Voor individueel wonen in komende jaren mWMI op de vloer en... watje er nog meer mee kunt doen Geen vieze kattebak Het Ministerie van Volkshuisvesting heeft berekend dat in het jaar 2000, 65% van alle huishoudens in Nederland uit één of twee personen zullen bestaan. We gaan dus naar kleinere huishoudens toe. Dat heeft niet alleen consequenties voor de woningbouw, maar ook voor de woninginrichting. De wooneenheden zullen kleiner van oppervlakte worden en de meubels minder volumineus en handzamer. Men zal er naar streven deze kleinere behuizingen zo persoonlijk mogelijk in te richten. We leven in het ,,ik-tijdperk" en dat wil zeggen dat we ons steeds meer gaan onderscheiden in kleding, gedrag en woninginrichting. Opkomst accessoire-meubel Geheel passend in dit beeld is de opkomst van het accessoire-meubel. Kleinmeubelen met een duidelijk modieus aspekt. Vooral in Amerika is veel vraag naar dergelijke meubels. Je hoeft maar naar de t.v.-serie „Dallas" te kijken en je wordt ge confronteerd met het be tere Amerikaanse inte rieur, dat zeer veel mo dieuze, decoratieve ele menten bevat. Strakke vormgeving Wat is messing? Massief messing of messing-plated Harde vloerbedekking heeft door de jaren heen bewezen een zeer bruikbaar materiaal te zijn voor op de vloer. Niet verwonderlijk na tuurlijk, want het is eenvoudig te leggen, be taalbaar en gemakkelijk in onderhoud. Bovendien is het heel goed te combineren met vast tapijt of losse vloer kleden. Het scala van kleur- en dessinmogelijk heden is zeer uitgebreid en maakt het de moeite waard eens wat meer aan dacht aan harde vleorbe- dekking te besteden als we op zoek zijn naar een nieuwe vloerafwerking. Natuurlijke dessins Prijzig Andere trends Wandafwerking in kinderkamer Onderhoud Wandafwerking in de gang Boven het aanrecht RANDSTAD-EDITIES &f i< Meubels van messing Die vraag naar decoratieve meu belen hangt waarschijnlijk ook samen met het feit dat men zich onbewust wil ontworstelen aan de druk van de slechte econo mie. Als tegenhanger van de zware, massieve en donkere in richting wordt daarom door trendsetters gekozen voor lichte, luchtige en doorzichtige mate rialen. De progressieven onder deze groep hebben het High- Tech ontdekt. De wat behouden der generatie noem het de tweede generatie meubelconsu menten die aan de eerste ver vanging van hun interieur toe zijn, zouden eens hun oog op meubels, gemaakt van messing moeten laten vallen. Voor deze generatie, in de leeftijdsklasse 35-40 jaar, is de inrichting van de woning ondanks de krapper wordende beurs, toch nog een statussymbool, een visitekaartje voor kennissen en collega's. Meubels van messing stralen een vrouwelijke sfeer uit, een sfeer van verfijning en elegantie. Ze beantwoorden aan het verlan gen naar glans, warmte, raffine ment en een individuele woon stijl. En hiermee komen we weer terug op de eerste alinea van dit verhaal, het zijn juist deze begrippen, die het wonen in de komende jaren vorm en kleur zullen geven. Wil men dit interieurbeeld berijken, dan dient wel gekozen te worden voor een strakke, lineaire vorm. Want alleen dan vormen acces- soire-meubels als messing lam pentafel, bijzettafeltjes, salonta fel of étagère niet alleen een uit stekende combinatie met een Chesterfield of mahoniehouten kast, maar ook met traditionele of moderne meubelen. De tijd dat ons land overspoeld werd met kitscherige tafels met onyx bladen, voorzien van messing krullen en tierelantijnen moeten we hierbij vergeten. Het messing meubel van nu heeft een strak ke, tijdloze vormgeving, die de warme glans van het materiaal alle eer geeft die het toekomt. Messing wordt ook wel „geel ko per" genoemd. Het is een nog niet zo oud materiaal, al zijn de grondstoffen waaruit het mate riaal is samengesteld, al duizen den jaren oud. Volgens de ge schiedenisboeken werd messing echter pas in 1553 in Duitsland uitgevonden. Het is een legering van koper en zink. De hardheid en verwerkbaarheid ervan wor den bepaald door de verhouding waarin dat koper en zink ver mengd worden. Het koper, dat een enigszins roodachtig metaal is, krijgt door de toevoeging van zink een goudachtige tint. Vrij kostbaar zijn meubels van massief messing. Dat