zm$m$é0Mr JM'W^P» mêÊË^ÈÊM hÊÈ$ÈÉ$IÈkÊÊÊ!Ê HMH Total-look wint terrein: j e kri j gt die krant niet voor niets... r^-vïi^ S<y:b?s. fc**f v Een kamer heeft zes wanden. „Vier" - zal de kritische lezer misschien opmerken, maar die kritiek is dan ongegrond, want de vloer en het plafond horen er ook bij. Als kleur en dessin van deze laatste twee wanden namelijk niet harmoniëren met de overige wanden, dan detoneren ze en wordt uw interieur een onsamenhangend geheel. Dat deze zes wanden ook werkelijk bij elkaar horen moge blijken uit het feit dat kleur en dessin van behang, vloerbedekking, vitragestoffen, gordijnstof fen, lakken en muurver ven steeds meer op elkaar afgestemd worden, de „to- tal-look" wint terrein. Isolerend Stripbaar Spelen met kleur... Eerst kleurenplan Heeft u ook zo'n zin om thuis eens lekker kreatief bezig te zijn? Nu de avonden weer langer worden, en regenachtige middagen niet noden om het buitenshuis te zoeken, is daar alle gelegenheid voor. U heeft vast wel een rol letje behang over van dat kamertje van uw dochter, dat u pas heeft laten be hangen; of resten van het behang dat de wanden van het woonvertrek siert. Wel nu dan, aan de slag. O, u had het behang zui nig bemeten en kwam precies uit? Niets over dus? Ook geen ramp. Mis schien is van hetzelfde be hang nog een rolletje bij te kopen, of anders zoekt u er een uit dat qua dessin in kleur past bij wat u op de wanden heeft. Open kast Zolderkamertje Het toilet U ziet dus, er is met be hang heel veel te doen. Op wanden, deuren, pla fonds, tafels, kasten en ga zo maar door. Heeft u de smaak van het op deze wijze decoreren van de woning eenmaal te pak ken, dan zult u zelf wel licht op nog veel meer ideetjes komen. De stalenboeken bij uw behangleverancier zullen u daarbij zeker een eind op weg helpen. Vraag hem gerust ook om wat praktische tips en advie zen. Veel sukses. RANDSTAD EDITIES Ajh&t&jpr t> *f •VfiWv'* t\\:l.'?Z1 s^\irv 1 Er is dan ook een uitgebreid aanbod in behangsels met bij passende randen (weer hele maal terug-van-weggeweest) en bijpassend textiel, in gedes- Sineede uitvoering, maar ook in uni's. Terecht kaft men dan bok spreken van woon-deko- ratiematerialen, want zelfs bij passende rollo's, lampekapjes, sierkussentjes en dekbedhoe zen zijn in deze total-look con ceptie opgenomen. Opvallend is dat de basiskleur van al deze materialen lichter is geworden. De harde kleuren lijken terrein te verliezen. Zachte tinten en rustige des sins beheersen het woonmode- beeld. Bloemen doen het nog altijd goed, maar ook grafische dessins ruitjes, streepjes en driehoekjes vinden gretig aftrek. Zelfs type-machine symbolen als lettertjes, plus- en mintekens, verbindings streepjes komen voor als des sin op behangselpapier en bij passende gordijnstof. Gecom- 'bineerd met de eerdergenoem- Ide, zelfklevende randen is met deze materialen in elk vertrek van uw huis een heel persoon lijke sfeer te creeëren. Wilt u iets anders dan een eenvoudig papiertje op de wnad, en is wandtextiel te duur voor uw, dan kunt u nu vrijwel hetzelfde effekt berei ken met textiel suggererend papierbehang, dat zo op het oog niet van wandtextiel is te onderscheiden. Met de huidige perstechnieken is het namelijk mogelijk papier zodanig te persen dat het een reliëf krijgt dat lijkt op wandweefsel. Ook in de vinyl-behangels zagen wij verrassende vernieuwein- gen, zoals schuimvinyl met het effekt van sierpleister. Het is veerkrachtig, geluiddempend, warmte isolerend en vlamwe- rend. Bovendien is het ideaal voor niet al te puntgave wan den, want het kamoufleert uit stekend lichte beschadigingen of scheuren. Het materiaal leent zich ook uitstekend voor verwerking op het plafond. U hoeft niet bang te zijn voor ve gen of vlekken, want dit „be hang" laat zich gemakkelijk reinigen. Het is namelijk af- wasbaar. Mocht u na enkele jaren toch uitgekeken zijn op zo'n wit „gepleisterde" wand, dan kunt u hem rustig een verfje geven. De struktuur zorgt in kombinatie met de verf voor heel dekoratieve ef- fekten. Niet alleen geschuimd vinyl is dekoratief en tevens warmte- en/of geluidisolerend. Er is zelfs behang op de markt waarbij tussen de papieren rug en het warmte-doorlatende verflaagje een dun laagje alu minium is aangebracht, dat in de winter de warmtestraling terugkaatst in het vertrek, en in de zomer een isolerende rol speelt, zodat het vertrek pret tig koel blijft. Wel wat duur der dan doorsnee behang, maar volgens de leverancier bespaart u hiermee 18 tot 24% op uw stookkosten. Het ver dient zichzelf dus