Stichting zoekt geestverwanten m WERING EDAM Mariene van de bibliotheek Aquarellen in 't Koetshuys „Muziek Taptade" op Koninginnedag boekt bij Duton Huiswerk Zuiveringsslib Kwaliteit Service w Vakwerk Gemeentevlag (fantaseert graag en veel) Doelmatige expolitatie Verre na komeling LEENAt® GRATIS YMCA-Jongerenreizen Rotterdam GEBIT STUK Reparatie klaar terwijl u wacht J. VERINGMEIER Prijsbrekers van Novotel Schiedam WEET JE WEL 14.95 Het Nieuwe Stadsblad VLAARDINGEN De zuivering van het be nedenrivierengebied van Nederland is sterk gebaat met de opening van de rioolwaterzui veringsinstallatie „De Groote Lucht" in Vlaardingen. Dat zei de VVD minister van verkeer en waterstaat mevr. Nelie Smit Kroes bij de opening van deze installatie, die is gele gen aan de Maassluissedijk als direkte buur man of buurvrouw van het Vlaardingse Lic- kebaert bos. Bij de opening zei mevr. Smit dat aan de realisatie van o.a. „De Groote Lucht" internationale as pecten zijn verbonden. Nederland dat met name in het benedenrivierenge bied qua zuivering niet steeds voorop heeft gelo pen, versterkt door de bouw van de hiervoor ge noemde installaties im mers zijn onderhande lingspositie in de Interna tionale Rijncommissie. Over deze onderhandelin gen zei ze dat de Franse regering op zeer korte ter mijn het zout-verdrag aan de nationale vergadering ter goedkeuring voor wil liggen. Dat het Frankijk nu menens is blijkt onder meer uit een brief die en kele dagen gelegen van de Franse regering is ont vangen. Deze brief moet dienen als onderdeel van een briefwisseling tussen de verdragspartijen nood zakelijk om het zoutver- dag op enkele punten up to date te brengen. Het lijkt er dus op dat we nu eindelijk de goede kant op gaan. SCHIEDAM Riet Konings, de bezielende leidster van Lentefeest, doet verwoede pogin gen om de televisie te interesseren voor het werk van haar stich ting. „Draai ik zo goed" vraagt minister Smit Kroes bij de openingshandeling van „De Groote Lucht" JwMZieliLJbrren, Verosol plissé, rwrkiezen, zonneschermen, rolgordijnen, gordijnjaloezieën, rolluiken Ts C H I EDAM .VrijSS bv reis- en pass&geburo I Bjj WCC krijgt u zomaar 'n splinternieuwe auto te i leen, als u uw eigen auto 1 moeiljjk kunt missen. Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15, AT f/JA Schiedam Ay* 010 - 260199 Werk van Benjamin Royaards. Voor een aktieve sportieve vakantie voor jongeren van 14-30 jaar. Telefoon 010-11.34.13 voor een gratis folder. SCHIEDAM Op Konin ginnedag, 30 april wordt er een Muziek Taptade ge houden op het parkeerter rein naast de Hema, aan vang 20.00 uur. De Muziek Taptade is georganiseerd door de afdeling muziek van Stichting de Schie damse Gemeenschap. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 15 APRIL 1983 PAGINA 3 Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak 's zaterdags van 10.00 tot 15.00 uur. Nieuwe Haven 131, telefoon 010-261417 k fit* Nog geen exemplaar besteld7 Stuur dan een ingevulde guo- betaalkaart of EurobarLkche- que in met vermelding van Evenementen Paspoort'83, ad f 5,-, t n v het Rotterdams Nieuwsblad of al te halen (ad f 5,-) bi] ons bespreekbureau ROTTERDAMS NIEUWSBLAD COUPON 46 Hofpleintheater - 15, 16 en 17 april „LEUGENS" „HET ALZIEND OOG" 2 eenakters van Peter Schaffer met o.a. Ton van Duinhoven, Sjoerd Pleysier, Huub Stapel. Korting van 3,- op de rangen van 27,50, 24,50 en 19,50 (max. 2 per^.) BOEKEN OP VERTOON VAN EVENEMENTEN PASPOORT '83: Wie Wat Waar - de populaire almanak van 13,50 voor 11,50. Delven in Delfshaven - Henk Romer van 32,50 voor 22,50 Onder de rook van een stad, Overschie van 1900-1970 - van 17,50 voor 10,- Herinnering blijft - Henk de Beeld van 17,50 voor 10,- Boeken af te halen bij: Bespreekburo Rotterdams Nieuwsblad, Coolsingel 67, Rotterdam. Voor verzending per post: tel. 010-128231. Dagelijks geopend van 9.00-17.00 uur, zaterdags van 9.00-13.00 uur. Hoofdgerechten novotel Hargalaan 2, Schiedam telefoon 010-713322 inklusief de drie dagverse groenten, gebakken aardappelen en/of frites en gemengde salade zaterdag 16/4: Lamsragout op Franse wijze zondag 17/4: Rollade „Nigoise" maandag 18/4: Kippeborst met dragonsaus dinsdag 19/4: Lasagne du Chef (I taliaans gehaktgerech t) woensdag 20/4: Schotel met kalfsgehakt donderdag 21/4: Hongaarse goulashschotel vrijdag 22/4: Blauw gekookte forel Koude schotels per persoon vanaf15,- minimaal 4 personen 'N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: I. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 INZENDTERMIJN: ADVERTENTIES: Tol dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190222, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 11-2-83 Groote Lucht zorgt voor sterkere positie bij onderhandelingen schoner water Minister Smit Kroes wilde echter de indruk vermijden dat bij „De Groote Lucht" slechts wordt gezuiverd ten einde onze bovenburen rech ter in de ogen te kunnen kij ken. „De belangrikskte reden dat deze installaties worden gebouwd is vanzelfsprekend dat aldus een belangrijke bron van verontreiniging van het oppervlaktewater wordt weg genomen. Hoe belangrijk deze bron is blijkt bijvoorbeeld uit een vergelijking tussen de lo zingen van industrieel en zo genaamd huishoudelijk afval water. In de regio Rijnmond wordt via het huishoudelijk afvalwater evenveel koper, zink, lood en nikkel geloosd als via het industrieel afvalwa ter van de bedrijven die recht streeks op het oppervlaktewa ter lozen. Ook de lozing van olie is voor beide categorieën even groot. Voorts zal het te rughouden van bacterieën be langrijk bijdragen aan een Lentefeest wil zendtijd Thans heeft Lentefeest een oproep gedaan aan uiteenlo pende organisaties in de wijde omtrek die zich net als de sociëteit aan de Broers- vest bezig houden met hulp aan bejaarden en gehandi capten. Na lang vijven en zessen heeft uiteindelijk de NOS Riet Konings enige zendtijd toegezegd, mits zij er in slaagt voldoende mede-orga nisaties te mobiliseren. Aan Lentefeest alleen wil geen van de omroepen een pro gramma wijden. Riet Konings is met deze belofte dolgelukkig. Zij heeft al veel Hilversumse coryfeeën bena derd voor wat zendtijd, en schoot er zelfs Willem Duys voor aan, maar altijd bleef het bij een onverbiddelijk nee. Ook de NOS had er aanvanke lijk weinig trek in, maar ging overstag toen mevrouw Ko nings kon aantonen dat in veel steden voor gehandicapten wei nig of niets wordt gedaan. Riet Konings: „Het gaat tens lotte niet om ons, maar om de medemens. Wij willen graag vertellen wat wij zoal doen, zo dat ook in andere steden moge lijkheden geschapen worden. Ik doel dan met name op onze bus dienst. Aangepast vervoer voor gehandicapten vind je nog lang niet overal". Het „huiswerk" dat de NOS aan Lentefeest heeft opgedragen bestaat uit het volgende. De Schiedamse stichting moet pro beren in kontakt te komen met zoveel mogelijk instellingen uit de regio, die zich al inzetten voor bejaarden en gehandicap ten, of die van plan zijn dat als nog te gaan doen. Nadat men met vertegenwoor digers van deze organisaties rond de tafel heeft gezeten, kan bekeken worden hoe de televi sie op deze aktiviteiten kan „in haken". Eén gegadigde heeft Lentefeest al gevonden: een club uit Helle- voetsluis. Maar één is niet vol doende, en bovendien is er haast geboden bij het zoeken naar andere medestanders, want de NOS wil het pro gramma al aan het begin van het nieuwe seizoen (rond sep tember) op de buis brengen. Volgens Riet Konings is dit vele werk de moeite dubbel en dwars waard. Het wordt tijd dat ook de bejaarde en invalide me demens geaccepteerd wordt als een volwaardig lid van de sa menleving, aldus de visie van Lentefeest. Om dat te bevorde ren is de tv het medium bij uits tek. De Stichting viert binnenkort het twaalf en een halfjarig be staan. Ondanks deze respecta bele staat van dienst is nog lang niet iedereen van Lentefeest's werk op de hoogte. „En dat is jammer", zegt Riet Konings, „want wat het vervoer betreft zouden de mensen zich veel geld kunnen besparen, en ver der kan men hulp verwachten op sociaal gebied". Afgezien van de bezigheden rond de televisieuitzendingen, heeft Lentefeest het momenteel ook erg druk met de voorberei dingen voor de jaarlijkse boot tocht. verbetering van de hygiëni sche kwaliteit van het rivier water en daarmee die van het kustwater". Bij de zuivering van het af valwater blijft bij „De Groote Lucht" nog een rest- produkt over namelijk het zgn. zuiveringsslib. „Dat slib staat na uitgisting", aldus mevr. Smit tegenwoor dig in