Nieuwe In't kort VANDAAG in deze krant Appelmarktbrug 1 juni open Te Loo toch naar Leeuwarden NAPPA en SUEDE 1 Mei vieftóg met ;|j|| Vers van de groothandel P. Groeneveld en Zn. Benoeming binnenkort te verwachten Stadsblad Nieuwe intriges SSSN Primeur voor Schravelant ertjes ■t „Jongens van Mil" Kethels begrip Hoogstraat braderie Waardering voor E.H.B.O. happen RADIO ABA Randstad-Edities, een combinatie van 35 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1 miljoen exemplaren Orgel voor Frankeland SCHIEDAM Met het oog op de meidagen (Do denherdenking en Bevrijdingsdag) organiseert het Stedelijk Museum in samenwerking met het Joods Historisch Museum te Amsterdam een ex positie over kamp Westerbork, dat tijdens de Be zetting fungeerde als doorvoerstation voor ver nietigingskampen als Auschwitz en Theresiens- tadt. In het museum is werk te zien van twee joodse tekenaars, die gedurende hun gedwongen verblijf in Westerbork indrukken van het dage lijks leven aldaar in beeld brachten. Spanning Depot Documentaire Vrijdags van 14.00 tot 18.00 uur Zaterdags van 9.00 tot 13.00 uur ass°rtimont: eze Week v°ordelig '°sjes 2.9ff j Burg. Honn. Gretelaan 91 Schiedam. ff T.V. DEFEKT? EEN AUTO HUREN ZONDER KUREN AANBIEDINGEN GEMARINEERDE KIPDRUMSTICKS EN KIPKARBONADE kilo 8.90 GEMARINEERDE TV STICKS kilo 4i95 SLUIS SCHIEDAM Agressie afreageren op een boomstam. Dat is één van de wijzen waarop in 1983 in Schiedam de Dag van de Arbeid wordt gevierd. Vanaf elf uur 's morgens kan jong en oud voor deze zaagwedstrijd te recht op het gazon bij pannekoekhuis De Vijver in het Beatrixpark. Zagen en boomstammen worden ver strekt door de Socialistische jeugdorganisatie De Rode Valken. KREUGER Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 WOENSDAG 27 APRIL 1983 - NR. 32 OPLAGE 37.525, 35e JAARGANG SCHIEDAM „The Rose" is het verhaal van de popzangeres Janis Joplin, die aan het eind van de jaren zestig op het top punt van haar roem stond. Re gisseur Mark Reydell verfilmde deze episode uit de rockgeschie- denis, met in de hoofdrol Bette Middler. De film is te zien op vrijdag 29 april bij de FS in ge bouw De Teerstoof, Nieuw- straat. Lidmaatschap verplicht, toegang/ 3,50. Niet de aktiviteitencommissie van De Blauwe Brug organi seert de cursus yoga die binnen kort in dit wijkgebouw van start gaat. Wie belangstelling heeft voor deze cursus moet kontakt opnemen met Joke van Zessen, Voorberglaan 7, tele foon 715558. De werkgroep Jeugdwerk in Schiedam Noord, aangesloten bij de SSSN, organiseert deze zomer een kamp voor kinderen tussen de 6 en 12 jaar. Het kamp wordt gehouden van 13 tot en met 20 augustus, in Escharen, een dorpje bij 's Hertogenbosch. Oorspronkelijk waren de kos ten 125 gulden, maar dit bedrag is verlaagd tot rond de 100 gul den. Inlichtingen onder tel- nummer 702207. De Patiëntenbelangenvereni ging Schiedam heeft onlangs een aantal nieuwe bestuursle den gekozen. Omdat een deel van de administratie niet klopt, ontvangen sommige leden al geruime tijd geen nieuwsbrief meer. Daarom is een telefoonnummer in gebruik genomen waar klachten of vragen kunnen worden gedeponeerd. Zijn er geen medewerkers van de PBVS aanwezig, dan neemt een bandapparaat het gesprek op. Het nummer is 731517. Zoals ieder jaar hoopt de „Rotssteen" Evagelisatie ook dit jaar een bustocht vanuit Schie dam naar de Familiedag van de Evangelische Omroep te orga niseren. Deze dag zal gehouden worden op zaterdag 28 mei in de Jaarbeurshallen te Utrecht. Het thema is: „Jezus zegt: Ik ben de deur". Dit zal uitgewerkt worden door o.a. Henk Binnen dijk en ds. Wessels. Naast samenzang zullen er ook optredens zijn van o.a. het tie nerkoor uit Ridderkerk, de ge broeders Brouwer, het Urker mannenkoor en Reinate Heemskerk. Voor kinderen vanaf 4 t/m 13 jaar zal er een speciale kinder bijeenkomst gehouden worden, terwijl er in de pauze en voor de aanvang van deze dag, gelegen heid is om kennis te maken met de div. E.O.