Maak nu al mee wat de 21-ste eeuw voor ons allemaal in petto heeft Beleef de 21-ste eeuw naast 's werelds grootste pretpark... en waar anders dan in de States Gaai dat zien. „Happy" staat in DW I hoog genoteerd... I Het is Walt Disney en toch heel anders Uitstalkast Wereld 4 li Sr - -- - - wm We willen wel, maar wat kost 't EPCOT: zijn tijd altijd een kwarteeuw vooruit Nederland heeft een echte ruimtevaarder, die overigens (zo vertelde hij onlangs op de tévé) dat heelal nog in moet. Uw thuiskrant is hem voor. Die ging dezer dagen de ruimte in met het „Spaceship Earth", het ruimtesclip aarde. Samen met nog eer kleine drieduizend we reldreizigers maakten we een ademstokkende rit door de tijd. Gezeten in een grote, glanzen de bol, vlogen we 20 het jaar twee duizend in. Dit is géén science ficion. Dit is de van de ene ver bazing in de andere ver rassing vallende werke lijkheid. Nü al meenaken wat we in de 21e eeuw kunnen verwachten. Niet alleen in de ruime, ook met je beide benen op de grond. Modelmaatshappij Eng-echt Radiaal Plan /- Een zonnig beeld voor een zonnig perspektief, dat zich via het "Ruimteschip Aarde" opent als toegangspoort tot Epcot Center en de maatschappij van morgen. Deze zilveren globe met z'n visionaire inhoud heeft een door snee van 50 meter en een kleine 3000 bezoekers kunnen er in rondcirkelen om er vele ervaringen rijker weer uit te komen. Energie Agrarisch wonder Laser-schilderen Epcot Center op de maquettetafel, met de voornaamste nieuwe projekten voor deze semi-wetenschappelijke dependance van Walt Disney World in Florida, een wereld wijd schouwtoneel waar vele nieuwe konsepties voor "de maatschappij van morgen" een plaats hebben gekregen. Op de voorgrond de zilveren bol van "Future World", waarmee je het "Ruimteschip Aarde" binnengaat voor een vlucht naar de 21e eeuw. Rond deze zilveren kogel als blikvanger van Epcot tekent zich het lasso-vormige face van de monorail af, dat de 4 km noordelijker gelegen Disney World met Epcot ver bindt. Op de achtergrond Lake Buena Vista, het kunstmatige meer, waar het goed uitblazen is en waar ook de zeven "wereldpaviljoens" zijn gesitueerd. Vorig jaar vierden we „Big Centennial", het tienjarig bestaan van Disney World Florida, met miljoenen Dis- ney-fans mee. En of we over een jaartje nog even langs wilden wippen. Om als klap op de vuurpijl de opening van EPCOT te verslaan, een model van de stad van morgen. Werkelijkheid Tijd vooruit f 1 RANDSTAD-EDITIES EXPERIMENTELE KlflflTSCHflPFYUflN lïIDRGEN Alleen... je moet er wel even voor naar Amerika. Daar draaien we tegenwoordg (mits de centjes daarvoor in ie poc ket zitten) de hand nie meer voor om, maar dan sta je, zit je, loop je, ben je, maa; je ei genlijk deel uit van eei stukje 21e eeuw, dat z'n weega niet kent op deze aardbol van de jaren tachtig. Waar dat te beleven valt? In Epcot Center, het futuristische sluitstuk van 's wereïs groot ste pretpark, ontsppten aan het geniaal-kreatiee brein van Walt Disney. Die naam kennen w allemaal. Dat is de man vn Mickey Mouse en al die aniere fanta siefiguren, welke ie wereld via boeken, strips, ilm en Dis ney World veroveden. Epcot Center, endat betekent Experimental Prtotype Com munity of Tomorow (de expe rimentele mode1 maatschappij van morgen, op z'n Hollands) maakt dus deel lit van Disney World, gesituecd in het zon nige Florida bi Orlando. Om volledig t' zijn: er is ook nog een Disneland in Califor- nië, maar dat ilijft hier verder buiten beschciwing. Well folks, Dnald Duck en de zijnen mogei we in Epcot Center heleraal vergeten. Het heeft met he Disney-gebeuren slechts gemen, dat we in een fantasiewerld belanden, die evenwel ir de 21e eeuw best eens realitit zou kunnen wor den. Zoals u elders op deze pagi na kunt ezen hebben we vo rig najatr u al schrijvend reeds meegenomen naar die Disney Vorld, thans duikt u met Rjndstad-Edities even de toelomst, dus het Epcot