Van der Louw hoopt de daad bij het woord te voegen als Rijnmondvoorzitter J Oost maakt beleidsplan op voorste deel van Hoogstraat n Hij wekt vertrouwen en wil het geven ook T R. de Jager b.v. ^AAfolIJDING I GE] ROTTERDAM/RIJNMOND André van der Louw, van hoofdredakteur van Hitweek tot Kamerlid, van burgemeester van Rotterdam tot voorzitter van Rijnmond. Met als wenkend perspectief binnen drie jaar speculatief van voorzitter van dit Openbaar Lichaam tot commissaris van de Koningin in de dan tot een een-eiïge tweeling opgesplitste provincie Zuid-Holland. Het kan verkeren, maar het kan toch ook allemaal echt staan te gebeuren. „Aantal jaren" Het Nieuwe Stadsblad Groot en log Sturen Arbeidsplaatsen j Rijnmonds vice-voorzitter Johan de Jong heeft enige moeite om de voorzittersketen over het kapitale hoofd van de nieuwe voorzitter te wurmen... „Oud verlangen" „Een risico" André van der Louw: het hoofd omhoog, de blik naar boven, de toekomst van Rijnmond nu (en de provincie- Rijnmond morgen?) lacht hem toe. Vol vertrouwen be gint hij aan het nieuwe karwei. Ad Oele Scheepswerven Positivo! Genieten Vele politieke kopstukken waren getuige van de instal latie van de nieuwe voorzitter van Rijnmond: hier een bekend CDA-koppel op de publieke tribune, oud-minis ter Til Gardeniers en oud-ministerpresident Dries van Agt. Overigens, Joop Den Uyl was er ook en wie eigen lijk niet. de visspecialist Kornoelje 20, telefoon 201693, winkelcentrum Leidschenhage Oud Buurtpark 010 - 260199 HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 20 APRIL 1983 PAGINA 3 André van der Louw: met een blanco Rijnmond- cheque op zak Het zijn in elk gevel wèl de hooggespannen verwachtingen binnen Rijnmond zelf uiteraard. Van der Louw is terug van weggeweest en in de raadszaal van het Rotter damse stadhuis waren vele politieke kopstukken maandagmiddag getuige van zijn rentree in het Rotterdamse en in het bij zonder in de Rijnmondi- aalse arena, waar hij als politiek dier van klasse, zeg maar als leeuwentem mer pur sang 81 makke schapen van dagelijks be stuur en Rijnmondraad aan zijn voeten had lig gen. Want zo was het sfeertje toch wel; (bijna) iedereen blij dat de verloren zoon weer terug was en elkeen bereid om welhaast uit zijn hand te eten. Of die stemming moet ietwat bedrie- gelijk zijn opgefokt. Een enke le niet bij voorbaat uit z'n hand etende autoriteit mon kelde tijdens de receptie ach ter zijn glas: „André? - zo heb je-em en zo is-ie weer gevlo- gen Vraag je het de kersverse Rijnmondvoorzitter op de man af, eenmaal geketend en sym bolisch geslagen in de ambts keten van de 16 gemeenten die nu nog tot Rijnmond gerekend worden, dan krijg je het vol gende diplomatieke antwoord: „Ik heb nu een bewuste keu ze gemaakt om me een aan tal jaren te wijden aan Rijn mond." Letwel, als ant woord op de vraag of hij nu, na zijn beëdiging tot voorzit ter van Rijnmond „verloren is voor de landelijke poli tiek". En dat „commissari aat van de Koningin" van een nieuwe provincie Rijn mond, afgesplitst van het te genwoordige Zuid-Holland? André van der Louw laconiek: „die status denk ik toch wel binnen drie jaar te bereiken en mijn persoonlijke voorkeur blijft bij het bestuurlijke werk liggen". Op de vraag of de belangen van Rotterdam en andere Rijnmondgemeenten als Vlaardingen en Schiedam el kaar wel verdragen, geeft An dré de volgende ten beste: „Ik ben naar Rijnmond gekomen om de effekten van handel, werkgelegenheid en milieuza ken in onderlinge samenhang goed te bekijken. Jawel, ik ken ook de bezwaren die er bestaan tegen het scheppen van een zgn. 4e bestuurslaag, maar ik wil toch graag zien en er zelf aan meewerken of die ■N RANDSTAD-EDITIE KANTOOR: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 BUREAULEIDER: I. Groeneveld Telefoon 010-732877 Privé 010-707528 VERTEGENWOORDIGERS: P.K. Verheugd Telefoon 010-732877 Privé 010-702986 INZENDTERMIJN: ADVERTENTIES. Tot dinsdag- en donderdagmiddag 17.