In't kort VANDAAG in deze krant SSSN slankt verder af: twee bestuursleden weg Geraniummarkt en KMTP kan weer maand vooruit Minolta X500 uandenuool St. Jacobsgasthuis 700 jaar m If©!;® Iriillm uiiüte® ./Stadsblad THE NFjfZBCE19® Jongeren korenavond I SpeKtakufaire Inzamelen oud papier geen succes Het succes van Huub Nelisse Aquarellen in 't Koetshuys Lentefeest wil zendtijd Minister opent Groote Lucht Eerste lessen op Boerderij Kethel Gegadigden Prospectus \Nurth& Maatregelen RADIO ABA Randstad-Edities, een combinatie van 35 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1 miljoen exemplaren EEN AUTO HUREN ZONDER KUREN SCHIEDAM „Op drachtgevers die in Schiedam woningen willen bouwen met een energieverbruik van meer dan dui zend kubieke meter aardgas per jaar ko men bij ons niet meer aan bod. Zij zijn een dief in eigen porte monnee en in die van hun huurders of ko pers." Deze krasse uitspraak deed donderdagmiddag Chris Zijdeveld, wethou der ruimtelijke ordening, tijdens het symposium Bouwen voor minimaal energieverbruik: het nieu we bouwen?", dat werd bijgewoond door ruim 400 woning-, energie- en warmtedeskundigen uit het hele land. WWs Zelden trok een bouwprojekt zoveel belangstellenden als dat van de me-woningen in Woudhoek Noord. Eenmaal schonk Schiedam meer dan velen dachten De Volvo en Daf specialist SCHIEDAM Bij de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam Noord zijn opnieuw twee bestuursleden op gestapt. Na Marcel Houtkamp en Eiso Blaauw (voorma lig voorzitter) hebben nu ook Cor van den Toorn en Henny van Geloven voor verdere belangenbehartiging bedankt. Zij maakten hun beslissing bekend tijdens de vergadering die de SSSN woensdagavond hield. Alle '83mode'te" iaa'sle wereidrec m£>e nieuvp-rV 6. „lerdagjeapnl liefst 2000.^^ maar Morgen demonstratie Op woensdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 VRIJDAG 15 APRIL 1983 - NR. 30 OPLAGE 37.525, 35e JAARGANG Nieuwe 1 SCHIEDAM De Vereniging Het Singelkwartier houdt op zondag 17 april een bingomid dag voor kinderen. Adres: zaal Marijke aan het Broersveld 121. Aanvang twee uur. Aangezien dit de laatste middag van het seizoen is, hoopt het Singelk wartier op een grote opkomst. De sluitingsavond van het sei zoen in De Vier Molens aan de Nw. Damlaan vindt plaats op woensdag 20 april. Bezoekers kunnen een optreden verwach ten van de varietegroep „Su- prise". Zij brengen een avondvullend amusementsprogramma met zang, dans, variété en humor. Dit vindt plaats in de grote zaal van d.c. de 4 Molens. Aanvang 19.30 uur, zaal open om 19.00 uur. In de Blauwe Brug is nog plaats voor een cursus Yoga die in dit wijkcentrum in september van start gaat. Kosten: 50 gulden voor 13 weken. Voor opgave belle men 701049. Op 19 april start weer de ver koop van de jaarlijkse zomerze- gels. De zegels zijn gewijd aan facetten van de Nederlandse cultuur uit de 17e eeuw. In de speciale stand in het postkan toor aan de Lange Nieuwstraat zijn vanaf die dag ook speciale kaarten en series verkrijgbaar. Het devies van deze uitgiften blijft: Meer Vreugde Door Zo- merpostzegels. In buurthuis Nieuwland aan de Albardastraat 65 wordt op za terdag 16 april weer een loop-in gehouden voor kinderen van 6 tot en met 11 jaar. Tussen twee en vier uur wordt de jeugd in de gelegenheid gesteld te knutse len of spelletjes te doen. introduceert: daily-look vlaardingen 010-349082 rottcrdam Ó10-253746 SCHIEDAM De Schiedamse gemeenschap organiseert op vrijdag 22 april een Jongeren- korenavond in de