II Te veel oud papier in huisvuil .S. nemen proef apairt inzamelen Waarom zo'n hoge gasprijs Proef inzameling oud papier °a «f Stratenindeling Schiedam-Oost Schiedam Zuid pubUkatie tel. 010 260500 f Regelmaat Voordelen Straten Data Ophaaltijden Oud papier is geen afval, oud papier en karton scheiden aan de bron... Structuur van de gasvoorziening Aardgas te gen kostprijs of marktprijs Hoe komen de tarieven van de gasbedrijven tot stand? Wie strijken de winsten op? Samenvatting r Oee((-té"*ej Stadskantoor Emmastraa, 1 Bureau Voorlichting Met ingang van woensdag 26 januari a.s. gaat het Reinigings- bedrijf van de O'.N.S., bij wijze van proef, oud papier en karton apart inzamelen. De proef duurt 6 maanden en is van toepas sing op huisvuil wijken in Schiedam-Oost en Schiedam-Zuid. Op elke laatste woensdag van de maand, gedurende deze pe riode, rijdt een p.apierwagen door de straten. Het oud papier- karton kan gebundeld en/of in kartonnen dozen aan het per soneel van deze vwagen aangeboden worden. Het ophalen van oud papier/kartoni door scholen, verenigingen en dergelijke komt niet in gevaar. De O.N.S. willen dit blijven stimuleren en ondersteunen. Op de laastste woensdag van de maand rijdt de „papierwagen" in Oost en Zuid door de straten. Prijsontwikkeling van aardgas en huisbrandolie voor de klein-verbruiker O.N.S. u HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 21 JANUARI 1983 PAGINA 10 I Dankzij de inspanningen v. an Schiedamse verenigingen en scholen w. ordt een rede lijk aandeel van het papie r reeds opge haald. Ondanks deze oud papierakties verdwijnt er toch nog heel wat papier in de huisvuilzak. In de circ a 18.000 ton huishoudelijk afval, dat het i Reinigingsbe- drijf jaarlijks inzamelt, zit n og circa 20% oud papier/karton. Dat is vee l te veel! Het betekent dat circa 3600 ton pe t jaar wordt afgevoerd naar één van de afvalbergen die ons land kent. Eén van de mogelijkhe den om deze afvalberg te „kl eineren" is onder meer de afvalstroom te beperken; nog meer oud papier/karton sc heiden aan de bron. De algemene opvattin,g is dat op zijn minst de helft van het aa ndeel van oud papier en karton, dat nu i;n de vuil niszak verdwijnt, apart gehouden en aan het Reinigingsbedrijf of verenigingen aan geboden zou kunnen worden. Het regelmatig inzamelen van oud papier en karton heeft het voordeel dat bewo ners zich op een eenvoudige wijze van het overtollige papier kunnen ontdoen. De be reidheid bij de meesten om het aan te bie den is veelal groot. Een lage papierprijs doorbreekt meestal, helaas de regelmaat van het ophalen door verenigingen en dergelijke. Het is vaak een reden om er mee te stoppen, waardoor scheiding aan de bron, waarvan het gemeentebestuur een warm voorstander is, aanzienlijk ver mindert. Oud papier/ karton scheiden aan de bron bespaart afvoer- en verwerkings kosten. De door het Reinigingsbedrijf op gehaalde hoeveelheid bepaalt uiteindelijk het eventuele gunstige financiële resultaat ervan en het welslagen van de proef. Er zijn nog meer voordelen verbonden aan het inzamelen van oud papier. Het opnieuw gebruiken van oud papier/kar ton biedt voor de verpakkings- en papier industrie gunstiger perspectieven, voort komende uit milieu-hygiënische overwe gingen en uit hoofde van grondstof- en energiebesparing. De verwachte, toene mende schaarste aan primaire grondstof fen geeft deze industrietak mogelijkheden voor de inzet van oud papier. Eveneens levert u een heel belangrijke bijdrage aan het voorkomen van onnodige vernietiging van bomen in de onmisbare natuur. In Schiedam-Zuid gaat het Reinigingsbe drijf in het gedeelte begrensd door de Maasboulevard, Hoofdstraat, Nieuwe Ha ven, Willemskade en de Jachthavenlaan oud papier/karton inzamelen. In Schiedam-Oost gaat het Reinigingsbe drijf in het gedeelte begrensd door de Broersvest, Overschiesestraat, Horvath- weg, Hogebanweg, Lorentzlaan, Van Swindenstraat, Marconiweg