Nieuwe In't kort VANDAAG deze krant Dertig caféhouders stichten plaatselijke horecavereniging Hoogstraat winkeliers beraden zich over diefstalpreventie Modderige kolderdag in V Stadsblad Geraniummarkt samen met open dag stadskwekerij Rotte eieren verhinderen kinderfeest V4urtti& Méér terrasjes! Schaakrubriek Nieuwbouw bij GSS verloopt voorspoedig Él RADIO ABA Randstad-Edities, een combinatie van 35 lokale (t)huis-aan-huisbladen in Zuid-Holland met een wekelijkse totaal oplage van circa 1 miljoen exemplaren De Volvo en Daf specialist jfutot-Googe -ItefcreoUe „Ikkie" krijgt 5.000 Schiedammers beoordelen „frisse" lucht SCHIEDAM Bij de jaarlijkse lintjesregen zijn 15 Schiedammers bedacht met een koninklijke on derscheiding. De erete kens werden vanmorgen uitgereikt in de aula van het Stedelijk Museum door burgemeester Te Loo. De ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau kreeg VERHUIZEN OP Z N ZUINIGST De hoogste onderschei ding in Schiedam was voor Mr. W. J. Noteboom, die benoemd werd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Hoogtepunt van Spieringshoek's kolderdag: moddergevechten met de docenten Clementie Groots jubileum Jeugd- rijnmondband Op woensdag en vrijdag huis-aan-huis in: Schiedam, Kethel en Rotterdam (wijk Oud Mathenesse) Kantoor: Broersvest 125 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland. Oplage 187.670 VRIJDAG 29 APRIL 1983 - NR. 33 OPLAGE 37.525, 35e JAARGANG -J SCHIEDAM In gebouw Chr. en Soc. Belangen aan de Lange Haven wordt op woensdag 4 mei een grote bingoavond ge houden voor invaliden sport vereniging De Ooievaars. Het eerste nummer wordt afgeroe pen om acht uur. Elke deelne mer ontvangt een gratis kaartje voor een extra ronde. „The Years of the beast" (de ja ren van het beest) is de titel van een evangelisatiefilm die op vrijdag 29 april (vanavond) wordt vertoond in de Haven- kerk aan de Lange Haven. Aanvang acht uur, toegang gra tis. Buurthuis Nieuwland organi seert voor Koninginnedag een pleinfeest aan de Albardastraat. Tussen half twee en vijf uur is de ruimte rond het buurthuis gevuld met snoepkramen, ter rassen en een rommelmarkt. Voor sommige onderdelen van het „Doe-programma" (buttons maken, kleien, emailleren) wordt in verband met de kosten een kleine bijdrage verlangd. Wie nog spullen heeft voor de rommelmarkt kan zich in ver binding stellen met Kora de Regt, telefoon 738671. Rommelmarkt is er de 30e april ook in Bijdorp. De markt wordt gehouden rond zaal Het Tref punt aan de Schietbaanstraat, tussen elf en vier uur. Ook hier creativiteit: bloemschikken, te gels schilderen, sieraden maken en wolspinnen. De opbrengst wordt gebruikt voor het bin nenkort te vieren 60-jarig jubi leum van de buurtschap Bij dorp. In het Stedelijk Museum is va naf 7 mei de tentoonstelling Textiel Gebonden te bezichti gen met werk van een kleine groep Nederlandse kunstenaars die textiel dis materiaal ge bruikt en op dit moment een beeldbepalende bijdrage-levert aan de beeldende kunst in Ne derland: Désiree Scholten, Da nielle Keunen, Madeleine Bos scher, Ria van Eyk, Lam de Wolf en Herman Scholten. De tentoonstelling werd sa mengesteld in opdracht van het Ministerie van C.R.M. „Textiel Gebonden" is te zien tot 6 juni: openingstijden van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 12.30 tot 17.00 uur, zondag van 12.30 tot 17.00 uur: Hemelvaartsdag en le en 2e Pinksterdag geopend als op zondag. Tot 30 mei is in de galerie van het Schielandziekenhuis (in gang Stadhouderslaan) werk te zien van Alfred Tempelman en Henk Berends. Tempelman is befaamd om zijn sierlijke edels- meedwerk, Berends is de maker van opvallende foto's, etsen, sculpturen en zeefdrukken. De Galerie is dagelijks geopend. introduceertdarin^-look Nieuw Mathenessestraat 11-13 Schiedam, telefoon 010-260012 Ook levering en reparatie alle merken Lintje voor 15 Schiedammers