Eigen risico Forse veranderingen in lijnennet West Nederland AKAI Euthanasiebeleid op honden en katten (vervolg) Schiedam schaakt m Hf Boete voor te laat inleveren Jubileum in Hof van Spaland iÜ Eieren zoeken. 69.- mol Meer tekst Algemeen Koopcentrum li m m IP IP SCHIEDAM Onder het motto „nieuw le ven bij plant en dier" vond donderdagmid dag de eerste excursie plaats voor de school jeugd naar het educa tie centrum en boer derij Park Kethel. De gemeentelijke werk groep „School en Natuur" wist hiervoor een unieke verzameling informatie materiaal samen te stel len, rijkelijk voorzien van pentekeningen, zoals ook de lesbrief met een werk boekje. tl De heer Ketel (plantsoenen) ontvangt van Coen de Vos (van de plgimveevereniging) een haan voor de boerderij. Arie Vos (verzorger) en Bernard Boode (docent) zien er op toe dat het dier in goede handen geraakt Warme belangstelling voor een deel van de levende have: de konijntjes rBraun dealer voor Schiedam e.o. Braun keukenklokken in 4 kleuren 59.- Braun wekkers op batterijen en stroom Braun scheer- apparaten Ook voor scheerbladen en onderdelen. Lange Kerkstraat 66, ^^chiedam^ia^010-26857^r AKAI CS F110 CASSETTE DECK AKAI AM-U110 HÉM Vijf jaar winkeliersvereniging Hof van Spaland, een feit dat met muziek en 50 gratis dagtochten werd gevierd. SCHIEDAM De huidi ge beheerster van asiel De Hargahoeve, Clementiene Biekmann, gaf in Het Nieuwe Stadsblad van woensdag 13 april haar vi sie op de (vele) publiciteit rond de Dierenbescher ming in Schiedam. Haar voorganger, Wim Hasling- huis, voelt zich aangespro ken en reageert als volgt: bleekgezicht originele'' Hanau hoogtezon Nog één Hanau solarium Philips infraphil Tefal „aqualiseur" HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 15 APRIL 1983 PAGINA 14 Eerste excursie naar bio- boerderij Verder vindt men er alle gege vens over het in sloten voor komende leven, en hoe dit in de lente ontstaat. Het vogelle ven, de ontwikkeling van flo ra in dit stukje poldergebied, vlinders en insecten, kortom de totale ontwikkeling van nieuw natuurlijk leven wordt hierin voor de jeugd begrijpe lijke taal beschreven. Het geheel is gecompleteerd met kleur- en knipplaten. Zelfs een op de natuur gericht opzegversje ontbreekt niet aan dit informatiemateriaal. Als eersten van de scholen die hadden ingetekend voor een excursie kwamen leerlingen van de Theo Thijssenschool op de boerderij. Ze werden ont vangen in het stalgedeelte, die voor deze excursie in een sfeer van „Nieuw Leven" was ge bracht. Hier kregen ze visuele voor lichting over verschillende on derdelen uit de lesbrief o.a.: kikkervisjes, kuikens, lamme- ;jes, de ontwikkeling van een blinder en ontwikkelingssta dia van diverse planten. Na een korte inleiding over de Doerderij kregen de kinderen gelegenheid deze groepsgewijs te verkennen en er eieren te ioeken. Wederom in groepjes, en on der begeleiding van ouderen, gingen de kinderen vervol gens met de opdrachtenboek- ies aan de slag. Voor deze op drachten is in de boerderij ma teriaal aanwezig. Tenslotte werd een videofilm vertoond met betrekking tot de levende have van de boerderij. In deze levende have zijn ook de hoenders en konijnen weer lis erfdieren teruggekeerd. Het volkje bestaat uit drie toompjes krielkippen, de zui vere rassen, Belgische kuif- hoender, enkele oud Engelse vechtkrielen en het bij menig een onbekende ras Phoenix met z'n fraaie bevedering. Ook de nodige raskonijnen zijn hier te bewonderen. Hoenders en pelsdieren zijn een geschenk van de regionaal gerichte Vlaardingse Pluimvee en Ko nijnenvereniging, die veel le den heeft in Schiedam. De excursie eindigde met het nuttigen van de gevonden eie ren. Duidelijk merkbaar was dat de leergierige jongens en meisjes