C.KOK CONTACTLENZEN Bouwbond huldigt trouwe leden Familiekoor voor televisie n in heel schiedam is nog geen bankstel te koop voor arti lekker-lage-lesla pnjs. dat wordt anders, oo 28 maart in de oranjestraat. DIJKSHOORN BRILLEN DE VLOERBEDEKKING VAN DE TOEKOMST! NOVOTEL SCHIEDAM ZUIVER HOLLANDS ZUIVELFESTIVAL Pulsar Quartz Stijlvol, elegant, maar vooral betaalbaar. Argus Kurkcentrum presenteert een Vervolg van voorpagina wacht dus nog twee weken met meubelen kopen. Het Nieuwe Stadsblad Monique van Gemeren (geheel rechts) zorgt voor de Schiedamse bijdrage aan het oudste en grootste familiekoor van Nederland. Dordrecht Delft Den Haag Gouda R'dam-West R'dam-Zuid Zojuist ontvangen nieuwe kollektie Wat is Kurkparket? Kurkparket en T.N.O.! Kurkparket en allergie! Kurkparket en de doe-het-zelver! van vrijdagavond 11 tot en met zondag 22 maart a.s. In samenwerking met het Nederlands Zuivel- bureau serveren wij diverse gerechten waarin onze Nederlandse kaas centraal staat. Maak bovendien kans op een ge heel verzorgd weekeindje in Novo- tel Venlo. Graag tot ziens! Dagje uit Trouw P. van Slobbe Goudschaaltje Dichtgeplakt AANRIJDING 010 - 260199 Naslagwerk HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 11 MAART 1983 PAGINA 3 JUWELIER broersvest 93 telef26 79 37 fwACHTW De contactlens-specialist van Dijkshoorn vertelt u graag alles over de verschillende eigenschappen van harde- en zachte- contactlenzen, over het gebruik van vloeistoffen en het onderhoud. Dijkshoorn heeft nog "ouderwets" tijd voor u. van horen en zien de beste Schiedam, St. Liduinastraat 1, tel. 010-26 76.49 Schiedam, Hof van Spaland 5, tel. 010-70.17 30 Rotterdam, Vierambachtsstraat 73. tel. 010-77.25 45 Maassluis, Noordvliet 25, tel. 01899-1 22.88. 'N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: J. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 INZENDTERMIJN: ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op hef kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE AF RANDSTAD-EDITIES: P I. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190222, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 11-2-83 's-Heer Boeyenstraat 2-4 Tel. 078-147858 Kruisstraat 35 •Tel. 035-146513 Wesselstraat 2 Tel. 070-457798 (hoek Scheperstraat) Aaltje Bakstraat 8 Tel. 01820-23539 Vierhavenstraat 13 Tel. 010-760374 (Tussen Marconiplein en Westzeedijk) Kat. Lagedijk 436 Tel. 010-295286 BR 015S 190,- Sinds kort zijn in de Randstad Zuid-Holland een aantal unieke kurkcentra gevestigd die de naam zegt het al gespecialiseerd zijn in de toepassingsmogelijkheden van kurk. Die mogelijkheden zijn zoals in de showka mers van het kurkcentrum te zien zijn verrassend groot. ARGUS Kurkcentrum is een onderdeel van AR GUS Handelsonderneming B.V., een groothandel die zich volledig heeft toegelegd op de vrijwel onbeperkte mogelijkheden van kurk en die inmiddels beschikt over 15 kurkcentra verspreid door heel Nederland. Kurk op de vloer is niet zomaar een modegril, het bestaat zelfs al vele ja ren lang. Pas nu begint kurk als vloer bedekking echter meer en meer be kendheid te krijgen, dit komt niet in de laatste plaats door enthousiaste be zitters van een kurkvloer die mond op mond reclame beoefenen maar ook door kreten zoals duurzaam, dekora- tief, isolerend en niet duur. termen die in deze tijd de mensen meer en meer aanspreken. Hoe ontstaat nu een kurkvloer1 De hiervoor gebruikte kurk is de gemalen schors van de kurkeik die wordt ge perst met een druk van 300 tot 500 kilo per kubieke meter. Door het ge