Onverdraagzaam? DRIES DE BESTETEGEIiSZUN NOOIT TE DUUR. DE TEGELMART Controleurs moeten over geweldig incasseringsvermogen beschikken Mi Uniformen wekken agressie op JL mm Bijdorp in mei 60 jaar Kleine deuken en k urgerlijke tand Doet Dries tussendoor.' zonwering schiedam Landstraat 81,VIaaidingen. Half-om-half Terugdringen Humor Conducteurs? Gemotiveerd Pech gehad Wachten op de tram Dries heeft dagelijks de ruimte om "tussen door" kleine deuken en krassen te herstel len. Voor een schappelijk prijsje als Dries wat langer over uw auto kan beschikken. SPAANSEPOLDER Speciale aanbieding: Achter het postkantoor Westhavenkade. Geopend van 8.30-18.00uur. „Eindelijk het goeie sy steem", "Pak ze maar, die zwartrijders, wij be talen maar!" Zo luidden vele reacties van beta lende passagiers tijdens het zwartrijdersonder- zoek, dat de RET vorig jaar in Rotterdam heeft gehouden. Doel van het onderzoek vas de preventieve wer- Idng nagaan t.o.v. het zwartrijden d.m.v. extra personeel. Meer contro lebeambten kunnen meer en beter controle ren. Het zwartrijden werd in Rotterdam geschat op 5 tot 7 procent. Om dat pre cies na te gaan en tegen te gaan heeft het ministerie van Verkeer en Water staat twintig controleurs extra ingezet. Het onderzoek is in drie fasen verlopen. In het RET-vervoersgebied zijn veertien codegebieden aangewezen, waarin het zwartrijderspercentage is gemeten. Vier gebieden daaruit met het grootste aantal zwartrijders zijn daarna heel intensief ge controleerd. In de derde fase is alles opnieuw ge meten of er ook daling te constateren was. Twee controleurs bij hun vertrek vanaf het hoofdkan toor RET Door: Marieke van Velzen Een strenge blik in de ogen is noodzakelijk HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 9 MAART 1983 PAGINA 19 |Dee«sTËRoüT£^ De ie wE6 voutfM OVER I .2. kM UDNDe* APVA6ÉH [höly NS VLD' CtVTR autonchtspecialist Men schrijft ons: „In zijn kolom „Onverdraag zaam" in het Nieuwe Stadsblad van 2 maart 1983 maakt Peter de Lange zich boos over het feit dat het hem, als mannelijke re- dakteur, door de organisatoren van de Schiedamse viering van de Internationale Vrouwendag onmogelijk gemaakt wordt deze bijeenkomst bij te wonen voor het uitoefenen van zijn beroep: het schrijven van een verslag. Hij verwijt de organiserende vrouwen onverdraagzaamheid. Een paar kanttekeningen bij deze boosheid. Als vrouwen er voor kiezen om op een door hen georganiseerde bijeenkomst geen mannen toe te laten, dan is dat naar mijn idee niet onverdraagzaam te noemen. In een situatie waarin de „mannenpolitiek" vrouwen dreigt terug te dringen naar hun „natuurlijke plaats in het gezin" (achter het fornuis kennelijk), is het niet zo ver wonderlijk dat vrouwen onder elkaar willen praten over „recht op werk en een eigen in komen" (het thema van de In ternationale Vrouwendag in Schiedam). Zonder pottekijkerij van man nen. Mannen die vaak om zich te bewijzen? het hoogste woord voeren op discussie bijeenkomsten en daarmee an deren de mond snoeren. In zo'n situatie zou men voor het toela ten van alleen vrouwen bij de viering van de Internationale Vrouewendag in Schiedam opz'n minst begrip kunnen op brengen. Dat er in het Nieuwe Stadsblad door deze beslissing van de or ganiserende vrouwen geen ver slag van de bijeenkomst zal ko men te staan is jammer, zeker als de redaktie van