Centerin. Eerst lit: Amerikaanser heb ben wi het niet, denk je bij dit futuritische gebeuren, want met feeling voor management zijn hier de grote Amerikaanse namen op het gebied van de industrie onder één noemer gebracht, zich evenwel afzon derlijk toekomstgericht pre senterend. Amusement, schokeffecten, vi sionaire beelden, het gevoel krijgen echt even in een ande re wereld te zijn, noemen we de kenmerken van Epcot Cen ter. Stap even mee in de 21ste eeuw en koop zo'n toegangs kaartje voor 15 dollar per stuk. De Epcotters rekenen er op daarvan een kleine tien miljoen te kunnen slij ten. En de tourniquetten draaien mee als je eenmaal door het „Ruimteschip Aarde" entree hebt gekregen tot het achter land van wat ons voorland in de 21ste eeuw heet te zijn. Future World en World- showcase zijn de twee lang niet kinderachtige poten waarop Epcot zich staande houdt en net niet flipt onder het gewicht van het miraku- leuze orakteltaal en opge klopte humbug. Een man als onze eigen Chriet Titulaer, toch geen kleine jongen op het gebied van ruimtesche pen en communicatiesyste men zou zich hier niet hoe ven te generen, maar juist thuis voelen, daar op een steenworp afstand van Cape Canavaral zelf. Er staat dan ook een wereld naam achter dit Ruimteschip Aarde, waar Bell System, wel bekende handelaren in inter continentale verbindingen, de scepter zwaait. Voor wie hier de Bell luidt weet dat-ie niet echt wordt beetgenomen. Het Bell-pavil- joen is meteen al een schot in de roos, waar ook nuchtere Nederlandse Pietjes Bell niet van terug hebben. De audio-animatronisch figu ren, levensgrote poppen van fiberglas en rubber volgen er feilloos de commando's van de computers op, weten zich let terlijk soepeitjes te bewegen en spreken even letterlijk gro- te-mensentaal. Zelfs het tonen van emoties is ze bijgebracht, deze rubberen robots, vermen- selijkt tot op het bot. Het is bij na eng-echt. De Escot-money-makers ver staan hun vak tot in de per- fektie, zoals je ook ervaart en ondergaat in de World of Mo tion, inderdaad een Wereld van Beweging. Ingenieuze Amerikanen heb- In tien jaar gingen 125 miljoen mensen u al voor, om Disney World Florida te mogen betreden. Een Boeing 747 van de KLM vliegt je bijna muisstil over naar de „Smiling World" die je daar wacht. En juist die grote doelgroep van jonge mensen tussen de 25 en 35 jaar, die volgens de statistieken nog wat aan zichzelf te vergeven heeft in dit IK-tijdperk, vormt het mikpunt van EPCO, de Experimental Prototype Community of Tomor row. Wie vandaag wil leven om de wereld van morgen in het vi zier te krijgen kan zich hier moeilijk bekocht voelen. Wie op Mickey Mouse, Donald Duck, Cinderella en andere Walt Disney-scheppingen is uitgekeken en niet helemaal kinderlijk wil overkomen kan nu z'n ogen richten op wat de wereld van straks voor ons in petto heeft. De nieuwe vleugel aan de vlugge vogel DW heet dus Ep cot, twintig jaar geleden op de tekentafels van Walt Disney uitgedacht, thans helemaal up to date als een zeer toeganke lijke, overigens altijd nog te gekke-stad-van-morgen. De ideale stad van de eenen twintigste eeuw, plaats bie dend aan een 20.000 inwoners, al zullen die voorlopig alleen bestaan uit personeel van Dis ney World en de vele techneu ten van de meest vooraan staande en vooral vooruitstre vende industriële bedrijven die vanuit alle hoeken van de wereld hier neer streken. De stad is gebouwd in samen werking met United States Steel en R.C.A., welke laatste gigant het informatie- en com municatiesysteem van de toe komst heeft ontworpen voor Walt Disney World. Compu ters, telefoons, monitor- en controlesystemen van het hoogst ingenieuze gehalte zijn er aan te pas gekomen. Epcot zal nooit helemaal „af" zijn, maar steeds weer nieuwe ideeën en technieken introdu ceren, testen en demonstreren, Het is gebouwd, opgebouwd en ingericht volgens het „Radiaal Plan". Het centrale hotel, het