Al bij het eerste begin in 1957 stonden een paar punten bij Rob Slotemaker voorop. Hoe wel de accomodatie nog zeker niet luxueus genoemd kon worden, werden de cursisten in het leslokaal door een van de instructeurs persoonlijk voorgelicht over de fijne kneepjes van het slippen. En ook op de baan werd de cursist steeds nauwlettend in de gaten gehou den door de naast hem zittende instructeur. Alleen met dit maatwerk kan men slip en an tislip binnen een dag onder de knie krijgen. De belangstelling die Rob Slotemaker ondervond met zijn Anti Slipschool, dwong hem al snel uit te zien naar een nieuwe be huizing. Van de oostzijde van het Circuit van Zandvoort verhuisde hij naar de toe gangsweg. Daar werd een speciaal asfaltlint aange legd met een breed ge deelte, waar de leerlingen in alle veiligheid „in de fout konden gaan". Bo vendien werd grote luxe voor die tijd een stenen lesgebouw neerge zet. Directeur Jan Lammers heeft vertrouwen in de toekomst van Rob Slotemakers Anti Slipschool: ,,De toekomst is aan de kwaliteit, en daar blijven wij ons op concentreren. Daarom hebben wij een instructeur in elke auto, daarom moet het programma een hele dag lang zijn. Iedereen moet aandacht krijgen voor zijn fouten en zijn problemen. Alleen dan wordt het goed geleerd". In 1965 werd door Z.K.H. Prins Bernhard het zilveren stuurwiel uitgereikt aan Rob Slotemaker wegens zijn verdiensten voor de verkeersveiligheid. Vele mogelijkheden de brochure „Ongevallen op nat wegdek". Geen loze kreet dus, maar een gegeven. Het zijn die gevaren die Rob Slotemaker heeft willen bestrijden, toen hij in september 1957 zijn Anti Slipschool opende. Nu, 25 jaar en 50.000 cursisten later, floreert dezelfde Anti Slipschool onder leiding van Slotemakers opvolger Jan Lammers boven verwachting. Het pakket mogelijkheden is uitgebreid, de cursus zelf vervolmaakt, en het enthousiasme van de deelnemers is nog steeds bijzonder groot. Nog bijna dagelijks hoort men op de Anti Slipschool dat grootste compliment: „Dit zou voor elke automobilist verplicht moeten zijn". RANDSTAD-EDITIES Rob Slotemakers Anti Slipschool 25 jaar Zeven jaar na de opening van de Anti Slipschool werd de nieuwe behuizing in gebruik genomen. Een eerste hoogte punt in de geschiedenis van Rob Slotemakers Anti Slip school. Door zijn baanbrekend werk genoot Rob Slotemaker natio naal en internationaal bijzon der respect. Op 9 juni 1965 werd hem door Z.K.H. Prins Bernhard zelf oud-cursust het zilveren stuurwiel uit gereikt wegens zijn verdien sten voor de verkeersveilig heid. In die periode moest Rob Slo temaker het ook vaak opne men tegen sceptici, die dach ten een betere sliptechniek te kennen dan deze autoriteit. En elke keer weer kwam Rob slo temaker als winnaar uit deze duels te voorschijn. In de nieuwe behuizing ont wikkelde de Anti Slipschool zich tot een begrip in zowel binnen- als buitenland. Bijna alle leden van het Koninklijk is er sinds kort electriciteit in het lesgebouw, waardoor ook op video getoond kan worden wat goed en fout is. En aan de buitenkant herkent men de vernieuwingen door de frisse rode kleur, en het karakteris tieke logo. Directeur Jan Lammers heeft vertrouwen in de toekomst van Rob Slotemakers Anti Slipschool: „De toekomst is aan de kwaliteit, en daar blij ven wij ons op concentreren. Daarom hebben wij een in structeur in elke auto, daarom moet het programma een hele dag lang zijn. Iedereen moet aandacht krijgen voor zijn fou ten en zijn problemen. Alleen dan wordt het goed geleerd". Huis hebben bij Rob Slotema kers het slip en anti slip onder de knie gekregen. En ook internationaal bekende coureurs kwamen graag naar Zandvoort om door Rob Slote maker onderwezen te worden in de sliptechniek. Voor twij felaars hanteerde Slotemaker een systeem dat zijn zelfver trouwen onderstreept. Zou een cursist de eerste slip op de baan opvangen, dan kreeg hij duizend gulden contant uitbe