weer terug. Nog een verwarmingskosten verlagend nieuw wandbekle- dingsmateriaal is polystyreen onderbehang, dat beschermt tegen koude, warmte en voch tigheid. Dit onderbehang is veerkrachtig en vormt een ideale basis voor elke andere behangsoort, terwijl u voor goed af bent van vervelende krimpscehuren. Hetzelfde geldt een polyestervlies dat aan beide zijden van een coa ting is voorzien met daarop een laag latex schuim. Het is net zo gemakkelijk aan te brengen als behang, heeft een praktische onbeperkte levens duur en heeft een grote mate van geluidsabsorberende en kontaktgeluidsverbeterende eigenschappen. Het op dit ma teriaal aangebrachte behang is afstoombaar of afstripbaar. Dat veel mensen nog steeds opzien tegen een behangklusje, komt waarschijnlijk doordat ze niet geïnformeerd zijn over de mogelijkheden van het heden daagse behang. Het kartoon- achtige beeld van de onhandi ge doe-het-zelver met grote af- stoomapparaten, zich hulpe loos verwarrend in rollen be hang, druipend van de lijm, kunnen we rustig vergeten. De meeste betere materialen zijn stripbaar. Dat geldt niet alleen voor papier behang, maar ook voor kunststofwand- bekleding en zelfs textiel op papieren rug. Het verwijderen van deze materialen is heel eenvoudig geworden. Een af- stoomapparaat komt er niet meer aan te pas. Slechts de bo venlaag even los peuteren bij plafond of plint, en u trekt deze bovenlaag zo los van de onderlaag. Deze onderlaag vormt dan weer een uitsteken de basis voor het nieuwe be hang. Honderd procent af- stripbare materialen kunt u in zijn geheel van de muur ver wijderen. En mocht dit nog niet genoeg arbeids- en romp slomp besparend zijn, dan kunt u voor het nieuwe be hang een voorgelijmde kwali teit kiezen. Op de rugzijde van de papierbaan van dit behang is een laagje oplosbare poeder- lijm aangebracht. De op maat geknipte banen kunt u losjes opgerold in een bak water één a twee minuten voorweken, waarna ze zo op de muur ge plakt kunnen worden. Wel de spons, waarmee u de banen even aandrukt, na elke baan goed in schoon water uitspoe len en het weekwater na vijf of zes banen verversen. Hedendaags behang biedt de mogelijkheid om met betrek kelijk goedkope materialen en niet al te veel moeite in elk in terieur veel variatie aan te brengen. Daarbij kan rustig eens gespeeld worden met kleuren en materialen. Heeft u niet zoveel lef, dan bieden de stalenboeken van de nieuwe behangkollekties met bijpas sende stoffen ongetwijfeld veel kombinatiemogelijkheden. Ook kombinaties van papier- behang met natuurlijke mate rialen als vlaslinnen, jute, ka toen en wol, gelamineerd op crêpepapier zijn heel goed mo gelijk. En zoekt u iets exotisch, dan moet u uw leverancier Natuurlijk zijn dit zo maar wat ideetjes. U bent natuurlijk helemaal vrij om uw eigen fantasie de vrije loop te laten. De grote behangsel papierfabrikanten hebben hun nieuwe kollekties pas onlangs gepresenteerd, dus het is heel goed moge lijk dat, al dit nieuws nog niet bij u in de buurt te koop is. Gewoon naar blij ven vragen, want het komt beslist. eens vragen naar oosterse kol lekties. Dit zijn wandbekledingsmate- rialen waar de oosterse woon- warmte van afstraalt. Vezels van riet, gras, bamboe of kam perfoelie zijn hierbij op am bachtelijke wijze verwerkt tot behangsels, waaraan niets fa brieksmatigs te zien is. De pa tronen herhalen izch niet en het onreglematige van de ve- zle geeft de wand een heel ei gen „smoel". Deze exotische materialen laten zich uitste kend kombineren met bloem- patronen maar ook met grafi sche dessins. Als u van plan bent uw kamer een totaal ander gezicht te ge ven, begin dan met het maken van een kleurenplan. U kunt hierbij uitgaan van één basiskleur, bijvoorbeeld die van de bekleding van uw tweezitsbankje. Stem uw vloerbedekking op deze kleur af en laat de basiskleur terug komen in uw behang en gor dijnen. Pas ook de kleur van uw plafond aan deze tint aan. Een plafond hoeft namelijk echt niet altijd wit te zijn. Plak voordat u uw aankopen doet, staaltjes stof, behang en verf bij elkaar op een kaart (niet te klein) en bekijk deze staal kaart zowel bij daglicht als 's avonds onder de schemer lamp. Lijkt het u een goede kaombinatie, dan kunt u tot aankopen overgaan. Uw wo ninginrichter zal u graag hel pen met het samenstellen van zo'n kleurenkaart. Koop wat meer stof dan u voor de gordijnen nodig heeft, want misschien raakt u zo geïnspireerd dat u ook kusse- novertrekjes, tafelkleedjes, bij passende lampekapjes of een dekbedhoes wilt maken. Een andere mogelijkheid