internationale winkelcentrum met alle voorzieningen voor „een prettig leven in een stad die ook in de volgende eeuw nog meetelt", monden in het midden van dit futuristische stadsleven uit. Met daarom heen scholen, kerken, recrea tiegebieden met in de buiten ste ring van de cirkel de in de parken gelegen woningen, te bereiken met Wed-way, kleine wagentjes die via vaste rails non-stop rondjes rijden door Epcot en door hun continue beweging nimmer opstoppin gen kunnen veroorzaken. Hiermee is het ideaal van Walt Disney, een stad zon der vuil, lawaai en ongeluk ken (je voet verstuiken tij dens de pantoffelparade langs deze mini-wereldten- toonstelling het enige wat je nog kan overkomen én een zonnesteek als je niet goed uitkijkt) toch nog onder handbereik gekomen. En wie zo aan z'n toekomst blijft bouwen als daar in DW lijkt een lang leven be schoren. mmmm y. x „Happy" staat hooggenoteerd in Wallstreet van Disney World en dus ook in de stad-van-morgen. Even hoog als de X i Amerikaanse dollar zelf. :j: Toch is DW met de nieuwe kassakraker van Epcot-Center meer dan alleen maar weggelegd voor de „happy view". xj Pakken we het rekensommetje eens royaal op en dan weet Pij: je dat een weekje DW voor een echtpaar met twee kinderen iji toch al gauw een paar duizend dollars vraagt. :j:j Vliegreis voor pakwegf1500.- per persoon, uit en thuis (en X- via sommige aanbiedingen ook nog met een weekje verblijf •x er bij als je 't goed uitkient). Voor dat gezinnetje van vier jij: personen maakt dat vliegen - zonder korting - dus f 6000.-; jijj iji verblijf, afhankelijk van je luxe staat van leven, tussen de ijij X; f 100 - en f250.- ptr dag/nacht. Hang een label om je nek jiji iji voor een vrij-entree-tot-alles-en-nog-wat voor meerdere :j:j jij: dagen, dan voel je je voor f 100.- tot f200.- allerminst alleen j:j: X en werkelijk helemaal echt uit. :j:i Je bent er dus mmstens een paar dagen onder dak en daar- X x om staan er in dt buurt van het aanvliegpunt Orlando vele hotels, met spechle arrangementen voor het hele jaar-rond. jij x Plus gratis pendeldiensten naar dit unieke stukje Florida- :j:j iji Amerika. :j:j: ji Alleen de zon gaat in Florida-WD voor niks op, zij het dan jij: iji wel elke dag, cross my heart! Ga je, hèb je die paar dollars ;j:j: jij losjes in je achterzak, hierbij gratis een gouwe tip: ga wel jiji iji „labelen dadan wel zo voordelig. jij: j:j: Zo duur uit te pakken hoeft trouwens niet, als je weet dat :j:j x eten en slapen ook betrekkelijk goedkoop kan en een boom- j:j: hut als vakantie-bungalow zeker zo romantisch en in elk ge- jjjj jij; val billijker uitvalt. jjjj iji En met je eigen tent of caravan is even natuurlijk als ideaal, jij: jij al moet die meestil wel ter plaatse gehuurd worden. Negen iji jij: uurtjes vliegen liggen er dan nog maar tussen u in Amster- j:j: dam-Schiphol en Oranlando-Florida. Je levert er dus wat xj j:j: voor in, je krijgt er ook veel voor terug. En wie zich echt „happy" en dus ltkker kan en wil voelen, weet waar-ie het :j:j x zoeken moet. Je comt; geheid platzak, maar vele wezenlijke iji en onwezenlijke ervaringen rijker, terug. Dat zit er dik in. jij xj/'Sx A ben hier het wiel nu eens even funktioneel als visionair voor de tweede keer uit willen vin den, maar nu met de kicksaus van een bewogen beweging, waarmee General Motors vaart brengt in de wondere wereld van het wiel, dat ook in de toekomst nog voldoende perspectieven biedt. De Wereld van Energie, waar achtig de Exxon-gigant als sponsor schuil gaat is zo'n an dere futuristische trekker, luisterend naar zonovergoten naam „Universe of Energy". Gaat dat ook zien, die reusach tige zonnecollector, goed voor de konstant energieke aandrij ving van een ludiek boemel treintje waarin de inzittenden langs allerlei spectaculaire pa norama's worden gereden. Hier gaat voor Exxon de zon inderdaad voor niks op, de enorme investeringen van dit zonnige rijdende