plan was om serieuze aandacht aan de bij eenkomst besteed kan worden, wordt echter niet alleen veroor zaakt door de opstelling van de organisatoren. Ook het kennelijk niet aanwe zig zijn van een verslaggeefster of contacten met een free lance medewerkster in het redaktieteam heeft daarmee te maken. Misschien zijn dat soort dingen nu net één van de rede nen voor vrouwen om „onder elkaar" te praten over „recht op werk en een eigen inkomen". Voor mij is in elk geval duide lijk dat deze „discriminatie" van het mannelijke deel van de Schiedamse pers door de orga nisatoren van de Schiedamse 8- maart-viering niet tot de „kin derachtigheden" behoort, maar een serieuze en door mij ge respecteerde achtergrond heeft. Er is een verschil tussen het er gens niet mee eens zijn, en een bepaalde beslissing respecteren. En dat verschil heeft iets te ma ken met verdraagzaamheid. Tenslotte hoop ik dat het ge bruik van het woord „pottenkij ker" voor de verslaggever die op de 8-maart-bijeenkomst aan wezig had willen zijn, niet de bedoeling heeft gehad te sugge reren dat de vrouwenbeweging in Schiedam overwegend lesbi sch is. De in het artikel ge bruikte spelling van het woord in de vorm van „pottenkijker", in plaats van de (volgens het woordenboek) correcte spelling „pottekijker", geeft mij een wat onprettig gevoel. Koos Kortland, Schiedam. Naschrift redaktie: Wij zijn geenszins van mening dat de vrouw per definitie achter het fornuis hoort. Verder lag het bepaald niet in onze bedoeling, als man op 8 maart „het hoogste woord" te voeren. Wij hebben ons enkel opgewon den over de inkonsekwentie dat een mannelijke journalist wel een festiviteit mag aankondi gen, maar daarna niet welkom is voor het schrijven van een verslag. Verder ontgaat het ons waarom wij als krant worden gedwon gen per sé een vrouwelijke re- dakteur af te vaardigen naar een bijeenkomst die voor een krant precies even zwaar telt als welke andere bijeenkomst ook. Tenslotte: wij achten ons niet bevoegt, en hebben daar ook geen enkele behoefte aan, een oordeel uit te spreken over de sexuele geaardheid van man nen of vrouwen. Daarmee is dan meteen uw vraag over (het foutief gespelde) „pottekijker" beantwoord. Reeds 17 jaar uw vertrouwd adres voor alle tuinmeubelen Alleen topmerken van onverwoestbare kwaliteit staan bij ons in de showroom (200 m2) van 8.30-17.30 uur Dondardag lot 21.00 uur, zaterdag van 10.00-16.00 uur Boteratraat 8-10 (achter de Hema) telefoon 267215 Bokelweg 100, 3125 AD Schiedam, tel. OIO - 154540. Wand-en vloertegels per helem2 vanaf 19,- Wand-en vloertegel 15x20, iba beige met bruine rand nu: bijpassend decor zie afb. Mirte, d.v. Abas-van Grimber gen. Peter A. T. z.v. Klüver-Hal- lensleben. Judith, d.v. Buth-van Schaver- beke. Meltem, d.v. Celik-Töngel. Nordin, z.v. El Bannani-Ifeki- ran. Carlien, d.v. Reinders-Jansen. Christian, z.v. Dolstra-Weber. Bilal, z.v. Yarar-Sevdar. Hendrik W. z.v. Osterholt- Bruijn. Priscilla, d.v. Nesse-de Vette. Grada C. d.v. van Ekris-Of- fenberg. Wilhelmus J. A. Timmer-van der Heijden. Manuel, z.v. Knoors-van Dam. Vera, d.v. Ouwerkerk-Lam- mers. Denise, d.v. Prins-Timmers, Frank T. C. z.v. van der Lee- Punt. Elisabeth M. d.v. van Hagen- van Leeuwen. 