Herindeling van Zuid-Holland Veel nieuws in Coop-museum Jozefschool brengt musicals karnen Verder Dieren bescherming Opnamen voor Educatieve Omroep Nutsbedrijven op tv ■llllll lllllllllllllllllll Groeneveld, de zon en 11 min Houdt Groeneveld voor ogen kiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii m I m\ mi A Wie wordt bruid van de maand? Schiedam, Hoogstraat 73 Gebit stuk? zönwc schi< LEENAÜK üw Metaal 129.- Algemeen koopcentrum RIJNMOND Tussen het college van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland en het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond is een heftige „buren ruzie" uitgebroken over het feit wanneer Rijnmond en op welke voorwaarde dit openbaar lichaam een zelf standige provincie (Zuid-Holland zuid) wordt. Het Nieuwe Stadsblad Reparatie klaar terwijl u wacht. J. VERINGMEIJER Een Nederlandse musical, op de planken gezet door leerlingen van de Jozefschool, trok veel belangstellenden naar het Passagetheater. SCHIEDAM Vrijdag 18 maart was voor de St. Jo zefschool een belangrijke dag, waarnaar veel ou ders, onderwijzers en kin deren reikhalzend hadden uitgezien. Op die dag namelijk werd het jaarlijkse feest gehou den, niet in het schoolge bouw aan de Nassaulaan, maar in het Passagethea ter. De grote zaal zat boor devol nieuwsgierigen. Dit jaar werden er weer twee musicals opgevoerd. De oudste kleuters, klas 1, 2 en 3 brachten „De Let- terboerderij", een leuke interessante musical waar- ip kinderen, lettertjes en een schrijfster een aktie voerden tegen de bouw van een winkelcentrum op een plaats waar een kinderboerderij was. Gelukkig liep het goed af. Het winkelcentrum kwam dankzij de burgemeester op een andere plaats. De klassen 4, 5 en 6 brachten de musical „De geheime piratenzender". In deze musical deden kinderen hun best om leuke programma's te brengen voor kinderen. Alles in het geheim want anders kwam de p.t.t. er achter. Ook deze musical had een goede afloop. Na een hoop verwikkelingen en strijd kregen ze toch een legale kinderzender. Het geheel werd gebracht voor een kleurrijk decor en ook de attributen mochten er wezen. Het was duidelijk dat aan alles hard gewerkt was. Ook deze avond mag weer een succes genoemd worden. 010 - 260199 fc I Het Nieuwe Stadsblad Postbus 257, 3100 AG Schiedam SCHIEDAM Naast de „minimum energie woningen" blijven de energiebesparende in stallaties, in beheer bii Groeneveld opticien adviseert graag over een zonnebril op uw eigen afstands sterkte. Handig als reserve bril, maar bovenal is het veilig in de auto. Onmisbaar in zomer en winter. Van +3 tot —6. De Groeneveld-opticiens zijn aangesloten bij het Optiek-Gilde de Openbare Nutsbe drijven, de landelijke aandacht trekken. Voortrekkers Het commentaar bij de tv-uitzending wordt verzorgd door O.N.S.-direkteur Dr. Ir. J. van Willigen. Audio compactset nu 449.- Tuner FM-AM Haarkrulset 29.- Scheerapparaten 49.- Stoomstrijkijzer 39.- Dokter W. F. Scheepe 28 maart tot 5 april HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 23 MAART 1983 PAGINA 3 Verwijten over en weer tussen provincie en Rijnmond Eerder deze week verzette de provincie zich tegen een zeer snel ombouwen van Rijnmond tot een zelfstandige provincie waardoor de huidige provincie in tweeën wordt gedeeld. Het provinciaal bestuur schreef een brief met als titel spoor bijster en dinsdagmiddag liet het Rijnmond bestuur we ten dat juist het provinciaal bestuur het spoor bijster is. Lenie van Rijn Vellekoop (PvdA), die binnen het bestuur van Rijnmond is belast met de zaken rond de nieuwe provin cie: „20 Jaar geleden zijn we al begonnen te praten over Rijn mond een zelfstandige provin cie. Wij maken geen pas meer op de plaats en zijn sterk ver ontwaardigd door een uitlating van het provinciaal bestuur dat Rijnmond zich gedraagt als een gemeente die niet wenst te worden heringedeeld". „In de loop der jaren hebben wij bewezen bestuurskracht te hebben. De experimenteerfase is voorbij en wij weten