projekt even daargelaten dan. Ze kunnen het in deze semi- wetenschappelijke dependance van D.W. op wereldschaal na tuurlijk niet laten, om en pas sant op de typische Disney- toer te gaan tijdens die rit door mistige moerassen, waar de dampen echt van afslaan, heus ademende dinosaurussen en echt rokende en spugende vul kanen voor spanning en sensa tie zorgen. Je ziet niet alleen de uitstromende lava, je ruikt het spul ook. Je krijgt het allemaal in hap klare brokken heel realistisch voorgeschoteld op 's werelds grootste schouwtoneel. Kraft is de naam, van wereld faam wederom, en die staat dan ook helemaal achter het paviljoen met de groene vin gers die ver in de toekomst wijzen. Europa's Glazen Tuin, ons ei gen Westland, met z'n eigen proefstation in Naaldwijk zou eens moeten kunnen uitlopen om zich in te schepen voor een boottochtje langs de weelderig ste akkers en door glazen kas sen glijdend waar allerlei ge wassen meer dan als kool groeien. Alternatief, dus futu ristisch gekweekt natuurlijk, al die groeisels die alle be- staande kultures op z'n kop zetten. Met de wortels in de lucht, in allerlei standjes en plukklare vierkantige komkommers die zich zo in laten kisten, als we komkommers goed van toma ten kunnen onderscheiden tenminste. Maar ook in deze imme/ise uitstalkast van alles wat anders dan normaal groeit en bloeit en ons over een kwart eeuw allemaal boeit, zo is je aangezegd door sponsor Kraft. Tevens het bewijs leverend dat kreativiteit nooit verloren gaat en je ook best met laser stralen kunt schilderen en er eigenhandig elektronische mu ziek mee kan voortbrengen. Een sterk Kodaknummer ligt in het driedimensionale vlak van filmisch „Magische rei zen". Je kan er urenlang zoet zijn met het kijken en meedui- ken in de Niagara-watervallen bijvoorbeeld. Uitgelezen filmteams hebben twee jaar lang dertig landen afgelopen om de meest unieke en curieuze rolprenten te schieten, een non-stop film programma garanderend die meer dan één blik waard is. De hele wereld zou er weer present zijn, om deze nieuwe parel aan het Disneyland-pro- jekt te zien schitteren. De laat ste spektakulaire peiler van de vier waarop Disneyworld nu rust; aan de drie reeds beken de, die van Entertainment, Re creation en Relaxation is nu immers de laatste pilaar, die van Experimental toegevoegd. EPCOT staat van nu af aan wereldwijd voor „Experimen tal Prototype Community of Tomorrows", waar men uitge laten als ingetogen kan leven zoals nergens anders in de we reld. Geen science fiction, maar le vendige werkelijkheid. „Wait and see" zeiden die van Dis ney World precies een jaar ge leden. En dat geduld loonde echt de moeite wel. De spreekwoordelijke „big smile" werd ingeruild voor een blik van bewondering en verbazing vooral voor zoveel inventiviteit, waarop het to verwoord innovatie naar het leven en streven van de ook in de 21e-eeuw spelende mens, homo ludens genaamd, zeker van van toepassing is. Over EPCOT zei Disney bij zijn leven veelbelovend, dus ietwat hoogdravend: „Het zal zich laten leiden door nieuwe ideeën van toegepas te wetenschap die ontstaan is in de creatieve centra van de Amerikaanse industrie. Het zal zich altijd bezighou den met het introduceren, beproeven en demonstreren van nieuwe materialen en systemen". Het zou een plaats zijn, zei hij, de schepper van werelds grootste pret- en sprookjes park: „waar mensen metter daad een leven leiden dat he den ten dage nergens anders ter wereld te vinden is". Eerlijk is eerlijk, dat loog er niet om, in de zestiger jaren al niet, toen hij dit perspectief op een zo niet betere, dan toch onvoorstelbaar andere wereld opende. Tegen het eind van zijn leven ging Walt Disney - de man die zijn sprookjesachtige Ameri kaanse carrière begon met het vertellen van grappige ver haaltjes met behulp van bewe gende konijnen en mizemau- wende muizen - zich ernstig bezinnen op het wel en wee van ons milieu. En