CO-OP ADVERTENTIE Overweg Nieuwe Damlaan vier nachten afgesloten Bruine rat weer aktief Dierenbescherming geeft cursus EHBO mSSPPRT M.i.v. volgende week vindt u de Iedere woensdag in HET NIEUWE STADSBLAD Gelukkig maar... I Rode Brug? Novotel Schiedam I t rj Reünie Voedsel Afscheidsreceptie Slacht KERST IN NOVOTEL SCHIEDAM I^MRUDING I GEI SCHIEDAM Op 3 ja nuari 1983 zal het pre cies vijftig jaar geleden zijn dat de Kivéva- kleuterschool aan de Aleidastraat in Schie- dam-west (de afkorting staat voor: kinderen van één vader) in ge bruik werd genomen Toegang tot de Hervormde Kleuterschool Kinderen van Een Vader aan de Van Beverenstraat.(1936) Het Nieuwe Stadsblad Gebit stuk? J. VERINGMEIER Mei 1933: de Kivéva-kleuterschool huisde toen nog in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven Nog een opname uit het schoolarchief: kleuters geportretteerd in 1933 dat er toch nog mensen zijn, die mooie meubelen weten te waarderen, zonder „hoge" kortingen te bedingen. Bent u nog niet aan vernieuwing toe? Massief eiken secretaire met 4 laden 97 cm breed 109 hoog 45 cm diep 'n fraai stukje handwerk. Complete interieurverzorging Wij komen desgewenst 's avonds bij u thuis. 54 54? 54? 54? 54; 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? 54? Het ontsmettingsbedrijf van de Openbare Nuts bedrijven Schiedam heeft in de wintermaanden een verscherpte bestrijdingsaktiviteit. De bruine rat gaat op zoek naar voedsel en komt terecht in de woongebieden waar hij zich nestelt. Vooral vochtige plaatsen genieten zijn voorkeur. De mens creëert voor hem gunstige omstandigheden, die door bestrijding en wering ervan weer teniet gedaan moeten worden. De bruine rat is onhygië nisch, schadelijk en gevaarlijk en heeft sterk de neiging aan alles te knagen wat hij op zijn tocht tegenkomt. De bruine rat, een geducht knaagdier dat vooral 's- winters op rooftocht gaat no volei Kerst in Novotel Breda 010 - 260199 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 17 DECEMBER 1982 PAGINA 3 Kivévaschool 50 jaar Dat gebeurde in zaal Irene aan de Nieuwe Haven, thans e8n veelbezocht zalencen trum. De allereerste leidster was mevrouw Krommen hoek, die al geruime tijd pensioen geniet. In 1936 werd het officiële schoolgebouw betrokken. In dertijd was dat gelegen aan de Van Beverenstraat, niet ver dus van het huidige schoolgebouw. Mevrouw Plooy, overleden in 1961 stond toen aan het hoofd van de Kivéva-kleuters. Het pand in de Van Beveren straat werd indertijd be schouwd als zéér modern. Het voldeed aan alle eisen des tijds, maar diezelfde eisen waren er de oorzaak van dat de kleuter school aan het einde van de ja ren zeventig toch naar een an der onderkomen moest omzien. Dat werd tenslotte gevonden aan de Aleidastraat, waar in september 1978 de eerste leer lingen werden ontvangen. Sinds het overlijden van me vrouw Plooy zwaait mevrouw C. Soeters de scepter over deze christelijke kleuterschool. Met het nieuwe schoolgebouw denkt men de eerstkomende ja ren nog wel te kunnen toeko men. Behalve over royale klassen beschikt men er ook over een beschutte speelplaats waar het ook bij winderig weer fijn spelen is. In verband met het 50-jarig be staan wordt op 8 januari een grootscheepse reünie gehouden. Oud-leerlingen zijn dan van harte welkom. Tussen twee en vijf geèft de Kivéva-school een receptie. Voor de kleuters worden na tuurlijk allerlei aktiviteiten georganiseerd die ongeveer een week zullen duren. 'N RANDSTAD EDITIE KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 INZENDTERMIJN: ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190222, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 30-07-79 nr. 78/1979. 1-12-82 Reparatie klaar terwijl u wacht. Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131, telefoon 010-261417 's Zaterdags van 10.00 tot 15.00 uur SCHIEDAM De overweg bij de Nieuwe Damlaan wordt vier achtereenvol gende nachten gesloten voor alle wegverkeer. Alleen voetgangers zullen de spoor baan kunnen oversteken. De overweg gaat dicht in de nacht van zondag 19 op maandag 20 december tot en met de nacht woensdag 22 op donderdag 23 december. De sluitingstijd geldt van 's avonds elf uur tot 's mor gens zeven uur. In de tussenliggende uren worden werkzaamheden verricht die verband houden met de aanleg van het tram- en treinviadukt over de Nieuwe Damlaan. Voor de bouw van een on derdoorgang moet de hui dige spoorwegovergang 15 centimeter omhoog worden gebracht. Tijdens de nachtelijke werk zaamheden zullen omlei- 3133 KR Vlaardingen Hoekerstraat 12-14 Tel 010 - 35 99 76 naast Sanders Meubelatad. Ë!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll£ SCHIEDAM De wei-1 gering van het Schie- damse gemeentebestuur om de Bewonersvereni- E ging Schiedam Zuid geld E tier beschikking te stel- E len voor een zestal vitri- nes, heeft in de gorzen E kwaad bloed gezet. E De vitrines, waarin de bewonersvereniging me-1 dedelingen en info-affi- E ches wil ophangen, wa- g ren al door diverse wet- houders, onder andere E Herman Posthoorn, toe- E gezegd. e E Nu heeft het gemeente- E bestuur definitief beslo- E ten, die belofte niet te e zullen nakomen. Reden één: geldgebrek, reden twee: staan we dit toe in Zuid, dan krijgen we e E ook aanvragen uit ande- e E re wijken, en wordt het e E helemaal een dure grap. e „Een kulargument", vindt de BVSZ. „Als b| E en w die stelregel hante- e ren, en de wijken zo rea- E geren, dan zou Schiedam Zuid ook een Blauwe E Brug hebben geeist toen E E noord dit wijkcentrum E E kreeg. Een Rode Brug, E E wel te verstaan..." E E Over het geldgebrek zegt E E de BVSZ: „Een merk- E waardig argument. Uit E ambtelijke stukken blijkt dat er wel geld be- E schikbaar is voor een struktuurdiskussie- bijeenkomst die de e Schiedamse gemeen- e E schap onlangs hield in e E Oostvoorne. E Voor zoiets, dat 3500 gul- E den kost, is wel geld, ter- E E wijl zo'n bijeenkomst E E ook in Schiedam kan E E plaatsvinden, waar het E E veel minder kost". ^Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir Ratten zijn zoogdieren en worden ingedeeld bij de orde der knaag- en plaagdieren. Beweerd wordt dat er net zo veel ratten als mensen zijn. Er zijn 5 verschillende soor ten: de beverrat, de muskus- of bisamrat; de zwarte rat; de woelrat en de bruine rat. De bruine rat is de grootste van de in Nederland voorko mende soorten. Uit verschil lende onderzoeken blijkt dat ratten in de natuur zelden ou der worden dan één jaar. De toename van de rat viel sa men met de aanleg van riolen en de toenemende verstedelij king. Het wijfje werpt jaarlijks tweemaal, zelfs driemaal tel kens gemiddeld 6 jongen per worp, die blind geboren worden en waarvan er globaal drie tot het vrouwelijke geslacht kun nen behoren. 40 dagen erna is het vrouwtje in staat weer 6 jongen te werpen. De vrouwtjes van de eerste worp van 6 jongen zijn na 120 dagen in staat om nakomelingen voort te brengen. Jaarlijks komt dit neer op een rattenuitbreiding van 1808 nieuwelingen. De bruine rat heeft een voor keur voor vochtige kelders en benedenverdiepingen, voor rio len, varkenshokken, vuilnisbel ten, grachten en slootkanten. Hij kan overal een nest bouwen op een plaats, waar de toegang tot de nestelplaats gewaarborgd is. Ratten houden geen winters laap, bij strenge vorst worden ze niet vaak waargenomen. In de natuur is het verkrijgen van voedsel de voornaamste dagtaak van een rat. Als de winter is aangebroken en het land zowat kaal is zijn de voedselvoorraden er erg schaars. Armoe is troef voor de bruine rat en zijn omzwervin gen op zoek naar voedsel strek ken zich daardoor steeds verder uit van zijn vaste standplaats. Tijdens zijn omzwervingen komt hij in woningen, boerde rijen e.d. schuilgelegenheden en voedsel tegen. Zijn voedsel- keuze is onbeperkt, hij lust zo wel vlees als vis, groente en fruit, kadavers enz. Hij eet alles wat hij machtig kan worden. Door zijn