Vliegende Dokters Giro 487600 Toen in 1956drie artsen in Kenia, op de hellingen van de Kilimandjaro, de problemen van de gezondheidszorg op het platteland - dus buiten de grote steden - in Oost Afrika bespraken en daaraan daden verbonden, namelijk om te komen tot de oprich ting van de African Medical Research and Education Foundation (kortweg AMREF), konden zijniet vermoeden, wat datm 1982, dus 25 jaar later, zou betekenen voor vele duizenden mannen, vrouwen en kinderen in Kenia, Tanzania, Uganda, Malawi en Zuid-Soedan. De AMREF, waaronder de beroemde Vliegende Dokters ressorteren, is nu verantwoordelijk voor maar liefst 44 grote projekten in vijf landen in Oost Afrika. hebben Aan het woord één van de oprichters en de huidige secretaris-generaal van de AMREF, de Engelse chirurg, dokter Michael Wood: „Er was in die tijd - 1956 - een schrikbarend ge brek aan hygiëne en van een enigszins gere gelde gezondheidszorg voor de vele duizenden Kenianen, Tanzanianen, Ugandezen en ande re Oost-Afrikanen die buiten de grote steden woonden, was totaal geen sprake. Wat ons bij onderzoekin gen onder de plattelands bevolking de schrik om het hart deed slaan, was dat vrijwel iedereen leed aan de één of andere vorm van tuberculose: 80% was besmet met deze gevaarlijke volksziekte! Het was duidelijk: hier moest iets gebeuren en vrij snel, anders hoefde het niet meer. Noodzaak 25 jaar Laten we ze samen in de lucht houden! t.n.v. AMREF/ Vliegende Dokters Leidschendam Doel Kommunikatie Inentingscampagne op Lamu: de AMREF-mensen neooen hun handen vol aan de lange rij wachtende moeders met hun kinderen, heeft in totaal de verantwoording voor 44 gezondheidsprojekten in 5 Oostafrikaanse landen. Het begin... Preventief Mobiele eenheden smm -*> Twee weken is het mobiele AMREF-team in het veld ('bush') werkzaam. De nachten worden in tenten doorgebracht Daarna gaat het terug naar de basis om nieuwe medicijnen op te halen en rapport uit te brengen. Voor spoed gevallen wordt gebruik gemaakt van het AMREF-radio-netwerk met 103 radiostations. Vliegende Dokters anno 1982 Radiostations voor spoedgevallen Konklusie AMREF staat regeringen, missie, zending en andere humanitaire instellingen met raad en daad terzijde voor wat betreft gezondheidszorg. (AMREF is de enige particu liere gezondheidsorganisatie die door de Wereld Gezondheids Organisatie is erkend.) Ook worden zowel de overheids-, missie- als zendingsziekenhuisjes in de bush be zocht door de (vliegende) dokters. Doet u mee? Toen begonnen de problemen voor ons als oprichters pas goed! Zo'n particuliere ge zondheidsorganisatie kost na tuurlijk net zo goed geld, maar hoe moesten we daar in vol doende mate aankomen, ten einde onze doelstellingen op redelijke wijze gestalte te kun nen geven? Het grote probleem was en is om sponsors en donatéurs te overtuigen van de noodzaak om medische hulp te bieden waar hij het hardst nodig is. Vooral in de beginfase ont moetten wij nogal eens de houding van: prachtig, maar laat eerst maar zien of jullie gezondheidszorgplannen wer kelijk levensvatbaar zijn en kom dan nog maar eens terug voor een donatie of subsidie! Daar konden we het mee doen. Er zat weinig anders op om zo goed en zo kwaad als het ging, uiterst primitief, aan de slag te gaan en langzaam maar zeker vele goede geesten in Europa en de Verenigde Staten in te zetten voor het broodnodige fondsenwervingswerk - toen en ook nu nog, want iedere maand is er geld nodig voor de 44 gezondheidszorgspfojekten in maar liefst vijf Oostafri- kaanse landen, Kenia (waar in Nairobi ons hoofdkwartier is gevestigd), Tanzania, Uganda, Malawi en Zuid-Soeden", al dus dokter Michael Wood, ook wel eens de hedendaagse Al- bert Schweitzer genoemd. Wat wil en doet die