massieve messing heeft een prachtige, diepe, matte glans. Minder kost baar zijn meubels in messing- plated uitvoering. Messing-pla ted wil zeggen dat het basisma teriaal, meestal staal, met een laagje glanzend messing is be dekt. Door deze bewerkings techniek toe te passen, hoeft niet zoveel kostbaar materiaal ge bruikt te worden en worden bo vendien de construkties veel lichter. Messingplated wil beslist niet zeggen dat u met een min dere kwaliteit messing te maken heeft. Zowel massief messing als mes sing-plated wordt van een ver- nislaagje voorzien, dat bij hoge temperatuur wordt gehard. Dat vernislaagje dient om corrosie tegen te gaan. Bovendien zorgt dat afwerklaagje ervoor dat u meubels gemaakt van messing niet hoeft te poetsen. Integen- deels zelfs, poetsmiddelen en al cohol zijn taboe! Deze onder houdsmiddelen zouden de ver nislaag aantasten. Als u gewoon af en toe uw meubels met een sopdoekje afneemt en daarna met een wollen doek nawrijft, zullen ze u jarenlang tegemoet glanzen. Harde vloerbedekking We hebben al kunnen lezen dat het scala aan dessins en kleuren van harde vloerbe dekking nogal is toegenomen. Houtnerfstrukturen in de meest schitterende uitvoerin gen; parketdessins die nauwe lijks van echt parket te onder scheiden zijn en die in geen enkel interieur zullen mis staan. Zo'n imitatiehouten vloer is bovendien geluiddempend en gemakkelijk in onderhoud. Behalve de parketdessins is de hoeveelheid tegeldessins ook niet mis. De hedendaagse tech nieken hebben ervoor gezorgd dat het uiterlijk van de kunst stof tegelvloer nauwelijks van een echte is te onderscheiden. De voegen liggen iets verdiept, en vaak is de oneffen, gedessi neerde glazuurlaag zo perfect nagemaakt, dat we echt met de hand over de vloer moeten wrijven om te ontdekken dat er geen keramische tegels op de vloer liggen, maar gemak kelijk te onderhouden harde kunststof vloerbedekking. Er zijn harde vloerbedek kingstypes met een natuur steenmotief, voorzien van een reliëf, waardoor het verschil met puur natuursteen niet meer te zien is. Voelen kun nen we het wel, want deze „natuurstenen" kunststof vloer voelt veel warmer en veerkrachtiger aan. Vandaar ook dat de meeste harde vloer bedekkingstypes van die hoog waardige kwaliteit vrij prijzig zijn. Logisch ook, omdat we met een dergelijke vloerafwer king het uiterlijk en de sfeer van de natuur in huis halen, maar profiteren van de fantas tische eigenschappen van kunststof. Het kan op elke droge, gladde ondervloer ge legd worden. Al met al zijn we met zo'n kunststof vloerbedek king heel wat goedkoper uit, terwijl het net zo praktisch en duurzaam is als bijvoorbeeld parket of keramische tegels. Wist u trouwens dat ook onder harde vloerbedekking heel goed vloerverwarming kan worden toegepast? Ook op dit vlak doen de moderne harde vloerbedekkingstypes dus niet onder voor hun natuurlijke soortgenoten. Behalve de hout- en tegel dessins zijn er ook types in fraaie kleuren, effen met noppen, rond of vierkant of met ribbels, want het anti slip effect vergroot. Maar ook strak effen, die de vloer het uiterlijk van een geschil derd oppervlak geven. Voorts zijn er types die gedes sineerd zijn met vlammen, of voorzien zijn van een fraaie streep, ruitje, spikkeltje of marmerachtig dessin. Deze laatste, een marmoleumsoort, heeft een rug van juteweefsel en is verkrijgbaar in diverse dikten en kleuren. Op bestel ling kunnen zelfs stroken, te gels, strippen, cirkels of ande re figuren geleverd worden, zodat naar eigen ontwerp de coratieve vloeren en wanden gemaakt kunnen worden. Houdt u alleen van wit, dan zijn er nu ook witte noppente gels te koop die volgens de fa brikant beslist niet vergelen. Voor bewoners van gehorige flats of zolderkamers kan mar- moleum met een rug van en kele milimeters kurkment een uitkomst bieden. Loop- en contactgeluiden worden daar door aanzienlijk gereduceerd en het heeft nog warmte-isole- rende eigenschappen ook. Dat de fabrikanten zich terde ge bezighouden met de wensen van de consument getuigen de opvouwbare vinyl vloerbedek kingssoorten, die gemakkelijk in de auto meegenomen kun nen worden. Transportproble men met vervaarlijk grote rol len zijn dus van de baan. Een ander