en de Lange Singelstraat oud papier/karton inzamelen. De proef, die zes maanden zal gaan duren, vindt plaats in de maanden januari 1983 tot en met juni 1983. Zowel in Schiedam-Oost als Schiedam- Zuid geschiedt dit op de laatste woensdag van de maand: - woensdag 26 januari 1983, - woensdag 23 februari 1983, - woensdag 30 maart 1983, - woensdag 27 april 1983, - woensdag 25 mei 1983, - woensdag 29 juni 1983. Schiedam-Oost - woensdagen tussen 8.00 en 10.00 uur. Schiedam-Zuid - woensdagen tussen 13.00 en 15.00 uur. De O.N.S. blijven, ongeacht het resultaat van de proef, het inzamelen van oud pa pier/karton stimuleren en ondersteunen. Door eveneens daadwerkelijk mee te wer ken aan het scheiden van oud papier en karton aan de bron kan het aandeel hier van in het huisvuil teruggebracht worden. De bewonersverenigingen en de scholen in de betrokken wijken zijn over de voor nemens van de O.N.S. geïnformeerd. Hierdoor is het mogelijk in te spelen op de regelmaat van het inzamelen van nuttig afval. De sterke verhogingen van de aiardgas- tarieven van de laatste jaren zijn voor velen moeilijk te accepteren. „Terwijl er van alle kanten wordt gewerkt om het besteedbaar inkomen verder naar beneden af te bouwen (inkomstenbe lasting, hogere belastingen, premies, heffingen, woonlasten enz.) moeten zo nodig ook de aardgasprijzen nog' rigo- reus omhoog" - „en dat allemaal, ter wijl het aardgas zo uit eigen bodem komt en niet meer behoeft te kosten dan hooguit een dubbeltje per m3t..." Dit is de teneur van vele reacties die wij ..als gasbedrijf van verbruikers ontvangen, nadat .zij hun eindafrekening hebben ont vangen. Vervolgens is er dan het discus siepunt wie deze hoge winsten op de a.ard- gasverkoop in z'n zak steekt: de centrale overheid?, de oliemaatschappijen? of de Openbare Nutsbedrijven Schiedam? In -het volgende artikel zal op deze gasprij- sproblematiek nader ingegaan worden. In Nederland opereert de N.V. Neder landse Gasuni e. De Gasunie is de maat schappij die a; irdgas inkoopt van de ver schillende w inningsmaatschappijen in binnen- en buitenland. Zij vervoert het aardgas door een landelijk transportnet "naar de gasbedirijven, die op hun beurt het -aardgas bij u t huis leveren. In onze stad zijn dat de O.N .S. Het Groningse .aardgas wordt naar boven gebracht door oen maatschappij, waarin de Staat voor 40% en de Nederlandse •Aardoliemaatsch appij voor 60% deel neemt. De aandolen van de Gasunie zijn voor de helft in handen van de Staat en .voor de helft in h landen van Shell en Esso. De ca 150 gasbedrijven in ons land zijn ge organiseerd in de? Vegin (Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Neder land). Een principiële wr.aag is of het aardgas te gen kostprijs of marktprijs op de binnen landse markt imoet worden verkocht. Wanneer alle ko sten van winning, trans port, onderhoud /an leidingnetten, afleve ring enz. volgens economische regels wor den toegerekend naar de m3-prijs bij afle- vering, ontstaat cle zogenaamde kostprijs, is deze kostprijs l evens verkoopprijs, dan -wordt er geen win st gemaakt en geen ver lies geleden. De marktprijs is de prijs, die het aardgas op de energiemar kt kan opbrengen in vergelijking met d'e prijzen van andere energiesoorten, zoal s stookolie, huisbrand olie e.d. Meerdere palen is in het verle den door het Nede rlands parlement be slist, dat de aardgasp 'rijzen moeten zijn ge baseerd op marktwa; irde. Hierbij moet be dacht worden, dat ca 54% van ons aardgas naar het buitenland wordt geëxporteerd; -weinig Nederlanders zullen bezwaar heb ben tegen een dergeli jk verkoopbeleid ten aanzien van het buite nland, omdat dit. ons land maximale winst oplevert. Toen de energie nog goedkoop was (tot .aan de oliecrisis in 1! 