AMREF nu eigenlijk precies, waar zijn zij mee bezig? Het doel van AMREF is, zoals reeds gemeld, het verbeteren van de gezondheid van de mensen in Oost-Afrika. Om dit te bereiken, gaan de AM REF en de Vliegende Dokters als volgt te werk: allereerst wordt grondig onderzocht, als het ware in kaart gebracht, welke gezondheidsproblemen in welke gebieden zich voor doen en - wat nog belangrijker is - waar de oorzaken moeten worden gezocht. De tweede fase is het vaststel len van de moeilijkheden bij het verstrekken van preven tieve en herstellende (curatie ve) gezondheidszorg. Maar daar ben je er natuurlijk nog niet mee. Je zult methodes moeten zien te vinden om die moeilijkheden zo goed moge lijk het hoofd te kunnen bie den. Daarnaast is het opvoedende element niet te verwaarlozen: leer de mensen hygiënisch te zijn, leer ze hoe ze zuigelingen optimaal moeten grootbren gen, dat ze voorzichtig moeten zijn met het drinken van, veelal vervuild, water. Dus: mensen gaan met grote tekeningen, gemaakt op het hoofdkwartier van AMREF, de dorpjes langs om de bevol king bewust te maken van hun eigen gezondheid en de bedreigingen die daarop wor den uitgeoefend door hun vaak zeer primitieve leefom standigheden. En uiteraard, als het leed zich al heeft voorgedaan: medische hulp bieden en medicijnen verstrekken waar het hardst nodig is! men al deze gezondheidspro- jekten niet alleen met mobiele eenheden (veelal Landrovers met aan boord een soort rij dende apotheek) kan verzor gen. Duys moest omgezien worden naar vervoermidde len, die een groter werkterrein hadden: vliegtuigjes, die op kleine baantjes zouden kun nen landen, zodat ook veraf gelegen gebieden en dorpjes zouden kunnen profiteren van de medische kennis en de no dige medicijnen. Dankzij de fi nanciële steun uit negen lan den (Nederland, West Duits land, Engeland, Frankrijk, Zweden, Verenigde Staten en Canada heben alle een eigen AMREF Stichting; Nederland sinds 1969), kon in 1960 het eerste vliegtuigje opstijgen met aan boord de eerste Vliegende Dokter! Er werden landings strips in het oerwoud aange legd waarbij praktisch de hele bevolking vrijwillig was be trokken. Vanuit het hoofdkwartier in Nairobi worden momenteel via 103 radiostations recht streeks verbindingen onder houden, zodat via de radio om spoedeisende medische hulp kan worden aangevraagd door een veraf gelegen dorp of ne derzetting, waarna een vlieg tuigje opstijgt en binnen enke le uren het gevraagde medicijn (en de dokter uiteraard) ter plaatse is. Ook kan een pa tiënt, die in een ziekenhuis moet worden opgenomen, op deze wijze naar een grote plaats worden vervoerd en zo snel mogelijk opgenomen wor den. Het is duidelijk, dat over een gebied zo groot als Europa, Hier wordt in de praktijk van alle dag weer eens overduide lijk gedemonstreerd, dat voor komen beter is dan genezen. Het was Michael Wood en de zijnen al gauw duidelijk, dat met idealisme en grote inzet, weinig middelen en soms te gen beter weten in, men niet alleen zieken moest zien te ge nezen in de meest afgelegen oorden, verscholen tussen moeras en oerwoud, maar daarnaast de oorzaken van het kwaad moest aanpakken. Verzorging in ziekenhuizen en poliklinieken aan de ene kant kon alleen dan optimaal func tioneren, indien aan de andere kant de bevolking bewust ge maakt kon worden van de ele mentaire begrippen van hygië ne: het drinken van gekookt water, maar ook het geven van voorlichting op het gebied_ van een verantwoord voedsel pakket, geboortebeperking, kortom preventieve genees kunde als één van de belang rijkste taakstellingen van de algemene gezondheidszorg. Massale inentingscampagnes zijn dan ook zeer regelmatig waar te nemen op het rooster van de Vliegende Dokters en hun collega's van de