GSD-enquête: zonder werk betekent verveling „Marbella": gecompliceerd karwei bij W.F. Vrouwenkoor zingt kerstliederen in museum Jubilarissen W.F. Lobo bij kerstlunch op school Slurgerlijke Sollicitaties Huishouden Bitter Verveling m GSD oudejaarsdag eerder gesloten i SCHIEDAM Jongeren die werkloos zijn willen over het algemeen zo snel mogelijk aan de slag. Het merendeel weet zich nauwelijks raad met de zee van vrije tijd die het zonder werk zitten met zich meebrengt. De jeugdige werkloze verveelt zich; bovendien vindt hij het niet prettig financieel afhankelijk te zijn van de samenleving. Liever dan eens per maand een zeker bedrag op de giro gestort te krij gen, zou hij zijn geld graag zelf verdienen. y SCHIEDAM Schiedam heeft er een nieuw gedrukt medium bij: de Vrouwenkrant. Vorige week verscheen het eerste (proef)nummer. Bedoeling is dat het blad elke twee maanden uitkomt, met in de zomerperiode een dubbelnummer. SCHIEDAM Donkere dagen voor Kerstmis is een gezegde dat nog steeds opgang maakt. Daarnaast staat ook de be wering dat een witte Kerst de meest ideale is. Voor de hierop ingestelde handelsbranches blijft dat evenwel gelijk. Boordevol blijvende winkels met al les wat nodig is om de kerstdagen feestelijk te doen verlopen. De boventoon voeren echter de bloemisten want een kerst viering zonder groen is van oudsher ondenkbaar. De ver koop van kerstbomen staat daarbij zo'n beetje centraal. Dan komen de bijna traditio f Jo Koogje staat al 51 jaar met kerstbomen langs de straat. „Het is wel koud, maar dat moet je er voor over hebben," vindt hij. SCHIEDAM De aangekondigde verhoging van de Onroerend Goed Belasting met 24 procent wordt niet in zijn geheel in 1983 doorgevoerd. Het gemeentebe stuur wil de forse tariefsaanpassing uitsmeren over twee jaar. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 15 DECEMBER 1982 PAGINA 17 Jongere is kansloos Dit zijn de belangrijkste con clusies uit een enquête die de Gemeentelijke Sociale Dienst dit najaar hield onder een kleine honderd school verlaters die langer dan één jaar werkloos waren. Leen Butter, Henk Bonzet en Ton Brouwer van de GSD vroe gen de deelnemers deels schriftelijk, deels mondeling naar hun ervaringen. Ook vragen van persoonlijke aard werden vlot en openhar tig beantwoord. Hoewel aan het onderzoek geen weten schappelijke waarde mag worden gehecht, geeft de uits lag een goed beeld van de ge voelens en frustaties van de jeugdige werkloze. Uit de eerste vraag bleek al dadelijk dat de jonge werkloze geen genoegen neemt met zijn gedwongen stilzitten. Er wordt zeer regelmatig gesolliciteerd, zij het met weinig succes. De meeste jongeren wijten dat aan een gebrek aan ervaring, anderen aan onvoldoende scho ling, en weer anderen aan het simpele feit dat er geen werk voor hen is. „Ze geven je ner gens de kans", luidt een veelge hoorde klacht. Zeer verontwaardigd reageer den de ondervraagden op de stelling „je hoort werkloze schoolverlaters wel eens zeggen: ik wil helemaal geen baan". Een greep uit de antwoorden: Natuurlijk wil ik werk, daar heb ik toch voor geleerd." „Geen baan betekent geen geld, en geen geld betekent: geen eigen dingen kopen". „Ik word van thuis zitten cha grijnig en prikkelbaar". „Ik heb een verplichting jegens de maatschappij". zen, tv kijken, een bezoek aan het arbeidsbureau, sporten, boodschappen doen, de krant in kijken. Zeventig procent van de geênqueteerden gaf toe zich te vervelen. Citaat uit het rapport: „De meesten hebben geen doel, geen hobby's. Ze kennen alleen de verveling, hoe fraai ze hun ant woorden ook verpakten om dat niet te laten merken. Nog geen één procent is bezig in de hobby-sfeer, zoals kleren