Magnalia- Deikerk aan de Albardastraat (bij de Mgr. Nolenslaan). Hervormd jeugdkoor The Young Voices, Happy Genera tion en Jongerenkerk de Prove nier zijn de koren die hieraan meewerken. Daarnaast wordt er meege werkt door een muziekensem- ble, bestaande uit twee gitaris ten en één fluitist en een Trom petkwartet van de Streekmu- ziekschool. Het programma wordt aan elkaar gepraat door Jan Meulendijk, bekend van Toneelgroep '71 en Comité Schiedam Zingt. Het programma begint om 20.00 uur. Toegangskaarten a 2,50 zijn verkrijgbaar bij de VVV, Hans Flik, Parkweg 140, tel. 265609, Corrie Velthuizen, Lek straat 100, tel. 734330 en aan de ingang van de kerk op 22 april. Schiedam eist voortaan „energiebewuste" bouwers Aan het eigenlijke symposi um (gehouden in het Passa ge theater) ging een rondlei ding vooraf over de bouw plaats in Woudhoek noord, waar 184 huizen verrijzen die niet meer dan 750 „kuub" aardgas gebruiken. „Een doorbraak", aldus de unanie me mening. Dit Schiedamse experiment zal binnenkort navolging vinden in Amsterdam en Rotterdam, waar soortgelijke „minimum energie woningen" op stapel staan. Weliswaar zijn deze huizen in huur duurder dan gewone wo ningwetwoningen (die in Woudhoek kosten gemiddeld 500 gulden per maand), maar de bewoner bespaart aanzien lijk op zijn aardgasrekening. Deze besparing wordt bereikt door een formidabele isolatie, een gunstige ligging ten op zichte van de zon, dikke mu ren en betrekkelijk kleine vensters waarvan de luiken 's nachts worden gesloten. Het complex (76 eengezinswo ningen en 108 gestapelde hui zen) wordt binnen afzienbare tijd opgeleverd. Nog niet alle huizen zijn verdeeld, maar volgens Zijdeveld is het aantal gegadigden aanzienlijk groter dan 184. De Schiedamse wethouder vormde donderdag het stralen de middelpunt van deze stu diedag die, hoewel niet door de gemeente, maar door het Projektbureau Energieonder zoek te Apeldoorn georgani seerd, geheel op eigen bodem werd afgewerkt. Het Passage Theater bijvoorbeeld was in tijden niet zo vol; veel aanwe zigen gebruikten de lunch op de trap of zelfs in de gardero be. Om te bewijzen dat Schiedam ook in het opzicht van energie meer schenkt dan men denkt, was bij het hoofdstuk voor lichting niet op een dubbeltje gekeken. Tassen met informa tiemateriaal werden met gulle hand verstrekt. Deze overvloed aan informatie stond in schrille tegenstelling tot het nietszeggende persbul letin dat het Projektbureau voor aanvang van het sympo sium had uitgereikt. De voorlichter van dit (over heidsorgaan bracht het niet verder dan een half velletje wervende prospectustaai, waaraan iedere feitelijke me- deling ontbrak. „Ijdeltuiterij", zo kenschetste een ambtenaar deze overbodige brochure. Deze kleinigheid was overi gens de enige smet op een ver der vlekkeloos verloren stu diedag, die rond vijf uur werd afgesloten. Aito*-Gcrage-IMcreatte Nieuw Mathenessestraat 11-13 Schiedam, telefoon 010-260012 Ook levering en reparatie alle merken De positie van dit tweetal was al enige tijd uiterst wankel. Enkele maanden geleden wer den zij met een motie van wantrouwen uit het bestuur gewipt. Omdat de statuten een dergelijke coup niet toeston den, werden Van den Toorn en Van Geloven op last van de juridisch adviseur van de SSSN tijdelijk weer in genade aangenomen. Vergelijkingen tussen de SSSN en het kinderversje van de tien kleine negertjes („tenslot te was er nog maar één") zijn inmiddels niet meer helemaal onterecht. Binnen de stichting wordt bij voorbeeld nog steeds gepraat over