LOM-school: ..Wat 'n rotstreek" „Witte Kruik" Schieland ziekenhuis schaft modern bewakingsapparatuur aan 149.95 Bewoners dierenboerderij nu kerstbout slijterij aanbiedingen Noor degene die gelijk 'ja'zegt 'nAlfasud 4 deurs sedan Bus 58 naar Woudhoek TC* rj Het Nieuwe Stadsblad KLAAR.. 18.990.~ 14.95 WEET JE WEL Vrouwenkoor zingt kerstliederen in museum Polikliniek Bedden- reductieplan filmsterren stijl moiré-zijden jurk met cirkelrok Informatieavond trambaan Nieuwe Damlaan Klaverjassen Klinisch Chemisch Laboratorium LEENAÜKL GRATIS I Gebit stuk? J. VERINGMEIER PRIJSBEKERS VAN NOVOTEL Hoofdgerechten novotd Kinderen van de Van Lieflandschool bij het lege onderkomen voor hun dieren: „liggen onze konijnen nu in de diepvries"? Met ingang van volgende week vindt u de weer iedere woensdag in Vervolg van voorpagina „Stroomverschillen" ;¥v. auto-hotel 'rotterdam' b.v. SCHIEDAM VL AARDIN GEN Het groot ge mengd koor Unisono geeft haar traditionele Kerst concert op donderdag 16 december in de kerk van O.L. Vrouw Visitatie aan de Schaepmansingel. 010 - 2601* 0199 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 10 DECEMBER 1982 PAGINA 3 SCHIEDAM „Wat 'n rots treek!" riepen leerlingen en docenten van de Van Lie- flandschool aan de Beatrix- laan dinsdagmorgen ont daan toen zij de gehavende restanten van hun zo ge liefde kinderboerderijtje aanschouwden. Reparatie klaar terwijl u wacht. Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131, telefoon 010-261417 's Zaterdags van 10.00 tot 15.00 uur voor inklusief drie dagverse groenten, gebakken aardappelen en/of fri tes en gemengde salade. Zaterdag 11 december Chili Con Came Zondag 12 december Kipfilet met hamsaus en kaas Maandag 13 december Hollandse haché schotel Dinsdag 14 december Schnitzel met mexicaanse saus Woensdag 15 december Varkenskotelet met jus Donderdag 16 december Gehakte biefstuk met uiensaus Vrijdag 17 december Kabeljauw met mosterdsaus Hargalaan 2, Schiedam telefoon 010-713322 SCHIEDAM Op vrijdag avond 17 december musiceert in de aula van het Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat het Schiedams Vrouwenkoor onder leiding van Ria Borgmeijer met een speciaal kerstprogramma, dat bestaat uit werken van on der anderen Britten, Preatorius en Monteverdi. De alt Els Kloos geeft aan dit concert een aparte toets met lie deren van Bach, Wolf en Reger. Edward Witsenburg, die be schouwd wordt als een van Ne derlands beste harpspelers, ver eent ook medewerking aan het programma. Het concert begint om kwart over acht. Leden van de Ver eniging Vrienden van het Mu seum betalen 3 gulden entree, niet-leden 5 gulden. Nieuwe Stadsblad 'N RANDSTAD EDITIE KANTOOR Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 R. de Kiewit Telefoon 010-732877 Privé 01899-17848 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tol dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKS ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Adn Boer Peter de Lange EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. I. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPII Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190222, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter gnffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 30-07-79 nr. 78/1979. 1-7-82 Onbekenden hadden 's nachts een koevoet tussen de deur van het hok gezet en het slot ver broken. Zo goed als de gehele bevolking van het dierenparkje was gestolen. Eén konijn wist aan deze hard handige deportatie te ontko men. De overige beesten, 6 ko nijnen, 3 kippen en een haan, waren spoorloos. Er werd veel bloed aangetrof fen, wat de leerlingen deed vre zen voor het leven van hun troeteldieren. Ook verdwenen was de witte voerton met zijn opvallend rode deksel; de con clusie lag voor de hand dat bij een gegriste beesten daarin hun laatste reis hebben gemaakt. ..Kunnen ze dan niet eens onze dieren met rust laten?" riep vertwijfeld mevrouw Baart- mans, docente aan deze LOM- school. De vraag behoefde helaas geen antwoord, want in het verleden werd al tweemaal een aanslag gepleegd op de levende have van de Van