ons ge steund door de raad van Rijn mond. De loop der jaren heeft ook bewezen dat de zgn. vier de bestuurslaag (Rijnmond dus) ook de oplossing niet is". VVD minister Rietkerk van binnenlandse zaken heeft overigens al bepaald dat Rijnmond een zelfstandige provincie moet gaan wor den. Dat het huidige provinciaal bestuur nu weer dwars gaat liggen zit het dagelijks bestuur van Rijnmond erg dwars. Men stelt daar nu tegenover: „Door voorbij te gaan aan de bestuur lijke ontwikkelingen van de provincies in het algemeen en van Zuid-Holland en Rijn mond in het bijzonder, stelt u ten onrechte, dat de splitsing van Zuid-Holland zal leiden tot provincies oude stijl. De interpretatie van het stand punt van de minister dat ge meenten hun uitvoerende ta ken zonodig gezamenlijk moe ten aanpakken binnen kaders door de provincies gegeven, brengt u tot het onjuiste stand punt, dat provincies dus geacht worden geen vorm van regio naal bestuur te voeren. De argumentatie in uw betoog is eenzijdig en wijst slechts op één doel: de splitsing van Zuid-Holland te voorkomen. Uw voorstel Rijnmond op te heffen zonder op korte termijn een reëel alternatief te bieden is onjuist gemotiveerd en daar mee kortzichtig en schadelijk voor de regionale ontwikke ling in het Rijnmondgebied. U ruilt een democratisch geko zen bestuursorgaan in voor een vage, weinig democrati sche constructie. Het voorstel staat haaks op het in de nota beleden streven naar goed re gionaal bestuur. Met uw voor stel Rijnmond op te heffen draait u de klok 20 jaar terug. In plaats van een bruikbaar alternatief te geven, stelt u de gemeenten opnieuw experi menten in het vooruitzicht, waar de gemeenten terecht langzamerhand meer dan ge noeg van hebben. Uw financiële berekeningen geven een onjuist beeld van de werkelijke kosten van de split sing. Volgens onze berekenin gen zullen de werkelijke meer kosten van de splitsing voor de overheid structureel 7 1/2 mil joen bedragen. In aansluiting op uw laatste conclusie kunnen wij niet an ders dan constateren dat u uw ervaringen met gemeenten, die zich verzetten tegen ophef fing nu zelf in de praktijk brengt". Het Rijnmond bestuur blijft bij spoortermen als men stelt dat men in vertrouwen de discussie binnen het par lement afwacht en dat de be stuurlijke ontwikkelingen zich niet meer lenen voor een terugkeer langs gepas seerde stations en gevolgde sporen. SCHIEDAM Het Natio naal Coöperatie Museum houdt op zaterdag 26 maart 1983, van 10 uur 's morgens tot 4 uur 's middags een open dag. Adres: Kethelstraat 12. Het bestuur van de V.V.C., de Vereniging van Vrienden van het Nationaal Coöpera tie Museum, nodigt iedereen uit eens een kijkje te komen nemen. Er zijn niet alleen heel wat nieuwe aanwinsten te bewon deren, maar er is bovendien doorlopend een aantrekkelijk programma. Opnieuw zijn er oude Coop films boven water gekomen. Deze zullen zeker worden ver toond, want personeelsleden uit Vlaardingen en Schiedam kun nen zichzelf daarin terug zien. Ook uit het Oosten van het land zijn films beschikbaar. De unieke beelden uit 1932 van de uitzending van bleekneusjes naar koloniehuizen worden vanzelfsprekend ook gedraaid. Dia-klankbeelden zullen de films afwisselen. De pioniers van Rochdale, de coöperatoren van het eerste uur, zijn in een verbeterde versie te zien en te horen. Geheel nieuw is het dia-klank beeld over de mensen die zich ingezet hebben voor de coöpe ratie in het Waterweggebied van het begin van deze eeuw tot heden. Niet iedereen kent iedereen, maar velen zullen wel zichzelf of hun ouders op het doek zien verschijnen. Iedereen kan zich op een ou derwetse manier laten wegen op een bascule met contra-ge- wichten. Er wordt een weegcer tificaat verstrekt a 50 cent met aan de voorzijde een kleuren foto van Coöperatie 't Win keltje. Wie z'n familie wil in lichten over zijn gewicht kan het zo op een eenvoudige ma nier doen. De persoon met het hoogste gewicht kan om 4 uur 's middags een fruitschaal afha len. De „Ontmoeting met een 75-ja- rige" een serie kostelijke verha len over mensen in de coöpera tie en hun belevenissen als klant, bestuurder of personeels lid, is bijna uitverkocht. Er komt geen herdruk. Wie het eerst komt... Bovendien: „De grendel van Holland", en „Drie eilanden één" a 4,95, een tweetal boeken over de Delta werken, dat nergens anders te koop is, worden hier aangebo den. De derde ruimte komt in zicht. Er wordt druk gewerkt aan de voorbereidingen voor opnieuw een uitbreiding van het mu seum. 