is dat u uitgaat van een basismotief. Hetzelfde motief, maar toege past op diverse materialen met steeds een andere kleur als on dergrond, geeft namelijk ook heel leuke effekten. Wel moe ten die kleuren dan onderling goed harmoniëren, want an ders wordt het geheel te on rustig. Wat denkt u bijvoor beeld van een teenerkamer, met als basismotief een hartje? Wit behang met rode hartjes, een hele witte wand afge werkt met een rand met har tjes, rode gordijnen met witte hartjes, rode dekbedovertrek met hartvormige kussentjes, gecompleteerd met een rood kronkelsnoertje, spotje en klapstoeltje en een wit bureau tje of werkblad. Nog een mogelijheid is dat uw vloerbedekking nog prachtig is, maar de bekleding van uw bankje u verveelt. Misschien kunt u dan een bij het behang en de vloerbedekking passen de gordijnstof kiezen, waar mee ook het bankje overtrok ken kan worden. Kreatief fnet behang Wat te denken van die vaste kast in de kamer Die kan ei genlijk best veranderd worden in een „open kast", als u de deur eruit haalt. „Geen ge zicht" zult u zeggen Maar na dat u hem onder handen geno men heeft, zullen uw overige huisgenoten verbaasd staan over het resultaat. Schilder het lijstwerk van de kast (de deur posten) in een bijpassende kleur (de fondkleur van het behang bijvoorbeeld) en voor zie zijwanden, achterkant en planken van de kast van be hang. De planken kunt u daar na ter bescherming aflakken met een transparante, kleurlo ze lak. Nu heeft u een leuke kast om allerlei aardige dingen die het aanzien waard zijn in uit te stallen. Is het behang in de kast gedessineerd, maak die uitstalling dan niet te bont. Zo veel mogelijk „hebbedingetjes" van een kleur bij elkaar zet ten, geeft een heel leuk resul taat. Heeft u een veelkleurige verzameling, behang de kast van binnen dan in een bij het overige behang in de kamer passsende „uni", dat is een ge heel of vrijwel geheel effen behang. Kastje klaar, dan gaan we verder. Heeft u ook zo'n hekel aan die grijze, ongezellige ordners, waarin u uw paperassen be waart? Ook daar kunnen we met een restje behang wat aan doen. U kunt alleen de ruggen beplakken, maar u kunt ook de hele ordner van een nieuw kleurig jasje voorzien. Nu hoeft u die zakelijke objecten niet meer achter gesloten deu ren te bewaren, maar kunt u ze trots een plaatsje geven in het wandmeubel of boeken- rek, want met deze nieuwe ,,make-up" horen ze er hele maal bij. De slaapkamer van uw doch ter kan misschien ook wel een opfrissertje gebruiken. Kijk daar eerst eens kritisch rond. Deur beschadigd door stickers? Geen probleem, want die deur gaan we gewoon behangen. Heeft de deur nog van die ou derwets-mooie panelen? Dan kunt u alleen de paneelvlak- ken behangen en het lijstwerk in een bijpassend kleurtje schilderen. Deur en wanden vormen nu een geheel, waar door de kamer meteen heel anders toont. Wist u dat een zolderkamer met schuin dak veel intiemer wordt als u balken en tussen liggende dakplaten van het zelfde behang voorziet als de wanden? Als u kleur van vloerbedekking, gordijnen en sprei of dekbedhoes dan ook nog afstemd op het behang (of andersom) zult u alleen maar dankbare blikken oogsten van uw spruit. Voor oorbelletjes, armbanden, kettinkjes en an dere niemandalletjes kan een met behang beplakt sigaren kistje uitstekende diensten be wijzen. En van die lege was- middelenton maken we met behang een prachtige prulle- mand of breiwerkbox. Ook de spiegellijst kunnen we nog even onder handen nemen. rand. Daarna, net als bij de kwetsbare planken in de kast, het blad voorzien van één of meer lagen transparante, kleurloze lak. De poten van de tafel schildert u in een bijpas sende kleur, waarna het oude meubeltje er weer als nieuw uitziet. Het toilet wordt in veel huis houdens nog als een noodzake lijk kwaad gezien, dat welis waar kraakhelder is, maar weinig gezelligheid biedt. Met een beetje moeite is daar toch een heel intiem plekje van te maken. Als u wanden en pla fond voorziet van een fijn ge dessineerd behang en w.c.-bril, matje en overige accessoires afstemt op de fondkleur van het behang (liefst afwasbaar), zult u voortaan met genoegen van het toilet gebruik maken. Als u dan ook dat oude tafeltje nog een opknapbeurt geeft, dan heeft u voor betrekkelijk weinig geld een heel nieuw kamertje. Plak met behang om het tafel blad heen. Op de hoeken moet u het dan wel even inknippen, en bij ronde tafeltjes op regel matige afstanden langs de hele Vernieuwingen in en met behang v

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 21