Maestro een meesterstuk Renault 11 zware concurrent in middenklasse Alles over elektronische Nieuwe Landrover 110 Mitsubishi dealerteam gaat titel verdedigen kreisel RENAULT 11 Zeer luxueuze Rekord CD f89 VOOR EXCLUSIEF RANDSTAD EDITIES Nieuwe Austin Middenklasser Holt voor rubbers en kunststof 0p VW en Audi meer garantie Snelle Minute Wax van Holt 6 typen Marchal bougies De nieuwe Renault 11, die vanaf april in Nederland le verbaar is, wordt een zware concurrent in de midden klasse. Renault moest daar wat terrein verliezen aan de Opel Kadett, de Ford Escort, de VW Golf en Jetta en de Japanners. Een auto is een kostbaar bezit. Dat geldt niet alléén voor de aanschaffingsprijs, maar zeker ook voor de functie die de auto in een mensenleven vervult. Pas wanneer de auto het niet meer doet, merk je hoe node je hem kan missen, laat staan dus als hij helemaal ge mist moet worden, omdat hij er niet meer is. Werkingsprincipe Inschakelwijze Alarmering Stroomvoorziening Detectiewijze presenteert de... Gemaakt voor de realiteit Speciale uitnodiging aan en apart inruilvoorstel voor berijders van: Opel Kadett Mazda 323 Honda Civic Ford Fiësta Ford Escort Talbot Horizon VW Golf Simca 1100 tot eind mei extra inruilvoordeel bij aankoop van zo'n al scherp geprijsde serie in 6 varianten. STA TIONSPLEIN 2 SCHIEDAM HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 6 MEI 1983 PAGINA 19 Cj»X 3?Y Wordt de nieuwe Britse Middenklasser de Austin Maestro ook een meester- ituk op de weg en in de /erkoop? We zullen dat af noeten wachten, want zo ets kan natuurlijk pas na jen aantal jaren gezegd morden. Vooral als blijkt lat deze Maestro zich pri- -na houdt, niet kapot is te crijgen en ook lekker in arijs ligt, is de weg naar le top open. \an het model zelf ligt het liet, want het is een leuke luto, zeer functioneel ge jouwd met legio gebruiks- nogelijkheden. Spectaculair s ie niet, maar dat valt ook liet mee in tijden dat com pter en windtunnel auto's naken. De Maestro is eigen zinnig, maar kan zeker ge plaatst worden naast bijv. ie nieuwe Renault 11 en alle zolgende auto's die een der gelijk uiterlijk gaan verto- len of reeds hebben ver toond. Niettemin dus ook een eigen •carakter en een heel nieuwe techniek. De Maestro is bij voorbeeld in technisch opzicht geen voortzetting van de Ale- gro of de Metro. Hij heeft geen Hydragasvering, maar schroefveren, onafhankelijke wielophanging rondom, een totaal nieuwe transmissie, met daarbij aangepaste gemoderni seerde motoren, de 1600 motor kan nagenoeg als geheel nieuw beschouwd worden, de 1300 is een afgeleide van de 1275 cc A motor (o.a. uit de Metro). Nieuw is ook het toe passen van veel elektronica,, vooral rondom de ontsteking en de carburatie, alles met het doel het benzineverbruik enorm te beperken. In de duurdere versies heeft de elektronica ook toegeslagen in het interieur door middel van een volledig elektronisch dashboard met digitale afle zing. De nieuwe Maestro wordt in een groot aantal uitvoeringen geleverd. Ten eerste met twee motorversies een 1300 en 1600 motor, de 1300 in 64 en 68 PK, de 1600 in 81 en 102 PK, al naar gelang de uitvoering. Deze zijn dan de 1.3 Standard, de 1.3 L, de 1.3 HLE, de 1.6 L, de 1.6 HLS, de 1.6 Maestro Vanden Plas en de 1.6 Maestro MG, de drie laatste met 5 bak, de rest met 4 bak of 3+E bak. De prestaties zijn heel redelijk, de topsnelheden lopen van 150 km/u tot 180 km/u, de ver bruiken zijn redelijk, met een Cw van