bruik van speciale hechtingsstoffen ontstaat een ongelofelijke sterke ver binding die tientallen jaren meekan. Bovendien bespaart zo n vloer u geld door energiebesparing. Elke kubieke centimeter van de 1 tot 8 cm dikke schors van kurkeik heeft wel 40 mil joen veertienzijdige cellen, deze be staan voor de helft uit lucht en dat is mede de oorzaak dat de kurk zo sterk warmte- en geluidsisolerend is. Het is bovendien waterdicht, reukloos, smaakloos, niet giftig, elastisch, slijt vast en praktisch niet brandbaar. Een ander voordeel van kurkparket is dat het niet alleen warm aandoet maar ook altijd warm aanvoelt, dit in tegen stelling tot houtparket en plavuizen Uit testen van TNO is niet alleen de enorme slijtvastheid en veerkracht van kurkparket aangetoond maar bo vendien dat de geluids- en warmteiso- latiewaarde ruim boven het gemid delde liggen. Mede door zijn beschermende lakla- gen is kurkparket anti-statisch wat in houdt dat stnfdeeftjps niet aangetrok- De informatie-balie van Argus-Kurkeentrum ken worden en dat eventuele stof er los op blijft liggen en dus makkelijk kan worden verwijderd. Evenals an dere gladde vloerbedekking wordt kurkparket door de medici dan ook aanbevolen als alternatieve vloerbe dekking voor allergiepatiënten. Zelf een kurkvloer leggen is geen kunst daar het materiaal (meestal te gels van 30x60 cm) makkelijk is te verwerken, een nadeel is dat u moet zorgen voor een vlakke ondergrond, daar kurkparket rechtstreeks op beton kan worden gelegd zal dit echter in de praktijk slechts geringe problemen opleveren. Als de vloer is gelegd, dient u af te lakken. Dit kan 2 of 3 keer, al naar ge lang u dik of dun lakt. Daar is een spe ciale lak voor ontwikkeld die flexibel is en daarom meeveert met de kurk wat weer belangrijk is voor de levens duur. Afhankelijk van het gebruik moet de vloer na 3 tot 5 jaar opnieuw in de lak. Dat is niet veel werk als u bedenkt dat u ongeveer 30 m2 in een half uur doet. Door vanuit verschillende bronnen te importeren beschikt Argus over het grootste assortiment van Nederland, een groot gedeelte van dit assortiment is te zien in haar showkamers waar u tevens vakkundig wordt voorgelicht over de mogelijkheden en het gebruik van kurkparket. Hier kunt u ook de vele soorten deko- ratieve wandkurk zien met als exclu siviteit massief kurken meubelen die op verzoek naar eigen idee en inzicht kunnen worden gemaakt. Gezien haar importmogelijkheden pretendeert Argus erg concurrerend te kunnen werken zonder daarbij een stukje kwaliteit en service uit het oog te verliezen. Kurkparket is er reeds vanaf 14.50 p.m2. Daar de mogelijk heden van kurk nog lang niet zijn uit geput ziet Argus de toekomst met ver trouwen tegemoet want zij kunnen wijzen op het vliegveld Heathrow bij Londen waar miljoenen mensen hun voetstappen op een kurkvloer zetten. paradepaardje Novotel Schiedam Hargalaan 2, 3118 JA Schiedam telefoon 010-713322 Krullenjongen, vakman, de firma van Ameide in de Ket- helstraat. Na 25 jaar werd deze zaak met personeel en al overgenomen door de firma Kuipers. In totaal heeft hij er zo'n goeie veertig jaar opzitten bij deze werkge vers. Dat de firma Kuipers onlangs failliet is gegaan, deed hem toch wel wat. „Niet in die mate dat ik er 's nachts van wakker zou liggen, ik ben er al in 1960 van daan gegaan..." laat hij er direkt op volgen. Lid worden van een vakbond was voor de heer van Slobbe vanzelfsprekend. „Misschien ook omdat een broer van mij in het bestuur zat van St. Joseph", is zijn gedachte. Zijn herinneringen aan die „goeie ouwe tijd" gaan ook te rug naar 70 jaar en langer ge leden, toen hij, zo van school, veertig cent in de week ging verdienen". „Tot 6 uur werken, eten, ver kleden en gelijk naar de avond school". Later kreeg ik 2 cent meer", weet de heer van Slobbe nog, „voor het wegbrengen van 4 zakken houtkrullen naar de bakker kreeg ik 2 cent. Dat was in de tijd dat de bakker zijn oven nog stookte met hout". Later heeft hij ook bestuurs- funkties vervuld in de bond. Het nut van een vakbond spreekt voor de heer van Slobbe vanzelf: „anders was ik er geen 70 jaar ingeble- ven". „Wel is er veel veranderd, van daag de dag. Vroeger werden de vergaderingen druk bezocht terwijl nu maar heel weinig le den hun zegje komen doen. De bonden maken alles klaar, het wordt voorgekauwd en je hebt maar te slikken wat er be sloten wordt". Ook voor de heer van Slobbe persoonlijk zijn de veranderin gen groot: „Toen de bonden nog niet samengegaan waren, gin gen we als gepensioneerden minstens eens per twee jaar een dagje uit. Je ontmoette nog eens ouwe collega's. Nu voel ik me vaak als een kat in een vreemd pakhuis, want collega's van mijn leeftijd zijn er haast niet meer". Gelukkig vergezelt een van zijn dochters hem vanavond naar de huldiging in het gebouw Christelijk Sociale Belangen, waar hij met de andere jubila rissen flink in het zonnetje ge zet zal worden. De namen van de overige jubilarissen zijn: A. v. Diest 60 jaar, H. Kooij, 50 jaar, L. Baartmans 25 jaar, S. van de Berg 25 jaar, L. Bouwer 25 jaar; N. Crama 25 jaar; J. T.H. Egging 25 jaar; G. Fons 25 jaar; W. Flipse 25 jaar; J. Hoek, 25 jaar; D. K. Konemann 25 jaar J. A. M. Leenders 25 jaar; J. Schot 25 jaar; J. G. Verhoecks 25 jaar; A. V. C. Vollebregt 25 jaar. SCHIEDAM Het TROS-tele- visie programma „De eerste de beste" wordt zaterdag 12 maart (zeven uur) geopend met een uniek onderwerp uit de Neder landse muziekgeschiedenis: het wel en wee van het Gemerens Familiekoor uit Rotterdam. Dit gezelschap viert in 1983 het vijftienjarig bestaan. De naam wil nog niet zeggen dat alle koorleden uit Rotter dam komen... integendeel. Het waarom is een verhaal apart, daarvoor moet men terug tot 1967, toen in de Maasstad een familie-reünie werd gehouden. Aanwezig waren talrijke telgen uit het geslacht Van Gemeren. Zij behoorden tot de ruim 400 nakomelingen die voortsproten uit het huwelijk van Pieter van Gemeren en Jansje Lodder, die in 1890 de basis legden voor deze indrukwekkende stam boom. De muzikaliteit van dit nage slacht werd bij deze gelegen heid niet onder stoelen of ban ken gestoken. Maar tot een koor kwam het pas enkele maanden later, tijdens een andere fami lieaangelegenheid, namelijk een gouden bruiloft. Een koor van 35 neven en nich ten zong daar spontaan de jubi lerende bruid en bruidegom toe. Aan enthousiasme geen gebrek bij de zangers en zangeressen. Zo werd, na intensief repeteren en optreden, Van Gemerens Familiekoor gegrondvest. De leden van het koor zijn ver spreid over heel Nederland. Het koor kent ook één Schiedamse stem, namelijk die van Monique van Gemeren. Zij behoort tot de zestig a zeventig Van Gemerens die eens per 14 dagen uit alle windstreken naar Rotterdam tijgen voor de tweewekelijkse repetitie. De leeftijden van de koorleden lopen sterk uiteen en liggen tussen de 13 en 85 jaar. Het Van Gemeren koor heeft al vier langspelers gemaakt. Onlangs verscheen hun laatste werk: een elpee met puur Hollandse liedjes. De familie wordt daarop begeleid door het orkest van Harry de Groot. J. de Vogel, geen wegloper... P. van