5NDERTROUWD Bierhuizen, 23 jr. en M. S. Pronk, 18 jr.; P. Harte, 25 jr. ;n A. Ketting, 22 jr.; M. M. Im merzeel, 32 jr. en W. M. van Dijk, 27 jr.; H. S. van Put, 25 jr. en C. J. van Zon, 20 jr.; H. J. C. Slijt, 27 jr. en J. T. We ber, 21 jr.; D. C. Spruit, 25 jr. en M. A. G. Ballijns, 23 jr.; L. 3. Versluis, 24 jr. en F. C. van 3elt, 20 jr.; G. Dass, 39 jr. en C. M. de Heij, 36 jr. GETROUWD R. Tamlyn de Mendonga, 30 jr. ?n B. van den Tempel, 24 jr.; B. Kalathenós, 30 jr. en P. G. Breget, 22 jr. OVERLEDEN D. van Put, man, 66 jr.; D. de Vries, man, 96 jr.; H. Bijl, man, 65 jr.; J. L. Heijdra, man, 68 jr.; M. J. van Tiel, man, 76 jr.; D. 3. Bakker, man, 76 jr.; J. H. Jchwarze, man, 81 jr.; J. H. suisse, man, 82 jr.; W. G. van 2ijk, vr. e.v. H. J. van der steen, 85 jr.; De strijd tegen het zwartrijden De controleurs werkten met het systeem „half-om-half". Controleurs Frans de Bie legt uit: „Half-om-half betekent dat we met z'n vieren contro leren, waarvan twee in uni form en twee in burger. We werken ook wel in groepen van zes of acht man, maar het systeem blijft gelijk. In burger werken we meer taakgericht, omdat vrijwel niemand in de gaten heeft dat we controleurs zijn. Op die manier kunnen we veel zwartrijders betrap pen. Het uniform werkt meer preventief, wat wij waardevol vinden. Een keer ontsnappen is echt niet erg". Groepschef Molenberg voegt eraan toe: „Een controleur heeft echt geen lol in het op de bon slingeren. Die reacties krijgen de controlebeambten (cba's) vaak. ,De Bie: „Uitschelden voor „Nazi" en „SS-er" is aan de orde van de dag. En dat terwijl we gewoon ons werk doen. Daarbij komt nog dat we een vraagbaak zijn voor iedereen. Als we maar even staan te praten, worden we al verdacht van „Hebbes, weer eentje". Bij vrije controle (dat is met z'n tweeën in uniform), is er tijd om informatie tegeven. De gerichte controle wil de zwart rijders op heterdaad betrappen en probieren het zwartrijden terug te dringen. Tegelijkter- tijd is deze controle bedoeld om het vandalisme tegen te gaan en de veiligheid van het rijdend personeel te waarbor gen. Het gemiddeld percentage betrappingen in de veertien codegebieden was 5,8 pro cent. In de vier speciale aan dachtsgebieden uit de twee de fase werd tijdens de in tensieve controle een daling van twee procent geconsta teerd. In de derde fase waar in opnieuw gemeten werd, bleek dat de daling via de gerichte controle uiteinde lijk 1,2 procent bedroeg. Aan de hand van deze uitslag constateert de RET dat het zwartrijderspercentage nog verder teruggedrongen kan worden bij zeer regelmatig gerichte controle. Het extra benodigde controlepersoneel hiervoor zou zich daarmee voldoende terug kunnen dringen. Toch hebben de controleurs niet veel eer van hun werk. Zwartrijders blijven in groten getale bestaan. Is dat geen vechten tegen de bierkaai? „Nee", zegt groepschef Molen berg, „dit heeft in elk geval ef fect. Als we het helemaal niet doen wordt het steeds erger. ,i men wekken de „gewone Hol landse" agressie op", volgens De Bie. „Het publiek reageert dan ook positief op controle ren in burger, dat komt vrien delijker over, minder angst aanjagend. Het werkt ook doeltreffender. Toch is het uniform waardevol. We willen niet iedereen pakken. Preven tie is erg nuttig". Groepschef Molenberg: „Li chamelijk en geestelijk heb ben de cba's veel te verdu ren. De opleiding is ook in tensief en de toekomstige cba's worden streng geseel- ecteerd op capaciteiten en