rond de 0,36 zo n 1:14. De Maestro wordt in het na jaar in Nederland verwachte Holt Lloyd, 's werelds meest vooraanstaande leverancier van auto-onderhouds- en re paratiemiddelen brengt nu een voor Nederland nieuw onderhoudsmiddel voor zwarte rubber en kunststof auto-onderdelen op de markt. Het produkt draagt de naam Black Trim en is één van de Turtle Wax-pro- dukten, die Holt hier op de markt brengt. Black Trim reinigt snel en geeft de oorspronkelijke kleur en glans terug. Doordat het te vens beschermt tegen weersin vloeden blijft het resultaat van de onderhoudsbeurt langer ge handhaafd. Black Trim wordt met een zachte doek opge bracht, waarna het na onge veer één minuut opdrogen met een schone doek wordt uitge wreven. Bij de hedendaagse auto wordt het chroom steeds meer ver vangen door zwarte rubber of kunststof onderdelen. Zwart is mooi, maar dan moet het wel echt diep-zwart zijn. Na ver loop van tijd worden de onder delen echter dof of slaan grijs uit. Black Trim reinigt en ver wijdert vlekken en verkleu ringen. Sierstrips, bumpers, stootranden en spoilers krijgen hun originele zwarte kleur en glans weer terug. Holt brengt deze nieuwe uit breiding van haar programma op de markt in een handige tube van 38 ml, die op een blisterkaart met een Neder landse gebruiksaanwijzing bij warenhuizen en autoshops te koop is voor 8,95 per tube. Als enige automobielprodu cent geeft het Volkswagen concern drie jaar lakgaran- tie op alle nieuwe personen auto's van Volkswagen en Audi, die vanaf 25 maart 1983 aan de klant zijn afge leverd. De uitbreiding van de garantie geldt voor alle modellen van beide merken die in Europa worden verkocht en er zijn geen speciale voorwaarden aan verbonden. Op grond van de hoogwaardi ge kwaliteit van haar produk- ten, biedt het Volkswagencon cern de consument nu de uit gebreide zekerheden van het volgende garantiepakket: 1 jaar algemene garantie zonder kilometerbeperking; 3 jaar lakgarantie; 6 jaar carrosserie garantie tegen doorroesten van binnenuit. Holt' Lloyd te Almere brengt een revolutionaire autowas van Turtle Wax op ie Nederlandse markt. Ie dereen die een broertje dood heeft aan het in de was zet ten van de auto kan nu met de befaamde Turtle Wax glans en bescherming reali seren zonder krachtinspan ning met minimale moeite en binnen een kwartier met deze nieuwe was, die de naam Minute Wax eer aan doet. De combinatie van siliconen en was maakt Minute Wax tot een zeer gemakkelijk te ge bruiken autowas. In een onaf hankelijke test bedroeg de ge middelde tijd voor het in de was zetten van elk type auto minder dan 15 minuten. Naast het gemak beschermt Minute Wax tegen regen, sneeuw, zout, teer en olie. Nadat de auto is gewassen en afge droogd, kan Minute Wax, dat in een handige spuitflakon wordt geleverd, op de auto worden gespoten. Vervolgens wordt het met een zachte lap over het te poetsen gedeelte verdeeld en kan meteen wor den begonnen met het afve gen. Het is niet nodig te wach ten tot de was is opgedroogd. Minute Wax is niet alleen voor de regelmatige autopoetser een uitkomst, maar vooral voor de automobilist die het regelmatig onderhoud van de lak vanwe ge het vele werk uitstelde. De spuitflakon waarin Minute Wax wordt geleverd, is voor zien van een schroefventiel, zodat rappe kinderhandjes geen kwaad kunnen. Na ge bruik kan de flakon nog voor vele andere kwarweitjes wor den gebruikt. Minute Wax is verkrijgbaar in warenhuizen en autoshops en kost 