erg hadeen genoten van wat ze gezien en gehoord hadden over het „Nieuwe Le ven bij Plant en Dier". In de komende weken zijn er we derom nieuwe excursies voor de schooljeugd. Het clubblad van de voet balvereniging SVDPW, dat al tijd tot in de puntjes is verzorgd, is de laatste weken ook lezens waardiger* geworden. Dit is te danken aan het werk van de kantinemedewerkster Ria van Vliet die met een rubriek „Wist u al" is gestart en ook het blad van meer tekst heeft voorzien. Als er nu nog eens leden zijn die een verslagje van een weds trijd maken kan de redaktie he lemaal tevreden zijn. Belastinghulp blijkt schot in de roos SCHIEDAM De belastinginspectie aan de Lange Nieuw- straat is in de afgelopen weken drukker bezocht dan ooit. Veel Schiedammers maakten gebruik van de geboden gele genheid, een (gratis) ambtenaar te hulp te roepen bij het voor velen lastigste karwei van het jaar: het invullen van Het Formulier. Zevenhonderd van de ruim duizend bezoekers werden daadwerkelijk geholpen. Hun biljetten werden meteen in ontvangst genomen. De driehonderd andere werden meteen definitief afgehan deld. De werkwijze (voor het eerst dit jaar) om alvorens naar de in spectie te komen eerst een tele fonische afspraak te maken kan als zeer succesvol bestempeld worden. Van deze gelegenheid maakten ruim 400 mensen ge bruik zodat lange wachttijden niet zijn voorgekomen. Volgend jaar zal hier zeker mee worden doorgegaan. Minder succesvol was het bezoek op de 5 koopa vonden in de maand maart. Op de diverse avonden bezoch ten slechts totaal 28 mensen de inspectie. Deze mogelijkheid zal vermoedelijk volgend jaar niet meer worden gegeven. Personen die wegens geestelijke en/of lichamelijke gebreken de inspectie niet konden bezoeken werden ook weer na telefonisch verzoek door diverse ambtena ren thuis geholpen bij het in vullen van het formulier. Belastingplichtingen die hun aangifte nog niet hebben in geleverd (nog ruim 10%) de uiterste datum was 1 april hebben deze week een aan getekend schrijven ontvan gen waarin zij worden aange spoord hun aangifte alsnog in te leveren. Dit moet dan zo spoedig mogelijk doch uiter lijk op 29 april geschieden. Aangiften welke na deze da tum binnenkomen zullen een boete van 5% van het te beta len belastingbedrag (met een maximum van ƒ1.000,be lopen. Tot slot kan worden vermeld dat de ambtenaren op de in spectie hun best zullen doen om de aangiften van personen die behandeling bij voorrang heb ben gevraagd door middel van het rechter bovenhoekje af te knippen i.v.m. te verwachten teruggaaf, voor 1 oktober te be handelen zodat de aanslag (mogelijk een teruggaaf) nog dit jaar (1983) zal kunnen worden uitgereikt. Men schrijft ons: „Geachte redaktie, Onlangs startte een landelijke handtekeningenaktie tegen de invoering van het eigen risico voor ziekenfondsverzekerden en de eigen bijdrage voor dege nen in de AWBZ. De organiserende initiatief- WATERWEG NOORD Met ingang van de nieuwe zomer dienst van de busonderneming West Nederland zal er een forse verandering worden aangebracht in het lijnennet. West Nederland onderhoudt met de bekende gele bussen de dienst tussen Den Haag CS Maassluis/Maassland Vlaardingen Schiedam en Rotterdam C.S. In de nieuwe opzet wordt het bestaande 20 minuten-patroon omgezet in een 30 minuten/kwartier-patroon. Daardoor wordt het eenvoudiger de frequenties op te voeren als in de toekomst het aantal reizigers mocht stijgen. Bovendien kunnen op overstappunten, zoals het Maasland-viaduct, de lijnen zó beter op elkaar worden afgestemd. West Nederland is op het ogenblik bezig met een herzie- (Dolby-metal) SUPERSTUNT van 495.- voor U'UXT 2x25 watt versterker van 348.