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 15.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Peter de Lange SPORTREDAKTIE: Adri Boer EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-344022 Privé 010-265764 HOOFDREDAKTIE RANDSTAD-EDITIES: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190222, ingeschreven K.v.K. nr. 4793 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 09-02-83 nr. 21/1983. 11-2-83 niet dichter bij de burgerij ge bracht kan worden." Optimistische en realistische als-ie gaat geen vraag Van der Louw te hoog of hij krijgt-em wel klein, brengt die in zijn ogen dan tot de juiste propor ties terug, als ze z.i. een te kri tische ondertoon laten door klinken. Vraag: is het scheppen van twee provincies binnen Zuid- Holland (tweedeling) een haal bare kaart, bij zoveel tegen werking in het land, met het provinciaal bestuur van Zuid- Holland zelf voorop: - Zuid-Holland is met twee grote steden Den Haag en Rotterdam en met 3 mil joen inwoners groot en log en zou dus best gehalveerd kunnen worden, waarom niet." Ondanks de weerstand en de moeilijkheden op vergelijk baar vlak rond de afsplit sing van Twente binnen Overijssel? - Ja, maar dan kan Rijn mond altijd nog als een unieke zaak met een eigen invalshoek aangemerkt wor den." De nieuwe Rijnmondvoorzit ter, met het wenkend perspec tief van nieuwe provincie te kunnen introduceren, valt niet „kapot te vragen", ook niet met deze: - hoe ervaart hij het straks misschien stelling te moeten nemen tegen dat wij hij a's burgemeester van Rotterdam tegen het Rijnmondse opdrin- gen-van-toen te vuur en te zwaard verdedigde, of gewoon afschermde. Nog anders ge zegd: loopt hij niet het risico dat hij, van de weeromstuit zijn eigen oude Maasstad via zijn voorzitterschap binnen Rijnmond opblaast tot een soort „Groot-Rotterdam", met een aantal lastige en jengelen de stiefkinderen als Vlaardin gen en Schiedam aan de hand, die hij dan maar zoet moet zien te houden. Antwoord: „Dat element zit er een beetje in, maar het wordt me helaas door het huidige tijdsbeeld, door de realiteit van vandaag en morgen met z'n dreigende recessie helaas gemakkelij ker gemaakt een genuan ceerdere koers te varen. Het is waarachtig niet meer zo, dat Rotterdam als het om het stellen van prioriteiten gaat bikkelhard het alleen recht kan bevechten". Konklusie na het korte sper vuur van vragen, die weer om antwoorden vragen om zijn in sommige ogen wellicht wat dualistische positie door die twee benoemingen zo kort achter elkaar in het Rotter damse: André van der Louw laat zich per definitie niet ge makkelijk sturen, hij stuurt liever zelf en is pas helemaal weer in zijn element als hij daadwerkelijk en daadkrach tig be-stuurt. Dat is de man en dit is nog zo'n door ons opgetekende uit spraak, die hem, even apart gezet na zijn installatie tussen het decor van ministers, twee oud-ministerpresidenten (Den Uyl en Van Agt) en twee oud Rijnmond-voorzitters (Fibbe en Oele) weer als vanouds ty peert door als immer het juiste woord op de juiste plaats te spreken: „Vergeet niet, iedereen, dus ook Rotterdam zal zijn mede werking moeten verlenen naast aandacht voor alle ande re problemen ook nog eens een industrie-vriendelijk kli maat te helpen scheppen; daarvoor zullen ook steeds meer financiële middelen no dig en daarnaa zullen ook Reeds 17 jaar uw vertrouwd adres voor alle tuinmeubelen Alleen topmerken van onverwoestbare kwaliteit staan bij ons in de showroom (200 m2) Geopend: van 8.30-17.30 uur Donderdag tot 21.00 uur, zaterdag van 10.00-16.00 uur Boteretraat 8-10 (achter de Hema) telefoon 267215 steeds meer mensen en bedrij ven moeten meewerken, wil len we Rijnmond leefbaar en werkbaar houden en maken". Hoofd-voorlichting Jan Wil lem de Boer van Rijnmond ook nog even met het glas in de hand apart genomen. Hoe ziet hij dat uitgroeien van het Rijnmond van nu naar dat met de status van provincie over een paar jaar, zo