-medewerkers die informatie zullen verschaffen over de programma's. De bus vertrekt op 28 mei om half acht vanaf de Dr. de Visserschool aan de Westfran- kelandsestraat 152. De kosten bedragen maximaal 16,p.p. Kinderen t/m 12 jaar krijgen 2,50 korting. U kunt zich voor deze bustocht opgeven bij „De Rotssteen", Al- eidastraat 62c, tel. 262227. Op gave voor 5 mei aanstaande. SCHIEDAM De politie heeft deze week twee schatgravers ingerekend. Zondagmiddag werd een 43-jarige Schiedam mer bij de Ruine aan de 's Gra velandseweg betrapt. De man probeerde daar met behulp van een metaaldetector voorwerpen op te sporen, 's Mans apparaat werd in beslag genomen. Maandagmiddag troffen agen ten een soortgelijke schatgraver van 54 jaar aan op het Oude Kerkhof. Deze gelukszoeker had zojuist enkele stukjes mé taal opgedolven. Ook in dit ge val moesten man en detector mee naar het bureau. Getekend in Westerbork Westerbork wordt in okto ber 1939 in gebruik genomen ten behoeve van de opvang van de vele Duitse joden die na de machtsovername van Hitler in 1933 naar Neder land vluchten. Tot in 1941 wonen er onge veer 100 joden in 200 nieuwe woningen, die in rijtjes naast elkaar staan. Het kamp heeft geen bewaking. Aan het hoofd staat een commandant, als vertegenwoordiger van de Nederlandse overheid. In 1942 komt wwesterbork on der toezicht te staan van de Si- cherheitspolizei en verandert het geleidelijk in een door gangskamp. Er worden nieuwe barakken gebouwd, met grote zalen, stapelbedden en washok ken; prikkeldraadomheining, wachttorens en SS-bewaking. De organisatie verandert ook: een topfunktionaris van de Si- cherheitsdienst wordt kamp commandant en krijgt de super visie over een joodse staf. Deze staf is belast met het reilen en zeilen van het kamp. Zo houdt zij zich bijvoorbeeld bezig met de huisvesting, de voedselvoorziening en de te werkstelling in en buiten het kamp (landbouw en industrie). Haar voornaamste taak is ech ter enerzijds het regisseren van joden, die na razzia's in Amster dam of uit de kampen Vught en Amersfoort in Westerbork aan komen. Anderzijds is zij belast met het samenstellen van lijsten met namen van mensen voor de wekelijkse transporten naar Auschwitz, Sobibor, Bergen- Belsen en Theresienstadt. Vanaf half juli 1942 tot half sep tember 1944 vertrekt er bijna elke dinsdag een trein, meestal bestaande uit goederenwagons, met ongeveer 1000 joden. Indanks de voortdurende span ning men weet niet wanneer men naar het „oosten" gaat en welk lot hen daar te wachten staat gaat het leven in Wes terbork gewoon door. De meeste mensen zijn verplicht om te werken: in de buiten dienst, in het ziekenhuis, in de keuken, in de industrie of op de administratie. Bij wijze van ontspanning zijn er regelmatig concerten, revues en sportweds trijden. De toenmalige geïnterneerden Löwenhardt en Kok probeer den door het tekenen van het kampleven op hun manier aan de voortdurende dreiging van het komende transport te onts nappen. Werner Löwenhardt tekent in de tijd dat hij in Westerbork is (oktober 1942 tot mei 1945) vooral situaties, zonder dat daar mensen direct op de voorgrond treden: de troosteloze torens: het interieurs van de overvolle barakken en de woningen in het oudere gedeelte van het kamp en de transporten. Leo Kok tekent vanaf zijn aan komst in het kamp (oktober 1942) voornamelijk mensen in hun dagelijkse bezigheden. Hij maakt portretten van vrienden, kinderen in het ziekenhuis, mensen werkzaam in de me taalindustrie en de bewoners van de strafbarakken. Ook hij tekende de transporten. Kok werkt op het schildersatelier, waar ook de decors voor de re vues worden gemaakt. Enkele decorontwerpen en tekeningen van verschillende cabaretiers die in het kamp woonden zijn in de tentoonstelling opgenomen. Kok wordt in september 1944 op transport naar Theresiens tadt gesteld. Hij overlijdt vlak na de oorlog in een Oostenrijks ziekenhuis. De tekeningen van Löwen hardt en Kok worden begeleid door teksten uit het boek „In dépot" van de journalist Philip Mechanicus (1884-1944). Dit boek is een verslag van dag tot dag van zijn verblijf in Wester bork, dat vrijwel samenviel met dat van Löwenhardt en Kok. Tijdens de tentoonstelling zal een fragment uit een film ver toond worden die in opdracht van de