Nieuwe In't kort VANDAAG in deze krant De onbekendheid van het Handelsentrepot Compostcoiitainer in trek BOWL* Voormalige HBS gesloopt Orgelseizoen van start Pand met ambtelijk verleden Stadsblad Karate als discipline RADIO ABA \Nurtti& 9mm Raadslid stapt op uit tijdgebrek VRIJDAG 1 APRIL 1983 - NR. 26 OPLAGE 37.525, 35e JAARGANG Randstad-Edities, een combinatie van 35 lokale (t)huis-aan- huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1 miljoen exemplaren fnsecbm-tstyfc introduceert: SNACKBAR 850 is beide paasdagen open van 13.00-19.00 uur. Eenmalige aanbieding: frikadellen en kroketten voor 7 5 cent Mgr. Nolenslaan 850, Schiedam SCHIEDAM Dikke muren, getraliede vensters en een grotesk aandoend hangslot dat 's nachts de poort verzegelt: het ziet er uit als een dependance van het even verderop gelegen politiebureau, waar men zware delinquenten in verzekering stelt. Maar in plaats van wetsovertreders bewaart men hier andere zaken: grote partijen drank, voorra den tabak, videorecorders en colli met een nau welijks te achterhalen inhoud. J. Bartels, beheerder van het Algemeen Handels-Entre pot: „Er staat nogal wat ruimte leeg. We kunnen best nieuwe klanten gebruiken." Paradijsje Bordeaux Broei NIEUWSTE MODELLEN OUDE PRIJZEN Diefstal Op de stoffige zolders van het entrepot rusten lege houten fusten. „Ook wij hebben te ma ken met de recessie." Dromen Archief SCHIEDAM Het con certseizoen in de Grote- „of St. Janskerk te Schiedam wordt weer geopend. Als start wordt op zaterdag 9 april 1983 van 14.00 tot 16.00 uur een open mid dag gehouden. Binnen deze tijden kan iedereen komen en gaan wanneer hij of zij wil. Kethel r.V. DEFEKT? Wij helpen direktü! De Volvo en Daf specialist /tutot-Gorage-Rcfcreatte Zuivelfestival in Novotel Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 Op dinsdag 4 april kan er van tien tot half drie opnieuw gek nutseld worden in het buurt huis. Er wordt ook een video film gedraaid en bij de prijs van 2,50 is tevens een broodmaaltijd inbegrepen. In de Magnalia Deikerk op woensdag 13 april houden de afdelingen Kethel en Centrum van de NCVB een gecombi neerde vergadering. Getoond worden films over het werk van de tekenaar Rien Poort vliet. De titels van de films zijn tevens die van de boeken van Poortvliet: „Hij was een van ons," en „Te hooi en te gras". Aanvang acht uur. In de paasvakantie zijn er voor kinderen van de kleuterschool en lagere school verschillende dingen te doen in de Kreek aan de Lange Haven, zoals op dins dag 5 april timmeren, op woens dag 6 april bingo, op donderdag 7 april handenarbeid. Op vrijdag 8 april worden er te kenfilms gedraaid. Deze aktivi- teiten zijn iedere dag van 13.30 tot 15.00 uur en het kost één gulden per middag. Ook is er de mogelijkheid voor kinderen om de hele dag te ko men van 8.30 tot 15.00, dit kost één gulden vijftig, 's Morgens kunnen de kinderen dan spel letjes en handenarbeid doen. Dit is opgezet voor ouders die werken of om een andere reden geen oppas kunnen krijgen. Peuters mogen ook komen. Voor meer informatie: de Kreek, Lange Haven 92, tel. 267767. De Protestants Christelijke Ou derenbond afdeling Schiedam houdt op woensdag 6 april haar maandelijkse kontaktochtend in dienstencentrum De Vier Molens aan de Nw. Damlaan. Aanvang tien uur. öpreKer is M. Macit uit Schiedam, en het onderwerp: de culturele en so ciale achtergrond van de Turkse bevolking. Gasten, mits ouder dan 50, zijn van harte welkom- Buurthuis Nieuwland organi seert dit