minister Riet kerk en het parlement het wil, specifiek in de personele sek- tor. Jan Willem: „moet je zö zien. Als we nu nog met 5 tot 600 man en vrouw Rijn mond runnen zullen we dat als (kleine) provincie gaan doen met 1000 tot 1200 man, als ik het vergelijkender wijs goed inschat. Maar, vult het hoofdvoorlichting nog aan: „dat moet je dan wel zó zien, ambtenaren die nu bij de provincie Zuid- Holland werken en in deze regio wonen, zullen uiter aard, na zo'n tweedeling van de provincie eerder naar Rijnmond overstappen, zo dat de balans van het ambte narendom vanzelf wel weer in evenwicht komt, zichzelf korrigeert". Onder de weinigen die niet bij de installatie van André van der Louw waren behoorde uit gerekend minister Rietkerk van Binnenlandse zaken. De man die samen met het dage lijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond tracht te voorkomen dat het provinciaal bestuur van Zuid-Holland de voorbereidingen om deze pro vincie te splitsen niet tegen werkt. Zoals bekend verwijt de pro- vincie-oude-stijl de minister o.m. dat die te weinig veld beschikbaar stelt om een splitsing van de provincie ZH verantwoord door te voe ren. Het vervelende voor de een en het verheugende voor de ander is echter: wie heeft het handboek-soldaat op zak dat „de adjudant-gevulde- koek André van der Louw" tegen te laten eten. De man lijkt niet te stoppen. Wie hem niet zou zien zitten, hij of zij kan z'n enige hoop slechts putten uit hoogst spe culatieve en opportunistische redenen: als „Politiek Den Haag" toch nog eens een be roep zou (moeten) doen om Van der Louw „in 's lands be lang" naar Den Haag terug te fluiten. Maar wie Joop den Uyl maandagmiddag monter der dan ooit (dank zij die op pepper van Maurice de Hondt?) naast „vriend Dries en André" zag staan, werpt die opkomende gedachte van „kroonprins" André weer snel van zich af. Rotterdam in het algemeen, maar Rijnmond zeer in het bijzonder kan nog best een paar jaartjes plezier van An dré van der Louw hebben, die de nestwarmte vanuit het Rotterdamse stadhuis zichtbaar koesterde als een groot en blij kind, dat weet weer behouden thuis te zijn gekomen... Joh. de Jong, waarnemend voorzitter van Rijnmond tij dens de installatie van André van der Louw tot voorzitter: - „6 november 1978 werd er tijdens de installatie van de heer Oele al gesproken over Rijnmond als een provincie nieuwe stijl. - 18 april 1983 bij de installa tie van diens opvolger kun nen we die toevoeging „nieu we stijl" met een gerust hart achterwege laten". Voor de heer De Jong al zoiets als een gepasseerd station. „We zijn op weg, en onderweg, naar Rijnmond als provincie, al zullen nog vele obstakels moeten worden genomen". - „De taak van de nieuwe voorzitter zal zijn: het zo snel mogelijk elimineren van Rijnmond-oude-stijl". - „Wij voelen ons voldaan, collectief, én uit de brand door deze benoeming". Slechts één spreker, de heer Kloots, namens het senioren convent, trad naarvoren om éénduidig de eenstemmig heid te vertolken over het vertrouwen in de benoeming van Van der Louw als voor zitter. - „De nieuwe lente wekt een oud verlangen", zo begon de heer Kloots dichterlijk, om zijn zeer aanhoorbare toe spraak te besluiten met een: „met de komst van de nieu we voorzitter is de nieuwe lente aangebroken en lacht de zomer ons al toe". Hij verwachtte dat de com municatie met „andersden kenden" door Van der Louw zal worden gehandhaafd: „In dit gebied kennen we u al als een goed democraat" De pro blematiek van de werkgele genheid en de belangen van de minderheden zullen de aandacht blijven vragen: „Uw beleidsterrein zal dan ook nog de werkgelegenheid en voorlichting omvatten, naast al het andere, ook bij het voorzitten van een Rijn mondraad van 81 welgezinde leden". Zij die in u geloven vertrou wen u blindelings en zij die geloven, de leden van de christelijke fracties wensen u daarnaast Gods zegen toe, zo besloot, vrij vertaald, de heer Kloots zijn