„Gemeente vertraagt besluit gifkwestie" Nieuwjaarsaanbieding Leeslamp VAN MEURS 1 14.95 SOB doet aanbevelingen: O Eerste karwei Half zacht Rijnmond Aderlating Erbarmelijk Jongeren Zaadmengsels Terp N eder landstalige „gouwe ouwe" in café Quibus BINNENHUISADVISEURS door Adri Boer SCHIEDAM Vijftig jaar werkzaam zijn in één en hetzelfde bedrijf is een zeldzaamheid. Voor Gerard us Flores Jacobus Kuiters wordt dit op 2 januari 1983 werkelijkheid. een dubbeltje van iedere gul- Vierde iubileum den zakgeld", weet hij zich Het Nieuwe Stadsblad Gevestigd: tandarts Mevr. C. C. Mosk-van Omme Nieuwe patiënten kunnen (telefonisch) een afspraak maken. Prijsbrekers Novotel Schiedam Hoofdgerechten zaterdag zondag maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag WEET JE WEL De inrichting van de nieuwe Heemtuin, te vinden in het Beatrixpark RANDSTAD EDITIES met flexibele arm zwart van 375.- voor «ET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 31 DECEMBER 1982 PAGINA 3 Gerard Kuiters halve eeuw tussen non- f erro metalen Op die datum namelijk is het precies een halve eeuw gele den, dat hij in dienst kwam bij de Schiedamse IJzer- en metaalhandel Jos van Gel deren BV, gevestigd aan de Raam in één van de oudste wijken in Schiedam. Gerard Kuiters was 13 jaar toen hij in dienst kwam van dit bedrijf, dat nu al weer ruim 85 jaar bestaat. „Ik heb een half jaar zonder arbeids kaart gewerkt want in juli werd ik pas 14 jaar", vertelt hij in zijn woning aan het Al- bert van Raalteplein 81 in Schiedam. „Toen ik een jaar of zes was liep ik al op de werf, want ik woonde toen op een steenworp afstand er van in de Breed- straat. Mijnheer van Gelderen had toen al tegen mijn vader gezegd, als die jongen van school komt, wil ik hem in het bedrijf hebben". Toen Gerard Kuiters van school mocht wegblijven omdat zijn moeder Marie een griepje had, ging hij niet meer terug. Hij begon bij van Gelderen. „Ik verdiende toen vijf gul den per week en moest daar 53 uur voor werken. Ik kreeg een goed bedrijf om er te werken. Dit laatste moet je niet in de krant zetten, want dat staat zo slijmerig", zegt Gerard Kuiters uiterst bescheiden. nog heel goed te herinneren. Ook zijn eerste karwei ligt nog vers in zijn geheugen. „Ik moest bij de buizenfabriek Excelsior vaten vol maken met afvalpijp. Maar al in hetzelfde jaar kwam ik in het koperpakhuis om daar alle non-ferro metalen te sorte ren, en dat doe ik nu nog". Van de 50 jaar heeft hij er 35 doorgebracht op de werf aan de Raam. Vijftien jaar heeft hij ge werkt in het filiaal van de firma in Den Haag. Gerard Kuiters is door Jos van Gelderen aangenomen. Diens zoons waren toen ook al werk zaam in het bedrijf. Toen de oude baas is overleden werden zij de directeuren. Later, tot op heden hebben zijn kleinzoons, de heren Van der Gaag en Van Gelderen, het bedrijf voortge zet. „Ik ben nu 63 jaar en ik ben nog nooit met tegenzin naar mijn werk gegaan. Het klinkt mis schien gek, maar als ik 65 hoop te worden, en dan als pensioen gerechtigde moet stoppen, dan zal dat toch echt niet meeval len. Ik heb ook altijd met plezier dit werk gedaan en het is altijd nog Als de jubilaris op maandag 3 januari op het bedrijf in net zonnetje wordt gezet en 'sa- vonds van zeven tot tien uur een receptie krijgt aangeboden in de Rank aan de Schiedamse- weg, wordt dit zijn vierde jubi leum. Toen hij 12 1/2 jaar in dienst was kreeg hij al een handje en een couvert met inhoud. Op het 25-jarig jubileum ontving hij de zilveren penning van de Neder