- voor Dam 9-11, Schiedam, telefoon 265136 Donderdag koopavond ning van de lijnennummering in het gehele gebied. Door de sterke groei van het aantal rei zigers en als gevolg daarvan de toename van het aantal lij nen, is de nummering de laat ste jaren erg onoverzichtelijk geworden. Zo rijdt West Ne derland bij voorbeeld met de lijnen 52 en 53, terwijl in Schiedam bussen met dezelfde lijnnummers van de R.E.T. rij den. Invoering van een andere nummering zal nu de over zichtelijkheid gaan verbeteren. Bovendien zullen de nieuwe lijnnummers passen in het sy steem dat in heel Nederland wordt gebruikt. Deze verandering kan niet in één keer gebeuren. West Ne derland gaat echter in het Westland de nieuwe nummers gelijk met de veranderingen van het lijnennet invoeren. De belangrijkste wijzigingen voor wat betreft Schiedam- Vlaardingen/Maassluis en Maasland zien er als volgt uit: De huidige lijn 52 wordt lijn 126 en gaat een halfuur-dienst onderhouden tussen Naaldwijk en Rotterdam. De huidige lijn 59 zal niet meer van de Röntgendreef in Maassluis naar Delft rijden. Zij gaat als lijn 125 vanaf het Maasland-viaduct samen met lijn 126 een kwartierdienst naar Vlaardingen rijden. In de spitstijd zal lijn 125 doorrijden naar Station Schiedam In de dal-uren eindigt zij bij het Sta tion Vlaardingen-Oost. In Maassluis zal deze lijn niet meer keren bij de Olympiahal aan de Rozenlaan, maar door rijden tot het Sparrendal. Daarmee krijgt ook de wijk Dijkpolder haar busverbin ding. Xn plaats van de huidige lijnen 57 en 59 komt een nieuwe lijn 132 voor de route Maassluis- Delft, die via Nootdorp door rijdt naar Station Den Haag C.S. Deze bus start niet meer aan de Röntgendreef in Maas sluis maar bij het wagenveer Naast de nieuwe lijn 126 (oud 52) komt er een sneldienst tus sen Naaldwijk Rotterdam C.S. Buiten de haltes Naald wijk-Verdilaan en Rotterdam C.S. stopt deze bus alleen op Maasland-viadukt. De rijtijd van Maasland tot Rotterdam C.S. zal nog geen twintig mi nuten zijn. Deze lijn gaat in de spits één keer per half uur rij den. Buiten de spitstijden wordt het een uurfrequentie. De huidige sneldienst van lijn 79 wordt lijn 136. De route blijft onveranderd. De fre quentie wordt eens per half uur. De halte Maasland-viadukt wordt een belangrijk overstap punt. De volgende lijnen zul- SCHIEDAM Zondagmorgen 17 april organiseert de Neder landse Orgel Federatie haar maandelijks theater orgelcon cert in het Passage Theater te Schiedam. Dit concert zal ver zorgd worden door de Engelse organist: John Mann. Aanvang van het concert half elf. Zaal open tien uur. Entree ƒ5,Voor leden 65 plussers, C.J.P. houders en kinderen t/m 12 jaar 3,op vertoon van hun pasje of lidmaatschaps kaart. Kaarten zijn vanaf 11 april aan de kassa en bij P. Foncke, v. Ruysdaellaan 35a. Zondagmorgen 17 april is de kassa geopend vanaf half tien. len daar op elkaar aansluiten: Lijn 125, zowel, in de richting Vlaardingen/Schiedam als in de^richting Maassluis. Lijn 132, in de richting Delft of in de richting Maassluis en de sneldienst. Lijn 124 Naaldwijk Rotter dam, zowel in de richting Naaldwijk als in de richting Rotterdam. Reizigers uit Maas land-West die nu nog met lijn 59 naar Delft (ziekenhuizen) rijden zullen voortaan bij Maasland-viadukt moeten overstappen. Door direkte aansluiting levert dit geen ver lies aan reistijd op. groep, waarvan o.a. deel uitma ken de Vereniging Nederlandse Ziekenfondsen, de F.N.V., de VARA Ombudsman en organi saties van ouderen en invali den, zijn van mening dat deze eigen bijdragen strijdig zijn mei de solidariteit tussen zieken en gezonden. En in het bijzondei treffen ouderen, chronisch zie ken, gehandicapten en mindei draagkrachtigen. Voorts leidt de inning van deze eigen bijdragen (bv. 2,50 per voorgeschreven geneesmiddel tot een maximum van 125, per