Donderdag 3 febaruari in Novotel Verkeerdrempel soms gevaarlijk obstakel t^nd§ Menu van de^weëk k PRAAT Geboren in Blijdorp, en andere voorstellingen 1 cabareteske dubbelaars RANDSTAD EDITIES RANDSTAD-EDITIES Kasteleiners je krijgt die krant niet voor niets AANBIEDINGEN 5 halen 4 BETALEN 3.65 4.85 4.25 Rietje Konings (voorzitter Lentefeest): „Wij stellen kleedpartijen op prijs, maar verplicht is het niet." ver- Marlies van Gent, Donna Metz: ook in het buitenland zeer gewaardeerd. een rubriek I J van nieuwe I Geboren in Blijdorp: akteurs met vaste hand geleid. Robert Long: „Van voor de zomer" „Godfried Bomans op z'n best" „Henk Elsink' „Fons Jansen" Robert Long „De liedjes van Jaap Fischer" HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 26 JANUARI 1983 i PAGINA 13 Carnaval sverbroedering bij Lentefeest SCHIEDAM Donderdag 3 februari van 's middags één tot 's nachts één uur gaat de Stichting Lentefeest het carnaval 1983 vieren in een aantal zalen van het Novotel aan de Schie- damse Hargalaan. Het Novotel is niet alleen uitgekozen vanwege zijn briljante ligging, maar ook omdat de gasten van „Lentefeest", waaron der een aantal bedlegerige patiënten, gemakkelijk naar bin nen en naar buiten kunnen worden gereden. Grote attractie bij dit eerste car- navalsgebeuren in 1983 van Sphiedam is de „samenzang" tussen de drie carnavalsvereni gingen in Schiedam namelijk de Rietzeilers, Lentefeest zelf en Ie Kasteleiners, de gloed- euwe plaatselijke carna- de nii Gele roomtompoucen met slagroomstreep Carrees Garneernootjes Appelcarrees EIGEN FABRIKAAT Truffels n QK 150 gram Luxe bonbons 150 gram 3.95 Marsepeinstaafjes n QK 150 gram Iedere vrijdag en zaterdag vers rozijnenbrood Banketbakkerij Het Westen telefoon 267586 4-DAAGSE CARANA- 1/ALSREIS naar Valkenburg, vertrek op zaterdag 12 fe bruari 1983, thuis op dinsdag 15 februari 1983. Vertrek uit Schiedam. Volledig verzorgt in 1e hotel te Valkenburg. Programma: Maastricht car navalsoptocht, VADER ABRAHAM met zijn orkest, carnavals optocht in AAC HEN Duitsland, laatste avond een optreden van HENK VAN MONTVOORT en zijn sho workest. Prijs 220,— per persoon, alle kamers met douche/bad en toilet. Vertrek uit o.a. Schiedam. Boekingen Bondsspaarbank Schiedam, tel. 010-260605, alle kanto ren. WEGENS GROOT SUC CES wederom enkele week end reizen naar PARIJS. Prijs 99,per persoon. Vertrek data: 29 januari, 19 februari, 5 maart. Inklusief: 1 over nachting in Parijs, kamers bad of douche, 1x diner, 1x ontbijt, een stadstour door verlicht Parijs en bezoek aan de zgn. Vlooienmarkt. Ver trek uit o.a. Schiedam en Rotterdam. Inlichtingen en boekingen: Bondsspaarbank Schiedam. Alle kantoren. Tel. 260605. valsvereniging van de plaatse lijke bier- en alcoholuitbaters. Het programma begint 's mid dags om vier uur, nadat om drie uur de zaal is opengegaan. Tussen vier en vijf uur is er een koffietafel of een andersoortig hapje, waarbij met diëetpatiën- ten rekening wordt gehouden. Om vijf uur is er een optreden van Imca Marina en om half ze ven (voor 99%) vader Abraham. Mocht deze laatste om de één of andere reden verhinderd zijn dan zal een andere (top)artiest worden gecontracteerd. Het echte carnaval begint om zeven uur met de (grote) intocht van prins Floris II (Henny van der Reijken) met zijn raad van elf compleet met hofdames en nar. Zij zullen worden vergezeld door de boerenkapel Kurken- douwers van St. Ambrosius. Om 20.15 uur komt vervol gens de plaatselijke (grootste) carnavalsvereni ging De Rietzeilers