landse Maatschappij voor Nij verheid en Handel. En toen hij de 40 jaar had volge- maakt kreeg hii de gouden speld van dezelfde maatschap- het werken nu een stuk ge makkelijker is geworden dan vroeger vindt Kuiters vanzelfs prekend een hele verbetering. „Vroeger moest ik veel met de handwagen op stap en ook het laden en lossen werd met de hand gedaan. Tegenwoordig gaat het een stuk gemakkelij ker. Ook de sociale voorzieningen zijn beter. Toen ik begon met werken kreeg ik twee en een halve dag vakantie per jaar. Na de oorlog is dat een week ge worden en nu zijn we ongeveer een maand per jaar vrij met doorbetaling van het loon Ongetwijfeld zal de jubilaris aan belangstelling op de re ceptie geen gebrek hebben, want Gerard Kuiters is met het bedrijf van Van Gelderen vergroeid. j werk gedaan en het is altijd nog IIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Zuid wil knopen doorhakken SCHIEDAM De Bewonersvereniging Schiedam Zuid heeft geen goed woord over voor de wijze waarop de ge meente Schiedam de gifaffaire op het GTB-terrein aan de Dwarsstraat tot nu toe heeft behandeld. Volgens de BVSZ blijft de ge meente een beslissing over sanering van de bodem, ver ontreinigd met chemische stoffen van de voormalige gasfabriek aan de Dwars straat, voor zich uit schuiven. De BVSZ daarentegen vindt dat het zo langzamerhand de hoogste tijd wordt dat er kno pen worden doorgehakt, om dat het gebied is bestemd voor woningbouw, en vertra ging daarvan niet langer ver antwoord is. Omdat de bewonersvereniging haast wil maken met de sane ring, is zij voornemens een onafhanMkelijk advies-bureau in te schakelen. Daarbij denkt de BVSZ aan Ecoplan in Utrecht, dat over voldoende know-how zou be schikken om deskundige raad te geven over de enig juiste ma nier van sanering. Het eindrapport over de veron treiniging dat de gemeente in november publiceerde, bevat een aantal oplossingen. Behalve het zuiveren van de grond wordt ook gedacht aan het af dekken daarvan met een grote betonnen plaat. Die laatste oplossing noemt de BVSZ „half-zacht". „Het risiko dat dan de volgende generatie met nieuwe problemen wordt geconfronteerd lijkt ons niet uitgesloten". Ook het Openbaar Lichaam Rijnmond noudt zich bezig met de Schiedamse gifkwestie. Kort voor Kerst heeft Rijnmond bij minister Winsemius (Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer) een lijstje ingediend van urgente sane- ringsgebieden in dit gebied. Op dit lijstje staan 12 lokaties in de omtrek die alle min of meer ernstig zijn verontreinigd met chemische stoffen. Het Schiedamse GTB springt daar (op de vierde plaats) uit met voor sanering geraamde kosten van bijna 15 miljoen gul den, de verplaatsing van het gasstation (3 miljoen) op het ter rein niet meegerekend. Verwacht wordt dat de minister op korte termijn een beslissing zal nemen welke projektén als eerste zullen worden uitge voerd. Voor Schiedam kan het oprui men van het terrein nog een flinke financiële aderlating be- 'N RANDSTAD EDITIE KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: I. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 INZENDTERMIJN: ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190222, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 30-07-79 nr. 78/1979. 