19,95 per flakon van 350 ml. De nieuwe Renault 9 was echter al een opmerkelijk antwoord op deze concurren ten, maar de 3/5-deurs ver sie, de Renault 14, kon niet echt meer mee. Dat zal de nieuwe Renault 11 nu zeker doen. Renault wil de 11 nog niet echt zien als opvolger van de 14, zelf hebben ze het over een opvolger van de le gendarische Renault 16, maar dat is dan wei wat erg laat. De 11 is wat ruimer dan de 14 en zou aldus dich ter bij de bekende 16 liggen, maar als opvolger van de 14 is hij duidelijk meer op zijn plaats en in dat segment valt hij ook duidelijk beter. De nieuwe 11 iO Cl 111 yJ u.G UL ringen, met keuze uit ten eer ste 2 carrosserievormen, na melijk 3- en 5-deurs, 2 ver snellingsbakken, 4 of 5 ver snellingen, 3 motortypen 1108 cc - 48 pk en 1397 cc met 60 of 72 pis. en vervolgens 4 uinus- tingsniveaus, waarvan één Electronic versie. Op deze wij ze ontstaat de keus uit de Re nault 11 TC, de TL, de GTL 3 of GTL 5, de TSE en de TSE Electronic. Uitbreidingen staan al op het programma, namelijk een dieselversie, een turboversie én een versie met automaat. Wij maakten al een korte impressie met de nieuwe 11, zowel de TC, de GTL, de TSE en de TSE Electronic. Die Electronic houdt niet alléén in veel electronica bij ontsteking, carburatie en transmissie, maar ook in het interieur. Bij voorbeeld een volledig electro- nisch dashboard met vele, vele functies en zowel analoge als digitale aflezing, een zgn. com puterstem als er iets mis is en een compleet ingebouwde 4x20 Watt Hi-Fi stereoinstallatie (incl. recorder) van Philips. Al deze electronica gaat zon f 2500.- meer kosten. Dat lijkt veel, vergeet echter niet dat de compleet ingebouwde Hi-Fi installatie al bijna dat bedrag kost als alles los ingebouwd zou moeten worden. Onze rij- indrukken van de 11 waren goed. Het is op en top een Re nault, zit prima (goede stoelen eh vering), rijdt prima (vaste wegligging, goed bochtenge drag, rustige besturing) en is comfortabel (redelijk stil, wei nig wind- en bandengeluiden) De prestaties zijn goed, top snelheid variërend van 140 tot 165 km/u en de verbruiken redelijk, gemiddeld 1:14. De jarenlange nauwe samen werking tussen SEV Mar chal en de vele automobiel fabrikanten heeft geleid tot betere aanpassing van de bougieprestaties in de mo derne hoog gecomprimeerde en zuiniger motoren, alsme de tot een aanzienlijke kwa liteitsverbetering. Een van de belangrijkste voor delen van de nieuwe serie SEV Marchal bougies is het zeer compacte programma. Met slechts 6 verschillende ty pen kan men nagenoeg het ge hele personenwagenpark be dienen. De isolator van de nieuwe bougie heeft een hoger alumi nium gehalte gekregen en de isolatorneus kon hierdoor ver lengd worden. Dit geeft een betere werking bij hoge toe rentallen en minder vervui ling bij lagere toerentallen. Het warmtebereik van de bou gie werd daardoor vergroot. De nieuwe vormgeving van het porseleintje heeft de uit wendige weerstand met 40% verhoogd, waardoor vonkvor- ming langs de buitenwand is uitgesloten. Er zijn nu eenmaal mensen, die het met mijn en dijn niet zo nauw nemen. Autodiefs tal komt veel voor, en hoe moeilijker de tijden worden, hoe sneller sommigen er toe over gaan andermans bezit tingen te naasten. Het heeft weinig zin over de catego- riën van autodiefstal te ver halen, waaronder ook joy-ri- ding valt, het is simpel zo, dat op het moment dat men de auto nodig heeft, is ie er niet. Een oplossing is mogelijk de