met com pleet gevolg op bezoek. Zij zullen op dit feest de aan kondiging bekend maken van het bekende jaarlijkse witte en zwarte schaap van Schiedam. Eerstgenoemde is volgens de jury, die dit jaar door Lente feest wordt geformeerd, de Schiedammer die het posi tiefst en laatstgenoemde die gene die het negatiefst gedu rende het afgelopen jaar in het nieuws is geweest. Om 21.30 uur komt dan tens lotte de carnavalsvereniging „De Kasteleiners" als teken van volledige verbroedering op be zoek", terwijl vanaf 22 uur de gasten naar huis zullen worden gebracht. Het feest zelf zal 's nachts om één uur worden beëindigd. Wel zal vanaf 's middags drie uur tot 's avonds tien uur een algeheel rookverbod voor de Novotel carnavalsruimten gelden. Heeft men genoeg van het ge hos en gespring, dan kan men de hele avond nog genieten van muziek van het dansorkest „The New Specials". De organi satie van dit feest, onder leiding van voorzitter Rietje Konings stelt het op prijs dat men ver kleed naar dit eerste carnavals- gebeuren van dit komt, maar verplicht is het niet. Op het feest wtrden ongeveer 100 Lentefeest gasten verwacht, die aan de koffiemaaltijd kun nen meedoen. Alle anderen zijn vanaf zeven uur 's avonds wel kom, maar moeten vijf gulden entree betalen. Voor dit bedrag wordt één consumptiebon ver strekt. Om uit de kosten te komen worden er verder nog buttons voor één gulden verkocht, ter wijl ook een beroep is gedaan op het plaatselijke bedrijfsleven. Volgens Rietje Konings is er al een bedrijf dat 200,en een bedrijf dat 100,heeft toege zegd. Wil men meedoen aan dit Len tefeest carnaval 1983 dan dient men zich ruim van tevoren op te geven bij de Stichting Lente feest, Broersvest 101, Schiedam, tel. 010-730831. Verder dient hierbij te worden vermeld of men vervoer heeft of niet. SCHIEDAM In de Bio foyer van het Passage Thea ter verzorgen Donna Metz (dwarsfluit) en Marlies van Gent (pinao) op donderdag 27 januari een concert met werken van Mozart, Gau- bert, Kuhlau en Andriessen. Donna Metz begon haar studie aan het California Institute of the Arts en behaalde haar Ba- Te koop aangeboden: kl. tv's v.a. 150,en repara tie. Tel. 760777. De aanvoer van witlof is deze weken ruim en de prijs is redelijk. Veel goedkoper zal het waarschijnlijk niet wor den. Laten we deze fijne wintergroente nog eens een keer extra op het menu zetten. Witlof leent zich uitstekend voor verwerking in bijvoorbeeld slaatjes. Ook gekookt en verwerkt in een schotel, gerold in ham en bedekt met een kaassaus is het heerlijk. Zondag: vermicellisoep, Vlaamse witlofschotel, chocolade roomkwark Maandag: erwtensoep met worst en spek, drie-in-de- pan met appel Dinsdag: gebakken lever, bietjes, aardappelen, kar- nemelksepap met stroop Woensdag: stoofschotel, spruitjes met kaas, peer tjes met vanillevla Donderdag: runderlapjes, gegratineerde prei, aard appelen, rijst men krenten en rozijnen Vrijdag: hachee, rode kool met sour cream, aardap pelen, griesmeel met bes sensap Zaterdag: dikke groente soep, met geraspte kaas, stokbrood, appel VLAAMSE WITLOFSCHOTEL 8 struikjes witlof, zout, 250 gram rundergehakt, peper, nootmuskaat, 1 ui, boter, 4 plakken belegen kaas, 4 tomaten. Maak het witlof schoon en kook het ongeveer 5 minu ten in water met zout. Laat de struikjes goed uitlek ken. Kruid het gehakt en vermeng dit met de zeer fijngehakte ui. Vorm er rol letjes van die even lang zijn als de witlofstruikjes. Beboter een ovenvaste schotel, rangschik hierin het witlof om en om met de