jaar weer een zomer- kledingbeurs op 21 april 1983, van 10.00-16.30 uur en 's avonds van 19.00 t/m 21.00 uur. Lever eens op een andere manier in: breng u zomerkleding schoon en gestreken. U doet er een an der veel plezier mee. U heeft vast nog wel kleding die u niet meer draagt, zoek het even uit en breng het op 20 april tussen 9.00-13.00 uur in het buurthuis Nieuwland Al- bardastraat 65, naast de Magna lia Dei Kerk. U kunt hooguit 20 stuks inleve ren, variërend geprijsd van f 0,25 - 25,Van de ver kochte kleding wordt 20% inge houden voor de organisatie. De overgebleven kleding gaat naar een goed doel. „Belastingparadijs" staat half leeg Deze „onneembare vesting" aan de Lange Nieuwstraat heet het Algemeen Han delsentrepot der gemeente Schiedam. Vanuit de por tiersloge houdt een douane beambte iedere voorbijgan ger nauwlettend in de gaten, geen doos, krat of kist passeert ongemerkt zijn al ziend oog. Afgezien van deze gedeta cheerde ambtenaar is J. Bar- tels de enige werknemer van deze vrijwel onbekende ge meentedienst. Hij beheert één van de vier laatste handelsen trepots van Nederland, een zeldzaam beroep in een uits tervende branche. Een handelsentrepot is een soort vrijplaats waar zowel han delaren als particulieren tijde lijk goederen kunnen opslaan zonder daarover accijns, in voerrechten of BTW te betalen. Uiteraard zijn gebruikers van het entrepot aan strenge (douane) voorschriften gebon den. Goederen die de Rode Streep bij de ingang passeren moeten worden in- of uitgekl aard en het zegel mag pas wor den verbroken als de spullen op de plaats van bestemming zijn gearriveerd. De laatste tijd neemt de be langstelling voor dit unieke „belastingparadijsje" opmerke lijk af. Ofschoon het entrepot nog steeds winst oplevert (in 1982 ongeveer 30.000 gulden) vertonen de voor het meren deel uit 1851 daterende magazij nen veel lege plekken. „Ook wij hebben te maken met de economische recessie", zegt Bartels. „Vroeger was er een lange wachtlijst, tegenwoordig heerst er leegstand. Daarbij is het bestaan van dit entrepot niet alom bekend". Reden waarom Bartels steeds vaker met zijn magazijnruimte de boer opgaat. Hij kan zijn klanten gunstige voorwaarden aanbieden want het huren van één vierkante meter accijnsvrije opslagruimte kost tussen de 1,54 en 6,75 gulden per maand. „Tegenwoordig maken vooral scheepshandelaren van het de pot gebruik'" aldus Bartels. „Bols bijvoorbeeld is een goede klant, die heeft hier doorgaans heel wat staan". Ten bewijze daarvan worden imponerende hoeveelheden jenever, wodka, likeur en wiskey getoond. Ook een enkele particulier weet de weg te vinden naar dit vroe ger aan de familie Nolet beho rende pakhuis te vinden. In een stoffig hoekje stuit de bezoeker op een kleine maar begerens waardige partij geklasseerde Bordeaux-wijnen uit topjaren. Vele jaren geleden werden deze kisten gedeponeerd door een Schiedamse wijnkenner, die wacht tot de wijn op dronk is en er dan een goede prijs voor hoopt te maken. In een weer ander hoekje vindt men een zestal grote mand flessen met verzegelde capsule; Bartels meent dat ze wiskey of jenever bevatten, maar is daar SCHIEDAM De brede belangstelling voor de compost- container is voor de Openbare Nutsbedrijven aanleiding voor het zelf compost maken- in het bijzonder door de ca. 7.500 Schiedamse tuinbezitters nogmaals onder de aandacht te brengen. Een groot aantal Schiedam mers - ca. 350 - hebben in het afgelopen jaar een compost- container aangeschaft. Deze