'N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: I. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 INZENDTERMIJN: ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. I. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPII Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190222, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 11-2-83 Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131 telefoon 010-261417 's Zaterdags van 10.00 tot 15.00 uur Reeds 17 jaar uw vertrouwd adres voor alle tuinmeubelen Alleen topmerken van onverwoestbare kwaliteit staan bij ons in de showroom (200 m2) Geopend: van 8.30-17.30 uur Donderdag tot 21.00 uur, zaterdag van 10.00-18.00 uur Boteratraat 8-10 (achter de Hema) telefoon 287215 wordt wcc Bij WCC krijgt u zomaar 'n splinternieuwe auto te leen, als u uw eigen auto moeilijk kunt missen. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15, j i Schiedam 1LID- FOCWA Aanstaande bruidsparen (ook koperen, zilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart opsturen naar „Samen Verder" Uw trouwfoto komt mis- schien op de speciale bruids pagina en wat belangrijker is, u ontvangt dan ook 200,- aan waardebonnen, te besteden bij de deelnemende ad verteerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, 1 maal per 14 dagen op vrijdag in Het Nieuwe Stadsblad. Op ons artikel „Ombuds- beest klaagt dierenbescher ming aan" (Het Nieuwe Stadsblad, woensdag 16 maart) ontvingen wij één in gezonden brief, ondertekend door I. A. Kreber, die deze krant „boulevard-journalis tiek" verweet. Deze brief, gepubliceerd op vrijdag 18 maart, lokte nieuwe reacties uit: Men schrijft ons: „Hierbij wil ik graag reageren op het stukje van de heer Kre ber. Heeft deze ooit eens hulp gevraagd aan het asiel? Ik denk het niet, want dan zou hij wel beter weten. Ik heb diverse malen naar het asiel gebeld om hulp te vragen voor zieke katten(zoals vele an deren). Als antwoord kreeg je dan dat ze er niets aan konden doen. Zodat je bij een Rotterdamse or ganisatie moet aankloppen. Terwijl je je rot hebt gelopen met de collectebus, omdat je denkt dat het geld daarvan naar de dieren gaat. Mispoes, het geld wordt bij het kapitaal gezet, zodat er geen zieke katten geholpen kunnen worden. De heer Kreber moet maar eens kontakt met mij opnemen, daar ik voorbeelden genoeg heb. En dat het een fout is om de heer Haslinghuis als beheerder aan te nemen? Weet u dat deze man 's avonds bij mij zieke kat ten gevangen en meegenomen heeft, en ons zelfs in zijn vrije tijd heeft geholpen? Ik heb alle lof voor de heer Ha slinghuis; ik denk dat „uw" heer Spermon nog veel van hem had kunnen leren". Mevrouw dam. C. J. Prein, Schie- „Bij deze wil ik reageren op de kritiek in Het Nieuwe Stads blad van vrijdag 17 maart over de toenmalige beheerders van de Hargahoeve, de heren Klaasse en Haslinghuis. Hierin worden het bestuur van de dierenbescherming Schie dam twee fouten verweten. Namelijk het aanstellen van de heer Klaasse en van de heer Haslinghuis. Op zaterdag 26 maart zendt de Educatieve Omroep (R.V.U.) van 15.30 tot 16.00 uur in haar sociaal economi sch gerichte T.V. pro gramma via Nederland 1 een reportage uit over de bij de Openbare Nutsbedrijven ge plaatste warmtepomp en windturbine. De directeur van de Openbare Nutsbedrijven de heer Dr. Ir. J. van Willigen, voorziet de beel den van commentaar. De op name voor dit programma, dat als titel heeft „Kaap de Goede Hoop", heeft