elektronische beveiliging van de auto. Deze systemen zijn in verschillende uitvoeringen verkrijgbaar. Het is belangrijk een systeem te kiezen, dat zo goed mogelijk „aansluit" op het gewenste beveiligingsni veau. Om een goed gefungeer de keuze te maken is het noodzakelijk enigszins techni sche zaken nader te belichten. De eigenschappen van elektro nische beveiligingssystemen worden als volgt onderschei den: naar het werkingsprincipe naar de wijze van inschake len naar de vorm van alarmge ven naar de stroomvoorziening Met de introductie van de nieuwe Landrover 110 is het startsein gegeven voor op vallend nieuwe maatstaven op het gebied van vierwie- laangedreven voertuigen. De 110 combineert het beproef de en welbekende principe van zowel de Rangerover als de Landrover en introdu ceert daarbij een aantal compleet nieuwe kenmerken in chassis, motoren, trans missie, carrosserie en inte rieur. De sleutel tot het buitengewo ne rijgedrag van de 110 is ge baseerd op het chassis-ontwerp van de Rangerover. Het chas sis is uitgerust met lange veer- weg schroefveren rondom en heeft een starre voor- en ach teras voor optimale weg- en terreinprestaties. De nieuwe stuurinrichting zorgt voor een lichtere en beter reagerende besturing. Een en ander maakt de 110 onder alle omstandighe den zeer manouvreerbaar De draaicirkel is gereduceerd met 1.5 meter en stuurbekrachti ging is op speciale bestelling leverbaar. De stationwagonuit voeringen zijn voorzien van een zelfbekrachtigende ni veauregelaar op de achteras. De viercylinder benzinemotor met 5x gelagerde krukas, heeft meer vermogen gekregen voor betere prestaties op de weg en in het terrein. Naast deze 4-cy- linder benzine, 2'4 liter, 74 pk motor is er een 4-cylinder die sel, 214 liter, 60 pk motor en een 8-cylinder benzine, 3'/2 li ter, 114 pk motor. Qua trans missie is er een nieuwe 5-ver- snellingsbak voor de 4-cylin- deruitvoeringen met een com pleet nieuwe tussenbak. Nieu we normen in comfort voor zowel de bestuurder als de passagiers werden gereali seerd. Zoals een nieuw dash board met instrumentenpaneel en bedieningshendels; met stof beklede zittingen en twee vol ledig instelbare voorstoelen; geheel nieuw kachelsysteem; een in het dashboard opgeno men airconditioningsysteem is op speciale bestelling lever baar; nieuwe bekleding voor deuren, vloer en hemel De prijzen variëren van ƒ36.000.- tot 44.000.-. naar de wijze van detecteren ontdekken) van de poging tot inbraak of diefstal. De meest toegepaste techniek berust op het spanningsval- en stroomafnameprincipe. De es sentie daarvan is dat door het inschakelen van bijvoorbeeld de verlichting door het openen van het portier de kleine span ningsverandering die dit tot gevolgd heeft, kan worden ge registreerd, welke in een alarm wordt omgezet. Een techniek met meer zeker heid is het rust- en arbeids- stroomprincipe. Dit functio neert onafhankelijk van de werking van de binnenver- lichting. Er moeten echter wel wat extra contacten in de por tieren worden ingebouwd. De contacten worden in een lus geschakeld waardoor een rust- stroom vloeit. Wordt dit circuit verbroken door bijvoorbeeld het openen van een portier, dan leidt dit tot alarm. Arbeidsstroomcontacten wor den ieder individueel ten op zichte van massa of de tegeno vergestelde elektrode gescha keld. Komt de bekabeling van een beveiligingscircuit naar buiten bijvoorbeeld naar een aanhanger toe dan is de toepassing van een ruststroom- circuit