motivatie. Omgang met het publiek staat in de oplei ding centraal, evenals trai ning in sport en zelfverdedi ging". Regelmatig moet de hulp van de politie ingeroepen worden bij agressieve jongelui. Meestal zijn dat jongens tussen de 16 en 24 jaar, die in een groep de „stoere bink" willen uithan gen. „Samenwerking met de politie is fantastisch", volgens de controleurs. „Met hen zijn wij de ordehandhavers in onze maatschappij". De humor ontbreekt echter ook niet. Het opgeven van de naam levert soms rare situaties op. „Een jongen gaf voor de tweede keer dezelfde valse naam op, Van de Berg. Ik ge loofde hem niet", zegt Riet dijk, „en zocht het uit. Ik vroeg hem hoe hij zo dom kon zijn, twee keer dezelfde naam op te geven en dan nog wel zo'n bekende. De jongen ant woordde: „Als ik mijn eigen naam had opgegeven, had je me ook niet geloofd". Hij heet te namelijk Jansen". Zo zijn er meer leuke situaties, waar door de controleurs har telijk om gelachen wordt. Maar het zwartrijden blijft een strafbaar feit en de controleurs hebben er hun handen vol aan,. Om werkelijk effectief te kun nen werken zijn veel meer controleurs nodig dan er nu werken. De aanbevelingen, van het zwartrijdersonderzoek van de RET luiden dan ook als volgt: „Door gerichte controle is het zwartrijden terug te dringen. Het minimum aantal controle beambten dient daar toe ongeveer 100 man/vrouw te zijn". (In Rotterdam werken zeven vrouwelijke cba's). „Verwacht mag worden, dat gerichte controle in aandachts gebieden om de zes weken een verdere daling van het per centage zwartrijden te zien zal geven. Regelmatig terugkeren in een gebied is het meest ef fectief". Conducteurs in elke tram, bus of metro, zoals vroeger het geval was, zou dé oplos sing zijn, zowel voor het te rugdringen van het zwartrij den als voor het tegengaan van de werkeloosheid. Het is alleen veel te kostbaar. Er wordt wel in die richting ge dacht, maar mogelijkheden ziet men er nog niet voor. SCHIEDAM Bijdorp, de jjnooglijke nederzetting die ligt ingeklemd tussen de spoorlijn RotterdamHoek van Holland en de snelweg in gelijke richting, een „Vlekje" dat in het noorden wordt begrensd door de flats van Groenoord en in het Zuiden door die van Nieuw- land, maakt zich op om het zestigjarig bestaan te vieren. fleze buurtgemeenschap, die niet veel meer dan enkele tien tallen huizen telt, vormt een ei- gën hoekje van Schiedam, een stadswijk met een geheel eigen geschiedenis. De jubileumviering wordt in dat opzicht dan ook toepasselijk begeleid, en wel door de Histo- rische Vereniging Schiedam, "die op 14 mei 1983, de datum •waarop Bijdorp verjaart, het eerste exemplaar zal presente ren van een speciale uitgave van „Scyedam", dat voor die gelegenheid geheel aan Bijdorp is gewijd. Dat zal gebeuren in zaal „Het Trefpunt" aan de Schiedamse- weg, waar op dezelfde dag een expositie wordt geopend over de buurtgemeenschap en haar verleden. Foto's voor deze tentoonstelling zijn verzameld onder en door de oudere Bijdorp-bewoners. In het blad van de wijkvereniging worden thans al herinneringen opgehaald, en getuige de ent housiaste aanpak van de jubi leum commissie lijkt het een feestelijke herdenking te wor den. Ongetwijfeld zal het voor vele Bijdorpers een waar genoegen zijn, de speciale „Scyedam" uit gave in de bus te krijgen, vooral voor hen wier ouders op