gehaktrolletjes. Leg en kele klontjes boter erop en plaats het geheel ongeveer 30 minuten in een op 200 graden Celcius voorver warmde oven. Leg de in reepjes gesneden kaas op het witlof en schik de ont velde en in plakjes gesne den tomaten langs de rand. Plaats de schotel nog even in de oven of on der de voorverwarmde grill tot de kaas is gesmolten. CHOCOLADE- ROOMKWARK 225 gram kwark, 1/8 liter slagroom, 2 eetlepels rum, 20 gram suiker, 1 pakje vanillesuiker, 100 gram pure chocolade, 3 eetle pels melk. Klop de kwark met slag room, rum, suiker en vanil lesuiker tot een dikke mas sa. Doe deze over in vier schaaltjes. Los de chocola de op in de melk en ver deel deze, wanneer het mengsel bijna is afgekoeld over de vier schaaltjes. RODE KOOL MET SOUR CREAM 500 gram rode kool, 1 ui, 80 gram rozijnen, sap van 1 citroen, 40 gram boter, 3 laulierblaadjes, 4 kruidna gels, 1 bekertje sour cre am, V2 theelepel kaneel. Snijd de kool fijn en was ze. Stoof de kool met ge snipperde ui, rozijnen, ci troensap, boter, zout, lau rierblaadjes en kruidnagels in 1 V4 dl water gaar. Ser veer de sour cream, be strooid met kaneel apart bij de rode kool. Sgrammofoonplaten 1 onder redaktie van 1 Wim Bouw ens en Jacques van Rijk inl postbus 85 Leidschendam Tel (070) 272844 chelors Degree in Music by Jill Shires en haar Masters Degree in Music bij Anne Giles. Daarna studeerde zij verder aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, en behaalde haar einddiploma bij Frans Vester. Bovendien, volgde zij cursussen bij Paul Verhey, Frans Brug gen, Marcel Moyse, James Gal- way, Jean-Pierre Rampal, An dras Adorjan, Maxence Larrieu, en William Bennett. Zij heeft gespeeld bij het Clare- mont Music Festival Orchestra, het Zeeuws Orkest, de Van guard Theatre Contemporary Music Series, en de Dabney Lounge Series. In Nederland heeft zij samen met Frans Ves ter, en met Stanley Hoogland opgetreden. Zij geeft jaarlijks concerten in de V.S. Marlies van Gent werd gebo ren in Rotterdam. Zij studeerde aanvankelijk aan het conserva torium van haar geboortestad, later ook in Tilburg waar zij het solodiploma behaalde bij Ton Demmers. Aan het Utrechts Conservatorium verkreeg zij de Aantekening Begeleiden bij Thom Bollen. Buiten Nederland volgde zij verschillende cursussen, o.a. in Engeland en Duitsland. In Ant werpen behaalde zij de le prijs aan het Koninklijk Vlaams Conservatorium. Zij begeleidde o.a. op meestercursussen in Go- slar. Tegenwoordig treedt zij re gelmatig op als begeleidster. Het concert begint 's avonds om half negen. De toegang is gratis. 5 Op het E.M.I.-label verschenen onlangs vijf dubbelel- pees, die tesamen een aantrekkelijke reeks vormen waarin kostelijke conferences, liedjes en scherpzinnig heden hand in hand gaan. De uitgaven worden gepre senteerd in zeer verzorgde hoezen, die door Jan Fijnheer werden ontworpen. ten. De in 1971 te Bloemendaal overleden auteur is op de twee langspeelplaten te beluisteren in het zeer succesvolle radio-pro gramma van de K.R.O. „Proble men Verdwijnen Waar Kopstuk ken Verschijnen", uitgezonden in de laat vijftiger en begin zestiger jaren. Het materiaal voor dit dubbelal- bum werd door Robert Long (Ro bert Leverman) zelf geselecteerd uit zijn elpees „Vroeger of La ter", „Levenslang" en „Homo Sa piens". Twee dozijn van zijn meest geslaag de pennevruchten, waarvoor hij zelf bovendien de muziek compo neerde. Zijn teksten munten uit door een veelal fraaie woordkeuze en omvatten zowel zeer kritische als tragische elementen' Robert