senioren-speech. De heer Temmink, spre kend namens de 16 Rijn mond-burgemeesters han teerde het gezegde „een ver andering heeft een risico in zich". Maar hij achtte in dit geval het risico wel bij zonder klein, als het op het welslagen aankomt. Hij bepaalde de nieuwe voorzitter nog wel even bij het feit dat slechts de helft van de in Rijnmond wer kenden niet in een Rijn mond-gemeente woont. De speech, op papier de pers aangereikt, van André van der Louw zelf, wemelde ui teraard ook van zelfvertrou wen, in Rijnmond, in het proces van de provinciesplit sing én uiteraard in zichzelf. Gelukkig had hij de goede woorden gevonden om zijn kundige voorganger dr. Ad Oele lof toe te zwaaien voor diens „zendingswerk" als voorzitter: „het is niet mak kelijk jouw plaats in te ne men, jouw kennis van zaken te evenaren. Met Ad Oele aan het roer is Rijnmond ge groeid". Terugkijkend op zijn stelling- name tegenover Rijnmond ten tijde van zijn Rotterdam se burgemeesterschap: „Ik ben altijd voor Rijnmond ge weest, zij het niet altijd kri tiekloos. De noodzaak van een ander bestuurlijk per spectief (provincie-status) heeft me wel immer voor ogen gestaan. Ik behoef me zelf gelukkig niet ontrouw te worden als ik "mijn oude in zichten inzake Rijnmond naast de nieuwe leg". Van der Louw hoopte vurig, dat de regering het decentra lisatiepad, onder het kabinet Van Agt-2 ingeslagen, ook weet te vinden en dat met name het terrein van de soci aal-economische politiek niet bijna exclusief voor de rijkso verheid gereserveerd blijft. - „Er zou dan sneller en flexibeler op de plaatselijke arbeidsmarktsituatie kunnen worden gereageerd". - De gemeenten kunnen in tussen tot samenspraak en sa menwerking komen wanneer de grenzen van arbeidsmarkt en gemeente niet praktisch samenvallen. Hij kwam met een actueel voorbeeld aandragen: - „Er zijn hier scheepswer ven in Krimpen aan den IJssel, Ridderkerk, Rotter dam, Schioedam en Vlaar dingen. Op al die werven werken mensen uit het Rijnmondgebied. Hier lo pen de grenzen van de ar beidsmarkt bepaald niet parallel met de gemeente grenzen. Ondoelmatigheid als gevolg van gebrek aan coördinatie is dan niet uit gesloten". Het leek de nieuwe voorzit ter goed, dat Rijnmond hier en bij andere gezamenlijke arbeidsmarktbelangen het gesprek tussen de gemeenten stimuleert. Over de van pro vinciale zijde genomen stap pen tot opschorting van voor bereidende maatregelen op weg naar een nieuwe provin cie: - „In de politiek mag veron- gelijktheid op den duur niet de plaats van de verontwaar diging innemen". Probleem-gebukt bezig zijn was en is zijn stiel echter niet, leeg optimisme even min. En zowaar citeerde An dré van der Louw (in ziin speech haalde hij vele dich ters van diverse pluimage aan...) de Engelse popster en acteur David Bowie, reeds onderweg naar Rotterdam... via dit citaat dat hij ook al tot het zijne wilde maken: „Ik weiger me te laten verlam men door de rampzalige tijd geest, die we ons zelf hebben aangepraat. We moeten daar entegen vechten en optimis tisch zijn over ons leven op deze planeet". Er moet niet alleen ruimte zijn voor het lijden, maar ook voor het genieten: wie niet geniet is ongenietbaar. Weer een ander citaat. Een „positivo", deze André van der Louw, een horizontaal realist overigens ook. Rijn mond kon een slechtere voorzitter bij KB via „Wij Beatrix" enz. enz." hebben binnengehaald. Oorspron kelijkheid is hem in elk ge val niet vreemd. Zijn woor den zijn goed en zoet, zijn daden hieraan nog even toetsen en Rijnmond is een groot voorzitter rijker ge worden... Halen bij SCHIEDAM Omdat de gemeente het antwoord op veel vragen schuldig blijft, heeft de Bewoners Vereni ging Schiedam Oost ten lan gen leste zelf maar een Ruimtelijk Beleidsplan voor die wijk gemaakt. In Oost is ee stadsvernieu wing al min of meer aan de gang, maar bij de BVSO leeft de indruk dat daarbij sprake is van een hap-snap beleid: niet duidelijk is bijvoorbeeld wat er