Bij- dorpse grond geboren en geto gen zijn. Inmiddels groeit in onze straten alweer een derde generatie op", zo schrijft de ju bileumcommissie. De jubileumcommissie heeft via het wijkblad alle bewoners op geroepen, ten tijde van de vie ring eens letterlijk de bloemet jes buiten te zetten. Planten daarvoor kunnen bij voorbeeld worden aangeschaft op de rommelmarkt die op 30 april in Bijdorp wordt gehouden (in het Trefpunt). Andere festiviteiten die op de jubileum-agenda prijken: de verkiezing van Miss Bijdorp op 21 mei, een open avond voor jeugdclubs op juni, een groot kaarttoernooi op 3 juni en een voetbaltoernooi op 4 juni. Op 5 juni is er een spelletjesdag Nu Neelie Smit-Kroes tarief verhogingen wil doorvoeren, zal de taak van de cba's wel zwaarder worden. Mensen met een minder inkomen moeten veel meer gaan betalen. En dat heeft zwartrijden tot gevolg". Controleur Dick Rietdijk: „Toch moeten we op deze ma nier doorgaan. Zwartrijden blijft strafbaar. Als wij tole ranter t.o.v. de passagier wor den, betekent dat nog meer te korten bij het vervoer. Dat zal dan weer verhaald worden op de betalende passagiers. De minst brutalen moeten dan voor de brutalen, die niet beta len, opdraaien. Een oneerlijke situatie". „Daarom juicht het meeren- deel van het publiek de stren ge controle toe" zegt De Bie. „Het gebeurde wel dat we twee keer achter elkaar in de zelfde tram controleerden. Dan zaten er vaak nog dezelf de mensen in, die hogelijk ver baasd waren. Als we het uit legden, begrepen ze het en wa ren er vaak blij om. Op deze manier werd er ook over ge sproken, wat weer preventief werkt". Op deze manier bijven de controleurs gemotiveerd be zig. En dat is beslist nodig volgens Molenberg, anders zouden zijn jongens er on derdoor gaan. De Bie en Rietdijk zijn het erover eens dat je als controleur over een geweldig incasserings vermogen moet beschikken. Op den duur horen ze de scheldwoorden niet meer, maar een zekere spanning blijft. Ze moeten berekend blijven op de meest onver wachte situaties. „Je bent bezig met recht spraak temidden van het pu bliek", zegt Rietdijk. „Vaak moeten We op het moment zelf een persoonlijke beslissing ne men. Is het waar wat die man of die vrouw zegt, of word ik voorgelogen? Het is een afwe gen tussen begrip voor de mensen en het uitvoeren van je taak". De Bie: „Er zijn er die je er met open ogen in laten tuinen. Je moet echt een gave hebben om beduvelaars eruit te pikken". Mensen die betrapt worden re ageren met een laconiek "Pech gehad" tot een smerig uitschelden, waarbij alle regis ters opengetrokken worden. Zij zijn strafbaar, maar de con troleur krijgt de schuld. Het half in uniform half in burger optreden kan leiden tot paniekreacties. Controleurs in uniform komen vooraan bin nen. Zwartrijders doen dan een poging achter uit te ont snappen, maar worden tegen gehouden door de collega's in burger. Dat veroorzaakt strub belingen bij de deur. „Unifor- Op 11 juni wordt een punt gezet achter de festiviteiten met een optocht van versierde fietsen, een zeskamp tegen andere Schiedamse wijkverenigingen en een gekostumeerd bal. Met dit programma hoopt de wijkvereniging afdoende te be wijzen dat Bijdorp weliswaar klein is, maar niet klein te krij gen. voor de kinderen en op 8 juni een tafeltennistoernooi.

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 19