling V.R.O.M., ingedeeld in een wachtdienstrooster, roept men op. Het is evenwel noodzakelijk dat eerst de gladheid door het dienstdoende personeel getrotseerd moeten worden. Te gelijkertijd betekent dit dat tussen de eerste melding en het uitrukken van de strooiwagens enige tijd „verloren" gaat. Zo spoedig mogelijk zullen de strooiwa gens de voorgeschreven routes gaan vol gen. Eenmaal op weg, dat kan overdags, 's nachts of 's avonds zijn, ontmoeten zij automobilisten die onnodige risicos's ne men en tijdens het strooien de wagen wil len passeren! Een gevaarlijke situatie. Het is uiteraard onmogelijk om bij optre dende gladheid in elke straat te strooien. Het publiek kan de O.N.S. en de Dienst Gemeentewerken wel van dienst zijn. Wij adviseren bewoners van percelen de stoep of het gedeelte voor de woning vrij te ma ken van sneeuw of ijs zodat uw mede-bur gers zonder gevaar een vrije doorgang hebben. U doet in het bijzonder oudere Bij de dienst Gemeentewerken zijn de onderstaande aanvragen voor een bouwvergunning binnengekomen. Belanghebbenden kunnen nadere infor matie krijgen bij het Bouw- en woningtoezicht in het stadskantoor, elke morgen van 8.30-10.00 uur bij de heer M. v.d. Loo, telefoon 260500, toestel 188. C. Molenaar voor Jacob van Lennepstraat 4b; woning inwendig verbouwen. D. B. Baris voor Van Deventerstraat 28; bedrijfspand gedeeltelijk in- en uitwendig verbouwen. D. J. G. Kuijper voor Oever 12; dakkapel aan de achtergevel plaatsen. A. v.d. Engel, districtshoofd Rijksgebou wendienst voor Lange Nieuwstraat 193; kantoorindeling op de 2e etage wijzigen. Ciolina b.v. voor Broersveld 68-76; le eta ge van bedrijfsruimte inrichten tot sport zaal squashwinkel. M. Dalmeijer voor Nieuwe Maasstraat 4a- b; woningen samenvoegen en inwendig verbouwen, alsmede voorgevel gedeelte lijk wijzigen. P. v.d. Bos voor Havendijk 479; deur naar de keldergang in de garage plaatsen. Gemeente Schiedam voor Baanstraat e.o., 2e fase; het oprichten van 157 woningen en 53 overdekte parkeerplaatsen. H. W. M. Ruigrok, voorz. Spaland Ruiters voor Kerkweg 105; het plaatsen van een juryhuisje bij de buitenbak voor de mane ge. C. Molenaar voor J. A. Alb. Thijmstraat 72; woning inwendig verbouwen, alsmede berging plaatsen. Rotterdamse Electrische Tram voor Em- maplein; chauffeursruimte plaatsen ter plaatse van v.m. wachtruimte. Drukkerij Elba voor Fokkerstraat 505; be- drijfs- en magazijnruimte vergroten. Bestuur Ontmoetingscentrum De Trechter voor Overschiesestraat 44; in- en uitwen dig verbouwen en vergroten van het ont moetingscentrum. Rond de tweede week van decem ber zullen de Openbare Nutsbedrij ven de folder „Maandelijkse Ter mijnnota" huis-aan-huis laten be zorgen. Deze aktiviteit is tevens het laatste onderdeel van de voorlichtingscam pagne over de invoering van de maandelijkse termijnnota en de nieuwe jaarlijkse afrekennota. De wijzigingen die gaan plaatsvin den zijn in de folder beschreven. Bovendien is een aantal bruikbare tips er in vermeld. mensen hiermede een plezier. In voorko mende gevallen kunt u wel een beroep doen op de O.N.S. De bedrijven verkopen strooizout, dat niet voor consumptie doeleinden geschikt is. Het zout is ver krijgbaar in het magazijn aan de van Heekstraat 15, en wel op werkdagen van 9.00 uur tot 16.00 uur tegen een prijs van ƒ2,50 per 10 kilo. Op 17 "kritische" kruispunten in de stad zijn door de O.N.S. zandkisten geplaatst. Het zand is bruikbaar voor noodzakelijke bestrijdingen ter plaatse. Dat kan zijn gladheid' veroorzaakt door sneeuw, ijs e.d., of door oliesporen. Dit mengsel passen de Gemeentelijke Diensten en bedrijven toe bij het strooien al naar gelang de soort gladheid die op treedt. De dosering ervan is afhankelik van de dikte van de ijslaag en de buiten temperatuur. In Schiedam gebruikt men niet meer dan 15 gram per m2. Het strooi zout is geschikt voor gladheidsbestrijding bij een temperatuur van -5°tot -16° C. Het is bekend dat strooizout schade kan ver oorzaken aan bomen en beplantingen. Grotendeels wordt dit veroorzaakt als het zout op de buitenkant van de vegetatie te recht komt. Ook kan zoutschade veroor zaakt worden via de ondergrondse delen van planten en bomen. Het is daarom dat de O.N.S. en de Dienst Gemeentewerken het strooimechanisme afstellen op een mi nimaal zoutverbruik, mede uit oogpunt milieubesef. Strooizout kan redelijk lang zonder veel extra voorzieningen worden opgeslagen in grote hoeveelheden. Daarentegen bevriest (nat) zand in voorraadhopen tot kluiten en is dan niet meer verwerkbaar. Alléén zand strooien is bij winderig weer minder doelmatig in verband met wegwaaien er van. Zand mag eveneens geen ongerech tigheden bevatten omdat bij mechanisch strooien schade ontstaat aan geparkeerde auto's Winterse situaties kunnen zijn charmes hebben maar ook zijn grilligheden. Op vriezen van weggedeelten, hagel, sneeuw, ijzel zijn natuurverschijnselen die zich niet (ver) van tevoren laten aankondigen. Daarom is het voor u van belang attent te zijn op weersomstandigheden/veranderin gen waarbij gladheid optreedt. Vooral de eerste gladheid komt meestal onverwacht en is daardoor extra gevaarlijk. Het perso neel van de O.N.S. en de Dienst Gemeen tewerken zijn gemotiveerd om de eerste gladheid „aan te pakken". Het vergaderschema van de openbare commissievergaderingen voor 1983 is vastgesteld. Voor het eerste kwartaal van 1983 ziet het schema er als volgt uit: 4/1 commissie voor algemene en bestuur lijke zaken (Cie. ABZ), 10/1 commissie voor onderwijs, cultuur en sociale zaken (Cie. OC en Szk.), 11/1 commissie voor Ruimtelijke ordening plus Cie. voor welzijn en volksgezondheid (Cie. RO en Cie. W en V), 12/1 commissie voor financiën (Cie. Fin.), 26/1 commissie stadsvernieuwing (Cie. Stadsv.), 8/2 commissie ABZ, 14/2 commissie OC en Szk. plus commis sie EA en P, 15/2 commissie RO plus Cie. W en V, 16/2 commissie Fin., 23/2 commissie Stadsv., 8/3 commissie ABZ, 14/3 commissie OC en Szk. plus commis sie EZ en P, 15/3 commissie RO plus Cie. W en V, 16/3 commissie Fin., 23/3 commissie Stadsv. Een aardlekschakelaar is er voor om on gelukken te voorkomen. Ongelukken die kunnen ontstaan doordat apparatuur die op elektriciteit werken kunnen stukgaan of storingen gaan vertonen. Het gevolg hiervan is dat de elektrische spanning niet op de plaats blijft waar hij hoort en het betreffende apparaat onder spanning zet. Bij aanraking van een onder spanning staand toestel zorgt de aardlekschakelaar dat de toevoer van elektriciteit uitgescha keld wordt. Gelukkig zijn er veel apparaten zoals was automaten, diepvrieskisten, elektrische ovens die geaard zijn. Als er een defekt optreedt is er weinig gevaar, omdat de spanning via de aardleiding wordt afge voerd. Het ligt natuurlijk anders bij appa ratuur dat niet geaard is, denkt u maar aan stofzuigers, strijkijzers, broodroosters en lampen. Wanneer u bij een defekt toe stel, lamp of snoer aanraakt dan is de kans groot dat de elektrische stroom via uw lichaam naar de aarde vloeit. De ge volgen zijn in het algemeen dodelijk. Een aardlekschakelaar is verplicht bij nieuwe installaties of bij wijziging of uit breiding van de bestaande installaties, zij mag alleen in uw woning geplaatst wor den door een erkend elektrotechnisch in stallateur. Verder wijzen de O.N.S. er nadrukkelijk op dat de aardschakelaar alleen beveiligt tegen lekstromen en niet tegen overbelas ting of kortsluiting. De aardlekschakelaar is een niet al te goedkoop apparaat. Wanneer hij echter één keer heeft gewerkt, zijn de kosten er al uit. Wilt u meer informatie over veiligheid bij gebruik van elektriciteit neemt u dan kontakt op met de afdeling Inspektie of de afdeling Voorlichting van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam, telefoon 622222. MEER UIT TIKT ^^■AAN!

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 10