maken, breien, klussen". Zestig procent van de meisjes daarentegen helpt in het huis houden; bij de jongens is daar voor aanmerkelijk minder animo. Over de sociale dienst hebben de meesten niets dan lof, al vin den sommigen het moeilijk met hun uitkering rond te komen. „Ik heb geen klagen, want waar in de wereld heb je het zo ge makkelijk als in Nederland", luidt een antwoord. „Ik ben blij met m'n uitkering, die betekent voor mijn ouders een hele ver lichting", meent een tweede. „Ik schiet er niks mee op, en ik leef krap", zegt weer een ander, die door een collega wordt aangevuld met: „Ik vind het wel leuk, maar krijg ik daardoor een baan? Nee!" Bonzet, Brouwer en Butter schrijven aan het einde van hun rapport het volgende: „De groep jeugdige werklozen tussen de 16 en 21 jaar wordt snel groter. Ondanks dat zij re gelmatig hun neus stoten heb ben de schoolverlaters nog hoop, hoop dat ze spoedig aan het werk kunnen. Als de situa tie niet snel verbetert kan die hoop wel eens omslaan in ver bittering". Op 1 januari 1982 telde de GSD 241 schoolverlaters die RWW trokken. In de loop van dit jaar zijn er nog velen bijgekomen. De 650 die zich naar verwach ting op 1 januari van 1983 zul len melden komen bedrogen uit. De regering wil de uitke ring aan 16- en 17-jarigen in trekken. Voor hen is er straks geld, noch werk. WATERWEG-NOORD Door ruim drie weken vol-continu te werken inclusief de weekends is Wilton-Fijenoord (onder deel van de WF-RDM Groepsmaatschappij B.V.) te Schiedam er in geslaagd een zeer ingrijpende reparatieklus aan het Ar gentijnse vrachtschip „Marbella" (13.892 dwt.) tot volle te vredenheid van de opdrachtgever te klaren. Het betrof een bijzonder karwei, dat eigenlijk pas gecompli ceerd bleek bij "het verwisselen van schroef en een routine verfbeurt. De nieuwe schroef werd door de eigenaars gele verd. Het bleek toen echter, dat het roer van het schip zoda nige scheuren vertoonde, dat verder varen niet meer moge lijk was. In de eigen Hachinefabriek Re paratie werd ongeveer de helft van het dikke plaatstaal, waar uit het roer bestaat, vervangen. Ook moest er een nieuwe roer pen worden vervaardigd, voor zien van een met roestvrijstaal opgelast draagvlak. Tevens werden de scheuren in de roersteven van het schip gere- Bijna de helft van de ondervra- gingondervraagden had nog nooit gewerkt. De rest had zich tevreden moeten stellen met vakantiebaantjes of tijdelijk werk via een uitzendbureau. Bedroevende bijkomstigheid: 26 procent van deze schoolverla ters behoort tot een gezin waarin vader, moeder, broer of zus ook al zonder werk zit. Werklozen zoeken elkaar op. Bijna 90 procent meldde dat hun vrienden of vriendinnen ook werkloos zijn. Hun dag be gint met laat opstaan en wordt doorgebracht met wandelen, le- Schiedam heeft vrouwenkrant publiek" nodig om het voortbestaan van het blad te garanderen. De Vrouwen krant gaat ƒ1,50 per num mer kosten, een abonnement voor 1983 kost een tientje. De krant wordt gemaakt door een groep vrouwen „die min of meer toevallig bij el kaar gekomen zijn". De meesten maken al geruime tijd deel uit van het Schie dams Vrouwenoverleg. In de redaktie hebben onder andere zitting Hanny Rennen, Wil Kraan, Marja van Houten, Marian van de Berg en Jacin- the Winnubst. Volgens een verklaring van de redaktie komt het blad tege moet aan de behoefte van veel vrouwen in Schiedam „die vaak merken dat de informa tie over aktiviteiten en belang rijk nieuws van, voor en over vrouwen gebrekkig is". De tweemaandelijkse krant zou verbetering in die situatie kunnen aanbrengen, met tips, nieuws en achtergrondartike len, alle geënt op het bestuur als vrouw. Het eerste nummer, gratis