Long bezingt de liefde zo wel in mineur als majeur en immer toegespitst op het leven zelf. Boven dien uit de zanger/componist zijn visie in niet al te zachtzinnige be woordingen ten aanzien van de maatschappij, de samenleving en de burgerlijke moraal. Ook de kerk ontkomt niet aan zijn mening. Men kan de visie op dit alles van deze in 1943 te Utrecht geboren ar tiest al dan niet onderschrijven, overeind blijft het vakmanschap waarmede dit alles wordt gebracht. Hiertoe hebben zeker ook bijgedra gen de arrangementen die Erik van der Wurff voor deze liedjes heeft geschreven. Robert Long heeft zich in zijn car rière met een aantal facetten in het artiestenvak geassocieerd. Ooit eens zanger in de groep „Unit Gloria" via solo-optredens tenslotte uitge groeid tot theaterman, zoals recen telijk in zijn programma „Duidelijk Zo" tesamen met Leen Jongewaard. Toch is ons de liedjeszanger Robert Long favoriet, in eigen werk, maar zeker ook in zijn versie van Simon Carmiggelt's „Juffrouw Nifterink". (EMI IA 164-26886/7). De dubbelelpee die in deze reeks aan Godfried Bomans werd ge wijd, bevat slechts een enkel as pect uit zijn veelzijdige activitei- Men herinnert zich zeker nog de formule: uit het publiek in de zaal werden vragen gesteld aan het pa nel, dat naast Godfried Bomans be stond uit Cees de Lange, Sophie Stein en Kees Schilperoort. Uiteraard is op beide platen God fried Bomans aan het woord, die steevast via een vermeend familie lid het gestelde probleem met soms fijnzinnige humor ontrafelde. Doch hier en daar proeft de toehoorder de woorden van een waar filosoof die de vragen van het auditorium soms puur levensbeschouwelijk be antwoordt. Zoals gezegd, Bomans wordt hier geëtaleerd als de humorist, die hij slecht ten dele was. Wij herinneren ons nog zeer goed de onvergetelijke gesprekken met zijn zuster en broer, beiden kloosterlingen, waar in Godfried Bomans, soms ook met milde humor, de betekenis van de religie in een mensenleven besprak. Dan is er natuurlijk nog de auteur Bomans, die met zijn boeken als „Pieter Bas". „Erik, of Het Klein Insectenboek" en zijn creatie van de stripfiguur „Pa Pinkelman" ve len aan zich verplichtte. Op de dub belelpee „Bomans Op Z'n Best" wordt de herinnering aan een bij zonder mens levend gehouden. (EMI IA 164-26893/4). Cabaretier Henk Elsink heeft zich in zijn artistieke loopbaan een eigen plaats in ons theater wereldje verworven met een wel haast „eigen" publiek. Zijn liedjes en conferences op deze plaat-uitgave verzameld, demon streren Elsink's voorliefde voor luchtige humor. Dit komt tot uiting in conferences als „De Tandarts", „Sexboetiek" en „Sterilisatie". Henk Elsink schokt zijn publiek niet met harde uitspraken of „kind bij de naam teksten" doch weet een zaal te boeien met soms wat kolde rieke humor, al dan niet vervat middels een typetje. Zijn liedjes tonen een zelfde trant doch verraden in tekst en voor dracht een theaterman pur sang. De in 1935 te Enschede geboren ar tiest leerde het vak ondermeer bij Wim Kan en kreeg grote bekend heid door het radioprogramma „Vrij Entree" vanuit zijn café-chan- tant „De Koopermolen". Tot volle ontplooiing kwam Henk Elsink echter in zijn one-manshows waarin hij op specifiek eigen wijze zijn publiek weet te boeien en waarvan een aantal ook op televisie werden uitgezonden. De zeventien items op deze dubbe- laar, waaronder naast eigen teksten ook bijdragen zijn te beluisteren van Frits Lambrechts en Tonny van Verre, tonen ons een sympa thiek artiest