Nieuwe In't kort vlies pinda's Ec'estbon VANDAAG -in deze krant Mooie vondsten verdwijnen in antiekwinkels Konijnenmoedertje Miranda Lastdrager ONS „nota" zaait paniek Protest per estafette BEKENDMAKING Stadsblad Schaatser naar Amerika Veerdiensten in 't rood 200 BONTMANTELS Uw BMW-dealer: Kalfsbeek b.v. zaterdag- voordeel Sportagenda Schaken met Mario v. Kleef Woningbouw RlHL' Begraafplaats Hinder De Volvo en Daf specialist V*rth& Randstad-Edities, een combinatie van 35 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1 miljoen exemplaren VERHUIZEN OP Z N ZUINIGST 250 gram van 1.95 voor aat 180, Schiedam Bill SCHIEDAM/VLAARDINGEN Schatgra vers met commerciële doeleinden maken het de serieuze archeologen steeds moeilijker. Bij opgravingen komt het regelmatig voor dat particulieren met een elektronische detector ongestraft de mooiste stukken uit de grond halen. De archeoloog, die met minder geavan ceerde middelen zijn werk verricht, ziet die ontwikkeling met lede ogen aan. Want alles wat met detectoren wordt opgespit, verdwijnt linea recta in antiekwinkels. Terwijl oudheid kundige vondsten toch allereerst in een mu seum thuis horen. „Aan dit soort praktijken moet zo snel mogelijk een einde komen", meent de Archeologische Werkgroep „Helini- um", aktief in Vlaardingen en Schiedam. In het februarinummer van „Terranigra", het maandblad van „Helini- um", stelt Ingena Velle- koop deze schanddaden aan de kaak. Zij dringt aan op een goede regeling die politie en gemeente samen moeten treffen, zo dat „wilde gravers" in het vervolg van historische vindplaatsen worden ge weerd. WH Ml Enkele voorwerpen die gevonden werden in de bodem van de Schiedamse binnen stad. Een groot deel verdween spoorloos in de zakken van wilde gravers. X Aitot-Gcroge-Rcfcicotte RECHTSTREEKSE VERKOOP AAN PUBLIEK VOOR ABSOLUTE BODEMPRIJZEN T.V. DEFEKT? Wij helpen direktü! RADIO ABA Op woensdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 - NR. 10 OPLAGE 37.525, 35e JAARGANG SCHIEDAM Baanloos- waardeloos? Dit vraagt de Ned. Chr. Vrouwenbond zich af op 16 februari tijdens een ledenvergadering. Herman Noordegraaf, ge meenteraadslid voor de PPR/PSP geeft zijn visie op de problemen van mensen zonder werk. De avond wordt gehouden in zaal De Rank aan de Schiedamseweg 122, aan vang kwart voor acht. Alle be langstellenden zijn van harte welkom. Wijkcentrum Bijdorp houdt op zaterdag 5 februari een bingo avond in het Trefpunt in Bij dorp, Schietbaanstraat 32. Om acht uur wordt de eerste ronde gespeeld (zaal open vanaf half acht). De Schiedamse Vrouwenraad houdt een openbare vergade ring op donderdag 10 februari in De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan, aanvang half tien 's morgens. In het kader van de Brede Maatschappelijke Discussie spreekt de heer Bontuis uit Arnhem over energievraag stukken. Voor kinderoppas wordt gezorgd. Wie van die dienst gebruik wil maken moet even bellen met 705500. In de maand februari, maakt de RET een voorlichtingstoer- nee door Rotterdam-West. In Spangen, Oud-Mathenesse, Tussendijken en Bospolder gaat de komende tijd namelijk nogal wat veranderen in het openbaar vervoer. De infobus van de RET komt met een speciale expositie en de nodige informatie naar deze wijken op woensdag 16, don derdag 17 en donderdag 24 fe bruari. De bus wordt op ver schillende plaatsen opgesteld, onder andere op of bij de markt in de Grote Visserij straat. De Nederl. Vereniging van Huisvrouwen (contactpersoon mevrouw Keuzenkamer-v.d. Steen, H. Dunantlaan 4 in Vlaardingen, tel. 704705 heeft voor de