een kwade reuk, aange zien het verontreinigd kan zijn met zware metalen, microve- rontreiningen. Als gevolg daarvan levert de afzet in de landbouw in toenemende mate problemen op. Dit probleem moet nuchter worden bena derd. Er is slib dat we inder daad niet voor bemesting moe ten gebruiken, er is echter an der slib, dat een duidelijk posi tieve waarde heeft voor de land- en tuinbouw. De' Unie richtlijn inzake het zuiverings slib geeft hiervoor duidelijke criteria. Het lijkt mij dat de waterbeheerders hun best moeten doen om deze richtlijn te respecteren; van het „goed gekeurde" slib kan mijns in ziens echter zonder bezwaar gebruik worden gemaakt. Ook kwam minister Smit bij de opening terug op de finan ciële kant van de zaak. Zuiveren kost veel geld; zo zal met de bouw van de drie riool waterzuiveringsinstallaties in het Rotterdamse circa 1 mil jard gulden gemoeid zijn. Het- zal echter langzamerhand een ieder duidelijk zijn dat de bo men niet meer tot de hemel reiken. Voor de bouw van zui veringsinstallaties heeft dit twee consequenties. Ten eerste zal, daar waar ge bouwd wordt, zo doelmatig mogelijk moeten worden ge bouwd. Dit bijvoorbeeld, dat de eisen ten aanzien van stank- en geluidhinderbestrij- ding telkens aan de specifieke situaties moeten worden aan gepast. Zo zijn bij „De Groote Lucht", mede op instigatie van de gemeente Vlaardingen, door Delfland uitgebreide Speciaalzaak in /ONWERING Reeds 17 jaar uw vertrouwde adres voor uw zonweringen Wi| beschikken over 2000 m2 werkruimte, eigen naaiatelier en 200 m2 showroom. Wij repareren en renoveren ook bestaande zonweringen Voorts brengen wi| een uitgebreide kollektie onverwoestbare tuinmeubelen Kom vrijblijvend onze showroom bezichtigen Geopend: van 8.30-17.30 uur donderdag tot 21.00 uur zaterdag van 10.00-16.00 uur. Boterstraat 8-10 (achter de Hema) telefoon 267215. De gemeente Schiedam, c.q. sportraad, is er toe overgegaan aan verenigingen die wat te vieren hebben een vlag te over handigen. Op de receptie van de voetbalvereniging Schie damse Boys werd het eerste exemplaar uitgereikt. Zoals ook de KNVB doet, diege nen die al een vlag hebben ont vangen bij de volgende festivi teit een wimpel, zou Schiedam ook best over kunnen nemen. Deze attributen zijn voor elke vereniging namelijk altijd bruikbaar. Rottefdamsedllk403 Schiedam Telefoon: 010.731011 maatregelen genomen. Bij in stallaties gelegen in een meer landelijke omgeving zal de noodzaak hiertoe echter klei ner zijn; in het algemeen pleit te zij ervoor dergelijke kostba re voorzieningen zo gericht mogelijk toe te passen. Een an der aspect van doelmatigheid is het inbouwen van een zo ge ring mogelijke overcapaciteit. Schiedam loost nog steeds niet via „De Groote Lucht". De re den is dat nog "belangrijke woonwijken moeten worden aangekoppeld. Mevr. Smit zei hierover: „Zowel uit een oog punt van doelmatige exploita tie van de zuiveringsinstalla ties als uit een oogpunt van waterkwaliteitsbeheer de desbetreffende lozingen vin den thans immers nog onge zuiverd op rijkswater plaats zou het wenselijk zijn indien de installatie „Groote Lucht" ten spoedigste op volle capaci teit kan worden benut. Een tweede consequentie van de huidige financieel-econo- misch omstandigheden is dat een zekere temporisering van de bouw van zuiveringinstalla- ties onontkoombaar is." „Aangenomen moet worden dat ook op provinciaal niveau het spanningsveld tussen sane- ringswensen en financiële draagkracht bekend is. De angst dat de plannen van rijk en provincie richtlijnen zullen bevatten die voor de water schappen onuitvoerbaar zijn deel ik derhalve niet. Het lijk zeer wel mogelijk om in over leg tussen de verschillende be trokken overheden tot een verantwoord en uitvoer beleid te komen, dat in op elkaar af gestemde plannen zichbaar wordt gemaakt". „De Groote Lucht" maakt deel uit van drie grote met elkaar samenhangende installaties in de Rotterdamse regio (de ove rige twee) komen bij de Dok haven en in de buurt van Kar- lingen. Het vinden van plano logisch acceptabele locaties in dit dichtbevolkte gedeelte van Nederland, als ook de noodza kelijke aanpassingen van de rioleringen, hebben genoopt tot een zeer intensief overleg tussen gemeenten en water schappen om de plannen op één