met een geheel eigen inbreng in het Nederlands cabaret. (EMI IA 164-26899/900). Er is in ons land waarschijnlijk geen artiest aan te wijzen die zijn carrière op zo'n merkwaardi ge wijze is gestart als de cabare tier Fons Jansen. Zijn eerste avondvullende programma „De Lachende Kerk" had namelijk alleen de religie als onderwerp. Op onnavolgbare wijze wandelde hij in dit programma door allerlei kerkelijke gebruiken, inzichten en meningen en vloerde èn passant en heel charmant enkele vastgeroeste begrippen. Soms wat scherp doch nimmer bewust kwetsend, alles ge lardeerd met een soort humor die Fons Jansen tot een eenling op hoog niveau ion dit vak bestempel de Dit programma werd hem echter niet door eenieder in dank afgeno men. Hoewel de katholieke geeste lijkheid tot zijn vaste bezoekers be hoorde, werden van deze zijde ook vele bezwaren ge-uit. Bovendien verschenen na radio-uitzendingen - Fons Jansen kwam nog nimmer op i televisie - van zijn programma boz; brieven in de kranten van veront ruste parochianen die meenden dat het taboe, dat nu eenmaal over de religie in het algemeen was gelegd, op ontoelaatbare wijze werd door broken. Toch volgden op de „Lachende Kerk" nog „Hemeltje Lief" en „Hoe Meer Zielen", waarna Fons Jansen dit onderwerp liet rusten. In zijn volgende programma's „3x Andermaal", ziin fameuze „Kwar- tetten en „Fons Jansen 5" kwam de cabaretier tot een veel breder scala van liedjes en uitgekiende conferences, waarbij zijn types een zaal moeiteloos aan de voeten kre gen' In zijn huidige programma „Zullen We Handhaven" komt de politiek in al haar facetten over het voet licht, een nieuw aspect dat aan het toch al zeer uitgebreide gamma van deze merkwaardige artiest wordt toegevoegd. Op deze dubbelelpee treffen we echter alleen een uitgebreide verza meling conferences en liedjes uit zijn voorgaande programma s aan, waaraan menig toehoorder niette min nog veel luisterplezier zal bele ven. (EMI IA 164-26896/7). Een hoogst opmerkelijk liedjes schrijver is ongetwijfeld Jaap Fi scher. Al vele jaren niet meer als zodanig aktief, heeft deze moei lijk te benaderen man een fors aantal liedjes gemaakt, die ook nu nog opvallen door hun taalge bruik en onverbrekelijke samen hang met de muziek Jaap Fischer is als artiest afkomstig uit de Leidse studentenwereld, al waar hij op de roemruchte feesten wel eens een liedje zong, daartoe veelal aangezet na het nuttigen van een rijkelijke hoeveelheid spiritua- lieën, al moet worden opgemerkt dat Jaap Fiseher zeker niet moet worden beschouwd als een drinke broer. Landelijke bekendheid kreeg Jaap Fischer via de grammofoonplaat, waarvan het begin wel zeer onge woon verliep. In de vijftiger jaren bestond - als wij juist zijn ingelicht - in Leiden de „Studenten Grammofoonplaten Industrie", waarvoor Jaap Fischer op een zondag in een oud gebouw een aantal liedjes opnam met appa ratuur die hiervoor in feite niet ge schikt bleek. Luc Wijdeveld, oprichter van de S.G.I., bezocht met de opnameband de grammofoonplatenmaatschappij en die hiervoor echter geen belang stelling toonden. Besloten werd toen de opnamen in eigen beheer uit te brengen. Scholen werden benaderd, allerlei trucs werden verzonnen om de mu- zikaal-literaire verrichtingen van Jaap Fiseher aan de man te bren gen. Gestaag steeg de verkoop en de S.G.I. maakte gouden tijden door. Na veel aandrang en talloze ge sprekken werd de eigenzinnige Jaap Fischer overgehaald meer pla ten te maken, hetgeen uiteindelijk geschiedde. Zijn laatste