compostcontainer, die tegen een gereduceerde prijs ver krijgbaar is zorgt ervoor dat huis- en tuinafval wordt om gezet tot compost. Huisvuil bestaat voor meer dan de helft uit groente- fruit en tuinafval. Per inwoner wordt jaarlijks ca 250 kg. huishoude lijk afval geproduceerd. Bij een gezin van 3 personen betekent dit 750 kg. per jaar. Een tuinier- of tuinbezitter kan hiervan ma ximaal 375 kg. zelf composte- ren. Gezien de ervaringen on der meer in andere gemeente is 300 kg. haalbaar. Als gezorgd wordt voor een juiste opbouw van het te com- posteren afval ontstaat er goede isolatie en broei. Het broeien is nodig om de taaie vezelstruktuur van organisch afval los te maken. Door vooraf te hakselen, snipperen of malen kan het af te breken materiaal het compostproces flink ver snellen. Broei is tevens nodig om onkruidzaden en kwalijke schimmels te vernietigen. Een komposthoop kan in dit sta dium aardig heet worden. De temperatuur kan oplopen tot ca. 70 graden C. Voor een goede omzetting is een milieu met een hoge vochtig heid en een goede luchtbehan deling van groot belang. De na tuurlijke omzetting neemt veel tijd in beslag. Het proces kan versneld worden met een zgn. compoststarter. Dit produkt is verkrijgbaar bij o.a. tuincentra. In het gunstige geval kan goed omzetbaar afval na acht weken al compost zijn. Folders met bestelformulie ren zijn verkrijgbaar bij de Gem. Plantsoenendienst, tele foonnummer 260500 of de Openbare Nutsbedrijven tele foonnummer 622222 toestel 155 of 246. De compostcontainer is even eens toonbaar in het Informa tiecentrum van de Openbare Nutsbedrijven aan de van Heekstraat 15. (begane grond). niet zeker van. De partij staat er al sinds 1963 en eerst onlangs heeft zich iemand gemeld die de drank als zijn eigendom claimde. Voor diefstal is Bartels niet bang: het gebouw mag er dan wat vervallen uitzien, het is goed beveiligd. De enige poging tot inbraak die de beheerder zich kan herinneren liep op niets uit; de indringers die er met veel moeite in waren ge slaagd binnen te komen, zagen zich geplaatst voor de onmoge lijke taak, de buit af te voeren. In het hart van Reinier Schee- res, wethouder voor economi- sche aangelegenheden, heeft Scheeres: „Zolang het rendabel deze bijna antieke gemeente- blijft zullen we het depot niet dienst een warm plekje. opheffen. Trouwens, sluit je de boel, dan zit je weer met de vraag wat je dan met dat oude pand moet beginnen". vlaardingen 010-3490 rotterdam 010-253746 SCHIEDAM Het aanne mersbedrijf Bik is woens dagmorgen begonnen met de sloop van de restanten van de voormalige Rijks HBS aan de 's Gravelandseweg. Een jaar of tien geleden ging het hoofdgebouw dat uit 1868 dateerde tegen de vlakte. De muren die thans door een dragline met een grote ijzeren bal tegen de grond worden gebeukt zijn die van het in 1926 aange bouwde gymnastiek- annex tekenlokaal. Ofschoon het pand nog in redelijke staat verkeerde, moet het wijken voor de lus waarover straks de tram van lijn 1 zal rijden. Voor deze keerlus werden al tijdens de reconstructie van de Broers- vest de funderingen gestort, zodat om deze betonplaat van rails te voorzien, enkel de straatstenen gelicht hoeven te worden. De rails voor dit deel van het tramtraject zijn al afgeleverd. De voormalige HBS (eerst met het predikaat „Gemeente", wat later „Rijks" werd) deed al sinds lange tijd niet meer dienst als school. Na de bouw van het stadskan toor werd de HBS het onderko men van de afdeling burgerza