gebeurt met de dicht getimmerde huizen aan de Boerhaveplein, waarom er nog niets gedaan wordt aan het doorgaande verkeer en wat de gemeente voor ogen staat bij de inrichting van het Land van Ris (een groot open stuk in de wijk). Voor deze en andere kwesties draagt de bewonersvereniging „bouwstenen" aan in de vorm van een diskussiestuk. „Bewo- nersdeskundige" Patrick Boel zet daarin zaken op een rijtje als inwonertal, winkelbestand, groenvoorzieningen en de voor raad scholen. Eerste konklusie: het aantal in woners neemt nog steeds af (laatst bekende cijfer: 13.000 in 1981), er wonen vooral jongeren in Oost; breidt het gezin uit, dan verhuist men naar een ander stadsdeel met ruimere huizen. Het woningbestand in Oost, met zijn naar schatting 4900 wonin gen, is oud tot zéér oud, bijna de helft van alle huizen dateert van 50 jaar of langer terug. Ook het aantal winkels neemt af (thans nog 450, inclusief de cafés) en de meeste daarvan zijn gelegen aan de rand van de wijk, dat wil zeggen bij de Broersvest en aan de Rotter- damsedijk. Veel (leegstaande) hoekpandjes laten zien dat de middenstand vroeger een bloeiender bestaan leidde in Schiedam-Oost. Boel verwacht dat nog meer mid denstanders zullen verdwijnen: vooral doordat de jongere inwo ners hun inkopen doen in de binnenstad. Met de bedrijven is het al even droevig gesteld. Het merendeel van de panden is leeg of wordt als garage of opslagruimte ge bruikt. Onleefbaar is Oost niet door al die „rotte plekken": door herinrichting zijn tal van straten er wel degelijk op vooruit gegaan, vindt de bewo- nersdeskundige. Wat wel ont breekt is een buurtpark. Het aantal voorzieningen in Oost laat nogal te wensen over, zo blijkt uit het Ruimtelijk Be leidsplan. Nuttig is vooral het nieuwe gebouw van de Kruisvereniging waarvan veel ouderen gebruik maken. Maar voor de jongeren is er in hun woonwijk weinig of niets te doen. Misschien dat één of meer van de leegstaande scholen een duidelijke bestemming kunnen krijgen, suggereert de Bewo nersvereniging. Vóór de zomervakantie kun nen de wijkbewoners reage ren op deze opmerkingen van de BVSO. Daarna stelt de be wonersvereniging een voors tel op dat de gemeente kan hanteren bij het uitvoeren van de stadsvernieuwing in deze oude woonwijk. SCHIEDAM De winkeliers van het voorste deel van de Hoogstraat (van Koemarkt tot Museum) houden op zater dag 23 april een Festiviteitendag met het karakter van een braderie. Dit feest, waaraan zo'n veertig middenstanders zullen deelnemen, zal duren van ongeveer elf uur 's mor gens tot vijf uur 's middags. Tussen de kraampjes met aller hande koopwaren zullen ook oude ambachtslieden te vinden zijn, zoals een glasblazer, een houtdraaier, een klompenma ker en een mandenvlechter. Muzikale bijdragen worden ge leverd door de West Coast Jazz Band en Robert Bergum op zijn synthesizer. Ter hoogte van het Museum wordt een pofferkraam be mand. Voor de kinderen is er de traditionele ballonnenman. Uiteraard ontbreken ook de snoeperijen niet en verder ver schijnen tal van winkeliers met speciale aanbiedingen op straat. Enige weken geleden werd op het achterste deel van de Hoog straat (tussen Museum en Stad huis) al een braderie gehouden door de daar opererende win keliersvereniging. De winkeliers van het eerste deel zijn nog niet in vereni gingsverband georganiseerd en zoeken sinds het „overlijden" van City Centrum Schiedam nog steeds naar een geschikte vorm van samenwerking. Volgens middenstander Chris Coppens is het de be doeling dat na de festivitei ten van zaterdag een vereni ging wordt opgericht voor dit deel van de winkelprome nade. Voorlopig zal deze club geen aansluiting zoeken bij hun collega middenstanders van het achterste Hoogstraat gedeelte. I WCC MAAKT 'M WEER ALS NIEUW en u krijgt I 'n gratis leenauto mee Woermeyer Car Care Nieuwe Mathenesse- straat 15 Af f .7 .A Schiedam l llf ILID-FOCWA

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 3