ver spreid in een oplage van 1000, laat zien wat de makers van de krant voor ogen staat. Een niet nader omschreven me vrouw Kooyman uit de Gor zen vertelt over 77 jaar ploete ren als huisvrouwen, dit naar aanleiding van een recente „vrouwenexpositie" in het Na tionaal Coöperatie Museum. „Bang op straat", een artikel van Jannemieke van de Gein, gaat over de vrees van vrou wen die 's avonds laat nog op de fiets naar huis moeten. „Wakkere wijven" wordt aan geraden in het vervolg samen op te fietsen; hetzelfde advies was enige tijd geleden al te vinden in het blad van de Echte Nederlandse Fietser- bond afdeling Schiedam. Coverartikel van de eerste Schiedamse Vrouwenkrant: „De werkgroep Tijd voor School en haar doelstellingen". De alomtegenwoordige Len Munnik maakte plaatjes bij dit verhaal, dat pleit voor betere overblijfmogelijkheden voor de Schiedamse schoolkinde ren. „Seksisme" komt ter sprake in „Sekspoes of huissloof en bijna altijd dom, het beeld van de vrouw in de reklame", een nogal uitgekauwd onderwerp, dat weinig Schiedamse accen ten bevat, bevalve de slotali nea: „In elk geval kunnen we de wijze waarop de Schiedamse winkels bedrijven, gemeen te, e.a. adverteren kritisch volgen. Door en op de vin gers te tikken of een klacht in te dienen verandert er ho pelijk wel wat in Schie dam". Wie kennis wil maken met het blad, dat zeer verzorgd oogt (het werd gebruikt bij de Be- drijfsgemeenschap Schie- mond), kan een briefje sturen naar Postbus 4103 GC Schie dam. In de colofon is geen te lefoonnummer opgenomen, zo dat de lezers niet telefonisch kunnen reageren op het eerste nummer. Toch heeft de Vrouwen krant een „breed lezeressen- SCHIEDAM De Gemeente lijke Sociale Dienst (GSD.) zal op oudjaarsdag (vrijdag 31 decmeber) om 12.30 uur geslo ten zijn. Op vrijdag 24 decem ber is de GSD, zoals altijd op vrijdag het geval is, om 16.00 uur gesloten zijn. SCHIEDAM Op vrijdag avond 17 december musiceert in de aula van het Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat het Schiedams Vrouwenkoor onder leiding van Ria Borgmeijer met een speciaal kerstprogramma, dat bestaat uit werken van on der anderen Britten, Preatorius en Monteverdi. De alt Els Kloos geeft aan dit concert een aparte toets met lie deren van Bach, Wolf en Reger. Edward Witsenburg, die be schouwd wordt als een van Ne derlands beste harpspelers, ver leent ook medewerking aan het programma. Het concert begint om kwart over acht. Leden van de Ver eniging Vrienden van het Mu seum betalen 3 gulden entree, niet-leden 5 gulden. pareerd. Dit laatste door middel van een speciale procedure, waarbij men met een tempera tuur van 150 graden C. werkt. De beschadigde stuurmachine onderging eveneens ingrijpend reparatiewerk, waarbij ook de eigen Machinefabriek intensief werd ingeschakeld. Voorts diende het oorspronke lijke verfprogramma een aan zienlijke aanpassing te onder gaan en was er het nodige werk aan het verwisselen van de schroef te doen. Werkzaamhe den aan de hoofdmotor en de hulpmotoren moesten onderno men worden, want de ashalzen van de hoofdmotor vertoonden scheuren. Twee ervan moesten worden geslepen. Ook werden in de eigen Machi nefabriek de krukassen van de drie hulpmotoren en dé reserve krukassen geslepen, 1 terwijl voor één hulpmotor een nieuwe fundatie werd geplaatst. Revi siewerkzaamheden vonden plaats aan de cilinderdeksels en zuigers van de hulpmotoren. Tijdens de bezigheden in de Machinefabriek dokte men het schip uit ter lossing van de la ding in de Waalhaven. Veraer werden nog allerhand reparatiewerkzaamheden uit gevoerd, zoals aan de huid (een schade), winches, laadblokken, luiken, navigatielichten, de bui