1-12-82 tekenen. Tot sanering wordt namelijk pas overgegaan als de gemeente heeft verklaard, be reid te zijn tien procent van de kosten voor haar rekening te nemen. Voor Schiedam, toch al niet ruim in het geld, betekent dat een „eigen bijdrage" van rond de anderhalf miljoen gulden. Burg. Knappertlaan 39 3116 BB Schiedam telefoon 010-734629 inklusief drie dagverse groenten, gebakken aardappelen en of fri tes en gemengde salade Kippebrochette met saus Jachtschotel met kastanjepuree en appelmoes Chili con carne Macaroni Bolognese Vleesspies met pepersaus Zigeunerschnitzel Visschotel met puree en saus Hargalaan 2, Schiedam telefoon 010-713322 en badhuis voor buitenlanders SCHIEDAM Om de buitenlandse inwoners van Schie dam uit hun achterstandspositie te halen, moeten er voor deze bevolkingsgroep voorzieningen worden getroffen als een Islamitische begraafplaats, een eigen moskee en een Haman- een badhuis speciaal voor vrouwen. Verder moet de gemeente veel meer doen aan voorlich ting op het gebied van huis vesting, volksgezondheid, werkgelegenheid en onder wijs, liefst gesteld in de taal van de (buitenlandse) groep tot wie men zich wendt. Deze en een reeks andere aan bevelingen doet het Stedelijk Overleg Buitenlanders in een reactie op de Beleidsnotitie Cul turele Minderheden die de ge meente Schiedam enige tijd ge leden publiceerde. Vorige week ontving de ge meente al een reactie van de ABC-taalcursus, die voor meer geld pleitte om de buiitenlandse inwoners althans in taalkundig opzicht vooruit te helpen. Anders dan de gemeente heeft het SOB de buitenlanders zelf betrokken bij het opstellen van haar wensenlijstje. Als belangrijkste conclusie kwam uit de bus dat de naar schatting ruim 3600 niet-Neder- landse inwoners van Schiedam (voornamelijk van Turkse af komst) inderdaad op een groot aantal punten een flinke achterstand heeft op zijn Ne derlandse stadgenoot. Zo is, schrijftet SOB, de huis vestingssituatie van veel bui tenlanders ronduit erbarmelijk, komen zij in het onderwijs nau welijks aan hun trekken en val len zij op de krimpende arbeids markt als eerste uit de boot we gens hun gebrekkige kennis van het Nederlands. In de gezondheidszorg sluiten de opvattingen van Turkse be handelwijzen vaak niet aan bij de Nederlandse. Zo worden door ons „psychisch" genoemde klachten in Marokko of Turkije vaak behandeld door gebedsge nezers. De buitenlandse vrouwen lijden dikwijls aan „verborgen een zaamheid" en verkeren, aldus het SOB, in een dubbele achter standspositie: de meesten spre ken geen Nederlands, zijn anal fabeet en hebben bovendien geen recht op een eigen ver blijfsvergunning. Scheiden ze van hun echtge noot, dan zijn ze gedwongen te rug te keren naar het land van herkomst. Specifieke beroepskrachten in schakelen op al deze terreinen lijkt het SOB een van de aange wezen manieren om de buiten landers uit hun achterstand te halen. Nieuwe heemtuin rustiek plekje SCHIEDAM Sinds enige tijd wordt in het Prinses Beatrixpark gewerkt aan de aanleg van een nieuwe heemtuin. In hoofdlijnen ontstond deze al bij de aan leg van het park in de na oorlogse jaren. Met de inzet van vakbe kwame plantsoenmedewer kers werd toen al in hoofdlij nen vorm gegeven aan het ge bied waar nu de verdere uit bouw plaatsvindt. Een van deze gespecialiseerde tuinlie den was de heer Kapel, voor velen geen onbekende. Door de toeneming van het verkeer op rijksweg 20, werd een verplaatsing van de (oude) heemtuin noodzake lijk. De meest geschikte plek was een gebied in het park, te weten het eiland ten zuiden van het volkstuincomplex Thurlede. In 1982 werd een krediet ver leend, teneinde dit eiland een andere vorm en inrichting te geven, door meer inheemse planten hier een „natuurlijke" plek te laten vinden. Een