maanden februari- /maart het volgende program ma samengesteld: Vrijdag 4 februari: Parenbri- dedrive in de Margriethal. Maandag 7 februari: Ontmoe ting met Turkse vrouwen in hun centrum in Rotterdam. Donderdag 10 februari: Halve- dag excursie: bezichtiging van het Kantongerecht. Donderdag 10 februari: 14.00 uur. Ledenvergadering in ge bouw Chr. Soc. Belangen. Woensdag 16 februari: Excur sie naar Scheveningen en het Binnenhof. Schiedam, Nieuwe Haven 233, telefoon 010-731155 Maassluis P. C. Hooftlaan 11 telefoon 01899-19588 i» vlaautingen 01U-349C62 rotterdam 010-253746 95 ia# Schatgravers benadelen serieuze archeologen Deze schatgravers, afkomstig uit de wijde omtrek, maken soms gebruik van valse papie ren om zich toegang te ver schaffen tot een afgegraven terrein, zegt Ingena Vellekoop. „Eenmaal werd een vervalste korrespondentenkaart, uitge geven door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek, getoond. In een ander geval liet men een schrijven zien van een museum, waaruit moest blijken dat men handel de in opdracht van dat mu seum". Beide gevallen hebben betrek king op een afgraving in Schiedam. „Helinium" doet er op de volgende wijze verslag van: „Eind januari verscheen het „Rapport oudheidkundig bo demonderzoek in de binnen stad te Schiedam, oktober 1981 mei 1982" van Chr. de Roo, restorator/conservator bij het Stedelijk Museum te Schie dam. Dit onderzoek vond plaats in het kader van de graafwerk zaamheden voor de riolering en de bouwputten ten behoeve van de woningbouw. Het on derzochte terrein werd be grensd door het Bagijnhof Baan Lange Achterweg. Het doel was het vaststellen van de bewoning, zoals deze staat aangegeven op de platte grond van Jacon de Gheijn SCHIEDAM Miranda Last drager (18) fungeert al enkele dagen als konijnenmoedertje" voor een nestje angora-konij nen. Voor haar grijze voedster wist zij na lang zoeken een echtge note te vinden, namelijk in Berkel. Een witte ram, die nu vader is van 3 kinderen, twee witte en één zwarte. Tot grote schrik van Miranda wenste de voedster haar drie borelingen niet te accepteren en stond ze die niet toe zich bij haar te voeden. Besloten werd de konijntjes met de fles te voeden tot het tijdstip dat ze zelf gingen eten. Een van de drie neett het ex periment niet doorstaan en ging dood. Volgens konijnen kenners zullen de overige twee het tijdstip van „zelfvoe- dingwel halen. Dat Miranda juist angora's koos voor haar fokkerij, heeft te maken met het winnen van wol bij deze langharen. Bij dit ras, waarvan men aanneemt dat het afkomstig is uit de Turkse streek Angora, is de onderwol tegenover het gran- haar sterk overheersend. Deze wol bestaat uit fijn ge golfde, zijdeachtig tere sub stantie en is vrij kostbaar. Een goed dier kan per jaar 600 gram wol leveren. Angora's vragen dan ook een speciale verzorging. Om de beschikbare wol te winnen is regelmatig kammen en borstelen dan ook noodza kelijk. Voor de geschoren wol is een droge bewaarplaats evi dent. Ook Miranda Lastdrager verzamelt naarstig de angora wol. Ze spint deze zelf en wil er een trui van breien. Voorlopig is ze echter dage lijks druk bezig met het de fles geven van haar konijnenkin- dertjes, in de hoop die in leven te kunnen houden. (1598) en het bergen van ar cheologische mobilia. Om de werkzaamheden voor de woningbouw niet te stagne ren, werd volstaan met waar nemingen en waar mogelijk werden de funderingen inge meten. De losse vondsten zijn ter conservering en bewaring overgebracht naar het Stede lijk Museum. Op het terrein achter de „Lin- denhof" werd een oude