jaar) tot de nodige adminis tratieve rompslomp. Maar wat erger is dat de ten dens om minder medicijnen voor te schrijven zal worden omgebogen. Men zal er meer toe gaan neigen om per keer grotere hoeveelheden genees middelen per recept voor te schrijven. Iets wat op zich al weer kostenverhogend werkt, nog afgezien van de kwalijke medische gevolgen. Via het Opbouwwerk Schie- dam-Zuid zijn handtekeningen lijsten en affiches verkrijga- baar. Iedereen die deze aktie daadwerkelijk wil ondersteu nen, kan zich wenden tot het sekretariaat. Met vriendelijke groet" Armand van Puyvelde Opbouwwerk Schiedam-Zuid. SCHIEDAM Vijftig Schie- damse gezinnen zijn door de winkeliersvereniging Hof van Spaland uitgenodigd voor een bezoek aan bloemenparadijs De Keukenhof. Deze excursie zal plaatsvinden op 30 april. De dagtochten werden aange boden door een tweetal Paasha zen dat rond dit traditionele eierenfeest door het winkelcen trum flaneerde. Het buitenkansje werd gegund wegens het vijfjarig bestaan van de winkeliersvereniging. Ter gelegenheid daarvan trad in de winkelpromenade ook een jazz- orkestje op. Men schrijft ons: .Geachte redaktie, Gezien de reaktie van Cle mentine Biekmann, de huidige oeheerster van de Hargahoe ve, voel ik mij genoodzaakt Dm op deze verkeerde voor stelling van zaken persoonlijk te reageren. Bovendien wil ik voor een ie der duidelijk benadrukken, dat ik en mijn voorganger Han Klaasse slechts spreken over de periode 1976 - 1982 en niet over de huidige gang van za ken, alhoewel ik er van over tuigd ben, dat het bestuur wei nig veranderd is. Gelukkig bevindt de huidige beheerster zich in betere om standigheden dan haar voor gangers en wel om twee rede nen. Ten eerste: het aanbod van asielhonden is landelijk en dus ook in Schiedam zo laag ge worden, dat er zelfs een tekort is aan asielhonden. In onze pe riode was het aanbod veel gro ter dan de vraag en zaten we altijd met een propvol asiel. Hiervan getuigen de toender- tijd veelvuldig geplaatste arti kelen in het plaatselijk nieuws en de noodkreten om vooral een dier uit het asiel te halen. Deze artikelen werden afge keurd door het bestuur. Doordat door het toenmalige bestuur (hetzelfde als het hui dige) geen alternatieven gebo den werden, ondanks de mo gelijkheden daartoe, waren ik en mijn voorganger wel ge noodzaakt om dieren, gezonde dieren, af te maken. Het is misplaatst om nu de schuld te geven aan een be heerder, die geen mogelijkhe den kreeg noch mocht nemen. Hiervan heb ik legio voorbeel den. Ten tweede moet Clementine goed begrijpen, dat zij in een veel riantere positie verkeert en de vruchten plukt van onze kritiek, daar het bestuur zich niet kan permitteren om de vierde beheerder/ster te ont slaan of ontslag te laten nemen sinds de opening van de Har gahoeve in 1976. Onze kritiek en het aan de kaak stellen van het wanbe leid kan allemaal bewezen worden door bewijsmateriaal, zoals een kapitaaloverzicht van een half miljoen gulden en notulen van een bespre king, waarin het verkeerde euthanasiebeleid door het per soneel naar voren wordt ge bracht. Het gaat mij alleen maar om die dieren, die wel geplaatst konden worden en niet om die dieren, die gevaarlijk of zwaar waren. Het gaat mij alleen maar om die dieren, die wel geplaatst konden worden en niet om die dieren, die gevaar lijk of zwaar ziek waren. Het gaat mij om de slechte mede werking van het bestuur, die alleen het rentepeil in de ga ten hield en niet keek naar al ternatieven. Typerend vind ik ook, dat slechts die personen reageren op onze kritiek, die direkt of indirekt betrokken zijn bij de ,Hargahoeve en daarbij ons als de boosdoeners willen laten gelden. De heer Kreber heb ik nooit ontmoet, ook Han Klaas- se niet, ondanks zijn bewering