absoluut gewenst. Automatisch. Systemen met geheel automatische schakel- wijze hebben geen extra be handeling nodig. Hierdoor is het inschakelen van het sy steem altijd verzekerd. Door bijvoorbeeld de contacts leutel uit het slot te nemen, wordt een inschakelvertraging in werking gezet. Zo heeft men de tijd om de auto te ver laten en het portier te sluiten. Op dezelfde manier is tijd be schikbaar om na het openen van het portier contact te ma ken en het systeem uit te scha-L, kelen. Bjt systeem is uitslui tend bedoèkf als beveiliging in de „parkeersituatie". Semi-automatisch. Semi-au- tomatische systemen zijn altijd ingeschakeld en kunnen slechts zeer tijdelijk worden uitgeschakeld. Als men de wa gen wil verlaten, moet om het systeem uit te schakelen een speciale sleutelschakelaar kortstondig bediend worden. Om de auto weer in te kun nen, bedient men de sleutel schakelaar die aan de buiten zijde van de auto is gemon teerd. Handbediend. Alle systemen waarbij men er zelf aan moet denken het systeem op scherp te schakelen, noemen we handbediend. Dit kan inhou den, dat een verborgen tuimel- of wipschakelaar vlak voor het uitstappen bediend wordt. Door deze handeling start men een inschakelvertraging, die gedurende enige tijd de gele genheid biedt de wagen te ver laten en het portier te sluiten. Opent men daarna het portier, dan moet binnen een bepaalde tijd de verborgen schakelaar weer omgezet worden. De sleutelschakelaar biedt een veiliger oplossing; deze moet bij voorkeur sabotageveilig worden uitgevoerd. Verreweg de meeste in de handel verkrijgbare beveili gingssystemen kunnen voor zien in bewaking wanneer het De in 1982 behaalde titel In ternationaal Rally Kampi oenschap Nederland wordt dit jaar verdedigd door de Mitsubishi dealer équipe Johnny Hoes als rijder en Theo Badenberg als naviga tor. De Rothmans BAC-Rally (46 maart) was de eerste rally die door de nieuwe équipe werd verreden. Zij reden en rijden in dezelfde Lancer 2000 Turbo waarmee André Jetten en Hans Brinkman tijdens de 51e Rallye de Monte Carlo de 27e plaats hebben bereikt. Het duo Hoes/Badenberg zal een keuze maken uit de twin tig rally's die meetellen voor het Internationale Rally Kam pioenschap waarvan de zeven beste resultaten bepalend zijn. Ook dit jaar kunnen privé-rij- ders onder semi-fabrieksvlag rijden. Het dealer-team stelt namelijk Lancers Turbo ter beschikking aan rijders die al leen de kosten hoeven te beta len. De preparatie van de wa gens blijft in handen van Jet ten Conversions, het tuning- bedrijf van teammanager An dré Jetten. Van die mogelijk heid maakt dit seizoen het équipe Harry Doosje en Jan Poel gebruik. Het Mitsubishi Dealerteam Holland vindt het een uitda ging om de verworven titel te verdedigen en te strijden voor de prolongatie ervan. RALLYKALENDER 1983 15-16 april AMAC-Tul- penrally (NL); 13-14 mei Roth mans 12 uren van Hellendoorn (NL); 04-05 juni ELE-Rally (NL); 17-19 juni Vorderpfalz- Rally (D); 24-26 juni 24 uren van leper (B); 09-11 juli Huns- rück-Rally (D); 30 juli Ahaus- Rally (D); 05-07 augustus Ma deira-Rally (P); 27 augustus Nat. Limburgia-Rally (NL); 02-04 september Criterium Lu- cien Bianchi (B); 16-18 septem ber SLS-BP-Rally (NL); 24-25 september Ronde Visé Aubel (B); 29 sept.