Lieflandschool. Zelfs het stevige slot op het nachthok weerhield de rovers maandag niet van een derde plundertocht, die vermoedelijk werd ondernomen met het oog op de naderende Kerstdagen. Sinds de bloedige resten zijn op geruimd huist het resterende konijn nogal eenzaam binnen de omheining. Zijn enige gezel schap vormen drie krielkipjes, die de rovers blijkbaar niet de moeite waard vonden. Mevrouw Baartmans maakt zich geen illusies over het lot van de voormalige bewoners van de kinderboerderij: „Die liggen al lang en breed in de diepvries". Omdat zij drie overvallen ge noeg vindt, doet mevrouw Baartmans een beroep op Schie dammers die maandagnacht wellicht getuige zijn geweest van de roof. Wie nadere bijzonderheden kan verschaffen, wordt verzocht te bellen met de Van Liefland school, telefoon 153793. Wel licht kan op die manier ten minste de voerton worden te ruggevonden. Het poliklinisch behandelen neemt ook in het Schieland Ziekenhuis nog steeds in bete kenis toe. De twee bestaande poliklinieken zijn op deze ont wikkeling maar nauwelijks berekend. Het is van groot be lang te kunnen beschikken over één goed ingerichte poli kliniek; de realisering daarvan zal pas tot stand komen bij het uitvoeren van het interimplan. Het bedden reductieplan van minister Gardeniers heeft heel wat pennen en tongen in be weging gebracht. De kritiek richtte zich niet tegen het uit gangspunt dat het aantal bed den op 3.7 o/oo moet worden gebracht, maar tegen de voor gestelde procedure. Geheel in overeenstemming met de recente wetgeving op het gebied van de gezond heidszorg zal nu de Provincie met voorstellen voor een bed denreductieplan moeten ko men. Voor het Schieland zieken huis betekende het plan van de minister een verminde ring met 111 bedden. Voor een belangrijk deel is dat geen wezenlijke reductie. Dat komt omdat bijvoor beeld de gezamenlijke capa citeit van de kinderafdeling nog te boek stond voor 72 bedden. De feitelijke bezet ting daarvan bedraagt onge- Lokatie Stadhouderslaan bewaakt hartpatiënt met de computer SCHIEDAM De lokatie Stadhouderslaan van het Schie land ziekenhuis (het vm. Noletziekenhuis) is trots op het feit dat men op het terrein van het voorkomen van hartaandoe- ningen en het bewaken van patiënten die getroffen zijn door een hartinfarct tot de modernste ziekenhuizen van Neder land kan worden gerekend. Daartoe is het computerbewa kingssysteem in het leven geroepen. Op de plaats waar men vroeger een hartfilm liet maken kan men nu via een zgn. geleider rechtstreeks in het hart kijken om op deze manier allerlei aan doeningen direkt te kunnen constateren. Op de intensieve verpleging kunnen acht patiënten worden opgenomen voor hartafwijkin gen, terwijl vier bedden gere serveerd zijn voor de zgn. post operatieve bewaking, patiënten dus die pas een zeer zware ope ratie hebben ondergaan of pa- tienten die bv. het slachtoffer zijn geworden van een zeer ernstig verkeersongeluk. De acht bedden voor hartpa tiënten worden cardiale bedden genoemd. Het programma daar voor bevat oa. aritmieën-detec- tie (het opslaan en verwerken van alle soorten hartstoor- nissen), patiëntengegevens, trend (de grafische vorm van veranderingen die zijn opgetre den), medicamentendosering, temperatuur, ademhaling, bloeddruk. Bij het samentrekken en onts pannen van de hartspier treden verschillen op in het elektrische potentiaal, „stroomverschillen". Deze verschillen zijn zichtbaar te maken door middel van elek trocardiografie (kardia=hart, grafien=schrijven). Het verloop kan in een cardiogram worden vastgelegd, de directe situatie is afleesbaar van een beeld scherm. Het ontspannen en weer samentrekken van het normale hart heeft, in beeld ge bracht, een karakteristieke fi guur. Ziekten van de hartspier geven een min of meer typische afwii- king in het cardiogram, zijn dus afleesbaar. Veranderingen in het ritme zijn in grafische vorm weer te geven. Het gebruik van een computer met een speciaal geschreven programma maakt het mogelijk hartritmestoor nissen in een vroeger stadium de herkennen dan met de „oude" visuele methode. Het systeem kan de