wÊÊk Woning inrichting voor jongeren Stijlvolle wandklok voor moderne keuken Mini-reiswekker HI Veel mensen hebben de neiging de moderne ontwikkelingen op het gebied van de elektronika, de nieuwe technieken van informatie-opslag en -verwerking, meteen ietwat angstige blik te bezien. Men voelt zich vaak, meestal ten onrechte, bedreigd. Toch is juist die elektronika op vele gebieden eerder een goede vriend dan een vijand. Ook hier geldt: onbekend, maakt onbemind! 'Wmm mmm »gj Het grote voordeel van de elektronische sy stemen van informatie-opslag en -verwerking is, dat de snelheid en de betrouwbaarheid aanzienlijk zijn vergroot. Iedereen kent het bekende patiëntenplaatje,, zoals in vrijwel alle moderne ziekenhuizen wordt gebruikt. Het tijdrovende overschrijven van de gegevens in de recepties is verdwenen. De komputer leest het plaatje en binnen en kele ogenblikken heeft de patiënt de vereiste formulieren, kompleet met gegevens over art sen, ziekenfonds enz. in handen. De toekomst Jongeren vinden het leuk om hun eigen ka mer steeds weer opnieuw in te richten en van kleur te doen veranderen. Club-8, in Denemarken de meest verkochte meubelserie voor babykamers, kinderen en teenagers, heeft aan haar bestaande meubel serie een kleurlijn toegevoegd. Naast het opnieuw inrich ten van de kamer is het nu ook mogelijk om met kleuren te gaan spelen. Zo kunnen door middel van panelen, achterwanden van kastjes snel van kleur worden verwisseld. Het principe Afrekenmachines Thuiswerksters blijven echt thuis SSSssS Van klerk tot komputer Nog in deze eeuw was admi nistratie een kwestie van handwerk. Kopieerappara ten bestonden amper. Een brief moest, ten behoeve van het archief, moeizaam in veelvoud worden overge schreven. Dat werd gedaan door klerken die voor een schamel weekloon regel na regel en brief na brief ko pieerden. Nog geen twintig jaar geleden vulden de archieven van ban ken en bedrijven zich tot de nok toe met dikke balen pa pier. Archieven groeiden uit tot ruimtevretende magazij nen. Twee belangrijke vindingen verbeterden deze situatie: 1. het fotokopieerapparaat. Tegenwoordig overal te vinden in kantoren en fa brieken, maar ook in het Kamer verandert van kleur weer later tot een bureautje. Maar dat gaat ook op in de omgekeerde volgorde, zodra de meubelen door jongere kin deren worden overgenomen. Naast deze kleurpanelen, wer den in de nieuwe kleurlijn op genomen: handgrepen voor la den en kastjes, nieuwe over trekken in verschillende stofsoorten voor de bedden, prikborden, kussens, gordij nen, lampen, bureau onderleg gers, houders voor de favoriete tijdschriften, rolgordijnen en nog veel meer bijbehorende zaken. Naast het standaard bruin is er nu ook wit, blauw en rood in het assortiment. Het past allemaal goed bij elkaar en men kan keer op keer, zon der moeite, wijzigingen in het interieur aanbrengen. De basiselementen van de Club-8 meubelserie bestaan uit modulen die een afmeting hebben van 40x40x40 cm of veelvouden hiervan. Men heeft de keus uit 30 verschil lende modulen. Het aantal kombinatiemogelijkheden wordt daardoor ontelbaar groot. Het in elkaar zetten van een moduul is heel eenvoudig. Men kan de inrichting van de kamer beginnen met een boe kenkastje en dit na verloop van tijd verder uitbouwen tot een hele wand. Dat geldt ook voor de overige meubelen, als tafeltjes, stoelen en schrijfbu reau. De grondgedachte is, dat de meubelen met het kind mee groeien. Zo kan een baby-bed je na enige tijd worden omge bouwd tot een speeltafel en Alle meubelonderdelen zijn met een PVC-laag overdekt. Deze laag is kleurecht en in principe sterker dan hout. Zelfs na jaren zal men niet het verschil zien tussen reeds eer der aangeschafte meubelen in de kamer en nieuwe meubel modulen die in de loop der ja ren aan de bestaande worden toegevoegd. De Club-8 meubelserie is de meeste bekende en meest ver kochte in Denemarken. Een Gallup onderzoek heeft aange toond, dat niet minder dan tweederde van alle jongeren in Denemarken, Club-8 kent. Maar het zijn niet alleen de jongeren in Denemarken die fans van Club-8 zijn. De serie is populair in vele landen van Europa. Dat vindt zijn oorzaak in het goede Deense ontwerp en de goede Deense kwaliteit. Dit stelt de jongeren in staat om zelf kreatief te zijn en naar eigen smaak de kamer in te richten of te veranderen. Santa Mobel in de plaats Olgod in Jutland is de fabrikant en is sinds 1976 uitgegroeid tot een van de grootste meubelfabri kanten in Denemarken. 80% van de produktie is voor ex port bestemd. kleine bijkantoor van de PTT. Moderne kopieerappa raten kunnen worden aan gesloten op elektronische schrijfmachines en meteen na het gereedkomen van een brief tientallen of dui zenden kopieën produceren. 