Slobbe: 2 cent meer voor 4 zakken krullen... SCHIEDAM Zeventig jaar lid zijn van een organisatie, een vakbond in dit geval, is niet niks. Dit jaar echter overkomt dit twee Schiedammers te weten de heren J. de Vogel (87) en P. van Slobbe (88). Het F.N.V. wilde een dergelijk jubileum niet stilzwij gend voorbij laten gaan, en nodigde beide jubilarissen uit voor een feestelijke avond waar zij gehuldigd zullen worden. Bij 60 jaar lidmaatschap bedacht het Koninklijk Nederlands Zangersverbond hem met een speldje. Het feit dat hij ook in zijn liefhebberij zo trouw blijkt, doet hij af met een: „Ik ben niet zo'n wegloper". Zoekend tussen de oude foto's en paperassen stuit hij op een foto van de Lindenhof. „Dat is mijn mooiste werk geweest. Ge bouwd in 1928." Verder heeft de heer de Vogel meegewerkt aan de muziektent, een ge schenk van de burgerij en aan de bouw van woningen aan de Havendijk. Puttend uit zijn rijke herinne ring, laat hij de timmermanssta king van 1917, die zeven weken duurde, de revue passeren, en even later de werkloosheid van de jaren dertig. „Wat er nu speelt heb ik in de dertiger jaren meegemaakt. Ik heb zeker wel haast een jaar zonder werk gelopen. Dan leer je de patroons wel kennen... Als anderen onder de prijs wilden werken namen ze die liever". „Maar dat inleveren wat ze nu moeten doen, ik vind niet dat ze daar zoveel heibel over moeten maken. Dat heb ik in mijn lange leven al zo dik wijls moeten doen. Toen moest je twee keer op een dag komen stempelen voor 12,50 steun in de week". „Het is nu toch anders. Ze krij gen een behoorlijk loon. Terug valt nooit mee, maar wij hebben dat zo dikwijls meegemaakt. Ik ben van de vorige eeuw, toen was de regel: „Als je een gulden hebt, mag je er maar tachtig cent van uitgeven". Na zijn pensionering is de heer de Vogel niet bepaald op zijn lauweren gaan rusten. Hij heeft zijn zangvereniging Rotte's Mannenkoor een on schatbare dienst bewezen door de geschiedenis van het koor sinds de oprichting in 1854 bo ven water te halen. Doordat tijdens het bombarde ment van Rotterdam alles ver brand was, kostte het veel speurwerk, en aanschrijving van leden en oud-leden om ge gevens te verzamelen, en dat is hem gelukt. Een werkzaam leven heeft hij geleid, en leidt hij nog, deze vakbondsman van het eerste uur. De heer P. van Slobbe heeft, net als de heer De Vogel 3 speldjes van eerdere huldi gingen. Hij is ook zijn hele le ven in Schiedam werkzaam geweest als timmerman. Na wat omzwervingen van baas naar baas kwam hij terecht bij Verzoe ken om een strengere „bewa king" zouden door de gemeente echter zeer gereserveerd zijn ontvangen. Hoewel ook minderheden als Joden en Armeniërs van de moskee gebruik maken, is het kerkgebouw in de eerste plaats bedoeld voor de uit ongeveer 3000 gelovigen bestaande Turks-Islamitische gemeen schap in Schiedam. Samen moeten zij een bedrag van 218.000 gulden opbrengen, want zoveel geld is er nodig om de moskee in Schienoko te ver bouwen en in te richten. Jildiz noemt dat „een astrono misch bedrag" dat de Turkse gemeenschap nooit bijeen kan krijgen. Daarom wordt overwo gen, de gemeente om een een malige subsidie te vragen. Het stadskantoor reageert te rughoudend op verzoeken om inlichtingen. Voorlichter Theo Reyman zegt „dat over deze zaak nog niets naar bui ten kan". Een andere ambte naar, die nauwelijks subs tantiële mededelingen doet, wil zijn naam niet in de krant. „Voor zover hier bekend zijn er nooit andere incidenten ge weest dan die ene brand. Over klachten van omwonenden hebben wij