vrijdag 18 maart plaatsgevonden. Eveneens zijn die dag opnamen gemaakt bij het Energiebedrijf in Schipluiden. Het accent hier van is komen te liggen op de zelfopwekking van electriciteit en de levering van warmte. Ak- tiviteiten die in Schiedam even eens kleinschalig ten behoeve van de eigen installaties plaats vinden. Het is bekend dat de O.N.S. vo rig jaar bij een metaalverwer kend bedrijf in Schiedam een warmtekracht installatie geïns talleerd hebben. Deze installatie wekt electriciteit op voor de aandrijving van de daaraan vastgekoppelde warmtepomp, die in de winter warmte en in de zomer koude levert aan het bedrijf. De energie daartoe wordt onttrokken uit de buiten lucht met behulp van op het dak geplaatste ventilatoren. De Openbare Nutsbedrijven, en dus de Gemeente Schiedam, vervullen een landelijke voor trekkersrol ten aanzien van on derzoek en stimuleren van ren dabele energiebesparende in stallaties. Dit sluit aan op het Gemeente beleid zoals ver woord in het werkprogramma van het College van Burge meester en Wethouders voor de periode 1982-1986. Om de mogelijkheid van de toepassing van bovenge noemde installaties in Schie dam nader te inventariseren wordt momenteel een gede tailleerde studie verricht naar de energiestromen bin nen de stad Schiedam. Dit is mij toch al te gortig. Deze twee heren hebben heel goed werk verricht. Al enige jaren geef ik mijn die ren in pension in de Harga hoeve, tijdens mijn vakantie. Niets dan lof voor de toenma lige beheerder Klaasse, en ook alle lof voor de heer Hasling huis, die de dieren zeer goed verzorgden. Was een dier ziek geworden, dan waarschuwden zij direkt dierenarts De Kaper, die op zijn beurt het dier een goede behan deling gaf. Omdat mijn kat bijna 21 jaar is, geef ik dit jaar mijn dieren niet in pension en ga ik niet op va kantie. Maar dit terzijde. Terug naar de gewezen beheer ders van de Hargahoeve. Ik wens niet dat boze tongen dit tweetal zo gemeen bekriti- sersen, terwijl zij altijd goed voor de dieren zijn geweest". Mevrouw Wijzenbroek-Klein, Schiedam. Een derde ingezonden brief hebben wij wegens de lengte moeten inkorten. Het schrij ven is afkomstig van me vrouw Van Waasdijk die in Schiedam Noord zwerfkatten vangt, door de arts laat kas- treren of steriliseren, en ver volgens weer vrijlaat. Op ze ker moment werd dit haar te veel en riep zij de hulp van de dierenbescherming in: „Als reaktie op de brief van I. A. Kreber wil ik u eerst mijn mening geven over de Dieren bescherming. Ik vond het stuk in het Stadsblad erg goed; de waarheid mag best geschreven worden. Of kan I. A. Kreber niet tegen de waarheid? Toen ik bij elkaar elf katten had laten behandelen met geld dat door omwonenden bijeen was gebracht, was ik dik door het geld heen. Ik belde de Die renbescherming voor financiële steun. Maar het antwoord was: „Daar beginnen wij niet aan". Ik ben ondanks deze weigering toch doorgegaan. Bij elkaar zijn 21 katten geholpen. Werk wat eigenlijk de dierenbescherming had moeten doen. Hoe vond u overigens het stukje in de krant toen het zo koud was, toen de dierenbescherming om dekentjes vroeg, want het asiel heeft geen verwarming? Was daar geen geld voor? Lie ver de dieren in de kou laten zitten, en het geld op de bank zetten, schandalig! Wat de heer Haslinghuis be treft, die handelde voor de be stwil van de dieren, en dat is hem kwalijk genomen. De goedkoopste manier is het elimineren van zwerfkatten. Vraag maar aan degene die al die dieren in Woudhoek heeft vergiftigd... Hoe kan men nog vredig leven met zoveel dieren leed?" m met 2 cassette opname dus dupliceer mogelijkheid bo xen 2x20 watt 199.- nu Dam 9-11, Schiedam 265136 Donderdag koopavond is afwezig van Waarnemers dokter I. van Hasselt dokter R. van der Veer Schiedamseweg 69, tel. 705282 Spreekuur volgens afspraak. Visiteaanvraag voor 9.30 uur. Weekend uitsluitend vla de boodschappendienst, telefoon 206611.

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 3