-2 okt. Rallye du Vin (CH); 08 oktober Wiehen- gebirge-Rally (D); 14-16 okto ber Limburgia-Rally (B); 29-30 oktober Rally „Kohle und Stahl" (D); 12-13 november Rally Köln-Ahrweiler (D). voertuig onbeheerd wordt ach tergelaten of wordt gepar keerd. Onder bepaalde om standigheden kan het echter gewenst zijn, dat óók tijdens het rijden het beveiligingssys teem van de auto op scherp staat. Hierbij valt te denken aan zowel grote als kleine een heden waarin goederen van waarde worden vervoerd en men óók bedacht moet zijn op de mogelijkheid van een over val. Ingebouwde signaalgever. Systemen die met een inge bouwde motorsirene of elek tronische hoorn zijn uitgerust, zijn in de regel van het stroomafnameprincipe en erg eenvoudig van opzet. Een be perking vormt de afwezigheid van een extra alarmschakel- contact. Hierdoor is het niet mogelijk andere alarmmidde len (b.v. draadloze alarmering) te starten. Schakelcontacten. Deze sy stemen voorzien in tenminste één alarmschakelcontact waarmee naar eigen keuze en inzicht een alarmgever kan worden gestuurd. Boordaccu. De systemen die werken volgens het span ningsval- of stroomafname principe kunnen slechts via de boordaccu functioneren. Dit omdat deze accu een onderdeel van het dètectiecircuit vormt. Noodstroomaccu. Systemen die volgens het rust- en ar- beidsstroomprincipe werken, kunneh worden uitgerust met een aparte noodstroomaccu. Dit is mogelijk bij een samen gesteld voertuig en/of een van buiten bereikbare boordaccu met bekabeling. Mechanische/magnetische deur- of dekselcontacten. Verreweg de meeste systemen werken met mechanische con tacten. Vaak zijn dit bestaande schakelaars, Deze dienen om de binnenverlichting te ontste ken. Ook kan het gaan om ex tra aan te brengen contacten ter beveiliging van motorkap, kofferdeksel en eventueel an dere portieren. Magnetische (reed)contacten kunnen in verband met hun geringe schakelvermogen slechts in ruststroomcircuits worden toe gepast. Trilcontact. Er bestaan ver schillende systemen die een ingebouwd trilcontact hebben waarvan de gevoeligheid enigszins instelbaar is. Dit zijn de contacten met het veerprin- cipe. Hierbij is wel enige voor zichtigheid geboden; de syste men kunnen te pas en te onpas alarm veroorzaken. Een ande re uitvoering, met het kogel principe is meestal goed instel baar wat betreft de gevoelig heid. Deze reageert niet op heftige, éénmalige trillingen, zoals afkomstig van langsrij dende auto's, maar eerder op een serie lichte trillingen. Ultra-sonore bewegingsmel der. Deze detector bouwt in het personencompartiment een onhoorbaar geluidsveld op: dit hoort „in evenwicht" te zijn. Wordt dit veld verstoord dan volgt alarmering. Deze detec- tiemethode is alleen geschikt voor kleinere ruimten zonder obstakels. Positieveranderirigsmelder. Deze detector veroorzaakt alarm wanneer een voertuig meer dan een vooraf ingestel de hoek „uit het lood" raakt. Zo kan een auto niet wegge sleept worden zonder alarm te maken. Opel heeft de Rekord CD ge ïntroduceerd, die rond de zo mer leverbaar is. De Rekord CD is uitgerust met een 2 li ter inspuitmotor, die 110 pk (81 Kw) levert. Deze zuinige krachtbron waar van de brandsioftoevoer auto matisch wordt afgesloten als men het gaspedaal loslaat, ver bruikt slechts 6.2 liter bij 90 Kiu, li.Z nier in siadsverkeei en 8.3 liter bij 120 km per uur. De standaarduitrusting omvat ondermeer stuurbekrachti ging, met leer bekleed stuur wiel, centrale deurvergrende ling met botsingsensor, buiten spiegel welke elektrisch te be dienen en te verwarmen is, in hoogte verstelbare bestuur dersstoel en een boordcompu ter.

Het Nieuwe Stadsblad | 1983 | | pagina 19