kampcommandant door de bewoners van Westerbork gemaakt is. Dit fragment laat een transport uit het kamp naar Oost-Europa zien. Gelijktijdig met de tentoonstel ling „Getekend te Westerbork" organiseert het Stedelijk Mu seum tot 30 mei 1983 (in samen werking met Else Mulder) de documentaire tentoonstelling „Diezelfde plekken grond". Fo to's in de oorlogsjaren gemaakt in Westerbork/Hooghaalen en Auschwitz/Birkenau en foto's van diezelfde plaatsen nu. Op de tentoonstelling „Die zelfde plekken grond" worden foto's getoond die de bezoeker een indruk geven van wat thans op deze plekken nog her innert aan de massale uitroeiing van 106.000 Nederlandse joden: de natuur rondom, de wegen, de spoorlijnen, de plek waar de as van miljoenen gestort werd, de barakken, de resten van gas kamers en crematoria. Door middel van kaarten wordt duidelijk in beeld gebracht hoe over grote afstanden en naar verschillende bestemmingen de Nederlandse joden versleept werden met het uiteindelijke doel: totale uitroeiing. Op 4 mei zal dtor de N.O.S. een documentaire over Westerbork worden uitgezonden. In deze documentaire zijn ook de teke ningen van Löwenhardt en Kok opgenomen. De exposities in het museum duren tot 30 mei. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag: 10.00-17.00 uur, zondag, koninginnedag, hemelvaarts- en 2e pinkster dag: 12.30-17.00 uur. rt t'P Uil n„ e /age Mo, Prijs 0,e lagere Per 500 Aardbeien u „Kale" Appelmarktbrug: in juni weer voor verkeer geopend. SCHIEDAM Op 1 juni wordt de Appelmarktbrug weer in gebruik genomen. Oorspronkelijk hadden de reparatiewerkzaamheden, die vorig jaar zomer begon nen, al in november 1982 af gerond moeten zijn. De re stauratie van de historische brug werd evenwel ver traagd doordat één van de Hamei-portalen brak. Aan deze portalen wordt het wegdek van de brug beves tigd. In de fabriek moest een nieuw exemplaar worden gegoten. Chris Zijdeveld, wethouder van openbare werken, heeft al heel wat kritiek gekregen op de trage voortgang van het werk. Op bruiloften en partijen kreeg hij telkens te horen dat het kar wei aan de Lange Haven een typisch voorbeeld van ambte lijk werken was: eerst één helft voltooien, vervolgens de zaak voor onbepaalde tijd stilleggen en dan eens aan deel twee be ginnen. „Terwijl wij toch ook niet kon den voorzien dat een nieuw portaal het zo snel zou bege ven", verdedigt Zijdeveld zich. In de tweede helft van mei wordt de voltooiing ter hand genomen. Daarna wordt de brug weer voor alle verkeer geopend. Bij nader inzien heeft de ge meente besloten ook auto's weer op de Appelmarktbrug toe te laten. Een plannetje om het snelverkeer over de Nieuwe Haven wat „in te dammen" is door Zijdeveld c.s. weer inge trokken: „Eenvoudig omdat het wel meevalt met de drukte. Bo vendien is er een grens aan wat je de mensen op het gebied van dit soort verKeersmaatregelen kunt aandoen", aldus de wet houder. De bewonersvereniging Schie dam Centrum, die voorstander was van afsluiting, en die ook het snelverkeer wilde weren van de Beursbrug bij de Korte Haven, heeft derhalve de kous op de kop gekregen. Zijdeveld: „Dat zou immers betekenen dat de automobi listen een onaanvaardbare omweg moet maken. Vooral voor mensen die in Schiedam de weg niet kennen is dat geen doen". SCHIEDAM/LEEUWAR DEN In de Friese hoofd stad Leeuwarden wordt nu toch echt rekening gehou den met het feit dat eind van de week of eind volgende week de benoeming bekend wordt gemaakt van de 54-ja- rige Mr. John te Loo tot bur gemeester van deze stad. John te Loo, sinds 1979 burge meester van Schiedam, wenst op zijn naderende benoeming geen enkel commentaar te geven. De naderende benoeming lekte eind verleden week uit via het grootste dagblad van deze stad „De Leeuwarder Courant" die beslag had weten te leggen op de officiële voordracht van de commissaris van de koningin in de provincie Friesland, Hans Wiegel. Hieruit blijkt dat John te Loo op de eerste plaats staat. De officiële voordracht moet nu in twee ronden worden behandeld tijdens het wekelijkse kabi netsberaad op vrijdag. Daarna «ontbreekt er nog een handtekening van Koningin