snelle vermeerdering, een aantal generaties per jaar, ls de bruine rat in staat gebleken tegen bepaalde ziekten een im muniteit op te bouwen. Daar door is hij een potentieel gevaar voor de volksgezondheid en voor dieren. Bekend zijn het overbrengen van de builenpest, de ziekte van Weil, trichinose, paratyfus, rattebeetkoorts, mond- en klauwzeer, hondsdol heid, varkenspest. Methoden van bestrijding zijn in de loop der eeuwen flink ge wijzigd. De bruine rat bestrijdt men heden ten dage met anti- coagulent, een bloedstollend middel. Hij sterft aan inwen dige bloedingen een zachte pijn loze dood. De rat merkt heel weinig van het vergiftigen. Belangrijker dan het bestrijden van de rat is het weren ervan. Telkens worden door de mensen voor de rat gunstige omstandigheden geschapen. Zij gooien overbodige voedselres- ten onnodig op straat of in de tuin. Ratten kunnen eveneens via kapotte rioolbuizen en gaten van doorvoerleidingen alsmede te grote ventilatie-openingen de woningen binnendringen. Dit voorkomen is beter dan gene zen. In de hal van de Gemeen schappelijke Openbare Bi bliotheek aan de Lange Ha ven is begin januari 1983 een boekentafel met literatuur over ongedierte, waaronder de bruine rat ingericht. Er zijn eveneens folders beschik baar. Deze folders zijn ook aan te vragen bij de afdeling Voorlichting van de Open bare Nutsbedrijven Schie dam, tel. 622222. SCHIEDAM Na een dienst verband van ruim 26 jaar ver laat de grondwerker van de af deling uitvoering Weg- en Wa terbouw, de heer J. Ton, per 1 januari 1983 de gemeentedienst. In verband hiermee zal de heer Ton recipiëren op donderdag 23 december van 16.15 tot 17.15 uur in de rekreatiezaal van het Stadskantoor, Emmastraat 1 in Schiedam. SCHIEDAM De Die renbescherming in Schie dam gaat met ingang van volgend jaar weer een cursus EHBO-voor dieren geven. De cursus staat on der leiding van dierenarts J. J. de Kaper en de afde- lingesinspecteur C. Sper- mon. De laatste „eerste hulp voor dieren" lessen werden gege ven in 1973. Op veler ver zoek wordt de cursus op nieuw in het dienstenpakket van de plaatselijke dieren- berschermers opgenomen. Deelnemers moeten ouder zijn dan 18 jaar en bereid zijn 15 lessen bij te wonen, die alle ge geven worden op woensdag. Het cursusgeld bedraagt 35 gulden, waarbij de kosten van lesmateriaal zijn inbegrepen. Voordat deze lessen van start gaan wacht de Dierenbescher ming nog een drukke tijd. Vooral de Hargahoeve, het asiel aan de Sportlaan, heeft het rond de jaarswisseling drukker dan gewoonlijk. Ieder jaar worden daar in ja nuari dieren gebracht die soms vele kilometers van huis zijn gevlucht uit angst voor knal lend vuurwerk. Soms beteke nen deze op hol geslagen die ren z^lfs een gevaar voor het verkeer. Om dieren- en mensenleed te voorkomen wordt daarom ie dereen die een dier vermist of een loslopende hond of kat waarneemt, aangeraden zo snel mogelijk de dierenbe scherming of de politie te waarschuwen. Voor de feestdagen heeft de dierenbescherming nóg een tip. Ieder jaar rond kerst ko men er bij de dierenbescher mers klachten binnen dat klei ne beesten zoals pluimvee en konijnen, op vaak afschuwelij ke wijze worden gedood alvo rens ze in de braadpan belan den. Het is inspecteur Spermon een raadsel „hoe sommige mensen nog feest kunnen vieren, en met name het Vredesfeest, als ze zojuist een dergelijke execu tie aan weerloze dieren heb ben voltrokken." Spermon adviseert dan ook, dieren te laten slachten bij een bona fide poelier. De in specteur: „Zijn de feestda gen eenmaal achter de rug, zet de voedselresten dan goed verpakt buiten, en gooi ze niet achteloos op straat. Want dat trekt ongedierte aan, en bovendien kan het u een bekeuring kosten, want het is strafbaar". De eerste kerstdag bieden wij U: 's middags een vier gangen diner met achtergrondmuziek van 15.30 uur tot 18.30 uur a65.- per persoon, kindermenu a17.50 per persoon. 