373), had eveneens vrijwel niemand bezwi iren tegen aardgas- tarieven, die rekening hielden met de prijzen van oliesoorten. Dit werd wel wat anders sinds 1979, toen de olieprijzen „de pan uit rezen"; kostte een vat ruwe olie in 1973 nog 3 dollar op de wereldmarkt, van daag de dag ligt dat op ca. 32 dollar per vat! De afgebeelde grafiek laat heel duide lijk het verloop van de prijzen van de huisbrandolie zien sinds 1970 en ook hoe „op enige afstand" de aardgastarieven deze prijsontwikkeling hebben gevolgd. Als wij nu eens voor de verkoop van het aardgas aan het buitenland het mark twaardebeginsel zouden hanteren en voor de binnenlandse markt „iets meer dan de kostprijs"? Dit is in strijd met de bepalin gen van de EEG en zou ons land in grote internationale moeilijkheden brengen. Het zowel op de binnenlandse als de bui tenlandse markt verkopen van Neder lands aardgas, dat ver beneden de ener gieprijzen op de wereldmarkt ligt („uit verkopen"), is nog minder verantwoord. Immers, er vloeien thans miljarden aard gaswinst van de buitenlandse verkoop in onze Staatskas, die onder de huidige fi- nancieel-economische situatie „onmoge lijk" gemist zouden kunnen worden. (De voordelen van de binnenlandse aargasta- rieven zouden dan door extra belastingen o.d. meer dan teniet gedaan worden, om dat thans ook de winsten van de binnen landse gasafzet overwegend in de Staats kas vloeien). Bij het vaststellen van de landelijke aard gastarieven voor het binnenland kan men desondanks binnen bepaalde grenzen van mening verschillen over: - de. marktprijzen van vergelijkbare ener giesoorten, zoals de huisbrandolie, im- portgas, kolen, stookolie e.d.; - de mate waarin men uit economisch- maatschappelijke overwegingen beneden deze marktprijzen kan blijven. Bij de landelijke onderhandelingen over de vaststelling van de aardgastarieven voor kleinverbruik komen deze verschil len bij de betrokken partijen dan ook in zorgvuldige beschouwing. Ook de O.N.S. kopen het gas in van de Gasunie. Het is niet zo, dat de O.N.S. rechtstreeks met de Gasunie kunnen on derhandelen om zo goedkoop mogelijk een hoeveelheid gas in te kopen, vervol gens hieraan de eigen kosten van distribu tie, service, c.a. toerekenen en daarna het gastarief vaststellen. De onderhandelin gen met de Gasunie gebeuren door de VE GIN in (de landelijke organisatie van de gasbedrijven). Bij deze onderhandelingen wordt NIET onderhandeld over de in koopprijzen van de gasbedrijven, maar over de verkoopprijs van de gasbedrij ven aan hun verbruikers, dit wil zeggen de gastarieven. Voor de onkosten, die de gasbedrijven maken om het gas te transporteren èn hun servicetaken geldt nl. een aparte re geling: de zogenaamde margeregeling. In de margeregeling is vermeld, welke be dragen per m3 en per aansluiting ten goe de komen aan het gasbedrijf voor dekking van zijn kosten. Het blijkt dan ook, zoals vorig jaar, dat de VEGIN in de onderhan delingen met de Gasunie lagere prijsver- hogingen probeert te bedingen, terwijl de! Gasunie en de centrale overheid meer be lang hebben bij hogere prijsverhogingen (winstuitkeringen). De Vegin stelde in 1981 bij de onderhan delingen een prijsverhoging op maximaal 8,5 ct, inclusief B.T.W., terwijl de Gasunie een prijsverhoging van minstens 12 ct., in clusief B.T.W. nodig vond. De gezamenlij ke Gasbedrijven hebben zich in de laatste onderhandelingen met de regering en Gasunie ook weer ingespannen om de prijsstijging voor 1983 zo beperkt mogelijk te houden. Aan enige verhoging was ech ter niet te ontkomen. Wel is deze prijsver hoging een stuk minder dan die per 1 ja nuari 1982. De aardgasprijs per 1 januari 1983 bedraagt ƒ0,5858 per m3 incl. B.T.W. Het vastrecht bedraagt 67,26 incl. B.T.W. per aansluiting, per jaar. Is er overeenstemming tussen de Gasunie en de Vegin dan zijn dus de gastarieven, die alle gasbedrijven aan hun verbruikers berekenen, als vastgesteld te beschouwen. De prijs, die het gasbedrijf aan de Gasunie heeft te betalen, is dan in ieder geval het landelijk overeengekomen tarief min de marge. Een vraag, die velen