lijn te krijgen. Voordat minister Smit Kroes „De Groote Lucht" opende sprak ook nog dijkgraaf mr. A. P. van de Berge dijkgraaf van Delfland de baas van „De Groote Lucht". Hij zei dat „De Groote Lucht" uiteindelijk een verre nako meling is van een in 1961 inge stelde ministriële commissie „Afvalwatervraagstuk zuide lijk deel Randstad", die had geadviseerd tot het stichten van één zuiveringsinstallatie voor de gemeenten Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Het zijn er tenslotte drie geworden en Delfland laat de eerste van die drie functioneren. Als zuiveringsinstallatie, gele gen aan internaitonaal vaar water, zitten aan deze functio nering internationale aspecten. In groter verband kan worden gesteld, dat deze installatie een onderdeel vormt van één van de grootste internationale zui veringsoperaties van deze tijd: het bestrijden van de water vervuiling in het ganse stroomgebied van de Rijn er in de Noordzee. SCHIEDAM In Galerie 't Koetshuys aan de Lange Ha ven 78 wordt van 16 april tot 25 mei werk geëxposeerd van Benjamin Royaards. De tentoonstelling bestaat uit aquarel len. Op 16 april zal Hans Paalman, direkteur van het Stede lijk Museum Schiedam, het openingswoord spreken. Een muzikaal trio verzorgt de verdere aankleding. Benjamin Royaards, geboren op 7 maart 1939 te Schoorl, volgde zijn opleiding aan de Rijksnormaalschool en ver volgens aan de Rijks-Acade mie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. Hij werkte in en om de stad: stadsgezichten, o.a. van de afbraakprojekten, landschappen in pastel, inte rieurs in olieverf, inkt en gra fiek. Zijn etsen en aquatinten drukte hij in het Amster dams Grafisch Atelier. Hij betrok in 1964 een ruimer atelier in Edam in Noord-Hol land; toen ontstonden grotere olieverven, interieurschilde rijen met figuren, alsmede pas tels, aquarellen, zelfportretten en transparante glasobjecten, driedimensionaal. Jaarlijkse tentoonstellingen vonden plaats in diverse musea en galeries in binnen- en bui tenland. In 1969 maakte Benja min Royaards, mede door zijn archeologische belangstelling een aanvang met het vervaardi gen en decoreren van aarde werk, met medewerking van de du to wordt ijWCC LID- FOCWA Koninklijke Aardewerkfabriek te Makkum: objecten, tegels en borden. Deze collectie was te zien op verschillende tentoons tellingen. Abstract Tijdens deze perioden woonde en werkte hij tevens in Antwer pen en Zuid-Frankrijk. In dit laatste land vestigde hij zich ui teindelijk, met de hulp van CRM in de vorm van een sti pendium (1976) De veranderde leefsituatie in de Dróme in Zuid-Frankrijk bete kende een nieuwe impuls voor zijn werkzaamheden. Een over zichtstentoonstelling in 1979 in de Grote Kerk van Edam werd als gevolg hiervan een groot succes. In samenwerking met de Nederlandse beeldhouwer Theo Mulder kwamen in 1980 en 1981 enige stenen sculpturen tot stand, stapel portretten, abs tracte vormen. Steeds meer eenmans-tentoons tellingen vinden plaats in Franse musea en recentelijk een groepstentoonstelling met o.a. de keramist Jan Oosterman. Een onderzoek naar de moge lijkheden van papiermaché leidt tot diverse beschilderde reliëfs en objecten. Deze persoonlijke technische bevin dingen vinden gehoor bij colle ga's in New York (1981/82). Het contact met deze New Yorkse kunstenaars was aanlei ding voor een nieuwe dimensie in Benjamin Royaards' werk: enige monumentale abstracte olieverven en nieuwe grafiek, drogenaald series, etsen en aquatinten. Openingstijden van 't Koets huys: dinsdag en vrijdag van 12.00 tot 18.00 uur; donderdag van 12.00 tot 21.00 uur; zater dag van 11.00 tot 18.00 uur. flPl R-x-j8888888::888 Op die avond zullen verschil lende Schiedamse muziekvere nigingen en majorette-pelotons zich presenteren aan het Schiedamse publiek. Speciaal voor dit evenement hebben een aantal majorette pelotons met elkaar twee shows ingestudeerd. Zij zullen die, begeleid door de muziek verenigingen, op de Taptade ten uitvoer brengen. De verenigingen die meewer ken aan de Muziek Taptade zijn: - Jeugd Showkorps OBK - Jeugd Rijnmondband - Drumband Ambrosius - Showkorps OBK - Tamboer- en Trompetter korps Gusto - Diverse majorette-pelotons van Ambrosius en OBK.

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 3