opnamen echter waren zo erbarmelijk van inhoud en betekenis dat men be sloot ze niet uit te brengen. Het doek viel voor de artiest Jaap Fi scher. Wie echter aandachtig luis tert naar de achttien liedjes op deze toch wel bijzondere dubbelelpee komt tot de slotsom dat ze groten deels gedateerd zijn maar zeker nog niet verouderd. Het valt daarom te betreuren dat Jaap Fischer zijn gi taar zo vroeg aan de wilgen heeft gehangen. (EMI IA 164-26902/3). Wie heeft mijn ketting ge vonden, is van zilver met de letter S. Susanna Veldhoven, v. Beverenstraat 19a, Schie dam. Te koop: Renault 4 TL, bj. 1977, benzine 1:16, vr.pr. 2750,—. Tel. 741456. Jan de Graaf Wieler sport. Vraag naar onze spec, maandaanbiedingen, deze maand o.a. types van 28,50 voor 18,50. Turbo zadel 65,-, nu 45,-. Van Hogen- dorplaan 11, Vlaardingen. Fa. Kerkhof is verhuisd. Nieuwe adres: Algerastraat 3, naast ONS, bij windmolen. Voor het afhalen van gas flessen, olie en kolen. Tel 151591, na 17.00 uur 261231 -266551. Te koop: keukenbuffet met verl.; goed onderhouden eethoek; sjoelbak; bood- schap.trekwagentje. Tel. 715711. Te koop: Opel Rekord 1900, automaat, vraagprijs 1150,bj. 12-74. Tel. 268051. Tapijtcentrum Broersveld, Broersveld 157A, 3111 LG Schiedam, Velours tapijt voor uw woonkamer ƒ69,50, ge legd, 3 kleuren. Tel. 262681. Te huur gevraagd in Schiedam: patat- of koffie huis, met evt. overname tot 10.000,Brieven onder nr. 1644 bur. v.d. blad. Koperen weegschalen v.a. 5,koperen gewichten v.a. 12,50; koperen inktstel- len v.a. 19,50; grote bar bellen v.a. 17,50; koperen haardstellen v.a. 22,50; porseleinen beelden v.a. 3,— en nog honderden an dere koopjes, vergelijk onze prijzen eerst en koop dan pas. A.B. Geschenkenhuis, Singel 120, tel. 738910 - 732128. SCHIEDAM „Het publiek zal een heerlijke avond heb ben", zo beschrijft Ellen Vo gel, die voor het eerst sedert drie jaar weer een grote rol speelt, het stuk „Geboren in Blijdorp". Ze speelt hierin een oudere, wat zonderlinge Haagse dame, een kant van haar talent die we nog niet eerder hebben gezien. Regisseur Karl Guttmann heeft met vaste hand de ak teurs in hun interpretatie van de karakters geleid. Een lang zaam maar gestaag verlo pend proces, dat vier goede prestaties heeft opgeleverd. (Dinsdagavond 1 februari, aan vang kwart over acht, in het Passage Theater. Prijzen 22,50, 20,en 15,Met Ellen Vo gel, Marijke Merckens en Cor van Rijn). Het februari programma van het theater vermeldt de vol gende voorstellingen: Dinsdagavond 15 februari: Hol lywood Follies gepresenteerd door Hans van Willigenburg. Toegang; 25,—, 20,—, 15, (CJP en Pas 65 geldig), aanvang 20.15 uur. Woensdagmiddag 16 februari: Pommetje Horlepiep in het nauw met Bram Biesterveld. Een kinderamusementsproduk- tie met Pommetje, de moeder van Pommetje, veldwachter Geitebrei en de boeven Snibby en Snobby. Aanvang 14.00 uur. Dinsdag 22 februari: Drie in de pan met de Mounties en Joke Bruis. Toegang 22,50, 15, 20,— (CJP en Pas 65 geldig). Aanvang 20.15 uur. Plaatsbespreken onder nummer 010-262987 of 269563 of aan de kassa van het theater op za.-, zo.- en woe.-middag van 12.30- 16.00 uur. Zoekt u een trompet, sax of klarinet? Van Krogten heeft het! Rotterdamsedljk 148. Tel. 267026. Te koop: katjes met krul haar, sealpolnt en zwart, met stamboom, volledig ingeënt. Prijs ƒ250,-. Tel. 379491. Autorijschool Wijzen- broek. Tel. 745455. Gediplomeerde pedicure behandelt uw voeten bij u thuis. Tel. 010-700173.

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 13