binnen en buiten de politiek bezig houdt. Wanneer, vergeleken met de kostprijs, het aardgas uit eigen bo dem ook in het binnen land tegen vrij hoge marktwaardeprijs in de gastarieven wordt verwerkt, worden er hoge winsten gemaakt. Hoewel het voor de betalende gasverbrui- ker niets oplost, is het voor hem wel een fascinerende vraag wat er met zijn geld gebeurt... Ongeveer 95% van de aardgaswinsten gaat naar de Staat. De overige 5% gaat naar de oliemaatschappijen, die de winning en het transport van het aardgas in stand moeten houden. Ten onrechte wordt nog wel eens gedacht, dat de hogere gasprijzen ook extra wins ten voor het gasbedrijf opleveren. Dit is onjuist. De gasbedrijven zien hiervan geen cent extra, omdat voor hen geldt dat de inkoopprijs even sterk stijgt als de ver koopprijs: dat is dus de prijs waarmee de verbruiker te maken heeft. Uw gasbedrijf ontvangt, zoals al eerder uiteengezet, een vergoeding (margerege ling), die losstaat van de gasprijs. Maar ook van deze margeregeling kan het gas bedrijf overhouden, dat wil zeggen winst maken. Inderdaad, afhankelijk van zijn exploitatiekosten en de margevergoeding, kan een gasbedrijf winst of verlies maken. De Openbare Nutsbedrijven Schiedam hebben mede door een rationele bedrijfs voering in 1981 een batig saldo op de ex ploitatie gehad. Wanneer na het lezen van het artikel ge concludeerd wordt, dat er via de gaskraan door de Staat der Nederlanden veel geld van de verbruiker wordt geïncasseerd, dan is dat een zeer juiste conclusie. Als een gasverbruiker het daarmede niet vol ledig eens is, dan is dat in onze democratie zijn goede recht. Het is echter niet juist om in dat geval het gasbedrijf als veroor zaker van de hoge gasprijzen aan te wij zen, omdat uiteindelijk de regering beslist inzake de verhogingen van de gastarie- jven. Ook de O.N.S. hebben begrip voor die verbruikers, die steeds meer moeite heb ben om hun energierekening te betalen. Anderzijds verwachten wij, dat onze ver bruikers er begrip voor hebben dat het gasbedrijf slechts een technisch bedrijf is dat zorgt dat het aardgas bij hem thuis komt en veilig en verstandig kan worden verstookt. Als zodanig kan het gasbedrijf, binnen ons staatsbestel, niet een eigen sociaal-maat schappelijk beleid voeren, waarbij bepaal de verbruikers het gas gratis geleverd krijgen, anderen daarentegen niet of te gen gereduceerde prijzen. Wel kan het gasbedrijf zijn verbruikers terzijde staan om gasbesparingen te bereiken of om eventueel een betalingsregeling te treffen voor het betalen van de verbruiksnota. MML X" De aardgasprijzen in ons land worden uiteindelijk door het regeringsbeleid be paald, dat rekening houdt met de export van het aardgas, de prijs van andere energiesoorten en met andere econo- misch-maatschappelijke factoren; de gas bedrijven bepleiten bij de landelijke on- Emmastraat, Overschiesestraat, Singel (oneven), van P.K.O.-laan tot brandweer kazerne (nrs. 207-81), Singel (even), van R.K.-kerk tot P.K.O.laan (nrs. 114-234), P.K.O.-laan (oneven), Van Swindenstraat, van P.K.O.-laan tot Edisonplein, Edison- plein even en oneven, Oosterstraat, van Edisonplein tot Franklinstraat, Van Swin denstraat, Van Edisonplein tot Oostsingel, Oostsingel, heen en terug, Van Swinden- singel, Laurens Costerstraat tot Coperni- cusstraat, Copernicusstraat Copernicus- plein, Laurens Costerstraat tot Archime- desstraat, Archimedesstraat; Laurens Cos terstraat tot Simon Stevinstraat, Simon Stevinstraat, Laurens Costerstraat tot Christiaan Huygensstraat, Christiaan Huygensstraat, Laurens Costerstraat tot Singel, van Swindenstraat tot Edison- straat, Edisonstraat tot Boerhaavelaan, Ampèrestraat, Voltastraat, Snelliussingel, Van Swindenstraat, Van Edisonstraat tot Boerhaavelaan, Fahrenheitstraat, Celcius- straat tot Stationsstraat, Stationsstraat Reamurstraat, Celsiusstraat, van Stations straat tot P.K.O.-laan, P.K.O.