tenboordafsluiters, een lucht- compressor, etc. Men ontdekte nog een corrosie- veroorzakende bacterie in de smeerolie. Dit euvel werd ver holpen, zodat toekomstige erns tige schade aan de hoofdmotor werd voorkomen. Werk was er ook aan de ketels, zoals het in stalleren van een nieuwe warm-waterbak. Weer volop kerstbomen in de aanbieding nele kerstboomverkopers in alle delen van de stad op de proppen, in de hoop goede za ken te kunnen doen. Deze zaken zijn ongetwijfeld weer te doen, want/het laatste waarop wordt bezuinigd is het kerstsfeertje in huis. Voor de straatverkopers is het altijd een koude klus, het uren achtereen drentelen bij de uit gestalde sparren, die ook dit jaar weer in vele formaten aan de markt zijn. Steeds meer veld winnen de mini-boompjes aan de kluit, soms opgepot in plastic-emmertjes. Dat ze min der snel hun naalden verliezen en hun frisse groene kleur be waren is op zich al een voor deel. Het aanbod is gevarieerd van samenstelling, de prijzen lig gen gelijk met die van vorig jaar. Dit laatste weet Jo Koogje ons bij navraag te vertellen. Deze is afstammeling van een be kende Schiedamse generatie handelaren. Voor de 51e keer staat hij nu met kerstbomen, hetgeen wil zeggen dat hij reeds als jongen van 14 jaar heeft staan kleumen en stamp voeten bij een kunstmatig stukje bos met sparrenbomen, al naar gelang temperatuur en sneeuwval. Jo Koogje mag doorgaan voor een man met grote ervaring op dit gebied. Ook in kerstbomen is kwaliteitsverschil. De mooi ste zijn afkomstig uit Luxem burg. Met zijn broer gaat Koogje ze jaarlijks vooraf uit zoeken. „Dat zijn bomen afkomstig uit Duitsland, en natuurlijk van eigen bodem. Ze zijn' veelal te herkennen aan wat bruine takken aan de stamvoet, die gemakkelijk zijn te verwijde ren. Aan losse takken geniet de blauwspar en ook de dou- glassden de voorkeur, te ge bruiken voor wandversierin gen", aldus Kooeie. Ook in ons land geven dit jaar de bessendragers een over vloedige oogst. Er kan dan ook veel bessenhulst in de aanbie ding worden verwacht. Ruim is ook het aanbod aan voorge trokken hyacinten en tulpen. De prijzen zijn afhankelijk van wat het buitenland aan de veilingen koopt. Romantiek bij kerstvieringen veroorzaken de maretakken, een parasiet, beter bekend als mistletoe. Onder deze takken je geliefde kussen brengt ge luk, zo denkt men nog steeds. Onder de bloeiende planten neemt de populariteit van de kerstster, in de kleuren rood en lichtgeel, nog steeds toe. Zijn werkelijke naam is euph- porbia pulcherrima. Er bestaat tevens een kerstroos (hellebo- rus niger) met voorgetrokken, mooie witte bloemen. Naast deze twee planten zijn er nog genoeg andere bloeien de soorten met onder anderen het alpenroosje of cyclamen. De witte soorten krijgen met de kerstdagen de voorkeur. OGB-verhoging over twee jaar uitgesmeerd Maandag moet de gemeente raad een voorstel van b en w behandelen waarin de OGB met 16 procent omhoog gaat. Twaalf procent daarvan is „in haal" belasting, de óverige vier procent zijn trendmatig. Voor 1984 wordt een soortge lijke manoeuvre in petto ge houden. Telt men beide verho gingen bij elkaar op, dan gaat de OGB dus in totaal in twee jaar tijd met 32 procent om hoog, inplaats van met de voorgenomen 24 procent in één keer. Voor deze kloeke verhoging heeft Schiedam overleg ge voerd met Binnenlandse Za ken in Den Haag. Ook werden alle gemeenteraadsfracties ge- polsd. Op het stadskantoor wordt de verhoging als noodzakelijk ge zien om het tekort op te van gen dat ontstond toen de ge meentelijke computer een fout van enkele miljoenen maakte. Daardoor vielen de inkomsten uit de OGB dermate tegen dat een enorm gat in de begroting