het ontslag van de jonge renwerker, terwijl de opbouw werker al in november vorig jaar op straat werd gezet. Het bestuur bestaat thans uit nog 7 personen. Al deze zuiveringen zijn een regelrecht gevolg van diefstal len en onrechtmatigheden die sinds medio 1982 bij de SSSN zouden zijn gepleegd. Binnen het bestuur ontstond grote onenigheid wie er schul dig was aan de boekhoudkun dige chaos die eerst door een intern, en later door een onaf hankelijk onderzoek (gehou den door de Vereniging Ne derlandse Gemeenten) werd gesignaleerd. Met name de uitslag van dit laatste rapport vormde voor de gemeente Schiedam, die jaar lijks ruim 3 ton subsidiegeld in de SSSN steekt, aanleiding om bij het bestuur op maatregelen aan te dringen. Waaruit die maatregelen zul len bestaan besprak de SSSN woensdagavond. Secretaris Henk Ravensbergen wilde donderdag geen commentaar geven op de door het bestuur aangedragen oplossingen. De ontknoping van het con flict laat nog even op zich wachten, en wel tot 25 april, wanneer de SSSN in het openbaar vergadert. Op die datum hoopt men schoon schip te maken en onder al dan niet gewijzigde vlag een nieuwe koers uit te zetten voor het opbouwwerk in Schiedam Noord. T.V. DEFEKT? Wij helpen direktü! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 Of 01899-15874 Groenelaan 95 Varkoop - Inruil - Roparatlo Ook voor uw verlichting SCHIEDAM In de Mar griethal, waar tot en met za terdag de Consumenten beurs „Adam Eva" wordt gehouden behoort ook de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, afd. Schiedam tot de stand houders. Deze biedt een voorproefje van de op 14 mei door de KMTP te organise ren Geraniummarkt met verkoop van andere perk- planten, heesters en verder groen. Vrijdagavond deal8T automobiel ervaring. Regio' ^leAUa Romeo c Tevens is het in feite ook de start van de dit jaar wederom te houden wedstrijd in het aanbrengen van balkon- en gevelversieringen. Tijdens de markt wordt hier over de nodige voorlichting verstrekt. Ook de afdeling Plantsoenen van de Dienst Gemeentewerken gaat dit doen in een eigen stand. Op deze wijze het aanbrengen van bloemen en planten door be woners van diverse stadswij ken stimuleren, heeft ook te maken met de bezuinigingen. Op het budget voor het plaat sen van bloembakken/borders overal in de stad, vanuit de stadskwekerij, is immers sterk gesnoeid. Door nu zelf balkon- en gevel- tuinversieringen bij hun wo ning aan te brengen kunnen particulieren het gemis aan ge meentelijk groen en bloemen enigszins compenseren. Vaardig in algemeen tuinon derhoud kunnen zij worden door het volgen van de snoei- cursus, gericht op het voorjaar, gekoppeld aan tuinonderhoud. De cursus wordt georganiseerd door de plaatselijke KMTP, in samenwerking met het be stuur van de Vereniging voor Volkstuinhouders „Thurlede" die hiervoor haar clubgebouw en tuinencomplex beschikbaar stelt. De cursus is voor beider le den geheel gratis. Buiten staanders betalen ƒ10,- voor de vier lessen t.w. op de maandagavonden van 18 april, 2 en 16 mei en 6 juni, telkens te beginnen om 19.00 uur. Docenten van de cursus zijn wederom de heren Hen driks en Fortuin, verbonden aan de Rotterdamse Tuin bouwschool. Wilton-Fijenoord heeft zich na felle concurrentie de opdracht weten te verwerven voor de re paratie van de motor tanker „Progress" (75.000 dwt). Het schip liep een zwaar weer schade op aan de bakboordzijde van de huid. Hiervoor moet een groot gedeelte van de bakboord huidbeplating met de daarbij behorende versterkingen ter