Beatrix (uitsluitend overigens een formaliteit) voordat het he lemaal zeker is dat de heer Te Loo Schiedam inruilt voor Leeuwarden. De sollicitatie van Schiedams burgemeester Te Loo werd enige weken geleden bekend. Hij wilde toen ook geen enkel commentaar geven, maar bin nen de beslotenheid van zijn Schiedamse college van burge meester en wethouders gaf hij wel toe door Wiegel voor een sollicitatiegesprek te zijn ont vangen, maar dat hij er na overleg met zijn vrouw en twee kinderen toch maar van afzag. Vooral zijn beide kinderen (één dochter en één zoon) waren weer net ingeburgerd op hun resp. scholen en zagen er erg te gen op na bijna vier jaar weer naar een andere school te moe ten verhuizen. Dat de naam van Te Loo in Leeuwarden toch weer opduikt beroep op hem is gedaan naar de Friese hoofdstad te verhuizen. Enige tijd geleden werd ook be kend dat de hoofdredakteur van het Friese Dagblad Sietze Faber (CDA) gesolliciteerd had naar de funktie van burgemeester van Leeuwarden, maar volgens onafhankelijke en zeer inge voerde journalistieke kringen in Leeuwarden maakt hij geen en kele kans, omdat het CDA al de nodige burgemeestersposten in Friesland bezet en de PvdA kost wat kost een partijgenoot in deze stad benoemd wil hebben. Opmerkelijk bij dit alles is het feit dat deze week de ook in Schiedam bekende PvdA Sjaak Wallage opdook in Leeuwarden. Hij hield 's avonds een lezing voor zijn partij, maar volgens eerder genoemde ingevoerde journalistieke kringen „weet je dat met hem nooit". Sjaak Wallage stond in 1979 ge reed om burgemeester van Schiedam te worden. De toen malige minister van binnen- lijkt het gevolg van het feit dat landse zaken, dus nu commissa- er voor Leeuwarden geen an- rjs van (je koningin in Fries- dere zware kandidaat uit PvdA land, Hans Wiegel (VVD) kringen voorhanden' is, en dat passeerde hem toen in het voor- er door zijn partij opnieuw een deel van John te Loo. Wij helpen direktü! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Varkoop - Inruil - Reparatie Ook voor uw verlichting vlaardingen 010-349082 rotterdam 010-253746 Poelier De vakman, die weet er toch het meeste van St. Lldulnastr. 50, Schiedam MANTELS JASSEN ENZ VOOR DAMES, HEREN EN KINDEREN DESGEWENST NAAR MAAT EN EIGEN ONTWERP ALLES UIT EIGEN ATELIERS DUS MODERNER EN VOORDELIGER Speciale aldeiing voor repareren en moderniseren DE LEDERSPECIALIST ROTTERDAM Grote Visserijstraat 33a tel. 010-157377 SCHIEDAM Hoogstraat 100 tel. 010-269051 KOOPAVOND GEOPENO Officieel gaat de eerste mei wat later van start: om half één op de grote Markt, bij het Oude Stadhuis. Daar wordt op dat tijdstip de Rode Vlag gehe sen. Een half uur later begint de Grote 1 Mei Manifestatie in het Passagetheater dat voor deze middag is afgehuurd door de Stichting De Eerste Mei. Hier staat de viering in het te ken van El Salvador. De film- premiere voor Nederland vindt plaats van „Vastbesloten te Overwinnen", een docu mentaire over de verzetsbewe ging in El Salvador. Speciaal voor deze 1 mei-vie ring komt de in West-Duits- land wonende Salvadoriaan Andres Espinoza over. Hij speelt gitaar en zingt latijns- amerikaanse verzetsliederen. Harriet ten Have van het Rot terdamse El Salvador-comité spreekt over de situatie in La- tijns-Amerika. Harriet ten Have kent de situatie. Afgelo pen zomer was zij nog in Nica ragua. Naar het Passage Theater komt ook het Tweede Kamer lid Hans Kombrink. Hij zal het hebben over de bezuinigingen die de huidige regering in een hoog en ondoordacht tempo over onze hoofden uitstort. Tot slot van de middag neemt ook burgemeester John te Loo het woord. Hij heeft het over het belang van de 1 Mei-vie ring, kijkt terug op de geschie denis, op 100 jaar Karl Marx en ziet vooruit: de toekomst. Voor kinderen van de PVDA-leden wordt in de bio-zaal van het theater een gratis kinderfilm vertoond. ALCANTARA COLBERTS (Bij ons ALLE colberts met genummerd garantie etiket) nieuwe kleuren, vele maten, speciale prijs 628.- Bij aankoop een reis- opbergkledinghoes KADO De herenmodezaak van Schiedam, Broersvest 6 Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 1