nooit iets gehoord. De onderhandelingen over de verhuizing zijn ontspannen ver lopen". Waarom de gemeente een voor keur had voor een moskee in Schienoko blijft in het vage: er zijn nog enkele andere lokaties ter sprake geweest -welke dat wordt niet vermeld. Wellicht met in zijn achter hoofd de rellen van 1976, weegt ook hoofdinspecteur Piet van den Hengel zijn woorden op een goudschaaltje. Het verwijt dat de politie „aan de zijlijn zou blijven staan" wijst hij echter zonder meer van de hand: „De rayonagent in het westen is regelmatig ter plaatse. We houden de zaak wel dege lijk in het oog. Maar laten we eerlijk wezen, zoals de moskee er nu bij staat, met die dichtge- plankte vensters, kan dat inder daad een bepaald slag lieden aantrekken." De lijst van incidenten ver meldt volgens Van den Hengel twee branden: de eerste, op 26 februari, werd veroorzaakt door een brandbom, maar richtte geen schade aan. De tweede ontstond op 1 maart, door kortsluiting. Verder zijn er regelmatig meldingen gedaan over vernielingen. Van den Hengel begrijpt niet waar de restanten van de brandbom vandaan komen die de Turkse vereniging be waart: „Wij hebben indertijd die spullen meegenomen. Dat zou dus betekenen dat er la ter nóg een bom is gegooid". WCC MAAKT 'M WEER ALS NIEUW en u krjjgt 'n gratis leenauto mee. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15. A T T 7 X Schiedam 1 i lit __L7D_- FOCWA Vanavond is het zover. Te midden van hun familie, en in gezelschap van een aantal jubilarissen met minder „dienstjaren" zullen zij de paradepaardjes van het F.N.V, zijn. Beiden zijn zij als achttienja rige lid geworden van een bond, de heer de Vogel van de algemene Timmerlieden- bond en de heer van Slobbe van St. Joseph. De heer de Vogel, geboren en getogen in het oude Schie dam, de „jeneverstad", begon al op zijn dertiende jaar met werken. „Ik had al donders goed gezien dat als je wat bereiken wilde, je lid moest zijn van een organisa tie", zegt hij. „En we hebben wat bereikt" constateert hij met tevredenheid. „Mijn vader was als kuiper in de weer van 's morgens 6 tot 's avonds 9 uur. Pensioen was er niet, vakantie was geen sprake van, bij regen en vorst lag de verdienste stil. In mijn periode is dat allemaal verbeterd. Ook in het persoonlijke vlak heeft hij die opgang meege maakt. Nu moet gezegd worden dat de heer de Vogel daar zelf hard aan heeft meegewerkt. Begon hij in het vak van timmerman als krullenjongen, met twee kwartjes in de week, al gauw klom hij op tot timmerman. In de avonduren volgde hij ge durende 4 jaar de avondschool en leerde daar vooral vakteke nen. Ook .was hij geabonneerd op het weekblad „De practische timmerman" geheten. Later heeft hij de bladen laten inbin den en nu toont hij ze vol trots. Complete naslagwerken, waar hij in zijn tijd als uitvoerder van bouwwerken heel wat gemak van heeft gehad. De constructie van torenspitsen, van trappen, trapleuningen, de berekening ervan, houtverbin dingen, alles wordt behandeld op grondige wijze. „Als we iets gingen bouwen wat ik nog niet eerder had gedaan, had ik altijd dit boek bij de hand". In zijn avonduren maakte hij zich ook de Engelse taal eigen, waar hij in zijn vrijetijdsbeste ding veel plezier van gehad heeft. De heer de Vogel was een lief hebber van zingen, en zong bij Orpheus, en later bij Rotte's Mannekoor. Dat bracht hem met het koor in tal van landen waar optredens verzorgd wer den en kontakten voor het le ven gelegd werden o.a. in Enge land.

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 11