be graafplaats, in gebruik tot ca. 1780, blootgelegd. Zeer veel stoffelijke resten, waarvan een aantal nog in de kisten lag, kwamen te voorschijn. Een deel hiervan werd over gebracht naar de Algemene Begraafplaats, terwijl de rest ter plekke werd ondergraven. Een bewerkt houten kruis werd door de graafmachine geheel vernield en na onder zoek afgevoerd. Nabij de Baan werd een 15de-eeuwse funde ring geruimd. Ter hoogte van het Bagijnhof werd een reeks funderingen aangetroffen van huizen, zoals deze op de kaart van De Ghijn staan aangegeven. Bovendien werd een afvalput gevonden met materiaal uit de 14de/17de eeuw, vergelijkbaar met de vondsten van het Bagijnhof (onderzoek maart 1974). Schatgravers haalden drie sekreettonnen leeg en ver nielden ze daarna volledig. Zeer veel gebruiksvoorwer pen zijn aan het licht geko men, waaarvan een klein ge deelte is overgedragen aan het Stedelijk Museum. De rest kwam in handen van partikulieren of werd ver kocht aan de antiekhandel en/of verzamelaars. Tijdens het onderzoek werd veel hinder ondervonden van schatgravers, die van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat op deze, archeologisch waarde volle, terreinen aan het „werk" waren. Hun aktivitei- ten waren van zodanige aard, dat er voor de bevoegde on derzoeker weinig anders over bleef dan de restanten te ber gen en genoegen te nemen met de vernielde objekten. De schatgravers zijn te verde len in twee groepen: a) degenen, die gebruik maken van de meeste geavanceerde, elektronische zoekapparatuur (metaaldetectors), die hen in staat stelt op een diepte van 0 tot 90 cm alle edele en onedele metalen (bijv. zilver en tin) op te sporen; b) degenen, die met behulp van prikijzers de bodem aftas ten, op zoek naar beer-, afval- en waterputten, die vaak een schat aan gebruiksvoorwerpen bevatten. Bij het aantreffen van een dergelijke put, wordt deze uitgegraven, leeggehaald en grondig vernield. Diepe ga ten, gevuld met moder, zijn er de sporen van". Tot zover Ingena Vellekoop in „Terranigra". Aan de re geling die „Helinium" wil treffen wordt in Schiedam al hard gewerkt. Politie en gemeente bekijken momen teel welke maatregelen ge troffen kunnen worden om te voorkomen dat de plaat selijke bodemschatten in het vervolg verder geplunderd worden. Nieuw Mathenessestraat 11-13, Schiedam, tel. 010-260012 Ook levering en reparatie alle merken SCHIEDAM Schie damse leerkrachten, werkzaam in het buiten gewoon onderwijs, zul len zaterdag op aparte wijze hun steentje bij dragen aan een protest manifestatie in Utrecht. Terwijl het meerendeel van de onderwijskrach ten per bus naar de Domstad vertrekt om daar him bezwaren tegen de voorgenomen bezuini gingen kenbaar te ma ken, vertrekken enkele docenten te voet naar Utrecht. In estafetteloop zullen zij de afstand overbrug gen. Eenmaal in Utrecht aangekomen, nemen zij een petitie in ontvangst, die vervolgens eveneens door hardlopen naar Den Haag wordt overge bracht. Deze petitie zal dezelfde dag worden overhandigd op het Mi nisterie van Onderwijs in de residentie. De afstand die de lopers moeten afleggen be draagt in totaal onge veer 150 kilometer. Om beide bestemmingen op tijd te bereiken wordt al om zeven uur 's-morgens gestart op de W.A. van Lief landschoot (LOM- onderwijs) aan de Beat- rixlaan. De Van Lieflandschool is één van de instellin gen voor buitengewoon onderwijs uit Vlaardin gen, Maassluis en Schie dam die op 5 februari naar Utrecht trekken. De bezwaren van de on derwijskrachten richten zich vooral tegen de aan- gekondige bezuinigingen op het vervoer