mobiele eenheden. Zoals al enkele keren in dit verhaal naar voren kwam, be schikt AMREF naast de 6 vliegtuigjes - waarvan er één enkele jaren geleden werd ge schonken door de Nederlandse regering! - over mobiele ge neeskundige eenheden. Deze worden gevormd door teams van vier tot zes mensen, die enkele weken per maand met een Landrover een medi sche rondreis maken door ge bieden in Kenya, Tanzania en Uganda. In kleine nederzettin gen, waar anders nooit sprake zou zijn van medische verzor ging, verlenen zij de vaak broodnodige geneeskundige hulp. Ze enten duizenden kinderen - ook ouders natuurlijk - in, be handelen malariaklachten, oogproblemen en talloze ande re ziekten. (my Belangrijk hierbij is het opspo ren en onder controle brengen van tuberculoze. Ook een mobiel chirurgisch team is ter beschikking. Deels vliegend en deels over de weg bezoeken zij 25 plattelandszie kenhuizen in Kenya en 24 in Tanzania. In 1981 alleen al werden door dit team maar liefst 1943 ope raties verricht! De East African Flying Doc tors Service, zoals de officiële naam luidt van wat wij in Ne derland gemakshalve „de Vliegende Dokters" noemen, bestaat tegenwoordig uit een dozijn medici, die zich volledig inzetten voor de gezondheids zorg in afgelegen streken op het platteland in Kenya, Tan zania en Uganda. Om Malawi en Zuid-Soedan niet te verge ten. Met hun zes vliegtuigjes heb ben zij sedert hun start in 1960 een kleine acht miljoen kilo meters afgelegd! Vanuit hun thuisbasis - Wilson Airport bij Nairobi - maakten zij samen zo'n kleine 30.000 vlieguren. Opgeroepen om hulp, brengen hun vliegtuigjes hen naar de meer dan 100 primitieve air strips. Door de AMREF is in de afge lopen 25 jaar een radio-net werk opgebouwd van maar liefst 103 stations, aowel in Ke nia als in Tanzania. Zij zorgen niet alleen voor de broodnodige kommunikatie in deze uitgestrekte en vaak moeilijk toegankelijke gebie den, maar via dit netwerk kunnen tevens oproepen voor medische hulp bij spoedgeval len worden uitgezonden. In 1981 werden meer dan 13.000 van zulke oproepen ont vangen: verzoeken van artsen om medische advies, aanvra gen voor ambulance-vervoer en vele andere soorten verzoe ken en boodschappen. Wat hebben wij te maken met de gezondheidszorg in Oost- Afrika? Wellicht niets, denkt u... Toch wél, want zonder organi saties als AMREF en de Vlie gende Dokters, zonder hun mobiele en vliegende eenhe den, zonder hun radionetwerk, zou de kwaliteit van het leven daarginds - een werelddeel dat toch al op zoveel gebieden achtergesteld is - totaal afwe zig zijn. Zonder een gezonde derde we reld zou er straks wel eens he- lemaal geen wereld kunnen zijn... 25 jaar hebben AMREF en de Vliegende Dokters hun be staansrecht meer dan overdui delijk aangetoond: het was en is nog steeds een bittere nood zaak. En dat zal in de toe komst helaas wel zo blijven. Met zijn ruim 150 medewer kers - waarvan maar liefst 80% Afrikaans - staat AMREF vol enthousiasme en deskundig heid, vol toewijding en inzicht in de moeilijke gezondheids zorg-problematiek klaar voor de volgende 25 jaar. Maar ook voor de AMREF gaat de bekende regel op: Met al je hersens en talen ten, doe je geen fluit zonder centen. Laten wij ze samen in de lucht houden, die Vliegende Dokters. Heus ieder bedrag is welkom en er is nog zo veel nodig om de projekten te kunnen uitvoeren die ge woon uit geldgebrek nog niet konden worden gereali seerd. Adopteer een projekt met uw vereniging en geef door lopend. U kunt natuurlijk ook volstaan met een accept girokaart uit te schrijven voor een gift op (post)giro 487600 t.n.v. AMREF/Vlie- gende Dokters, Leidschen dam. Vijfentwintig jaar vliegende dokters in Oost-Afrika

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 14