ontstond. De tekorten die over de jaren 1980-1982 werden gederfd worden met de verhoging van 1983 slechts gedeeltelijk opge heven. In 1984 moet er nog een gat van 1,2 miljoen gulden worden gevuld. Op de agenda van de ge meenteraad staat maandag nog een prijsverhoging die links en rechts enkele ton gen zal losmaken. Daarbij gaat het om de nieuwe prijs die met ingang van 1 janua ri voor een kubieke meter aardgas moet worden be taald. Deze tariefsstijging is overi gens niet vastgesteld door de gemeente, maar door de lande lijke overheid. Volgens het raadsvoorstel moet deze prijs van f 0,469 naar 0,496 per „kuub". Het vastrechtbedrag per aansluiting stijgt van 48 gulden naar 57 gulden. Uit de bij de raadsvoorstellen gevoegde tabel blijkt dat de verhoging procentueel het meest aantikt bij de kleine verbruikers. Hoe meer gas men stookt, hoe „goedkoper" de verhoging procentueel uit valt. WATERWEG-NOORD Vrij dagmorgen zijn in de kantine Hoofdkantoor van de Dok- en Werf-maatschappij Wilton- Fijenoord B.V. in Schiedam weer jubilarissen gehuldigd. Zij werden toegesproken door de heer W. Zipp, lid der directie, die de gebruikelijke geschen ken onder couvert, de ver erende getuigschriften en de daarbij behorende insignes ui treikte. De jubilarissen zijn: 25 dienstja ren: A. F. J. v. Beusekom, R'dam, Voorraadkontroleur MM; J. B. Beijer, S'dam; Techn. Wetensch. Medew. TWA; A. Ducaneaux R'dam Meubelaf- werker NB; A. de Jager S'dam Monteur/bankwerker REP; J. Kruines S'dam Sch. aanb./Sek- tieb. NB; P. de Ligt Vld. Elektr. lasser, REP; E. L. Martens S'dam Operator Bedr. Inst. BD; L. F. A. Meijer S'dam Adminis trateur MM; P. Monster Rozen burg Aluminiumbewerker NB; J. A. Poschmann Poortugaal Afdelingsbaas MM; H. F. J. Quadt S'dam IJzerwerker REP; J. Snijders S'dam ass. Projekt- baas REP; J. Terwiel S'dam Contr. Mag. goederen MM; A. Witkam Hoek van Holl. Ar chiefbeheerder NB. SCHIEDAM De leerlingen vereniging „Onder Ons" van de rijksscholengemeenschap Schravelant heeft een kerst- lunch voor 600 leerlingen ge organiseerd. De lunch, die misschien het begin vormt van een jaarlijkse terugkerende kersttraditie, zal plaatsvinden op 17 december in de aula van het schoolge bouw aan de Hugo de Groot straat. Tijdens de lunch zal de beken de Vlaardingse zanger Lobo (The Carribean Disco Show) een optreden verzorgen. Een groot lerarenkoor verzorgt de rest van de feestvreugde. Uit de leerlingen werden een brugklaskoor en een dans groep samengesteld die tijdens deze eerste kerstlunch hun de buut zullen maken. GEBOREN Wendy, d.v. de Groot-Pieters. Dennis, z.v. van Wijnen-Boes. Joyce, d.v. Broxks-Groen. Tim, z.v. Bot-Hopstaken. Nesrine, d.v. Abu Ayyash-Abu Awad. Nadine, d.v. van de Nadort- Kouwenhoven. Wenda M. M. d.v. Lechner- Aalders. Carmen K. d.v. van der Hooft- Friess. Dimitrios, z.v. Kirkilis-Eijsber- gen. Eva E. P. d.v. Rossen-Veen- brink. Maurice, z.v. Melchers-Pawi- rosemito. Victor S. z.v. Knook-de Pijper. Jasper, z.v. Schuurman-Voor- wald. Stephanie N. d.v. van Honk- Greven. Reda, z.v. Hammou Allal- Chougrani. Vivian, d.v. Verkaaik-van der Gaag. Helena C. d.v. van Montfoort- Broek. Roberto, z.v. Grandazzi-Weij. OVERLEDEN H. Tanis, vr. e.v. H. in 't Hol, 55 jr.;. M. van Vulpen, vr. e.v. H. P. Middendorp, 38 jr.; H. J. Heijster, vr. geh. gew. met C. G. van Lint, 83 jr.; M. Nenic, man, 42 jr.; A. J. Brökling, man, 76 jr.; H. W. van Wolfs winkel, vr. e.v. P. C. Manders, 72 jr.; W. van Bueren, man, 62 jr.; J. Warner, man, 75 jr.; J. C. Meijer, man, 85 jr.; F. E. Mul der, vr. 87 jr.; J. A. Gebbe, man, 68 jr.; J. C. C. Waaleman, vr. geh. gew. met G. A. Ger- des, 90 jr.

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 17