plaatse van een der ballasttanks vernieuwd worden. Voorts vergt een bodemschade het aanbrengen van ongeveer tien ton staal. Zeer omvangrijk is het werk in verband met de installatie van een inert gas- systeem, waarin de werf in de loop der jaren al zeer veel erva ring heeft opgedaan. Daarbij gaat het ondermeer om veel pij pleidingen. Met een dergelijk systeem wordt een niet-explosief gas bij de lading ingebracht, zodat ex plosiegevaar tijdens het trans port door eventueel uit de olie vrijkomende gassen ongedaan wordt gemaakt. Tevens laat de Griekse rederij een oude bekende van de werf survey-werkzaamhe- den aan dit onder Panamese vlag varende schip uitvoeren. De opdracht van Transoceanic Parcel Tankers Ltd. zal ruim een maand werk aan de werf opleveren. SCHIEDAM Halverwege de proef gescheiden inzame len oud papier, heeft de me ning bij de O.N.S. postgevat dat de tot nu toe verkregen opbrengsten niet opwegen tegen de gemaakete kosten. Het Reinigingsbedrijf heeft per ophaaldienst rond 2 ton oud pa pier ingezameld, terwijl de zo genaamde „Morgensterren", die ongevraagd voor de papierwa gen uitrijden naar schatting 2 ton oud papier vergaren. Een si tuatie die voor het personeel van de O.N.S. demotiverend werkt. De Openbare Nutsbedrijven zijn ervan overtuigd dat bij de bewoners in Schiedam Oost en Schiedam Zuid de wil aanwezig is het oud papier te (blijven) scheiden bij de bron. Een reden temeer om, indien de proef niet rendabel wordt, te zoeken naar andere mogelijkheden, die de regelmaat in het inzamelen waarborgt. Ondanks de huidige situatie zetten de O.N.S. de proef voort. De „papier"-wagen rijdt op woensdag 27 april 's morgens vanaf 8.00 uur door de straten in Schiedam Oost. 's Middags rijdt deze wagen vanaf 13.00 uur door de straten in Schie dam-Zuid. en andere nieuwe Minolta produkten door een specialist van Minolta Nederland in onze stand op de beurs Adam en Eva. Rembrandtlaan 71,3117 EV Schiedam, telefoon 010-264374 SCHIEDAM Zevenhon derd jaar St. Jacobs Gasthuis is de titel van een boekje dat op vrijdag 15 april (vandaag) het licht zag tijdens een officiële presentatie in het Stedelijk Museum. Het bestuur van het oude gasthuis wilde het 700-jarig jubileum niet onopgemerkt laten passeren en gaf daarom opdracht tot het vervaardi gen van dit werkje, dat gro tendeels is samengesteld uit materiaal van het gemeen tearchief. Het boekje bevat niet alleen een' historisch overzicht van dit be jaardentehuis aan de Burg. Knappertlaan, maar kan ook dienen als wegwijzer voor het archief. Daardoor is het een be langrijk werkstuk geworden, dat bijdraagt tot de geschiedsch rijving van Schiedam als stad. Ter gelegenheid van het ver schijnen van dit boekje is in het museum een kleine tentoonstel ling ingericht, die onder andere bestaat uit prenten, documen ten, bouwtekeningen en ge bruiksvoorwerpen van het St. Jacobsgasthuis vanaf 1286. Deze tentoonstelling is te be zichtigen tot en met 24 april. De openingstijden van het museum zijn van maandag tot en met za terdag tussen 10 en 12 uur en op zondag van half een tot viif. Het boekje dat 17,50 kost is verkrijgbaar bij: Sint Jacobs Gasthuis, Burg. Knappertlaan 59, 3116 BC Schiedam, tel. 268258, giro 155600; Gemeentearchief, Korte Ha ven 33,3111 BH Schiedam, tel. 266727; Historische Vereniging Schie dam, p/a Plaisier, Vlaardin- gerdijk 414, 3117 ZW Schie dam, tel. 266476; Stedelijk Museum Schiedam, Hoogstraat 112, 3111 HL Schiedam, tel. 269066.

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 1