van en naar school, waardoor veel kinderen dreigen verstoken te blijven van buitengewoon onderwijs. Ook de andere geldbe- sparende maatregelen die deze scholen treffen worden door de betrok ken leerkrachten „af braak van het onder wijs" genoemd. SCHIEDAM Een voor lichtingsfolder van de Open bare Nutsbedrijven, midden deze week huis aan huis be zorgd, heeft voor grote ver warring en paniek gezorgd. Hoewel het in feite om een onschuldige brochure gaat, is de boodschap verpakt in een zelfde grauwe vensteren velop waarin de bevolking normaliter haar maandelijk se afrekening voor water, gas en elektra krijgt aange boden. De folder oogt des te meer als een afrekennota omdat zich in de envelop ook een tarievenkaart bevindt voor de ontheffing op de water verontreiniging. Folder en kaart wekken dan ook ten sterkste de indruk dat de financieel al bepaald niet ontziene bevolking hier opnieuw met een aanslag op het huishoudbudget wordt gekonfronteerd. De waarheid is echter dat de Nutsbedrijven de burger en kel willen informeren zij het op gebrekkige wijze over de hoogte van het be drag dat men jaarlijks ver schuldigd is aan het Hoog heemraadschap Delfland. De bedragen die op de kaart staan aangegeven, worden al geruime tijd automatisch verrekend in de maandelijk se nota van de Nutsbedrij ven. Geen nieuwe aanslag dus, maar nadere informatie over één enkele post op al betaalde rekeningen. Voorlichter Mari Dinge- nouts van de ONS had don derdagmorgen al diverse te lefoontjes van verontruste Schiedammers moeten be antwoorden. Wegens dwingende en zeer urgenteomstandigheden zullen met spoed worden verkocht welke uit liquidatie van gerenommeerde bonthandel zijn verkregen, Het betreft lange en korte mantels in alle gangbare bontsoorten zoals PERSIANER, NERTS, NUTRIA, BLAUWVOS, ROODVOS, BISAM, SWARKA ENZ. Al deze mantels zijn van uitmuntende kwaliteit. DEZE WEEK UITSLUITEND DONDERDAG van 9-18.00 uur - VRIJDAG van 9-21.00 uur en ZATERDAG van 9-17.00 uur, IN HET PAND VAN v.h. THE FURSHOP - ROTTERDAM LIJNBAAN 36 (bij het Weena) - TEL. 010-125088. Ook bij bureau voorlichting op het stadskantoor kwa men klachten binnen over deze verwarrende „nota". Eén burger verwonderde zich over het feit dat in de envelop geen acceptgiro kaart was bijgevoegd. De man stond al op het punt het bedrag van zijn girore kening te laten afschrijven. Overigens munt ook de bij gevoegde folder niet uit in duidelijkheid. Wie denkt, voor ontheffing van deze be lasting in aanmerking te ko men, moet zich volgens de folder wenden tot het Haags elektriciteitsbedrijf. Niet veel Schiedammers zul len die hint meteen begrij pen, vooral niet omdat die tip feitelijk onjuist is. Die genen die ontheffing willen aanvragen moeten dat doen bij het Hoogheemraadschap in Delft. Mari Dingenouts is ook niet zo gelukkig met deze ondui delijke formuleringen. De Nutsbedrijven overwegen daarom, de zaak recht te zet ten middels een publikatie. „In ieder geval zullen we volgend jaar zeker een ande re vorm kiezen", aldus Din genouts. Hopelijk kiest men dan met een een andere afbeelding om de folder mee te tooien. Thans ziet men daarop aller lei gevogelte lustig rond- spartelen in schoon, helder polderwater. De dieren zijn zo in hun sas met dit onbedorven milieu dat zij er vrolijke hoedjes en zelfs valhelmen bij heb ben opgezet. Op die manier wekt het Hoogheemraadschap de val se indruk, dat het een waar genoegen is, rekeningen te betalen. Peter de Lange Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Varkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 1