de heer L. Noordam, Nieuwe Damlaan 747, universeel slij per bij de Rotterdamse Droog dok Maatschappij B.V. te Rot terdam. De ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werd uitge reikt aan: mevrouw C. M. J. Meijer, Zwartewaalsestraat 11, leidster van Scouting Nederland, dis trict Rijnmond. mevrouw B. Westerveld, Over de Vesten 33, praktijkbegeleid ster bij de Stichting De Lin- denhof. de heer F. A. W. Huibers, Loeffstraat 17, werkmeester vlaUutingen 010-349062 rotterdarp 010-253746 bij de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij B.V. te Rot terdam. de heer H. L. B. F. Bruns, Obrechtstraat 130, planner bij het bedrijfsbureau van Verol- me Botlek te Rozenburg, de heer T. J. de Bruin, Dr. Boslaan 33, constructie-bank werker bij Verolme Botlek B.V. te Rozenburg. de heer W. A. F. Meerhof, Jo- han Wagenaarstraat 48, baas lasser bij Verolme Botlek B.V. te Rozenburg. de heer L. Bitter, Vlaardinger- dijk 120, gepensioneerd ambte naar bij het Openbaar Slacht huis. de heer A. Aardoom, de W. H. Vliegenstraat 18, secretaris van de afdeling Schiedam van de Nederlandse Vereniging voor Ex-politieke Gevangenen en Voormalig Verzet, de heer W. A. A. Melissen, Van Beverenstraat 24, werk meester bij de Schiedamse Werktuigen en Machinefa briek B.V. te Schiedam. De ere-medaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau kreeg: de heer C. Wassenaar, Oude Nieuwlandseweg 20d te Oud dorp. makelaar in en taxateur van onroerende goederen te Schiedam. Vier Schiedammers namen buiten hun woonplaats hun koninklijke onderscheiding in ontvangst. Dit waren: de heer mr. W. J. Noteboom, secretaris van het Openbaar Lichaam Rijnmond, (Officier in de Orde van Oranje Nas sau). de heer H. van Weijen, hoofd commies bij het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, (Ridder in de Orde van Oranje Nassau). de heer M. Poot, hoofdem ployé bij de P.T.T. de ere-me daille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, de heer C. Pluym, hoofdem ployé bij de P.T.T. de ere-me daille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. SCHIEDAM Ongeveer dertig café exploitanten heb ben dinsdag in De Amstel- bron aan de Koemarkt een plaatselijke horecavereni ging opgericht. Dit nieuwe orgaan gaat door het leven als Horeca Ondernemers Schiedam. „De vereniging moet in de eerste plaats een lichaam wor den dat het gemeenschappelijk belang van de horecaonderne mers behartigt. Maar ook dat van de individuele onderne mer, zodat de vereniging als het ware de spreekbuis is van één bedrijf", aldus secretaris Joop van Hees. Naast collectieve voorlichting aan het publiek door bijvoor beeld gezamenlijke adverten ties, kunnen onderling ook evenementen worden georgani seerd. Daarbij valt te denken aan aktiviteiten als van „De Kasteleiners", de carnavalsclub die enige jaren geleden door de zelfde initiatiefnemers werd ge sticht als thans de Horecaver eniging. Als motto wordt ge voerd het aloude „Uit goed voor U". Afgezien van deze openbare funkties, heeft de nieuwe ver eniging ook een „stil" doel: pa raat zijn als zich nieuwe ont wikkelingen voordoen. „We willen een soort thuisfront vormen. Onderling begrip is be langrijk, dat verschaft ons in zicht in wat er op horeca-gebied in Schiedam gebeurt", deelt de secretaris mee. Punten die de caféhouders voortaan in verenigingsver band zullen bespreken: prijze- nafspraken, politieverordenin gen, vergunningen, verzekerin gen, „verschijningsvormen" (wie zijn jouw klanten, wie de mijne?), etc. Van Hees: „Voor goed begrip: we proberen niet zozeer ons af te zetten tegen de officiële in stanties, als wel een goede sa menwerking met hen na te streven". Voor noodgevallen kan de Vereniging een beroep doen op de vaste juridisch advi seur. Naast secretaris Van Hees zijn als voorzitter gekozen Rinus van der Most en Theo Koogje (penningmeester). In het bestuur zijn ook