binnenko mende gegevens in het geheu gen opslaan, de trend vastleg gen, nieuwe gegevens daarmee vergelijken en afwijkingen daarop signaleren. Het is duide lijk dat de nauwkeurigheid van dit systeem groter is dan de vi suele methode. Het zwaartepunt van het com puterbewakingssysteem ligt bij het vroegtijdig herkennen van hartritmestoornissen. Ook an dere fysiologische grootheden kunnen bewaakt worden: bloeddruk, temperatuur, adem haling enz. Onderlinge relaties kunnen worden gesignaleerd en vastgelegd. Undanks het science fictionachtige karakter kan de behandeling van de patiënt juist uiterst individueel zijn: - het systeem reageert op de af wijkingen van de trend van de individuele patient, allerlei persoonsgegevens kunnen worden ingevoerd. Bij voorbeeld de dosering van de medicamenten. De af te lezen reactie daarop kan leiden tot bijsturing van de dosering. SCHIEDAM Het doortrek ken van de trambaan naar Schiedam-noord maakt het noodzakelijk dat er een onge lijkvloerse kruising komt in de Nieuwe Damlaan met de spoor baan Hoek van Holland Schiedam. Dit werk start vermoedelijk in Hoogstraat ö4, Schiedam De klaverjascompetitie die in Huize Frankeland aan de St. Liduinastraat wordt gehouden is geëindigd. De heer en me vrouw Kerkhof wisten beslag te leggen op de wisselbeker met een totaal van 19825 punten. Tweede werd het koppel mevr. van 't Viehr. de Vette, met 19778 punten, derde mevr. Tim mermansmej. Steenhouwer met 19510 punten, vierde de heer en mevr. Zandbergen met 19345 punten en vijfde mevr. Van Dammevr. Winters met 19198 punten. (Zolanq de voorraad strekt *s»s f ;s Inkl. ML-behandeling \J en afleveringskosten. Alfa OFF. DEALER voor GROOT ROTTERDAM Centrale showroom: Mariniersweg 257 - Rotterdam - Tel. 11.33.45 maart '83. Vooruitlopend hierop zijn al enige tijd voorbereidende werkzaamheden in uitvoering zoals het verwijderen van bo men en het omleggen van ka bels. Op donderdagavond 16 decem ber 1982, aanvang 20.00 uur, vindt er in De 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766, een in formatiebijeenkomst plaats over de aanleg van de ongelijk vloerse kruising. Op deze bijeenkomst zal infor matie worden gegeven over het ontwerp van de spoorwegon derdoorgang en de wijze van uitvoering. De avond wordt verzorgd door de Dienst Gemeentewerken in overleg met Articon, het inge nieursbureau dat in opdracht van de Nederlandse Spoorwe gen de onderdoorgang moet maken. Vóór donderdag 16 december zal een informatiefolder aan de direct omwonenden over de werkzaamheden worden verstrekt. SCHIEDAM Het ministe rie van Verkeer en Waters taat heeft toestemming gege ven een busverbinding tot stand te brengen naar Woud- hoek-Noord. Begin januari 1983 zal de nieuwe RET-buslijn 58 gaan rijden tussen het station Schiedam Rotterdam-West en de Woudhoek. Tijdens de spitsuren en overdag gaai njii oo om ue 2U minuten rijden en 's avonds om de 30 mi nuten. Bus 58 overlapt gedeelte lijk de routes van de lijnen 52 en 53. Deze bussen zullen in gaande januari met een andere frequentie gaan rijden. Overdag en tijdens de spits gaat bus 52 om de tien minuten rij den en 's avonds om het half uur. Bus 53 doet tijdens de spits en overdag een 20 minuten- dienst en 's avonds om het half Om financiële redenen heeft het ministerie afgezien van medewerking aan een nieuwe buslijn naar het industriege bied in de 's Gravelandsepol- der. Unisono geeft kerstconcert Het koor, dat samengesteld is uit drie parochiekoren, zingt onder de naam Uniso no. dat betekent „één stem". Het Vlaardings Begeleidings orkest zal ook dit jaar het koor ondersteunen. Onder bezielen de leiding van de dirigent Henk Govaart wordt door koor en orkest hard gewerkt om het concert weer tot een groot sukses te maken. Een keur van bekende en in ternationale kerstliederen staat op het programma. Ook enkele werken van Bruckner, Puccinni en Fischer zullen ten gehore worden gebracht. Daarbij wordt de samenzang niet vergeten. Behalve koor en orkest wordt tevens medewerking verleend door: Jaap Prins als declama tor, Guus Korpershoek aan het orgel, en door het koperkwar tet van Bram Sebel. De