-laan (on even) tot Teijlerstraat, Teijlerstraat, P.K.O.-laan, van Teijlerstraat tot Stations plein, Stationsplein, Korte Singelstraat, Singel van Rotterdamsedijk tot Laurens Costerstraat, Lange Singelstraat tot Mar coniweg, 2e Tuinsingel, le Tuinsingel, Marconistraat tot Galvanistraat, Marconi straat van Galvanistraat tot Lange Singel straat, Villastraat, Wattstraat tot Stephen- sonstraat, Stephensonstraat, Wattstraat, van Stephensonstraat tot Franklinstraat, Franklinstraat, Van Leeuwenhoeckstraat, Oosterstraat, Dr. Zamenhofstraat tot Ho- derhandelingen meestal voor mindere verhogingen. Uw gasbedrijf heeft geen enkel finan cieel belang bij hoge aardgastarieven. Ca. 95% van de winsten op het aardgas tussen boorput en uw woning vloeien via allerlei belastingkanalen in de schat kist van de Staat. Uw gasbedrijf is (praktisch gesproken) genoodzaakt de landelijk vastgestelde aardgastarieven te volgen. Uw gasbedrijf kan geen eigen sociaal maatschappelijk beleid voeren ten aan zien van kwijtschelding van schulden vanwege geleverd gas. De Openbare Nutsbedrijven Schiedam willen wel helpen met adviezen om zo veel mogelijk energie te besparen. gebanweg, Hogebanweg tot Leeghwater- straat, Prof. Keesomstraat, Dieselstraat, Buys Ballotsingel W.Z. van Dieselstraat tot Lorentzlaan, Buys Ballotsingel O.Z. van Lorentzlaan tot C. Drebbelstraat, C. Drebbelstraat, Hogebanweg, van Leegh- waterstraat tot Lorentzlaan, Fultonstraat, Morsestraat, Daltonstraat, Bellstraat. centen AARDGAS HUISBRANDOLIt GEEF DIT MEE AAN VERTEGENWOORDIGERS VAN SCHOLEN, VERENIGINGEN OF CLUBS DIE OUD-NAPIER EN - FAR TON GRAAG WILLEN HEBBEN GEEF HFT APART (EENMAAL PEK MAAND) MEE AAN DE EXTRA PAPIER/K AR TON - OPHAlERS VAN DE ONS OPtNBARE NUTSBEDRIJVEN SCHIEDAM Nieuwe Haven, van Overdeveste (ver- keersrotonde) tot Westerkade, Westerka de, Rozenburgsestraat (even) gedeelte Goereesestraat, Hellevoetsestraat, Rozen burgerplein (even oneven), Rozenburg sestraat (oneven), Willemskade van Ro zenburgsestraat tot Nieuwe Haven, Nieu we Haven, van Willemskade tot Hoofd straat, Hoofdstraat, van Nieuwe Haven tot Lekstraat, Lekstraat (even), Lekstraat (oneven), van Havendijk tot Rijnstraat, Rijnstraat (even), Havendijk, van Rijn straat tot Lekstraat, Lekstraat, van Rijn straat tot Hoofdstraat; Rijnstraat, (on even), Havendijk, van Lekstraat tot Poor- tugaalsestraat, Poortugaalsestraat (geheel) Havendijk, van Poortugaalsestraat tol Geervlietsestraat, Geervlietsestraat, Nieu we Maasstraat, van Van de Wetering tot Voornsestraat, Oude Maasstraat, var? Voornsestraat tot Abbenbroeksestraat Abbenbroeksestraat, Heenvlietsestraat Brielsestraat, Voornsestraat, Zwartewaal- sestraat, Oude Maasstraat (even on even), van Abbenbroeksestraat tot Poor tugaalsestraat, IJsselmondesestraat tot Poortugaalsestraat, IJ sselmondesestraat tot Numansdorpsestraat, Numansdorpse- straat, IJsselmondesestraat tot Nieuwe Maasstraat, Nieuwe Maasstraat, van Voor nsestraat tot Lekstraat, Willem Brouwer straat (oneven), Den Bommelsestraat, Nieuwe Maasstraat (oneven) tot Rozen burgerplein, Ridderkerksestraat, Willem Brouwerstraat (even), Hoofdstraat tot Groenelaan (boven), Groenelaan tot Wil- helminaplein (boven), Middelharnisse- straat tot Pendrechtsestraat, Pendrechtse- straat tot Zuidlandsestraat, Middelharnis- sestraat van Pendrechtsestraat tot Wilhel- minaplein, Wilhelminaplein, Maasdamse- straat, Rhoonsestraat, Pernissestraat, Zuidlandsestraat, Klaaswaalsestraat, Pen drechtsestraat tot Zuidlandsestraat, Put- tershoeksestraat, Strijensestraat, Beier- landsestraat, Ouddorpsestraat, Goereese straat (gedeelte), Leliestraat, Hagastraat, Gasstraat, Maasstraat, Zalmstraat, Visser- straat, Houtstraat, Ploegstraat, Steenstraat, Dwarsstraat (geheel), Groenelaan beiden zijden, met Zeestraat, Jacobastraat, Beren - dinastraat, Wilhelminastraat, Sommels- dijksestraat. TC jé ,T il .1 J n -i

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 10