een regelmatig bezoek te heb ben gepleegd in de Hargahoe ve. Echter nadat ik had vernomen dat zijn echtgenote in het be stuur is opgenomen, begon ik zijn reaktie pas te begrijpen. De tweede reaktie van Mari anne Pruijssers is voor mij nog onbegrijpelijker, daar deze zelfde dame naast mij en het overige personeel geheel ach ter het idee stond om het asiel te bezetten wegens de wan toestanden. Helaas kon deze bezetting niet doorgaan, daar een ander per soneelslid hiervan de dupe zou worden en direkt teruggetrok ken zou worden, daar hij daar gedetacheerd was. De bezet ting was bedoeld om de ogen te openen en daardoor een speelruimte, een wasruimte en meer mogelijkheden af te dwingen. Deze zaken zijn er nog steeds niet, ondanks de ruim voldoende financiële mo gelijkheden en zeven jaar na de opening. Daarom blijf ik kritiek uiten op het beleid van dit bestuur en zal dit blijven doen, zolang er geen verbetering is. Niet uit eigenbelang, maar voor de die ren. Precies hetzelfde als Clementi ne gedaan heeft na haar ver trek uit het asiel Amsterdam, waar ook zij nadat zij vertrok ken is een rapport over de wantoestanden heeft geprodu ceerd. Daar heeft zij echt lan ger gewerkt dan een maand, maar zij verwijt nu een ander hetzelfde. De pot verwijt de ketel enz. Als slot wil ik dit nog kwijt. Wanneer mijn beweringen niet op waarheid zouden be rusten, zou het bestuur allang een rechtszaak zijn begonnen. Ik hoop echter, dat zij dit als nog durven te doen, daar ik dan kan bewijzen, dat zij zeer onterecht mij en mijn voor ganger durven te beledigen als leugenaars, terwijl zij wel be ter weten. Ik vind het een zeer zwak argument als onze kri tiek zonder meer wordt afge daan als leugens zonder het te gendeel te bewijzen. W. M. Haslinghuis Joh. Straussplein 294 3122 ZE Schiedam" Voor met zonnerad van 30 minuten ook op de dagen dat de zon niet schijnt. van 2181,- voor... 1475.- vanaf39.- (gezichtsstoombad) deze week 109.- Lange Kerkstraat 66, Schiedam telefoon 010-268570. Niemand twijfelde nog aan de uitslag, maar de wedstrijd moest nog even worden gespeeld. Ik doel op het fraaie kampioen schap van „Het Zwarte Paard" waarover u al uit gebreid in deze krant hebt kunnen lezen. Tegenstan der Onesimus werd met 9,50,5 gedeklasseerd. Door dit resultaat eve naarde HZP het bordpun- tenrecord van SV Groot- hoofd (53 uit 70). Dat dit record niet werd over schreden komt op reke ning van teamleider Hans van Leeuwen, die een en veloppe van een afgebro ken stand uit de vorige ronde verscheurde terwijl de partij nog uitgespeeld moest worden. Hij mocht nog blij zijn dat de tegenstander, onkundig van dit feit, remise accep teerde. Ter illustratie van het krachtsverchil twee „Kurzpartien". I Wit: J. v.d. Slik (HZP) Zwart: Brouwer (Groot- hoofd) Siciliaans 1. e2-e4,c7-c5 2. Pgl-f3,d7- d6 3. d2-d4,c5xd4 4. Pf3xd4,g7-g6 5. Pbl-c3, Pg8-f6 6. Lcl-g5, LF8-g7 7. Ddl-d2,Pb8-c6 8. Lfl- b5,Lc8-d7 9. Lb5-c4, Pf6xe4? (zwart denkt even een pion te winnen, maar komt bedrogen uit.) 10. Pc3xe4,Pc6xd4 11. Pe4xd6+,Ke8-f8 12. Pd6xf7,Dd8-c7, Dd8-c7 13. b2-b3? (Natuurlijk ook niet zo'n beste) 13. ..,b7-b5! (Als de loper nu wijkt speelt zwart Pf3+ gevolgd door Lc3 met damewinst.) 14. Lg5-f4,e7-e5?? 15. Dd2- b4,Kf8-g8?? (Prefereert een snelle dood): 16. Pf7- h6++ mat! II Wit: R. Heusdens (HZP) Zwart: v.d. Plas (Onesi mus) Siciliaans 1. e2-e4,c7-c5 2. Pgl-f3, Pb8-c6 3. d2-d4, c5xd4 4. Pf3xd4,d7-d6 5. Pbl-c3, g7-g6 6. Lcl-e3, Lf8-g7 7. Lfl-e2, Lc8-d7 8. 0-0,e-7- e6?? (Hier kwam natuur lijk maar een zet in aan merking: Pf6.) 9. PD4-b5!, LG7xc3 10. Pb5xd6, Ke8-e7 11. b2xc3,b7-b6 (Anders volgt Lc5, maar deze zet had be ter met Da5 kunnen wor den voorkomen.) 12. Le3- cl!,Pg8-f6 13. Lcl-a3, Dd8- b8 (De dame wordt in vei ligheid gebracht voor het dreigende aftrekschaak. 