kerk is dit jaar goed verwarmd door een vernieuwde verwarming. Kaarten voor dit concert zijn ad 4,- verkrijgbaar bij alle koorleden. Telefonische bestellingen bij Mevr. Et- man, Brielsestraat 27, tele foon 265469. veer 24 bedden. Ook ver blijft in het Schieland Zie kenhuis nog altijd een vrij grote groep patiënten die ei genlijk in een verpleeghuis moeten worden opgenomen. De capaciteit van de ver pleeghuizen is echter onvol-1 doende voor een snelle door- stroming. De, in verband met deze situatie, extra be- zette bedden kunnen uiter aard niet tot de normale ca paciteit worden gerekend. In de eerste helft van hét volö gend jaar zal de provincie Zuid Holland met een eigen bed denreductieplan komen. Dat zal dan in de tweede helft van het jaar in een inspraakproce- dure worden gebracht. Daarna zal de Provincie de minister adviseren. Wij zullen ons binnenkort met" de Provincie in verbinding stellen om over de ontwikke ling van de plannen van ge-' dachten te wisselen en onze idieeën en gedachten kenbaar te maken. Binnenkort kan het KCL een nieuwe ruimte in gebruik nq- men. Het gaat hier om het dan verbouwde voormalige kiri- derpaviljoen van het oude Ge meenteziekenhuis. De polikli nische patiënten vinden daar dan verbeterde wachtruimten en meer privacy bij het afne men van een bloedmonstertjei Door deze nieuwe accomodatip is nu ook de diagnostiek met behulp van met radioactieve isotopen gemerkte verbindin- gen mogelijk. Er zijn twee ty'- pen onderzoek: a. in-vitro-onderzoek (vitro glas) b. in-vivo-onderzoek (vivo - leven) Het in-vitro-onderzoek ge beurt aan een monstertje ma teriaal als bloed, urine, faeces etc. Dit isotopenonderzoek is een techniek die het mogelijk maakt zeer kleine hoeveelhe den van voor het leven be langrijke stoffen nauwkeurig en efficiënt te kunnen bepa len. Met dit onderzoek werd al anderhalf jaar geleden op be scheiden schaal gestart. De groei is dusdanig dat het op dit moment niet mogelijk is alle gewenste bepalingen in huis uit te voeren. Het in-vivo-onderzoek gebeurt aan de patiënt, die een bepaal de stof krijgt toegediend waar van de weg die deze stof door het lichaam bewandelt kah worden nagegaan. Deze diag nostische techniek kan orgai nen en structuren „zichtbaar" maken (statisch onderzoek) en het functioneren van bepaalde organen laten zien (dynamisch onderzoek). Een voorbeeld van statisch onderzoek is het skeleton derzoek. Door een botzoe- kende stof in de bloedbaan van een patiënt te brengen zal na enige tijd een ver hoogde concentratie van die stof in het skelet worden waargenomen. Plaatsen waar veel botweefsel wordt gevormd zullen nu meer van deze stof bevatten en duide lijker in het oog springen dan plaatsen met een gerin ge activiteit. Dynamisch onderzoek kan bijvoorbeeld plaatsvinden voor het bepalen van de uit scheidende werking van de nieren. Men kan een stof in jecteren die door de nieren uit het bloed wordt opgeno men en met de urine wordt uitgescheiden. Door op ver schillende tijden opnamen te maken van de nieren kan het verloop van het proces gevolgd worden en daaruit kan de werking van de nie' ren worden beoordeeld. De in-vivo-onderzoek is voor het Schieland Ziekenhuis een nieuwe aktiviteit. Het betekent een belangrijke uit breiding van het diagnos tisch potentieel. In de loop van 1984 (waar schijnlijk 1 maart) zal het Schieland Ziekenhuis ook de zo noodzakelijke derde psychi ater aantrekken. De eerste gesprekken tussen het bestuur en één kandidaat zijn reeds zeer bevredigend verlopen. Deze nieuwe derde psychiater vervangt de dit jaar plotseling vertrokken psychia ter dr. Henneberg. Deze werd tijdelijk opgevolgd door dr. Esperlo die zeer re cent op minstens even kortj termijn het in Schiedam vooi gezien verklaarde. De twee overige psichiaters in het Schieland ziekenhuis zijn dr. mevr. Tiessen en dr. Thompson. f ^mi o wordt bijWCC ,010- 160199 Bij WCC krijgt u zomaar 'n splinternieuwe auto te leen, als u uw eigen auto moeilijk kunt missen. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15, Af T Schiedam \jL ILID- FOCWA

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 3