2. De mikrografieapparaten. Het grote formaat van een brief wordt snel en zeker gefotografeerd tot een frak- tie van de oorspronkelijke afmeting, desnoods op het formaat van een enkele let ter. Daardoor kunnen dui zenden brieven worden „opgeslagen" in een soort dia ter grootte van een post zegel. Om de brieven te le zen zijn er speciale projek- tieapparaten, die de brief leesbaar vergroten tot het normale formaat. Informatie, leesgegevens, kun je feitelijk op vele manieren opslaan. Komputers werken met magnetische banden of schijven die tienduizenden ge gevens kunnen bevatten en letterlijk door een druk op de knop zichtbaar of desnoods hoorbaar gemaakt. Meen niet dat deze moderne technieken hoofdzakelijk bruikbaar en betaalbaar zijn voor grote bedrijven. Ook het middelgrote en zelfs kleine tot zeer kleine bedrijf begint de gemakken van de elektronika en de komputer te beseffen en gebruiken. In een kapperszaak treft men al soms een komputer aan waarin alle mogelijke gege vens zijn opgeslagen omtrent haarverf, shampoo, behande lingsmethoden over en voor een bepaalde klant. In een be drijfstak waar van oudsher een snel personeelsverloop be staat is zo'n komputer erg nut tig. Een nieuwe kapster of kapper kan in een oogwenk de juiste gegevens van een klant opvragen, simpel door het „in toetsen" van naam en adres van de klant. Een goed lopende kampwinkel in een middelgrote camping houdt de voorraad gemakke lijk bij met behulp van de mini-komputer. „Nee verko pen" is altijd schadelijk en dat kan, door gebruik te maken van deze moderne hulpmidde len, voorkomen worden. De tijd dat de moderne elek tronika voor het grote publiek vrijwel beperkt bleef tot het kijken naar een TV raakt voorbij. Iedereen zal het wel zijn opgevallen dat vele ver pakkingen van artikelen in supermarkets en warenhuizen zijn voorzien van een etiket met zwarte, dikke en dunne streepjes. In de naaste toe komst zullen deze streepjes een belangrijke hulp voor de kassière betekenen. De klant zelf nl. laat de kode-etiketten een soort leesvenster passeren. De kassa-komputer leest de gegevens en noteert de prijs, artikelnummer en soort op de kassabon. De komputer telt ook het eindbedrag op en ver meldt dat op de kassa en op de bon. Vergissingen worden daardoor tot een minimum be perkt. Het wachten voor de kassa vermindert. Het uitzendbureau van de ja ren '80 zal worden aangepast aan de mogelijkheden van de jongste techniek. Nu al zijn er vrouwen die typewerk ver richten met moderne elektro nische typemachines, aange sloten op een telefoonlijn. Deze lijn is verbonden met een centrale van het bedrijf van de opdrachtgever. Daar wordt het typewerk ontvangen en netjes verwerkt door speciale tekst verwerkers. De moderne tech nieken zijn vaak aanleiding tot personeelsuitbreiding. Het is Braun styling in optima forma, deze moderne keuken klok. Funktioneel en zeer goed van vormgeving en niet te groot met zijn diameter van 20 cm. De tijdaanduiding is zeer duidelijk door het con trast van de zwarte wijzers op de witte wijzerplaat, zelfs van grote afstand goed leesbaar. Er zijn vier kleurvarianten, dat wil zeggen de witte wijzerplaat wordt omsloten door een ring in de kleuren blauw, rood, geel of bruin. De klok wordt quartz gestuurd, wat uiterste precisie garandeert. Het 1,5 volt Penlight batterijtje heeft voldoende energie voor langer dan 1 jaar exacte werking. De tijdinstelling geschiedt met de knop in het midden. De klok is gemaakt van kunststof, daardoor makkelijk schoon te maken. Garantie: 1 jaar. Een aantrekkelijke klok voor een zeer aantrekkelijke prijs. De adviesprijs bedraagt 59,-. De klok is verkrijgbaar bij de electro-groothandel. Kleiner dan een pakje sigaret ten, even dun als een doosje lucifers, heel andig voor op reis. Past in ieder klein hoekje van koffer, beauty-case of diplo- matenkoffer deze mini-reis wekker van Braun, de Quartz AB 310 st. Aan de binnenzijde van het beschermklepje is een wereldtijd-zone-schaal aange bracht. Bent u in New York, dan is snel te zien hoe laat het in Amsterdam is. De pieptoon wekt eerst zacht daarna steeds luider. Ook is het wekkertje uitgerust met een repeteersys- teem, dat wil zeggen na een druk op de knop loopt de wek ker na 5 minuten weer af. De 1,5 volt Penlight batterij biedt voldoende wek-energie voor 2 jaar uiterste precisie bij het opstaan. De kleur is zwart en de adviesprijs van dit reis- wekkertje bedraagt 69,-. De afmetingen zijn 8,5x6,5x2,0 mm (bxhxd) en het klokje is verkrijgbaar bij de electro-de- tailhandel.

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 18