rijks bijdrage in de aanlegkosten werd verkregen, omdat het werk voor zover mogelijk werd uitgevoerd door werkzoekende jongeren in het kader van de zogenaamde Werk Verrui mende Maatregelen. In nauw overleg met de Ko ninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging en de Hengelsportvereniging Schie dam en Omstreken werd door de dienst plantsoenen, een plan opgesteld. Ook werden bij de planontwikkeling bezien de waarborg tot de instandhouding en het onderhoud. Thans zijn gereedgekomen de volgende onderdelen: het gra ven van een vijver en slootjes; de aanleg van paden; de aanleg van grasvelden met daarvoor speciaal geschikte zaad mengsels: aanpassingen in de bestaande grote heester- en boomvakken; beplanting van enige zones met materiaal dat overgebracht werd vanuit de oude heemtuin. In de winterperiode wordt nog verder gewerkt aan de aanleg van houtsnipperpaden en aan bepaalde heester- en boombeplantingen die van nature thuis horen op klei- ruggen in het veengebied en in het veen zelf. Ook zullen de K.N.N.V. en de Schie damse Wilgenknotgroep me dewerking verlenen aan de aanleg van een zogenaamd griendnout perceel, in de komende waarop jaren verschil lende soorten griendwilgen zullen ontstaan. De aanwezige weidjes zullen zo beheerd worden, dat hierop in teressante planten en bloemen kunnen groeien. Bij de brug die toegang geeft tot het eiland is een terpje opgeworpen. Hierop zullen enige delen van oude monumentale voorwerpen wor den gegroepeerd. In de loop van de volgende jaren zal getracht worden ook de funktie van de terp te vergroten. Een kieigat is niet ver van de terp gelegen. In deze kleiput groeien weer andere plantenge- zelschappen dan bijvoorbeeld op het dijkje, dat als een (oer Hollandse) waterkering zo is opgesteld, dat het verschillende -wj* taluds heeft, die naar het zui- VljV6r den, noorden, oosten en westen zijn gericht. Vele schaduw- maar ook zonminnende planten in de grasmat kunnen hier in de loop van de jaren een plekje vinden. namelijk door de plantengroei weer veenvorming optreden, waardoor het water in de tijd gezien „land" kan worden. De vijver geeft gelegenheid om een verlandingsproces te de monstreren. In de plas kan Xn de poel zullen zich vogels kunnen ophouden en allerlei insekten, amphibieën, spinach- tigen enz. Het aanwezige pad is aan de zuidzijde van de plas zo aangelegd dat de bezoeker hier een goed overzicht heeft en dat tegelijkertijd de vijver en de weide ten noorden ervan niet door mensen verstoord behoeli te worden. Wellicht zal in de toekomst op de zuidoost-punt van het eiland nog wat veenbagger worden opgebracht om te la ten zien wat er op zulk een bodemtype kan groeien. Deze en nog veel meer moge lijkheden zijn te vinden op deze tuin. Vele nieuwe moge lijkheden dus in een rustiger omgeving dan de oude heem- in kon bi tuin i bieden. ontwerp nieuwe heemtuin P 9051006 SCHIEDAM In café Quibus aan de Lange Haven vindt op zondag 2 januari een optreden plaats van de groep „Borsboom, Frings en Moscou" die gouwe ouwe ten gehoren brengen van Beatles, Beach Boys en Jim Groce. Dit bijzondere trio houdt het niet op „gewone covers" maar weet aan hun optreden een apart tintje te geven door de oude hits te zingen met Neder landse teksten. Voor de vertaling zorgden Bram Uil en Thom Borsboom, dit onder het motto „muziek in je moerstaal". Het optreden be gint om tien uur 's avonds. De toegang is gratis. Oranjestraat 11, 3111 AM Schiedam, tel. 010-267844/263844

Het Nieuwe Stadsblad | 1982 | | pagina 3