vroeg zich serieus af wat hij kon doen om het te verbeteren. Kijk, dit heet nog altijd de werkelijke motivatie achter het machtig en magistrale fabeltjes-impe rium van Walt Disney World te zijn. Disney had niets meer te ver spelen en zeker niet de be hoefte om zichzelf te herhalen door nog een amusementspark dat z'n weerga niet kent te bouwen. „Magie Kingdom", het Magi sche Rijk was een oud middel tot een nieuw doel geworden, ontworpen om WD de kans te geven een paar visionaire ideeën die hem door het hoofd speelden aan de werkelijkheid te toetsen. En waar hij dan het allerliefst naar uitkeek, was het ontwer pen van EPCOT, een stad wel ke z'n tijd altijd vijfentwintig jaar vooruit zou zijn. Het is hem, tot op zekere Amerikaanse hoogte gelukt, zij het niet meer bij zijn leven, maar zijn nazaten, aanhouders en vooral aandeelhouders voorop, plukken er nu de vruchten van. De acht miljoen bezoekers welke de nieuwe at tractie jaarlijks moet trekken al evenzeer. Het zou naïef zijn te veronder stellen dat dit EPCOT-center een oplossing voor onze pro blemen zou brengen. Het is geen echte stad, wel een waar devol proefterrein voor veel futiristische systemen die daar tussen het meer alledaagse „glazen speelgoed" van het „Magie Kingdom" hun deug delijkheid kunnen bewijzen. Te toetsen aan ons dagelijkse leven dat ons over een kwart eeuw te wachten staat. Het vormt de laatste en meest gedurfde, thans tastbare, op bloei van een buitengewone fantasievolle geest die diep in deze legendarische Walt Dis- ney-school. Daar is dan wel eens even een slordige 800 miljoen dol lar tegenaan gegooid om al dit semi-wetenschappelijke gedoe, met desondanks een werkelijkheidsgehalte om allerminst lacherig over te doen, uit de grond stampen. Als ietwat afstandelijk aan hangsel van dit „Vacation Kingdom", dat tesamen en in vereniging goed moet worden voor een jaar-bezoek van rond 20 miljoen nieuws gierige mensen van „all over the world": Een uitgekiende formule, goed om de kassa blijvend te laten rinkelen, want hoe serieus ook van conseptie, „there is no business like showbusiness" en daar maakt EPCOT als de stad van morgen geen uitzondering op. Dus, toch eens heen gaan, als u er langs komt. Deze grote kijk doos en uitstalkast met alles waf de wereld nu en morgen te bieden heeft, kan niet meer kapot, zolang de Russen het niet op Florida gemunt hebben tenminste. We vertellen u er meer over, over de toestand in een stukje wereld waar men al kan leven - in elk geVal zich kan inleven - als nergens an ders op deze aardbol in het 21e-eeuwse gebeuren. Een mini-wereldtentoonstel ling. Niks kleinerends mee be doeld. „Uitstalkast Wereld" (World Showcase) bereik je vanuit Toekomst Wereld te voet, per monorail, boot of dubbeldekker. Negen landen stelen hier de show: Amerika, Canada, Mexi co, China, Japan, Engeland, West-Duitsland, Frankrijk en Italië. Nederland schittert nog door afwezigheid; geen schande, als het Madurodam van de wereld eens een keertje niet voorop loopt. Toch zijn er plannen (geld nog niet natuurlijk, hoe wel we met Philips en Shell best aan de bel kunnen trek ken) om het nog eens zover te brengen. De VS heeft er weer een kas- sukses met de sterk nationaal getinte audio-animatronische poppenshow van historische figuren. Benjamin Franklin kan er zelfs trappen lopen en zo blaast ieder land zich op z'n eigen wijze op èn (nieuw) le ven in. De Eiffeltoren staat er ook, het San Marcoplein van Venetië is over geplaatst, de Beierse Bier- garten tappen bierglazen vol. Couleur locale alom, daar in en om de landenpaviljoens langs de oevers van een kunst matig meer. Een real Britse pub neemt het grif op tegen de Biergarten. China en Japan plantten hun eigen beziens waardigheden over. Japan werkt ondertussen al driftig aan een eigen Tokio- jaans Disneyland, tegen de helft van de kostprijs natuur lijk.

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 29