nieuwtje zijn de trap- neuzen met noppen. De met noppen vinyl beklede trap kan nu met hetzelfde motief wor den afgewerkt.' Eigenlijk wordt harde vloerbe dekking ten onrechte zo ge noemd. Het hoeft niet alleen op de vloer gebruikt te wor den. Er zijn heel wat meer toe passingsmogelijkheden, waar bij het materiaal zeker zo praktisch is als op de vloer. Neem de wand. Daar past har de vloerbedekking uitstekend op. Vooral voor de kinderka mer is het ideaal. Want wat voor eisen moeten we aan zo'n vertrek stellen met betrekking tot onderhoud, maar ook speelplezier? Nauwelijks zor gen hoeft u zich te maken als de wanden van zo'n kamer omgetoverd worden in een grote collage van tekeningen, foto's en andere prullaira waar die kleintjes uren zoet mee zijn geweest. Zonder problemen kunnen zij hun kunstwerken exposeren. Op de kleurige, met harde vloerbedekking afgewerkte wanden kan heel wat wegge- prikt of geplakt worden (met tape). Meestal kan het er weer af zonder dat de ondergrond beschadigd wordt: speldeprik- ken vallen nauwelijks op. Met de tape moeten we wat voor zichtiger zijn. De lijm daarvan kan de weekmaker die in de vloerbedekking zit enigszins zacht maken, waardoor een plakkerig plekje op de wand kan achterblijven als we de tape verwijderen. We onderhouden het mate riaal gewoon met een vochtige doek. Als de kinderens met verf op de wand gekliederd hebben, halen we het zo weer weg. Nooit thinner of terpenti ne gebruiken, want die agres sieve produkten kunnen de vloerbedekking beschadigen. Maar niet alleen in de kinder kamer doet harde vloerbedek king het goed tegen de muur. In de gang, waar fietsen, step- jes en misschien wel dagelijks een kinderwagen doorheen gaan, lopen muren makkelijk kans beschadigd te worden. Althans als we geen voor zorgsmaatregelen nemen en de wanden voorzien van een ma teriaal dat al die stootjes op kan vangen. Dat zou een stevi ge vinyl wandbekleding kun nen zijn, maar harde vloerbe dekking leent zich daar ook uitermate goed voor. Boven dien vormen wand en vloer als dezelfde materialen zijn ge bruikt dan een leuk geheel. En in de keuken boven hel aanrecht kunt u met harde vloerbedekking alle lelijke be schadigde tegeltjes wegwer ken. Wel de voegen van tevo ren vullen tot er een geheel vlakke ondergrond is ontstaan, anders zie je na verloop van tijd de tegels door de vloer-, pardon, wandafwerking heen schemeren. Ook kunnen we een stuk watervast multiplex op de wand schroeven. Dat is een perfecte en mooi egale on dergrond voor harde vloerbe dekking. De schroeven moeten dan wel in het hout verzonken worden aangebracht. Zo zijn er heel wat toepassingen waar bij harde vloerbedekking zijn praktisch nu zal bewijzen. U ziet dus, er is keus genoeg. Nu de tijd van verhuizen van het ene naar het andere huis voorbij lijkt te zijn, biedt het zeer gevarieerde aanbod in harde vloerbedek kingsmaterialen gelukkig mogelijkheden te over om ons huis op eigentijdse wijze aan onze woonwensen aan te passen. Met zo'n nagenoeg onderhoudsvrije wand of vloer dient bovendien het gemak van de mens. Tot nu toe was er niets op de markt tegen het probleem van een vieze kattebak. Bakterie- vorming, een vaak blijvende doordringende reuk en plek ken op de bodem die maar moeilijk, zelfs met agressieve schoonmaakmiddelen te ver wijderen zijn: daar viel weinig tegen te doen. Een kattebak is eigenlijk een „open toilet". Wanneer men zou vermoeden, dat het daarin wemelt van de bakteriën, dan zou geen vrouw zo'n bak meer in de keuken zetten of waar dan ook. Sinds kort is er een brobaat middel tegen dat probleem. Er is nu Cat-A-Sept 3, dat een af stotend filmpje vormt op de bodem van de kattebak, waar door urine/kalkaanslag wordt verdwenen. Die aanslag is an ders niet te voorkomen en laat zich maar moeilijk verwijde ren. Cat-A-Sept 3 deodoriseert bo vendien met een prettig luch tje en is gegarandeerd onscha delijk voor mens en dier. Geen broedplaats meer in huis, geen nare luchtjes en een schone bodem in de kattebak. Het verstuivertje is goed voor minstens 500 spuitjes. Cat-A-Sept 3 is verkrijgbaar bij de dierenspeciaalzaken en kost rond de acht gulden. •V 9 vfVi,

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 31