's avonds een sfeervol diner dansant met levende muziek, waarbij U geniet van maar liefst zes heerlijke gerechten van 20.00 tot 01.00 uur a135. - per persoon. Voor de tweede kerstdag kunt U uw keuze maken uit: 's middags een vier gangen diner met achtergrondmuziek van 15.30 uur tot 18.30 uur a 65.- per persoon, kindermenu a 17.50 per persoon 's avonds een vier gangen diner met levende muziek van 19.30 uur tot 24.00 uur a 75.- per persoon. Op beide avonden zal het trio Aad Klaris voor een zeer gevarieerd muzikaal programma zorgen. Voor uw reservering en/of nadere informatie: Hargalaan 2 3118 JA Schiedam telefoon 010-713322 vragen naar Marianne de Vos of Rob Sonnemans Daar biedt men U eerste kerstdag 's avonds een sfeervol diner dansant met le vende muziek voor 78.50 per persoon, een overnachting is mogelijk Voor uw reservering en/of nadere informatie, telefoon 076-659220 dingsroutes voor het verkeer worden aangegeven. Ook voor gebruikers van het openbaar vervoer betekent de tijdelijke sluiting vdn de spoorwegovergang enig on gemak. Passagiers van de RET- bussen 52 en 53 zullen tussen elf uur 's avonds en zeven uur 's morgens bij station Nieuwland moeten over stappen. De bussen uit het centrum rijden niet verder dan de overgang. Aan de noordzijde van de spoorbaan staan dan bussen klaar die wel alle haltes in Groenoord en Kethel zullen aandoen, maar die op de te rugweg eveneens niet ver der gaan dan station Nieuw land. De RET heeft aangekondigd haar dienstregeling te zullen aanpassen zolang het werk aan de overgang duurt. WCC MAAKT 'M WEER I ALS NIEUW en u krjjgt I 'n gratis leenauto mee. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15, A T X Schiedam 1 A lit LT.D - FOCWA ill Het Evenementen Paspoort '83 verschijnt eind december Stuur een ingevulde girobetaalkaart of Euro-bankcheque in met vermel ding: Evenementen Paspoort '83 ad 5,- t.n.v. Rotterdams Nieuwsblad. U kunt ook het Paspoort afhalen bij ons Bespreekburo Coupon 9 Ahoy - 23 t/m 30 december KERSTCIRCUS Familiereduktie i.p.v. de normale toegangsprijs voor 4 personen van 70,- nu 50,- een korting van 20,- (in Paspoort abusievelijk 30,-). De aanbieding geldt niet op beide Kerstdagen. Plaatsbespreken bij Bespreekburo Rotterdams Nieuwsblad Coupon 15 Ahoy - zondag 16 januari RN ZESDAAGSE ZONDAG van 11.00-18.00 uur Toegangsprijs 25,- Korting 10,- (max. 2 per,s.) op de volwassenen prijs. Plaats bespreken bij Bespreekburo Rotterdams Nieuwsblad Coupon 46 Luxor Theater - 17 december, aanvang 20.15 uur 19 december, aanvang 14.30 uur ROMANTISCH KLASSIEK BALLET met Alexandra Radius en Han Ebbelaar. Op de eerste rang van 21,- een korting van 5,- (max. 2 pers.) Plaats bespreken bij Bespreekburo Rotterdams Nieuwsblad Coupon 120 St. Laurenskerk - 3 januari 1983 Aanvang 19.30 uur ZANG-IMPROVISATIE EN ORGELAVOND (The New Years Prom) Toegangsprijs 5,- p.p. Korting 1,50 p.p. (max. 2 pers.) Coupon 121 Tijdens presentatie 125 jaar Diergaarde Blijdorp, van 7 t/m 23 december, in de hal van het Rotterdams Nieuwsblad, een kortina van 5.- op de zeer waardevolle set jubileumpenningen 40,- met gratis historische prent.t.w.v. 2,25 Coupon 110 De Kaap - Hans Soeters 128 pagina's binnenwerk met veel oude foto's, formaat 21 x 29,7 cm Prijs 26,50 Tegen inlevering van coupon 110 7,50 korting. Gratis reproduktie van de Eerste Katendrechtse Haven, formaat 45 x 64 cm, verkrijgbaar uitsluitend bij het afhalen. Coupon 118 Wie Wat Waar - de populaire almanak voor 13,50 Tegen inlevering van coupon 118 2,- korting. OP VERTOON VAN EVENEMENTENPASPOORT '82: Delven in Delfshaven - Herman Romer van 32,50 voor 22,50 Onder de rook van een stad, Overschie van 1900-1979 - van 17,50 voor 10,- Herinnering blijft - Henk de Beeld van 17,50 voor 10,- Boeken etc. af te halen bij: Bespreekburo Rotterdams Nieuwsblad Coolsingel 67, Rotterdam Voor verzpending per post: tel. 010-128231 Dagelijks geopend van 9.00 - 17.00 uur, zaterdags van 9.00 - 13.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 3