taald. Tot op de dag van van daag is dat nog niemand ge lukt. Het is inmiddels drie jaar geleden dat het voortbestaan van Rob Slotemakers Anti Slipscholen onmogelijk leek. Bij toerwagenraces op zijn dierbare Circuit van Zandvoort verongelukte Slo temaker dodelijk, een grote leegte achterlatend bij auto- sportend Nederland, maar vooral op zijn slipschool. Jan Lammers, die dat jaar met succes debuteerde in de for mule één wereld, besloot het levenswerk van zijn leermees ter voort te zetten. De instruc teurs bleven in dienst, de school succes. draaide door, en met Veranderingen vonden plaats, voor zover het om verbeterin- gen ging. De kwaliteitsnorm moest tot elke prijs gehand haafd worden. Vandaar dat ook nu, 25 jaar na de oprichting, nog steeds een instructeur meerijdt in elke auto; vandaar dat de theorie door een van de instructeurs wordt uitgelegd, toegelicht en middels vragen van de cursis ten nog verder uitgediept kan worden. Zo blijft geen vraag onbeant woord als hij wordt gesteld. En zo wordt elke rijfout gecor rigeerd als men wil luiste- Caravancursus Eenmaal per jaar stellen automobilisten een relatief groot aantal inzit- Behalve de gebruikelijke anti slipcursus voor personenauto's, zijn er nog vele andere cursus sen en varianten waarvoor men in Zandvoort terecht kan. tenden bloot aan een onge bruikelijke lange rit over on bekende wegen, met een com binatie van auto plus caravan waarmee men hoogstens enke le malen per jaar op pad gaat. Een in alle opzichten verhoogd risico dus, waar door middel van de caravancursus veel van weggenomen kan worden. Vrachtwagencursus Door de grote omvang en massa van een vrachtwagencombinatie en in sommige gevallen ook de lading, vormen deze voertui gen een groot potentieel ge vaar, als er niet oordeelkundig mee wordt omgegaan. Deze cursus heeft tot doel de erva ring die bij de vrachtrijders zonder twijfel aanwezig is, te gebruiken voor een nog veili ger gedrag op de weg, in het belang van alle weggebrui kers. Driedaagse cursus Ver hoogde slip- en rijvaardigheid. Deze cursus is bestemd voor diegenen die een wel zeer „kostbare lading" vervoeren en leert zowel defensief als in beperkte mate offensief rijden. Voor de chauffeurs van ministers, belangrijke buiten landse bezoekers of „captains of industry" kan deze cursus net datgene leren wat die be stuurders onderscheidt van de genen die het op hun passa giers gemunt hebben. Uiter- aard kan zo'n cursus ook van belang zijn voor chauffeurs van geld- of waardetransport ten. Rabecursus Voor de auto-» sporters-in-de-dop heeft Jan Lammers in de winter een vaste ochtend gereserveerd. Dan leert hij liefhebbers van de autosport de belangrijke kneepjes van het vak, bijge staan dor zijn instructeurs, die stuk voor stuk ook jarenlang in autosport actief zijn. Rijschool In schril contrast met vorige cursus staat de Jan Lammers autorijschool, waar de eerste beginselen van het besturen van een automobiel worden bijgebracht. Dat con trast is niet toevallig; de direc teur van Rob Slotemakers Anti Slipschool streeft bewust naar een compleet pakket op leidingen van elk niveau; tot elk niveau. Uit het voorgaande zal dui delijk zijn dat Rob Slotema kers Anti Slipschool een antwoord heeft op elke vraag. Het is aan de automobilist om die vraag te stellen. Het team van instructeurs is jong, met een gemiddelde leef tijd van 27 jaar. Maar hun er varing is groot, gemiddeld meer dan veertien jaar. Zo be schikt men in Zandvoort over een jong en toch ervaren in structeursteam, boordevol ta lent op rijtechnisch en instruc tief gebied. Aan de slipbaan is de laatste jaren ook het een en ander veranderd; nog onlangs werd een nieuwe asfaltlaag aange bracht, met daarin een specia le remstrook. Tegenwoordig wordt gereden op een milieuvriendelijk glij middel, dat met water gemak kelijk afwasbaar is. Bovendien

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 19