afge vaardigden te vinden van een snackbar en van een nachtc lub. SCHIEDAM De middens tanders op de Hoogstraat worden dagelijks geconfron teerd met een toenemend aantal winkeldiefstalGE[. De laatste tijd treden de dieven steeds brutaler op. Om deze stijgende criminali teit het hoofd te bieden orga niseerden de gedupeerde win keliers onlangs een informa tieve bijeenkomst in party centrum Sitton aan dezelfde Hoogstraat, waar ook rayo nagent Drop aanwezig was. Ook voor hem betekenen de diefstallen een steeds zwaar dere belasting. In het gesprek mengden zich niet alleen winkeliers, maar ook hun personeelsleden. Be langrijkste vragen: wat te doen als men een dief signaleert die zich in de winkel zelf, of buiten aan op straat uitgestalde goede ren vergrijpt? Zijn er middelen om dergelijke praktijken te voorkomen? SCHIEDAM Op scholenge meenschap Spieringshoek was het woensdag kolderdag. Traditie op de school aan de Van der Brugghenlaan is dat de leerlingen er dan een dolle boel van maken. De dag begon met een massale samenkomst van de leerlingen in de aula. Daar werd door een band een aantal gospels ten ge hore gebracht. Verder werd er een welkomstwoord gesproken door één van de leerlingen. Aan het einde van het tweede lesuur werd een kolderintercomrebus uitgezonden. Hieraan werd door de leerlingen massaal mee gedaan. In de kleine pauze kwam het spektakel van de dag: een mod- dergevecht. Het was heel moei lijk om voor dit onderdeel lera ren te vinden' die zich beschik baar stelden voor deelname. Menig leraar werd door de leer lingen „neergelegd". Dit ge beurde allemaal in het bijzijn van een groot aantal leerlingen. In de grote pauze was er iets in de aula georganiseerd. Het be gon weer met twee nummers uit hei repertoire van de band. Daarna kwam het aerotic dan cing. Het was niet zo moeilijk om hiervoor leraren te vinden die mee wilden doen. De leraren hadden de grootste moeite om de aula te bereiken. Dit kwam door de enorme me nigte die zich had verzameld. Toch kwam een tiental leraren op de dansvloer. Onder leiding van een aantal charmante leer lingen werd de leraren voorge daan hoe het moest. Voor een enkeling was het toch te ver moeiend. Zij moesten dan ook afhaken met een verhit gezicht. Na nog een swingende limbo te hebben gedanst ging ieder weer naar de les. Het volgende lesuur kwam een Spieringshoekse E.H.B.O.-groep in aktie. Een leraar werd in het leslokaal op een brancard ge legd en met spoed naar de gang gebracht. Onder gejuich van vele leerlingen kreeg hij een z.g. bloedtransfusie. Daarna werd het slachtoffer weer, door de als ziekenbroeders verklede leerlingen naar zijn lokaal terug gebracht, zodat hij weer verfrist verder kon gaan met lesgeven. Veel middenstanders zijn niet op de hoogte van hun rechten en plichten als zij een gauwdief betrappen, zo bleek. Over het voornaamste was men het wel eens: dat altijd de politie moet worden ingeschakeld. Wie cle mentie betoont, benadeelt zijn ouurman, die het volgende slachtoffer kan worden. Eigen rechter spelen is ook uit den boze, want hoe tegenstrijdig dat ook mag klinken: zelfs een dief heeft zijn rechten. Wie bijvoorbeeld ontdekt dat goederen uit zijn zaak in een auto zijn gepropt, en klaar staan voor illegaal transport, mag die er zelf niet uithalen. Mogelijkheden voor preventie bestaan wel degelijk, zo leerden de winkeliers uit hun onder houd met hoofdagent Drop. Niet ongebruikelijk is het plaatsen van een „spiegelcir- :uit" waarmee men de winkel kan overzien. Andere mogelijk heid: het werken met porto- Eoons, om collega-winkeliers te alarmeren. Ook het aanbrengen van een alarmschei kan wel degelijk nut hebben. Een gebruik dat steeds meer op geld doet is het aan de ketting leggen van kostbare stukken. Dat dit ook zo zijn nadelen kan hebben werd onlangs bewezen bii een Hoogstraatwinkelier waar televisietoestellen worden