14. Le2-b5, Th8-d8?? 15. Pd6-f5! Opgegeven. Op Kg8 volgt Pg7 mat. Beide partijen vertonen een op vallende gelijkenis. Door de promotie van HZP spelen alle Schie- damse verenigingen vol gend seizoen in de eerste klasse. Daar er maar twee eerste klassen zijn staat er minimaal één derby op het programma. Als u dit stukje leest is in middels de eerste ronde van het Schaakkampioen schap van Schiedam ver speeld. Over twee weken meer over het schaaktech- nisch gedeelte hiervan; nu eerst iets over de geschie denis van dit kampioen schap, plus een korte voor beschouwing. Het kampioenschap van Schiedam wordt, voor mij althans, al sedert onheu glijke tijden verspeeld. De hoeveelste editie die van '83 dan ook gaat worden weet ik niet, Grote man uit het „verleden" is onge twijfeld Reitsma, die dit kampioenschap maar liefst dertien maal voor zich op eiste. Pas in '78 kwam er een einde aan zijn hegemonie, toen ondergetekende zeer verrassend kampioen werd. Daarbij moet ik ver melden dat ik Cai'ssa enige malen nadrukkelijk aan mijn zijde vond. Het jaar daarop was het Maurice Smits, het nu voorname lijk bridgend aanstormend talent, die afgetekend kampioen werd. Het jaar daarop, in 1980 was ik zelf wederom de gelukkige. Op organisatorisch gebied liep het echter niet zo lek ker. Het spelen op de club avond van HZP en Schie dam beviel niet best, i.v.m. de interne competitie van deze verenigingen. Daar om werd in 1981 besloten het kampioenschap op donderdagavond te ver spelen op neutraal terrein. Tevens besloot men er een Open kampioenschap van te maken, om ook deelne mers van „buiten" aan te trekken. In '81 en '82 is volgens deze formule ge speeld in „De Vier Mo lens", en tweemaal was de sterke Gert Timmerman de duidelijke winaar. Om diverse redenen is men dit jaar uitgeweken naar Boerderij „Land- vreugd", het gezellige clublokaal van SV Groe- noord. Omdat Timmerman niet kan meespelen hij plaatste zich voor de finale van het kampioenschap van Nederland! is er dit jaar geen echte favoriet aan te wijzen. Kansheb bers zijn natuurlijk de nrs. 2 en 3 van vorig jaar, Cor de Wit en Jos v.d. Dool. terwijl ook Dick de Wit, die vorig jaar niet mee speelde, zich in de strijd om de titel zal mengen. Ook de sterke Brunia, die nog niet eerder meespeel de, zal zijn partij meebla- zen. Misschien schiet Reitsma uit zijn slof. Zelf hoop ik mijn magere pres taties van de afgelopen twee jaar te verbeteren. Kortom: er is geen zinnig woord over te zeggen. Rustig afwachteh maar. Ondanks mijn onzorgvul digheid bij het vorige pro bleem waren er voldoende inzenders, hoewel het op vallend was dat er meer mensen op het foute dan het goede probleem inzon den. Misschien de rectifi catie niet gezien? (pion op a3). De oplossing luidde: 1. ...,Tg4 en nu I 2. h7, a6+ 3. Kxa6,Ta4 4. Kb5,Ta5 met toren winst. II 2. Td5,a6+ 3. Kxa6,Kxc6 en de toren gaat verloren. III 2. Thl,a6+ 3. Kxa6,Tg5 en mat is niet te voorkomen. Het lot wees de heer Van Bokkem als gelukkige winnaar aan van de waar debon van 25,-. Hij kan zijn prijs ophalen bij het Stadsblad. ■i"1 In Diagram 1 (uit de partij M. van Kleef - D. Mesman PK RSB '83) staat het nieuwe probleem. Wit speelde hier Df4, waarna zwart opgaf met het oog op de dubbele dreiging Dxc4 en Df8 mat. Toch kan hij stukverlies ontgaan na 1. ..,Dbl+ 2. Kh2,Dfl. Ook dan geeft wit echter mat, en wel in maximaal 8 zetten. Hoe luidt deze matvoering? Het lijkt erg moeilijk, maar het valt wel mee. Oplossingen voor 24 april naar onder getekende, Joh. Strauss plein 82, 3122 ZB Schie dam. Als u een bon van ƒ25,- wilt verdienen moet u wel inzenden! Tot over 14 dagen. Mario van Kleef

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 14