ken. Voor deze ambtenaren was in het op een steenworp afstand gelegen moedergebouw geen plaats. Oorspronkelijk zouden zij wel worden ondergebracht in dit stadskantoor, dat er op de bouwtekeningen namelijk heel wat indrukwekkender uitzag dan de kale toren die nu aan de Emmastraat oprijst. Op die tekeningen liep een lange, lage vleugel tot aan de Broersvest; hierin zou onder andere een stemmige raadszaal worden ingericht. Daar is het nooit van gekomen: geldgebrek haalde een streep door alle mooie dromen. De ambtenaren van de burge- lijke stand, en later ook de jeugdconsulent en zijn staf, moesten genoegen nemen met een van de verbouwde schoollo kalen. Zij zijn onlangs verhuisd naar de kantorenflat aan de 's Gra velandseweg, waar ook de So ciale Dienst domicilie houdt. Minder bekaaid kwam indertijd het gemeentearchief er af (dat overigens zo vriendelijk was enkele gegevens voor dit stukje te leveren). Ook het archief kreeg in eerste instantie een plekje toebedeeld in het nieuwe stadskantoor, en wel op de bo venste verdieping. Ook dat ging op het laatste mo ment niet door: vanwege het formidabele gewicht van alle paperassen en boekwerken zou er extra geheid moeten worden. „Tenslotte wegen wij per vier kante meter heel wat meer dan de gemiddelde gemeente dienst", zegt men op het ar chief. Die extra heikosten kon Schiedam niet opbrengen. Het archief betrok een pand aan de Korte Haven. Met de HBS gaat dus niet en kel een schoolgebouw tegen de grond, maar ook een pand dat deel uitmaakte van Schie dams ambtelijke historie. Het verleden van dat pand strekt zich uit over een veel langer periode dan de sloper nodig zal hebben om de herin neringen voorgoed uit te wissen. Van 14.00 tot plm. 14.45 uur zal er een rondleiding door het historische gebouw worden ge houden. De heer C. Passchier, die zich heeft verdiept in de geschiedenis van Schiedam en de Grote Kerk, (het oudste ge deelte van de kerk dateert uit de 14e eeuw), zal deze rondlei ding verzorgen. Daarna zal de organist van de kerk, André Verwoerd, het or gel bespelen. Ook leerlingen van hem zullen 'lessen van hun meester in praktijk probe ren te brengen. Evenals vorige jaren is het weer mogelijk dat bezoekers tijdens de open middag naar de orgelgalerij komen. Men kan dan het orgel en de orga nisten tijdens hun spel van dichtbij zien. Wie aan de rond leiding wil deelnemen moet echter wel om 14.00 uur aan wezig zijn. In de reeks van vier orgelbe spelingen op het pas gerestau reerde instrument van de Dorpskerk volgt op vrijdag 8 april het vierde en voorlopig laatste concert. Om 19.30 uur zullen de pijpen tot spreken worden gebracht door de Vlaardingse organist Guus Korpershoek. De bespeling zal ongeveer drie kwartier duren. Op het programma staan wer ken van Johan Sebastian Bach, G. F. Telemann, Felix Mendelssohn, Joseph Jongen, Piet Post en Jan J. van den Berg. De toegang is vrij. Pro gramma's zijn verkrijgbaar 's avonds bij de ingang van de kerk. Vrije giften zijn bestemd voor de aflossing van de orgel restauratiekosten Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting Nieuw Mathenesseitraat 11-13 Schiedam, telefoon 010-260012 Ook levering en reparatie alle merken Het Nieuwe SCHIEDAM De loop-inn in Buurthuis Nieuwland aan de Albardastraat staat zaterdag middag 2 april geheel in het te ken van het knutselen voor Pa sen. Toegang voor kinderen van 6 tot en met 11 tussen twee en vier uur. Entree één gulden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 1