verkocht. Drop verhaalde hoe een rijtje van deze kijkvensters onderling met een ketting was verbonden, dit uiteraard om adspirant-die- ven de moed te ontnemen. Het systeem werkte averechts, want een dief pakte het eerste toestel uit de rij., en de gevolgen laten zich raden. Alle apparaten kletterden tegen de grond, wat de neringdoende op een aan zienlijke schade kwam te staan. SCHIEDAM Op zaterdag 14 mei wordt op het Hema-plein in de binnenstad de inmiddels zeer ingeburgerde geraniummarkt gehouden. De Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde verricht hiervoor de voorberei dingen in samenwerking met. de plantsoenendienst, die even eens met een bijdrage op het plein aanwezig is. Ook enkele andere instanties geven hun medewerking aan de geranium markt. Op dezelfde dag is de stadskwe kerij voor het publiek geopend. Van 9.30 uur tot 16.00 uur is iedereen van harte welkom aan de Fokkerstraat ('s -Grave- landsepolder). De nutsbedrijven leveren eveneens een bijdrage aan deze Open Dag. Enkele mi lieuaspecten worden belicht en de bekende Schiedamse com- niet postcontainer ontbreekt aan het geheel. De combinatie van Geranium markt en Open Dag Stadskwe kerij is een nieuw gegeven die mogelijk organisatorisch pers pectieven biedt voor de toe komst. SCHIEDAM Zo er vanavond al een lam pionoptocht door Woud- hoek trekt, zal die een sober karakter hebben. Tot een dag voor dit feestelijke kaarsjeseve nement, dat traditioneel aan Koninginnedag vooraf gaat, stond niet vast of de optocht door gang zou vinden. Het be geleidende muziek korps had zich terugge trokken. De blazers van de har monie Wilton Fijenoord voelden er namelijk niets voor met bes meurde uniformen thuis te komen. Deze week lieten zij me vrouw G. v.d. Spek, die de optocht voor het Comité voor Nationale feest- en Gedenkdagen organiseert, weten de noordelijke stadsdelen voorlopig te zullen mij den. Daarbij werd verwezen naar twee collega mu ziekgezelschappen, St. Radboud en' de Jeug- drijnmondband, die vo rige week in Groenoord met rotte eieren werden bekogeld. Na deze optre dens moesten meteen alle uniformen naar de stomerij. „Vreselijk jammer voor de kinderen. Het komt er op neer dat een stel letje baldadige jongens in deze wijk de dienst uitmaken. Dat is eigen lijk ontoelaatbaar", al dus mevrouw Van der Spek. In een poging het feest te redden, werd geop perd de deelnemende kinderen dan achter een geluidswagen te laten marcheren. Dat zou evenwel veel afbreuk doen aan het feestelijk karakter van de op tocht. WF bleek er ook niets voor te voelen, de op tocht zonder uniform te begeleiden. „Want of nou ons uniform gerei nigd moet, of ons bur gerkloffie, dat maakt in kosten natuurlijk niks uit". Donderdagmorgen bleek dat sommige le den van de band wel be reid waren het risico te nemen. Anderen aarzel den nog. Mevrouw Van der Spek: „Het gekke van het geval is, dat de optocht in Groenoord wel doorgaat, Terwijl daar die eieren werden gegooid, niet hier in Woudhoek". SCHIEDAM Op zaterdag 14 mei organiseert het tamboer- en trompetterkorps Jeugd-Rijn- mondband ter gelegenheid van het 45-jarig jubileum een grootse jeugdtaptoe onder de naam „Jeugdsparade". Deelnemende korpsen zijn Bernhard-Amersfoort, Wilhel mus Il-Sliedrecht, Jong Ex- celsior-Rotterdam, Jong Jubal- Dordrecht, Jeugd O.B.K.-Schie dam en uiteraard de eigen ver eniging. Dankzij de sponsor van de Jeugd Rijnmondband De Bondsspaarbank Schiedam en de medewerking van de ge noemde korpsen wordt dit een zeer belangrijke en gedenk waardige dag. Gehoopt wordt dat de Jeugdparade het enthou siasme van zo'n driehonderd jongens en meisjes zal uitstralen op het aanwezige publiek. T.V. DEFEKT? Wij helpen direktü! Videospecialisten Telefoon 260778-733961 Of 01899-15874 Groenelaan 95 Varkoop - Inruil - Roparatlo Ook voor uw vorlichting Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 1